افتتاح حساب ترکیه
خرید میز ناهارخوری خوب

خرید میز ناهارخوری خوب مخصوصا مواقعی که باید جداگانه از ست مبلمان و توسط خودتان انتخاب شود، می تواند تبدیل به یک کابوس تبدیل شود. در این مقاله شادمگ به شما کمک می کنیم که با شناخت سبک و استایل منزل خود و بررسی نکات مهم راهنمای خرید میز ناهارخوری بهترین را برای منزل خود انتخاب کنید.

خرید میز ناهارخوری خوب

نکات مهم برای خرید میز ناهار خوری

سایز مناسب میز ناهارخوری

برای غذا خوردن راحت، یک فرد، حداقل به میزی با مساحت ۴۰ در ۶۰ سانت نیاز دارد و فاصله ایده آل منبع نور تا سطح میز باید حدود ۶۰ سانتی متر باشد. شما می توانید با محاسبه تعداد افرادی که قصد دارید دور میز بنشینید، اندازه استاندارد میز ناهارخوری را تعیین کنید.

میز گرد ۴ نفر: ۹۰ الی ۱۲۰ سانت / ۴-۶ نفر: ۱۲۰ الی ۱۴۰ سانت / ۶-۸ نفر: ۱۴۰ الی ۱۸۰ سانت

میزهای مربع ۴ نفر: ۹۵ – ۹۵ سانت / ۱۲۰ – ۱۲۰ سانت

میز مستطیل و بیضی ۴ نفر: ۹۰ الی ۱۲۰ سانت / ۴-۶ نفر: ۹۰ الی ۱۵۰ سانت / ۶-۸ نفر: ۹۰ الی ۱۹۵ سانت

ابعاد میز

برای میزهای ناهارخوری ، اندازه میز به این بستگی دارد که چه تعداد صندلی می توانید دور آن قرار دهید. اندازه اتاق و تعداد افرادی که از میز استفاده می کنند باید به خوبی نشان دهنده اندازه مناسب شما باشد. حتماً فضای خود را نیز اندازه بگیرید، در حالت ایده آل یک متر یا بیشتر پشت هر صندلی جا بگذارید. رومیزی مناسب میز را با کمک شادمگ انتخاب کنید.

خرید میز ناهارخوری خوب

  •  چهار صندلی: برای مجردها، زوج‌ها، خانواده‌های کوچک و آن‌هایی که فضای غذاخوری کمتری دارند عالی است. همچنین میزهای ناهار خوری گرد فضای زیادی را اشغال نمی‌کنند، چه یک نفره یا چهار نفره.
  •  شش صندلی: اگر فضای کافی دارید، یک میز شش نفره می تواند مفید باشد. صندلی‌های شش نفره برای سرگرمی‌های معمولی، خانواده‌های بزرگ‌تر و کسانی که فضای غذاخوری رسمی دارند عالی است.
  •  هشت صندلی و بیشتر: بزرگ‌ترین میزها مطمئناً ظاهری باشکوه دارند و برای خانواده بزرگ، فضاهای عمومی بزرگ (مثل سالن کنفرانس یا دفتر کار)، و اتاق‌های غذاخوری بزرگ عالی هستند.

پایه های میز و صندلی ناهار خوری

هنگام خرید میز ناهار خوری حتما به پایه های میز و صندلی ناهار خوری توجه کنید و نحوه اتصال پایه ها به بدنه را بررسی کنید که استحکام کافی داشته باشند . پایه های میز را بررسی کنید که هنگام نشستن بتوانید پاهایتان را راحت زیر میز قرار دهید و پایه ها مزاحمتی ایجاد نکنند .

ارتفاع استاندارد صندلی های میز ناهار خوری

علاوه بر بررسی ارتفاع استاندارد میز ناهار خوری باید ارتفاع مناسب صندلی‌ها را نیز مورد بررسی قرار دهیم. حداقل و حداکثر فاصله بین صندلی و میز ناهارخوری باید بین 24 الی 30 سانتی‌متر باشد در هنگام غذا خوردن، هیچ مشکلی برای فرد به وجود نیاید. اندازه ایده‌آل فاصله بین صندلی و میز ناهارخوری 26 سانتی‌متر است. بهتر است ارتفاع صندلی حدود 50 سانتی‌متر باشد البته در نظر داشته باشید این ارتفاع برای صندلی‌های مدرن مناسب است. درباره حداقل فضای قرار گرفتن پاهایتان داخل میز باید گفت که این فاصله باید 9 سانتی‌متر باشد. البته برخی تولیدکنندگان این فاصله را 12 سانتیمتر در نظر می‌گیرند. ارتفاع صندلی باید با ارتفاع میز ناهارخوری متناسب باشد به طوری که هیچ آسیبی به کمر فرد وارد نشود.

جنس پارچه صندلی ها

بعضی مدل های صندلی ناهار خوری دارای روکش پارچه ای هستند . جنس پارچه بکار رفته در صندلی ها از اهمیت زیادی برخوردار است . اگر فرزند خردسال دارید و احتمال می دهید که پارچه صندلی زود کثیف شود دقت کنید پارچه بکار رفته در تولید آن قابل شست و شو باشد . پارچه پورشه و مازراتی از پارچه های باکیفیت و مناسب می باشند .

چیدمان منزل برای عید با ایده های ساده و کم خرج | خونه رو برای عید رایگان نونوار کن

خرید میز ناهارخوری خوب

راحتی میز ناهار خوری

میز ناها خوری باید از لحاظ راحتی بررسی شود ، بعضی از میز های ناهار خوری دارای جای پا هستند که باید جای پا راحت باشد و هنگام نشستن و گذاشتن پاهایتان روی جای پا احساس راحتی داشته باشید . برای اطمینان از راحت بودن صندلی ها می توانید روی آنها بنشینید و آنها را تست کنید .

میز و صندلی ناهار خوری باید به خوبی کنار هم قرار گیرند اندازه صندلی ها باید طوری باشد که زیر میز جا شوند . صندلی استاندارد به این صورت است که زاویه بین تشک صندلی تا تکیه گاه آن 90 درجه باشد عرض کفی صندلی نباید کمتر از 45 سانتیمتر باشد تا هنگام نشستن روی آن اذیت نشوید و احساس راحتی داشته باشید . استاندارد بودن میز ناهارخوری به این صورت است که وقتی روی صندلی میز ناهارخوری می نشینید ، فاصله آرنجتان تا بدن 40 سانتیمتر باشد و همچنین ارتفاع میز تا قسمت پایین قفسه سینه باشد .

بهترین چیدمان میز ناهارخوری

با اینکه میز ناهار خوری معمولاً در قسمت مرکزی اتاق قرار میگیرد ولی رعایت یک سری نکات، چیدمان میز ناهارخوری را بهتر نشان میدهد.

آشپزخانه

میز ناهارخوری را کنار دیوار یا گوشه ای قرار دهید تا فضا را به حداکثر برسانید. میزهای گرد یا مربع در آشپزخانه های کوچکتر خوب جواب میدهند. این میزها را در قسمت نورگیر بگذارید و ترجیحا پنجره را باز نگه دارید. اگر آشپزخانه اوپن دارید، میز مستطیل میتواند انتخاب بهتری باشد. سعی کنید میز را در موازات سکوی اوپن قرار دهید، چه داخل و چه خارج از فضای آشپزخانه. میتوانید از خود اوپن هم بعنوان میز ناهارخوری استفاده کنید.

خرید میز ناهارخوری خوب

هال پذیرایی

سعی کنید ست میز ناهارخوری شما چند صندلی اضافه برای مهمان داشته باشد تا در مواقع لزوم آنها را به ست اصلی اضافه کنید. همچنین ترجیحا مدل صندلی‌های دو سر میز با صندلی‌های میهمان متفاوت باشد. همچنین در دو طرف میز ناهارخوری، بوفه و کتابخانه بگذارید تا مکان مناسبی برای انجام تکالیف فرزندتان و مطالعه کتاب باشد.

اتاق ناهارخوری

اگرچه در خانه‌های ایرانی اتاق ناهارخوری و هال پذیرایی اغلب یک جا هستند، اما اگر منزل شما بزرگ یا کمی قدیمی باشد احتمالا یک اتاق ناهارخوری مجزا هم دارید. چیدمان میزناهارخوری در اتاق ناهارخوری بهتر است چندان شلوغ نباشد. میز دایره‌ای برای این نوع اتاق ایده آل است البته به شرطی که صندلی‌ها بدون دسته باشند.

از آنجایی که اتاق ناهارخوری معمولا کوچکتر از هال پذیرایی است سعی کنید رو به روی میز به جای بوفه شرایتون، یک آیینه یا تابلو قرار دهید. دکور را با چند آباژور پایه دار ظریف و شاید یک کاناپه کوچک تکمیل کنید. از آنجایی که یک دست بازی تخته بعد از نهار خیلی میچسبد، یک میز تاشو یا کنسول کوچک هم کنار میزناهارخوری، ایده خوبی است. برای این فضا نهایتا یک میز هشت نفره انتخاب کنید.

خرید میز ناهارخوری خوب

فضای باز

میزناهارخوری برای فضای باز باید از نظر جنس و سایز مناسب این فضا باشد. ترجیحا از متریال ضد زنگ و مقاوم به تغییر دما و همچنین سبک ساخته شده باشد. میز را در یک قسمت سایه دار قرار دهید، ترجیحاً نزدیک آشپزخانه یا منطقه باربیکیو و منقل کباب.

شکل میز ناهارخوری

شکل میز میتواند باتوجه به شکل اتاق و سلیقه شخصی شما تعیین شود.

مستطیل

میز ناهار خوری مستطیلی شکل کلاسیک و همچنین محبوب ترین شکل در بین میزها است. هم به دلیل شکل و هم به دلیل کارایی، محبوبیت جهانی دارد. میز مستطیل برای اتاق‌های باریک هم مناسب است. اگر برای میزهای مستطیل شکل به جای صندلی، از نیمکت استفاده کنید تا فضای بیشتر و صمیمی تری ایجاد شود.

ایده های مدرن و شیک برای دکوراسیون ورودی آپارتمان + نکات مهمی که باید بدانید

چنان چه فضای اتاق شما رسمی است و میخواهید به جای صندلی‌های سلطنتی معمول، از نیمکت استفاده کنید میتوانید نیمکت‌هایی انتخاب کنید که دسته های منبت کاری شده و نشیمن‌هایی با پارچه مخمل یا ابریشمِ کار شده دارند. اگر زیاد مهمانی میگیرید یا تعداد افراد خانواده زیاد است، میز ناهارخوری مستطیلی بهترین گزینه برای شماست.

مربع

مربع ساده ترین نوع میز است و اغلب برای فضای آشپزخانه، هال خصوصی و یا فضاهای کوچکتر کاربرد دارد. به ندرت از میز مربع شکل در اتاق‌های پذیرایی و یا فضاهای رویال و کلاسیک استفاده میشود.

خرید میز ناهارخوری خوب

بیضی

اگر بین انتخاب میز مستطیل و گرد، سردرگم هستید، میز بیضی را انتخاب کنید. این میز هم فضا و کشیدگی میز مستطیلی را دارد و هم صمیمیت میز گرد را. میز بیضی برای مکان‌های رسمی و کاری مثل اتاق نهاخوری سالن تئاتر، سالن اجتماعات و مواردی از این دست بسیار مناسب است. میز بیضی برای اتاق‌های متوسط و بزرگ مناسب است.

تاشو

میز تاشو بهترین گزینه به عنوان میز صبحانه خوری برای آشپزخانه‌ها، فضاهای خیلی کوچک، پاسیو، و بالکن است. همچنین از این میز میتوان بعنوان میز بازی، میز کباب خوری روی تراس در روزهای تعطیل، میز مخصوص سرو نوشیدنی، و حتی میز اتو هم استفاده کرد.

گرد

میزهای گرد برای فضاهای کوچک ناهارخوری ایده آل هستند. همچنین صندلی‌ها را راحت تر میتوان دور میزهای گرد چید و جا به جا کرد. یکی از ایراداتی که در میز مستطیلی وجود دارد، فاصله افتادن بین افراد است که گپ و گفت را کمی سخت میکند. پس اگر می‌خواهید فضای صمیمی تری ایجاد کنید، می توانید میزهای ناهارخوری گرد را در نظر بگیرید.

خرید میز ناهارخوری خوب

سبک دکوراسیون برای خرید میز ناهارخوری خوب

دکوراسیون شما و سبکی که دنبالش هستید یکی از اساسی ترین مواردی است که تعیین میکند چه میز ناهارخوری مناسب شماست.

سبک کلاسیک و رویال

این سبک بی انتها است و رایج ترین چیزی است که هنگام خرید میز ناهارخوری پیدا می کنید. در کنار میز ناهارخوری کلاسیک، میزنهار خوری سلطنتی هم از جمله مواردی است که زیاد در بازار مبل ایران عرضه میشود. وجه تشابه این سبک‌ها داشتن اصالتی قدیمی و سنگینی و حجم نسبتا زیاد است. اگر سبک خانه شما کلاسیک و یا رویال است دنبال ناهارخوری دایره یا مستطیل باشید و آن را وسط اتاق پذیرایی و دقیقا زیر لوستر بگذارید.

سبک روستایی

میز ناهارخوری سبک روستایی که به سبک راستیک (rustic)، هم مشهور است اغلب در خانه‌های محلی و فضاهای خارج از شهر بیشتر دیده میشود. رنگ‌های زنده در کنار پتینه کاری و کهنه کاری‌های خاص این سبک، باعث میشود فضایی شاعرانه در اتاق ایجاد شود. این نوع میز ناهارخوری در ترکیب با دکوراسیون داخلی روستایی، مدیترانه‌ای و بوهمیایی، فضایی زنده و تپنده می‌سازد. میز ناهارخوری را در سبک دکوراسیون مدیترانیه‌ای و روستایی در جایی قرار دهید که نور خورشید را حتی به طور غیر مستقیم، دریافت کند.

سبک مدرن

میز ناهارخوری مدرن شامل طیف گسترده‌ای طرح‌ها و رنگ‌ها میشود اما معمولا یک سری ویژگی مشخص دارد. طراحی کاربردی، تزئینات کمتر نسبت به سبک سلطنتی یا میز ناهارخوری کلاسیک، ساخته شده از انواع متریال مثل شیشه و استیل، انعطاف پذیر. از آنجایی که فضای خانه‌های امروزی اغلب محدود است، سبک مدرن میتواند میزهای ناهارخوری متنوعی برای سبک زندگی جمع و جور ارائه دهد پس برای هر فضایی مناسب است.

آشنایی با کاربرد ویدئو پروژکتور خانگی + مزایای بهترین جایگزین تلویزیون !

سبک مینیمالیستی

برای فضاهای مینیمالیستی اغلب میزهای دایره ای و بیضی مناسبت تر است. طراحی مینیمال به ملایمت، سادگی، و نداشتن زاویه های تند، مشهور است. بنابراین میزی به سبک لویی شانزدهم نمیتواند گزینه خوبی برای اتاق ساده و خودمانی شما باشد. اگر از خطوط ساده و رنگ‌های خنثی خیلی استفاده میکنید، میزهای مینیمالیستی گزینه خوبی برای شما هستند

متریال خرید میز ناهارخوری خوب

سبک خانه شما در تعیین متریالی که برای میز خود انتخاب می کنید تاثیر زیادی دارد اما این تنها عامل نیست.

خرید میز ناهارخوری خوب

ام دی اف

میزهای ام دی اف در مقابل لکه و آسیب مقاوم هستند. در نتیجه اگر کودک دارید برای شما مناسبند. رنگ‌های یکدست و خنثی این میز با بسیاری از سبک‌های دکوراسیون، هماهنگ میشود.

آینه

میزهای آِینه ای، حسی از شکوه و زیبایی را به فضا اضافه میکنند اما بهتر است اگر فرزند کوچک دارید یا مراقبت از افراد آسیب پذیر را برعهده دارید، از این نوع میز استفاده نکنید. ایراد این میز این است که لکه غذا و جای لیوان آب روی آن میماند. همچنین احتمال شکستن و آسیب رسیدن به کودکان بیشتر است.

چوبی

اگر به خرید میز ناهار خوری چوبی علاقه دارید، باید از چوب‌های سخت مانند بلوط، گردو، افرا، ساج یا چوب ماهون استفاده کنید. تفاوت چوب با ام دی اف این است که اغلب قیمت بالاتری دارد، نسبت به دما و طوبت حساس است، البته زیبایی بیشتری دارد و ارزش مادی دکوراسیون داخلی منزل را بالا میبرد. این مسئله برای زمانی که میخواهید منزل را بفروشید یک امتیاز محسوب میشود.

خرید میز ناهارخوری خوب

شیشه

میزهایی شیشه‌ای برای فضای داخلی مدرن عالی هستند و به‌ویژه با وسایل استیل و سطوح سنگی و مرمری، خوب ست میشوند. البته این میزها نیاز به مراقبت بیشتری دارند، اما شفافیت رویه شیشه‌ای، به اتاق عمق و فضا می بخشد. میز ناهار خوری شیشه ای باید از شیشه سکوریت ساخته شده باشد تا در صورت شکستن آن خرد نشود و کمتر دچار خراش شود.

سنگ مرمر

میزهای مرمری حس زیبایی و مجلل خاصی به اتاق غذاخوری می دهند. مرمر زیبا است اما متخلخل است و به راحتی می تواند در اثر گرما لکه دار شود یا تغییر رنگ دهد. مرمر در تماس با مایع‌های اسیدی مثل نوشابه، آبلیمو و … واکنش نشان میدهد و راحت خراش برمیدارد. میزهای ناهار خوری مرمر برای خانواده‌هایی که بچه کوچک دارند مناسب نیستند اما برای یک زوج عالی هستند.

فلز

میزهای ناهارخوری فلزی مدرن، در برابر لکه و آسیب مقاوم هستند و به خوبی با فضاهای سبک صنعتی یا معاصر مطابقت دارند. ولی اگر در محیط‌های مرطوب مثل استان‌های شمالی زندگی میکنید، ممکن است این میز مناسب نباشد و زودتر زنگ بزند.

چند نکته برای خرید میز ناهارخوری خوب

اگر در یک آپارتمان کوچک زندگی می کنید و فضای کمی برای ناهار خوریتان دارید اصلا نگران نباشید می توانید یک میز ناهار خوری کمجا و یا تاشو خریداری کنید که جای کمی اشغال کند .

خرید میز ناهارخوری خوب

در انتخاب رنگ میز ناهار خوری علاوه بر سلیقه شخصیتان به رنگ دیگر وسایل دکوراسیون منزلتان دقت کنید . رنگ میز ناهار خوری را معمولا با رنگ دیوار اطراف آن و رنگ مبلمان ست می کنند .

میز ناهار خوری را با توجه به هزینه ای که در نظر گرفته اید انتخاب کنید اگر محدودیتی در هزینه ندارید از میز های ناهار خوری چوبی انتخاب کنید که هم زیبایی دارند و هم کیفیت عالی دارند .

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

27 آذر 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *