افتتاح حساب ترکیه
موفقیت در مصاحبه تحصیلی

گروه موفقیت شادمگ در این مطلب یک تقلب بزرگ به شما میرساند. برای موفقیت در مصاحبه تحصیلی می توانید پاسخ صحیح سوالاتی که معمولا در این مصاحبه ها از شما می پرسند را ببینید و یاد بگیرید.

۱۵ توصیه کاربردی برای موفقیت در مصاحبه تحصیلی

شاید مجبور شوید برای ادامه تحصیل و ورود به رشته‌ای خاص یا پذیرفته‌شدن در مؤسسه‌ای پژوهشی در مصاحبه شرکت کنید.

این مصاحبه‌ها تا حدی مثل مصاحبه‌های کاری هستند، پس لازم است خودتان را برای موفقیت در مصاحبه تحصیلی آماده کنید. معمولا روند مصاحبه از پیش تعیین شده است، اما ممکن است مصاحبه‌کنندگان برای سنجش توانایی یا واکنش شما برنامه‌ای غافل‌گیرکننده ریخته باشند.

در این مقاله نکات و پیشنهاداتی را می‌گوییم که شانس قبولی شما افزایش می‌دهند. در ادامه ۱۵ توصیه کاربردی برای افزایش شانس موفقیت در مصاحبه تحصیلی را بخوانید.

موفقیت در مصاحبه تحصیلی

حواستان به زمان و برنامه مصاحبه باشد

بیشتر دانشگاه‌ها به‌دلیل برنامه کاری سنگینشان فرصت کافی ندارند که زمان مصاحبه را تغییر بدهند، بنابراین باید خودتان را برای زمان اعلام‌شده آماده کنید.

حتی اگر زمان مصاحبه تغییر کند، این موضوع را زودتر به شما اطلاع می‌دهند. پس حواستان را جمع کنید که به‌خاطر سهل‌انگاری مصاحبه را از دست ندهید.

اگر برای شرکت در مصاحبه لازم است به شهر یا کشور دیگری بروید، حتما برای رفت‌وبرگشت و اقامت خود برنامه‌ریزی کنید.

برای مصاحبه آنلاین آماده باشید

در سال‌های اخیر و با توجه به شیوع ویروس کرونا، بسیاری از دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی مصاحبه‌های خود را مجازی برگزار می‌کنند.

شرکت‌کردن در جلسه مجازی آمادگی‌های خاص خودش را می‌طلبد، از جمله:

  • دسترسی به اینترنت پرسرعت
  • پوشیدن لباس مناسب
  • انتخاب محیطی آرام
  • آماده‌کردن لپ‌تاپ

مکان دقیق مصاحبه را از قبل شناسایی کنید

گاهی دانشگاه‌ها مصاحبه را در اتاق‌ها یا سالن‌های مختلفی انجام می‌دهند. محیط دانشگاه نیز اغلب بزرگ است، پس از قبل سری به محل مصاحبه بزنید. این آشنایی با محیط استرس شما در روز مصاحبه را نیز کاهش می‌دهد و موفقیت در مصاحبه تحصیلی را موجب می شود.

به این فکر کنید که چرا این رشته خاص را می‌خواهید

به‌احتمال زیاد یکی از پرسش‌ها درباره مسیری است که پیموده‌اید و انتخابی که می‌خواهید انجام دهید. دلایل خود را روی کاغذ بنویسید و سعی کنید پاسخ‌هایتان صادقانه و شفاف باشند.

 درباره مصاحبه‌کنندگان اطلاعات کسب کنید

معمولا نام مصاحبه‌کنندگان در دعوت‌نامه قید شده است یا از تجربیات مصاحبه‌شوندگان قبلی می‌شود پی برد چه کسانی روز مصاحبه مقابل شما خواهند نشست.

به‌احتمال زیاد تعدادی از آنها استادان همان رشته‌ مدنظر شما هستند، پس خوب است مقالات و کتاب‌هایشان را پیش از مصاحبه مرور کنید و با نگرش‌ آنها آشنا شوید. این آشنایی شما را برای تعامل بهتر با ایشان حین مصاحبه‌ آماده می‌کند.

موفقیت در مصاحبه تحصیلی

 درباره دانشگاه و رشته مدنظر تحقیق کنید

حتما پیش از شرکت در مصاحبه، درباره دانشگاه، تاریخچه‌اش، افتخاراتش و نیز رشته‌ تحصیلی مدنظر خود تحقیق کنید. از جدیدترین رویدادها و تحولات رشته مدنظر خود شناخت کافی کسب کنید.

علاوه بر دانشگاه، درباره دانشکده نیز تحقیق کنید مثلا اعضای هیئت‌علمی چند نفرند و دانشگاه چه دستاوردهای مهمی داشته است. همه اینها به مصاحبه‌کنندگان نشان می‌دهد که شما واقعا دوست دارید به‌ آن مجموعه بپیوندید.

پرسش‌های خود را آماده کنید

مصاحبه گفت‌وگوست، نه جلسه پرسش و پاسخ یک‌طرفه. پیش از مصاحبه، پرسش‌های خود را آماده کنید و از فرصتی که در اختیار شما قرار داده می‌شود برای طرح پرسش‌هایتان بهره بگیرید.

بهتر است پرسش‌هایی را مطرح کنید که پاسخشان در سایت دانشگاه یا دانشکده نباشد. مثلا می‌توانید درباره توصیه‌های خاص استادان برای موفقیت در این رشته بپرسید یا درباره چیزهایی که از دانشجویان این رشته انتظار می‌رود.

این پرسش‌ها باید طوری باشند که اشتیاق شما به این رشته را نشان بدهند و باعث موفقیت در مصاحبه تحصیلی شود.

آماده مصاحبه‌های گروهی باشید

برخی مصاحبه‌های تحصیلی گروهی انجام می‌شوند

در برخی رشته‌های دانشگاهی مصاحبه‌شوندگان گروهی مصاحبه می‌شوند تا از این طریق مهارت‌هایشان ارزیابی شود. در این مواقع سعی کنید تا حد امکان در بحث و گفت‌وگو شرکت کنید.

 به رزومه خود مسلط باشید

رزومه‌تان شما را به این مرحله رسانده است. مصاحبه‌کنندگان حتما پرسش‌هایی درباره محتوای رزومه‌تان می‌کنند و شما باید آماده باشید توضیحات لازم را بدهید.

پس حتما رزومه خود را مرور کنید و به عناوین و بخش‌های مختلفش مسلط باشید.

 مصاحبه را شبیه‌سازی کنید

با کمک دوستان یا مشاورتان مصاحبه را شبیه‌سازی کنید. این کار آمادگی شما را برای شرکت در مصاحبه بیشتر می‌کند و خطاهای زبان بدن را کاهش می‌دهد.

 لباس مناسب بپوشید

مصاحبه‌های دانشگاهی به‌اندازه مصاحبه‌های کاری رسمی نیستند، اما همچنان لازم است لباسی مناسب برای شرکت در مصاحبه به تن داشته باشید.

اینکه چه لباسی مناسب است به عواملی مانند رشته و جو دانشگاه بستگی دارد. مثلا پوشیدن کت‌شلوار برای شرکت در مصاحبه رشته‌ای هنری شاید بیش‌ازحد رسمی به نظر برسد در حالی که برای رشته‌های بازرگانی ضروری است.

 ابزار لازم را همراه داشته باشید

برای شرکت در مصاحبه‌ رشته‌های دانشگاهی مختلف و موفقیت در مصاحبه تحصیلی ، باید ابزار و وسایل متفاوتی را همراه داشته باشید. مثلا اگر متقاضی رشته موسیقی هستید، سازتان را فراموش نکنید.

آنهایی که متقاضی پذیرش در رشته‌هایی مانند معماری یا طراحی هستند نیز باید برخی از نمونه‌کارهای خود را همراه داشته باشند تا در صورت نیاز به مصاحبه‌کنندگان ارائه کنند.

البته صرفا همراه‌داشتن این ابزار کافی نیست. باید از قبل تمرین کنید و آماده باشید درباره‌شان توضیح بدهید یا از آن وسایل استفاده کنید. حواستان به زمان باشد و تمام تلاشتان را بکنید که ارائه شما بیش از زمان مصاحبه نباشد.

به یاد داشته باشید که چه بخواهید سازی بنوازید و چه مدلی از طرحتان را ارائه کنید باید بهترین کارتان باشد، چیزی که توانایی‌های منحصربه‌فرد شما را به نمایش بگذارد.

موفقیت در مصاحبه تحصیلی

 مهارت‌های خود را با نیازها هماهنگ کنید

سعی کنید مهارت‌هایی را به نمایش بگذارید که دانشگاه یا مؤسسه پژوهشی به آنها نیاز دارد. این‌طوری مصاحبه‌کنندگان می‌فهمند که شما به درد این رشته می‌خورید.

با این نشانه ها کودک شما بیش فعال است ! با این شروط سراغ مشاور بروید

اگر برای شغل تدریس درخواست داده‌اید، روی سوابق تدریستان و اگر برای ورود به مؤسسه‌ای پژوهشی درخواست داده‌اید، برای موفقیت در مصاحبه تحصیلی روی سوابق پژوهشی و مقالات و پروژه‌های علمی‌تان تأکید کنید.

از شبکه دوستان و همکارانتان کمک بگیرید

وقتی برای مصاحبه دعوت شدید، خبرش را پیش خودتان نگه ندارید. این احتمال وجود دارد که هم‌دانشگاهی، همکار یا هم‌کلاسی شما یکی از مصاحبه‌شوندگان را بشناسد یا درباره آن دانشکده یا مؤسسه اطلاعاتی ارزشمند داشته باشد.

 شب قبل از مصاحبه خوب بخوابید

این توصیه‌ نه فقط برای شرکت در مصاحبه تحصیلی، بلکه برای تمام جلسات مهم است. مثل شب‌های امتحان رفتار نکنید که تا پاسی از شب مشغول درس‌خواندن و جمع‌آوری اطلاعات بودید.

مصاحبه هم مثل فوتبال ۹۰ دقیقه است

ممکن است در زمان مصاحبه،‌ به یک سؤال جواب نامناسب بدهید.
هرگز ناامید نشوید و تا دقیقه‌ ۹۰ بازی کنید.
ممکن است رقبای‌ شما همین‌ قدر هم بلد نباشند.

خودتان را خسته نشان ندهید

در زمان مصاحبه به ساعت خود نگاه نکنید. این یعنی شما یا خسته شده‌ اید و یا استرس دارید و می‌ خواهید زودتر مصاحبه تمام شود.
همچنین از مالیدن یا خاراندن گردن و یا پس سر خود خودداری کنید. این نشانه‌ بی‌علاقگی شما و باعث عدم موفقیت در مصاحبه تحصیلی است.

در تمام جلسه رسمی نباشید

نیازی نیست در طول جلسه‌ مصاحبه، رسمی باشید.گاهی بخندید و گاهی دوستانه برخورد کنید.
دقت کنید نباید پاهایتان را روی هم انداخته و با بیخیالی پای رویی را بلرزانید.

این کار توجه شخص مقابل را منحرف کرده و در ضمن نشانه میزان ناراحتی و احساس ناامنی شماست.

از ندانستن نترسید

ممکن است استادها سؤال‌ هایی از شما بپرسند که جواب آن را نمی‌ دانید و یا به خاطر نمی‌ آورید.
در چنین شرایطی سعی نکنید آنها را بپیچانید.
صادقانه بگویید حضور ذهن ندارید.

شما تاثیر گذارید

شما توانایی تغییر عقیده‌ استادها را دارید: این نکته‌ بسیار مهمی است.
باید با زیرکی و صداقت علاقه‌ مندی خود را نشان دهید و در زمان‌ های مناسب اطلاعات مختصری را از سوابق کاری و توانایی‌ ها خود ارائه دهید.

موفقیت در مصاحبه تحصیلی

۱۰ سوال متداول برای موفقیت در مصاحبه تحصیلی و پاسخ

 چرا این رشته را انتخاب کردید؟

احتمالا این یکی از مهم ترین سوالاتی است که در طی مصاحبه تحصیلی از شما پرسیده می شود. مصاحبه‌کنندگان به‌دنبال کسانی هستند که علاقه واقعی به رشته‌ای که انتخاب کرده‌اند داشته باشند. به همین دلیل این سوال را مطرح می کنند تا مطمئن شوند که شما دلایل منطقی برای انتخاب این رشته داشته اید یا خیر.

چگونه پاسخ دهیم؟

چون به این رشته علاقه دارم و از آن لذت می‌برم: علاقه داشتن به یک رشته شانس ما را در موفقیت در آن بالا می‌برد و باعث می‌شود بهتر از پس آن برآییم.

کسی که به رشته‌ای علاقه داشته باشد بیشتر به آن می‌پردازد، دستاوردهای بهتری دارد و در بحث‌های کلاسی بیشتر شرکت می‌کند.
چون این رشته در راستای اهداف کاری من است: این پاسخ نشان دهنده این است که انتخاب شما در راستای یک برنامه دقیق و بلندمدت و از پیش تعین شده است و خود این مسئله نشان می‌دهد که شما تعهد بیشتری در قبال آن دارید.

می‌توانید درباره اینکه چطور این رشته کمک می‌کند تا به چیزهای خاصی که مدنظرتان است دست پیدا کنید صحبت کنید.

مثلا اگر رشته شما علوم سیاسی است برای موفقیت در مصاحبه تحصیلی می‌توانید بگویید من می‌خواهم دنیا را تغییر دهم و یا اگر پزشکی می‌خوانید می‌توانید بگویید من به‌دنبال راهی برای درمان سرطان هستم. (البته این مثال‌ها کمی مبالغه‌آمیز هستند.) هیچ عیبی ندارد که جاه‌طلب و بلند پرواز باشید یا در مورد رشته‌تان آرزوهای بزگ در سر داشته باشید.

چگونه پاسخ ندهیم؟

چون این رشته کمترین تعداد متقاضی را دارد: مصاحبه‌کنندگان تحت تاثیر قرار نمی‌گیرند اگر فکر کنند شما این رشته را انتخاب کرده‌اید چون دست یافتن به آن راحت‌تر است.
چون نمره رشته‌هایی که رقابت بالاتری دارند را نمی‌آوردم: هیچ حرف منفی‌ای نباید راجع به نمره بگویید. لحن بیانتان را همواره مثبت نگه دارید.
چون خانواده یا معلم‌هایم من را به این کار تشویق کردند: مصاحبه‌کنندگان تمایل دارند انگیزه‌های شما درونی باشد نه اینکه یک محرک و مشوق خارجی داشته باشید.
چون از این راه پول بیشتری می‌توانم کسب کنم: بهتر است به‌جای بیان منافع مالی در دراز مدت، در رابطه با علاقه وافرتان به خود رشته و مسائل مرتبط با آن صحبت کنید.

موفقیت در مصاحبه تحصیلی

 چرا این دانشگاه را انتخاب کردید؟

یکی دیگر از متداولترین سوالات مصاحبه های تحصیلی این است که مصاحبه کنندگان می‌خواهند بدانند که آیا شما برای انتخاب داشنگاه تحقیق کرده اید یا خیر؟ آنها از طریق این سوال می خواهند متوجه شوند که شما تا چه حد با دانشگاه آشنا هستید.

چگونه پاسخ دهیم؟

چون تسهیلات و امکانات دانشگاه شما در این رشته از دانشگاه های دیگر بیشتر است. این پاسخ نشان می‌دهد که توجه شما به رشته‌ای که انتخاب کردید بسیار زیاد است.

وقتی شما در رابطه با دانشگاه انتخاب معقولی با توجه به رشته‌تان داشته‌اید، نشان می دهد که شما به آن رشته تعهد خواهید داشت. شما می‌توانید در ادامه برای موفقیت در مصاحبه تحصیلی به تعدادی از تسهیلات و امکانات آن رشته اشاره کنید.

این کار سبب می شود که میزان بررسی خودتان را در رابطه با انتخاب دانشگاه به آن‌ها کاملا نشان دهید.
من رویکرد دانشگاه شما نسبت به این رشته را دوست دارم. حتی در رشته های یکسان، بین شیوه تدریس، سرفصل مطالب و دروس، در دانشگاه های مختلف، تفاوت هایی وجود دارد.

با این پاسخ، شما نشان می دهید که واقعا در رابطه با انتخاب رشته و دانشگاه تحقیق کرده‌اید.

در واقع با این کار مصاحبه گر مطمئن می شود که پیدا کردن دانشگاهی که شما را در جهت نیل به اهدافتان کمک کند، برای شما حائز اهمیت بوده است.

شما می‌توانید مثال هایی ذکر کنید تا نشان دهید که این دانشگاه در رابطه با دروس مختلف، متفاوت با دیگر دانشگاه ها عمل می‌کند. در همین راستا می‌توانید به شهرت دانشگاه در رابطه با رشته‌ای که انتخاب کرده‌اید اشاره کنید، یا از استادی صحبت کنید که شما را تحت تاثیر قرار داده است.

8 گام موثر برای رفع دلشوره و اضطراب که نجاتتان می دهد

موفقیت در مصاحبه تحصیلی

توجه داشته باشید که غالبا مدرسان همیشه در یک دانشگاه حضور ندارند و برای فرصت مطالعاتی در بین دانشگاه‌های مختلف در رفت‌وآمد هستند.

بنابراین اگر استاد خاصی مدنظر شماست که در آن دانشگاه تدریس می کند، نباید تنها دلیل شما برای انتخاب آن دانشگاه باشد چرا که احتمال دارد در زمان تحصیل شما در آنجا حضور نداشته باشد.

چگونه پاسخ ندهیم؟

برای استفاده از تفریحات شبانه. این پاسخ نشان‌دهنده این است که شما انگیزه‌های درستی برای انتخاب دانشگاه ندارید. دانشگاه برای درس خواندن است نه محل مهمانی‌های شبانه.

اگر به این طریق به سوال پاسخ دهید، زنگ خطری برای مصاحبه‌کنندگان خواهد بود و این سوال را ایجاد می کند که آیا شما نسبت به رشته‌تان تعهد دارید یا نه.
چون این دانشگاه نسبت به دانشگاه‌های دیگر ارزان‌تر است. حتی اگر یکی از دلایل شما برای انتخاب این رشته و دانشگاه، ارزان تر بودن آن است، بهتر است که در مصاحبه های تحصیلی اصلا به آن اشاره‌ای نکنید. اگر چه مسایل مالی اهمیت زیادی دارد اما بهتر است در پاسخ به سوالات، فقط به مسائل مربوط به درس و رشته‌تان اشاره کنید.

چون پدرم در اینجا تحصیل کرده است. این پاسخ نشان می‌دهد که شما دقت و بررسی لازم را در جهت انتخاب این دانشگاه نداشته‌اید و احتمالا علاقه واقعی برای تحصیل در آنجا را ندارید.

این در حالی است که در مصاحبه های تحصیلی ،انتظار می رود که شما توجه بیشتری به دانشگاه و رشته تحصیلی داشته باشید.
دانشگاه دیگری را برای اقدام کردن سراغ نداشتم. این پاسخ به مصاحبه‌کنندگان نشان می‌دهد شما دقت لازم را در رابطه با انتخاب دانشگاه نداشته‌اید.

جای اینکه در مورد دانشگاه تحقیق کنید و با داشتن علاقه برای تحصیل در آن دانشگاه اقدام کنید، به طور اتفاقی یک دانشگاه را انتخاب کرده اید.

چرا A level خاصی را انتخاب کرده‌اید؟

برای موفقیت در مصاحبه تحصیلی شما باید با توجه به رشته‌ای که قصد دارید در آن درس بخوانید، به این پرسش پاسخ دهید.

مصاحبه کنندگان با طرح این سوال می خواهند بدانند آیا مسیری که الان در آن قرار گرفته‌اید با فکر و اندیشه قبلی بوده است یا خیر. شما باید سعی کنید مصاحبه‌کنندگان را متقاعد کنید که در انتخاب این مسیر انگیزه‌های درستی داشته‌اید.

چگونه پاسخ دهیم؟

درس‌هایی را انتخاب کرده‌ام که فکر می‌کنم من را برای تحصیل در این دوره آماده می‌کند. به این موضوع دقت کنید که تمامی پاسخ های شما در مصاحبه های تحصیلی باید با تمرکز بر روی درس و دانشگاه باشد و این بهترین شیوه برای پاسخ دادن به سوالات است.
من درس هایی را انتخاب کرده ام که واقعا از مطالعه در مورد آن‌ها لذت می‌برم و در خودم این انگیزه را می‌دیدم که باز هم در رابطه با آن‌ها بیاموزم. این پاسخ نشان می‌دهد که شما فردی هستید که به دنبال علائق خود می روید و منشا انگیزه‌های شما علائق شما هستند.
من درس‌هایی را انتخاب کرده‌ام که مکمل یکدیگر باشند. پاسخ دادن به این نحو به خوبی نشان می دهد که طرز فکر شما برای انتخاب رشته چگونه بوده است و چطور درس ها را انتخاب کرده اید.

با این پاسخ در مصاحبه های تحصیلی نشان می دهید که شما نسبت به انتخاب درس ها و ارتباط آنها با یکدیگر با دقت عمل کرده اید. این موضوع نشان می دهد که شما این ذهنیت را داشته‌اید که می‌توانید بین موضوعات ارتباط برقرار کنید و از بالا به مسائل نگاه کنید.

چگونه پاسخ ندهیم؟

در پاسخ به این سوال، سعی کنید هیچگاه به موارد زیر اشاره نکنید:

  • من مجبور بودم موضوع a را انتخاب کنم چون موضوع b با برنامه زمانی من هماهنگ نبود.
  • موضوعاتی که کمترین میزان تکلیف را دارد انتخاب کردم.
  • به موضوعات دیگر علاقه‌ای نداشتم.

موفقیت در مصاحبه تحصیلی

شما در قطار چه کتابی می‌خوانید؟

یا به بیان ساده‌تر شما در حال حاضر مشغول خواندن چه کتابی هستید؟ سوال‌هایی از این قبیل می‌تواند نشان دهد که شما در کنار سیلابس‌های a-level در خصوص چه موضوعات دیگری مطالعه می کنید.

چگونه پاسخ دهیم؟

به یک اثر مهم و اصلی که با رشته انتخابی شما ارتباط دارد اشاره کنید.
به عنوان مثال به یک نشریه مشهور اشاره کنید. مثلا برای کسانی که در علوم تجربی تحصیل می‌کنند مقالات نشریه Nature، Scientific American، New Scientist قابل قبول و خوب است.

با اینکار نشان می دهید که تصمیم خودتان را گرفته‌اید تا در رشته ای که انتخاب کرده اید، به موفقیت برسید. همچنین، شما می‌توانید از یک مقاله خاص یا دستاورد جدید که مرتبط با رشته تحصیلی شما است، نام ببرید.

اگر در مصاحبه های تحصیلی می‌خواهید به منابعی اشاه کنید که انگلیسی نیستند، باید به مواردی اشاره کنید که یک اثر مشهور باشند تا این احتمال وجود داشته باشد که شخص مصاحبه کننده، قبلا آن را خوانده باشد یا در مورد آن شنیده باشد.

به عنوان مثال اگر برای رشته باستان‌شناسی اقدام کرده اید، کتاب پمپیی اثر دیوید هریس می‌تواند گزینه خوبی باشد.

چگونه پاسخ ندهیم؟

درباره‌ی موضوعات گوناگون مطالعه می‌کنم و خیلی موضوع خاصی مد نظرم نیست.
چیزهایی که شما در موردش مطالعه‌ای نداشته‌اید.
آثاری که در اذهان عمومی شهرت پیدا کرده‌اند یا بی‌اعتبارند مانند: Twilight، Cosmopolitan و The Daily Mail

 شما با خودتان چه چیزهایی را به دانشگاه می آورید؟

منظور از این سوال در مصاحبه های تحصیلی این است که حضور شما چه دستاوردها یا مزایایی برای دانشگاه خواهد داشت.

در پاسخ به این سوال، از شوخی کردن پرهیز کنید و پاسخ‌هایی ندهید که در آن خیلی خودتان را بزرگ جلوه دهید.

کلید پاسخ به این پرسش، معرفی خصلت‌ های شما است که باعث میشود شما به‌ عنوان یک انسان خوب و مفید در جامعه شناخته شوید. شما می‌توانید در پاسخ به این سوال، تجربیات خودتان را نیز تعریف کنید تا موفقیت در مصاحبه تحصیلی را برای خود داشته باشید.

چگونه پاسخ دهیم؟

من همیشه با اشتیاق در انجمن ها و گروه های مدرسه شرکت می‌کردم. از بحث های گروهی لذت می برم و همیشه در بحث‌های کلاسی حضور پررنگ داشته ام.
من عاشق کنفرانس و ارائه کلاسی درس‌ها هستم. در نتیجه فکر می‌کنم در کار گروهی بسیار مفید باشم.

روش های شگفت انگیز خانگی برای تقویت میل جنسی زنان ؛ گیاهانی که زندگی زناشویی شما را زیر و رو می کنه

چگونه پاسخ ندهیم؟

  • حس شوخ‌طبعی‌ام را می‌آورم.
  • حیوان خانگی ام را میاورم.
  • من در راگبی عالی هستم.

موفقیت در مصاحبه تحصیلی

شما چه نقطه ضعفی دارید؟

همه انسان ها نقاط ضعف و مثبت دارند. اینکه در مصاحبه های تحصیلی ، در مورد نقطه ضعف خود صحبت کنید اصلا ایرادی ندارد.

اما نکته کلیدی در پاسخ به این پرسش این است که در مورد جنبه منفی نقطه ضعف خود طوری صحبت کنید که مثبت به نظر برسد.

چگونه پاسخ دهیم؟

یکی از نکات ضعف من این است که خیلی ایده‌آل‌گرا هستم. این موضوع باعث می شود تا گاهی زمان زیادی را صرف انجام یک کار انجام دهم تا نتیجه خوبی که می خواهم را بگیرم.
من خیلی پول خرج کتاب می‌کنم.

چگونه پاسخ ندهیم؟

من واقعا تنبلم.
وقتی کسی عقیده‌ام را زیر سوال می‌برد، خیلی پرخاشگر می‌شوم.
مصاحبه های تحصیلی

 از تجربه‌های کاری و درس‌هایی که از آنها گرفته اید صحبت کنید

در زمان مصاحبه های شغلی برای موفقیت در مصاحبه تحصیلی صحبت در خصوص تجارب کاری که داشته اید برای مسئول مصاحبه بسیار مهم است. این موضوع زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که تجارب شما مرتبط با درس‌هایتان باشد.

البته، اگر حتی تجربه های شما با درس و رشته ای که قصد تحصیل در آن را دارید، مرتبط هم نباشد باز حائز اهمیت است چون نشان می دهد که چقدر بلوغ فکری پیدا کرده اید.

چگونه پاسخ دهیم؟

در پاسخ به این سوال خیلی مهم است که در خصوص مهارت‌های کاری که یاد گرفته اید صحبت کنید. مثلا می‌توانید بگویید:

این کار به من آموخت این رشته دقیقا همان رشته‌ای است که برای من مناسب است.
این کار باعث شد من به این جنبه خاص از این رشته علاقمند شوم.
من متوجه شدم که این صنعت با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کند.

پس از اتمام دانشگاه، قصد دارید به چه کاری بپردازید؟

پاسخ به این سوال نشان‌دهنده این است که شما چقدر به آینده فکر می‌کنید و چقدر اهدافتان با شرایطتان متناسب است.

چگونه پاسخ دهیم؟

در مورد شغل و حرفه‌ای صحبت کنید که با رشته‌ای که می‌خواهید بخوانید مرتبط باشد.
به عنوان مثال، من می‌خواهم این رشته را تا مقطع دکتری ادامه دهم که استاد دانشگاه شوم.

چگونه پاسخ ندهیم؟

به سفر می‌ روم.
با یک فرد ثروتمند ازدواج می‌کنم و دیگر احتیاجی نیست سر کار بروم.
من واقعا نمی‌خواهم راجع به این موضوع فکر کنم.

موفقیت در مصاحبه تحصیلی

تا به حال چه موفقیتی داشته‌اید که به آن افتخار می‌کنید؟

به طور قطع نحوه پاسخ به این سوال در مصاحبه های تحصیلی ، یک فرصت خوب برای شما برای موفقیت در مصاحبه تحصیلی است که بتوانید توانمندی‌ها، علاقمندی ها و هدفمند بودن خودتان را نشان دهید.

هر چه که موفقیت و تجربه شما به رشته تحصیلی که قصد دارید در آن تحصیل کنید نزدیکتر باشد، بهتر است.

چگونه پاسخ دهیم؟

این باعث افتخار من است که در مسابقه فن شاعری با غزلی که سروده‌ام نفر اول شده‌ام.
من موفق به کسب نمره کامل از امتحان AS-level تاریخ و زبان شده‌ام. امیدوارم در سطح A2 هم نتایج موفقیت آمیز باشد.
من اخیرا برنده رقابت UK mathematics trust شده‌ام.

چگونه پاسخ ندهیم؟

به‌دست آوردن رکورد جهانی به عنوان کسی که بیشترین مدت زمان را توانسته در حمام پر از لوبیا باقی بماند.

 چرا ما باید این موقعیت را در اختیار شما قرار دهیم؟

به عنوان آخرین پرسش مصاحبه های تحصیلی ، معمولا از کاندیداها پرسیده می شود که چرا فکر می کنند این موقعیت باید در اختیار آنها قرار گیرد؟

برای پاسخ به این سوال، سعی کنید به این پرسش پاسخی کوتاه و دلنشین دهید. اگر این سوال، آخرین سوال مصاحبه باشد احتمالا دیگر می‌خواهند بحث را خاتمه دهند.

چگونه پاسخ دهیم؟

این سوال فرصت خوبی است تا شما نکات مهم و مثبتی را که در مصاحبه گفته بودید دوباره یادآوری کنید.

توانمندی‌هایتان را، اهدافی که در طی این دوره دارید، فعالیت‌هایی که در آن‌ها می‌توانید مشارکت کنید و نکات دیگری را که به ذهنتان می رسد را مطرح کنید.
اگر اینطور به‌نظرتان رسید که ممکن است تاثیر خوبی روی مصاحبه‌کننده‌ها بگذارد، می‌توانید یک مقدار دوستانه تر صحبت کنید. نکته‌هایی را بگویید که نشان دهنده شخصیت خودتان نیز باشد. به عنوان مثال بگویید در ضمن به من گفته شده کیک‌های خوبی می‌پزم.

موفقیت در مصاحبه تحصیلی

چگونه پاسخ ندهیم؟

چون من از متقاضیان دیگر بهتر هستم. پایین آوردن سطح بقیه شرکت‌کننده‌ها و پاسخ‌های بی‌دلیلی مثل این احتمال پذیرفته شدن شما را کاهش می دهد.

چند نمونه دیگر از پرسش‌ها برای موفقیت در مصاحبه تحصیلی

وقتی بدانید که قرار است با چه پرسش‌هایی روبه‌رو بشوید، استرس کمتر و عملکرد بهتری خواهید داشت. اینها چند نمونه از پرسش‌های پرتکرار در مصاحبه‌ های تحصیلی هستند:

چرا می‌خواهید در این رشته تحصیل کنید؟
چرا این دانشگاه را انتخاب کردید؟
چگونه خودتان را توصیف/معرفی می‌کنید؟
علایق اصلی شما چیست؟
نقاط قوت و ضعف شما چیست؟
از کدام دستاورد خود احساس افتخار می‌کنید؟
برنامه شغلی شما چیست؟ آینده شغلی خودتان را چطور می‌بینید؟
چرا ما باید این موقعیت/فرصت را به شما بدهیم؟
علاوه بر این پرسش‌های کلی، حتما پرسش‌هایی تخصصی درباره رشته تحصیلی مدنظرتان هم پرسیده خواهد شد. مثلا اگر متقاضی تدریس باشید، از شما خواسته خواهد شد مبحثی از رشته خود را تدریس کنید.

به یاد داشته باشید که اگر متوجه سؤالی نشدید، اشکالی ندارد بخواهید آن را تکرار کنند یا بیشتر توضیح بدهند.

برای شرکت‌کردن در جلسه مجازی چه کار کنیم؟

دسترسی به اینترنت پرسرعت، پوشیدن لباس مناسب، انتخاب محیطی آرام، آماده‌کردن لپ‌تاپ

چرا باید درباره مصاحبه‌کنندگان اطلاعات کسب کنید؟

به‌احتمال زیاد تعدادی از آنها استادان همان رشته‌ مدنظر شما هستند، پس خوب است مقالات و کتاب‌هایشان را پیش از مصاحبه مرور کنید و با نگرش‌ آنها آشنا شوید. این آشنایی شما را برای تعامل بهتر با ایشان حین مصاحبه‌ آماده می‌کند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

24 بهمن 1400

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *