افتتاح حساب ترکیه
نماي ساختمان مدرن

نماي ساختمان مدرن یکی از سبک هاي جدید معماری جهان است که از خلاقیت و فناوری سرچشمه می گیرد . گروه دكوراسيون شادمگ در اين بخش به سوالات زيادي كه در خصوص نمای ساختمان مدرن در ذهنتان ايجاد شده پاسخ ميدهد.

نمای ساختمان مدرن

بناهای موجود در شهر در مجاورت ساختمان های دیگر هستند و نمای ساختمان باید با محیط اطراف خود در هماهنگی باشد. علاوه بر زیبایی ظاهری و هماهنگی، نماسازی ساختمان موارد دیگری را نیز شامل می شود. نمای ساختمان به عنوان رابط ،نقش ارتباط دهنده فضای داخلی ساختمان با محیط بیرون را دارد.

نماي ساختمان مدرن

برای مثال با نماسازی می توان تابش نور به داخل را کنترل کرد و یا با ایجاد چشم اندازی زیبا، دید بصری مناسبی خلق کرد. نمای مدرن سبکی پر طرفدار در دنیاست که امروز بحث اصلی ماست.طراحی نمای مدرن در عین سادگی بسیار دشوار است که به صبر و مهارت خاص نیاز دارد .هر چند هر اقلیم طراحی خاص خود را دارد ولی نمای مدرن را در تمام مناطق میتوان استفاده کرد . امروزجهت معرفی نمای مدرن در خدمت شما هستیم .

تعریف سبک مدرن

سبک مدرن، سبکی است که معمولا از جدیدترین متریال در نمای ساختمان با استفاده از قواعد و قوانین خاصی استفاده می کند. در طراحی نمای مدرن از زوایا و خطوط عمودی و افقی خاص استفاده می شود. نمای مدرن یکی از محبوب ترین نماهای ساختمانی برای ساختمان های مسکونی به شمار می رود.

نماي ساختمان مدرن

در طراحی نمای مدرن یک ساختمان باید اصول مختلفی را برای رسیدن به نتیجه مطلوب رعایت کرد. استفاده از مصالح و متریال استاندارد مانند آجر، سنگ و … نورپردازی مناسب، قابلیت اجرای طرح و … بخشی از قوانین مربوط به طراحی نمای ساختمان می باشد.طراحی نمای استاندارد یک ساختمان علاوه بر زیبا سازی ساختمان به بالا رفتن عمر مفید آن نیز کمک می کند. از این رو امروزه به بحث طراحی ساختمان از جمله طراحی نمای آن اهمیت زیادی داده شده و از طراحی نمای مدرن بهره گرفته می شود.

علت اهمیت نماي ساختمان مدرن

نمای ساختمان مهم است زیرا فرصتی برای تاکید بر طراحی است .در حالی که بیشتر مردم به نمای بیرونی خانه صرفاً به عنوان یک موضوع زیبایی شناختی نگاه می کنند، اما نماها نیز نقش بسزایی در پایداری خانه دارند. طراحی نمای هر ساختمان، لباس و پوسته بیرونی آن است و موجب ایجاد اولین تصور ناظران در مورد خانه خواهد بود.برای بسیاری از ساختمان ها، طرح های استانداردی مطابق با مقررات ساختاری تنظیم شده اند اما فاقد هر نوع شخصیت هستند.

نکات ضروری مهم برای خرید تخت خواب دو نفره | بهترین مدل تختخواب مناسب دکوراسیون خانه شما

نماي ساختمان مدرن

علاوه بر بحث زیبایی شناسی، یک نمای ساختمان نیز نقش مهمی در بهره وری انرژی و همچنین پیوند طراحی بیرونی ساختمان با طراحی داخلی دارد. با نوآوری های جدید در مواد، ایده ها و طراحی، یک نمای ساختمانی می تواند بسیاری از فرصت ها را برای ساختمان ها ایجاد کند.

در انتخاب سبکی خاص برای نمای بیرونی ساختمان، مهم این است که چندین مولفه را در نظر بگیرید: آب و هوا و محیط طبیعی، خاص بودن مکان خانه، ظاهر ساختمان های مجاور و تمایل شما برای ادغام با محیط. درادامه در مورد طراحی نمای مدرن، این سبک زیبا و جسورانه در معماری توضیح داده می شود.

نماي ساختمان مدرن

اصول طراحی نمای مدرن

۱. تزینات اندک

در طراحی نمای مدرن بهتر است از تزیینات اضافه پرهیز کنیم . این در حالی است که در نماهای سنتی شاهد تزیینات پرکار و پیچیدگی‌های بسیار هستیم.در طراحی نمای مدرن گرایش بیشتر به سمت خطوط و الگوهای مینیمال است و دیوارها و سقف‌ها معمولا صاف و یکدست با حداقل تزیینات هستند.

نماي ساختمان مدرن

در صورت استفاده از الگوهای تکرار شونده نیز بهتر است از الگوهای پر نقش و نگار و نقوش سنتی پرهیز کرد و در عوض تا حد امکان از الگوهای انتزاعی استفاده کرد.

۲. رنگ های مناسب در نماي ساختمان مدرن

رنگ هایی که در طراحی نمای مدرن و به طور کلی در ساختمان‌های مدرن استفاده می‌شوند معمولا از پالت‌ها و ترکیب‌های رنگی خنثی هستند.

رنگ‌هایی مانند کرم، قهوه‌ای، خاکستری یا بژ انتخاب‌های مناسبی هستند.سعی کنید از رنگ‌های سبک استفاده کنید و برای جلوگیری از یکنواختی اندکی رنگ غنی مانند بنفش یا آلبالویی نیز به آن‌ها بیفزایید. برای گرفتن ایده‌های بیشتر از تصاویر زیر کمک بگیرید.

۳. طراحی باز شوها

در طراحی نمای مدرن ،از مهم‌ترین بخش‌های بنا که البته به چگونگی پلان بستگی دارد، محل قرارگیری بازشوها است. نمای مدرن مدرن شفافیت بسیار مهم است و به همین دلیل پنجره‌ها نقش بسیار مهمی در نما دارند. در بین اصول و قواعد طراحی نما می توان به بهره گیری از طرح های ساده و در عین حال جذاب اشاره کرد.

نماي ساختمان مدرن

استفاده گسترده از طراحی های متنوع سبب شلوغی بیش از اندازه نمای ساختمان شده و علیرغم کار زیاد زیبایی ساختمان به چشم نمی آید. در طراحی نمای یک ساختمان به شکل مدرن از طرح های یکدست و هماهنگ استفاده می شود که در عین سادگی دچار پیچیدگی های مهندسی می باشد.

راهنمای انتخاب مدل جدید پرده آشپزخانه + تصاویری از مجللترین پرده ها

نمای مدرن ساختمان به گونه ای طراحی می شود که ذهنیت بیننده جذب نحوه پیاده سازی طرح شده و به دنبال کشف پیچیدگی آن است.

۴. انتخاب متریال در نماي ساختمان مدرن

در طراحی نمای مدرن در واقع مهم نیست که از چه متریالی استفاده می‌کنید، می‌توانید از بتن، چوب، آجر یا هر متریال دیگری استفاده کنید، اما در زمان انتخاب باید به یاد داشته باشید که خطوط صاف و همچنین بافت‌ها و طرح‌های ساده بهترین انتخاب‌ها در طراحی‌ نمای مدرن به حساب می‌آیند.

نماي ساختمان مدرن

استفاده از چند متریال در کنار یکدیگر در نماهای مدرن استفاده می‌شود اما در ترکیب‌ها باید به تناسب متریال‌ها بسیار دقت کنید، حتی می‌توانید یک بخش از نمای مدرن را با استفاده از متریال برجسته‌تر کنید.

۵. سقفهای ساده

در طراحی نمای مدرن سقف‌ها می‌توانند صاف یا شیب‌دار باشند اما سقف‌های منحنی یا گنبددار و همچنین سقف‌های ترکیبی و پیچیده در طراحی‌های مدرن کمتر دیده می‌شوند.

نماي ساختمان مدرن

ویژگی های نماي ساختمان مدرن

۱. نمای مدرن خواهان سادگی و معقول گراییست.
۲. عدم استفاده از جزییات پیچیده در طراحی نمای ساختمان
۳. در طراحی مدرن بیشتر از خطوط افقی و عمودی استفاده می شود.
۴. ایجاد عمق و فضاسازی در نما.
۵. استفاده از مصالح و تکنولوژی نوین صنعت ساختمان.

متریال قابل استفاده در طراحی نمای مدرن

متریالی که عمدتا در طراحی نماي ساختمان مدرن انتخاب می شوند عبارتند از:

نماي ساختمان مدرن

 • بتن که ستون فقرات معماری مدرن است.
 • استفاده از آجر
 • نمای مدرن شیشه ای که شامل کرتین وال، فریم لس و اسپایدر می باشد.
 • استفاده از آلومینیوم یا کامپوزیت
 • سنگ طبیعی در نما
 • استفاده از نمای چوب یا ترموود
 • نمای مدرن اچ پی ال
 • نمای لوور
 • استفاده از فایبر سمنت برد در نما
 • نمای اف ار سی که جزء مصالح نوین در نماست.

نماي ساختمان مدرن

برخی آثار معماری مدرن در ایران

موزه معماری معاصر،اثر کامران دیبا، مجتمع پارک نیاوران با همکاری نادر اردلان، دانشگاه جندی شاپور و پارک شفق از آثار این دوره است. با وجود تاکید معماری مدرن بر ساده اجرا شدن طرح در این سبک،گاهی در طراحی های اجرا شده در ایران مشاهده می شود مصالح متعددی در این نماها به کار رفته است.

همچنین شکستگی بیش از حد فرم ها ،استفاده از فرم های نامتعارف که به منظور جذابتر شدن نما انجام می شود ولی اغلب نتیجه ای مطلوب ندارد.خوشبختانه شهرداری امروزه ضوابطی تدوین کرده است که از تعدد مصالح و بهم ریختگی نما جلوگیری می کند.

اطلاعات مفیدی که برای خرید وان حمام باید بدانید

مصالح در نمای مدرن

نماي ساختمان مدرن

 • ترمووود
 • نمای کامپوزیت
 •  اچ پی ال
 •  شیشه ای کرتین وال
 • نمای شیشه ای فریم لس
 •  شیشه ای اسپایدر
 •  نمای سرامیک خشک
 •  لوور آلومینیمومی
 •  نمای دکوراتیو

انواع نماي ساختمان مدرن

طراحی نمای مدرن ساختمان بر اساس نوع طراحی و همچنین متریال مورد استفاده به انواع مختلفی تقسیم بندی می شود انواع طراحی نمای مدرن ، طراحی نمای پست مدرن ، طراحی نمای مدرن هندسی ، طراحی نمای مدرن مدولار و … هر یک با استفاده از المان های مورد نظر معمار پروژه قابل اجرا می باشند.

نماي ساختمان مدرن

یکی از تفاوت های طراحی نماي ساختمان مدرن با طراحی نمای کلاسیک ، استفاده از نور محیطی متریال های ترکیبی است که کاربرد فراوانی علاوه در نما در طراحی داخلی ساختمان دارد.

امروزه یکی از سبک های مورد اقبال در طراحی نمای مدرن طراحی فضاهای چند کاربردی در ساختمان های مدرن می باشد به گونه ای که کاربرد یک فضا در زمان های مختلف توسط کاربر قابل تغییر می باشد.

عوامل موثر در ایجاد و طراحی نماي ساختمان مدرن

 • شیوه ای که در ساخت و احداث ساختمان به کار رفته است.
 • میزان دسترسی کارفرما به مصالح ساختمانی
 • کاربری ساختمان
 • رعایت ضوابط و اصول مجموعه شهری و زیبایی شهری و توجه به هماهنگی ساختمان با سایر ساختمان های مجموعه شهری
 • شرایط و وضعیت آب و هوایی و اقلیمی منطقه
 • اطلاع از وضعیت زمین شناسی منطقه
 • در نظر گرفتن و توجه به میزان بودجه در دسترس

نماي ساختمان مدرن

با ورود متریال و مصالح جدیدتر و مدرن تر به صنعت ساختمان و نمای ساختمان، نمای ساختمان ها نیز مدرن تر و جدیدتر می شود. نمای ساختمانی مدرن است که هم از نظر متریال و هم از نظر طراحی مدرن باشد.

آیا طراحی نماي ساختمان مدرن کم هزینه است ؟

یکی از ویژگی های مثبت در نما ی ساختمان مدرن ، انعطاف در هزینه اجرای آن است . نماهای مدرن را می توان با کمترین هزینه ممکن اجرا نمود ، که این موضوع بستگی به تکنولوژی و متریال نمای ساختمان نیز دارد . در عین حال در صورت استفاده از متریال های گران قیمتی چون چوب ترمووود ، هزینه اجرا کمی بالاتر می رود .

نماي ساختمان مدرن

در مجموع این سبک از طراحی نما ، طرفداران خود را با هر وسع مالی مایوس نخواهد کرد .

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

5 تیر 1401

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *