تمیز کردن کیبورد

 تمیز کردن کیبورد یکی از ترفندهایی است که باید خوب یاد بگیرید چراکه کیبورد کامپیوتر نیز همانند سایر لوازم از جمله تلفن همراه و کنترل های از راه دور پس از استفاده طولانی مدت آلوده می شود و می تواند منشا انتقال میکروب ها یا باکتری های مختلفی چون ای.کولای و استافیلوکوکوس اورئوس باشد. تمیز کردن کیبورد لپ تاپ یا دسکتاپ نه تنها به کاهش رشد باکتری ها کمک می کند بلکه با از بین بردن بقایایی که می تواند کار با کیبورد را دشوار کند، باعث حفظ ظاهر و عملکرد روان تر آن نیز خواهد شد. ترفندهای آسانی نیز در این راستا وجود دارد که ما از آن سخن گفته ایم.

هر چند وقت باید کیبورد را تمیز کرد؟

توصیه می شود حداقل هفته ای یکبار کیبورد را تمیز کنید. البته توصیه تمیز کردن کیبورد به مقدار استفاده شما نیز بستگی دارد. آیا فراموش کرده اید که قبل از استفاده کیبورد لپ تاپ دستان خود را بشویید؟ هنگام تایپ کردن میان وعده ای می خورید؟ آیا در یک محیط غبار آلود کار می کنید؟ آیا کیبورد خود را مشترک با دیگران استفاده می کنید؟

تمیز کردن کیبورد

اگر پاسخ شما به این پرسش ها مثبت است، لازم است کیبورد تان را مرتبا تمیز کنید و برای تمیز کردن این سخت افزار پرکاربرد این بخش را به دقت مطالعه کنید.

چرا باید کیبورد خود را تمیز کنیم؟

به ظاهر ممکن است نیازی به این کار نباشد، اما در واقع ذرات ریزی که وارد قسمت زیری دکمه‌های کیبورد می‌شوند علاوه بر این که آلودگی سطح کیبورد ما را زیاد می‌کنند، بعد از مدتی باعث درست کار نکردن یا حتی از کار افتادن کیبورد ما می‌شود.

تمیز کردن کیبورد

قبل از اینکه تمیز کردن کیبورد را شروع کنید

تمیز کردن کیبورد ساده است و تنها به چند وسیله نیاز دارد با این وجود نباید هایی هستند که باید به خاطر بسپارید.

تمیز کردن کیبورد

هر نوع مایعی را روی کیبورد اسپری نکنید چرا که این کار باعث کوتاه شدن عمر آن خواهد شد.
از محصولات تمیز کننده خشن یا ساینده هایی چون سفیدکننده، آمونیاک یا پودرهای شستشو استفاده نکنید.
کیبورد را در آب غوطه ور نکنید.
اگر کلید ها فرو رفته اند به اجبار آن ها را به حالت اولیه خود برنگردانید.

هشدار:

هرگز کیبورد را وقتی به منبع انرژی یا شارژ متصل است تمیز نکنید، بنابراین قبل از شروع به تمیز کاری یا از متصل نبودن این وسیله به منبع انرژی (برق) مطمئن شوید. این مرحله به پیشگیری از بروز اشکال در صفحه کلید کمک می کند.

آنچه برای تمیز کردن کیبورد نیاز دارید

  • برسی نرم
  • جارو برقی یا شارژی
  • کاسه ای کوچک
  • دستمال میکروفایبر
  • پیچ گوشتی دو سو
  • دستمال مرطوب الکلی یا ضد عفونی کننده
  • گوش پاک کن
  • خلال دندان
  • اسپری هوافشرده
  • مایع ظرفشویی

تمیز کردن کیبورد

دستورالعمل های تمیز کردن کیبورد

1. وسیله مورد نظر را از برق بکشید

قبل از هرکار مطمئن شوید که هیچ جریان الکتریکی هنگام تمیز کردن آن کیبورد وایرلس یا سیم دار شما وجود ندارد و از خاموش بودن و درآوردن باتری های وسیله مورد نظراطمینان حاصل نمایید.

2. کیبورد را از کامپیوتر جدا کنید

هنگام تمیز کردن، کیبورد را از کامپیوتر جدا کنید. چون شما با این کار هم از مشکلات الکتریکی و ارسال چیز ناپسندی هنگام تمیز کردن کیبورد جلوگیری می کنید.

البته اگر شما بجای کامپیوتر از لپ تاپ استفاده می کنید، این کار کمی دشوارتر خواهد شد. به همین دلیل بهتر است قبل از شروع به تمیز کردن صفحه کلید آن، لپ تاپ را خاموش کنید.

3. کیبورد را برعکس کنید

کیبورد را برعکس کنید تا باقیمانده آشغال های مختلف بیرون بریزند. صفحه کلید را روی یک سطل یا سینک قرار دهید، سپس آن را به شدت تکان دهید. کیبورد را در جهات مختلف تکان دهید تا آشغال های لابه لای کلید ها خارج شود.

آشنایی کامل با مشخصات شیائومی بوک ایر 13 ؛ باریک ترین لب تاب شیائومی

4. از یک برس یا مسواک استفاده کنید

پس از تکان دادن، از یک برس یا مسواکی نرم و مویی استفاده کنید تا آشغال های احتمالی را از بین ببرید. پس از مسواک نیز مجدد کیبورد را تکان دهید تا هر آنچه باقی مانده است دور ریخته شود.

تمیز کردن کیبورد

5. از یک مکنده یا سشوار کمک بگیرید

هوای فشرده خارج شده از یک دهانه ای مثل سشوار، می تواند فصای خیلی ریز و تنگ را تمیز کند. هرگز دهانه سشوار را زیر دکمه های کیبورد نگیرید زیرا قدرت بالای هوا ممکن است به این دستگاه اسیب وارد کند.

به جای ان سشوار را به شکل زاویه دار نگه دارید و به صورت زیگزاگی، الگویی، چرخشی حرکت دهید که این گونه به همه دکمه های کیبورد دسترسی پیدا می کنید. دوباره کیبورد را روی سطل اشعال برعکس کنید تا گرد و غبار بیرون بریزد.

همچنین می توانید از جارو شارژی های دستی برای بیرون کشیدن گرد و غبار و الودگی لای دکمه های کیبورد هم استفاده کنید.

6. کلید های کیبورد را جدا کنید

اگر کیبوردتان واقعا کثیف شده و به نرمی کار نمی کند، پس احتمالا باید دنبال بیرون کشیدن آلودگی ها از اعماق آن باشید. اگر کیبورد مکانیکی دارید، این پروسه نسبتا ساده خواهد بود. همیشه پیشنهادات چگونگی خارج سازی دکمه های کیبورد را به صورت انلاین یا حضوری بررسی کنید.

کلید های روی صفحه کلید را با احتیاط و دقت لازم جدا کنید. این کار را با فشار زیاد انجام ندهید، زیرا ممکن است علاوه بر کثیفی مشکلات دیگری نیز برای کیبوردتان پیش بیاید. برای جلوگیری از این احتمال می توانید از ابزار مخصوصی به نام جدا کننده کلید کیبورد استفاده و کار خود را راحت تر کنید.

تمیز کردن کیبورد

7. کلیدها را با مایع ظرفشویی تمیز کنید

یک فنجان آب گرم را با چند قطره مایع ظرفشویی در کاسه ای کوچک مخلوط کنید، کلید ها را درون محلول بیندازید و اجازه دهید حداقل 5 دقیقه خیس بخورند. از یک گوش پاک کن یا خلال دندان استفاده کنید تا هر گونه لکه را از بین ببرید و هرگز اسکراب نکنید زیرا ممکن است نوشته های کیبورد را محو کند.

پس از تمیز شدن کلید ها، آن ها را با دستمال میکروفایبر بدون پرز خشک کنید و قبل از جای گذاری کلیدها از خشک بودن آن اطمینان حاصل کنید. این مرحله برای شرایطی است که کیبورد دستگاه شما به شدت کثیف شده و نیاز به تمیز کردن اساسی دارد پس لازم نیست این مرحله را همیشه در مراحل روال تمیز کردن کیبورد خود قرار دهید.

تمیز کردن کیبورد

8. میکروب ها را پاک کنید

اکنون که همه آلودگی ها و بقایای قابل مشاهده آشغال را از کیبورد دور ریختید، وقت آن است که با میکروب هایی که دیده نمی شوند، مقابله کنید. باکتری ها علاقه خاصی به کیبورد لپ تاپ دارند زیرا گرما برای رشد آن ها محیط مناسبی است.

برای تمیز کردن صفحه کلید از یک دستمال ضدعفونی کننده یا میکروفایبر بدون پرز مرطوب شده با الکل ایزوپروپیل استفاده کنید. دستمال باید کمی مرطوب باشد نه این که خیس باشد! از سفیدکننده های کلر استفاده نکنید و هرنوع ماده ضد عفونی کننده را مستقیما روی صفحه کلید نریزید و اسپری نکنید.

تمام سطوح صفحه کلید را با دقت پاک کنید. مواد ضدعفونی کننده علاوه بر از بین بردن باکتری ها، چربی ناشی از انگشتان تان؛ بر روی کیبورد را نیز پاک می کنند.

صفحه کلید را وارونه کنید تا مطمئن شوید هیچ مایعی به اجزای الکتریکی نرسیده است. قبل از اتصال مجدد به شارژر یا روشن کردن دستگاه؛ اجازه دهید صفحه کلید کاملا خشک شود.

9. لوازم جانبی را تمیز کنید

علاوه بر پاک کردن کیبورد، برای تمیز کردن وسایل جانبی مانند ماوس، پد لمسی یا هندزفری و هدفون نیز چند دقیقه وقت بگذارید. مانیتور رایانه و لپ تاپ را نیز گرد گیری کنید.

ترفند های طلایی برای ایمن کردن شبکه وای فای خانگی

تمیز کردن کیبورد

روش های دیگر برای تمیز کردن صفحه کلید کامپیوتر

برای تمیز کردن چربی صفحه کلید کامپیوتر می توانید علاوه بر آنچه گفته شد از روش های زیر استفاده کنید:

خمیر اسلایم

برای تمیز کردن همه آلودگی ها و پرز های روی کیبورد از خمیر اسلایم کمک بگیرید. این خمیر مقداری چسبناک است وچسبناک بودن آن باعث می شود تا همه آلودگی ها و پرز های روی کیبورد را به خود بگیرد. نترسید این خمیر به دست یا صفحه کلیدتان نمی چسبد زیرا میزان چسبندگی آن زیاد نیست.

برای خلاص شدن از کثیفی ها و غبار های کیبورد اسلایم را روی کلید های کیبورد قرار داده و فشار دهید، سپس آن را به نرمی از روی کیبورد جدا کنید. این تمیز کننده انتخاب مناسبی برای تمیز کردن غبار زیر کلید های کیبورد نیست و تنها برای تمیزی سطوح و روی کلید ها موثر است.

تمیز کردن کیبورد

الکل

برای پاک کردن حالت چسبناک و لزج روی کلید های یک صفحه کلید از الکل (ایزوپروپیل الکل) استفاده کنید. برای این کار یک اسفنج یا دستمال را به الکل آغشته کنید، سپس آن را روی دکمه های کیبورد بکشید.

تمیز کردن کیبورد با چند راهکار جدید و جالب

تمیز کردن کیبورد با روش معمولی

۱- قبل از شروع به تمیز کاری، کامپیوتر را خاموش کرده و کابل کیبورد را از کیس جدا کنید.

توجه: اگر صفحه کلید شما با USB به کیس یا لپ تاپ وصل می‌شود، نیاز نیست ابتدا کامپیوتر را خاموش کنید، در حالت روشن هم می‌توانید کیبورد را جدا کنید.

۲- برای تمیز کردن کیبورد از اسپری هوای فشرده استفاده کنید. ابتدا صفحه کلید را برگردانید و چند ضربه آرام به پشت آن بزنید تا خرده‌های آشغال از آن بیرون بریزد. درز‌های پشت صفحه کلید و درز بین دکمه‌های روی کیبورد را با اسپری هوای فشرده تمیز کنید.ب

۳- یک گوش پاک کن را درون الکل فرو کنید و شکاف بین دکمه‌های کیبورد را با آن به خوبی تمیز کنید.

۴- برای تمیز کاری بهتر، دکمه‌های پر کاربرد روی صفحه کلید را به آرامی از روی کیبورد جدا کنید.

۵- کلید‌های پر کاربرد را خوب تمیز کنید و مجددا سر جای خود قرار دهید.

تمیز کردن کیبورد با روش حرفه‌ای

۱- ابتدا اتصال صفحه کلید به کامپیوتر را قطع کنید. کیبورد را بر عکس کنید و تمامی پیچ‌های پشت آن را باز کنید.

تمیز کردن کیبورد

توجه: اگر کیبورد شما گارانتی دارد این کار را انجام ندهید و با روش اول به تمیزکردن آینه ای صفحه کلید بپردازید. با باز کردن پیچ‌ها کیبورد شما از گارانتی خارج می‌شود.

۲- نیمه بالایی و پایینی کیبورد را از هم جدا کنید. دقت کنید که کیبورد باید به راحتی از هم باز شود و اگر راحت جدا نشد قسمت زیر برچسب‌های صفحه کلید را بررسی کنید که پیچ باز نشده‌ای وجود نداشته باشد.

۳- نیمه بالایی کیبورد را بر عکس کنید تا بتوانید پشت کلید‌ها را ببینید. آشغال و آلودگی‌هایی که ممکن است روی آن باشد را بردارید و تمیز کنید.

حالا هر کلید را با فشار اندکی روی آن از صفحه کیبورد جدا کنید. ممکن است کمی سفت باشد، اما اگر با دقت این کار را انجام دهید بدون شکستن دکمه می‌توانید آن را از کیبورد جدا نمایید.

۴- درون یک کاسه بزرگ یک لیتر آب و دو قاشق غذا خوری مایع ظرف شویی بریزید و با یک قاشق خوب هم بزنید تا ترکیب شوند.

تمیز کردن کیبورد

۵- همه دکمه‌های صفحه کلید را درون محلول داخل کاسه بریزید و یکی یکی دکمه‌ها را با مسواک تمیز کنید.

ادامه

۶- دکمه‌های کیبورد را درون یک آبکش بریزید و با آب سرد خوب بشویید تا مواد شوینده از روی آن پاک شود. سپس دکمه‌ها را خوب خشک کنید.

۷- نیمه بالای خالی از دکمه صفحه کلید را نیز درون محلول آب و مایع ظرف شویی قرار داده و با مسواک تمیز کنید. سپس با آب شسته و خشک کنید.

۸- وقتی همه قسمت‌ها خوب خشک شدند، دوباره دکمه‌ها را سر جای خود قرار داده و صفحه کلید را مثل روز اول ببندید.

تحول زیبا در سامسونگ ؛ گلکسی زد فلیپ 3 سامسونگ

۹- در انتها دو طرف صفحه کلید را بگیرید و محکم فشار دهید تا همه کلید‌ها سر جای خود رفته و روی مدار مربوط به خود قرار گیرند.

تمیز کردن صفحه کلید با چاقو و دستمال

۱- کیبورد را از اتصالات خود قطع کنید. یک چاقوی مخصوص کره که نوک تیزی ندارد را بردارید.

۲- حالا دور تیغه چاقو یک دستمال مناسب مثل دستمال میکروفیبر با سایز مخصوص عینک بپیچید.

۳- دستمال را با آب خیس کنید.

۴- با فشار مناسبی چاقو را بین شکاف دکمه‌های کیبورد حرکت دهید تا گرد و غبار و کثیفی‌های روی آن را به خوبی تمیز کند. این کار را چند بار تکرار کنید تا صفحه کلید شما تمیز و عالی شود.

تمیز کردن صفحه کلید با توجه به دستور دفترچه راهنما

برای تمیز کردن چربی صفحه کلید یک لپ تاپ به سراغ دفترچه راهنمای لپ تاپ بروید و ببینید که برای تمیز کردن صفحه کلید چه توصیه و پیشنهاداتی ارائه شده است و ببینید آیا امکان جدا کردن کلید ها وجود دارد یا نه؟ اگر در دفترچه راهنما جدا کردن کلید ها توصیه نشده بود، این کار را فراموش کنید.

در صورت در دسترس بودن دفترچه راهنما از دستورالعمل های آن برای تمیز کردن کیبورد لپ تاپ استفاده کنید اما در صورت در دسترس نبودن دفترچه راهنما برای تمیز کردن ابتدا لپ تاپ را خاموش کرده و آن را وارونه کنید و تکان بدهید تا ذرات نهفته در لابلای کلید ها بیرون بریزند. سپس ذرات روی کیبورد را با اسلایم و برای پاک کردن لکه های چسبناک از ایزوپروپیل الکل استفاده کنید.

تمیز کردن کیبورد

نحوه تمیز کردن صفحه کلید یک مک بوک

برای تمیز کردن صفحه کلید یک مک بوک از اسپری های مرطوب و پرشده از هوا استفاده نمایید. ابتدا یک پارچه کتان را نم دار کنید و به نرمی روی صفحه کلید مک بوک بکشید و با یک گوش پاک کن آغشته به ایزوپروپیل الکل چربی و چسبندگی کلید ها را پاک کنید. توجه کنید که گوش پاک کن خیلی خیس نشده باشد تا به صفحه کلید شما آسیب برساند.

نحوه تمیز کردن یک صفحه کلید مکانیکی

کیبورد های مکانیکی کمی پیچیده ترند و برای تمیزی آنها به لوازمی مثل جدا کننده کلید، تعدادی گوش پاک کن و مقداری ایزوپروپیل الکل نیاز دارید. برای تمیز کردن یک صفحه کلید مکانیکی کلید های صفحه کلید را جدا کنید، اما برای اینکه چیدمان دقیق کلید ها در ذهنتان بماند، از آن ها عکس بگیرید تا دوباره بتوانید کلید ها را در جای درستشان قرار دهید.

اگر کلیدها را جدا نمودید آنها را چند ساعت درون یک کاسه مخلوط آب گرم و صابون بیاندازید و سپس خشک کرده و سر جای خود قرار دهید یا به آرامی اطراف کلید ها را با استفاده از گوش پاک کن و الکل تمیز کنید.

اگر روی کیبورد مکانیکی خود مایعی ریختید برای جلوگیری از نشت و نفوذ مواد به داخل دستگاه آن را کج نکنید، بلکه کلید ها را به آرامی جدا کنید و مایع ریخته شده بین کلید ها را با دقت تمیز کنید و حالت چسبناک آن را با استفاده از ایزوپرپیل الکل از بین ببرید.

تمام تجهیزات الکترونیکی خود را تمیز کنید

کیبورد تنها دستگاهی نیست که نیاز به تمیز شدن دوره‌ای دارد؛ شما می‌توانید با تمیز کردن تجهیزت دیگری مانند ماوس، مانیتور، هدفون، تلفن همراه، هندزفری، گیم پد و دستگاه‌های مصرفی مشابه علاوه بر تمیز نگهداشتن آن‌ها، طول عمر مفیدشان را نیز افزایش دهید.

تمیز کردن کیبورد

چگونه کیبورد را به مدت طولانی تمیز نگه داریم؟

دستان خود را قبل از استفاده از کیبورد بشویید.
هنگام استفاده از کیبورد از خوردن خوراکی خودداری کنید.
نوشیدنی وسایر مایعات را از کیبورد دور نگه دارید.
اگر کودکان تان به کیبورد دسترسی دارند، از یک پد سیلیکونی نازک برای پوشاندن آن استفاده کنید و هر زمان که نیاز به تایپ داشتید آن را بردارید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *