تمیز کردن مبل با بخارشو

تمیز کردن مبل با بخارشو فوق العاده ست چون نه تنها لکه های مبل، چربی و کثیفی را برطرف می کند، بلکه تمام سطوح را نیز پاک می کند، آلرژی ها را از بین می برد و باکتری ها، کپک ها، ویروس ها، ذرات گرد و غبار، ساس و بسیاری از بیماری ها را نابود می کند. با انجام دادن چندین مرحله ساده، می توانید به راحتی در خانه روکش مبلمان خود را با بخارشو تمیز کنید. این مطلب گروه سبک زندگی شادمگ رو از دست ندید.

تمیز کردن مبل با بخارشوی خانگی

نظافت منزل جزء اموری است که شاید بیشتر افراد از آن فراری باشند. شستن فرش، مبل و موکت، تمیز کردن و شستن دیوارها و کف و تمیز کردن پنجره دوجداره همگی سخت و خسته‌کننده هستند. اما با وجود ابزاری مانند بخارشوی، انجام این کارها تا حد زیادی آسان شده‌ است.

بخار شوی - تمیز کردن مبل با بخارشو

شستن مبلمانی که لکه‌های چربی و کثیفی روی آنها به‌جا مانده از کارهایی است که شاید تصور کنید از پس آن برنمی‌آیید، اما این کار خیلی سخت نیست. در اینجا قصد داریم راهکارهایی برای طرز استفاده از بخارشوی برای شستن مبل را بیان کنیم.

در طول روز برای مدت طولانی روی مبل می‌نشینید، حتی روی مبل غذا می‌خورید و یا ممکن است روی مبل بخوابید. از این رو لکه‌های کثیفی و چربی، میکروب و باکتری سطح مبل را خواهد گرفت. حتی این لکه‌ها و باکتری‌ها لایه‌های زیرین را درگیر خواهند کرد. پس برای تمیز کردن مبلمان و خلاصی از این کثیفی و آلودگی، بهترین گزینه شستن مبل است.

شستن مبل با استفاده از یک تکه ابر و یا برس میسر نمی‌شود. زیرا باید فکر خشک شدن و باقی نماندن آب اضافی در لایه‌های اسفنجی را هم کرد. پس یا باید شستن آن را به شرکت‌های مبل‌شویی بسپارید و یا خودتان دست به کار شوید. بهترین گزینه برای شستن مبل هم، بخارشوی است. در صورتی که به بخارشوی دسترسی نداشتید روش شستن مبل با سرکه را که یکی از آسان ترین و کم هزینه ترین روش های پاکسازی مبل است هم امتحان کنید.

شستشو مبل با دستگاه بخارشو

دستگاه بخارشو با استفاده از بخار آب مبل شویی را ساده کرده است، و مزیت مهم استفاده از بخارشو برای مبل شویی این است که با این روش نه تنها بخار و غبار از بین میرود، بلکه تمام ویروس ها و باکتری ها را ازبین میبرد، برای استفاده از این روش میتوانید از دستگاه های بخارشو خانگی استفاده کنید. روش هایی که به شما پیشنهاد میکنیم فوق العاده هسند همانطور هم که قبلا ترفند هایی برای تمیز کردن چربی هود و تميز كردن فرش روشن به شما یاد دادیم.

عملکرد دستگاه بخارشوی برای تمیز کردن مبل

قبل از پرداختن به موضوع نحوه شستشوی مبل با بخارشوی، لازم است کمی با نحوه کار دستگاه بخارشوی آشنا شویم.

شستن مبل با بخارشو - تمیز کردن مبل با بخارشو

بخارشوی یک وسیله برقی است که برپایه خروج پرفشار بخار آب طراحی شده است. این دستگاه کارآمد با نیروی قوی بخارآب قادر است کثیفی‌ها و آلودگی‌های را در چند دقیقه از بین ببرد. حتی می‌تواند سخت‌ترین لکه‌ها را تمیز کند و خاصیت ضدعفونی‌کنندگی بالایی دارد. تنوع زیاد و طراحی‌های متفاوت این دستگاه موجب شده است که کارایی آن هرروزه بیشتر شود. تا آنجا که امروزه می‌توان با استفاده از لوازم جانبی بعضی از بخارشوی‌ها بسیاری از سطوح از جمله دیوار، شیشه، سرامیک و سنگ کف، پرده‌ها و مبلمان را به‌راحتی تمیز کرد.

قطعات و سیستم عملکرد بخارشوی

همانگونه که اشاره شد، دستگاه بخارشوی دارای تنوع بسیاری است. بعضی از آن‌ها لوازم جانبی چندانی ندارند و صرفا جهت انجام امور محدودی طراحی شده‌اند. مانند بخارشوی کف که در واقع یک تی برقی محسوب می‌شود. اما در نمونه‌های بخارشوی‌های دستی و چند منظوره به دلیل تجهیز به قطعات متفاوت، ما شاهد عملکرد چند جانبه آن‌ها هستیم.

ترفند هایی برای تقویت و افزایش مکش جاروبرقی

۱. مخزن آب (بویلر)

دستگاه بخارشوی دارای یک مخزن آب است که با عنوان دیگ بخار نیز شناخته می‌شود. معمولا این قسمت از آلیاژیا فولاد ضد زنگ ساخته می‌شود. با توجه به توان موتور بخارشوی، ظرفیت و گنجایش این مخزن تعیین می‌شود. بعضی از این دیگ‌های بخار مجهز به المنت حرارتی هستند و گرمای لازم برای جوش آمدن آب را تامین می‌کنند. در این مدل از بخارشوی ها در صورت خرابی المنت می‌توان با هزینه کمتری نسبت به نمونه‌های غیرالمنتی، کارتعویض و تعمیر قطعه را انجام داد.

نکته : توجه داشته باشید شما مجاز به اضافه کردن مواد شوینده به مخزن آب بخارشوی نمی‌باشید. مگر اینکه این آپشن در دستورالعمل دفترچه راهنمای دستگاه عنوان شده باشد. یا اینکه مخزن جدایی برای مواد شوینده تعبیه شده باشد.

۲. لوله بخارشوی

این لوله یا اصطلاحا شلنگ در قسمت انتهایی دارای دسته‌ای است که قابلیت اتصال به سری‌های مختلف و لوازم جانبی بخارشوی را دارد. بعضی از لوله‌های بخارشوی مجهز به ضامن خروج بخار هستند که برای انتقال بخار به بیرون، لازم است این ضامن را پایین نگهدارید. شاید این کار کمی پرزحمت جلوه کند. اما این نوع دسته بخارشوی، ایمنی بیشتری دارد و مانع از سوختگی‌ پوست می‌شود.

۳. پمپ بخار

پمپ بخار قطعه کوچکی است که در بخارشوی تعبیه شده و بخار را با فشار بالا پمپاژ کرده و به بیرون هدایت می‌کند.

شستن مبل- تمیز کردن مبل با بخارشو

۴. موتور دستگاه بخارشوی

موتور دستگاه‌های بخارشوی دارای توان الکتریکی متفاوتی هستند و مدل‌ بخارشوی برمبنای قدرت توان موتور آن مشخص می‌شود. در واقع موتور دستگاه، محرک اصلی فرایند تبدیل آب به بخارپرفشار است.

۵. برد بخارشوی

برد بخارشوی یک قطعه الکتریکی است که موجب تبدیل انرژی الکتریسیته به انرژی مکانیکی می‌شود. در واقع هماهنگی انجام وظایف قطعات داخلی بخارشوی توسط برد صورت می‌گیرد.

6 مرحله تمیز کردن مبل با بخارشو

بخارشوی با حرارت بالایی که دارد، تمام کثیفی، لکه، چربی، میکروب و باکتری موجود در لایه‌های مبل را تمیز خواهد کرد. حال چگونه این کار را انجام دهید؟

برای این کار باید چند مرحله را به ترتیب پیش ببرید:

۱-قبل از تمیز کردن مبل با بخارشو ؛ روکش مبل را تمیز کنید

ابتدا کوسن‌ها، پشتی و تشک‌هایی که امکان جدا شدن دارند را از مبل جدا کنید و کنار بگذارید. جاروبرقی را روشن کرده و تمام گوشه‌ها و زوایای مبل را تمیز کنید. سعی کنید هیچ خرده آشغال، مو و گرد و غباری روی سطح روکش مبل باقی نماند. زیرا در صورت خیس شدن، تمیز کردن مبل سخت‌تر می‌شود.

این نکته را خاطرنشان کنیم که برای تمیز کردن روکش مبل، از سری جاروبرقی مناسب استفاده کنید تا آسیبی به سطح روکش مبل وارد نشود.

برای تمیز کردن مبل، از سری مناسب جاروبرقی استفاده کنید. روکش ژله ای مبل باعث می شود مبل هایتان دیر به دیر کثیف شوند و نیار به شستن مداوم نداشته باشند.

بخارشوی خانگی - تمیز کردن مبل با بخارشو

۲-از مواد شوینده مناسب مبلمان استفاده کنید

گاهی شدت کثیفی برخی از لکه‌ها روی مبل بیشتر بوده و نیاز است که برای تمیز کردنشان، از مواد شوینده مناسب برای شستن مبل استفاده کنید. پس قبل از هر کاری، ابتدا کمی مایع مبل شوی روی پارچه مبل اسپری کنید و زمان دهید تا لکه در مایع حل شود.

گاهی هم برای تمیز کردن لکه‌ها می‌توانید از سرکه، الکل، جوش شیرین و یا نشاسته ذرت استفاده کنید. این قبیل مواد، پاک‌کننده‌های بی‌ضرر و پرقدرتی هستند.

۳-با یک برس مخصوص ، پرزهای روکش مبل را باز کنید

برخی از انواع روکش‌های مبل، دارای پرزهای بلندی هستند که درصورت استفاده طولانی و یا ریختن مواد چسبناک، بهم می‌چسبند و ظاهر ناخوشایندی به خود می‌گیرند. برای برطرف کردن این مشکل، بهتر است از یک برس نرم استفاده کنید تا تمام پرزهای روکش مبل را از هم باز کنید.

ترفندهای ساده گردگیری خانه + بایدها و نبایدها !

فقط مراقب بافت پارچه باشید تا آسیب نبیند.

۴-بخارشو برای تمیز کردن مبل آماده کنید

به دفترچه راهنمای بخارشو توجه کنید. قبل از هر کاری باید آن را مطالعه کنید که آیا می‌توان با آن مبل هم بشویید؟

بخارشو را برای شستن مبل‌ها آماده کنید. داخل مخزن بخارشو را به میزان استاندارد از آب و مواد شوینده مخصوص پر کنید. توجه کنید که باید با توجه به راهنمای دفترچه، مخزن را پر کرد. از ریختن مواد شوینده بیش از حد استاندارد داخل بخارشوی خودداری کنید. سری مناسب برای شستن مبل را به بخارشوی وصل کرد و کار را شروع کنید.

۵- کار تمیز کردن مبل با بخارشو را از کجا شروع کنیم ؟

از آنجایی که نقش کوسن در دکوراسیون بسیار پر رنگ است برای شستن مبل بهتر است از کوسن‌ ها و تشک‌های جدا شروع کنید. ابتدا کوسن‌ها را با دقت تمام بشویید و کنار بگذارید. سپس به سراغ تشک‌هایی که از قبل جدا کرده‌اید رفته و تمام قسمت‌ها و گوشه و کنارها را تمیز کنید. دکمه بخار را بزنید و سپس آب و بخار را روی سطح پارچه بپاشید.

به سراغ مبل رفته و بخارشو را روشن کنید. قسمت‌های پشتی مبل بسیار ضخیم هستند. اگر این قسمت‌ها خیلی کثیف نشده و نیازی به شستن ندارند، بهتر است آنها را نشویید. زیرا این ضخامت موجب دیرتر خشک شدن فوم شده و با گذشت زمان فرسوده می‌شوند. یادتان باشد، بعد از شستن، آب اضافی را بگیرید.

تمام قسمت‌های مبل را با دقت و با بخار بشویید و لکه‌ها را تمیز کنید. اگر روی قسمتی از مبل لکه بیشتری وجود دارد، مدت زمان زیادی روی آن تمرکز نکنید و مقدار زیادی آب و مایع شوینده به خورد مبل ندهید، که خشک شدن آن زمان‌بر شود. آن قسمت را بشویید و به سراغ قسمت‌های دیگر بروید. بعد دوباره به سراغ لکه رفته و یک بار دیگر آن را بشویید.

پاک کردن مبل - تمیز کردن مبل با بخارشو

۶-زمان دهید تا مبل خشک شود

بعد از شستن مبل‌ها، کوسن و تشک‌های مبل، باید زمان دهید تا کامل خشک شوند. باد کولر، پنکه و پنجر‌های باز، گزینه‌های خوبی برای تسریع در فرایند خشک شدن مبل‌ها هستند. شاید خشک شدن مبلمان زمان زیادی نیاز داشته باشد، که بهتر است صبور باشید و از نشستن روی مبل‌ها خودداری کنید.

پنجره‌ها را باز کنید تا مبلمان شسته شده خشک شوند

از بین بردن لکه ها بعد از تمیز کردن مبل با بخارشو

صبر کنید مبل به طور کلی خشک شود؛ بعد اگر باز لکه ای به جا مانده بود یک تیکه اسفنج تهیه کنید و محلول آب و صابون اسفج را درون محلول بزنید، و آب آن را به خوبی بگیرید اسفنج را روی لکه بکشید حرکت دورانی دست در ازبین بردن لکه میتواند تاثیر گذار باشد، در آخر از یک پارچه مرطوب کمک بگیرید، و کف روی مبل را تمیز کنید.

پاک کردن لکه مبل - تمیز کردن مبل با بخارشو

محلول سرکه و آب یا آب الکل هم میتواند گزینه مناسبی باشد؛ اگر این ها جواب ندهد میتوانید از شوینده های فرش و مبل موجود در بازار هم استفاده کنید.

شستشو مبل پارچه ای با بخارشو

بهترین نوع مبل که با بخارشو تمیز میشود، مبل های پارچه ای است برای استفاده از این دستگاه برای مبل پارچه ای طبق روش بالا ابتدا مبل را گردگیری بعد بهتر است لکه بری کنید، با روشی که بیان کردیم سپس اقدام به تمیز کردن با بخارشو کنید.

شستشو مبل چرم با بخارشو

مبل چرم یک مزیت نسبت به بقیه مبل ها دارد، آن این است که آب به راحتی به آن نفوذ نمیکند؛ اما باید در شستشو آن دقت کرد زیرا شستن مبل با بخارشو ممکن است، به دلیل حرارت بالا به چرم آسیب بزند. اگر تخصص و تجربه لازم را ندارید بهتر است از یک روش دیگر برای این نوع مبل ها استفاده کنید.

شستن مبل چرم - تمیز کردن مبل با بخارشو

شتشوی مبل مخمل با بخارشو ؛ احتیاط کنید !

شستن مبلمان با جنس مخمل سخت تر از بقیه مبلمان های دیگر هستند. اما هرکاری یک راه چاره دارد برای شستن مبل مخمل با بخارشوی بهتراست در ابتدا مطمئن شوید که مبل شما رنگ پس نمی دهد، اگر از این کار مطمئن نشوید بعد از شستشو مبل مخمل شما به مبل سرایت خواهد کرد.

روش شستن تشک تخت با تكنيک های ساده و كاربردی

دلایل ایجاد لکه‌ آب و لکه زرد بعد از شستشوی مبل با بخارشوی

یکی از مشکلات شستشوی مبل‌های رنگ روشن، باقی ماندن لکه‌های زرد ناشی از خیس شدن مبل است. بروز این مشکل به دلایل مختلفی بستگی دارد؛

۱. ایراد دستگاه بخارشوی در پمپاژ بخار

اگر پمپ بخارشوی دچار مشکل شده باشد، دستگاه به خوبی بخار را پمپاژ نخواهد کرد. در این صورت ممکن است به هنگام خروج بخار، مقداری آب نیز چکه کند. این قطره‌های آب می‌توانند باعث ایجاد لکه‌ روی مبل شوند. درنهایت یک کار به کارهای شما اضافه خواهد شد که آن پاک کردن لکه روی مبل است.

۲. نامرغوب بودن فوم مبل

در مواقعی که فوم مبل جنس مرغوبی نداشته باشد، بعد از خیس شدن ممکن است رنگ پس بدهد. خصوصا در مبل‌های رنگ روشن این مسئله بسیار آزاردهنده است. زیرا تماس آب با این مبل‌ها سریعا ایجاد لکه می‌کند. در این صورت می‌توانید از لکه‌ بر‌ مبل خانگی نیز استفاده کنید.

۳. به کار بردن مواد شوینده نامناسب

باید نوع مواد شوینده را با توجه به جنس پارچه مبل مشخص کرد. البته واضح است که همه افراد متخصص این امر نیستند. اما می‌توان با تست کردن مواد شوینده از مناسب بودن آن مطمئن شد. برای این کار قسمت‌های خاصی از مبل مانند زیر نشیمن یا قسمت پشت مبل را به مواد شوینده آغشته کنید و مراحل شستشو را انجام دهید. سپس اجازه دهید به طور کامل خشک شود. در صورت عدم تغییر رنگ، از مواد شوینده استفاده کنید.

۴. بخارشوی مخصوص مبل

انواع مختلف بخارشوی‌ها شامل ایستاده، دستی و چندمنظوره وجود دارند که هریک مصارف و توان موتوری متفاوتی دارند.

گردگیری مبل - تمیز کردن مبل با بخارشو

بخارشوی مخصوص مبل می‌تواند یکی از انواع بخارشوی دستی یا چند منظوره باشد. زیرا این دو نوع با داشتن وسایل جانبی مورد نیاز، مخصوص شستشوی مبل هستند. با توجه به اینکه در مورد بخارشوی مخصوص مبل مصرف خانگی آن مد نظر است، توان موتور ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ وات دستگاه‌های مناسبی محسوب می‌شوند. همچنین در خصوص ظرفیت مخزن آب نیز، گنجایش ۳ لیتر انتخاب خوبی است. البته پس از اتمام آب مخزن می‌توان در فاصله زمانی کوتاهی با پرکردن مخزن آب، مجددا از دستگاه استفاده کرد.

چند نکته مهم برای تمیز کردن مبل با بخارشو

مبل را بیش از حد با بخار اشباع نکنید. این کار باعث نفوذ رطوبت به مبل و آسیب رساندن به آن میشود. همچنین زمان خشک شدن را طولانی می‌کند.
خروجی های اولیه بخارشو وقتی تازه روشن شده است رطوبت زیادی دارد. از آن بر روی مبل استفاده نکنید.
مبل را به قسمت های کوچک تقسیم کرده و جدا جدا تمیز کنید. بلافاصله بعد از بخار زدن به یک قسمت، آن را خشک کنید. میتوانید پنجره ها را باز کنید و یا از حرارت کم سشوار استفاده کنید.
بسیار مناسب است که در پایان و بعد از خشک شدن مجدداً یک بار مبل را با جاروبرقی تمیز کنید.
مطمئن شوید که بخارشوی را روی بخشی از مبل که معمولاً قابل رویت نیست ، تست کنید. شما باید مطمئن شوید که بخارشو به پارچه صدمه نمی زند.

نکته مهم تمیز کردن مبل با بخارشو

اگر هنوز اثری از لکه وجود دارد ، ممکن است مجبور شوید دور دیگری از تمیز کردن را طی کنید تا لکه به طور کامل از بین برود.

صفر شویی مبل - تمیز کردن مبل با بخارشو
زمانی از سال مبل را با بخارشو تمیز کنید که بتوانید راحت پنجره ها را باز کنید. این کار باعث میشود بخار محیط خارج شده، مبل ها هوا گرفته و زودتر خشک شوند.
اگر مبل شما از مخمل یا چرم ساخته شده است، دستورالعمل های روی بخارشو را حتماً بخوانید. ببینید آیا سازنده برای سطوح ظریف روش خاصی را پیشنهاد داده است.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۴ از ۵
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *