تمیز کردن شیر - برق انداختن شیرآلات

برق انداختن شیرآلات یکی از مراحل مهم خونه تکونی است. هر چه اینکار تمیز تر انجام شود خونه تکونی و تمیز شدن خونه نمود بیشتری پیدا میکنه. اما برای اینکار نیازمند رعایت برخی اصول هستید که آسیبی به شیرآلات وارد نشود.با شادمگ همراه باشید.

 برق انداختن شیرآلات قدیمی

شیرآلات به دلیل نوع آبکاری خود به نسبت سینک جرم بیشتری می بندند و یا حداقل لکه ها را بیشتر به چشم می آورند. حتی اگر شیرآلات خانه شما در عین پاکیزه بودن، کدر باشند به نظر تمیز نمی آیند؛ به همین دلیل تمیز کردن جرم و رسوب شیرآلات اهمیت بالایی در انتقال حس تمیزی منزل دارد.

شیر کدر - - برق انداختن شیرآلات

جهت برق انداختن شیرآلات، استفاده از مواد مناسب و روش صحیح برای جلوگیری از ایجاد خراشیدگی و یا آسیب زدن به آبکاری آن ها ضرورت دارد.

علاوه بر روش های عمومی تمیز کردن شیرآلات با سرکه و یا جوش شیرین، روش هایی نیز برای تمیز کردن و برق انداختن شیرآلات طلایی و سفید و برق انداختن شیرآلات استیل و… نیز به صورت اختصاصی وجود دارد که در ادامه به آنها پرداخته شده است.

تمیز کردن شیرآلات

شیرآلات به نسبت سینک جرم بیشتری می بندند و تمیز کردن آنها به خاطر آبکاری و ظاهرشان دشوارتر است. یک شیر کِدِر حتی اگر کاملاً بهداشتی باشد، به نظر کثیف می آید و حس یک سینک نشسته را منتقل می کند. با روش هایی که در این مقاله یادتان می دهیم برای تمیز کردن سینک ظرفشویی هم میتوانید استفاده کنید.

روش تمیز کردن شیرآلات بهداشتی، بسته به نوع آبکاری آنها متفاوت است. مثلاً روش های اختصاصی که برای تمیز کردن شیرآلات طلایی به کار می رود، ممکن است برای تمیز کردن و برق انداختن شیرآلات استیل کارساز نباشد. البته روش های عمومی تمیز کردن شیرآلات مانند تمیز کردن شیرآلات با سرکه و یا تمیز کردن شیرآلات با جوش شیرین، بین تمامی آبکاری ها مشترک است و تا جایی که مورد خاصی در مورد لکه ها وجود نداشته باشد به نتیجه دلخواه می انجامد.

برق انداختن شیرآلات با شوینده های شیمیایی ممنوع

برخی افراد از شوینده‌های بهداشتی آماده و صنعتی برای برق انداختن شیرآلات استفاده می‌کنند؛ اما پس از چند بار استفاده از مواد شیمیایی امکان تغییر رنگ شیرآلات وجود دارد و در صورت استفاده مداوم از این مواد، شیرآلات کدر می‌شوند. علاوه بر مضرات گفته شده در مورد مواد شوینده صنعتی، هزینه‌ مواد شیمیایی استفاده شده بسیار زیاد است که در نهایت نتیجه‌ای نیز در پی نداشته است.

تمیز کردن سر شیرآلات - برق انداختن شیرآلات

گاهی اوقات نیز افراد به دلیل عدم اطلاعات کافی از سیم ظرف‌شویی برای شستن شیرآلات استفاده می‌کنند. استفاده از سیم ظرف‌شویی نیز باعث ایجاد خط و خش روی آن‌ها می‌شود. به همین دلیل ما در این مقاله بهترین روش برای تمیز کردن شیرآلات بهداشتی را با محصولات خانگی توضیح داده‌ایم تا با هزینه کم شیرآلات همیشه براقی داشته باشید.

چگونه شیرآلات را تمیز کنیم ؟

انواع گوناگون آبکاری شیرآلات در بازار وجود دارد. در حالت کلی، می توانید شیرآلات با هر نوع آبکاری را به ترتیب زیر تمیز کنید:

در یک کاسه کوچک تقریباً نیم لیتر آب گرم را با یک یا دو قاشق غذا خوری مایع ظرفشویی مخلوط کنید .
یک ابر را در این محلول بخیسانید و به آرامی بر روی سطح شیر مخصوصاً پایه و دستیگره آن بکشید.
موی یک مسواک کهنه را به جوش شیرین آغشته کنید.
از این مسواک برای تمیز کردن نواحی استفاده کنید که مواد معدنی موجود در آب روی آنها رسوب بسته است. در صورت نیاز چند قطره آب بر روی مسواک بریزید.
از یک تکه نخ دندان 30 سانتی متری برای تمیز کردن نواحی مثل شکاف ها و زیر دستگیره ها که دسترسی به آن محدود است استفاده کنید.
شیر را با آب سرد و تمیز آبکشی نمایید.
در نهایت شیر را به یک حوله نخی خشک کنید و برق بیندازید.

زردی لباس سفید رو سه سوته از بين ببر

برق انداختن شیرآلات با مواد طبیعی در دسترس

اگر میخواهید یک خانه تکانی سریع داشته باشید و شیرآلاتتان را مانند دسته گل کنید این ترفند ها را از دست ندهید:

تمیز کردن شیرآلات با سرکه

سرکه یکی از مؤثرترین موادی است که برای تمیز کردن شیرالات به کار می رود. ای ماده در هر خانه ای پیدا می شود و علاوه بر قدرت بالا در جرم گیری شیرآلات، آسیبی به لایه آبکاری وارد نمی کند. مراحل تمیز کردن شیرآلات با سرکه به ترتیب زیر است:

یک بطری اسپری را با سرکه سفید پر کنید.
بر روی تمام سطح شیرآلات و اتصالات آن، سرکه را اسپری نمایید.
5 تا 10 دقیقه صبر نمایید تا سرکه جرم ها را در خود حل کند.
با دستمال خشک و نرم شیر را خشک نمایید.

از این روش برای رسوب زدایی سردوش حمام هم می توانید استفاده کنید.

تمیز کردن شیرآلات با جوش شیرین

جوش شیرین یکی از کاربردی ترین مواد برای برق انداختن شیرآلات و سینک است. تمیز کردن شیرآلات با جوش شیرین آسیبی به آبکاری و رنگ شیرآلات وارد نمی کند و به راحتی در دسترس است.

یک چهارم فنجان جوش شیرین را در 2 قاشق غذاخوری آب گرم بریزید و خوب به هم بزنید تا ترکیبی خمیر مانند به دست بیاید. اگر خمیر بیش از حد سفت شده است، به آن کمی آب و اگر بیش از حد آبکی است، به آن کمی جوش شیرین اضافه کنید.
خمیر را با استفاده از پارچه نرم و یا اسفنج بر روی بدنه شیرآلات بمالید به صورتی که تمام سطح شیر را بپوشاند. اگر برای مالیدن خمیر بر روی مهره ها و نقاط خارج از دسترس شیر از مسواک استفاده می کنید، دقت کنید که مسواک مورد استفاده حتما نرم باشد تا ابکاری شیر دچار خش خوردگی های ریز نشود.

جوش شیرین - برق انداختن شیرآلات
پس از گذشت 5 تا 10 دقیقه شیرآلات را با اب سرد آبکشی و تمام سطح آن را با پارچه ای نرم خشک کنید.

براق کردن شیرآلات با آب و صابون

برای تمیز کردن شیرآلات با صابون ابتدا صابون را رنده کنید تا اثربخشی بیشتری داشته باشد. سپس آن را با آب مخلوط کرده و با استفاده از یک پارچه نرم و یا اسفنج روی سطح مورد نظر بکشید. در نهایت شیرآلات را با استفاده از آب سرد آبکشی نمایید. برای تمیز کردن شیرآلات سفید ‌نیز می‌توانید از مخلوط آب و مایع ظرفشویی استفاده کنید تا برق و جلای سابق را به آن باز گردانید

شاید دیگر نوشابه نخورید !

روزانه افراد زیادی را می‌بینیم که بدون نوشابه غذا نمی‌خورند یا در اکثر وعده‌های غذایی خود این نوشیدنی را کنار غذا قرار داده‌اند. خیلی از ما از مضرات خوردن نوشابه آگاهیم ولی آن را جدی نمی‌گیریم. از نوشابه به عنوان یک پاک کننده قوی شیرآلات استفاده می‌شود. مقداری نوشابه را روی سطح شیر ریخته و پس از چند دقیقه آبکشی کنید. متوجه تأثیر شگفت‌انگیز این ماده در تمیز کردن سطوح خواهید شد و شاید پس از این کار این نوشیدنی مضر را از وعده‌های غذایی خود حذف کنید.

ضد آب کردن کفش ، بوت و کتونی برای زمستان در خانه

تمیز کردن شیرآلات سفید با استفاده از مایع ظرفشویی

مایع ظرفشویی یکی از موادی است که در همه خانه ها کنار سینک ظرفشویی وجود دارد و آسیبی به شیرآلات وارد نمی کند. از مایع ظرفشویی می توان به ترتیب زیر برای تمیز کردن شیرآلات استفاده کرد:

مقداری مایع ظرفشویی را در آب حل کنید.

دستمال کردن - برق انداختن شیرآلات
اسفنج و یا دستمال نرمی را به محلول آب و مایع ظرفشویی آغشته کنید.
اسفنج را به تمام بخش های مورد نظر خود بر روشی شیرآلات بکشید.
شیرآلات را آبکشی و با استفاده از یک حوله ای تمیز خشک کنید.

برق انداختن انواع شیرآلات

تمیز کردن شیرآلات طلایی

شیرآلات طلایی از لوکس ترین و زیباترین انواع شیرآلات است. به همین نسبت نگهداری از آن نیز اهمیت بالایی دارد تا دچار خش خوردگی و بستن جرم و رسوب نشود.

از طرف دیگر، همانطور که در مقاله مزایا و معایب شیرآلات طلایی بررسی شد، آبکاری طلایی براق اثر انگشت و لکه های آب را کاملاً نشان می دهد و به سرعت دچار لک می شود. در نتیجه برق انداختن شیرآلات طلایی در حفظ زیبایی آن تاثیر بالایی دارد. در ادامه رایج ترین روش تمیز کردن این رنگ شیرآلات یعنی استفاده از سرکه آورده شده است.

ابتدا گرد و خاک روش شیر را با دستمال نخی تمیز کنید.
آب و سرکه را به نسبت برابر ترکیب کنید. حدود 1 تا 2 قاشق غذاخوری سرکه در 20 میلی لیتر آب کفایت می کند.
پارچه و یا اسفنجی تمیز را در محلول آب و سرکه بخیسانید و تمام سطح شیرآلات را به این محلول آغشته کنید.
بسته به میزان رسوبات و یا لکه های روی سطح شیر، 10 تا 15 دقیقه صبر کنید.
شیر شیرآلات را با استفاده از یک دستمال نخی تمیز، خشک کنید. بهتر است برای جلوگیری از خش افتادگی سطح شیر از دستمال های زبر استفاده نشود.

برق انداختن شیرآلات استیل

یکی از در دسترس ترین مواد برای برق انداختن شیرآلات استیل، لیمو ترش است. این ماده علاوه بر تمیز کردن لکه های آب بر روی شیرآلات استیل، سیاهی شیرآلات را نیز از بین می برد. هرگز به جای لیمو از آبلیمو برای برق انداختن شیرآلات استیل استفاده نکنید، چرا که بسیاری از آب لیمو ها خالص نیستند و تمیز کردن شیرآلات با آنها به نتیجه دلخواه نمی انجامد.

این روش باعث برق انداختن سینک ظرفشویی نیز می شود.

شیر حمام - برق انداختن شیرآلات

یک لیموی تازه را از وسط نصف کنید.
شیرآلات را به آب لیموی تازه آغشته کنید.
15 تا 20 دقیقه اجازه دهید تا آب لیمو بر روی شیرآلات بماند.
شیرآلات را آبکشی و با دستمال نخی تمیز خشک نمایید تا بخوبی تمیز شوند.

تمیز کردن شیرآلات سفید

روش های متنوعی برای برق انداختن و تمیز کردن شیرآلات به صورت خانگی وجود دارد. همانطور که در مقاله مزایا و معایب شیرآلات سفید بررسی شد، شیرآلات سفید لک و اثر انگشت را نشان نمی دهند اما نحوه تمیز کردن آنها همچنان اهمیت دارد. توجه داشته باشید استفاده از شوینده های صنعتی و مواد اسیدی به آبکاری شیرآلات آسیب وارد می کند و به مرور زمان باعث خوردگی آنها می شود. در ادامه مراحل تمیز کردن شیرآلات سفید با مایع ظرفشویی آمده است.

ترفند عالی برای رفع گرفتگی لوله جاروبرقی و افزایش قدرت مکش آن

چگونه شیرآلات را برق بیندازیم ؟

برق انداختن شیرآلات به روش های گوناگونی امکان پذیر است. در نظر داشته باشید در پایان شستشو همیشه باید شیرآلات خود را با دستمال و یا حوله تمیز و نرم خشک کنید تا درخشش خود را حفظ کنند.

بهترین روش تمیز کردن شیرآلات و برق انداختن آنها، استفاده از سرکه و دستمال نخی است که لک و کثیفی شیرآلات را از بین می برد و خط و خشی نیز ایجاد نمی کند.

استفاده از ترکیب مایع ظرفشویی با آب گرم نیز یکی دیگر از روش های برق انداختن شیرآلات بهداشتی است. می توانید از یک مسواک نرم برای آغشته کردن درزهای شیر به محلول مایع ظرفشویی و آب گرم استفاده کنید.
لیمو ترش می تواند نقش مؤثری در برق انداختن شیرآلات داشته باشد. کافی است آن را به دو نیم تقسیم کرده و مقداری کمی جوش شیرین بر روی آن بریزید. سپس تمام سطح شیر را به این ترکیب آغشته و بعد از چند دقیقه آبکشی کنید.

فرچه کشیدن شیر - برق انداختن شیرآلات

برق انداختن شیرآلات قدیمی

تمیز کردن شیرآلات بهداشتی قدی‌می‌باید ک‌می‌صبر و حوصله به خرج دهید. تمام موارد ذکر شده در بالا به شما کمک خواهد کرد تا جرم روی شیرآلات را از بین ببرید. فقط باید کمی تحمل داشته باشید و در صورتی که با یک بار امتحان جواب نگرفتید مراحل پاکسازی را چند بار تکرار کنید تا به نتیجه دلخواه برسید.

پاک کردن رسوب آب از روی شیرآلات

در صورتی که در منطقه‌ای زندگی ‌می‌کنید که آب زلال نیست و سختی آب بالاست صد در صد با گذشت زمان، رسوب آب زیادی بر روی شیرآلات مشاهده خواهید کرد. بهترین موادی که ‌می‌توانید برای از بین بردن رسوب آب از روی شیرآلات استفاده کنید استفاده از جوش شیرین، سرکه سفید و مایع ظرفشویی است. توجه داشته باشید که برای پاک کردن سطح هرگز از فرچه‌های زبر و یا اسکاچ استفاده نکنید.

رسوب شیرآلات - برق انداختن شیرآلات

یکی از مواردی که زیبایی ظاهری و عملکرد شیرآلات بهداشتی را تحت تأثیر قرار می دهد، رسوب آب است. هر چه آب یک منطقه به اصطلاح سخت تر باشد و میزان کلسیم و منیزیم موجود در آن بیشتر باشد، سرعت تشکیل رسوبات در داخل و بر روی شیرآلات بالاتر است. پاک کردن رسوب آب و جرم گیری شیرآلات نقش مهمی در رفع فشار کم شیر اهرمی و جذابیت ظاهری شیرآلات دارد. جهت مطالعه مراحل قدم به قدم رسوب زدایی شیرآلات به مقاله رسوب گیری شیر اهرمی مراجعه کنید.

نکات نگهداری و برق انداختن شیرآلات

به دلیل اینکه ممکن است به هنگام استفاده از موادی همچون نمک و سرکه دچار حساسیت پوستی شوید حتما از دستکش استفاده کنید.
استفاده از روشویی PVC: یکی از مزایای کابینت روشویی پی وی سی این است که جرم و رسوب به خود نمی‌گیرد و به راحتی تمیز ‌می‌شود.
شیرآلات را هر دو هفته یک بار نظافت کنید تا دچار جرم و رسوب نشوند.
از دستگاه تصفیه آب استفاده کنید.
برای تمیز کردن شکاف بین شیرآلات از نخ دندان و مسواک استفاده کنید.
برای پاک کردن رسوب آب از مواد اسیدی مانند لیموترش و یا سرکه سفید استفاده کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

25 اسفند 1401

بروز رسانی توسط

شادی همتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *