افتتاح حساب ترکیه
پلاس سایز

در سال های اخیر برند های معروف لباس شروع به تولید لباس های سایزبزرگ یا پلاس سایز کرده اند تا پاسخگوی نیاز همه علاقه مندان خود باشند. در گروه استایل شادمگ از خصوصیات این سایز گفتیم.

پلاس سایز یعنی چه؟

پلاس سایز در حال حاضر یک اصطلاح رایج است که بیش از هر زمان دیگری در دنیای مد مورد استفاده قرار می گیرد.

پلاس سایز

دیکشنری کمبریج بیان می کند که اصطلاح سایز بزرگ به این معنی است: برای افرادی که بزرگتر از حد متوسط هستند، یا برای توصیف شخصی که اندازه آنها بزرگتر از حد متوسط است، طراحی شده است.

تاریخچه پوشاک پلاس سایز

شاید برایتان جالب باشد که بدانید در اوایل سال ۱۸۰۰ میلادی، سایز ایده‌آل، اندام توپُر و پلاس سایز بود. حتی در ایران، در زمان صفوی و قاجار، اندام ایده‌آل به معنای اندامی درشت یا به اصطلاح توپُر بود.

با توجه به تحقیقاتی که درباره تاریخچه فشن در دانشگاه شیکاگو انجام شده است، در اوایل سال ۱۹۰۰ میلادی، تغییرات گسترده‌ای در جامعه و صنعت پوشاک اتفاق افتاد. چرا که رشد تکنولوژی در اولویت قرار گرفت و کمتر کسی به طراحی مد و فشن پوشاک برای تمام سایزها توجه می‌کرد. از این رو افرادی که پلاس سایز بودند به سختی لباس دلخواه، مورد علاقه یا اندازه خود را پیدا می‌کردند.

پلاس سایز

از این رو فردی به نام لِنا براینت در سال ۱۹۰۴ اولین خرده فروشی پوشاک مخصوص پلاس سایزها در نیویورک را افتتاح کرد. چرا که براینت لباس‌هایی تولید می‌کرد که در فروشگاه‌های دیگر موجود نبود. همچنین توجه وی به سایزهای گوناگون، باعث موفقیت بیشترش در عرصه مد و فشن و افزایش فروش شد.

در آن سال‌ها لباس بارداری، یکی از لباس‌های ضد عرف جامعه محسوب می‌شد، با این حال خانم‌ها برای راحتی خود، لباس‌هایی با سایزهای بزرگ درخواست کردند. در نهایت فروش لباس‌های پلاس سایز روز به روز رشد کرد و بیشتر شد.

این فروشگاه با فروش لباس‌های بزرگ، پلاس سایز و لباس‌های بارداری باعث جذب حدود ۴۰۰۰ مشتری ثابت در آن زمان شد. پوشاکی که در این فروشگاه تولید و به فروش می‌رسید، در سایز بالای ۴۴ طراحی می‌شد که توجه بسیاری را به خود جلب کرد.

اگرچه در دهه‌های گذشته مدل پلاس‌ سایز از توجه عموم دور ماند و برندهای معروف دنیا مانکن‌های لاغر اندام را برای تبلیغات و نمایش پوشاک ترجیح دادند.

اما حضور مردم در شبکه‌‌های اجتماعی، باعث شد که بار دیگر مدل‌های پلاس سایز دیده شوند . هر فردی با بدن و چهره حقیقی خود آشتی کند. ناگفته نماند که این مسیر سخت و دشوار است و به زمان زیادی برای حل شدن این مسئله برای هر فردی نیاز دارد.

معرفی جدیدترین مدل شلوار گشاد تابستانی + نحوه استایل کردن شلوار گشاد

پلاس سایز

چگونه سایز لباس خود را بفهمیم

3 نکته درباره مد که همه افراد علی الخصوص افراد سایز بزرگ باید بدانند:

یک پایه عالی بسازید

برای راحتی و داشتن یک پایه مناسب، روی لباس زیر با کیفیت سرمایه گذاری کنید. اگر مدت زیادی است که سوتین خریدازی نکرده اید فورا یکی با جنس و کیفیت خوب تهیه کنید برای این که لباس شما ظاهری خوب داشته باشد باید لباس زیرتان خوب باشد تا به شما کمک کند تا ظاهری مناسب داشته باشید.

 خودتان را اندازه بگیرید

باید اندازه های بدن خود را در دسترس داشته باشید یا به خاطر بسپارید. به این ترتیب وقتی به جدول های سایز بندی لباس توجه کنید، می‌ دانید که هر لباسی، صرف نظر از اندازه آن، برای شما مناسب است یا خیر؟

 تناسب اندام را در نظر داشته باشید

شاید برای شما تشخیص اینکه چه لباسی بهتر به نظر می رسد دشوار بنظر برسد. اما در واقع بسیار ساده است. پوشیدن لباس هایی که به راحتی با فرم بدن شما مطابقت دارند همیشه بهتر خواهد بود. بنابراین به دنبال لباس هایی باشید که منحنی های شما را بپوشاند.

پلاس سایز

پلاس سایز ها چی بپوشن

اگر سایز بزرگ هستید، پیدا کردن لباس های شیک که منحنی‌ های بدن شما را به زیبایی نشان دهند، زمانی امکان‌ پذیر است که بدانید به کدام برش‌ ها و قسمت های بدن خود توجه کنید.
برای هر شخص یا چهره ای، دانستن فرم بدن خود شاید مهم ترین نکته برای داشتن ظاهری جذاب باشد. این دانش به تصمیم گیری شما کمک می کند، اما ما نکات کلی را با شما به اشتراک می گذاریم که همیشه برای لباس های سایز بزرگ کاربرد دارند.

تاپ مناسب برای تیپ های پلاس سایز

 •  پپلوم
  سینه شما را تقویت می کند و باریکی کمر شما را مشخص می کند.
 • گردن اسکوپی
  چشم مخاطب را به سمت بالا هدایت می کند و خط سینه را صاف نشان می دهد.
 •  یقه V
  یقه را باز می کند و بالاتنه را دراز نشان می دهد.

کت مناسب برای افراد پلاس سایز

 •  کت یقه انگلیسی
  با ساختار بخشیدن به نیمه بالایی بدن، شکل کلی لباس را جلا می دهد.
 • کت تا کمر
  خط کمر شما را مشخص می کند یا به ایجاد آن کمک می کند.
 •  کت به همراه کمربند
  به تعیین دور کمر شما کمک می کند.
 • کت بلند (مانتو یا پالتو)
اینجوری با مینی اسکارف استایل های جذاب و خاص بزنید

نمای کلی بدن شما را طولانی تر می کند

پیراهن های جذاب برای افراد پلاس سایز

 •  میدی
  پیراهن یا دامن ها یی با قد میدی بدن شما را کشیده و بلندتر نشان می دهد.
 • پیراهن هایی با طرح دراپه
  بر روی کمر تأکید می کند و شما را خوش فرم نشان می دهد.
 •  پیراهن های تنگ
  مانند میدی، این استایل مستقیم فریم شما را بلندتر می کند.

پلاس سایز
شلوار جین مناسب برای افراد پلاس سایز

 •  Slim or skinny
  شلوار جین اسکینی که راحت است و پاهای شما را کشیده تر نشان می دهد.
 •  شلوار بوت کات
  منحنی های بدن شما را متعادل می کند.
 •  Straight
  مانند لباس تنگ، این نوع شلوارها شما را بلندتر نشان می دهند.
 • High-waisted
  کمر شما را مشخص می کند، اغلب با طرح های کنترل کننده شکم

پلاس سایز

کفش و لوازم جانبی شیک برای افراد پلاس سایز

 • کمربند
  خط کمر شما را مشخص می کند و به ایجاد فرم کمک می کند
 • کفش های نوک تیز
  پاها و حالت پاها را درازتر کنید
 •  گردنبند
  اندازه گردنبند را اندازه بگیرید باید تا روی سینه شما بیاید.
 • دستبند
  اندازه دور مچ را باید داشته باشید برای این که ببینید به مچ دست شما می آید یا خیر.

توصیه های خاص

اگر پلاس سایز هستید و به لباس‌ و استایل جذاب علاقه دارید، توصیه می‌کنیم باورهای قدیمی را دور بیاندازید و خودتان را دوست داشته باشید. اگر شما خودتان را زیبا و بی‌نقص ببینید، هر لباسی که به تن کنید، از نگاه دیگران نیز زیبا و بی‌نقص خواهید بود.

پلاس سایز

 با لباس سفید آشتی کنید

یکی از باورهای قدیمی که خانم‌ها و آقایان پلاس سایز به آن توجه دارند این است که لباس سفید شما را درشت اندام‌‌تر نشان می‌دهد و لباس‌های تیره و مشکی شما را باریک و لاغرتر جلوه می‌دهد.

اما در صورتی که لباس سفیدتان را با دقت انتخاب کنید، زیبایی استایل‌تان را چند برابر می‌کنید. برای مثال لباس راه‌راه عمودی سفید و مشکی، اندام‌تان را باریک‌تر نشان می‌دهد.

از لباس رنگی نترسید

بسیاری از افراد پلاس سایز لباس ساده و تیره را به لباس رنگی و طرح‌دار ترجیح می‌دهند. با این حال بهتر است بدانید، لباس رنگی نه تنها استایل شما را چشمگیرتر می‌کند، بلکه اعتماد به‌نفس شما را نیز افزایش می‌دهد.

 از اکسسوری استفاده کنید

برخی از خانم‌ها و آقایان پلاس سایز از اکسسوری پرهیز می‌کنند، چرا که اکسسوری توجه را به اندام جلب می‌کند. با این حال اگر می‌خواهید در هر حالت و شرایطی شیک و جذاب باشید، اکسسوری استایل‌تان را کامل و زیباتر می‌کند، از این رو این نگرانی را از خود دور کنید.

جدیدترین مدل شال گردن بافتنی زنانه و مردانه اسپرت و خفن

شلوار جین استایل شما را جذاب می‌کند

خانم‌ها و آقایانی که پلاس سایز هستند، معمولا شلوار کتان یا کِشی را به شلوارهای دیگر ترجیح می‌دهند. با این حال شما می‌توانید از شلوار جین کشی بهره‌مند شوید و بی‌آن که احساس ناراحتی بکنید، جذاب باشید.

پلاس سایز

 پیراهن گل‌دار به تن کنید

پیراهن گل‌دار زنانه و پیراهن کوبایی مردانه، یکی از لباس‌های جذاب برای خانم‌ها و آقایان پلاس سایز است که نه تنها استایل را از سادگی و یکنواختی خارج می‌کند، بلکه باعث افزایش اعتماد به‌نفس و زیباتر شدن استایل می‌شود.

همه چیز درباره استایل اورسایز

 • شلوار های راسته را در استایل خود قرار دهید. تنها افراد لاغر نیستند که میتوانند از شلوار های راسته استفاده کنند. اگر ران پای شما درشت است و قد بلندی نیز دارید به شما امتحان کردن یک تیشرت سایز اندازه خودتان و یک شلوار راسته را پیشنهاد میکنیم.
 • از کوتاه کردن بیش از اندازه مو پرهیز کنید. شاید تعجب کنید اما موهای شما نیز در نشان دادن فرم اندام تاثیر دارند.
  در استایل پلاس سایز افراد سایز بزرگ بهتر است که موهای خود را کمی بیش از حد معمول بلند کنند.

پلاس سایز
به طوری که موهای جلوی سر به اندازه ای باشد که پشت گوش ها قرار بگیرد و موهای پشت سر هم به تناسب آن تا پشت گردن باشند.

 • از شلوار های خمره ای استفاده نکنید. شلوارهایی که قسمت بالای آن ها گشاد تر و دمپای آن ها تنگ تر است پاهایتان را بیشتر از آنچه که هست بزرگتر نشان میدهند.
  در هنگام انتخاب لباس های سایزبزرگ به این نکته دقت کنید.
 • لباس های شق و رق نپوشید
  از لباس هایی که جنس سفتی دارند و زیاد حالت نمیگیرند استفاده نکنید. همچین از لباس هایی که خیلی نرم و حالت پذیر هستند نیز استفاده نکنید.
  جنس های لینن و کتان بسیار مناسب هستند و چیزی در این میان هستند.
 • پلاس سایز یعنی چه؟

  دیکشنری کمبریج بیان می کند که اصطلاح سایز بزرگ به این معنی است: برای افرادی که بزرگتر از حد متوسط هستند، یا برای توصیف شخصی که اندازه آنها بزرگتر از حد متوسط است، طراحی شده است.

  شلوار جین مناسب برای افراد پلاس سایز چیست؟

  شلوار جین اسکینی که راحت است و پاهای شما را کشیده تر نشان می دهد. شلوار بوت کات که منحنی های بدن شما را متعادل می کند. شلوار Straight مانند لباس تنگ، شما را بلندتر نشان می دهند. و شلوار High-waisted اغلب با طرح های کنترل کننده شکم کمر شما را مشخص می کند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

19 بهمن 1400

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *