افتتاح حساب ترکیه
نگهداری هندوانه

مدت زمان نگهداری هندوانه بسیار کوتاه است ضمن اینکه نمی توان بعد از برش زدن هم آن را برای مدت زیادی نگه داشت. گروه سبک زندگی شادمگ چند نکته به شما آموزش می دهد تا این میوه پر از ویتامین را بیشتر از مدت معمول نگهداری کنید.

چگونه هندوانه را به مدت طولانی نگهداری کنیم؟

مدت زمان نگهداری از هندوانه بسیار کوتاه است و به همین دلیل در همه فصول این میوه پر از ویتامین را نمی توان پیدا کرد. هندوانه مثل سایر گیاهان خانواده کدوییان، نسبت به یخبندان حساس است و برای رشد و نمو احتیاج به روزهای گرم آفتابی دارد. برای اطلاعات بیشتر با دلگرم همراه شوید.

نگهداری هندوانه

ترفندهایی برای تازه نگه داشتن هندوانه

حتما برایتان پیش آمده که هندوانه را خریده اید و به همان صورت نبریده داخل یخچال گذاشته اید تا خنک شود، به شما توصیه می کنیم هرگز این کار را نکنید و هندوانه نبریده را داخل یخچال نگذارید.

هندوانه نبریده را داخل یخچال نگذارید!

وقتی می خواهید هندوانه خنک مصرف کنید و آن را داخل یخچال می گذارید شاید به این مساله فکر می کنید که اگر هندوانه را ببرید و در یخچال بگذارید میکروب های داخل یخچال را به خود جذب کند. ولی لازم است بگوییم که بهتر است هندوانه را ببرید و در یخچال بگذارید و هندوانه نبریده را در یخچال نگذارید.مثلا اگر هندوانه ی نبریده را در یخچال نگهداری کنید باعث می شود که ماده ی بتاکاروتن آن از بین برود. این ماده در بدن تبدیل به ویتامین A می شود ولی در دمای اتاق، آنتی اکسیدان های خود را حفظ می کند.

نگهداری هندوانه

البته نگهداری هندوانه برش زده در صورتی که روی آن پوشانده شود، اشکالی ندارد.خوردن هندوانه بسیار سرد ممکن است دلچسب‌ تر باشد، اما خواص غذایی آن کمتر از هندوانه‌ای است که در دمای اتاق نگه داشته شده است. هندوانه‌هایی که در دمای معمولی اتاق نگهداری می‌شوند، نسبت به نوع یخچالی و خیلی خنک این میوه به مراتب خواص بیشتری دارند و در واقع خواص غذایی خود را حفظ می‌کنند.

هندوانه ی خنک بخورید

در یک پژوهش محققان آزمایشگاه تحقیقاتی کشاورزی بر روی کاروتنوئیدها، آنتی اکسیدان‌هایی که می‌توانند بر روی آسیب‌های ناشی از نور خورشید تاثیر بگذارند، مواد شیمیایی و زندگی روزمره مطالعه و بررسی کردند. به گفته این محققان، هندوانه سرشار از لیکوپن است.لیکوپن آنتی‌ اکسیدانی است که موجب رنگ قرمز در میوه‌هایی چون هندوانه و گوجه‌فرنگی می‌شود و می‌تواند از ابتلا به بیماری‌های قلبی و برخی از انواع سرطان‌ها جلوگیری کند.

8 غذای مناسب ماهی قرمز برای طول عمر بیشتر آن

این محققان دریافتند که هندوانه حتی پس از این که از بوته‌اش چیده می‌شود، به تولید مواد مغذی ادامه می‌دهد، اما در صورت سرد شدن این روند آرام می‌شود.عمر معمول هندوانه در دمای ۱۳ درجه سیلیسیوس پس از برداشت محصول بین ۱۴ تا ۲۱ روز است اما در دمای یخچال طول عمر این میوه کاهش پیدا کرده و پس از یک هفته میوه خراب شده و خواص خود را از دست می‌دهد.

نگهداری هندوانه

دانستن طبع مواد غذایی بسیار مهم است و از بروز برخی مشکلات جلوگیری می کند.

طبع تخمه هندوانه و مصلحات آن

به گفته میرغضنفری: هندوانه باید حتی المقدور در فصلهای سرد و مناطق سردسیر کمتر استفاده شود.فراد سردمزاج و کسانی که ذاتا سرمایی هستند درصورت مصرف هندوانه حتی به مقدار کم دچار مشکلات معده خواهند شد که ممکن است تا مدتها این مشکلات در بدن آنان باقی بماند.وی با اشاره به مصرف هندوانه در شب یلدا عنوان کرد: سرمای فصل و سرد بودن ذات شب در یلدا باعث می شود خوردن هندوانه عوارض بیشتری را داشته باشد؛ بنابراین باید در این شب خاص در حد رفع هوس مصرف شود یا برای کاهش عوارض، نبات، چایی دارچین یا عسل بعد از آن خورده شود.

این متخصص طب سنتی با اشاره به پرخوری و مخلوط خوری در شب چله عنوان کرد: رعایت تدابیر غذایی تنها مختص یک شب نیست و باید همواره مورد توجه قرار گیرد چرا که مسلما پرخوری و مخلوط خوری شخص را دچار مشکلات گوارشی و سوء هاضمه می کند.وی تاکید کرد: با پرخوری در شبهایی همچون یلدا ممکن است ابتلا به سکته افزایش پیدا کند، بنابراین بعید نیست که در این شب آمار مراجعه به اورژانس ها هم بیشتر شود.

نگهداری هندوانه

روش نگهداري هندوانه نبريده در منزل

هندوانه اگر در معرض هواي سرد قرار بگيرد، ظرف مدت کوتاهي از بين مي‌رود. به طور معمول عمر هندوانه پس از برداشت در دماي ۱۳ درجه سانتيگراد بين ۱۴ تا ۲۱ روز است، اما در دماي يخچال طول عمر اين ميوه کاهش يافته و به ۷ روز مي‌رسد. به علاوه قرار دادن هندوانه در يخچال باعث مي‌شود، بتاکاروتن موجود در آن از بين برود.

ایده های ناب و خاص برای چیدمان سفره هفت سین لاکچری ؛ اینطوری ویژه بچین

نگهداری هندوانه

همانطور که مي‌دانيد بتاکاروتن در بدن تبديل به ويتامين A مي‌شود. اگر هندوانه را برش نزده‌ايد و به اصطلاح درب بسته است، به روش زير عمل کنيد: هندوانه‌اي با اندازه متوسط و پوست ضخيم و سالم را انتخاب کنيد که کاملا رسيده نباشد. سطح پوست هندوانه را با يک دستمال تميز، پاک کنيد. مقداري شمع را روي حرارت ملايم قرار دهيد تا شمع‌ها کاملا ذوب شوند، سپس نخ‌هاي وسط شمع را از درون شمع ذوب شده، خارج کنيد.

تحت هيچ شرايطي اين‌کار را با دست انجام ندهيد. شمع ذوب شده را از روي حرارت بردارد و پس از آنکه کمي خنک شد، روي سطح هندوانه بريزيد. اجازه دهيد شمع روي پوست هندوانه خنک شود، سپس مجددا لايه‌اي از شمع ذوب شده را روي پوست هندوانه بريزيد، به‌ طوري که يک لايه از شمع به ضخامت نيم سانتيمتر روي سطح هندوانه را بپوشاند. پس از خنک شدن کامل شمع، هندوانه را در جعبه پر شده از پوشال يا روزنامه قرار داده و در محلي تاريک، خنک و خشک نگهداري کنيد.

نکته: دقت کنيد که شمع همه سطح هندوانه را پوشانده باشد و گاهي به آن سر بزنيد که در آن شکاف يا سوراخي ايجاد نشده باشد.

راهکارهاي نگهداري هندوانه برش خورده

مدت زمان نگهداري هندوانه برش خورده در يخچال کوتاه است، به طوري‌ که حداکثر مي‌توانيد آن را به مدت ۷ روز در يخچال نگهداري کرد. پس از اين مدت فساد ميوه آغاز خواهد شد. ۱. نگهداري هندوانه بريده شده با پوست هندوانه را از وسط به دو نيم تقسيم کنيد و روي آن را پلاستيک يا سلفون بکشيد. بهتر است از پلاستيک يا سلفون دو لايه استفاده کرده و روي هندوانه را کاملا با آن بپوشانيد که طعم ديگر مواد غذايي موجود در يخچال را به خود نگيرد.

نگهداری هندوانه

پس از پوشاندن روي هندوانه با پلاستيک، آن را در يخچال قرار دهيد. با اين روش مي‌توانيد هندوانه را تا يک هفته در يخچال نگهداري کنيد. ۲. روش نگهداري هندوانه بريده شده بدون پوست پوست هندوانه را جدا کرده و سپس آن را به صورت مکعبي برش بزنيد. برش‌هاي هندوانه را در ظرف درب داري که هوا به داخل آن نفوذ نکند، قرار دهيد و در يخچال نگهداري کنيد.

10 روش راحت و فوری برای پاک کردن لکه مداد شمعی و ماژیک از فرش ، لباس و دیوار

نکته: حتي در صورت نگهداري برش‌هاي هندوانه در ظرف درب‌دار غير قابل نفوذ، هندوانه پس از ۳ الي ۴ روز شيريني و تازگي خود را از دست مي‌دهد. يا آب هندوانه از آن خارج شده و طعم آن تغيير مي‌کند، بنابراين سعي کنيد هندوانه را حداکثر ظرف يک الي ۲ روز مصرف کنيد.

۱. نگهداری هندوانه بریده شده با پوست

هندوانه را از وسط به دو نیم تقسیم کنید. روی آن را پلاستیک یا سلفون بکشید. بهتر است از پلاستیک یا سلفون دو لایه استفاده کنید. روی هندوانه را کاملا با آن بپوشانید که طعم مواد غذایی موجود در یخچال را به خود نگیرد.
پس از پوشاندن روی هندوانه با پلاستیک، آن را در یخچال قرار دهید. با این روش می‌توانید هندوانه را تا یک هفته در یخچال نگهداری کنید.

۲. روش نگهداری هندوانه بریده شده بدون پوست

پوست هندوانه را جدا کرده و سپس آن را به صورت مکعبی برش بزنید.
برش‌های هندوانه را در ظرف درب داری که هوا به داخل آن نفوذ نکند، قرار دهید و در یخچال نگهداری کنید.

نگهداری هندوانه
نکته: در صورت نگهداری برش‌های هندوانه در ظرف درب‌دار غیر قابل نفوذ؛ هندوانه پس از ۳ الی ۴ روز شیرینی و تازگی خود را از دست می‌دهد. یا آب هندوانه از آن خارج شده و طعم آن تغییر می‌کند، بنابراین سعی کنید هندوانه را حداکثر ظرف یک الی ۲ روز مصرف کنید.

روش نگهداري هندوانه در منزل به روش فريز کردن

ابتدا هندوانه را از وسط به دو نيم تقسيم کرده، سپس با استفاده از يک چاقوي بلند و تيز، پوست هندوانه را جدا کنيد. هندوانه را به صورت مکعبي برش بزنيد و يک رديف از آن را در سيني چيده و در فريزر قرار دهيد. صبر کنيد تا مکعب‌هاي هندوانه يخ بزنند و سفت شوند. يخ زدن هندوانه حدود يک ساعت طول مي‌کشد. به محض اينکه تکه‌هاي هندوانه يخ زدند، آن‌ها را در ظرف درب‌داري که هوا به درون آن نفوذ نکند، قرار دهيد. درب ظرف را محکم بسته و آن را در فريزر قرار دهيد. با اين روش مي‌توانيد هندوانه را به مدت ۶ ماه نگهداري کنيد و از آن براي تهيه نوشيدني‌هايي همچون اسموتي هندوانه و بستني هندوانه استفاده نماييد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

19 خرداد 1401

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *