افتتاح حساب ترکیه
نقش کوسن در دکوراسیون

نقش کوسن در دکوراسیون آنقدر مهم و اساسی است که باید بدانید این وسیله کوچک می تواند  در دکوراسیون منزل غوغا کند و ضمن جذاب‌تر شدن دکوراسیون داخلی، فضایی جذاب و دلنشین و آرام به وجود آورد. گروه دکوراسیون شادمگ از تاثیرات مهم این کوسن ها برایتان نوشته است.

نقش کوسن در دکوراسیون

کوسن ها یکی از المان های کاربردی در دکوراسیون داخلی اتاق نشیمن ، پذیرایی و یا اتاق خواب محسوب می شوند. این عناصر با رنگ ها و جنس و فرم متنوعی که دارند، می توانند به خوبی نواقص دکوراسیون را برطرف کنند و در عین حال، از مواردی هستند که برای راحتی افراد زمان نشستن روی مبل نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

نقش کوسن در دکوراسیون

تاریخچه استفاده از کوسن ها به قرون وسطی بر می گردد؛ اما زیبایی و کاربردی بودن آن، این وسیله را همچنان از المان های محبوب دکوراسیون داخلی با هر سبکی کرده است. طراحان دکوراسیون داخلی همیشه در اولین توصیه های خود برای تغییر تم و نمای دکوراسیون با کمترین هزینه و وقت، توصیه کرده اند که از کوسن استفاده شود و یا طرح آن ها تغییر کند.

این تغییر به ظاهر کوچک تاثیر زیادی به نمای اتاق نشیمن و یا پذیرایی می دهد. کوسن ها نقش مهم و تاثیر گذاری در دکوراسیون داخلی دارند و کاربرد راحتی در حین نشستن تنها دلیلی نیست که از این المان استفاده می شود. در این مقاله وبسایت ساختمون به تاثیرات و نقش

تکمیل پالت رنگی دکوراسیون داخلی نشیمن با کوسن ها

کوسن ها می توانند به راحتی و با صرف کمترین هزینه و وقت ترکیب رنگی مورد نظر شما برای فضای اتاق نشیمن و پذیرایی را تکمیل کنند. در حالی که در صورت عدم استفاده از کوسن باید گزینه هایی مثل تغییر رنگ دیوار ها و یا دیوارپوش، تعویض کفپوش ها (کفپوش اپوکسی)، خرید پرده های جدید (پرده زبرا، پرده کرکره) و تغییر وسایل دیگر و یا در نهایت بدون تغییر و ناقص گذاشتن دکوراسیون تان را در نظر بگیرید.

نقش کوسن در دکوراسیون

المانی جادویی برای القای تم دکوراسیون داخلی

در نظر داشته باشید که مبلمانی نسبتا ساده دارید که هم مناسب دکوراسیونی مدرن و امروزی هستند و هم می توان آن را در دکوراسیون سنتی تر جای دهید. بهترین راه برای ایجاد و تقویت تم مورد نظر، استفاده از کوسن هایی است که بر روی سبک دکوراسیون داخلی شما تاکید دارند.

برای مثال، کوسن هایی وجود دارند که با فرم انتزاعی و رنگ های شاد و خیره کننده خود، به خوبی می توانند نمایی مدرن ایجاد کنند و یا نمونه هایی هستند که با نقش ها و تزئینات ظریفی که دارند، کاملا القا گر سبکی کلاسیک و سنتی خواهند بود. بنابراین کوسن ها نقش مهمی در تاکید و برجسته کردن تم دکوراسیون داخلی شما دارند.

اعمال سلیقه شخصی در دکوراسیون داخلی با کوسن ها

امروزه کوسن ها تنوع بسیار زیاد و غیر قابل تصوری پیدا کرده اند، نمونه های از پیش ساخته تا نمونه های دست ساز و سفارشی به خوبی توانسته اند پاسخ گوی سلیقه شخصی افراد باشند. این تنوع به حدی بالا است که می توان به راحتی نمونه ای که مطابق سلیقه شخصی تان می باشد را از بین آن ها انتخاب کنید و از این طریق، سلیقه و امضای روحیات تان را در فضای مورد نظر اعمال کنید. با استفاده از کوسن های انتخابی، شما دکوراسیون داخلی مختص به خود و با المانی دقیقا مطابق با علاقه مندی های شخصی تان را خواهید داشت.

کاربرد نرده چوبی در داخل آپارتمان + معرفی انواع مدل های نرده چوبی

کوسن ها، بهترین راه برای داشتن دکوراسیون داخلی حرفه ای

در دکوراسیون داخلی علاوه بر مبحث ترکیب رنگ های به کار رفته در آن، تناسب و تعادل بین فرم اشیا و نوع طرح های موجود در فضا نیز اهمیت زیادی دارد. برای مثال در صورت وجود طرح های لبه دار و تیز در نمای کلی دکوراسیون، توصیه می شود از الگو های دایره وار و لبه گرد نیز به نحوی استفاده شود تا تم موجود به تعادل بصری برسد.

نقش کوسن در دکوراسیون

این موضوع به راحتی و با استفاده از کوسن هایی با فرم و یا طرح مناسب قابل اعمال است، در صورتی که اگر از کوسن استفاده نمی شد، می بایست یکی از المان های موجود را تغییر داد و یا المان جدیدی به فضا اضافه کرد.

راهکاری برای افزایش خلاقیت شما

تنوع نمونه های موجود و ترکیب های ممکن از کوسن ها با دکوراسیون، دنیایی از دکوراسیون هایی با نما های مختلف ایجاد می کند. با وجود این حجم بالا از نمونه ها، خلاقیت شما نیز تاثیر گذار است. می توانید با استفاده از وسایل موجود و یا مواردی که دوست دارید، کوسن های زیبا و منحصر به فردی طراحی کنید که مختص شما هستند و در نوع خود منحصر به فرد می باشند.

نکاتی که باید در خرید کوسن در نظر داشته باشید

هزینه و بودجه مد نظر

مانند هر المان دیگری، توجه به بودجه و هزینه مد نظر برای خرید کوسن اهمیت زیادی دارد. برخی کوسن ها دارای هزینه معقول و برخی به علت تزیینات و جنس پارچه و با برندی که دارند، قیمت بیشتری دارند. بهتر است قبل از اقدام برای خرید هزینه ای که مد نظر تان است را در نظر بگیرید و سپس از بین نمونه های متناسب با بودجه تان، اقدام به خریداری کنید.

نقش کوسن در دکوراسیون

تعداد کوسن های مناسب برای دکوراسیون داخلی

باید بدانید تعداد کوسن ها از مواردی است که معمولا به آن در نقش کوسن در دکوراسیون توجه نمی شود. البته تعداد بالای کوسن ها فضای مفید زیادی را اشغال می کنند و عملا جایی برای نشستن افراد باقی نمی گذارند. نمای فضایی که در آن کوسن های زیادی وجود دارد، مانند اتاقی شلوغ و غیر کاربردی خواهد بود. اگر کوسن ها در تعداد کمتر از حد معقول باشند، مثل یک عنصر اضافی و اشتباهی در دکوراسیون داخلی به نظر می آیند و نمی توانند نمای خوبی را برای فضای مورد نظر به وجود بیاورد.

اندازه و فرم کوسن ها

این مورد، علاوه بر مبحث نمایی که در دکوراسیون داخلی ایجاد می کنند، بر روی کاربردی بودن آن نیز تاثیر دارد. اگر قصد شما از خرید کوسن استفاده برای راحتی در نشستن است، باید به عرض و ضخامت آن توجه کنید. کوسن های ضخیم و یا بسیار باریک و یا با ارتفاع نامناسب، اصلا کمکی به راحتی افراد در نشستن بر روی مبل نمی کند.

نقش کوسن در دکوراسیون

این مورد در زمینه مدل هایی با فرم غیر مناسب و یا تزیینات ظریف و زیاد نیز وجود دارد. بنابراین اگر هم به مدل خاصی با فرم متفاوت علاقه دارید و هم کاربردی بودن آن برای شما مهم است، توصیه می شود از ترکیب چند نمونه کوسن استفاده کنید تا هم زیبایی و سلیقه شخصی و هم راحتی را با هم داشته باشید.

نوع کاربرد کوسن

با توجه به نکته بالا، نوع کاربرد کوسن نیز اهمیت زیادی دارد. انتظار شما از نقش کوسن می تواند بر مواردی مانند هزینه مورد نظر برای آن، موقعیت به کارگیری و در نهایت تعدادی که از آن نمونه خریداری می کنید تاثیر داشته باشد. نمونه مدل هایی با نقش تزیینی در تعداد کم و با ترکیب مدل های ساده تر به کار می رود تا هم زیبایی را به همراه بیاورد و هم نمونه های ساده تر راحتی را برای نشستن فراهم کنند.

نکاتی که در دکوراسیون اتاق خواب نوزاد باید مورد توجه باشد + ایده های جذاب

تناسب رنگ کوسن با دکوراسیون داخلی فضا

اولین نکته، تناسب رنگ کوسن با المان های دیگر است. رنگ انتخابی باید حتما جزوی از پالت رنگی مورد نظر شما باشد.

نقش کوسن در دکوراسیون

علاوه بر این می توانید از نمونه هایی که ترکیب رنگ های موجود در دکوراسیون فضای مورد نظر تان دارند را استفاده کنید. نکته بعدی حفظ و ایجاد بالانس و تعادل در طرح و فرم با استفاده از کوسن است. کوسن های به کار گرفته شده باید بتواند طرح دکوراسیون شما را بالا ببرد و به خوبی محدودیت ها و نقص های موجود را بر طرف کند.

اهمیت و نقش کوسن در دکوراسیون

کوسن‌ها تا جايي که مي توانند به خانه‌هاي سرد و بي‌روح، جان ببخشند و فضا را پرانرژي و شاد کنند. با قرار دادن چند کوسن رنگي و پرانرژي مي‌توانيد حال و هواي نشيمن خود را پرشور و گرم و صميمي کنيد.

يکي از امتیازاتي که کوسن ها دارند، حال با توجه به اين که نقش خيره کننده ای دارند کم‌ هزينه‌ نیز می باشند. شما مي توانيد با در نظرگرفتن نوع مبلمان و چيدمان دکوراسيون داخلي منزل و … کوسن‌ها را با اشکال هندسي متفاوت و البته هماهنگ با دکوراسيون و مبلمان انتخاب کنيد.

۹ اصل نقش کوسن در دکوراسیون

انتخاب درست کوسن‌ها یک راه حل آسان و کم هزینه بر ای زیبا کردن و گرما بخشیدن به خانه‌ها هستند که با هر فصل و مطابق با سلیقه خود می‌توانید رنگ‌آمیزی آن را تغییر دهید. کوسن‌ها اگر به درستی انتخاب شوند می‌تواند تمام عناصر دکوراسیون داخلی را به هم متصل کنند و در فضا هماهنگی ایجاد کند.

۱-انتخاب رنگ کوسن‌ها

مهم‌ترین اصل انتخاب کوسن‌ها انتخاب رنگ آنها است و حتی بیشتر از انتخاب خود کوسن‌ها مهم است.

باید به این نکته توجه کنیم که رنگ انتخاب شده برای کوسن‌ها مناسب با دکوراسیون خانه باشد.

نقش کوسن در دکوراسیون

کوسن‌های شما می‌توانند تمام عناصر دکوراسیون خانه را با هم هماهنگ کنند.

معمولاً دکوراسیون همه خانه‌های شرقی از رنگ‌های متنوع سرشار است اما اگر دکوراسیون مدرنی هم دارید که حضور رنگ در آن کم است با کوسن‌ها می‌توانید آن را رنگارنگ جلوه دهید.

رنگ‌آمیزی کوسن‌ها می‌تواند با توجه به رنگ دیوارها، رنگ پرده‌ها، آثار هنری و تابلوهای روی دیوار باشد.

۲-توجه به الگو در کوسن‌ها

خطوط هندسی، طرح گل، نقش‌های سنتی و طرح‌های مدرن همه این موارد می‌توانند الگوی خوبی برای کوسن‌های خانه شما باشند.

کوسن‌هایی که پترن و نقش دارند برای مبلمان ساده و کوسن‌های بدون طرح برای مبلمانی که رویه طرح‌دار دارند انتخاب مناسبی است.

۳-اشکال و اندازه‌های کوسن‌ها

شکل و اندازه کوسن‌ها رابطه مستقیم با شکل و اندازه کاناپه و یا مبلمان‌ خانه شما دارد.

عمق مبل یکی از مواردی است که در انتخاب کوسن‌ها باید به آن توجه شود در صورتی که مبلی با عمق زیاد داشته باشیم باید کوسنی با ضخامت بیشتر تهیه کنیم.

نقش کوسن در دکوراسیون

اغلب افراد به دنبال کوسن‌هایی به شکل مربع هستند چرا که با هر مبلی هماهنگ می‌شود اما استفاده از کوسن‌هایی به شکل مستطیل هم می‌تواند گزینه خوبی برای بلندتر نشان دادن طول مبلمان شما باشد.

استفاده از کوسن‌هایی به شکل دایره نیز می‌تواند دکوراسیون خانه شما را متفاوت کند.

اگر مبلمانی بزرگ دارید می‌توانید از دو سایز کوسن در کنار هم استفاده کنید و ترکیب زیبایی داشته باشید.

انواع مدل کابینت روشویی + ویژگی ها و مزايا و كاربردهايش

۴-پارچه و بافت کوسن‌ها

در انتخاب پارچه کوسن‌ها زیاد سختگیری نکنید و در صورتی که از چند کوسن در کنار هم استفاده می‌کنید سعی کنید حداقل در یک رنگ، یا یک طرح اصلی با هم هماهنگ باشند.

۵-توجه به تعداد و محل قرارگیری کوسن‌ها

تعداد کوسن‌ها و محل قرارگیری آنها بستگی به تعداد مبلمان‌ و سبک دکوراسیون خانه شما دارد.

نقش کوسن در دکوراسیون

اکثر افراد عدد فرد را برای تعداد کوسن‌ها در نظر می‌گیرند در صورتی که دکوراسیون مدرن از این قاعده پیروی نمی‌کند. فقط به این نکته توجه کنید که در صورتی که هنگام نشستن مجبور به کنار زدن کوسن‌ها شدید بدانید که تعداد آنها زیاد بوده است. معمولاً برای مبل‌های سه نفره و بیشتر، پنج کوسن تهیه و برای مبل‌های دو نفره سه کوسن تهیه می‌شود.

۶-ترتیب قرار دادن کوسن‌ها

در واقع ترتیب قرارگیری کوسن‌ها بر روی مبلمان‌ از هیچ قاعده سفت و سختی پیروی نمی‌کند اما نکاتی است که در بهتر قرارگیری آنها بر روی مبلمان‌ تأثیر می‌گذارد.

حتی‌الامکان سعی کنید کوسن‌های بزرگ‌تر را در گوشه مبلمان‌ و کوچک‌ترها را با طرح‌های مشابه در مقابل آنها قرار دهید.

۷-توجه به جنس و محتویات داخل کوسن‌ها

در انتخاب و خرید کوسن‌ها به محتویات داخلی آنها توجه کنید چرا که آنها باید از مواد نرم و سبکی پر شده باشند که هم راحت باشند و هم از طرف دیگر خیلی زود فرم خود را از دست ندهند.

نقش کوسن در دکوراسیون

همچنین پارچه‌هایی برای کوسن‌هایی خود انتخاب کنید که قابل شستشو باشند و به آسانی تعویض شوند.

۸-نقش کوسن در دکوراسیون مدرن و کلاسیک

در صورتی که دکوراسیون خانه شما مدرن است بهتر است از کوسن‌هایی تک ‌رنگ با اندازه‌های مختلف و یا طرح‌های هندسی که این روزها بسیار مد شده، استفاده کنید.

اما اگر دکوراسیون خانه شما سنتی و کلاسیک است از پارچه‌های ابریشم و یا مخمل بهره ببرید.

در انتخاب کوسن‌ها در سبک کلاسیک توجه به هماهنگی رنگ کوسن‌ها با مبلمان بسیار مهم است.

۹-توجه به هماهنگی کوسن‌ها با یکدیگر

کوسن‌ها یک راه‌ حل عالی برای زیباتر کردن مبلمان و دکوراسیون خانه شما هستند.

اما یکی از نکات مهم استفاده از کوسن‌ها در دکوراسیون خانه هماهنگ بودن کوسن‌ها با همدیگر است.

نقش کوسن در دکوراسیون

اگر کوسن‌هایی با طرح‌های مختلفی استفاده می‌کنید باید به طرح روی کوسن توجه داشته باشید.

مثلاً اگر یک کوسن با گل‌های درشت بر روی کاناپه قرار گرفته است کوسن دوم را با طرح گل‌های ریز انتخاب کنید نه یک طرح هندسی و انتزاعی مدرن.

نحوه ست کردن کوسن ها

يکي ديگر از راه هايي که مي توانيد انجام دهيد کوسن ها را مي توان با رنگ هاي متضاد و گرم در خانه هايي با طرح دکوراسیون روشن و ملايم ست کنيد . در خانه هايي با دکوراسيون داخلي تيره و گرم و لوازم دیگر با طيف شديد مي توانيد از کوسن هايي در رده طيفی ملايم تا تيره تر بهره ببريد . ادغام رنگ هاي زرد ، نارنجي ، قهوه اي و ماهگوني با يکديگر در يک دکوراسيون با شدت کنتراست متوسط مانند سبز و بژ ، بسيار جالب ، زيبا و خيره کننده است .

اگر دکوراسيون داخلي شما با لوازم جانبی نامتقارن با اشکال هندسي متفاوت چيده شده باشد، مي توانيد از کوسن هاي متفاوت در زاويه ها و اشکال هندسي متفاوتي در چيدمان بهره بگيريد. در دکوراسيون روشن مي توانيد از کوسن هايي با پارچه هاي چهل تيکه استفاده کنيد و فضايي دل چسب به محيط بنشانيد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

18 اردیبهشت 1401

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *