سفر با موتور

سفر با موتور تصمیم هیجان انگیزی است که ممکن است شما را هم وسوسه کند تا مسافر بعدی باشید که جاده ها را یک به یک با موتور میچرخد. از همین حالا مطمئن باشید کلی اتفاق در انتظار شماست که میتوانید خاطره آن را مدت ها برای دیگران نقل کنید! این مطلب از شادمگ را از دست ندهید.

سفر با موتور سیکلت

امروزه در بین گردشگران تمام دنیا سفر با موتورسیکلت بسیار پرطرفدار و دانستن نکات سفر با موتورسیکلت واجب شده است. اگر به دور و بر خود بنگرید قطعا افراد بسیاری را پیدا خواهید کرد که با وسایل گوناگونی همچون ماشین سواری و کاروان ها، دوچرخه و حتی با پای پیاده به سفر می روند.

سفر با موتور

در این میان بسیاری سفر با موتورسیکلت را راحت تر می یابند و پس از جمع آوری وسایل مورد نیازشان، سفر خود را حتی به دورترین نقاط ممکن شروع می کنند. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که سفر با موتورسیکلت را ترجیح می دهید یا این نوع سفر را در لیست آرزوهای خود قرار داده اید، این مطلب مجله الی گشت به کارتان می آید.

بیمه سفر با موتور

در خصوص بیمه سفر قبلا نوشته ایم، اما اینبار کمی بحث جدی تر است. خوب آگاهید که سفر حتی در امن ترین شرایط هم مخاطرات خاص خود را دارد. اما مسئله سر این مخاطرات نیست. بحث سر پیچیدگی هایست که میتواند در یک اتفاق ساده در سفر رقم بخورد. شاید یک شکستگی کوچک و یا هرچیز دیگر را در کشور خود خیلی سریع و کم هزینه مدیریت کنید اما در خصوص کشوری که به آن تعلق ندارید بحث اصلا آسان نیست!

بیمه مخصوصا برای سفرهای جاده ای و در بین آنها مخصوصا برای سفر با موتور سیکلت و دوچرخه یک الزام است. اگر در این خصوص شک دارید و یا آن را یک مساله با اهمیت درجه دو در سفر میدانید بد نیست سری به آمار تصادفات جاده ای بزنید. این اصلا ربطی به توانایی و مهارت شما در خصوص رانندگی با موتور سیکلت ندارد. در واقع در صورتی که شما حتی ذره ای هم مقصر نباشید مساله در جای دیگری ست. مساله این است که شما به عنوان موتور سوار در یک تصادف بسیار آسیب پذیر هستیدو همین امر وجود بیمه سفر را برای شما اجباری میکند.

تعمیر موتور سیکلت

تشما مسافر هستید نه مکانیک! اما به خاطر داشته باشید ندانستن و نشناختن اجزا موتور سیکلتی که با آن سفر میکنید میتواند حسابی دردسر و هزینه روی دست شما بگذارد. شما بایستی چیزی فراتر از حداقل چیزها را در خصوص تعمیر موتور سیکلت بدانید. اگر حس میکنید با چیز ضروری مواجه نیستید کافی ست تصور کنید به دلیل یک ایراد کوچک در یک جاده بین راهی در کشوری به غیر از ایران گیر افتاده اید. اینکه حداقل بدانید موتور سیکلت شما چه دردی دارد خود میتواند بسیار کمک کننده باشد.

سفر با موتور

لیستی از مواردی که بایستی قبل از سفر چک کنید و در حین سفر با موتور سیکلت بدانید اینها هستند

  • وضعیت ترمز ها
  • زنجیر چرخ
  • اگزوز
  • کیلومتر
  • موتور
  • کاربرات
  • کمک فنر
  • سیستم برق

در مورد ترمز ها بایستی روغن ترمز و لنت ها را از نظر سلامت چک کنید. سیستم برق موتور شامل روشنایی های جلو و عقب، باتری و سیم کشی هایی ست که بایستی دائما چک و بررسی شوند. همچنین میزان برقی که به اصطلاح پشت شمع وجود دارد بایستی کنترل شود. چرخ ها را از نظر باد مناسب و زنجیر چرخ از نظر روان بودن و کشش مناسب و استاندارد بررسی کنید. همچنین موتور مهم ترین بخشی ست که باید از نحوه عملکرد و نگه داری درست از آن اطلاع کامل داشته باشید.

معرفی معروف ترین دیدنی های جذاب جاده چالوس + تصاویر زیبا

تجهیزات سفر با موتور

همچنین کسی که با موتور سیکلت و یا دوچرخه سفر میکند بایستی همیشه علاوه بر تجهیزات رایج برای سفر، تجهیزات خاص سفر با موتور سیکلت را هم به همراه داشته باشد. خورجین ها اولین وسایلی هستند که بایستی برای این سفر آماده کنید. دقت کنید خورجینی که تهیه میکنید بایستی در دو طرف متقارن و متناسب با فرم موتور سیکلت شما باشد. معمولا جنس برزنتی آنها مقاومت بیشتری در برابر پارگی دارند که برای سفر مناسب هستند.

سفر با موتور

علاوه بر این بایستی حداقل تجهیزات یک تعمیرکاری عادی را به همراه داشته باشید. بدانید چه آچارهایی برای تعمیرات کلی موتور سیکلت لازم است و آنها را تهیه کنید. همچنین داشتن یک تلمبه بادی کوچک و وسایل پنچرگیری جزو وسایل ضروری ست که بایستی به همراه داشته باشید.

خورجین مناسب

میتوانید انواع خورجین برای سفر با موتور سیکلت را در اینترنت جستجو کنید و چیزی شبیه آن را در بازار پیدا کنید. خورجینی که تهیه میکنید بایستی از لحاظ حجمی در دو سمت تقارن داشته باشد. یعد از آن بایستی در چینش وسایل دقت لازم را بکنید تا مبادا از نظر وزن و حجم دو سمت موتورسیکلت حالت متوازنی نداشته باشد. بهتر است برخی وسایل آسیب پذیر و الکترونیکی شما به دلیل آسیب پذیری بیشتر در سمت راست خورجین چیده شود.

علاوه بر خورجین میتوانید از باکس ها و یا جعبه های فلزی هم استفاده کنید، به این صورت که یک جعبه تکی در ترک موتور و دو جعبه کوچکتر در کناره های موتور قرار دهید. جانمایی این جعبه ها باید طوری باشد که پلاک شما خوانا باشد تا در طول مسیر مجبور نشوید به خاطر گوشزد و جریمه های راهنمایی و رانندگی آنها را تغییر دهید. علاوه بر این به یاد داشته باشید که بیرون زدگی جعبه ها از کنارین بایستی در اندازه استاندارد باشد.

دقت کنید که اگر خورجینی که تهیه میکنید دست ساز است و میخواهید خودتان آن را سفارش دهید بایستی از لحاظ کیپ شدن، باز و بسته شدن آسان و داشتن شب نما در دو سمت پشت و پهلو ها مانند نمونه های تولیدی استاندارد های حداقل را داشته باشد. فراموش نکنید همه تجهیزات شما باسیتی دارای کاور باران باشند تا در شرایط بارانی مجبور نباشید سریعا خود را به یک پناهگاه برسانید. در واقع این بهتر است کاور یک روکش اضافی نباشد و رویه خودِ خورجین قابلیت ضد آب داشته باشد، زیرا در غیر این صورت ممکن است مجبور شوید هربار آن را با چیزی محکم ببندید تا در حرکت باز نشود.

موتور سه چرخ

این شکل از نشیمن اضافی اولین بار توسط یک مهندس فرانسوی جایزه بهترین وسیله برای حمل سرنشین اضافی موتور سیکلت را برنده شد. بعد از آن این مدل موتورها در جنگ جهانی دوم حسابی به کمک ارتش ها آمد و بعد از آن به وسیله نقلیه رایجی تبدیل شد. مزیت این موتورسیکلت های سه چرخ در حفظ تعادل آسان تر و جا برای حمل سرنشیت و یا بار اضافی بیشتر است.

سفر با موتور

مخصوصا برای یک ایران گرد و جهان گرد که تصمیم دارد به خیال راحت تری سفر کند، میتواند گزینه مناسبی باشد. همچنین اگر قرار است به صورت دو نفره و یا با حیوان خانگی خود به ماجراجویی بروید، این یکی از گزینه هایست که میتواند حسابی شما را وسوسه کند. هرچند از خاطر نبرید که این نوع سه چرخ ها بایستی قبل از سفر از لحاظ حفظ هندلینگ در سر پیچ ها به طور دقیق چک و بررسی شوند. مطلب قبلی ما در خصوص ماه عسل کجا بریم را به شما توصیه میکنیم.

مهارت های کلی برای سفر با موتور

داشتن مهارت های کلی سفر شامل شما شما که میخواهید سفر با موتور سیکلت را تجربه کنید هم میشود. از جمله مهارت های کلی سفر میتوان به دانستن کمک های اولیه، نقشه خوانی، مهارت های مربوط به کمپینگ و غیره دانست. از نظر کسانی که ما مسافران حرفه ای میشناسیم، میزان مهارت های شما در سفر رابطه مستقیمی با صرف هزینه ها و یا لذت بردن از موقعیت های مختلف دارد.

غروب هاي جادويي كنار دریاچه حلیمه جان رودبار را از دست ندهيد

داشتن مهارت های کافی باعث میشود شما آن دسته از کارها را که بایستی برون سپاری بکنید و یا بابت آن پول بپردازید را خودتان انجام دهید. از طرف دیگر، تبحر در مهارت ها و مدیریت جریان سفر موجب میشود تا بتوانید شرایط دشوار در سفر را به موقعیت ها و فرصت هایی برای یادگیری و ارتقا خود تبدیل کنید.

ترجیحا گروهی سفر کنید

در خصوص سفر با دوچرخه و همچنین سفر با موتور سیکلت توصیه خیلی ها این است که تنها سفر نکنید. حالا لازم هم نیست برای سفر یک کارناوال آدم دنبال خودتان راه بیاندازید اما حداقل اینکه دونفری و یا سه نفری به سفر بروید بسیار بهتر است. دلیل آن هم روشن است. اول اینکه به هرحال همانطور که گفتیم سفر با دوچرخه و موتور سیکلت مخاطرات بیشتری دارد و بسیاری از کسانی که به این شکل سفر میکنند از این مخاطرات در امان نمی مانند و به هرحال خطرات هرچند کوچک دامن گیر آنها میشود.

سفر با موتور

نکته دوم اینکه سفر با موتور سیکلت به صورت دسته جمعی لذت دیگری دارد. اغلب دیدن دسته ای موتور سوار با آن خورجین های بزرگ و لوازم کامل سفر برای مردم جذابیت زیادی دارد و برای خود شما هم بازخورد آن حس خوبی به همراه دارد. دیدن جاذبه‌ های گردشگری دیزین را از دست ندهید.

برای سفر با موتور چک لیست تهیه کنید

اگر فکر میکنید همه چیز را میشود به حافظه سپرد بهتر است یک بار اینکار را بکنید و به جاده بزنید تا متوجه شوید. مخصوصا در سفر با موتور سیکلت به دلیل اینکه بایستی وسایل تعمیراتی به همراه داشته باشید بهتر است که قبل از سفر یک چک لیست با دسته بندی مشخص انتخاب کنید. در ادامه ما این چک لیست را به صورت کلی برای شما عنوان میکنیم. شما میتوانید با بسط دادن و تکمیل آن، نسخه ای ازآن را داشته باشید و هربار قبل از سفر از آن استفاده کنید.

کمک ها اولیه شامل وسایل گاز استریل، ماده ضدعفونی کننده، چسب، مسکن، چسب زخم، قطره استریل چشم، قیچی کوچک و الکل

لوازم کمپینگ شامل چادر، کیسه خواب، زیرانداز نرم، زیرانداز زمستانی، روشنایی ، لوازم پخت و پز، پیکنیک کوچک و مواد غذایی ضروری

لوازم یدکی موتور سیکلت مانند تیوپ، لاستیک یدک، زنجیر، آچارهای لازم، سیم کلاچ و ترمز، لامپ اضافی، وسایل پنچر گیری و غیره

پوشاک کافی و متناسب با فصل سفر مثل شلوار و بالاپوش بادگیر، پانچو، کلاه ایمنی، زانو بند ضد ضربه، کاپشن، کفش مناسب، جوراب اضافی، لباس های زیر مناسب و غیره

وسایل دیگر سفر مثل پاوربانک، شارژها، کتاب خوان یا یک کتاب چاپی، کیف کمری، کوله 5 لیتری، هد لامپ، کیف پول جمع و جور، مسواک و وسایل بهداشتی و غیره

سفر با موتور

می توانید با این وسیله هیجان انگیز سری به دیدنی های کردان بزنید و یا سفر به کویر مصر را تجربه کنید.

نکات مهم برای سفر با موتور

وسایل سفری محدود و جمع و جور بردارید

راجع به وسایلی که می توانید بردارید، منطقی باشید. برای چنین سفری در نکات سفر با موتورسیکلت باید سبک سفر کنید. شاید با یک چمدان سنگین و بزرگ نتوانید تند و به راحتی برانید. مگر اینکه قید سفرهای طولانی و سریع را بزنید. به گنجایش مخزن و کیسه ای که به موتور خود بسته اید دقت کنید. به هر حال به جز وسایل مورد نیاز شخصی برای جاسازی وسایل تعمیری موتور نیز، باید فضایی داشته باشید.

کیف های متصل شده روی موتور

چه از مخزن هایی که برای موتور و بسیار شیک طراحی شده، استفاده کنید و چه خودتان برای روی موتور کیف و کوله و کیسه آماده کرده باشید، همه بستگی به کارایی و بودجه شما دارد. بسیاری از چمدان ها و کیف های طراحی شده برای نصب بر روی موتور بسیار سبک ساخته می شوند و به راحتی بر روی زین موتورسیکلت شما نصب می گردند. بهتر است که پیشگیری اتفاقات ناگوار را نیز برای خرید این نوع کیف ها داشته باشید. چرا که اگر موتور به زمین بیفتد، احتمال شکستن کیف های پلاستیکی یا پاره شدن کیف های پارچه ای وجود دارد.

دیدنی ها و جاذبه های آبشار نمکی پتاس | سفر به اولین آبشار نمکی جهان را از دست ندهید

برای خرید حتما تمام این موارد را در نکات سفر با موتورسیکلت در نظر بگیرید. چرا که این موضوع تنها همراه و کارگشای شما در سفر طولانی تان خواهد بود. مراقب وزن موتور سیکلت خود نیز باشید. قبل از سفر یک بار تمام وسایل را بر روی موتور نصب کنید و برای امتحان کردن دوری بزنید تا سرعت موتور را چه در سرازیری ها و چه در سربالایی ها و همچنین توانایی تان در میزان کنترل فرمان بسنجید.

سفر با موتور

وسایل مورد نیاز کلی

بعد از انتخاب کیف ها و مخزن های جاسازی مورد نیازتان، باید تمام وسایل شخصی خود را داکثر در یک کوله سبک وزن جا بدهید. یک مخزن را به وسایل تعمیراتی موتورتان اختصاص دهید و بهتر است که این ابزار را در یک طرف موتور بگذارید. اگر به دنبال کمپ کردن در طول مسیر هستید، بهتر است که وسایل کمپینگ مانند کیسه خواب و چادر را در سمت دیگر موتور متصل کنید. بهتر است که در زمان رانندگی، کوله پشتی بر پشت خود نداشته باشید. فشار بیش از اندازه به شانه هایتان سفر را برای شما سخت و دشوار می کند.

نحوه لباس پوشیدن

اکثر افرادی که به سفر با موتور فکر می کنند، سریع لباس هایی را تصور می کنند که اکثر موتورسواران می پوشند. یک شلوار جین، کفش های چکمه ای، کاپشن های چرم مخصوص موتورسواران به همراه دستکش های مخصوص موتور سواری. اگر چه استایل و تیپ شما مهم است اما ایمنی مهم تر از همه چیز است.

سفر با موتور

به همراه داشتن یک کلاه ایمنی که اندازه سرتان باشد و وزن سنگینی نداشته باشد، قطعا در اولویت است. به خاطر داشته باشید که برای بیشتر روز در حال رانندگی هستید و کلاه ایمنی به سر دارید، در نتیجه کلاهی را انتخاب کنید که در سفر و به مدت طولانی اذیتتان نکند. کلافگی از تنگی کلاه در طول سفر می تواند باعث آزار شما شود. همچنین آمار تصادفات را جدی بگیرید!

پیدا کردن پمپ بنزین

یکی از مهم ترین نکات سفر با موتورسیکلت دقت و توجه به فاصله پمپ بنزین ها و ظرفیت مخزن سوخت موتورتان است. بدانید با باکی پر از بنزین تا چند کیلومتر را می توانید رانندگی کنید. گاهی اوقات در جاده هایی که مسافت ها بسیار طولانی دارند و خبری از پمپ بنزین در آن ها نیست، مجبور می شوید در بین وسایل خود برای ظرف بنزین جایی باز کنید. و الا در بین راه مجبورید برای کمک و رسیدن بنزین از دیگران کمک بخواهید. در صورتی که در بین راه بنزین تمام کردید، سعی کنید که موتورسیکلت و وسایل خود را برای تهیه بنزین ترک نکنید.

در این مواقع وجود یک همسر بسیار مفید خواهد بود. یک نقشه از مسیر به همراه داشته باشید. نقاط پمپ بنزین را در آن علامت گذاری کنید و فواصل بین آن ها را در طول مسیر محاسبه کنید. برای اینکه در جاده از چنین غافلگیری هایی دور شوید، برای بنزین موتور خود برنامه داشته باشید.

بر روی موتور راحت بنشینید

در صورتی که همه موارد بالا را رعایت کردید، حالا باید سفر ی راحت را تجریه کنید. بنابراین بر روی موتور خود به گونه ای بنشینید که احساس راحتی داشته باشید. در طول مسیرهای طولانی حتما در مکانی راحت نگه دارید و استراحت کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *