افتتاح حساب ترکیه
پخت میرزا قاسمی شمالی

پخت میرزا قاسمی شمالی که یکی از پرطرفدارترین و خوشمزه ترین غذاهای شمال کشور است بسیار آسان است. این غذای بسیار محبوب و اصیل به دلیل طعم خوشمزه و خاصی که به خاطر بادمجان کباب شده دارد در تمام شهرهای ایران از محبوبیت بالایی برخوردار است. برای مشاهده آموزش کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه میرزا قاسمی با ای مطلب از گروه آشپزی شادمگ همراه باشید.

پخت میرزا قاسمی شمالی

مواد لازم برای ۴ نفر

پخت میرزا قاسمی شمالی

 • بادمجان ۶ عدد متوسط
 • گوجه فرنگی ۲ عدد متوسط
 • تخم مرغ ۲ عدد
 • سیر ۴ حبه
 • رب گوجه فرنگی ۱ قاشق غذاخوری
 • روغن و زردچوبه به اندازه کافی
 • نمک و فلفل سیاه به اندازه کافی

این غذا با بادمجان بسیار پرطرفدار و محبوب است.

طرز پخت میرزا قاسمی شمالی

مرحله اول

ابتدا باید بادمجان ها را کباب کنیم ، برای این منظور می توانیم از شعله اجاق گاز یا منقل زغال استفاده کنیم. ( در رستوران های سنتی رشت از زغال برای کباب کردن بادمجان ها استفاده می شود ) باید بادمجان ها را به خوبی کباب کنیم به حدی که پوست بادمجان ها به طور کامل بسوزد.

مرحله دوم

البته اگر طعم دودی بادمجان کبابی را دوست ندارید می توانید بادمجان ها را به صورت آبپز بپزید. پس از اینکه کباب کردن بادمجان ها به پایان رسید اجازه می دهیم کمی سرد شوند سپسپ پوست شان را به آرامی جدا می کنیم.

پخت میرزا قاسمی شمالی

مرحله سوم پخت میرزا قاسمی شمالی

بادمجان ها را پس از اینکه پوست گرفتیم در یک کاسه بزرگ می ریزیم سپس آنها را با گوشتکوب به طور کامل له می کنیم تا بافت شان از هم جدا شود. در ادامه بادمجان ها را کنار می گذاریم و گوجه فرنگی ها را اماده می کنیم.

مرحله چهارم

گوجه فرنگی ها را به مدت ۵ دقیقه در یک قابلمه حاوی آب جوش قرار می دهیم تا پوست شان به راحتی جدا شود. پس از گذشت ۵ دقیقه گوجه فرنگی ها را از آب جوش خارج می کنیم و پس از اینکه کمی سرد شدند پوستا شان را به راحتی جدا می کنیم.

طرز تهیه رب انار ترش و ملس ؛ فوت کوزه گری برای پخت رب انار سفت و سیاه

مرحله پنجم

یک تابه مناسب روی حرارت قرار می دهیم و مقداری روغن اضافه می کنیم. در ادامه سیرها را رنده می کنیم و در روغن کمی تفت می دهیم تا نرم و سبک شوند ، در ادامه مقداری زردچوبه به سیر اضافه می کنیم و خوب تفت می دهیم تا سیر با زردچوبه یکدست شود.

مرحله ششم

در این مرحله بادمجان ها را اضافه می کنیم و حدود ۲۰ دقیقه تفت می دهیم ، سپس گوجه فرنگی ها را به صورت خیلی ریز یا رنده شده به تابه اضافه می کنیم و خوب تفت می دهیم تا آب اضافی گوجه فرنگی ها تبخیر شود و میرزا قاسمی به روغن بیفتد.

پخت میرزا قاسمی شمالی

مرحله هفتم پخت میرزا قاسمی شمالی

اضافه کردن رب گوجه فرنگی به میرزا قاسمی اختیاری است اما اگر می خواهید میرزا قاسمی طعم و رنگ بهتری داشته باشد می توانید ۱ قاشق غذاخوری رب گوجه فرنگی نیز در این مرحله به میرزا قاسمی اضافه کنید. رب گوجه فرنگی را خوب تفت دهید تا کاملا سرخ شود.

مرحله هشتم

در این مرحله مواد میرزا قاسمی را یک سمت تابه جمع می کنیم سپس تخم مرغ ها را در قسمت خالی تابه می شکنیم و پس از اینکه به خوبی پختند با دیگر مواد میرزا قاسمی مخلوط می کنیم تا کاملا با دیگر مواد یکدست شوند.

در آخر نمک و فلفل سیاه میرزا قاسمی را اندازه کنید و اجازه دهید کمی جا بیفتد. برای تزیین میرزا قاسمی می توانید یک عدد تخم مرغ را در یک تابه جداگانه در یک قالب گرد بپزید سپس بعد از اینکه میرزا قاسمی را در بشقاب کشیدید تخم مرغ نیمرو شده را روی میرزا قاسمی قرار دهید.

کباب کردن بادمجان

اگر می خواهید بادمجان شما طعم دودی داشته باشد حتما بادمجان ها را روی زغال یا شعله اجاق گاز کباب کنید زیرا کباب کردن بادمجان ها در فر باعث می شود که بوی دودی نگیرند. رستوران های شمالی برای کباب بادمجان از منقل ذغال استفاده می کنند که طعم بسیار عالی به بادمجان می دهد.

درست است که محبوبیت میرزا قاسمی به دلیل طعم دودی بادمجان آن است ولی افرادی هم هستند که به همین دلیل دودی بودن طعم بادمجان میرزا قاسمی را نمی پسندند. افرادی که طعم دودی بادمجان را دوست ندارند می توانید از فر برای کباب کردن بادمجان ها استفاده کنند تا بوی دودی نداشته باشد.

آموزش كامل طرز تهيه كيك مرغ خوشمزه و مجلسي مخصوص مهماني ها

پخت میرزا قاسمی شمالی

استفاده از رب گوجه فرنگی

بعصی آشپزها اضافه کردن رب گوجه فرنگی به میرزا قاسمی را کاری اشتباه می دانند زیرا بر این این باورند که اضافه کردن رب گوجه فرنگی طعم اصلی میرزا قاسمی را از بین می برد و باعث می شود میرزا قاسمی طعم رب گوجه فرنگی بگیرد.

البته من با این موضوع مخالف هستم چون رب گوجه فرنگی علاوه بر اینکه طعم بهتری به میرزا قاسمی می دهد باعث می شود میرزا قاسمی خوشرنگ تر نیز شود. شما هم در صورت تمایل می توانید رب گوجه فرنگی را از دستور بالا حذف کنید.

پخت میرزا قاسمی شمالی با گردو

در برخی شهرها برای تزیین میرزا قاسمی از مغز گردو هم استفاده می شود ، در صورت تمایل می توانید برای تزیین و مجلسی تر کردن میرزا قاسیم خود پس از آنکه آنرا در ظرف مورد نظرتان کشیدید با چند عدد مغز گردو آنرا تزیین کنید.

پخت میرزا قاسمی شمالی رستورانی

برای اینکه میرزا قاسمی شما شبیه به میرزا قاسمی رستوران ها شود چند نکته را باید رعایت کنید. معمولا رستوران ها از سیر زیاید برای میرزا قاسمی استفاده می کنند. نکته دیگر اینکه از بادمجان فریز شده استفاده نمی کنند. و نکته پایانی اینکه بادمجان ها را روی ذغال کباب می کنند که طعم بهتری به میرزا قاسمی می دهد.

پخت میرزا قاسمی شمالی

نکات کلیدی در تهیه پخت میرزا قاسمی شمالی خوشمزه

می توانید برای خوش رنگ شدن میرزا قاسمی از ۱ ق غذا خوری رب گوجه فرنگی استفاده کنید.
برای تزئین میرزا قاسمی از گردو خرد شده می توانید استفاده کنید.
برای خوشمزه تر شدن می توانید گوجه فرنگی ها را نیز کباب کنید.
می توانید تخم مرغ را جداگانه در ظرفی با کره تهیه کنید و در انتها موقع سرو روی میرزا قاسمی قرار دهید تا مجلسی تر باشد.
اگر دوست دارید بادمجان ها را سرخ کنید بهتر است کمی در آب و نمک قرار دهید تا تلخی آنها از بین برود.
میزان افزودن سیر دلخواه و قابل تغییر است.

از بادمجان های کشیده و براق و قلمی برای تهیه میرزا قاسمی استفاده کنید.
می توانید بادمجان ها را بعد از کبابی کردن به صورت ساطوری با چاقو خرد کنید.

پخت میرزا قاسمی شمالی
اگر دوست ندارید گوجه ها پوره شوند آنها را ریز خرد کنید.
برای تهیه میرزا قاسمی در افزودن روغن دست و دلباز باشید.
بعضی از افراد از طعم و مزه سیر خوششان نمی آید و از پیاز استفاده می کنند ولی طعم این غذا با سیر خوشمزه شده است.

نگهداری از سبزی خوردن در یخچال برای 3 هفته

تاریخچه میرزاقاسمی

میرزا قاسمی توسط محمد قاسم خان که در زمان ناصرالدین شاه قاجار والی حاکم رشت بود ابداع شده و توسط وی گسترش یافت و به نام او نیز نام گذاری شد. میرزا قاسمی از غذاهای قدیمی و پر طرفدار ایرانی می باشد.

پخت میرزا قاسمی شمالی

پخت میرزا قاسمی شمالی رودسر

میرزا قاسمی از جمله غذاهایی است که افراد محلی آن را به سبک های مختلف تهیه میکنند. در رودسر برای تهیه میرزا قاسمی از گوجه استفاده نمیشود. روش تهیه میرزا قاسمی رودسر به جای گوجه یا رب گوجه از رب انار استفاده می شود.

مواد مورد نیاز میرزاقاسمی رودسر

 • پیاز 1 عدد
 • سیر 5 حبه
 • رب انار 2 قاشق غذاخوری
 • گردو 50 گرم
 • بادمجان 3 عدد
 • نمک، فلفل، زردچوبه به میزان لازم

دستور تهیه پخت میرزا قاسمی شمالی

مرحله اول
يک عدد پیاز بزرگ را خیلی ریز خرد کنید و دریک تابه با کمی روغن تفت بدهید تا سرخ شوند.

پخت میرزا قاسمی شمالی

مرحله دوم
سیرها را رنده کنید و به پیاز اضافه کنید و باهم تفت بدهید.

مرحله سوم
سیر را زیاد سرخ نکنید، فقط در حد تفت خوردن باشد.

مرحله چهارم
بادمجانهای کبابی یا سرخ شده را له کنید و به پیاز و سیر اضافه کنید. باهم تفت بدهید تا با هم مخلوط شود.

مرحله پنجم

اختیاری:ميتوانيد در صورت تمایل دو عدد گوجه را پوست بگیرید و ریز ریز خرد کنید. سپس به مواد اضافه کنید. اما در دستور اصلی از گوجه استفاده نمیشود.

پخت میرزا قاسمی شمالی

مرحله ششم
سپس رب انار و گردوی آسیاب شده را اضافه کنید. کمی که تفت خورد، زیر شعله را کم کنید و در تابه را بگذارید. کم کم سرخ میشود و گردو هم روغن می اندازد. هر چند دقیقه بهم بزنید تا ته نگيرد و دوباره در تابه را بزارید. در این صورت گردو هم میپزد و هم روغن ميندازد. نیم ساعت زمان بدهید تا جا بیفتد.

راز خوشبو شدن بادمجان کبابی چیست؟

بادمجان شما طعم دودی داشته باشد حتما بادمجان ها را روی زغال یا شعله اجاق گاز کباب کنید زیرا کباب کردن بادمجان ها در فر باعث می شود که بوی دودی نگیرند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

23 اردیبهشت 1402

بروز رسانی توسط

شادی همتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *