افتتاح حساب ترکیه
مرتب کردن سیم و کابل

مرتب کردن سیم و کابل های آویزان را حتما یاد بگیرید. سیم ها و کابل های پیچیده بهم و نامنظم که در میز کار شما قرار دارند و نامرتب و آویزان هستند را به راحتی می توانید سازماندهی کنید. از این ترفندها کمک بگیرید.

مرتب کردن کابل ها و سیم های کامپیوتر

کمد دیواری، میز کامپیوتر و کشوهای آن، به طور معمول مجموعه از وسایل های ضروری و غیر ضروری را در خود جای داده اند، که اگر مرتب نشوند ممکن است ساعت های وقت ما را برای یافتن یک وسیله را بگیرنند.

مرتب کردن سیم و کابل

از این جهت سیم های و کابل های درون کیس و پشت آن هم از این قاعده مستثنا نیستند و اگر دسته بندی و مرتب نشده باشند، نه تنها باعث ناخوشایند شدن محیط درون کیس می‌شوند بلکه یافتن مبدا و مقصد هر کابل سخت می‌شود.

پس مرتب نگه داشتن کابل های درون کیس و اتصالات خارج نه تنها جلوی شلوغ شدن محیط را می‌گیرد، بلکه یک نمای جذاب از داخل و خارج کیس را برای شما به ارمغان می‌آورد.

در این مطلب قصد داریم به شما چند روش ساده برای مرتب کردن کابل ها و سیم های کامپیوتر را آموزش دهیم که با عملی کرده آنها همیشه یک محیط کاری و یک میز تحریر زیبا و خلوت دارید، پس با ما همراه باشید. از برخی از این روشها برای نگهداری از هندزفری هم استفاده کنید.

گیره‌های دوپایه کابل

یکی از ساده ترین روش ها که می‌تواند ما را در مرتب کردن کابل های کامپیوتر کمک کند، استفاده از گیره های دو پایه ها مخصوص این کار است.

مرتب کردن سیم و کابل

اگر تا کنون به سازمان ها و خدمات کامپیوتری های بزرگ مراجعه کرده باشید و نگاه به سبک سیم کشی و کابل ها به دوربین ها مدار بسته و کامپیوترها دقت کنید، متوجه می‌شوید که همه آنها برای جلوگیری از پاره شدن و پخش و پلا شدن در محیط از درون یک داکت رد شده اند.

درون خانه را نمیتوان داکت زد زیرا نمای آنرا حراب میکند، اما محصولی که می‌تواند کار آن را انجام دهد گیره های مخصوص این کار هستند که برای جلوگیری از پارگی یا نظم دادن به سیم ها و مرتب کردن کابل های آویزان از پشت میز کامپیوتر مفید هستند.

پس برای مرتب کردن کابل های ابتدا از فروشگاه‌های اینترنتی این گیره های مخصوص را خریداری کنید. تقریبا بیشتر سایت های ایرانی این محصول را دارند و فقط کافی است نام آن را در گوگل سرچ کنید.

همچنین می‌توانید از این گیره ها برای مرتب کردن کابل های پشت تلویزیون هم استفاده کنید زیرا قابلیت چسبندگی به هر سطحی مانند دیوار، میز، قرنیز سنگی و… را دارند.

در مرحله بعدی یک بار تمام کابل های پشت کامپیوتر خود را از کیس جدا کرده و برای سازمان دهی سیم های پشت کامپیوتر، دوباره همه آنها را متصل کنید.

اکنون متناسب به دیواری یا قرنیزی که میز کامپیوتر شما در کنار آن وجود دارد، با استفاده از این گیره های کابل کامپیوتر را متصل کنید.

تمیز کردن و سازماندهی سیم ها با بست کمربندی

روش دیگر برای تمیز کردن کابل های پشت میز کامپیوتر یا لپ تاپ ، استفاده از بست های کمربندی مخصوص این کار است.

مرتب کردن سیم و کابل

اگر مانند من علاقه دارید هر چند وقت یکبار لوکیشن میز خود را تغییر دهید، قطعا بست های کمربنی به شدن به کار شما می‌آیند.

جرم گیری شیرآلات با جوش شیرین و چند ماده طبیعی همیشه در دسترس

این بست ها مانند یک نوار چسب دو طرفه هستند که یک طرف آن ها مخصوص چسبیدن به سطح است و طرف مقابل آن قابلیت چسبندگی سیم و کابل را دارد. با استفاده از این چسب می‌توانید کابل های دورن و خارج کیس کامپیوتر خود را مرتب کنید.

مزیت این محصول این است که به سطح آسیب نمی‌رساند و برای سازماندهی کابل ها نیازی به سوراخ کردن هیچ سطحی ندارید.

اگر جنس مرغوب بست های کمربدی را تهیه کنید، قابلیت چند بار استفاده را دارند و پس از هر بار کندن آنها هیچ صدمه ای به رنگ دیوار نمی‌زنند و قابلیت شستشو ها دارند، اما نسخه های فیک آن ممکن است به این کیفیت نباشند. پیشنهاد واحد تعمیرات کامپیوتر رایانه کمک این است که حتما از فروشگاه معتبر این محصول را خریداری کنید تا چسبندگی خوبی داشته باشند و بتوانند گرما درون سیم و کابل ها را به خوبی به سطح انتقال دهند.

در بسته های که درون فروشگاههای مختلف است، نمونه های 3 متری و 5 متری آن وجود دارد که متناسب با قیمت و اندازه ای که نیاز دارید، می‌توانید خریداری کنید، سپس به قطعات مورد نیاز در کامپیوتر خود برش داده و برای کابل های درون کیس یا سیم های خارج آن استفاده کنید.

استفاده از محفظه‌ها و جعبه‌ها

برای مرتب‌کردن کابل‌ها و سیم‌ها، می‌توانید از جعبه‌ها و محفظه‌ها استفاده کنید. این جعبه‌ها معمولاً شامل چندین ورودی و خروجی هستند که به آنها می‌توانید کابل‌ها را متصل کنید و سپس جعبه را بسته و مرتب کنید.

مرتب کردن سیم و کابل

 دسته بندی و مرتب کردن کابل با بست زیپی

بست های زیپی که دیگر معروف حضور همه شما کاربران عزیز است، که تقریبا در بیشتر مکانها از آن استفاده می‌شود، در صورتی که نمی‌خواهید برای مرتب کردن سیم و درون و خارج کامپیوتر خود زیاد هزینه کنید، این مورد بسیار مناسب است

زیرا به سرعت قابل نصب شدن است و از هر خدمات الکتریکی می‌توان آنها را با قیمت پایین خریداری کرد.

این نوع بست های معمولا در اندازه و تعداد مختلف در بسته بندی های گوناگون به فروش می‌رسند و می‌توانید متناسب با محیط و میزان کابلهای خود هر کدام را خریداری کنید.

ببیشتر بست های زیپی، پلاستیکی هستند اما اگر برای خرید آنها به بیرون مراجعه کردید پیشنهاد متخصصان فنی رایانه کمک این است که حتما از نمونه های بست های فلزی استفاده کنید زیرا مقاومت بالاتری داشته و برای کابل های پشت کامپیوتر که زیاد و سنگین هستند، گزینه مناسب تری است.

 جمع کردن سیم های پشت کامپیوتر با چسب پارچه ای

یک ترفند عجیب برای مرتب کردن کابل های کامپیوتر وجود دارد، استفاده از چسب های از جنس پارچه یا پلاستیک ضخیم است که برای سازماندهی سیم های پشت و داخل کیس کامپیوتر استفاده می‌شود.

اگر در محیطی هستید که باید به سرعت کابل های پشت کامپیوتر را مرتب کنید بهترین گزینه استفاده از چسب های نواری است که می‌تواند تا حدودی برای کابل های سبک و سیم های داخل کیس مناسب باشد، اما شاید برای چسباندن کابل ها به میز، دیوار یا هر سطحی مناسب باشند ولی استقامت کمی دارند و کوچکترین فشاری می‌تواند آنها را کنده یا پاره کند. پیشنهاد می‌شود از چسب های پلاستیکی برای سیم های ضعیف و سبک استفاده کنید.

همچنین توجه داشته باشید که این چسب ها پارچه ای و پلاستیکی که به شکل نواری هستند، عمدتا زمانی که می‌خواهید آنها را جدا کنید، رنگ دیوار یا سطح میز را جدا می‌کنند و حتی ممکن است مقداری از چسبندگی خود را روی سطح بر جای گذاشته که در طولانی مدت و نشستن گرد و خاک بر روی باقی مانده آن، سطح مورد نظر را کثیف کنند.

چندش ترین و کثیف ترین لوازم آشپزخانه که عمرا فکرشو بکنید ؛ اول و آخر هر کاری این لوازم رو خوب تمیز کنید

در چنین مواقعی پیشنهاد می‌شود قبل از چسباندن نوار بر روی سطح مورد نظر ابتدا آن را روی پوست دست خود بچسبانید تا با روغن روی پوست شما آغشته شده و در زمان جدا کردن با این مشکلات روبرو نشوید.

تمیز کردن سیم های خارجی با استفاده از سه راهی برق

اگر پریز کافی برای اتصال همه کابل ها را ندارید، نمی توانید همه تجهیزات الکترونیکی و کابل های آن را در یک منطقه سازماندهی کنید. در چنین مواقعی راهکار های که تا کنون توضیح دادیم حتی می‌تواند مورد منفی برای پخش و پلا شدن کابل ها در محیط خانه یا محل کار شما شود.

مرتب کردن سیم و کابل

نوارهای برق و محافظ های برق برای مرتب نگه داشتن سیمها از موارد ضروری هستند. اما در چنین مواقع بهتر است از 3 راهی برق استفاده کنید تا ابتدا بتوانید برق مورد نیاز برای تمامی قطعات کامپیوتر را مهیا کنید و بعد از موارد بالا استفاده کنید

پیشنهاد ما برای خرید، سه راهی است که بر روی بدنه خود دکمه خاموش و روشن داشته باشد تا بتوانید از راه دور برق کل تجهیزات متصل به آن را تحت کنترل داشته باشید.

همچنین تعداد زیادی از محافظ برق های امروزی هم به بازار آمده اند که می‌توانند علاه بر کار سه راهی، میزان ولتاژ ورودی برق هم کنترل کنند و در صورت هر گونه مشکل در سیستم برق رسانی، قطعات سخت افزار شما را از سوختن محافظت کنند.

نکته: اگر در هربخش با سوال یا مشکل خاصی روبرو شدید، کافی است از انتهای صفحه و از طریق کامنت ها با بخش پشتیبانی و خدمات کامپیوتری آنلاین شبانه روزی در ارتباط باشید.

استفاده از سیم‌کشی مخصوص

در صورتی که در خانه شما سیم‌های بسیار زیادی وجود دارد، می‌توانید از سیم‌کشی‌های مخصوص استفاده کنید. این سیم‌کشی‌ها شامل لوله‌های پلاستیکی یا فلزی هستند که سیم‌ها را درون آنها قرار می‌دهید و به صورت مرتب و سیستماتیک به دستگاه‌ها متصل می‌کنید.

نگهداری زیر میز و پشت دستگاه‌ها

برای جلوگیری از شلوغی سیم‌ها و کابل‌ها، می‌توانید آنها را زیر میزها و پشت دستگاه‌ها قرار دهید. برای این منظور، می‌توانید از میزها و قاب‌هایی استفاده کنید که دارای نگهدارنده‌ها و بسته‌بندی‌های مخصوص برای سیم‌ها و کابل‌ها باشند.

با انجام این روش‌ها، می‌توانید سیم‌ها و کابل‌های خانه خود را به صورت مرتب و سازمان‌یافته نگهداری کنید و در صورت نیاز به آنها، به راحتی آنها را شناسایی کنید.

 دسته بندی سیم های داخل کیس با ساخت برچسب

روش دیگری گه قصد داریم برای مرتب کردن کابل های کامپیوتر از آن استفاده کنید، سیستم برچسب گذاری بر روی هر سیم است، این موضوع هم می‌تواند برای کابل های درون کیس و هم خارج کیس مورد استفاده قرار گیرد.

مرتب کردن سیم و کابل

شاید در نگاه اول کاملا سطحی به نظر برسد اما در موقعی که در میان تعداد زیادی سیم و کابل سر در گم بودید و برای شناسایی هر کدام باید به مبدا و مقصد آن توجه کنید، یک نوشته ای که روی سیم نشان می‌دهد که مرتبط به چه قسمتی است، خیلی کار آمد است.

همچنین این روش نیازی به خرید تجهیزات خاصی ندارد و می‌توانید با وسایل دم دستی در خانه آن را بسازید.

در ابتدا نیاز به یک کاغذ، چسب نواری شیشه ای، غیچی و خودکار دارید، حالا کاغذ ها را متناسب به اندازه سیم خود با قیچی ببرید و روی آن نام سیم مورد نظر را بنویسید.

مصرف میوه در شب ممنوع ! عوارضی که باید بدانید

سپس بر روی سطح آن یک چسب نواری بچسبانید تا در اثر فشار پاره یا خم نشود.

در آخر لیبل مورد نظر را با استفاده از نوار چسب به بدنه سیم خود بچسبانید.

استفاده از جاکفشی آویزان برای مرتب قرار دادن کابل های کامپیوتر

اگر تا به حال به برخی گاراژ ها سر زده باشید قطعا با چنین وسیله ای که نام آن جا کفشی آویزان است مشاهده کرده اید.

هر یک از طبقات این جاکفشی برای قرار دادن کابل‌های مختلف ساخته شده است و می‌توانید هر نوع وسیله ای را در آن آویزان کنید. این مورد برای سبک های درون کیس کاربرد ندارد ما برای افرادی که در شرکت یا سازمان های فعالیت می‌کنند، چنین وسیله ای می‌تواند مناسب باشد.

اسفاده از رول دستمال

و آخرین روشی که ممکن است کمی عجیب باشد، استفاده از رول دستمال کاغذی خالی برای نظم دادن به سیم و کابل ها کامپیوتر است.

مرتب کردن سیم و کابل

این ترفند سیمهای شما را هنگام استفاده مرتب و منظم نگه می دارد و از گره خوردن آنها جلوگیری می کند و نیازی به هیچ مورد خاصی ندارد.

فقط کافی است هر زمان که رول دستمال خود را تمام کردید، مقوا دور آنرا دور نیندازید و برای نگه دارنده سیم های برق کامپیوتر استفاده کنید.

این رول ها برای این که از مقوا فشرده شده تولید می‌شوند، بسیار مقاوم هستند و می‌توانند فشار زیادی را تحمل کنند، مگر این که خیس شوید، به همین منظور تنها کاری که باید انجام دهید، این است که سیم یا کابلی که می‌خواهید را مانند تصویر بالا تا بزنید و آن را درون لوله مقوایی قرار دهید.

آیا بستن کابل ها و سیم برق داخل و خارج کیس خطرناک است؟

ساده ترین روش دسته بندی و مرتب کردن کابل ها و سیم های داخل pc | حل مشکل و ارورهای رایانه ای
اگر مانند روش های که گفته شد این کار انجام دهید، مشکلی ندارد، اما توجه داشته باشید که حتما سیم ها و کابل ها تا خوردگی شدید نداشته باشند و بتوانند به راحتی گرما را از خود عبور دهند.

به عنوان مثال از عبور دادن سیم و یا کابل فشار قوی از زیر فرش یا محیط های عایق جدا خودداری کنید زیرا در حین که جریان برق از سیم عبور می‌کند، آرام آرام داغ شده و اگر به درستی نتوانند گرما را به سطوح دیگر منتقل کند، باعث آتش سوزی می‌شود.

نظم در محیط کار چه اهمیتی دارد؟

پیش از آنکه پاسخ سوال چگونه سیم های کامپیوتر را مرتب کنیم بدهیم، بهتر است علت اهمیت یاد گرفتن روشهای سازماندهی سیم کابل و کامپیوتر در محیط کار را بدانیم. بارها شنیده‌ایم که رعایت نظم و توجه به اصول چقدر می‌تواند در مسیر موفقیت ما تاثیرگذار باشد. نظم دادن و سازمان دهی سیم و کابلهای محیط کار نیز خود به نحوی بخشی از این رعایت نظم محسوب می‌شود.

مرتب کردن سیم و کابل

نظم می‌تواند شما را در مسیر موفقیت نگاه دارد. رعایت نظم و توجه به موارد تاثیرگذار در آن، سرعت کار کردن و دسترسی به وسایل و لوازم ضروری را چندین برابر خواهد کرد. اگر همه چیز در سر جای خودش باشد، در ساعات کاری خود تمرکز بسیار بیشتری خواهید داشت و در نتیجه تمامی این اثرات، در کار خود، موفق‌تر خواهید شد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

11 بهمن 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *