افتتاح حساب ترکیه
تمیز کردن کابینت ام دی اف

شاید تمیز کردن کابینت ام دی اف یکی از آن کارهایی باشد که مدام پشت گوش میندازید. احتمالا نه به‌خاطر این که حافظه ضعیفی دارید؛ بلکه به این دلیل که کار سخت و حوصله‌سربری به نظر می‌رسد. ما در شادمگ روش هایی به شما یاد دادیم که بدون صرف کمترین انرژِ این کار را به آسانی انجام دهید.

تمیز کردن کابینت ام دی اف

تمیز کردن کابینت ها یکی از مراحل نظافت آشپزخانه است. کابینت ها در معرض آلودگی، ذرات چربی و گردوغبار فراوانی قرار دارند، بنابراین لازم است هر چند وقت یکبار کابینت ها را تمیز نمود. هنگام تمیز کردن کابینت ها نکاتی را باید رعایت نمود که یکی از این نکات توجه به متریال و جنس کابینت است. در این بخش نمناک نحوه تمیز نمودن کابینت های ام دی اف براق را آورده ایم.

تمیز کردن کابینت ام دی اف

چه زمان‌هایی باید برای پاک کردن کابینت ام دی اف اقدام کنیم ؟

برای هرکاری یک برنامه‌ریزی صحیح داشته باشید. تمیزکردن کابینت هم از این قاعده مستثنی نیست. در زیر یک برنامه کلی برای این کار به شما پیشنهاد می‌کنیم.

هفتگی

بهتر است هر هفته برای تمیز کردن کابینت ام دی اف خود یک برنامه منظم داشته باشید. هر زمان متوجه لکه‌ای شدید، مدل کابینت آشپزخانه را به روشی که در بالا به شما یاد دادیم تمیز کنید یا به‌عهده یکی از اعضای خانواده بگذارید.

فصلی

سه یا چهار بار در سال، تمام محتویات درون کابینت را خالی کنید و به تمیز کردن کابینت ام دی اف مشغول شوید. کشوها، گوشه‌ها و هر نقطه‌ای را که ممکن است دیده نشود، تمیز کنید. از یک مسواک نرم برای راحت‌ترشدن این کار بهره ببرید.

هنگام پاک کردن کابینت ها زیاد به درب های آن فشار وارد کنید تا به رگلاژ درب کابینت نیاز پیدا نکنید.

روش تمیز کردن کابینت ام دی اف

گرد و غبار روی کابینت براق را تمیز کنید

برای تمیز کردن کابینت های ام دی اف ابتدا با یک دستمال نخی و تمیز گرد و غبار روی کابینت را تمیز کنید و آن را گردگیری نمایید.

تمیز کردن کابینت ام دی اف

از ترکیب مایع ظرفشویی و آب استفاده کنید

برای تمیز کردن دوده از روی کابینت ام دی اف براق، از ترکیب مایع ظرفشویی و آب استفاده کنید. با یک اسفنج آغشته به ترکیب مایع ظرفشویی و آب که آن را کامل آبگیری نموده اید، سطح کابینت را تمیز کنید و سپس با یک دستمال نخی مرطوب کابینت را تمیز و در آخر با یک دستمال نخی خشک کنید. شما باید سریع کابینت را خشک نمایید تا رد رطوبت باقی نماند.

تکنیک های آسان برای صاف کردن لباس بدون اتو | خداحافظی با لباس چروکی

با دستمال مرطوب کابینت را تمیز کنید

اگر روی کابینت شما چرب نیست لازم نیست که از ترکیب مایع ظرفشویی و آب یا دیگر مواد شوینده استفاده نمایید بلکه می توانید گرد و خاک را از روی کابینت ام دی اف با یک دستمال نخی کمی مرطوب تمیز کنید، سپس با یک دستمال نخی و نرم خشک رد رطوبت روی کابینت را پاک کنید.

برای درخشان نمودن سطح کابینت از سرکه استفاده کنید

درخشان نمودن سطح کابینت ام دی اف البته فقط رنگ سفید با ترکیب ساده آب و سرکه امکان پذیر است زیرا سرکه به درخشش کابینت سفید کمک می کند. برای این کار آب و سرکه را با هم ترکیب نمایید سپس یک دستمال نخی را به این ترکیب آغشته نموده و سطح کابینت را با این دستمال تمیز و سپس آن را با یک دستمال تمیز، خشک کنید.

از سرکه برای شستن مبل با سرکه نیز استفاده می شود و به خوبی لکه ها را از سطح پارچه پاک می کند.

با جوش شیرین لکه کابینت ام دی اف را پاک کنید

برای پاک کردن لکه چربی کابینت از جوش شیرین کمک بگیرید. برای این کار مقداری جوش شیرین را با مقدار کمی آب مخلوط کنید تا یک خمیر جوش شیرین حاصل شود. روی لکه کابینت این خمیر را قرار دهید و پس از خشک شدن خمیر آن را با یک دستمال مرطوب پاک کنید. سپس رد رطوبت را با یک دستمال تمیز و نخی، خشک کنید.

تمیز کردن کابینت ام دی اف

پاک کردن لکه چربی از کابینت‌ ام دی اف

یک روش تمیز کردن کابینت‌ام دی اف از لکه‌های چربی موجود بر سطح آن، استفاده از شامپو فرش می‌باشد که نحوه صحیح تمیز کردن کابینت‌ ام دی اف با شامپو فرش در مطالب بالاتر به طور کامل توضیح داده شده است. چنانچه این روش برای تمیز کردن کابینت mdf قهوه‌ای یا سفید کافی نبوده و لکه‌ها همچنان پاک نشده بودند، می‌توان از روش تمیز کردن کابینت mdf با جوش شیرین استفاده کرد.

چند دعای حل مشكل فوری برای گرفتن حاجت و اجابت دعا

برای این کار می‌توانید خمیری از جوش شیرین را از ترکیب آن با آب درست کرده و سپس آن را با کمک یک مسواک نرم بر روی لکه‌های موجود بر سطح کابینت اعمال کنید. این کار را تا زمانی انجام دهید که دیگر هیچ لکه چربی بر روی سطح کابینت باقی نمانده باشد. بعد از گذشت چند دقیقه که خمیر مورد نظر خشک شد، به کمک دستمال نم‌داری آن را کاملاً از روی سطح انواع مدل های کابینت ام دی اف سفید پاک کرده و سپس با استفاده از یک دستمال خشک رد آن را پاک نمایید تا دیگر اثری از لکه‌ها بر روی سطح آن باقی نماند.

برق انداختن کابینت‌ ام دی اف

برای تمیز کردن و برق انداختن کابینت mdf سفید یا قهوه‌ای و مشکی و سایر رنگ کابینت‌ها می‌توان از مواد گوناگونی استفاده نمود که پرکاربردترین و مؤثرترین آن‌ها پولیش و واکس براق‌کننده می‌باشد. قطعا انتخاب رنگ کابینت  در این مورد مهم است.

پولیش‌ها و واکس‌ها انواع گوناگونی را در بازار شامل می‌شوند که برای انتخاب بهترین نوع آن‌ها می‌بایست به شکل و ظاهر آشپزخانه خود و میزان درخشش مدنظرتان نیز توجه کرده و با در دست داشتن این اطلاعات اقدام به انتخاب پولیش و یا واکس براق‌کننده خود نمایید. لازم به ذکر است درصورتیکه این پولیش یا واکس را بر روی لکه‌های مختلف و یا گرد و غبار انجام دهید، سطح کابینت شما کاملاً کثیف و کهنه به نظر خواهد رسید، به همین دلیل قبل از هر کاری می‌بایست کابینت‌های خود را کاملاً تمیز کنید تا هیچ‌گونه گرد و غبار و چربی و دوده‌ای بر روی آن‌ها باقی نمانده باشد.

برای برق انداختن کابینت‌ ام دی اف در ادامه می‌توانید از یک دستمال نرم و یا دستمال‌های نانو استفاده کرده و پولیش را بر روی آن قرار دهید تا به این ترتیب سطح کابینت شما خش نیفتد. برای پولیش کردن سطح کابینت‌ها می‌بایست این کار را بر روی قسمت‌های کوچکی از سطح کابینت انجام دهید تا کل سطح کابینت به صورت یکپارچه پولیش شده باشد. هنگام پولیش کردن از حرکات چرخشی استفاده کرده و سعی کنید این کار را با فشار زیادی انجام ندهید.

برچسب کابینت آشپزخانه یکی از بهترین روش ها برای نو کردن دکوراسیون آشپزخانه است. این روش می تواند با کمترین هزینه نمای آشپزخانه را عوض کرده و طرح نویی به کابینت ها بدهد.

واکس براق کننده

واکس‌های براق‌کننده می‌بایست مدت طولانی‌تری بر روی سطح کابینت باقی بمانند تا کاملاً خشک شوند. در ادامه دستمال تمیز دیگری بردارید تا با استفاده از آن پولیش باقی‌مانده بر سطح کابینت را کاملاً پاک کرده و ظاهری درخشان را بر سطح آن برجای بگذارید. لازم به ذکر است که برق انداختن سطح کابینت‌ها می‌بایست به شکل تکه به تکه و در اندازه‌های کوچک انجام گیرد تا پولیش به‌طور یکسان در تمام سطح کابینت پخش شده و جایی از قلم نیفتد و نتیجه نهایی کار، یک سطح کاملاً درخشان و تمیز باشد.

لکه چای روی لیوان رو با چند روش خانگی از بین ببرید ؛ براق و خیره کننده میشه

نکات مهم درباره تمیز کردن کابینت های ام دی اف

در تمیز کردن کابینت های ام دی اف از مواد شوینده ای مانند وایتکس، مواد شوینده الکل دار و.. استفاده نکنید.

برای تمیز کردن کابینت های ام دی اف هرگز از مقدار زیادی آب استفاده نکنید و دستمال خیس کفایت می کند.

دستمال هایی را که برای تمیز کردن کابینت های ام دی اف به خصوص کابینت های ام دی اف براق استفاده می کنید تا حد امکان با پودرهای لباس شویی شستشو نکنید و با نرم کننده ها و یا مایع ظرف شویی که باعث زبری دستمال نمی شوند، بشویید.

توجه کنید رطوبت باقی مانده بر روی سطوح می تواند باعث پوسته پوسته و باد کردن کابینت ام دی اف شود و همچنین رد آب بر روی کابینت های براق باقی می ماند، پس لازم است حتما و سریع توسط یک دستمال خشک کابینت ها را خشک نمایید.

تمیز کردن کابینت

امروزه دستمال هایی به نام دستمال نانو به بازار عرضه شده اند که با توجه به عدم پرزدهی و نرمی زیاد، برای تمیز کردن کابینت ها بسیار مناسب به نظر می رسند.

برای تمیز کردن کابینت هایتان می توانید از اسپری های تمیز کننده چند منظوره استفاده کرده و لکه های چربی سطح آنها را پاک کنید.

هرگز بر روی دستگیره یا درب کابینت ام دی اف براق دستمال های آشپزخانه را آویزان نکنید تا خشک شود، زیرا تماس طولانی با کابینت، آسیب جدی به آن وارد می کند.

مراقب باشید که مواد شوینده و آب به داخل درزها کابینت ها راه نیابد زیرا سبب خرابی آنها می شود.

تمیز کردن کابینت ام دی اف

در باز و بسته کردن درب های کابینت های ام دی اف دقت کنید و آنها را بیش از درجه مورد نیاز باز نکنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

17 اردیبهشت 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *