افتتاح حساب ترکیه
تمیز کردن جرم و رسوب شیرآلات

تمیز کردن جرم و رسوب شیرآلات نقش موثری در جلوه و زیبایی سرویس بهداشتی، حمام یا حتی آشپزخانه دارد. پس لازم است که نسبت به مراحل کارآمد تمیز کردن آن‌ها و جرم گیری شیرآلات به‌درستی بدانیم و به‌موقع این اصول و روش‌ها را به کار ببندیم. با شادمگ همراه باشید.

تمیز کردن جرم و رسوب شیرآلات

تمیز کردن لکه های سفید شیرآلات و برق انداختن سینک ظرفشویی می تواند یک چالش روزمره باشد. رسوبات آب سخت که توسط مواد معدنی موجود در آب ایجاد می شود به تدریج روی شیر آلات جمع می شوند و راه خروجی آب را مسدود می کنند. این رسوبات علاوه بر انسداد خروج آب، می توانند عملکرد وسایل را نیز مختل کنند.

به منظور تمیزی شیرآلات و عملکرد صحیح آن ها بهتر است مرتبا رسوبات آب سخت را تمیز کنید. نیازی به خرید محصولات تمیز کننده خاصی ندارید و برای پاک کردن جرم و رسوب شیر آلات هرگز از پاک کننده های اسیدی و شیمیایی مانند جوهر نمک، وایتکس و سیم های ظرفشویی استفاده ننمایید زیرا اینگونه مواد پوشش نیکلی شیرآلات را از بین برده و آن ها کدر می نماید.

تمیز کردن جرم و رسوب شیرآلات

برای حذف رسوبات آب سخت از شیر آلات از راهکارهایی که در این بخش  ارائه می کنیم، کمک بگیرید و به راحتی شیرآلات خود را ماننند روز اول تمیز و براق نمایید.

علاوه بر تمیز کردن شیرآلات، تمیز بودن کاسه توالت نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. پیش از این از بین بردن زردی کاسه توالت را با یک ترفند ساده به شما یاد داده ایم.

دلایل ایجاد رسوب و زنگ زدگی شیرآلات

آب سخت، به دلیل وجود مواد معدنی مثل کلسیم و منیزیم و مواد دیگری همچون آهک باعث جمع شدن رسوب بر روی شیرالات و درون لوله‌ها می‌شود.
سختی آب در مناطق مختلف متفاوت است، در برخی مناطق به علت سختی بالا آب نیاز به دستگاه تصفیه آب در آشپزخانه است زیرا وجود این مواد طعم آب را تغییر می‌دهد؛ هرچه سختی آب بیشتر باشد طعم آب ناخوشایند‌تر خواهد بود؛ همچنین باعث بوجود آمدن لکه‌هایی بر روی شیرآلات می‌شود. پس برق انداختن شیرآلات از واجبات است.

نشانه های وجود رسوب در داخل شیرآلات ساختمانی

اگر بخواهیم با توجه به نشانه‌ها تشخیص دهیم که داخل شیرآلات منزل ما رسوب جمع شده است، باید بگویم از بارزترین نشانه‌ها، کاهش فشار آب است؛ در شرایطی که اهرم را تا انتها باز می‌کنید، می‌بینید که تغییر چندانی در فشار آب ایجاد نمی‌کند؛ از طرف دیگر رسوبات جمع شده در لوله باعث کاهش عملکرد سیستم‌های گرمایشی می‌شود و مانع گرم شدن آب است.

بارزترین نشانه‌های وجود رسوب در داخل شیرآلات این دو مورد است اما توصیه می‌شود که به صورت مرتب، به عنوان مثال هر هفته یکبار رسوب زدایی شیرآلات پرکاربرد منزل مانند حمام و آشپزخانه را انجام دهید؛ به این دلیل که اگر پاک‌کردن رسوبات آب اتفاق نیوفتد عوارض آن به کاهش فشار آب و اختلال در عملکرد سیستم گرمایشی منتهی نمی‌شود و ممکن است به مرور زمان باعث شکستگی در لوله‌های آب گرم شوند و یا منجر به آلودگی آب بشوند و همچنین برای سلامتی خطرناک باشند.

افزایش فشار شعله اجاق گاز بدون نیاز به سرویس کار ؛ انگار نه انگار این همون اجاق گازه !

تمیز کردن جرم و رسوب شیرآلات

حذف رسوبات آب سخت از شیر آلات

شیرآلات آشپزخانه و حمام تمایل دارند تا رسوبات آب سخت را به سرعت جمع آوری کنند و باعث شوند تا شیر آب نسبتا جدید خانه را، قدیمی و ناخوشایند نشان دهند. با تمیز کردن روزمره می توانید از این امر پیشگیری کنید بدین منظور می توانید با کمک سرکه، به نرم شدن لایه آب سخت کمک کنید.

پارچه ای تمیز را در سرکه بخیسانید و روی شیرآلات قرار دهید و مطمئن شوید که دستمال با تمام رسوبات آب سخت تماس مستقیم دارد.
حداقل 30 دقیقه و یا در حالت ایده آل 60 دقیقه صبر کنید.
پارچه را برداشته و با استفاده از یک اسفنج نرم شیر آب را تمیز کنید و روی مناطقی که بیشترین انباشت رسوبات را دارند تمرکز کنید. این سه مرحله را در صورت نیاز تکرار کنید تا تمام رسوبات سخت از بین بروند.
به منظور پیشگیری از خراشیدن شیرآب، از پد یا اسفنجی نرم و آب فراوان استفاده کنید زیرا اگر اسفنج خشک باشد باعث خراشیده شدن شیرآلات خواهد شد.

حذف رسوبات از فیلترهای هواساز شیرآلات

اگرچه رسوبات آب سخت در هواساز شیرآلات قابل مشاهده نیست اما می تواند برجریان آب تاثیر بگذارد. هر زمان حس کردید که آب همانند گذشته جریان ندارد یا فشار آب همانند یک اسپری نامنظم در جریان است، به احتمال زیاد هواساز شیرآلات مسدود شده است.

با استفاده از یک پنس، هواساز شیرآلات را با احتیاط خارج کنید تا باعث خراشیدن و خرابی دندانه های آن نشود. در بیشتر موارد، لازم است آن ها را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا شل شوند.
با توجه به چگونگی قرار گرفتن قطعات در یکدیگر، هواساز را جدا کنید.
قسمت های هواساز را حداقل به مدت 30 دقیقه و بهتر است یک شب در سرکه خیس کنید.
از یک برس کوچک یا مسواکی قدیمی برای پاک کردن رسوبات از هواساز استفاده کنید.
تمام قسمت های هواساز را به خوبی با آب شستشو دهید.
پس از اتمام کار، هواساز را به همان ترتیب قبلی جمع کنید.
هواساز را دوباره به شیرآب پیچ کنید و جریان آب را آزمایش کنید.

تمیز کردن جرم و رسوب شیرآلات
ساده‌ترین روش تمیز کردن جرم و رسوب شیرآلات

ساده‌ترین روش جرم گیری شیرآلات، پیشگیری کردن از جرم گرفتن آن‌هاست! این روش خودش یکی از راه‌های اساسی برای تضمین عمر شیرآلات و حفظ زیبایی آن‌هاست. البته ما بهترین شیرآلات ایرانی را قبلا به شما معرفی کردیم.

در نتیجه 3 نکته مهم برای پیشگیری از جرم گرفتن شیرآلات عبارت‌اند از:

هر روز شیرآلات خود را با مایع ظرف‌شویی تمیز کنید.
بعد از استفاده از شیرآلات آن‌ها را با یک دستمال خشک کنید.

دقت کنید که در حمام و سرویس بهداشتی تهویه مناسب وجود داشته باشد. درصورت وجود رطوبت در این دو فضا، امکان جرم گرفتن و حتی زنگ زدن شیرآلات نیز وجود دارد.

تمیز کردن جرم و رسوب شیرآلات با مواد طبیعی و در دسترس

تمیز کردن رسوب شیرآلات با آب لیمو

برای حذف رسوبات آهکی روی شیرآلات از یک لیموی نصف شده یا آبلیمو کمک بگیرید و شیرآلات را تمیز کنید. اگر شیرآلات شما از جنس کرومی، برنجی یا مسی است، می توانید پارچه ای را به آبلیمو آغشته نموده و روی شیرآلات بکشید و یا لیمو ترش تازه را از وسط نصف کنید و مستقیم بر روی شیرآلات بکشید. البته از این روش برای تمیز کردن سینک ظرفشویی می توانید استفاده کنید.

تمیز کردن فریزر با ترفند های سریع | دیگه تمیز کردن فریزر زحمتی نداره

تمیز کردن جرم و رسوب شیرآلات

اسید سیتریک موجود در لیمو به راحتی مواد معدنی را از بین می برند. بعد از انجام این کار، شیر یا دوش را بشوئید وبا پارچه خشک کنید.

تمیز کردن هر روز شیرآلات با صابون

از محلول آب و صابون برای شستشوی شیرآلات استفاده کنید. این شستشو مداوم و روزانه باشد نتیجه ی خوبی خواهید گرفت. استفاده از محلول آب و صابون به شیرآلات ضرری نمی رساند و رنگ طبیعی آنها را حفظ می کند و باعث براق شدن می شود. با استفاده از اسکاج های نرم و اسفنجی محلول آب و صابون را روی شیرآلات بمالید تا تمیز شده و خطی روی آن ها ایجاد نشود.

تمیز کردن جرم و رسوب شیرآلات با استفاده از جوش شیرین

برای تمیز کردن شیرآلات می توانید از جوش شیرین نیز استفاده نمایید. برای از بین بردن جرم شیرآلات به وسیله جوش شیرین، اینگونه عمل کنید:

در یک ظرف یک تا دو قاشق غذاخوری (پانزده تا سی میلی لیتر) مایع ظرف شویی بریزید و به آن دو لیوان آب گرم بیافزایید و مواد را مخلوط کنید. اسفنج ظرف شویی را به مواد آغشته نموده و به صورت دورانی بر روی شیر بکشید.

حالا مقداری جوش شیرین را در ظرفی دیگر بریزید و چند قطره به آن آب اضافه کنید تا حالتی خمیری به خود بگیرید.با مسواکی را آغشته به خمیر جوش شیرین شیرآلات رسوب گرفته را تمیز کنید تا رسوبات از سطح شیرآلات کنده شوند.

با نخ دندان درزهای شیر را تمیز کنید، سپس سطح شیر را به خوبی با آب سرد بشویید و با یک پارچه حوله ای به خوبی خشک کنید.

تمیز کردن جرم و رسوب شیرآلات

تمیز کردن جرم و رسوب شیرآلات با استفاده از الکل

الکل یک ماده طبیعی برای رسوب گیری است. برای از بین بردن رسوب شیرآلات با الکل:

یک پنبه را به الکل آغشته کنیدو بر روی رسوب شیرآلات بکشید. چند دقیقه این کار را تکرار کنید.
شما می توانید الکل را روی شیرآلات اسپری کرده و سپس با مسواک شیرآلات آغشته به الکل را بشویید.
پس از این کار شیرآلات را تمیز شسته و خشک کنید.
رسوب زدایی از شیرآلات

نظافت شیرآلات توالت، تمیز کردن سینک ظرفشویی ، وان و دوش حمام

تکنیک های از بین بردن رسوبات آب سخت از توالت، سینک ظرفشویی، یک وان میناکاری شده یا رسوب زدایی سردوش حمام سرامیکی مشابه هستند. رسوبات همه آن ها بسیار سخت است اما می توان توسط ابزارهای فلزی یا اسکرابرهای ساینده آن ها را خراشیده و پاک کرد.

برای ازبین بردن رسوبات آب سخت از این سطوح، سرکه یا مخلوطی از سرکه و بوراکس تهیه کنید و سپس با اسفنج، پد یا برس اسکراب که باعث خراشیدن شیرآلات نشود، آن ها را اسکراب کنید. حتی میتوانید از کاغذ سنباده فوق العاده ظریف یا پشم استیل چهار صفراستفاده کنید.

تمیز کردن جرم و رسوب شیرآلات با مسواک و نخ دندان

شاید برایتان عجیب باشد ولی تنها با یک مسواک و تکه‌ای نخ دندان نیز می‌توانید جرم گیری شیرآلات اهرمی و غیر اهرمی را انجام دهید؛ فقط کافی‌ست به ترتیب زیر عمل کنید:

چطور صدای لولای در و کابینت رو از بین ببریم ؟ روش های راحتی که صدای جیرجیر درو قطع میکنه

درصورت نیاز چند قطره آب بر روی مسواک بریزید.
از یک تکه نخ دندان 30 سانتی‌متری برای تمیز کردن نواحی مثل شکاف‌ها و زیر دستگیره‌ها که دسترسی به آن محدود است استفاده کنید.
شیر را با آب سرد تمیز کرده و آبکشی نمایید.
در نهایت شیر را با یک حوله یا دستمال خشک کنید و برق بیندازید.

تمیز کردن شیرآلات با خمیردندان

خمیردندان نیز یکی از مناسب‌ترین مواد برای جرم گیری شیرآلات است. برای پاک کردن جرم‌ها باید مقداری از خمیردندان را روی محلی که جرم گرفته بمالید. سپس روی آن اسکاچ یا اسفنج نرم بکشید. وقتی از خمیردندان استفاده می‌کنید حتما بعد از آن شیر را با آب ولرم بشویید تا خمیردندان از روی سطح پاک شود. این روشی بسیار ساده و تأثیرگذار در پاک کردن جرم شیرآلات منزل است.

تمیز کردن جرم و رسوب شیرآلات

استفاده از نوشابه برای تمیز کردن جرم و رسوب شیرآلات

پزشکان همواره تأکید دارند که افراد مصرف نوشابه را کم کنند یا کلا آن را کنار بگذارند. چون نوشابه خاصیت اسیدی بالایی دارد و این موضوع برای معده بسیارمضر است. اما همین خاصیت اسیدی نوشابه، آن را به یک ماده شوینده خوب برای از بین بردن جرم شیرآلات تبدیل کرده است. برای این کار بهتر است از نوشابه مشکی استفاده نمایید؛

اما فراموش نکنید که این ماده هم مانند سرکه سفید بهتر است برای شیرآلات رنگی و برنجی استفاده نشود. برای تمیز کردن شیرآلات با نوشابه طبق مراحل زیر پیش بروید:

نوشابه را به‌وسیله اسپری به کل شیر اسپری نمایید.
بعد از 10 دقیقه با یک دستمال یا اسفنج نرم به همراه آب، شیر را بشویید.
با یک دستمال نرم و خشک آن‌ را پاک کنید.

در آخر و نتیجه نگرفتن از راه های طبیعی این روش را امتحان کنید

در صورت جواب نگرفتن از راه های بالا، از حلال کلسیم استفاده کنید؛ استفاده از این ماده باید با دقت بالایی انجام شود و مضر است. قبل از انجام این روش ابتدا دستکشی پلاستیکی بپوشید.

درون ظرفی ماده حلال را ریخته و با مقدار مساوی از آب مخلوط نمایید. برای اغلب شیرها مقدار دو قاشق از آب و دو قاشق از حلال کلسیم کافی است.

تمیز کردن جرم و رسوب شیرآلات

مخلوط را در کیسه ای پلاستیکی بریزید و کیسه را با دقت به دور شیر بپیچید، به طوری که شیر به صورت کامل درون کیسه قرار بگیرد.

پس از گذشت یک یا دو ساعت کیسه نایلونی را با دقت بردارید و با یک اسفنج سطح شیر را به صورت ملایم، پاک کنید تا سطح شیر به صورت کامل تمیز شود. سپس با دستمالی حوله ای سطح شیر را به صورت دورانی تمیز کنید تا شیر براق شود.

جلوگیری از رسوبات آب سخت روی شیرآلات

اگر رسوبات آب سخت مشکلات مختلفی را ایجاد کرده است و از تمیز کاری خسته شده اید، نصب یک سیستم تصفیه آب برای منزل می تواند چاره کار باشد.

علت سبز شدن شیرآلات

از مهم ترین علت سبز شدن شیرالات می توان به تجمع رسوبات و مواد معدنی بر روی شیرآلات اشاره کرد، در صورتی که در فصول زمانی مختلف شیرآلات خود را با موادی که در این مطلب اشاره شد؛ تمیز کنید خبری از رنگ سبز بر روی شیرآلات نخواهد بود.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

21 اردیبهشت 1402

بروز رسانی توسط

شادی همتی

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *