افتتاح حساب ترکیه
شستن مبل با سرکه

شستن مبل با سرکه یکی از آسان ترین و کم هزینه ترین روش های پاکسازی مبل است. با کمک محلول خانگی که به شما یاد می دهیم مبل هایتان را مثل روز اولش برق بیندازید.

شستن مبل با سرکه

برای تمیز کردن مبل نیاز به استفاده از مواد شوینده بسیار قوی نیست بلکه به راحتی می‌توان با مواد پاک کننده طبیعی مانند سرکه سفید آن را تمیز و ضدعفونی کرد. یکی از مزایای تمیز کردن مبل با سرکه سفید آسیب نرساندن به محیط زیست است. از طرفی سرکه سفید به خاطر اسیدی بودن قدرت سفیدکنندگی خوبی دارد تمام لکه‌ها را از بین می‌برد و بهترین روش نگهداری از فرش روشن می باشد.

شستشوی مبل در خانه - شستن مبل با سرکه

آماده سازی مبل برای شستشو

گرد و خاک مبل را تمیز کنید

برای شستشوی مبل ابتدا باید به وسیله یک جاروبرقی اشغال و گردوخاک روی مبل را جاروبرقی بکشید و کوسن های مبل را بردارید و بتکانید و در جای خود قرار دهید . نقش کوسن در دکوراسیون از جایگاه ویژه ای برخوردار است بنابراین تمیز نگه داشتن آن ضروریست.

برس نرم بکشید

با یک برس نرم به آهستگی قسمت هایی که گردوغبار به سطح مبل چسبیده است را پاک کنید .

پرزگیر استفاده نمایید

همه موهای حیوان خانگی با جاروبرقی جمع نمی شود پس اگر حیوان خانگی دارید با استفاده از یک پرزگیر موهای آن را جمع کنید.

تمیز کردن سطوح غیر پارچه ای

یک دستمال نرم و یک محصول تمیزکننده مناسب سطوح غیر پارچه ای مبلمان خود مانند سطوح چوبی و یا فلزی مبلمانتان را به ارامی تمیز کنید و مراقب باشید که مواد شوینده روی پارچه مبلمان تان نریزد.

قبل از شستن مبل با سرکه علائم شستشوی روی لباس را بخوانید

هنگام خرید مبل راحتی خوب دقت کنید زیرا روی تمامی مبل ها برچسبی وجود دارد که دستور العمل مراقبت و شستشوی مبل با شوینده های مجاز و نحوه ی شستشوروی آن نوشته شده است . به دقت آن را مطالعه کرده و طبق آن عمل کنید. این دستورالعمل ها به صورت حروف اختصاری نوشته شده ، تعدادی از این علایم را بررسی می کنیم تا هنگام شستشو و نظافت دچار خطا نشوید :

شستشوی مبل پارچه ای - شستن مبل با سرکه

W : حرف اختصاری آب به زبان انگلیسی است که معنی آن استفاده از آب خالی یا بخار آب برای نظافت می باشد.

WS : نشان دهنده این است که نظافت مبل باید با محلول پایه آب و مواد شیمیایی انجام گیرد.

S : وجود این علامت به معنی تمیز کردن مبل به صورت خشک کردن باید صورت بگیرد.

O : یعنی مواد به کار رفته در محصول از مواد ارگانیک تشکیل شده و فقط با آب سرد باید شستشو شود.

X : این حرف نشان می دهد مبل باید با برس یا جارو برقی نظافت شود و بعد از آن با شامپوی مخصوص تمیز گردد.

با خواندن راهنمای خرید کاور مبل می توانید با خرید روکش از کثیف شدن مبلتان جلوگیری کنید.

ساخت محلول پاک کننده برای شستن مبل با سرکه

با طی کردن مراحل زیر محلول شما ساخته می شود:

  • در اولین مرحله یک بطری اسپری را با یک فنجان آب گرم پر کنید. آب گرم همیشه شکننده کثیفی ها و بوها بوده و هست. جوش شیرین هم می تواند به عنوان یک روش جایگزین استفاده شود. اما کربنات اضافه آن باعث ایجاد حباب می شود.
  • 1/2 فنجان سرکه سفید را در بطری آب مخلوط کنید و برای پیشگیری از نشت آن از قیف استفاده کنید. سرکه اسید ملایمی است که چرک ها را از بین می‌برد و باعث خنثی شدنبو می شود.
  • 1/2 قاشق غذاخوری صابون مایع به محلول خود اضافه کنید. استفاده از صابون طبیعی یا شوینده ظرف مانعی ندارد. مقدارکمی صابون به از بین بردن چربی و کثیفی‌ها کمک می‌کند. محلول را به آرامی مخلوط کنید، طوری که با هم زدن یا چرخاندن آهسته بطری اسپری، حباب ایجاد نشود. اگر می خواهید از ایجاد عطرها جلوگیری کنید، بهتر است از صابون مایع طبیعی استفاده کنید.
رژیم لاغری با دارچین ؛ 5 روزه وزن قابل توجهی کم کنید

از جوش شیرین می توانید علاوه بر تمیز کردن مبل برای براق کردن استکان و لیوان هم استفاده کنید.

نوبت به تمیز کردن مبل پارچه ای می‌رسد

پاک کردن لکه مبل - شستن مبل با سرکه

شستن روکش‌ های مبل

اگر از هرگونه پوشش روی مبل استفاده می کنید، آن را بردارید. معمولا روکش پارچه ای روی کوسن ها و بالش های مبل قرار دارد و با باز کردن زیپ آنها به راحتی جدا می‌شود. اگر نمی دانید مبل شما روکش دارد یا خیر، درزهای پایینی کوسن‌ها را بررسی کنید. احتمال اینکه یک زیپ در آنجا پنهان شده باشد، بسیار زیاد است. روکش ها را می توان به صورت جداگانه در ماشین لباسشویی روی دور گرم و ملایم بشویید، سپس روکش را در هوا خشک کنید. برخی از افراد از روکش ژله ای مبل استفاده می کنند که از مبل در برابر آلودگی محافظت می کند.

مبل را جارو برقی بکشید

حتما قبل از تمیز کردن مبل پارچه ای با سرکه، مبل را جاروبرقی بکشید تا کثیفی و آلودگی های روی آن از بین برود. استفاده منظم از جاروبرقی روی مبل موجب تمیز نگه داشتن و مرتب بودن آن می شود. قبل از استفاده از محلول سرکه باید تمام گرد و غبارها و کثیفی های پارچه را از روی مبل پاک کنید. کوسن ها را از روی مبل بردارید تا خاک های به دام افتاده از بین ترک های مبل هم خارج شود.

محلول سرکه را روی مبل اسپری کنید

اگر در حال تمیز کردن لکه‌ها هستید، به جای این که دستمال آغشته به محلول را روی سطح مبل بکشید، سعی کنید به صورت ضربه ای به پاک کردن لکه بپردازید. اما اگر می خواهید کل مبل را تمیز کنید اجازه دهید محلول حدود چند دقیقه قبل از کشیدن پارچه روی مبل باقی بماند. مراقب باشید مبل را کاملا خیس نکنید. هدف این است که هنگام کشیدن پارچه سطح مبل مرطوب باشد، نه خیس.

اگر هنوز لکه ها پابرجا هستند

اگر احساس کردید لکه ها هنوز باقی مانده است و نیاز به توجه بیشتری دارند، دوباره محلول را روی لکه اسپری کنید و بگذارید محلول برای چند دقیقه باقی بماند. این کار را تا زمانی تکرار کنید که لکه ها، آلودگی ها و بوها کاملاً پاک شود. برای رفع لکه های سرسخت از حرکات دایره ای در ناحیه مورد نظر استفاده کنید. برای خوشبو کردن لباس و مبل این روش ها را امتحان کنید.

بخار شویی مبل - شستن مبل با سرکه

بعد از شستن مبل با سرکه اجازه دهید مبل در هوا خشک شود

بعد از خشک شدن مبل، بوی آن باید کاملاً از بین برود و مبل شما تقریبا نو به نظر رسد. هر زمانی که احساس کردید مبل شما بوی بد می دهد یا به صورت تصادفی چیزی روی آن ریخته می‌شود، این روند را تکرار کنید.

می‌توانید برای خشک شدن سریع تر مبل از جاروبرقی استفاده کنید. اگر احساس کردید بعد از اتمام مراحل تمیز کردن مبل با سرکه، بوی سرکه باقی مانده، اصلا نگران نباشید. این موضوع با گذشت زمان کاملا برطرف می‌شود. اما اگر بوی مبل غیر طبیعی به نظر می رسد یا بوی آن آزارتان می دهند، روی مبل خوشبوکننده مورد علاقه تان را اسپری کنید.

نکات تمیز کردن و شستن مبل با سرکه سفید

  • سعی کنید سرکه سفید را روی لکه‌های مبل اسپری کنید تا بوی آن به راحتی از بین برود. اما با این حال برای از بین بردن بوی سرکه می‌توانید گل‌های خشک خوشبو کننده روی سطح مبل بریزید تا عطر را به خوش بگیرد.
  • علاوه بر جوش شیرین، ترکیب نمک و سرکه سفید نیز می‌تواند راه‌ حل خوبی برای از بین بردن لکه‌های مبل و ضدعفونی کردن آن باشد.
  • قبل از پاک کردن لکه‌های مبل بهتر است سطح آن را جارو کنید و اگر رویه مبل چرم است قبل از تمیز کردن مبل با سرکه سفید سطح آن را با دستمال تمیز کنید تا گرد و غبار از بین برود.
  • اگر رویه مبل پارچه یا مخمل است بهتر است پس از تمیزکاری مبل با بخارشویی آن را نیز تمیز کنید تا تمام قارچ و باکتری‌های احتمالی از بین برود وسطح مبل روشن‌تر شود.
  • اگر لکه نوشیدنی مانند قهوه یا چای روی مبل است برای تمیز کردن آن می‌توانید مقدار کمی گلیسیرین را با سرکه ترکیب کنید سپس روی مبل اسپری کنید.
  • اگر پارچه رویه مبلمان قابل جدا شدن است بهتر است قبل از تمیز کردن آن را جدا کنید تا کار شما راحت‌تر شود.
  • ممکن است ترکیب جوش شیرین و سرکه بو و گاز نسبتا زیادی ایجاد کند پس حتما هنگام تمیز کردن مبل با سرکه سفید از ماسک و دستکش استفاده کنید.
روش های تضمینی و خانگی برای جلوگیری از کپک نزدن رب گوجه

شستن مبل در خانه - شستن مبل با سرکه

تمیز کردن مبل با بخارشو

استفاده از بخارشو بهترین روش تمیزکردن مبل در منزل است.بخارشو کردن مبل کثیفی ها و آلاینده های روغنی را از بین می برد . یک محلول پاک کننده برپایه آب بسازید. مخزن دستگاه بخار شو را با این محلول پر کنید.

سپس با بخار شو به آرامی تمامی شوینده را روی سطح مبل پخش کنید. سپس مکنده بخار شو را روشن کرده و تمامی کف های اضافی را از روی مبل تمیز کنید. با دستگاه به آرامی از بالا به پایین قسمت های پارچه ای را تمیز کنید تا به بخش های پایینی برسید.برای آسیب نرسیدن به پارچه ، دستگاه بخارشو را در حالت ضعیف قرار دهید.

سایر روش های شستن مبل

تمیز كردن مبل با جوش شیرین

یکی از بهترین روش های تمیز كردن مبل پارچه ای بدون دستگاه در منزل که خیلی لکه ندارد و صرفا قرار است گرد و غبارش به خوبی پاکیزه شود، استفاده از جوش شیرین است. به این صورت که مقداری جوش شیرین را روی مبل خود بریزید و بگذارید برای چند ساعتی باقی بماند سپس با استفاده از جاروبرقی تمامی جوش شیرین‌ها را پاک کنید. با این روش مبل شما عاری از هرگونه گرد و خاک می‌باشد.

اگر متوجه لکه ای بر روی مبل پارچه ای خود شدید اصلا نگران نباشید؛ جوش شیرین را با مقداری سرکه ترکیب کنید و اجازه دهید به خوبی خود را بگیرند، سپس آین محلول را روی مبل خود بکشید و بگذارید 3 الی 4 ساعت باقی بماند سپس با استفاده از جاروبرقی سطح مبل را تمیز کنید.

شامپو بزنید

پس از بخار شو کردن ، اسفنج را خیس کرده و روی آن شامپو بریزید. سپس چند بار بفشارید تا اسفنج خوب کف کند؛ حالا با اسفنج مبل را نظافت کنید. برای پاک کردن کف ها از روی مبل ، اگر بخار شو مکنده آن را فعال کرده و کف ها را جمع کنید اما اگر بخارشو ندارید خیلی سریع کف ها را از روی سطح مبل با حوله ای نمناک پاک کنید.

اگر هنوز لکه هایی بر روی قسمتی از پارچه ی مبلمانتان باقی مانده می توانید همان قسمت ها را شستشو دهید. ولی اینکار را روی همه ی سطح مبل انجام ندهید زیرا باعث تغییر رنگ پارچه می شود.

لکه بری مبل - شستن مبل با سرکه

از تثبیت کننده رنگ و جنس پارچه استفاده کنید

پس از شامپو زدن و شستشوی مبل از تثبیت کننده رنگ و جنس پارچه استفاده کنید. این کار باعث حفظ رنگ و دوام پارچه مبلمان می شود. تثبیت کننده را می توانید از داروخانه ها ، فروشگاه های معتبر و یا فروشگاه های اینترنتی تهیه کنید.

پاک کردن آدامس از روی فرش و موکت با 10 ترفند فوق العاده ساده

لکه بری از مبلمان پارچه ای

برای از بین بردن لکه های ایجاد شده روی مبل پارچه ای، یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را با سرکه سفید، جوش شیرین و آب گرم ترکیب کنید. پارچه ای مرطوب را به این محلول آغشته کرده و روی لکه بکشید اما برای اینکه بافت و رنگ پارچه آسیب نببیند ، دستتان را فشار ندهید. سپس با پارچه ای خشک، رطوبت آن را بگیرید تا به مرور خشک شود.ترکیب جوش شیرین و سرکه سخت ترین لکه ها را از بین می برد.

لکه بری مبلمان چرمی

در صورت وجود لکه روی مبل چرم آن را با دستمال مرطوب تمیز کنید. اگر لکه سختی روی چرم مبل ریخته باشد، آن را به آرامی با صابون بشویید اما آب زیادی به کار نبرید.

شستن مبل - شستن مبل با سرکه

بگذارید مبلتان خشک شود

پس از پایان مراحل شستشوی مبل ، آن را در قسمتی که هوا تبادل ندارد قرار دهید تا خشک شود اما مبلتان را در فضای آزاد قرار ندهید زیرا گرد و غبار را خیلی سریع به خود جذب می کند و هم باعث ایجاد لک روی مبل می شود.

پاک کردن انواع لکه از روی مبل

لکه نوشابه

زمانی که نوشابه روی مبل ریخت سعی کنید آن را با استفاده از قاشق از روی مبل بردارید، سپس بر روی لکه ایجاد شده نمک بریزید و بعد از مدتی آن را با استفاده از دستمال یا اسفنج پاک کنید.

لکه خون

محلولی از آب و نشاسته تهیه کنید و آن را بر روی لکه خون بمالید. اجازه بدهید خمیر بر روی مبل خشک شود سپس آن را پاک کنید دیگر اثری از لکه خون نخواهید دید:)

شستن مبل سفید - شستن مبل با سرکه

لکه چربی

محلولی از نمک و الکل تهیه کنید و آن را بر روی لکه مبل اسپری کنید. اگر جنس پارچه مبل ابریشمی است می‌توانید آن را با اتو کردن یک کاغذ بر روی قسمت لکه از بین ببرید.

پاک کردن لکه چای از مبل

آیا می‌دانید برای پاک کردن لکه چای از روی مبل می‌توانید از پودر صابون نیز استفاده کنید. برای انجام این روش کافی است مقداری از پودر صابون را روی لکه بریزید و یک بروس روی آن بکشید. این کار را تا زمانی انجام دهید که رنگ لکه چای روشن شود. سپس اجازه دهید که آن ناحیه به صورت طبیعی خشک شود. البته همین روش را با استفاده از صابون مایع نیز می‌توانید انجام دهید.

لکه جوهر

برای پاک کردن جوهر نیاز به نمک، شامپو و محلول گلیسیرین و آمونیاک دارید. ابتدا مقداری نمک را روی مبل بریزید سپس آن را با استفاده از دستمال با پنبه پاک کنید. پس از آن محلول گلیسیرین و آمونیاک را روی لکه بمالید حال زمان آن رسیده با شامپو محل لک را بشورید تا کاملا از بین برود.

تمیزکردن اثر زردی سیگار

برای از بین بردن اثر سوختگی یا زردی سیگار می توانید برای این کار از یک حبه قند استفاده کنید. بدین طریق که قند را روی لکه بمالید و این کار را ادامه دهید تا پاک شود. اگر این لکه روی الیاف مصنوعی ایجاد شده باشد، می توانید با آبلیمو آن را پاک کنید.

اگر مبل شما از پارچه کرکدارتشکیل شده ، لکه را با کمی شیر خیس کرده و با مقداری پنبه لکه آن را پاک کنید سپس لکه شیر رابا آب و صابون از بین ببرید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: شادی همتی

آخرین بروز رسانی

25 اردیبهشت 1402

بروز رسانی توسط

شادی همتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *