افتتاح حساب ترکیه
ديزاين اتاق خواب

دیزاین اتاق خواب یکی از مواردی است که باید خود را به سرعت به دیگر شاخص های زندگی مدرن برساند. پس حتما از این مطلب شادمگ استفاده کنید و از شیک ترین ایده ها برای دکوراسیون اتاق استفاده کنید.

دیزاین اتاق خواب مناسب انواع سلیقه

چیدمان داخلی منازل در قسمت های مختلف مثل آشپزخانه، اتاق خواب، سرویس بهداشتی و غیره دارای اهمیت های مختلفی است اما هیچ کدام از آنها نباید نادیده گرفته شوند زیرا هر کدام از آنها تاثیر خاص خودشان را بر روی زندگی شما خواهند داشت. به طور مثال یکی از مهمترین قسمت هایی که در خانه شما وجود دارد و شما بیش از یک سوم عمر خود را در این قسمت می گذرانید اتاق خواب است که باید در چیدمان دکوراسیون اتاق خواب ها به موارد زیادی توجه کنید.

ديزاين اتاق خواب

کاربرد اتاق خواب

یک اتاق‌خواب استاندارد، علاوه بر فراهم کردن مکانی برای استراحت، باید فضای کافی برای انجام فعالیت‌ها و رفع نیازهای شما داشته باشد. پس به کارها و مدت زمانی از شبانه‌روز که در این محیط سپری می‌کنید، دقت کنید. مثلا:

اگر هنرمند هستید سعی کنید اتاقی با نور کافی و انرژی مثبت را برای خود انتخاب کنید که فضای کافی برای وسایل ریزودرشت داشته باشد.
چنانچه عادت به مطالعه پیش از خواب دارید، چراغ‌مطالعه و یک میز مطالعه مناسب را در کنار تختخواب خود قرار دهید.
اگر دوستانتان را برای گپ زدن به اتاق دعوت می‌کنید، صمیمت فضا و راحتی مهمان را در نظر بگیرید و از صندلی‌های راحتی برای پذیرایی استفاده کنید.

ديزاين اتاق خواب

مهمترین آیتم ها برای دیزاین اتاق خواب

سرویس خواب ها

در اتاق خواب شما، سرویس خواب ها از مهم ترین مواردی است که باید به آن ها توجه شود. سرویس خواب شما باید در سبکی انتخاب شود که سبک کلی منزل از آن پیروی می‌کند. به طور مثال اگر سبک دکوراسیون اتاق نشیمن و پذیرایی و آشپزخانه خود را از نوع مدرن انتخاب کرده اید بهتر است قسمت اتاق خواب شما هم دارای سرویس خواب مدرن باشد که از این سبک پیروی کند.

برای خرید سرویس خواب در نظر داشته باشید که تنها ملاک شما برای این انتخاب نباید زیبایی یک وسیله باشد بلکه باید از نظر طبی و سلامت هم تایید شده باشد چون قرار است شما روی آن بخوابید و استراحت کنید و یک سوم شبانه روز خود را در اتاق خواب بگذرانید.

ديزاين اتاق خواب

داشتن یک خواب راحت می‌تواند هم از نظر فیزیکی شما را در سلامت نگه دارد و هم از تنش هایی که در طول روز با آنها دست و پنجه نرم کرده اید خلاص شوید و یا برای گذراندن وقت یا اوقات فراغت یا مطالعه کتاب قرار است از این قسمت استفاده کنید پس تنها ملاک شما نباید زیبایی باشد بلکه باید جنس، سلامت و سایر ویژگی های سرویس خواب هم در نظر گرفته شده باشد.

 تخت در چیدمان اتاق خواب

مهم نیست که تخت خواب یک نفره داشته باشید یا دونفره، سعی کنید تخت خود را به دیواری که روبه‌روی در است تکیه دهید. عموماً این دیوار جلو چشم‌ترین دیوار برای انتخاب است. همچنین بهترین انتخاب قرار دادن تخت خواب دقیقاً در وسط دیوار است.

با چنین جایگذاری حتی برای تخت خواب دو طبقه فضای بیشتری برای قرار دادن وسایلی چون پاتختی خواهید داشت.

ديزاين اتاق خواب

 پاتختی را چه کار کنیم؟

بودن یا نبودن این وسیله کاملاً بستگی به فضای شما دارد. اگر فضای اتاق کوچک است، از یک پاتختی استفاده کنید. چنین کاری به شما امکان این را می‌دهد که تخت خود را به سمت یکی از دیوارها مایل کنید و فضای بیشتری داشته باشید.

البته شاید کمی تقارن با این‌کار بهم بخورد، اما برای استفاده حداکثری از فضا گاهی نیاز است که این کار را انجام دهید که فضای بیشتری داشته باشید.

پرده اتاق خواب

برای انتخاب و خرید پرده اتاق خواب می توانید با در نظر داشتن سبک دکوراسیون خانه و سلیقه ی خود بهترین پرده را خریداری کنید که در این مطلب علاوه بر مدل های مختلف پرده اتاق خواب می توانید نکات مهمی را در رابطه با خرید پرده بدانید و بعد از دانستن این نکات می توانید خرید بهتری انجام دهید و تا مدت ها از آن لذت ببرید.

رنگ هایی که دیزاین اتاق خوابتونو متحول میکنن | سراغ چه رنگ هایی نباید برید !

ديزاين اتاق خواب

علاوه بر سبک پرده، در انتخاب پرده اتاق خواب باید به فضای در دسترس هم توجه داشته باشید، یعنی پرده ای که برای اتاق خواب های بزرگ و با متراژ بالا خریداری می شود متفاوت از پرده های اتاق خواب کوچک خواهد بود.

کاغذ دیواری اتاق خواب

در انتخاب کاغذ دیواری اتاق خواب ممکن است کمی سردرگم شوید، زیرا تنوع کاغذ دیواری اتاق خواب آنقدر زیاد است که انتخاب مدل دلخواه از بین انبوه آن ها کار دشواری است و این روزها کاغذدیواری به محبوب ترین و پرطرفدارترین فاکتور در دکوراسیون منزل تبدیل شده است و در همه فضاهای مختلف از کاغذ دیواری های متنوع استفاده می شود.

یکی از قسمت های خانه که مورد توجه افراد زیادی قرار می گیرد دکوراسیون اتاق خواب است و استفاده از کاغذ دیواری مناسب برای اتاق خواب می تواند در زیبایی بیشتر این فضا تأثیر چشمگیری داشته باشد.

ديزاين اتاق خواب

کمد دیواری اتاق خواب

استفاده از کمد دیواری در قسمت اتاق خواب می تواند باعث برقراری نظم بیشتر در وسایل و لباس ها شود و خرید مناسب کمد دیواری اتاق خواب می تواند شما را در رسیدن به این هدف یاری دهد. با توجه به نیاز بازار و بودجه مردم و تنوع سلیقه آن ها، انواع مختلف کمد دیواری اتاق خواب در بازار موجود است.

برای انتخاب مدل کمد دیواری باید توجه کنید که کدام مدل برای اتاق شما مناسب تر است و میزان فضایی که در اختیار دارید به چه صورت است و دکوراسیون منزل شما از چه نوعی می باشد؟ کمد دیواری های جدید با کاربردهای مختلفی طراحی شده اند و در بازار عرضه می شوند که در سه دسته کلی کمد رختخواب، کمد لباس و کمد closet می باشند.

فرش را در جای مناسب خود قرار دهید

اگر فضای اتاق شما کوچک است از فرش‌های سه‌بعدی استفاد کنید. این فرش‌ها سبب بزرگتر دیده شدن فضا می‌شود. همچنین استفاده از فرش‌های روشن با بافت نرم به بزرگتر شدن فضا کمک می‌کنند. اگر فرش شما برای فضا بزرگ است، کمی از آن را زیر تحت قرار دهید.

ديزاين اتاق خواب

درب اتاق خواب

یکی از جنبه‌های مهم در طراحی دکوراسیون اتاق خواب، انتخاب درب مناسب است. درب اتاق خواب نه تنها باید از نظر زیبایی شناختی با دکوراسیون کلی اتاق هماهنگ باشد، بلکه باید از نظر عملکردی نیز به گونه‌ای باشد که حریم خصوصی و آرامش ساکنین اتاق را تأمین کند. انتخاب دربی با طراحی مناسب و متناسب با سبک دکوراسیون اتاق خواب، می‌تواند تأثیر بسزایی در ایجاد فضایی دلنشین و آرام داشته باشد.

رنگ مناسب دیزاین اتاق خواب

یکی دیگر از چیزهایی که در دکوراسیون اتاق خواب اهمیت دارد و می‌تواند در روحیه شما هم تاثیر مستقیم داشته باشد بهترین رنگ اتاق خواب ، روکش تخت خواب و پرده ها می باشد. سعی کنید از رنگی که به شما حس و حال خوبی منتقل می کند استفاده کنید و از وسایل خیلی زیادی در اتاق خواب استفاده نکنید چون قرار است اتاق خواب جایی باشد که آرامش شما در آنجا رقم می‌خورد و بهتر است از رنگ هایی مثل آبی، سبز و سفید و امثال این ها که در آرامش شما تاثیرگذار است استفاده کنید.

ديزاين اتاق خواب

بهتر است سرویس خواب شما طوری باشد که فضای اتاق شما را زیاد شلوغ نکرده باشد و شما اجازه تردد در اتاق را داشته باشید و یک جایی برای نشستن در اتاق خواب قرار دهید تا لازم نباشد با هر بار استفاده از اتاق خواب روتختی را به هم بزنید و از تخت استفاده کنید.

يكي از بهترين رنگ ها دیزاین اتاق طوسی سفید است كه براي چيدمان اين رنگ مي توانيد از شادمگ كمك بگيريد.

سعی کنید اگر اتاق خواب کوچکی در اختیار دارید از تختخواب هایی که زیر آن قسمت‌های پارتیشن بندی شده برای قرار دادن وسایل اضافی تعبیه شده است استفاده کنید تا فضای اتاق شما نظم بیشتری به خود بگیرد و این نظم در روحیه شما هم تاثیرگذار خواهد بود.

کف‌پوش اتاق ‌خواب

انتخاب کف‌پوش نرم و راحت برای پای‌برهنه دیگر موضوعی است که در طراحی دکوراسیون داخلی اتاق‌خواب حتما باید به آن دقت کنید. وجود انواع کفپوش مثل قالی، موکت، پارکت، سنگ، سرامیک، چوب سخت و… به شما حق انتخاب می‌دهد تا بهترین گزینه را مطابق با سلیقه خود پیدا کنید.

روفرشی کشدار خوبه یا نه ؟ آشنایی با همه مزایا و معایب پنهان روفرشی

ديزاين اتاق خواب

اگر چه دست ما برای انتخاب کفپوش سنگ و سرامیک یا پارکت چندان باز نیست و فقط هنگام بازسازی خانه می‌توانیم این مدل کفپوش‌ها را انتخاب کنیم، نقطه ضعف کفپوش اتاق خواب را می‌توانیم با طرح و رنگ موکت، فرش یا حتی فرشینه‌های دستی جبران کنیم. خوشبختانه دنیای فرش و موکت به‌قدری گسترده و متنوع است که جای نگرانی برای طراحی و تزیین اتاق خواب باقی نمی‌گذارد.

نورپردازی اتاق خواب

دقت داشته باشید که نورپردازی اتاق خواب هم اهمیت خودش را دارد و باید دقت کنید که در هنگامی که قرار است در این قسمت از اتاق مطالعه کنید نور کافی برای شما وجود داشته باشد تا چشمان شما اذیت نشود و هنگامی که قرار است برای خواب در اتاق بمانید باید فضای اتاق شما نور کاملاً مناسبی داشته باشد تا هورمون های خواب شما دچار اختلال نشوند.

شخصی‌سازی و تزیینات اتاق خواب

برای اینکه بیشترین تعلق خاطر را نسبت به محل امن خود پیدا کنید، در وهله اول باید سعی کنید اتاق را جوری طراحی کنید که بیشترین هماهنگی با روحیات و سلیقه شما به وجود بیاید. استفاده از مواردی مثل قاب عکس‌های یادگاری و وسایل خاطره‌انگیز، علاقه و احساس شما را در گذشته منعکس می‌کنند و می‌تواند موجب آرامش خاطر بیشتر شود.

ديزاين اتاق خواب

باتوجه‌به اینکه برای انتخاب تزیین اتاق‌خواب فقط خودتان هستید و خودتان! چه از سبک‌های آزاد و شلوغ مثل سبک بوهو خوشتان بیاید و چه از سبک‌های مدرن و خلوت مثل سبک مینیمال، به‌راحتی می‌توانید فضای اتاق را مطابق با سلیقه خود تزیین کنید.

ازجمله وسایل تزیینات اتاق‌خواب می‌توان به صنایع‌دستی، تابلوها، دیوارکوب‌های سنتی، گلدان‌هایی با گل طبیعی، آینه، ساعت دیواری، مجسمه‌های تزیینی، چراغ‌خواب و… اشاره کرد.

چند نكته مهم

دکوری‌ها به اتاق خواب روح می‌بخشند

اتاق خواب اولین فضایی است که شما هر روز آن را می‌بینید و برای روحیه‌تان اهمیت بسیاری دارد. به همین جهت باید از هنر در این فضا استفاده کنید. سعی کنید تابلو و المان‌هایی را به کار ببرید که مورد پسند و سلیقه خودتان است و همچنین با دکوراسیون هم‌خوانی دارند.

 پیش از هرچیز چیدمان اتاق را ترسیم کنید

با راهنمایی‌هایی که تا به اینجا کردیم شما می‌توانید تصور کنید که بهترین چیدمان اتاق خواب برای شما چگونه است. حالا سعی کنید این چیدمان را با اشکال ساده روی کاغذ بیاورید. نیاز نیست که طراحی حرفه‌ای بلد باشید، تنها کافیست طرح را پیاده کنید که مطمئن شوید ارزش اجرا کردن دارد یا خیر.

 از وسائل زیادی استفاده نکنید

ديزاين اتاق خواب

یکی از بهترین راه‌کارها برای ایجاد چیدمانی زیبا رعایت سادگی و تناسب تعداد وسائل نسبت به‌اندازه فضا است. به همین جهت سعی کنید تعداد وسائل مناسبی را برای اتاق انتخاب کنید. استفاده از قطعات ریز سبب می‌شود که احساس سردرگمی کنید.

در مقابل استفاده از قطعات بزرگ سبب می‌شود که چند نقطه کانونی داشته باشید و این نقاط احساس سردرگمی را از شما می‌گیرند.

کتابخانه برای اتاق ‌خواب

افرادی که کتاب را بخش جدایی‌ناپذیر زندگی خود می‌دانند، حتما در اتاق خود بخشی را برای چیدن کتاب‌های خود در نظر می‌گیرند.

کتابخانه‌ها در انواع دیواری، درب‌دار، ایستاده، زاویه‌دار، توکار، داربستی و… وجود دارند که بر اساس نیاز و فضای در اختیار شما می‌توانند مورداستفاده قرار گیرند. هنگام خرید کتابخانه برای اتاق‌خواب حتما به ارتفاع و پهنای قفسه‌ها دقت کنید تا بتوانید کتاب‌های بزرگ‌تر را به‌راحتی در آن جا دهید.

دکوراسیون اتاق خواب دخترانه

دکوراسیون اتاق به توجه رده سنی افراد متفاوت می‌شود. کودکان محیطی رنگی و شاد رو دوست دارند و همینطور نسبت به دختر یا پسر بودن سلیقه ها متفاوت می‌شود. بعضی‌ها چیدمان مدرن و یا سنتی رو میپسندن. به هر حال دکوراسیون اتاق باید به گونه‌ای باشد که فرد احساس راحتی و امنیت و آرامش کند.

ديزاين اتاق خواب

در انتخاب رنگ اتاق خواب دخترانه نوجوان نباید خود را محدود به استفاده از یک سری رنگ های تکراری کنید. می توانید برای رنگ هایی که در اتاق خواب دخترانه به کار می رود، از طیف رنگی وسیعی استفاده کنید. ولی نکته ای که باید مد نظر قرار دهید این است که رنگ اتاق خواب دخترانه باید مطابق با سلیقه فرزند شما باشد. در صورتیکه تصمیم به ترکیب رنگ ها گرفتید، باید این رنگ ها با همدیگر هارمونی داشته باشند.

ویژگی های مهمی که چوب لباسی خوب باید داشته باشد

در صورتیکه می خواهید اتاق خواب دخترتان به صورت دکوراسیون مدرن باشد، حتما به سادگی فضا و وسایل توجه کنید. اگر قرار است وسایل تزئینی در اتاق خواب قرار گیرد، در انتخاب آن ها دقت زیادی به خرج دهید. فراموش نکنید که وسایل تزئینی با سبک مدرن هماهنگی داشته باشد و باعث افزایش زیبایی اتاق شود.

ديزاين اتاق خواب

دیزاین اتاق خواب پسرانه

روحیات دخترها و پسرها با هم تفاوت هایی دارد و همین موضوع باعث تفاوت در دکوراسیون اتاق خواب پسرانه و دخترانه و چيدمان اتاق خواب نوزاد  و نحوه چیدمان فضا و وسایل موجود در آن می شود. پسرها از همان کودکی تا بزرگسالی علاقه زیادی به هیجان و ورزش و موارد این چنینی نشان می دهند. الهام گرفتن از این فاکتورها در طراحی دکوراسیون اتاق خواب پسرانه جذابیت فضا را دوچندان خواهد کرد. البته با به کارگیری رنگ ها و تم های متناسب با روحیات پسرانه می توانید، فضا را بسیار زیبا و در عین حال کاربردی طراحی کنید.

ديزاين اتاق خواب

چیدمان دکوراسیون اتاق خواب یکی از مهم ترین اقداماتی است که جهت آسایش و آرامش فرزندان شما انجام می شود. اگر نسبت به این موضوع توجه خاصی داشته باشید و به آن بها دهید، متوجه تاثیر آن در خلقیات و روحیات فرزندان دلبند خود خواهید شد. اگر فرزند شما به سنی رسیده است که می تواند برای ظاهر اتاق خود تصمیم گیری کند، حتما نظرات او را در خرید وسایل و نحوه چیدمان بپرسید. با این کار احساس قدرت و عزت نفس او را بالا می برید و ارتباط بهتری بین شما برقرار خواهد کرد.

دیزاین اتاق خواب عروس

برای دکوراسیون اتاق خواب عروس باید ابتدا از تختخواب شروع کنید و برای اینکه چیدمان به شکل صحیح انجام شود تمام وسایل را باید در جایگاه خود قرار دهید. با قرار گرفتن تختخواب در جایگاه درست خود بقیه وسایل را با توجه به آن در جایگاه مناسب خود قرار می گیرند.

ديزاين اتاق خواب

برای اتاق خواب استفاده از شلف ها و طبقه برای چیدن وسیله ها می تواند انتخاب خوبی باشد و یا اینکه از آینه های بزرگ برای اتاق های کوچک استفاده کنید تا فضا را بزرگ تر نشان دهد و از رنگ های روشن برای کف اتاق نیز استفاده کنید. برای دیوارها نیز می توانید از تابلوهای هنری و عکس های دو نفره عروس و داماد بهره ببرید.

چطور بهترین دکوراسیون اتاق خواب را انتخاب کنیم؟

تصمیم‌گیری در مورد جدیدترین دکوراسیون اتاق‌خواب، مرحله زمان‌بری است که به انرژی و بودجه کافی نیاز دارد. برای اینکه بهترین ایده‌ها را در این مورد داشته باشید چند راه دارید:

اول اینکه خلاقیت خود را به کار بیندازید و باتوجه‌به وسایل در دسترس یا وسایلی که می‌خواهید تهیه کنید، سبک چیدمان و جای هر وسیله را تجسم کنید. ایده‌های جدیدی که به ذهنتان می‌رسد را یادداشت کنید تا سرِ فرصت باتوجه‌ به بودجه خود در مورد آن تصمیم‌گیری کنید.
دوم اینکه می‌توانید گشت و گذاری در اینترنت داشته باشید و از طریق پلتفرم‌هایی مثل پینترست از ایده افراد باسلیقه در طراحی اتاق‌خواب ایده بگیرید.
سوم اینکه یک کاغذ و قلم بردارید و به‌صورت فرضی چیدمان وسایل اتاق‌ خواب را روی آن رسم کنید و آن قدر با این پازل فرضی بازی کنید تا یک دکوراسیون شیک اتاق‌خواب را طراحی کنید.

ديزاين اتاق خواب
در انتها می‌توانید ایده طرح نهایی خود را با یک فرد متخصص در زمینه دکوراسیون داخلی مطرح کنید تا پیش از صرف وقت و هزینه بیشتر نقاط ضعف و نکات ازقلم‌افتاده را پیدا کنید.

دکوراسیون اتاق خواب را از کجا شروع کنیم؟

اول از چینش وسایل بزرگ مثل تخت، میزتحریر و کمد شروع کنید. چون زمانی که تکلیف جای وسایل بزرگ مشخص شود می‌توانید انعطاف بیشتری در انتخاب و چیدن تزیینات کوچک‌تر اتاق‌خواب به خرج دهید.

اگر اتاق‌خواب کوچکی دارید، تخت و وسایل بزرگ را در گوشه‌های اتاق جا دهید تا بتوانید در ادامه مدیریت بیشتری در نحوه چیدن داشته باشید. اگر هم اتاق بسیار بزرگی دارید می‌توانید تختخواب را در نقطه کانونی‌تری قرار دهید. البته فراموش نکنید اگر برای پوشش دیوارها از کاغذ دیواری سه بعدی استفاده می‌کنید بهتر است آن را در دیوار پشتی تختخواب نصب کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

12 دی 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *