کاربرد پاتختی

کاربرد پاتختی آنقدر زیاد است که می توان گفت در واقع یکی از کاربردی‌ترین اجزاء سرویس خواب میز پاتختی است. این میز جایی برای نگه‌داری از تمام چیز‌‌هایی است که از آخرین ساعات شب تا اولین لحظات صبح به آنها نیاز دارید. گروه دکوراسیون شادمگ در این مطلب به مهترین ویژگی وکاربرد این وسیله مهم اتاق خواب پرداخته است.

پاتختی سرویس خواب چیست؟

سرویس خواب از اجزای مختلفی تشکیل شده است که هر کدام علاوه بر کاربرد‌های گوناگون، زیبایی‌های خاص خود را دارد. اجزاء سرویس خواب، شامل موارد زیر می‌باشد:

کاربرد پاتختی

  1.  آینه
  2.  میز آرایش
  3. تخت
  4.  پاتختی
  5. پاف
  6. کمد لباس
  7. صندوقچه

البته این اجزاء به دلیل اینکه سبک مبلمان در طول تاریخ تغییر کرده است و هریک از تولیدکنندگان، موارد خاصی را مهم‌تر می‌دانستند این اجزاء دچار تغییر شده است و مواردی که امروزه جزء عناصر اصلی سرویس خواب به شمار می‌روند شامل تخت، میز پاتختی، میز آرایش، آینه، کمد و پاف می‌باشد. ما در این مطلب قصد داریم از بین این اجزاء به بررسی ماهیت و کاربرد میز پاتختی بپردازیم.

پاتختی سرویس خواب چیست

وجود میز پاتختی یکی از ملزومات اتاق خواب محسوب می‌شود. میز‌های کوچکی که در دو طرف تخت مورد استفاده قرار می‌گیرند، اصطلاحا پاتختی نامیده می‌شود. شکل ظاهری میز‌های پاتختی همانند میز‌های معمولی است و تفاوت آن با سایر میز‌ها در یک یا دو محفظه و کشوی آن است.

همانطور که در بالا مشاهده کردید ما به این سوال که پاتختی سرویس خواب چیست به اختصار پاسخ دادیم. در ادامه اطلاعاتی درباره انواع پاتختی، کاربرد آن‌ها و تفاوت میز پاتختی با سایر میز‌ها در اختیار شما قرار می‌دهیم.

تفاوت میز کنار تخت و پاتختی سرویس خواب

شاید در نگاه اول تصور کنید که میز کنار تخت و میز پاتختی تفاوتی ندارند. نظر شما به لحاظ مسائل فنی درست است، ولی از نظر ظاهری وجود یک یا دو کشو و کمد، این دو را از یکدیگر متمایز می‌کند. تفاوت میز کنار تخت و پاتختی را می‌توانید در تصاویر زیر ببینید.

کاربرد میز پاتختی

کاربردی ترین وسایل سرویس خواب در اتاق خواب پاتختی سرویس خواب می باشد . این میز برای نگهداری تمام وسایل و لوازمی میباشد که از آخر شب تا صبح به آن نیاز خواهیم داشت . از میز پاتختی می توان برای قرار دادن آباژور یا چراغ مطالعه، ساعت، کتاب یا حتی لیوان آب برای شب‌های طولانی استفاده کرد .

کاربرد پاتختی

میز کنار تخت خواب به دو نوع تقسیم می شود:
اول اینکه جنبه تزیینی دارد و اگر در اتاق خواب از وسایل تزئینی استفاده نکنید میز کنار تخت یک از وسایل تزیینی به شمار می رود . دوم اینکه میتوان از کشو و طبقه بندی این میز برای مرتب کردن لباس های خود استفاده کرد

امروزه خیلی از افراد قبل از خواب مطالعه و یا با تلفن همراه خود کار می کنند که پس از پایان میتوان کتاب و وسایل دیگر را روی پاتختی قرار داد .

انواع میز پاتختی سرویس خواب

1. میز پاتختی با طراحی ویژه

آیا تا به حال به ساخت میز پا تختی با استفاده از ایده های خلاقانه خود فکر کرده اید؟ برای مثال آن چه که در تصویر مشاهده می نمایید، نمونه ای از انواع میزهای پاتختی با قابلیت کاربردی فراوان می باشد. همان طور که مشاهده می نمایید، طراحی این میز به شکل شلف بوده و می توان برای قرار دادن وسایل از آن استفاده کرد.

کاربرد پاتختی

2. میز پاتختی شیشه ای

نمونه ای از میزهای پا تختی که می توانید مورد استفاده قرار دهید، انواع میزهای شیشه ای می باشد. استفاده از این میزها بدون شک می تواند نمای زیبا و چشم نوازی در اتاق خواب ایجاد نماید. استفاده از میزهایی از جنس شیشه می تواند باعث ایجاد نمایی لوکس در فضای اتاق خواب شود.

مدل جدید روتختی با طرح های شیک و لاکچری + معرفی ویژگی های یک روتختی خوب

3. میز پاتختی کشودار

استفاده از میزهای پاتختی کشو دار مزیت های زیادی در بر دارد. به کارگیری این میزها می تواند در جهت قرار دادن وسایلی که قصد دارید در دسترس شما باشند، صورت پذیرد. از آن جایی که وسایل درون کشو قرار می گیرند، از ایجاد هرگونه هرج و مرج نیز جلوگیری به عمل می آید. هرچه تعداد کشوهای میزی که مورد استفاده قرار داده اید بیش تر باشد، بدون شک کاربرد آن نیز بیش تر خواهد بود.

کاربرد پاتختی

4. میز پاتختی مدرن

میزهای پاتختی مدرن معمولا داری طرح و نقش های پیچیده و تزئینات زیاد نیستند و به ساده ترین شکل طراحی شده اند. این سبک از میزهای پاتختی برخلاف سادگی، دارای ظاهری بسیار شیک و امروزی می باشند و نمای زیبایی را در کنار تخت شما بوجود می آورند.

5. میز پاتختی شناور

استفاده از فضاهای خالی دیوار بهترین گزینه برای اتاق های کوچک محسوب می شود. اگر از جای کمی برخوردارید ک هامکان خرید میز پاتختی در آن وجود ندارد، بهتر است از مدل های شناور و متصل به دیوار استفاده نمایید. این نوع میزهای پاتختی معمولا ظاهری مدرن و مینیمال دارند.

6. میز پاتختی کلاسیک

برخی افراد به استفاده از سبک کلاسیک در دکوراسیون خود علاقه زیادی دارند. این افراد المان هایی با کنده کاری و حکاکی های بسیار زیبا را می پسندند. در صورتی که شما نیز به این سبک علاقمند هستید، بهتر است در کنار المان هایی مانند تخت خواب و میز آرایشی کلاسیک، از میزهای پاتختی کلاسیک نیز استفاده نمایید.

کاربرد پاتختی

7. میز پاتختی به شکل شلف

استفاده از شلف ها می تواند در زیبایی فضای مورد نظر نقش داشته باشد. در صورت استفاده از میزی با این ویژگی می توانید از فضای روی آن برای قرار دادن وسایل و از قسمت شلف مانند آن برای قرار دادن وسایل تزئینی مورد علاقه خود استفاده نمایید. این کار می تواند در زیبایی فضای اتاق خواب نیز به شما کمک کند.

کاربرد پاتختی

8. میز پاتختی رنگی

استفاده از رنگ ها می تواند نقش بسزایی در زیبایی دکوراسیون داخلی داشته باشد. حال اگر فضای اتاق خواب کوچک است و امکان استفاده از رنگ های غالب برای رنگ امیزی دیوار آن وجود ندارد، استفاده از المان های رنگی می تواند گزینه مناسبی برای انتخاب باشد. نمونه ای از المان هایی که می توانید از انواع رنگی آن استفاده نمایید، میزهای پاتختی می باشند.

استفاده از انواع رنگی آن ها می تواند رنگ و بویی تازه به اتاق خواب شما القا کند. در صورت انتخاب رنگ مناسب اتاق خواب، می توانید از نمونه ای از این میزها که رنگ آن با رنگ سایر المان ها تضاد ایجاد می کند، استفاده نمایید. استفاده از این ایده زمانی که از المان های چوبی در اتاق خواب استفاده کرده اید، می تواند اثربخشی بیش تری داشته باشد.

9. میز پاتختی سفید

رنگ سفید نمونه ای از رنگ هایی است که بسیاری از افراد به استفاده آن علاقمند بوده و به کارگیری آن همیشه نتیجه خوبی در پی دارد. استفاده از میز پاتختی که از رنگ سفید و در کنار آن از رنگ های متالیک در آن ها استفاده شده است، می تواند در ایجاد فضایی شیک نقش داشته باشد. در صورتی که از تم رنگی در طراحی اتاق خواب استفاده کرده اید، پیشنهاد ما استفاده از میز پاتختی سفید رنگ می باشد. استفاده از این ایده می تواند در ایجاد انسجام میان سایر رنگ ها نیز به شما کمک کند.

کاربرد پاتختی

10. میز پاتختی کوچک

استفاده از میزهای پا تختی که اندازه های کوچکی دارند زیبایی خاصی در پی خواهند داشت. استفاده از این میزها در طراحی اتاق خوب هایی که اندازه کوچکی دارند، نکته مهمی است که باید به یاد داشته باشید، چرا که استفاده از انواع بزرگ این المان می تواند باعث ایجاد هرج و مرج در اتاق شده و دکوراسیون اتاق خواب بهم ریخته بنظر می رسد. در بعضی مواقع استفاده از میزهای پاتختی که اندازه کوچکی دارند، بیش تر در جهت زیبایی مورد استفاده قرار می گیرند و کم تر به جنبه کاربردی آن توجه می شود.

نکات مهم و کاربردی برای خرید صندلی اداری مناسب و شیک

11. میز پاتختی متالیک

استفاده از میزهای پاتختی که از رنگ های متالیک در طراحی آن ها استفاده شده است، می تواند نمونه ای از بهترین انواع میزهایی باشد که می توانید انتخاب و مورد استفاده قرار دهید. استفاده از میزی با این ویژگی بیش تر در طراحی اتاق خواب دخترانه صورت می گیرد. میزهای پاتختی متالیک رنگ می توانند جلوه بسیار زیبایی در فضای اتاق خواب ایجاد کنند.

انتخاب میز پا‌تختی

در این بخش از این مطلب قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم که ویژگی‌های مهم در انتخاب پاتختی سرویس خواب چیست؟ انتخاب درست میز پا‌تختی به شما کمک می‌کند تا سال‌های سال از آن در اتاق خوابتان بهره بگیرید.

کاربرد پاتختی

ابتدا باید تخت‌ را به عنوان نقطه کانونی اتاق خواب در نظر بگیریم و همه اجزاء اتاق خواب را باید با آن ست کرد. در مرحله دوم برای انتخاب درست میز پاتختی، باید سبک دکوراسیون اتاق خوابتان را در نظر گرفته و به تناسب آن میز پاتختی مدرن یا کلاسیک خود را انتخاب کنید که البته انتخاب شما با توجه به نوع سرویس خواب انتخابی‌تان یعنی سرویس خواب کلاسیک و یا سرویس خواب مدرن خواهد بود.

کاربرد پاتختی

حال که راجع به ماهیت و انواع میز پاتختی به ارائه مطالبی پرداختیم بهتر است بدانید که کاربرد میز پاتختی سرویس خواب چیست.

در واقع یکی از کاربردی‌ترین اجزاء سرویس خواب میز پاتختی است. این میز جایی برای نگه‌داری از تمام چیز‌‌هایی است که از آخرین ساعات شب تا اولین لحظات صبح به آنها نیاز دارید. میز پاتختی، محل مناسبی برای قراردادن آباژور یا چراغ مطالعه، ساعت، کتاب یا حتی لیوان آب برای شب‌های طولانی است. این میز‌ها، در طرح‌ها و اشکال مختلف در بازار موجود می‌باشد. میز‌های پاتختی، دو کاربرد اصلی دارند.

اول اینکه این میز‌ها حالت تزیینی دارد در صورتی که شما در اتاق خواب خود از وسایل تزیینی استفاده نمی‌کنید میز پاتختی یکی از عناصری است که می‌توانید از آن برای تزیین اتاق خواب استفاده کنید.

دومین کاربرد اصلی پاتختی‌ها این است که طبقه‌بندی کننده وسایل مورد نیاز شما می‌باشد. حتی برخی افراد، از میز پاتختی برای مرتب کردن لباس‌های خود استفاده می‌کنند.

نکته

متاسفانه امروزه بسیاری از وسایل اطراف انسان‌ها مانند تلفن همراه و نمایشگر‌ها از نور آبی استفاده می‌کنند. استفاده طولانی مدت از این وسایل سبب آسیب رسیدن به چشم‌ها می شود پس بهتر است برای ساعاتی هر‌چند کوتاه از این وسایل دوری کنید و با مطالعه کتاب، چشمان خود را استراحت دهید. قطعا در زمان خواب، یکی از بهترین مکان‌های در دسترس برای قراردادن کتاب‌ها، میز پاتختی است.

یکی از شرایطی که در کارکرد میزپاتختی تاثیر گذار است شرایط آب و هوایی است. شاید این جمله از نظر شما تعجب برانگیز باشد، اما قطعا بارها برای شما نیز پیش آمده که در فصول سرد سال همه وسایلی که نیاز دارید را روی میز پاتختی قرار می‌دهید. همانطور که در هنگام بیماری کشو‌ها و قفسه‌های این میز‌ها مملو از دارو‌های مختلف می‌شود.

کاربرد پاتختی

وسایلی که می‌توانید روی این میز قرار دهید محدود به موارد بالا نمی‌شود. میز پاتختی شما می‌تواند محل مناسبی برای قرار دادن لوازم آرایشی، ساعت، جواهرات و مهم‌تر از همه یک لیوان آب باشد.

تزیین میز پاتختی

از آنجا که میز‌های پاتختی کوچک و دم دستی هستند اغلب در تزیین آن‌ها، سهل انگاری می‌شود. تا آنجا که اغلب زوج‌هایی که با مشکل کمبود فضا در اتاق خواب خود مواجه هستند مرتکب اشتباه شده و در زمان خرید سرویس خواب، میز پاتختی را از لیست خرید خود حذف می‌کنند.

آباژور

ابتدایی‌ترین تزیینی که می‌توانید برای میز پاتختی خود در نظر بگیرید استفاده از آباژور و چراغ مطالعه است. با توجه به اینکه این میز در اتاق خواب استفاده می‌شود به کار بردن آباژور با فضای آن هماهنگی بیشتری دارد.

راهنمای کامل خرید مدل های تخت کنار مادر و ویژگی های آن

از آنجا که روشنایی و نور در رمانتیک کردن فضای اتاق خواب از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، توکامگ به شما پیشنهاد می‌کند تا با هدف ایجاد نور ملایم در اتاق خواب از بالب‌های کوچک استفاده نمایید.

ساعت‌های رومیزی

اگر علاقه‌ای به استفاده از آباژور یا چراغ مطالعه ندارید می‌ توانید از ساعت‌های رومیزی استفاده کنید. ساعت‌ها نوعی وسیله تزیینی روی میز پاتختی محسوب می‌شوند.

کاربرد پاتختی

استفاده از انواع ساعت‌های مدرن، قدیمی و شماطه‌دار حسی نوستالژیک را در ذهن تداعی می‌کند. استفاده از ساعت، روی میز پاتختی به شما این امکان را می‌دهد تا هر زمان که بخواهید روزتان را آغاز کنید.

تلفن‌های تزیینی

استفاده از تلفن نیز برای تزیین میز پا‌تختی انتخاب مناسبی است. البته از آنجا که امروزه در اغلب منازل تلفن‌های همراه جایگزین تلفن‌‌های ثابت شده است می‌توان از تلفن‌های قدیمی و دکوری استفاده کرد. برخی نیز با استفاده از پایه، تبلت خود را روی میز نگه داشته و به راحتی از آن استفاده می‌کنند.

قاب عکس

اگر می‌خواهید میز پاتختی خود را مانند اغلب زوج‌های جوان، از لحاظ احساسی و رمانتیک تزیین کنید، قاب عکس انتخاب خوبی می‌باشد. قطعا با خود خواهید گفت که استفاده از قاب عکس در اتاق‌ها کاری قدیمی و منسوخ شده است اما در جواب شما باید گفت قاب عکس نیز در گذر زمان دچار تغییراتی شده است.

شما می‌توانید عکس‌های مورد علاقه خود را روی شیشه چاپ کنید. همچنین استفاده از قاب‌های نورپردازی شده و موزیکال نیز انتخاب‌های مناسبی برای تزیین میز پاتختی است.

گیاهان آپارتمانی

اگر از تکنولوژی‌های روزمره خسته شده‌اید و می‌خواهید شب‌ها را دور از تکنولوژی و در آرامش باشید استفاده از محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی روی میز پاتختی انتخاب مناسبی است. البته در انتخاب این گیاهان دقت کنید و توجه داشته باشید که برخی گیاهان در طول شب، گازهای سمی تولید می‌کنند.

کاربرد پاتختی

نور‌های بیدار کننده (Light bulb)

هیچکس دوست ندارد فرصت لذت بردن از یک صبح‌ آفتابی را با خواب از بین ببرد، اما امروزه اغلب خانه‌ها فاقد پنجره‌های نورگیر هستند. از این رو دانشمندان دستگاهی را اختراع کرده‌اند که نور خورشید را به شکل جعلی ایجاد می‌کند. این Light bulb نور لازم برای بیدار شدن شما را به صورت تدریجی افزایش می‌دهد.

قطعا هرکسی بیدار شدن با این نور را به هشدار‌های ناگهانی تلفن‌های همراه ترجیح می‌دهد.

در آخر می‌توانید ساده‌ترین روش، برای ساخت و تزیین میز پاتختی را به روایت تصویر ببینید. همانطورکه می‌بینید شما می‌توانید با مواد اولیه ساده که در دسترس همگان است یک میز پاتختی زیبا بسازید

نکات مهم در هنگام خرید میز پاتختی

ارتفاع میز از مهم ترین نکات در هنگاه خرید میز پاتختی محسوب می شود. بهتر است ارتفاع میز پاتختی از ارتفاع سطح تخت خواب با تشک، کمتر و یا هم اندازه سطح تخت باشد. این گونه دسترسی به وسایل روی میز آسان تر می شود و از لحاظ زیبایی نیز مناسب تر است.

از مهم ترین کاربردهای میز پاتختی استفاده از آن برای قرار دادن وسایل ضروری می باشد. به همین دلیل در هنگام خرید حتما به این نکته توجه کرده و میز پاتختی دارای قفسه یا کشو را انتخاب نمایید. این کار همچنین به بهینه سازی فضای اتاق نیز کمک می کند.

در هنگام خرید میز پاتختی به سبک دکوراسیون اتاق خواب خود نیز توجه کنید و با توجه به نوع سبک، میز مناسب را خریداری نمایید.

کاربرد پاتختی

اندازه میز پاتختی از دیگر نکات مهم در هنگام خرید این المان محسوب می شود. اگر دارای تخت خواب کوچکی می باشید، میز پاتختی شما نیز باید متناسب با اندازه تخت، کوچک باشد و برعکس. اگر تخت خواب شما داری تاج بود، بهتر است میزهای سه کشویی متناسب با اندازه تخت را خریداری نمایید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.