افتتاح حساب ترکیه
فرچه کشیدن - شستن فرش در خانه

شستن فرش در خانه اصلا کار سختی نیست ولی همین کار به ظاهر آسان نیازمند رعایت برخی اصول است تا هم فرش شما تمیز تر شود و هم آسیبی به بافت فرش وارد نشود. شادمگ این اصول را در اختیارتان قرار داده است. با ما همراه باشید.

شستن فرش و موکت در  خانه

یکی از بزرگترین دغدغه های خانم های خانه دار به خصوص در ایام نزدیک عید نوروز شتشوی فرش و موکت است . برای شستشوی فرش و موکت لازم است اصولی را رعایت کنید تا به فرش و موکت شما آسیب نرسد . اگر می خواهید در منزل فرش و موکت خود را بشویید ، این بخش را مطالعه بفرمایید و با طریقه شستشوی صحیح فرش و موکت آشنا شوید. البته برای شامپو فرش کشیدن هم باید روش صحیح شامپو فرش کشیدن را بلد باشید.

شستشوی فرش - شستن فرش در خانه

شستن فرش در خانه با رعایت اصول

برای شست و شوی فرش ها روش های متعددی وجود دارد اما بهترین روش برای شستن فرش ها سپردن آنها به قالی شویی است . با سپردن فرش هایتان به قالیشویی شما با خیال راحت می توانید به خانه تکانی خود برسید.

بهتر است فرش خود را به شرکت های معتبر قالیشویی دهید و اطمینان حاصل کنید فرشتان هنگام شستشو آسیب نمی بیند . شستشوی فرش دستباف با بافت ابریشمی را نیز به دست کاردان بسپارید و بهتر است خودتان اقدام به شستشوی این نوع فرش نکنید.

روش شستشوی روفرشی بسیار ساده تر از آن چیزی است که فکرش را می کنید. فقط برای شستن روفرشی باید چند نکته مهم را عایت کنید تا ظاهر و بافت روفرشی دچار مشکل نشود.

تجهیزاتی که برای شستن فرش در خانه نیاز دارید

قبل از آنکه از روش شستن فرش به شما بگوییم، باید یک سری مواد و تجهیزات مهیا کنید تا در حین شستشو به دنبال آن‌ها نگردید. شستشو فرش همانند آشپزی است. قبل از آشپزی مواد مورد نیاز را تهیه می کنید، مقادیر را مشخص می‌نمایید و در آخر آشپزی را آغاز می‌کنید. برای شستن فرش نیز نیاز به یک سری مواد شوینده عمومی و وسیله کاربردی است.

  • پارو
  • جارو برقی
  • اسفنج تمیز
  • سطل
  • مواد شوینده ( مانند پور صابون ، شامپو فرش و …. )
  • آب
  • دستکش پلاستیکی
  • سطحی یکدست،سخت و ترجیحاً شیب دار با آبراه خروجی

برای یک شستشو درست و حسابی و مبتنی بر اصول، بهتر است همه‌ی موارد بالا را تهیه کنید.

فرش شستن - شستن فرش در خانه

پیش از شستن فرش در خانه به چه نکاتی باید توجه کرد ؟

اگر پیش از این تجربه‌ی شستن فرش در منزل نداشتید، یا حتی می‌خواهید فرشی را برای اولین بار بشوئید، بهتر است حواستان به نکاتی که در ادامه مطرح می‌شود، باشد:

فضای مناسب، یکی از مهمترین چالش‌های شستشوی فرش در خانه است. در صورتی که در خانه‌های آپارتمانی زندگی می‌کنید و شرایط مناسب در حیاط ساختمان برای شستن فرش در خانه مناسب نیست، بهتر است گزینه‌ی قالیشویی را انتخاب کنید.
اگر قصد دارید فرشی را برای اولین بار بشویید، شاید بهتر است قبل از شروع شستشو مطمئن شوید که فرش رنگ نمی‌دهد. برای این کار بهتر است قبل از هر کاری پارچه‌ای مرطوب روی سطح فرش بکشید تا از رنگ ندادن آن مطمئن شوید.

رفع فوری زرد شدن قاب گوشی ژله ای و سیلیکونی مثل روز اول براق و تمیز

بهتر است قبل از شروع به شستن فرش در خانه، به فکر خشک کردن آن هم باشید. بعد از اتمام شستشو، نیاز به فضایی سفت و شیب‌دار دارید تا فرش را در آنجا پهن کنید که خشک شود.

فرش - شستن فرش در خانه

پیش از شروع به شستن فرش در خانه، بهتر است فرش را کاملا از گرد و غبار بتکانید. البته حواستان باشد حین انجام این کار به پرزهای فرش آسیب نرسانید. با توجه به مطالبی که در راهنمای انتخاب پادری مناسب برای منزل گفتیم، این فرش‌ها در معرض آلودگی بیشتری قرار دارند. برای همین پیش از شستن، زدودن گرد و غبار آن‌ها کار سخت‌تری است و شاید نیاز به چند مرحله داشته باشد.

نحوه شستن فرش و موکت در خانه

اگر فرش های شما به قدری کثیف نیستند که بخواهید برای شست و شو آن ها را به قالیشویی بسپارید و یا نمی خواهید هزینه زیادی بپردازید و به شرکت های قالی شویی مراجعه کنید پس خودتان فرش هایتان را بشویید تا تمیز شوند . در ادامه اصول شستشوی فرش در منزل را برایتان آورده ایم:

1. شستن فرش نیازمند فضای مناسب است پس اگر فضای مناسبی دارید و ابعاد فرشتان کوچک است با رعایت مصرف بهینه آب می توانید آن را در خانه بشویید اما اگر فرش خانه شما بیشتر از 6 متر است، تابع فرهنگ آپارتمان نشینی باشید وشستن آن را به قالیشویی بسپارید.

2. قبل از شستشوی فرش گرد و غبار آن را با تکاندن فرش یا با کشیدن جارو از بین ببرید اما مواظب باشید حین این کار تار و پود فرش شما را دچار آسیب نشود.

لکه گیری - شستن فرش در خانه

3. اطمینان یابید که فرش شما رنگ نمی دهدزیرا چنانچه در بخش رازهای خانه داری در نمناک می خوانید نگ دادن به فرش دستبافت و یا ماشینی آسیب جدی وارد می کند. برای اینکه بدانید فرش شما رنگ می دهد یا نه، روی سطح فرش یک پارچه یا دستمال سفید مرطوب بکشید. اگر پارچه مرطوب رنگ گرفت، فرش را خودتان نشویید و شستشوی آن را به افراد ماهر بسپارید.

4. برای اینکه آب اضافی فرش به راحتی از آن خارج شود برای شستشوی فرش از سطحی سخت و شیبدار استفاده کنید .

5. برای شستشوی فرش درجه حرارت آب باید متوسط باشد واز آب ولرم استفاده نمایید.

مراقبت از فرش

6. از مواد شوینده قلیایی در شستشوی فرش استفاده نکنید و اسیدیته خنثی را به کار ببرید. برای شستشوی فرشتان از پودر شستشوی دستی، شامپو فرش، پودر صابون و مایع ظرفشویی استفاده کنید و اگر فرشتان چندان کثیف نیست یا روی آن لکه چربی وجود ندارد، از شوینده رقیق شده با آب استفاده کنید.

سطوح زیر فرش را با مواد شوینده اسیدی یا مواد شوینده ای که خاصیت قلیایی دارند تمیز نکنید چون امکان دارد که اثرات مواد شوینده از روی سطوح خوب تمیز نشوند و باعث آسیب رساندن به بافت فرش شوند.

جارو - شستن فرش در خانه

7. بعد از شستشوی فرش آن را آبگیری کنید و پرزهای اضافی آن را با حوله بگیرید. اگر فکر می کنید فرشتان رنگ می دهد بگذارید فرش شما ساعتی در همان حالت بماند تا رنگ به قسمت های دیگر راه نیابد.

8. برای خشک شدن فرش، آن را از پشت و در فضای آزاد به دور از نور آفتاب پهن کنید.

مهمترین علت شل شدن برگ گیاه چیست ؟ راهکار موثر برای جلوگیری از بیحالی و پژمردگی

9. فرشتان را در نور آفتاب قرار ندهید و آویزان نکنید زیرا این کارها سبب آسیب به بافت فرش می شود.

10. برای خشک کردن فرش از وسایل گرم کننده و حرارتی استفاده نکنید.

11.در حال پهن کردن فرش روی ریشه فرش آب نگیرید زیرا این کار سبب زرد شدن ریشه های فرش می شود.

12. پس از خشک شدن فرش آن را با یک برس به آرامی برس بزنید تا طرح ها جای خود قرار گیرند.

راهنمای گام به گام شستن فرش در خانه

حالا که تصمیم به استفاده از این روش شستن فرش گرفتید، با هم دیگر، گام‌هایی که باید برای شستن فرش طی کنید، مرور می‌کنیم.

گام اول: خیس کردن فرش

بهترین روش برای خیس کردن فرش برای آغاز شستشو، استفاده از سردوش شلنگ آب و خیس کردن فرش به صورت موازی است. این کار را تا خیس شدن تمام سطح فرش ادامه دهید. حتی اگر از فرش گرد یا فرش بیضی‌شکل استفاده می‌کنید، باز هم رفت و برگشت را به صورت خط‌های صاف انجام دهید.

گام دوم: استفاده از ماده شوینده مناسب برای شستن فرش ؛ بهترین لکه بر فرش

پس از این که فرش به طور کامل خیس شد، ماده‌ی شوینده مناسب را اضافه کنید. بهترین محلول برای شستن فرش، شامپو فرش به اضافه‌ی مقداری پودر دستی و کلر است. البته این محلول برای شستشوی کامل فرش است. در صورتی که فرشتان خیلی کثیف نیست و قصد شستشوی ساده را دارید، شستن شامپو فرش در خانه با شامپو فرش هم کافی است.

شامپو - شستن فرش در خانه

گام سوم: شستن فرش با فرچه مناسب

بعد از این که فرش خیس شد و ماده‌ی شوینده‌ی مناسب را هم به آن اضافه کردید، با استفاده از فرچه، تمام سطح فرش را شستشو دهید. فراموش نکنید که حرکت فرچه روی فرش حتما باید به صورت بالا به پایین و برعکس باشد. وگرنه احتمال آسیب رسیدن به فرش بالا است. سپس باید ریشه‌های فرش را بشویید. برای شستن این بخش هم حرکت فرچه از بالا به پایین است.

گام چهارم: آبکشی فرش برای از بین رفتن کف

گام بعدی در شستشوی فرش در خانه، آبکشی مجدد فرش است. می‌توانید مانند گام اول، با استفاده از سردوش شلنگ آب این کار را انجام دهید یا با سطل، روی فرش آب بریزید تا کف آن از بین برود. در این مرحله هم جریان آب باید به صورت از بالا به پایین باشد.

گام پنجم: پاروکشی فرش

با استفاده از یک پارو و با حرکت در حهت خواب فرش، آب‌هایی که در عمق فرش نفوذ کرده است، خارج کنید. اگر رطوبت در فرش باقی بماند، باعث زردی سطح فرش و ریشه‌ها می‌شود.

پارو - شستن فرش در خانه

گام ششم: خشک کردن فرش

مرحله‌ی آخر شستشوی فرش در خانه، خشک کردن آن است. پس از پاروکشی، فرش را آرام آرام لوله کنید و با هر لایه لوله کردن، پشت فرش را هم آب بکشد. بعد از این که فرش را به طور کامل لوله کردید، آن را روی یک محیط شیبدار قرار دهید تا آب باقی‌مانده‌ی آن خارج شود.

سپس فرش را جلوی نور خورشید پهن کنید تا کاملا خشک شود. پیش از خشک شدن کامل فرش آن را در منزل پهن نکنید تا از پخش بوی رطوبت جلوگیری کنید. در صورتی که در فصل تابستان اقدام به شستشوی فرش در خانه کرده‌اید، با استفاده از یک پارچه‌ی سفید، از شدت تابش نور به فرش بکاهید.

روش های فوق العاده فوری برای تشخیص شیر خراب از سالم + کاربردهای شیر ترشیده !

اگر فرش را کامل، و به درستی خشک نکنید، احتمال زردی آن وجود دارد. در صورتی که به هر دلیلی پس از شستشو، لکه‌های زردی به فرش اضافه شدند، می‌توانید با استفاده از نکاتی که در مقاله‌ی «چگونه زردی فرش را از بین ببریم؟»‌ به آن اشاره کرده‌ایم، این لکه‌های زرد را از بین ببرید.

فرش سفید - شستن فرش در خانه

ویژگی یک ماده شوینده مناسب برای شستشو فرش در خانه

یکی از نکات مهم در روش شستشو فرش در خانه انتخاب یک ماده شوینده مناسب است. به راستی ماده شوینده باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟

اصلی ترین ویژگی داشتن قدرت پاک کنندگی بالا است. این قدرت پاک کنندگی باید در رفع لکه و جرم‌های فرش باشد.
ماده شوینده باید از خاصیت نرم کنندگی فرش بهره مند باشد.
موجب خوردگی بافت فرش نشود.
دارای رایحه مناسب باشد.
PH ماده شوینده باید به حالت خنثی باشد. یعنی نه اسیدی و نه بازی
حالت ماده شوینده مایع باشد. (غیر پودری)
ماده شوینده فرار باشد تا فرش سریع خشک شود.
از نسبت حلالیت پایین با آب برخوردار باشد.
قابلیت استفاده از روش مکانیزه و غیرمکانیزه در شستشو فرش را داشته باشد.
دارای کف و فوم معقول و کنترل شده باشد.
مقرون به صرفه باشد.

نکات شستن فرش در خانه

برای خارج کردن گرد و غبار از از لا به لای تاروپود فرش از یک جاروبرقی با مکش بالا استفاده کنید زیرا باقی ماندن گرد و غبار ها در میان پرز ها باعث چرک تاب شدن فرش می شود.

آب کشیدن - شستن فرش در خانه
ازبرس هایی با بافت نرم برای کشیدن شامپوی مخصوص به روی فرش استفاده کنید اما به هیچ وجه از برس های سیمی و یا زبراستفاده نکنید زیرا این کار به تار و پود فرش شما آسیب می زند.
با آب ولرم محلول شست و شو درست کنید چرا که آب داغ به بافت فرش آسیب می رساند و آب سرد هم قدرت پاک کنندگی ندارد.
شامپو فرش مناسب جنس فرش خود انتخاب کنید . بهترین گزینه ها شامپو فرش هایی با درصد پایین که خاصیت اسیدی و فاقد جوهر هستند ، می باشند.
درون ظرفی یک لیتر آب و دو فنجان شامپو فرش بریزید و خوب هم بزنید تا کف کند .
با یک تور یا اسفنج کف شامپو فرش را آرام روی فرش بمالید.

نکته

در صورتی که به جای کف شامپو از آب آن استفاده کنید، فرش تمیز نمی شود، بلکه با رسیدن رطوبت به ریشه های فرش ، به مرور زمان و چند بار انجام این کار ریشه ها می پوسند.
کف شامپو فرش آلودگی روی پرزهای فرش را در خود حل کرده و در مجاورت اکسیژن هوا به مدت نیم ساعت ناپدید می شود ، در این مدت نباید روی فرش راه بروید.
پس کار شامپو فرش کشیدن را از قسمت بالای فرش شروع کنید تا روی کف شامپو فرش راه نروید.
پس ازگذشت نیم ساعت روی فرش یک دستمال زبر و یا تور پرده را بمالید تا جهت خواب فرش درست شود سپس با یک جاروی چوبی فرشتان را به سمت خواب آن جارو بزنید.

جاروبررقی - شستن فرش در خانه
با یک برس قدیمی فرشتان را برای سر جای خود قرار گرفتن پرزها شانه کنید تا فرش شما نرم و زیبا به نظر برسد .

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

28 خرداد 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *