استفاده از مام زیر بغل

شاید استفاده از مام زیر بغل به یک عادت روزانه برای همه شما تبدیل شده بدون آنکه فکر کنید که اصلا نحوه درست استفاده از مام چیست یا اینکه اصلا مام زیر بغل چه مضرات و چه فایده هایی دارد. ما در این مطلب از گروه زیبایی شادمگ به طور مفصل به این موضوع پرداختیم.

مام رول یا رولان دئودورانت چیست؟

دئودورانت رولی از یک اپلیکاتور توپی استفاده می‌کند که لایه نازکی از ژل یا محصول مایع را روی پوست شما پخش می‌کند. این محصولات به منظور جلوگیری از تعریق و البته بوی بد ناشی از فعالیت باکتری‌های زیر بغل طراحی شده‌اند و باعث می‌شوند که بدن خوش بو و معطر باقی بماند.

استفاده از مام زیر بغل

استفاده از دئودورانت رولی آسان است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که دستان خود را بالای سر خود ببرید و توپ چرخان را در اطراف ناحیه مورد نظر دئودورانت حرکت دهید. برای اینکه پوشش و محافظت خوبی داشته باشید، بهتر است که قبل از مصرف، مام رول را تکان دهید.

چرا از مام استفاده می‌کنیم؟

بدون شک تعریق برای بدن انسان مفید است. اما این موضوع باعث نمی‌شود که اغلب ما از تعریق زیاد، در هر شرایطی، فراری نباشیم. همه ما دوست داریم در محیط های عمومی، مانند محل کار یا تحصیل خود آراسته باشیم. تعریق زیاد باعث می‌شود به اندازه کافی اعتماد به نفس حضور در این فضاها را پیدا نکنیم.

چرا که هر لحظه نگران خیس شدن لباس خود از شدت تعریق یا بو گرفتن بدنمان هستیم. به همین سبب از مام یا همان رول های ضد تعریق، استیک ضد عرق یا دئودورانت ها استفاده می‌کنیم تا کمتر در معرض مشکلات ناشی از تعریق زیاد بدنمان باشیم.

اما استفاده از مام یا رول های ضد عرق، علاوه بر مزیت هایی که دارد، شامل مضراتی نیز می‌شود. در ادامه، با نگاهی بدون جهت گیری، نسبت به این که به طور کلی استفاده از مواد ضد تعریق رایج در دنیا خوب است یا خیر، به بررسی فواید مام زیر بغل و مضرات استفاده از این محصول می‌پردازیم.

تاریخچه استفاده از ضد عرق‌ ها

استفاده از ضد عرق‌ها و دئودورانت‌ها به دوران سومری‌های باستان بازمی‌گردد، زمانی که نخستین زبان نوشتاری دنیا شکل گرفت و از ماده‌ای برای جلوگیری از بوی بد بدن استفاده می‌کردند. بعد از آن سال‌ها گذشت و در سال ۱۸۸۸ برای اولین بار ماده‌ای کرمی شکل برای استفاده در زیر بغل تولید شد که باید به وسیله دست روی نقاط مورد نظر مالیده می‌شد.

از سال ۱۹۵۰ میلادی آمریکایی‌هایی وسیله‌ی به نام مام رول را ابداع کردند که در واقع یک مخزن شیشه‌ای یا پلاستیکی بود که بر روی درب آن توپی گرد قرار گرفته بود و با چرخش توپ ماده دئودورانت به راحتی روی بدن پخش می‌شد؛ درست شبیه به چیزی که تا به امروز نیز ما از آن استفاده می‌کنیم. تقریبا ۱۰ سال گذشت و شکل اسپری دئودورانت نیز از حدود سال ۱۹۷۰ وارد بازار شد. مایعی که از مقداری دئودورانت و ماده ضد عرق با واکس و چربی و نرم کننده به صورت مایع تشکیل شد تا راحت‌تر در هر نقطه از بدن که لازم است، اسپری شود.

اما هر کدام از این دئودورانت‌ها نیز فواید مخصوص به خودشان را دارند و جالب است که بدانید طبق آمار به دست آمده استفاده از انواع جامد دئودورانت‌ها نظیر مام رول در آمریکا طرفداران بیشتری دارد و بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

استفاده از مام زیر بغل

انواع مام

مام مردانه و مام زنانه

شاید اصلی‌ترین دسته‌بندی برای انواع مام، تقسیم‌بندی مام بدن به مام مردانه و مام زنانه باشد. بدیهی است که مام مردانه یعنی مامی که پیش از هر چیز رایحه آن مناسب آقایان باشد و مام زنانه نیز، با عطرهای ملایم تر مناسب خانم ها است.

اما واقعیت این است که مام مردانه و مام زنانه به لحاظ ترکیبات اصلی و مواد تشکیل دهنده فرق چندانی با یکدیگر ندارند.

رول های ضد تعریق و استیک های ضد عرق

یکی دیگر از دسته بندی های مام زیر بغل، جنس موادی است که از آن برای پوشش دهی زیر بغل استفاده می شود. به این معنی که اگر موادی که برای پوشش دهی زیر بغل در مام از آن استفاده می شود، مایع باشد، به آن رول ضد تعرق (مام ضد عرق) گفته می شود. اما در صورتی که این ماده جامد بوده و حالت صابونی داشته باشد، به آن استیک ضد عرق گفته می شود.

اما رول ضد تعریق (مام ضد تعریق) و استیک ضد عرق به لحاظ عملکرد در پوشش دهی بدن برای ممانعت از جاری شدن عرق، هیچ تفاوتی ندارند. هر دوی این محصولات با ایجاد یک لایه محافظ روی پوست، مجرای عرق را می‌پوشانند و این موضوع باعث می‌شود قطرات عرق از بدن خارج نشوند.

استفاده از مام زیر بغل

مام صابونی

این نوع مام که جامد می باشد و سبب رطوبت پوست می شود دارای ترکیبات ضد حساسیت بوده و برای انواع پوست‌ها مناسب است. این مام نسبت به سایر مام ها بسیار به‌صرفه است و دیرتر تمام می‌شود. همچنین مام صابونی به علت اینکه زیر بغل را خشک می‌کند برای افرادی که دارای زطوبت پوستی زیادی هستند بسیار مناسب می باشد.

بعد از استفاده از رول ضد تعریق، به دلیل مایع بودن این محصول، ممکن است احساس خیسی بدن به شما دست بدهد. اما استیک ضد عرق به خاطر حالت صابونی و جامدش این حس را در شما ایجاد نخواهد کرد.

در پایان این بخش بد نیست به این موضوع نیز اشاره کنیم که این‌که شما از رول ضد تعریق یا اصطلاحاً مام استفاده کنید یا استیک ضد تعریق مردانه یا زنانه، عملاً در نتیجه کار، هیچ تغییری نخواهد داشت. تنها ممکن است شما ترجیح بدهید که بعد از استفاده از مام زیر بغل مردانه یا مام زنانه خود احساس رطوبت نداشته باشید که در این صورت استیک ضد عرق به شما پیشنهاد می‌شود. و اگر داشتن این حس برای شما مهم نیست، می‌توانید از رول ضد تعریق استفاده کنید.

تفاوت بین دئودورانت و ضدعرق

نام هر دو محصول را در لیست محصولات بهداشتی و ضدتعریق شنیده‌اید. اما تفاوت‌هایی هم باهم دارند. عمده تفاوت دئودورانت و ضدتعریق در عملکرد آنها است. دئودورانت باعث کاهش باکتری‌های سطح پوست می‌شود. در این خصوص لازم به توضیح است که خود عرق به خودی خود بو ندارد. آنچه که باعث بوی بد عرق می‌شود فعالیت باکتری‌هایی است که در سطح پوست زندگی می‌کنند. این باکتری‌ها برای انسان مضر نیستند.

جدیدترین مدل موی کوتاه دخترانه جذاب و شیک

از سلول‌های مرده سطح پوست و عرق تغذیه می‌کنند. فعالیت‌های شیمیایی این باکتری‌ها برای تجزیه عرق، علت اصلی بوی بد عرق است. دئودورانت هم با از بین بردن این باکتری‌های سطح پوست از ایجاد بوی بد عرق جلوگیری می‌کند. اما محصولات بهداشتی که از آنها تحت عنوان محصولات ضد تعریق یاد می‌کنیم، مانند انواع مام همان طور که از نام آنها قابل حدس است، با تاثیر بر غدد تعریق و کاهش فعالیت آنها از تعریق جلوگیری می‌کنند. با دانستن این مطالب انتخاب دست شما است که از محصولات ضد تعریق استفاده کنید و یا محصولاتی که از بوی بد عرق جلوگیری کنند.

ناگفته نماند

بهترین راه می‌تواند استفاده از هر دو باشد! ممکن است با خواندن این مطلب بگویید چگونه از هر دو محصول هم‌زمان استفاده کنم. لازم به ذکر است که نیاز به استفاده از دو محصول بهداشتی به طور هم‌زمان نیست! شما برای این منظور کافی است هنگام خرید محصول ضدتعریق روی بسته بندی آن را مطالعه کنید و محصولی را بخرید که هر دو ویژگی را داشته باشد.

استفاده از مام زیر بغل

درست است که استفاده از دئودورانت برای رهایی از بوی بد عرق راه مناسبی است اما باید این نکته را هم در نظر داشته باشید که در این صورت فقط از بوی بد عرق کاسته می‌شود نه از تعریق! بعضی از افراد از خیس شدن لباسشان بر اثر عرق حس ناخوشایندی دارند برای رهایی از این موضوع استفاده از انواع مام که تعریق را تا حدودی کاهش می‌دهد راه مناسبی است.

اما لازم به ذکر است با این وجود هم به دو علت استفاده از دئودورانت بر استفاده از محصولات ضد تعرق برتری دارد.

۱- محصولات ضد تعرق برای مسدود کردن غدد تعریق و جلوگیری از عرق کردن دارای آلومینیوم هستند. آلومینیوم موجود در آنها ممکن است در تماس با لباس سبب زرد شدن لباس شود‌‌‌.
۲- درست است که محصولات ضد تعرق می‌توانند فعالیت غدد تعریق را در یک ناحیه کاهش دهند. اما باید توجه داشت که عرق کردن یک فرایند طبیعی است که باید رخ دهد. اگرچه می‌توان فعالیت غدد تعریق یک ناحیه را کم کرد اما ممکن است بدن برای جبران تعریق، سرعت تعریق دیگر نواحی بدن را افزایش دهد.

تفاوت بین مام زنانه و مردانه

همان طور که گفته شد در بازار انواع مام از جمله زنانه و مردانه وجود دارد. در این قسمت از مقاله می‌خواهیم با تفاوت بین مام زنانه و مام مردانه بیشتر آشنا شویم‌.
به طور متوسط تعداد غدد تعریق در بدن زنان بیشتر از غدد تعریق در بدن مردان است.

اما این به معنای تعریق بیشتر در زنان نیست، زیرا هر یک از غدد تعریق مردان نسبت به غدد تعرق زنان عرق بیشتر تولید می‌کند. به طور کلی تفاوت زیادی در ترکیبات تشکیل دهنده مام زنانه و مام مردانه وجود ندارد. تفاوت عمده آنها در عطر و رایحه مام هست که برخی رایحه زنانه و برخی دیگر رایحه مردانه دارند‌.

استفاده از مام زیر بغل

فواید مام زیر بغل

کنترل معضل تعریق زیاد زیر بغل

یکی از قسمت های بدن که تجمع غدد ضد تعریق در آن زیاد است، ناحیه زیر بغل است. میزان تعریق در بدن افراد مختلف، بسته به شرایطی مانند ژنتیک و فعالیت های فیزیکی بدن متفاوت است. اما به هر حال زیر بغل قسمتی است که اغلب زیاد عرق میکند. استفاده از مام مردانه یا مام زنانه باعث می شود غدد تعریق در این ناحیه برای مدت زمان مشخصی از فعالیت باز مانده و بدن انسان تقریبا خشک بماند.

ممانعت از ایجاد بوی بد عرق در بدن

لایه پوششی که مام مردانه و مام زنانه روی پوست ایجاد میکند، علاوه بر آن که مانع موقتی عرق کردن می شود، با توجه به رایحه ای که دارد، از ایجاد بوی بد عرق در بدن نیز جلوگیری میکند.

البته وظیفه اصلی ایجاد بوی خوش در بدن را محصولاتی مانند دئودورانت ها بر عهده دارند و مام موظف به جلوگیری از ایجاد عرق است. اما عطر مورد استفاده در مام ها نیز میتواند تا حدی از بو گرفتن بدن بعد از عرق جلوگیری کند.

جلوگیری از خیس شدن لباس

ممکن است بدن شما تمیز باشد و عرق کردن بلافاصله منجر به بو گرفتن بدنتان نشود. اما اگر تعریق بدنتان آنقدر زیاد است که زیر بغل لباستان اغلب خیس می‌شود، بدیهی است که باید از محصولی استفاده کنید که مانع این اتفاق ناخوشایند شود.

استفاده از مام زیر بغل

خیس بودن لباس در اثر تعریق زیاد، خوش تیپی و آراستگی شما را به شدت تحت تأثیر خود قرار می‌دهد. بنابراین یکی از فواید مام زیر بغل این است که اجازه نمی‌دهد لباستان در اثر عرق کردن زیر بغل خیس شود.

نرم و لطیف شدن پوست زیر بغل

برخی از مام های مردانه یا زنانه یا استیک ضد تعریق مردانه حاوی موادی هستند که در اثر استفاده مکرر و منظم، منجر به نرم و لطیف شدن پوست ناحیه زیر بغل می شوند. بنابراین اگر از تیرگی پوست این قسمت بدن خود خجالت زده اید، میتوانید از مامی استفاده کنید که در لیست مزیت های آن، این مورد ذکر شده است.

افزایش اعتماد به نفس

اگر در نیمه روز احساس کنید که بدنتان بوی عرق می‌دهد، اولین کسی که از این موضوع دچار ناراحتی خواهد شد، خودتان هستید. هیچ دوست یا همکاری هم تمایلی برای هم صحبتی با کسی که به اندازه کافی خوش بو نیست، ندارد.

بنابراین یکی از فواید مام زیر بغل این است که مانع از عرق ریختن بیش از حد شما در طول روز خواهد شد. به همین جهت شما اعتماد به نفس بیشتری برای مصاحبت با دیگران خواهید داشت.

امکان استفاده از لباس های خیلی روشن یا خیلی تیره

برای کسانی که زیاد عرق می‌کنند و این تعریق مدام لباسشان را خیس می‌کند، پوشیدن لباس‌های خیلی روشن یا خیلی تیره اغلب غیر ممکن است. چرا که لباس های روشن در اثر تعریق زیاد، زرد رنگ می شوند و لباس های تیره، شوره میزنند.

یکی از فواید مام زیر بغل این است که با خشک نگه داشتن بدن این امکان را به افراد می‌دهد که با خیال راحت لباس های خیلی روشن یا خیلی تیره بپوشند و نگران زرد شدن یا شوره زدن آن نباشند.

استفاده از مام زیر بغل

مضرات مام زیر بغل

احتمال ایجاد آلرژی در بدن استفاده کننده از مام زیر بغل

یکی از مضرات استفاده از مام زیر بغل این است که امکان دارد بدن شما نسبت به یک یا چند مورد از مواد تشکیل دهنده مام آلرژی داشته باشد. آلرژی خود را به شکل یک واکنش پوستی نشان می‌دهد. به طور مثال اگر بعد از مصرف مام زیر بغل دچار ورم های دردناک، احساس درد در ناحیه زیر بغل و بازوها، بثورات شامل قرمزی پوست، لکه های خشک، تاول، تورم، کهیر و سوزش شوید، همگی از نشانه های آن است که بدن شما به مام زیر بغلی که استفاده می‌کنید، آلرژی دارد. عمده دلیل ایجاد مشکل در پوست به دلیل وجود آلومینیوم در مام است. اما بد نیست بدانید این تنها عامل یا آلرژن موجود در مام زیر بغل نیست.

روتین مراقبت از موی فر + نکات طلایی که موی شما را زیبا می کند !

درمان های مختلفی برای این مشکلات پوستی وجود دارد. اما شاید بهترین کار عدم استفاده از محصولی باشد که چنین واکنشی را روی پوست ایجاد کرده است. به هر حال ممکن است حتی مام هایی که ادعا می‌کنند تماماً از مواد طبیعی ساخته شده‌اند نیز روی پوست منجر به چنین واکنشی شوند.

شیمیایی بودن عطرها و رایحه های مورد استفاده در مام زیر بغل

عطر مورد استفاده در مام زیر بغل و دئودورانت ها شیمیایی است. این عطرها در حقیقت مصنوعی بوده و زیر گروه مواد پتروشیمی هستند. ممکن است بدن شما به این مواد شیمیایی واکنش خوبی نشان ندهد.

استفاده از مام زیر بغل

مسدود شدن همه چیز روی پوست بدن توسط مام زیر بغل

پیش‌تر نیز این موضوع را به طور کامل شرح دادیم که مواد درون مام زیر بغل غدد تعریق را برای مدتی فلج کرده و منافذ روی پوست را می‌بندد تا قطرات عرق از آن خارج نشود که از عوارض مام زیر بغل است. اما این موضوع نیز نباید نادیده گرفته شود که به جز منافذ پوست، سلول‌های مرده و رسوبات بدن، که از عوامل محیطی و سموم موجود در هوا روی پوست نشست کرده اند نیز، روی پوست زندانی می‌شوند. به همین دلیل پوست فرصت کمتری برای بازسازی سلولی و پاک سازی خود پیدا می‌کند. این یکی از مضرات مهم استفاده از مام ها است.

استفاده از فتالات در مام زیر بغل

یکی از موادی که در مام زیر بغل مورد استفاده قرار می‌گیرد، فتالات است. فتالات یک ماده روغنی بدون رنگ است که در اغلب مواد آرایشی و بهداشتی، به منظور ایجاد نوعی چربی و روانی خاص، مورد استفاده قرار می‌گیرد. دانشمندان در بسیاری از تحقیقات علمی که در خصوص فتالات انجام داده‌اند، به وضوح ارتباط بین این ماده با دیابت و انواع سرطان را اثبات کرده‌اند.

گرچه میزان فتالاتی که در مام زیر بغل مورد استفاده قرار می‌گیرد بسیار کم است، ضمن آن که این مواد از طریق پوست جذب نمی‌شوند. اما به هر حال این ماده سمی است و مصرف مکرر محصولاتی که در ترکیبات خود از آن استفاده می‌کنند توصیه نمی‌شود.

ممانعت از تعریق سالم پوست

البته که تعریق زیاد آزار دهنده و مشکل ساز است. اما واقعیت آن است که منافذ پوست برای عرق کردن طراحی شده اند. و غدد تعریق برای فراهم کردن عرق به منظور خنک کردن بدن. استفاده از مام زیر بغل باعث می‌شود این منافذ بسته شده و گرما درون بدن باقی بماند. ضمن آن که یکی از اصلی ترین مسیرهای دفع سموم بدن که عرق کردن است، مسدود می‌شود. به هر حال پوست باید نفس بکشد و مام زیر بغل این امکان را از آن می‌گیرد.

احتمال ایجاد آسم در اثر استفاده مکرر از مام زیر بغل

یکی دیگر از مضراتی که باید در خصوص استفاده مام زیر بغل آن را برشمرد، احتمال ایجاد آسم در افراد است. آسم به دلیل وجود فتالات و چند ماده مضر دیگری که در مام زیر بغل مورد استفاده قرار می‌گیرد، ایجاد می‌شود. بنابراین اگر این مشکل را دارید یا بعد از استفاده از مام مردانه یا مام زنانه خود احساس تنگی نفس کردید، باید سریعاً به پزشک مراجعه کنید و مصرف مام خود را متوقف کنید.

 خطر مشکلات هورمونی

در برندهای مختلف دئودورانت و مام، مواد مختلفی وجود دارد که می‌تواند موجب مشکلات هورمونی در افراد شود. برخی از دئودورانت‌ها دارای ماده تریکلوزان هستند که در واقع موجب آنتی باکتریال شدن دئودورانت می‌شود. این ماده به راحتی جذب پوست شده و بر روی هورمون‌های بدن تأثیر می‌گذارد. توجه کنید که میزان تأثیرگذاری تریکلوزان در بدن افراد مختلف، متفاوت است و به همین دلیل سعی کنید تا حد امکان، از دئودورانت‌هایی استفاده کنید که فاقد تریکلوزان باشند.

استفاده از مام زیر بغل

ماده دیگری که در اکثر محصولات آرایشی و بهداشتی موجود است، پارابن است. این ماده نیز بسیار برای بدن مضر است و به راحتی هورمون‌های بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهد. توجه کنید که اکثر غدد هورمونی در بدن در محلی قرار دارند که تعریق از آن‌جا انجام می‌شود. به همین دلیل ارتباط مستقیم دئودورانت و پارابن به این محیط‌ها، به سرعت هورمون‌ها را دچار مشکل خواهد کرد.

خطر ابتلا به بیماری کلیوی

توجه کنید که آلومینیوم هیدروکسایدی که در انواع دئودورانت موجود است، علاوه بر مشکلات فراموشی در سنین بالا، موجب مشکلات کلیوی نیز می‌شود. در واقع تمامی مشکلات از وجود این عنصر سمی نشأت می‌گیرد و استفاده مکرر از آن، در نقاط مختلف دنیا منع شده است. به صورت کلی، زمانی که پوست شیو شده است، به راحتی می‌تواند ترکیبات آلومینیوم را جذب کند. جذب آلومینیوم توسط پوست، موجب خواهد شد تا این فلز سنگین وارد خون افراد شود و کلیه نتواند این عنصر را از بدن خارج کند.

به مرور زمان، رسوب آلومینیوم در کلیه اتفاق می‌افتد و مشکلات جبران ناپذیری را برای افراد به دنبال خواهد داشت. این مشکل نیز از مضرات دئودورانت به حساب می‌آید که افراد نباید از کنار آن ساده عبور کنند.

خطر ابتدا به فراموشی و آلزایمر

دانشمندان در دهه اخیر کشف کرده‌اند که ترکیبات آلومینیوم موجود در مام یا دئودورانت به راحتی جذب پوست می‌شود و می‌تواند موجب ابتلا به فراموشی یا آلزایمر در سنین بالا شود. شاید در ابتدا این موارد را برای استفاده از مام جدی نگیرید؛ اما آلومینیوم موجود در دئودورانت، به شدت سمی و مشکل آفرین است.

طی تحقیقاتی که بر روی مغز افراد مبتلا به آلزایمر انجام شده است، دانشمندان کشف کرده‌اند که در مغز آن‌ها، بیش از یک فرد معمولی فلز آلومینیوم وجود دارد و همین فلز سمی، تأثیر بسیار زیادی بر روی عصب‌های مغز گذاشته و در نهایت موجب فراموشی و آلزایمر شده است. پس می‌توان گفت که ابتلا به فراموشی یکی از خطرناک‌ترین مضرات دئودورانت به حساب می‌آید.

البته توجه کنید که ترکیبات آلومینیوم تنها در دئودورانت‌ها موجود نیستند و آن‌ها را می‌توان در اکثر محصولات آرایشی و بهداشتی پیدا کرد. به همین دلیل حتماً در انتخاب کیفیت مام یا دئودورانت مصرفی خود دقت کنید تا از مضرات دئودورانت در امان بمانید.

نکته مهم

همواره سعی کنید تا حد امکان از دئودورانت به دلیل مضرات زیادی که دارد، استفاده نکنید. دئودورانت‌های طبیعی نیز در بازار موجود است و بر اساس مواد طبیعی مانند روغن کرچک یا روغن درخت فندق ساخته شده است. اما توجه کنید که این نوع دئودورانت‌ها نیز خیلی قابل اعتماد نیستند و ممکن است مشکلاتی را برای شما به وجود بیاورند.

استفاده از مام زیر بغل

به همین دلیل توصیه می‌شود تا حد امکان تنها از مواد طبیعی استفاده کنید و با ورزش روزانه، سم بدن خود را از بین ببرید تا نیازی به دئودورانت نداشته باشید. همچنین، اگر دچار تعریق زیاد یا بوی بسیار بد از ناحیه زیر بغل می‌شوید، می‌توانید مقاله علت بوی بد عرق زیر بغل را مطالعه فرمایید.

آیا استفاده از مام در بارداری بی خطر است؟

این سوالی است که ذهن بسیاری از زنان باردار را به خود مشغول میکند. این که آیا استفاده از مام در بارداری برای آن ها مجاز است و برای خودشان و جنین مشکلی ایجاد میکند یا خیر؟

مد های زمستانی امسال

به طور کلی استفاده از مام در بارداری بدون مشکل و ایمن تلقی می‌شود. مگر این‌که شما پیش از دوران بارداری خود به مواد خاصی مانند آلومینیوم در مام آلرژی خاصی داشته باشید. در واقع اکثر پزشکان معتقدند که مواد شیمیایی موجود در مام زیر بغل و دئودورانت ها به پوست نفوذ نمی‌کند و روی سطح پوست باقی می‌ماند. حتی اگر شما روی بدنتان بریدگی داشته باشید. ضمن آن‌که سم موجود در این محصولات آن‌قدرها هم زیاد نیست که وارد بدن شده و بتواند به مادر و جنین آسیب وارد کند.

از آنجائی که دوران بارداری دوران مهمی است بهتر از در این مدت زمان به طور کلی از محصولاتی که حاوی پارابن، سیلیس، BHA، لوریل سولفات سدیم، زغال سنگ، فرآورده‌های نفتی، پروپیلن گلیکول، تریکلوزان و پلی اتیلن است استفاده نکنید.

چه کسانی نباید مام بزنند؟

اگر شما به آلومینیوم در مام یا هر ماده دیگری در این دست محصولات بهداشتی حساسیت خاصی دارید جزو کسانی هستید که نباید مام بزنند.

آیا مام سرطان زا است؟

در پاسخ به این پرسش که آیا مام سرطان زا است؟ یا کدام دئودورانت ضرر دارد؟ که البته ضرری به بزرگی ایجاد غدد سرطانی در بدن مورد نظر است، باید گفت در چند دهه گذشته مطالعات متعددی در مورد ارتباط احتمالی میان سرطان و استفاده از مام زیر بغل صورت گرفته است.

در یک مطالعه که در سال 2002 انجام شد از 813 زن مبتلا به سرطان پستان و 793 زن بدون سابقه این بیماری سوالاتی پرسیده شد. نتیجه این تحقیق نشان نداد که میزان سرطان پستان در زنانی که هر روز از ضد عرق استفاده میکنند، یا از این محصول یک ساعت بعد از اصلاح زیر بغل استفاده میکنند بیشتر است.

در سال 2016 میلادی نیز یک بررسی منظم دیگر نتیجه گرفت که هیچ ارتباطی بین سرطان پستان و استفاده از ضد تعریق ها وجود ندارد. در واقع هیچ شواهد علمی و قطعی وجود ندارد که نشان دهد ضد عرق ها باعث سرطان پستان می شوند. انجمن سرطان آمریکا و اداره غذا و داروی ایالات متحده FDA، همگی بر فقدان هرگونه اثبات قطعی و تایید کننده ارتباط میان مام و سرطان پستان تاکید دارند.

استفاده از مام زیر بغل

آیا تعریق زیاد رابطه‌ای با سرطان دارد؟

اما بهتر است یک نکته نیز از نظر پنهان نماند و آن این است که وقتی تجارت محصولی تا این حد بزرگ می‌شود، حتی محققان نیز نمی‌توانند به راحتی در مورد مضر بودن یا نبودن مواد به کار رفته در آن محصول نظر بدهند. یعنی ممکن است تردید بسیاری در مورد بی ضرر بودن آلومینیوم کلراید وجود داشته باشد، اما تولید کنندگان محصولات ضد تعریق در کمپانی های بزرگ مانع نشر اخبار واقعی در مورد آن شوند.

شاید با اطمینان کامل نتوان در مورد سرطان زا بودن آلومینیوم کلراید نظر داد، اما آنچه به یقین می‌توان در خصوص این ماده گفت آن است که آلومینیوم فلزی نیست که همانند آهن، مس یا روی بدن انسان نوعی از آن را داشته باشد و به آن نیازمند باشد. بنابراین ممکن است در اثر استفاده از محصولی که در ترکیبات خود آلومینیوم کلراید دارد، دچار حساسیت‌های شدید پوستی یا مشکلات تنفسی شوید.

چگونه از مام استفاده کنیم؟

مام زیر بغل یک محصول بهداشتی است. اغلب محصولات بهداشتی برای تأثیرگذاری بیشتر، دستور خاصی برای مصرف دارند. اما فرمول خاصی برای طرز استفاده از مام زیر بغل وجود ندارد. البته برای این موضوع یک روش توصیه می‌شود. آن هم این است که :

بد نیست قبل از مصرف مام، دوش بگیرید.
وجود موی زائد در ناحیه زیر بغل باعث می‌شود تجمع باکتری‌های مولد بوی بد بیشتر شود، بنابراین اگر در این ناحیه مویی وجود دارد بهتر است تراشیده شود.
بعد از خروج از حمام، بدن خود را به طور کامل خشک‌کنید.
مطمئن شوید هیچ جای پوستتان در اثر شیو کردن، خراشیده نشده است.
مام زیر بغل را در این ناحیه رول کنید تا پوست بدنتان به طور کامل به ماده درون آن آغشته شود.
اگر مام انتخابی شما 48 ساعته است، پس می‌توانید تا دو روز بعد مطمئن باشید که بدنتان کمتر عرق کرده و بو نمی‌گیرد. اما اگر از مام 24 ساعته استفاده می‌کنید، پس باید مراحل فوق را هر روز تکرار کنید.

استفاده از مام زیر بغل

حساسیت هایی که ممکن است استفاده از مام ایجاد کند

استفاده از مام در موارد خاص ممکن است باعث خارش، قرمزی و یا خشکی پوست شود. البته امکان حساسیت نسبت به مام بسیار کم است، اما در صورتی که نگران این مورد هستید، چند ساعت پس از استفاده، محل استفاده را با آب و شوینده مناسب پوست (نه صابون، صابون باعث خشکی پوست می‌شود!) شستشو دهید و سپس مام را تجدید کنید.

کداوم دئودورانت ضرر دارد؟

در این روزهای گرم تابستان برای جلوگیری از عرق و بوی بد آن از دئودورانت هایی استفاده می کنیم، اما غافل از اینکه این دئودورانت ها دارای موادی هستن که سلامتی شما را به خطر می اندازد. دئودرانت هایی که دارای مواد مضر هستند را استفاده نکنید!!

آلومینیوم

آلومینیوم در دئودورانت های ضدعرق وجود دارد. این ماده با بستن کیسه های عرق، از عرق کردن شما جلوگیری می کند. همچنین با از بین بردن باکتری های بوساز بوی بد عرق را از بین می برد.

شاید تا اینجا همه چیز عالی به نظر بیاید ولی اینگونه نیست، زیرا آلومینیوم به بافت حساس سینه آسیب رسانده و در دراز مدت باعث بزرگ شدن برخی تومورهای سینه و تبدیل آن به سرطان می شود.

پارابن

پارابن یکی از ترکیبات شیمیایی رایج در محصولات آرایشی و بهداشتی است. این ماده علاوه بر دئودورانت در بیشتر لوازم آرایشی وجود دارد و این ماده هم در استفاده طولانی باعث سرطان می شود. پس حتی بجز دئودورانت ها به عدم وجود پارابن در تمام لوازم زیبایی توجه کنید.

فتالات

فتالات باعث تثبیت لوازم آرایشی و بهداشتی در پوست می شود، پس در دئودرانت ها هم از این ماده استفاده می شود. این فتالات با استفاده زیاد باعث ناباروری در زنان و حتی مردان می شود. حتی استفاده از مواد دارای فتالات در دوران حاملگی باعث مبتلا شدن کودک به بیماری آسم و کمبود IQ می شود.

استفاده از مام زیر بغل

تریکلوزان

تریکلوزان باکتری ها را از بین می برد و اکثرا در صابون های آنتی باکتریال، محصولات ازبین برنده ی آکنه، دئودورانت ها و بیشتر لوازم بهداشتی وجود دارد. این ماده باعث به هم خوردن تعادل هورمونی و بیماری های قلبی می شود.

عطرها

تقریبا در تمام دئودورانت ها برای داشتن بوی خوش عطر و پرفیوم وجود دارد. اما باید بدانیم این عطرها بدلیل داشتن مواد شیمیایی باعث آلرژی و حتی سوزش پوست می شود.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.