افتتاح حساب ترکیه
جنگل‌ ارسباران

جنگل‌ ارسباران کجاست؟ بهترین زمان سفر به این جنگل جادویی چه زمانیست؟ بهترین مسیر دسترسی به این مکان کدام است؟ نا گفته ها و جاهای دیدنی جنگل های ارسباران را در شادمگ بخوانید.

جنگل ارسباران کجاست ؟

جنگل های ارسباران در استان آذربایجان شرقی و در شمال غربی ایران واقع شده اند. این جنگل ها با وسعتی حدود 71 هزار هکتار، یکی از بکرترین و زیباترین جنگل های ایران به شمار می روند.

جنگل های آذربایجان - جنگل‌ ارسباران

ارسباران از شمال به جمهوری آذربایجان، از شرق به رود ارس، از غرب به شهرستان ورزقان و از جنوب به دشت شبستر محدود می شود. این منطقه کوهستانی و جنگلی، دارای آب و هوایی خنک و معتدل است و از لحاظ تنوع زیستی، بسیار غنی است.

در جنگل های ارسباران، گونه های مختلف گیاهی و جانوری زندگی می کنند. از جمله گیاهان این منطقه می توان به درختان بلوط، راش، ممرس، افرا، بید، توسکا، و همچنین گیاهان دارویی مانند گل گاوزبان، آویشن، و بادرنجبویه اشاره کرد. از جمله جانوران این منطقه نیز می توان به پلنگ، خرس قهوه ای، گرگ، روباه، گراز وحشی، خرگوش، و انواع پرندگان اشاره کرد.

ارسباران به دلیل زیبایی های طبیعی و تنوع زیستی منحصر به فرد، یکی از مهم ترین مقاصد گردشگری در ایران است. در این منطقه، جاذبه های گردشگری متعددی مانند قلعه بابک، پارک ملی ارسباران، و آبشارهای متعدد وجود دارد.

اگر به دنبال یک سفر به طبیعت بکر و سرسبز هستید، جنگل های ارسباران می تواند مقصد ایده آلی برای شما باشد.

طرز تهیه کوفته تبریزی معروف را در شادمگ بخوانید.

مسیر دسترسی به جنگل های ارسباران

 • از طریق جاده: می توانید از طریق جاده تبریز – اهر – کلیبر به جنگل های ارسباران دسترسی پیدا کنید. این جاده حدود 180 کیلومتر طول دارد و از میان کوه ها و دشت های سرسبز عبور می کند.
 • از طریق راه آهن: می توانید از طریق راه آهن تبریز – میانه به ایستگاه کلیبر بروید و از آنجا با استفاده از اتوبوس یا تاکسی به جنگل های ارسباران دسترسی پیدا کنید.
نحوه درست بستن زنجیر چرخ خودرو در روز های برفی + آموزش کامل

جاهای دیدنی آذربایجان شرقی - جنگل‌ ارسباران

بهترین زمان برای سفر به جنگل های ارسباران:

 • بهار: فصل بهار بهترین زمان برای سفر به جنگل های ارسباران است. در این فصل هوا خنک و مطبوع است و طبیعت در زیباترین حالت خود قرار دارد.
 • پاییز: پاییز نیز فصل زیبایی برای سفر به ارسباران است. در این فصل برگ درختان به رنگ های پاییزی در می آیند و منظره ای بسیار دیدنی ایجاد می کنند.

نکاتی برای سفر به جنگل های ارسباران:

 • قبل از سفر به این منطقه، از وضعیت آب و هوا و جاده ها مطلع شوید.
 • لباس و کفش مناسب برای پیاده روی در طبیعت به همراه داشته باشید.
 • از برداشتن گیاهان و جانوران از طبیعت خودداری کنید.
 • زباله های خود را در طبیعت رها نکنید.
 • به قوانین و مقررات مربوط به منطقه احترام بگذارید.

ارسباران - جنگل‌ ارسباران

جاهای دیدنی جنگل ارسباران

جنگل‌های ارسباران یکی از بکرترین و زیباترین جنگل‌های ایران است که در استان آذربایجان شرقی و در شمال غربی ایران واقع شده است. این جنگل‌ها با وسعتی حدود ۷۱ هزار هکتار، دارای تنوع زیستی بسیار غنی و جاذبه‌های گردشگری متعددی است.

در اینجا به برخی از بهترین جاهای دیدنی جنگل‌های ارسباران اشاره می‌کنم:

پارک ملی ارسباران

این پارک ملی در سال ۱۳۵۰ تأسیس شده و یکی از مهم‌ترین مناطق حفاظت شده ایران است. در این پارک ملی، گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری زندگی می‌کنند. از جمله جاذبه‌های گردشگری این پارک ملی می‌توان به آبشارهای متعدد، چشمه‌های آب گرم، و تفرجگاه‌های مختلف اشاره کرد.

قلعه بابک

این قلعه تاریخی در دوران ساسانیان ساخته شده و در زمان بابک خرمدین، رهبر نهضت خرمدینان، به عنوان مقر فرماندهی او مورد استفاده قرار می‌گرفته است. قلعه بابک در بالای کوهی صخره‌ای واقع شده و از آن منظره‌ای بسیار دیدنی از جنگل‌های ارسباران را می‌توان مشاهده کرد.

جاهای دیدنی قشم را بشناسید + آدرس و مشخصادت دقیق

قلعه بابک - جنگل‌ ارسباران

روستای آینالو

این روستا یکی از زیباترین روستاهای جنگل‌های ارسباران است و به عنوان روستای نمونه گردشگری انتخاب شده است. روستای آینالو دارای معماری سنتی و مردمی خونگرم و مهمان‌نواز است.

ییلاقات ارسباران

ارسباران دارای ییلاقات متعددی است که در فصل تابستان، مکانی خنک و ییلاقی برای گردشگران به شمار می‌رود. از جمله ییلاقات معروف ارسباران می‌توان به ییلاق گلزار، ییلاق سردآب، و ییلاق اونار اشاره کرد.

رود ارس

این رودخانه مرز بین ایران و جمهوری آذربایجان است و از میان جنگل‌های ارسباران عبور می‌کند. رود ارس یکی از طویل‌ترین رودخانه‌های ایران است و در حاشیه آن، مناظر طبیعی بسیار زیبایی وجود دارد.

جنگل‌های ارسباران به دلیل زیبایی‌های طبیعی و تنوع زیستی منحصر به فرد، یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری در ایران است. اگر به دنبال یک سفر به طبیعت بکر و سرسبز هستید، جنگل‌های ارسباران می‌تواند مقصد ایده آلی برای شما باشد.

بهترین زمان سفر به جنگل های ارسباران

بهترین زمان سفر به جنگل های ارسباران به سلیقه شما بستگی دارد.

اگر به دنبال آب و هوای خنک و مطبوع هستید، بهار (از اواخر فروردین تا اوایل خرداد) و پاییز (از اواخر شهریور تا اواسط آبان) بهترین زمان برای سفر به این منطقه است.در این فصل ها هوا خنک و دلپذیر است و می توانید از پیاده روی و کوهنوردی در طبیعت لذت ببرید.

اگر به دنبال دیدن گل ها و گیاهان هستید، اواخر اردیبهشت و اوایل خرداد بهترین زمان برای سفر به ارسباران است. در این زمان، گل های وحشی در جنگل شکوفه می کنند و منظره ای بسیار زیبا را به وجود می آورند.

اگر به دنبال دیدن حیوانات وحشی هستید، اوایل صبح یا اواخر غروب بهترین زمان برای گشت و گذار در جنگل است. در این زمان ها، حیوانات برای شکار یا غذا خوردن از لانه های خود بیرون می آیند.

معرفی بهترین جاهای دیدنی تالش زیبا و رویایی | سفر به بهشتی میان دریا و جنگل

در زمستان، جنگل های ارسباران پوشیده از برف می شوند و هوا بسیار سرد می شود.اگر به دنبال تجربه ای زمستانی هستید، می توانید در این فصل به ارسباران سفر کنید و از اسکی روی برف و سایر ورزش های زمستانی لذت ببرید.

محل سقوط هلیکوپتر رئیس جمهور - جنگل‌ ارسباران

نکاتی که باید در سفر به جنگل های ارسباران به خاطر داشته باشید:

 • قبل از سفر، از وضعیت آب و هوا و جاده ها مطلع شوید.
 • لباس و کفش مناسب برای پیاده روی در طبیعت به همراه داشته باشید.
 • از برداشتن گیاهان و جانوران از طبیعت خودداری کنید.
 • زباله های خود را در طبیعت رها نکنید.
 • به قوانین و مقررات مربوط به منطقه احترام بگذارید.

گونه های گیاهی جنگل ارسباران

جنگل های ارسباران به دلیل تنوع آب و هوایی و توپوگرافی، از نظر پوشش گیاهی بسیار غنی و متنوع است. در این جنگل ها بیش از 800 گونه گیاهی شناسایی شده است که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درختان:بلوط، راش، ممرس، افرا، بید، توسکا، و گردو.
 • گیاهان دارویی: گل گاوزبان، آویشن، بادرنجبویه، و زرشک.
 • گل ها: لاله، زنبق، بنفشه، و شقایق.

مسیر رفتن به جنگل های ارسباران - جنگل‌ ارسباران

گونه های جانوری جنگل ارسباران

جنگل های ارسباران به دلیل تنوع زیستی بالا، زیستگاه انواع مختلف جانوران است. از جمله جانوران این منطقه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پستانداران:پلنگ، خرس قهوه ای، گرگ، روباه، گراز وحشی، خرگوش، و سنجاب.

 • پرندگان:کبک، قرقاول، بلبل، سار، و عقاب.

 • خزندگان: مار، لاک پشت، و مارمولک.
 • دوزیستان: قورباغه و وزغ.

جنگل های ارسباران به دلیل تنوع گونه های گیاهی و جانوری، از نظر اکولوژیکی بسیار باارزش هستند. حفاظت از این جنگل ها و جلوگیری از تخریب آنها، از جمله مهم ترین وظایف ما در قبال نسل های آینده است.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

31 اردیبهشت 1403

بروز رسانی توسط

shadi hemati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *