زردی فرش بعد از شستشو یکی از مشکلاتی است که ممکن است بعد از شستن فرش مخصوصا در خانه با آن مواجه شوید. حتما از ترفندهای این مقاله کمک بگیرید و شستشوی فرش را اصولی انجام دهید تا با این مشکل مواجه نشوید. با شادمگ همراه شوبد.

دلیل اصلی زرد شدن فرش بعد از شستن

معمولا زرد شدن فرش‌ ها بعد از شستن ریشه فرش در روش شستشوی سنتی در منزل اتفاق می‌افتد. در قالیشویی به دلیل روش‌های شستشوی قوی‌تر و رعایت کامل مراحل این اتفاق رخ نمی‌دهد.

در اکثر مواقع دلیل اصلی این رویداد تمیز نشدن کامل فرش یا آب‌کشی نا‌مناسب فرش می‌باشد. احتمالا اگر درست فرایند‌های شستشو را انجام نداده باشید برای شما هم این مورد اتفاق افتاده است. این زردی معمولا در قسمت‌های سفید فرش و یا نخ‌های ریشه فرش دیده می‌شود.

زردی فرش بعد از شستشو

باقی ماندن زرداب در فرش

اغلب باقی ماندن بخشی از آب کثیف در بخش‌هایی از فرش و خشک شدن آن سبب زردی ریشه‌ها و فرش می‌شود. بنابراین باید در زمان شستشو تا جایی که می­توانید زرداب را از طریق پارو زدن از بافت فرش خارج کنید. همچنین پیش از پهن کردن فرش نیز از خشک شدن کامل آن اطمینان حاصل نمایید.

 استفاده از شوینده‌های اسیدی

زرد شدن فرش بعد از شستن دلایل دیگری هم دارد. شوینده‌های بی­ کیفیت یا نامناسب نیز می‌توانند با وارد آوردن آسیب برای بافت فرش موجب ایجاد لکه‌های زرد بر روی آن شوند. برای مثال به­ کار بردن شوینده‌هایی که خاصیت اسیدی دارند یا پودر ماشین لباسشویی به­ خصوص پودرهایی که دارای آنزیم‌های قوی هستند، نه تنها بافت فرش را از بین می‌برد بلکه رنگ آن را نیز زرد می‌کند.

عدم غبارگیری درست

دلیل دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد نشستن گرد و غبار زیاد بر روی فرش است. اگر فرش را مرتب جارو نزنید گرد و خاک به داخل بافت آن نفوذ می‌کند و در صورت عدم شستشوی صحیح به صورت زردی خود را نشان می‌دهد.

زردی فرش بعد از شستشو

به همین علت توصیه می‌کنند قبل از شستشو حتما آن را با جاروبرقی خوب تمیز کنید.

البته شیوه صحیح‌تر آن است که فرش را بتکانید و با زدن چوب به پشت آن گرد و خاکش را بگیرید. در قالیشویی‌ها نیز به صورت سنتی و با استفاده از چوب یا با استفاده از دستگاه‌های خاص گرد و غبار فرش را خارج می‌کنند. اگر گرد و غبار فرش به خوبی گرفته نشود هنگام شستشو به گِل تبدیل شده و با نفوذ به سطح گره‌های فرش در طول زمان سبب پوسیدگی آنها می‌شود.

روش صحیح شامپو فرش کشیدن و از بین بردن لکه فرش ؛ سریع و آسون و بی دردسر

اکسیداسیون و فرسودگی فرش

از بین بردن لکه زرد روی فرش زمانی که دچار فرسودگی و اکسیداسیون شود کاری بسیار سخت خواهد بود. زمانی که فرش در معرض تابش مستقیم نور خورشید و یا آلاینده‌های محیطی قرار گیرد الیاف آن به مرور تحلیل رفته و باعث ایجاد لکه زرد در فرش می‌گردد. در قالیشویی‌های مجهز و حرفه‌ای برای خشک کردن فرش از دستگاه‌های خشک کن مخصوص استفاده شده تا به بافت و الیاف فرش آسیبی وارد نشود.

زردی فرش بعد از شستشو

 آویزان کردن فرش خیس

مورد بعدی که بیشتر به زرد شدن ریشه‌ها می‌انجامد آویزان کردن فرش در زمانی است که هنوز آب آن نرفته است. بهتر است ابتدا اجازه دهید آب فرش برود. اگر فرش را به طور خیس آویزان کنید آب‌های اضافی در قسمت ریشه جمع شده و سبب زرد شدن آن می‌گردد.

سیگار و لکه‌ های نیکوتین

از دیگر دلایل پدید آمدن لکه زرد بر روی فرش می‌توان به سیگار کشیدن در منزل اشاره کرد. دود ناشی از سیگار حاوی میزان بالایی نیکوتین بوده و در طول زمان باعث می‌شود تا بخش‌های مختلف فرش زرد شود. از بین بردن این لکه‌ها بسیار سخت بوده و در اغلب موارد باعث فرسایش الیاف فرش می‌گردد.

چه کنیم که فرشمان بعد از شستشو زرد نشود

حال که با علت‌های اصلی زرد شستن فرش بعد از شستشو آشنا شدیم، باید بدانیم تا برای مقابله با آن چه کنیم. برای اینکه زرد‌آب در فرش ایجاد نشود و فرش زرد نشود بهتر است در صورت اطمینان از مرحله شستشو مراحل زیر را حتما انجام دهید.

قبل از آویزان کردن فرش اجازه بدهید تا آب فرش خارج شود. این کار از انباشه شدن و گندیدن آب جلوگیری می‌کند. اگر این مرحله انجام نشود امکان بو گرفتن فرش نیز وجود خواهد داشت.
مرحله آب‌کشی را با صبر و به صورت کامل انجام دهید تا تمام چرک‌های سطح از بین بروند.
قبل از شستن فرش و خیس کردن آن، حتما فرش را جارو کنید. این کار باعث می‌شود گرد و غبار و ذرات خاک در فرایند شستشو باعث ایجاد لکه و زردی در فرش نشوند.

تمیز کردن گوشی موبایل با ترفندهای ساده و حرفه ای

زردی فرش بعد از شستشو
حتما دقت کنید از مواد شوینده مناسبی برای شستن فرش‌ها استفاده کنید. استفاده از مواد نامناسب و یا نامرغوب در عین آسیب زدن به فرش شما، تمام فرآیند شستشو را از بین می‌برد و بیهوده می‌کند.

برای از بین بردن زردی فرش بعد از شستن چه بکنیم؟

اگر بعد از شستن فرش‌های خود با لکه‌های زرد‌رنگ یا ریشه‌های زرد مواجه شدید، می‌توانید یکی از اقدامات زیر را اجام دهید:

شستشوی دوباره

فرش خود را مجدد بشویید و تمام مراحل را کامل رعایت کنید. البته بهتر است اگر تصمیم به این کار را دارید، کار شستن مجدد را آغاز کنید.

استفاده از محلول سرکه و آب نمک

همان­طور که می‌دانید از سرکه برای حذف برخی از لکه‌های فرش استفاده می‌شود.

زردی فرش بعد از شستشو

یکی از بهترین روش ها برای رفع زردی فرش استفاده از محلول آب نمک و سرکه است. کافی است محلول آب و سرکه را با استفاده از ۱.۵ لیتر آب، ۲ قاشق چایخوری نمک و ۲ قاشق سرکه تهیه کنید و سپس یک تکه تور یا دستمال را به آن آغشته کرده و روی جاهایی از فرش که زرد شده، بکشید.

استفاده از محلول سرکه و جوش شیرین

این محلول از مورد قبلی قوی‌تر بوده و اثرگذاری بیشتری در رفع زردی فرش بعد از شستن دارد. کافی است در محلول بالا به جای نمک از جوش شیرین استفاده نمایید. این محلول برای سفید کردن ریشه‌هایی که زرد شده‌اند نیز کاربرد دارد.

به کارگیری شوینده‌هایی با اسیدیته پایین

در این روش از شوینده‌های شیمیایی که خاصیت اسیدی پایینی دارند استفاده می‌شود. از جمله این شوینده‌ها می‌توان به شامپو فرش، صابون، پودر دستی و … اشاره کرد.

زردی فرش بعد از شستشو

مقداری از شامپو فرش یا شوینده را در آب ولرم حل کنید و سپس با استفاده از اسفنج یا یک تکه ابر آن را بر روی فرش بکشید و اجازه دهید تا خشک شود.

صابون رختشویی نیز در این زمینه کارایی دارد. برای استفاده از صابون رختشویی ابتدا باید قسمتی از فرش که زرد شده را خیس کرده و سپس صابون را روی آن بکشید. در نهایت نیز اثرات صابون را پاک کرده و فرش را آبکشی نمایید.

استفاده از پارچه مرطوب

اگر لکه‌هایی که به علت زرد شدن فرش بعد از شستن ایجاد شده‌اند کم هستند یا رنگ آنها کمرنگ است، یک پارچه نمدار معمولی نیز می‌تواند برای حذف آنها مفید باشد.

تمیز کردن کیف سفید چرمی و برق انداختن آن با 10 راهکار خانگی

اگر با روش‌های فوق زردی فرش شما برطرف نشد چارۀ دیگری باقی نمی‌ماند جز اینکه آن را به یک قالی­شویی معتبر بسپارید.

علت زرد شدن فرش دستباف

همانطور که در ابتدای مقاله صحبت کردیم، زرد شدن فرش یک چالش آزاردهنده محسوب می‌شود. ما سعی کردیم علت زردی فرش بعد شستن را به صورت کامل توضیح دهیم. گاهی فرش‌های دسباف نیز همانند فرش‌های مدرن و ماشینی دچار لکه‌های زرد و تیره‌ایمی‌شوند. به نظر می‌رسد علت زرد شدن فرش‌های دسباف مربوط به نحوه شست و شو و خشک کردن فرش باشد. برای پیشگیری از زرد شدن فرش دسباف بهتر است تمامی آب موجود در تار و پود فرش را خارج کنید و برای خشک کردن آن شیوه صحیحی در نظر بگیرید.

زردی فرش بعد از شستشو

پیش گیری از زردشدن فرش بعد از شستن

همان­طور که مطالعه کردید بهترین کار برای جلوگیری از زرد شدن فرش بعد از شستشو رعایت اصول مربوط به شستن فرش است. اگر می‌خواهید فرش شما زرد نشود باید آن را پیش از شستشو به خوبی غبارگیری نمایید.

برای غبارگیری در صورتی که فرش تمیز است از جاروبرقی استفاده نمایید. اما اگر فرش گرد و خاک زیادی به خود گرفته از یک چوب برای بیرون کشیدن غبارها بهره ببرید. هنگام شستشو از شوینده‌های مناسب استفاده کنید. تلاش کنید که آب به درستی از بافت فرش خارج شود، برای این کار باید آن را به خوبی پارو بکشید. وقتی فرش را آویزان می‌کنید مجددا روی آن آب نگیرید. در نهایت مراقب باشید که فرش به درستی و به­طور کامل خشک گردد.

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که اگر فرشتان رنگ می‌دهد نباید در منزل آن را بشویید و لازم است شستشوی آن را به قالی­شویی بسپارید. برای این که بدانید فرشتان ثبات رنگ مناسبی دارد یا خیر، یک پارچه خیس را روی آن بکشید، اگر پارچه رنگی شد، یعنی نمی‌توانید فرش را در منزل بشویید چرا که احتمال زرد شدن آن یا بهم ریختن رنگ­هایش وجود دارد.

زردی فرش بعد از شستشو

سخن آخر

شستن فرش دارای اصول و قوانین خاصی است. اگر به صورت شستن و خشک کردن فرش را انجام ندهید، لکه‌های زرد و قهوه‌ای روی فرش شما پدیدار می‌شوند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

26 دی 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *