افتتاح حساب ترکیه
مراقبت های بعد از لیزر

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است؛ زیرا بعد از لیزر پوست ملتهب است و نیاز به رسیدگی دارد. با شادمگ همراه باشید تا باید ها و نباید های بعد از لیزر موهای زائد را بدانید.

نکات بعد از لیزر موی زائد

بعد از لیزر موهای زائد به علت انرژی ای که به پوست وارد شده است؛ پوست ممکن است مقداری قرمز ، دردناک و ملتهب شود. این حالت موقتی حداکثر بعد از حدود 48 ساعت از بین می رود. نکته ی جالب اینجاست که به مرور و با ادامه ی جلسات درمانی، این عوارض به شدت کاهش پیدا می کنند. چراکه مو دیگر ضخامت قبل را ندارد و لیزر آن درد و التهاب چندانی ایجاد نمی کند.

لیزر موهای زائد - مراقبت های بعد از لیزر

اما به صورت کلی بهتر است همیشه به این نکات بعد از لیزر دقت کنید تا احتمال بروز سایر عوارض کاهش پیدا کند.

از پرس سرد استفاده کنید

حس آفتاب سوختگی ملایم و گرمای پوست بعد از لیزر طبیعی است. شما می توانید پارچه ی تمیزی را خیس کنید و روی پوست خود بگذارید. یا اینکه مقداری یخ را در پلاستیک بریزید و دورش حوله بپیچید و حوله را روی نواحی گرم پوست خود قرار دهید. با این کار درد و التهاب پوست بعد از لیزر کاهش پیدا می کند.

به توصیه های کلینیک توجه کنید ؛ مراقبت های بعد از لیزر

با توجه به شرایط شما، پزشک ممکن است برایتان داروهایی تجویز کند. به طور مثال کرم ها و پماد های سوختگی و یا استروئید از مواردی هستند که معمولا بعد از لیزر تجویز می شوند. در هر صورت به توصیه های کلینیک توجه کنید تا ریسک بروز عوارضی مثل سوختگی به شدت کاهش پیدا کند.

همیشه ضدآفتاب همراهتان باشد

نکته ای که در مورد آفتاب است این است که می تواند پوست را مستعد سوختگی کند. در نتیجه مهم است که هم قبل و هم بعد از لیزر، روی نواحی مورد نظر که در معرض آفتاب هستند، ضد آفتاب بزنید.

لیزر الکساندرایت - مراقبت های بعد از لیزر

برای شیو کردن صبر داشته باشید ؛ مراقبت های بعد از لیزر

اگر بعد از لیزر هم خواستید پوست خود را شیو کنید، این کار را روی پوست ملتهب انجام ندهید. شیو پوست قرمز و ملتهب به پوست آسیب می رساند. شما باید تا زمان بهبود علائم صبر کنید. سپس می توانید از تیغ یا کرم موبر در فواصل بین جلسات لیزر خود استفاده کنید.

آیا لیزر موهای زائد بیکینی باعث نازایی می شود؟ پاسخ این سوال را در شادمگ بخوانید.

فاصله ی یک ماهه را رعایت کنید

اگر می خواهید از لیزر خود بهترین نتیجه را بگیرید، باید مداومت داشته باشید. اگر زودتر از یک ماه اقدام به لیزر کنید احتمال آسیب به پوست بالا می رود. فاصله ی بیشتر از یک ماه هم می تواند روی نتیجه ای که میگیرید اثرگذار باشد.

روش صحیح شستن مو و مهمترین نکات برای حفظ سلامت مو

از آفتاب گرفتن خودداری کنید

این مورد هم برای بعد و هم برای قبل از لیزر صدق می کند. اگر شما قبل از لیزر آفتاب گرفته باشید؛ لیزر نمی تواند به خوبی عمل کند و احتمال سوختگی بالا می رود. بعد از لیزر مو هم باید به خوبی پوست از آفتاب محافظت شود تا پوست ناحیه ی لیزر شده دچار تغییر رنگ نشود.

حتی لوسیون های برونزه کننده هم می توانند برای پوستی که تازه لیزر کرده است، محرک و آسیب زا باشند. پس از استفاده از آنها خودداری کنید.

از مواد معطر استفاده نکنید ؛ مراقبت های بعد از لیزر

عطر، لوسیون های معطر، دئودورانت ها و کلا موادی که دارای عطر هستند کنار بگذارید. پوست بعد از لیزر حساس و ملتهب است. در نتیجه استفاده از مواد معطر می تواند به پوست فشار آورد. شما باید تا رفع التهاب و حساسبت پوست خود صبر کنید و سپس می توانید از این مواد معطر استفاده کنید.

لیزر دایود - مراقبت های بعد از لیزر

پوست خود را اسکراب نکنید

هم قبل و هم بعد از لیزر نباید با اسکراب و لایه برداری پوست خود را حساس کنید. البته حدود یک هفته بعد از لیزر اسکراب پوست مفید هم هست. چراکه با برداشتن لایه ی مرده و خشک سطحی پوست، قرمزی پوست کمتر می شود و ظاهر یکدست تری پیدا می کند.

با پزشک خود صادق باشید

اگر در بین جلسات لیزر اقدام به مصرف داروی خاصی کرده اید، حتما به پزشک اطلاع دهید. چراکه بعضی داروها می توانند پوست را نسبت به نور حساس کنند. بعضی هم روی مو ها اثر می گذارند. در نتیجه بهتر است پزشک کلینیک مطلع شود تا در صورت لزوم تنظیمات دستگاه یا تاریخ جلسات لیزر را تغییر دهد‌.

لباس های نخی بپوشید

کمتر کسی حواسش به لباسش است. اما این‌ نکته واقعا در کاهش عوارض پوستی لیزر موثر است. یعنی اگر شما بعد از لیزر لباس های نخی و گشاد پوشیده باشید، پوست شما آسیب بیشتری نمی بیند‌. چراکه لباس های تنگ با اصطکاک زیادی که با پوست دارند فضای گرمی ایجاد می کنن. در نتیجه پوستی که تازه لیزر کرده است، آسیب می بیند. در واقع گرمای زیاد این محیط باعث قرمزی و افزایش احتمال سوختگی و بروز لک روی پوست می شود.

تا حدود 48 ساعت از رابطه ی جنسی خودداری کنید.

کلا مالش زیاد روی پوستی که تازه لیزر کرده است گرمای زیادی ایجاد می کند. گرمای بیشتر مانند لباس تنگ می تواند به پوست حساس آسیب برساند. رابطه ی جنسی هم از مواردی است که می تواند با اصطکاک پوست، باعث قرمزی و بروز لک یا سوختگی شود.

استخر نروید

تا حدود 48 ساعت بعد از لیزر، از استخر، سونا و جکوزی و حمام بخار خودداری کنید. بخار آب با گرمای خود می تواند پوست را بیشتر تحریک و مستعد عوارض بعد از لیزر کند.

مدل مو پسرانه اسپرت ؛ الان این مدل موها ترند شدند

حمام فقط با آب ولرم

بهتر است تا بهبود التهاب پوست حمام نروید. اما اگر لازم بود حتما با آب خنک یا ولرم حمام کنید تا پوست آسیب نبیند.

لیزر صورت - مراقبت های بعد از لیزر

ورزش را به تعویق بیندازید

ورزش به هر دو صورت قدرتی یا هوازی می تواند باعث تعریق شود. گرما و رطوبتی که بعد از ورزش به وجود آمده است، در کنار اصطکاک پوست با لباس های ورزشی، می تواند آسیب بیشتری ایجاد کند. اما بعد از کاهش التهاب و گرمی پوست، می توانید به راحتی ورزش کنید.

مراقبت های قبل از لیزر موهای زائد

توجه داشته باشید که قبل از انجام لیزرموهای زائد برای نواحی مختلف بدن باید با پزشک مشورت کرده و پس از بررسی شرایط شما، انجام این روش توصیه می شود. به طور کلی مهم­ترین مراقبت­های قبل از لیزر موهای زائد عبارتند از:

1- دوری از تماس مستقیم با نورخورشید

از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، به ویژه در نواحی تحت درمان بین 4 تا 6 هفته قبل از لیزر خودداری کنید. هم­چنین تا دو هفته قبل از درمان به هیچ وجه از سولاریوم استفاده نکنید. علاوه بر این، حتما از ضد آفتاب­هایی با SPF 30 یا بالاتر به صورت روزانه استفاده کنید.

2- عدم استفاده از کرم های موضعی ؛ مراقبت های بعد از لیزر

به مدت 3 روز قبل از لیزر از هیچ محصول موضعی که باعث حساسیت به نور می شود (مانند اسیدهای هیدروکسی، اسید سالیسیلیک، رتینول ها و بنزوئیل پراکسید) در نواحی درمان استفاده نکنید. توصیه می­شود که در تنها از لوسیون های ملایم برای نواحی تحت لیزر استفاده کرده و در روز لیزر نیز از هیچ ماده بهداشتی و آرایشی استفاده نکنید.

3- اجتناب از انجام روش های زیبایی و جوانسازی

حداقل 14 روز قبل از لیزر موهای زائد از تزریق بوتاکس، تزریق پرکننده­هایی مانند انواع فیلر و ژل، لایه برداری شیمیایی یا میکرودرم ابریژن در ناحیه لیزر خودداری کنید. هم­چنین بین 2 تا 3 هفته قبل از لیزر از سایر روش­ -های رفع موهای زائد مانند الکترولیز، اپیلاسیون، کندن مو با موچین، بند انداختن و کرم های موبر که سبب تخریب فولیکول­های مو می­شوند، خودداری کنید.

لیزر سایناشور - مراقبت های بعد از لیزر

4- محدودیت یا قطع برخی از داروها

برخی از داروها، از جمله بسیاری از آنتی بیوتیک­ها می­توانند حساسیت شما را به گرما و نور لیزر افزایش دهند، بنابراین قبل از انجام لیزر با پزشک خود در خصوص مصرف آنتی بیوتیک­ها صحبت کنید. هم­چنین توصیه می_ شود از داروهایی مانند آسپیرین و یا داروهای ضد التهابی قبل از لیزر موهای زائد اجتناب کرده و مصرف راکوتان (ایزوترتینوئین) را 6 ماه قبل از درمان قطع کنید.

5- شیو کردن (تیغ زدن) قبل از لیزر

موهای نواحی درمان باید بین 12 تا 24 ساعت قبل از لیزر به طور کامل شیو (تیغ زدن) و تمیز شود. هدف از تیغ زدن روز قبل از لیزر این است که انرژی لیزر در ساقه مو هدر نرفته و سریعا به ریشه مو برسد. در صورت بروز حساسیت به تیغ می­توانید از ماشین اصلاح استفاده نمایید.

تثبیت آرایش در گرما به روش آرایشگران حرفه ای

6- مشاوره با پزشک

توصیه می شود در اولین جلسه برای لیزر موهای زائد با پزشک خود مشاوره ای داشته تا مطمئن شوید که لیزر برای شما روشی موثر خواهد بود. توجه داشته باشید در مرحله مشاوره پزشکی تمام سوابق بیماری، حساسیت دارویی یا آلرژی و مصرف هرگونه دارو را در اختیار دکتر خود قرار دهید.

موارد منع انجام لیزر موهای زائد

به دلایل ایمنی، در صورت داشتن شرایط و موارد زیر، شاید نتوانید از این روش رفع موهای زائد استفاده کنید:

 • مشکلات قبلی در مورد لیزر درمانی
 • سابقه زخم و اسکار کلوئیدی
 • عفونت فعال یا سابقه تبخال در منطقه‌ی مورد نظر برای لیزر
 • حساسیت شدید به هیدروکینون یا سایر مواد سفید کننده
 • استفاده از آكوتان خوراكی ظرف 6 هفته قبل از شروع درمان
 • بارداری
 • شیر دهی

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد

تعداد جلسات لیزر موهای زائد

رشد مو در چرخه‌ها و اکثر افراد حداقل به ۳ یا تعداد بیشتری درمان با فاصله ۴ تا ۸ هفته از هم نیاز دارد تا بتواند نتایج رضایت بخشی را به همراه داشته باشد. حداقل بین ۱۰ تا ۲۵ درصد کاهش رشد مو را می‌توان در هر درمان انجام شده انتظار داشت.

مزایای لیزر موهای زائد

 1. هزینه نهایی کمتر (برای تمام طول عمر) در مقایسه با اپیلاسیون و سایر روش‌ها
 2. عدم وجود درد یا ناراحتی ناشی از اپیلاسیون یا روش های دیگر
 3. عدم نیاز به رفع موهای زائد به طور منظم
 4. پوستی صاف و یکدست
 5. عدم رشد موهای زیر پوستی
 6. سریع و مؤثر بودن
 7. ایجاد ناراحتی کمتر برای پوست
 8. کاهش رشد بیش از حد مو

عوارض لیزر موهای زائد

 1. درد: برای کاهش درد، بلافاصله بعد از لیزر از کمپرس سرد استفاده کنید. درد عارضه‌ای موقتی است و خود به خود برطرف می‌شود.
 2. قرمزی و التهاب: استفاده از کمپرس سرد یا ژل بعد از لیزر، درمان‌های مؤثری برای قرمزی و التهاب هستند. این عارضه هم موقت بوده و خود به خود برطرف می‌شود. اگر قرمزی و التهاب خیلی شدید باشد، می‌توان از استروئیدهای موضعی استفاده کرد.
 3. تغییر رنگ پوست: یکی از عوارض لیزر که ماندگاری زیادی دارند. برای رفع این مشکل می‌توان از کرم‌های سفید کننده، لایه بردارها یا تزریق استروئید استفاده کرد. لکه‌های تیره یا روشن پوستی بین چند ماه تا چند سال ماندگار هستند. البته احتمال وقوع این عارضه بسیار نادر است.
 4. سوختگی و تاول: این عارضه زمانی رخ می‌دهد که دستگاه لیزر فرسوده باشد یا اپراتور لیزر تجربه‌ی کافی نداشته باشد. درمان این عارضه به شکل مراقبتی یا حمایتی است؛ یعنی باید از پمادهای مخصوص سوختگی و داروهای مسکن استفاده کنید تا خود به خود درمان شود. در صورتی که سوختگی شدید باشد، برای شما داروهای استروئیدی موضعی قوی تجویز خواهد شد که باید تا چند روز بعد از درمان استفاده کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

1 دی 1402

بروز رسانی توسط

shadi hemati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *