افتتاح حساب ترکیه
تميز كردن پنجره دوجداره

تميز كردن پنجره دوجداره کمی با سایر پنجره ها و شیشه های دیگر فرق دارد اما به هيچ عنوان سخت نيست. به شرطي كه راهش را خوب ياد بگيريد. ما در اين مطلب شادمگ به شما ترفندهايي را ياد داديم كه تميز كردن پنجره دوجداره برايتان لذت بخش شود.

روش شستشو و تمیز کردن پنجره دوجداره

پنجره‌های دوجداره علاوه بر دارا بودن توان بالا در صرفه‌جویی در مصرف انرژی، در مقایسه با پنجره‌های آلومینیومی تک جداره، تا ۳۰ درصد به کاهش اتلاف حرارت نیز کمک می‌کنند. محبوبیت این پنجره‌ها به هیچ عنوان بی‌دلیل نیست.

پاک کردن پنجره - تميز كردن پنجره دوجداره

پنجره‌های دوجداره علاوه بر بازده حرارتی عالی، به کاهش صدا، میعانات و آلودگی نیز کمک می‌کنند. قیمت پنجره‌های دوجداره نسبتا بیشتر از یک پنجره معمولی است، به همین دلیل است که اگر صاحب پنجره دوجداره هستید، بهتر است به خوبی از آن‌ها مراقبت کرده و عمر مفید و کارکرد آن‌ها را بهبود ببخشید.

سوال اصلی این است: آیا تمیز کردن پنجره دوجداره در مقایسه با شیشه تک جداره به رسیدگی یا مراقبت خاصی نیاز دارد؟ پاسخ این پرسش می‌تواند به شرایط پنجره‌ها و نوع مشکل شما بستگی داشته باشد. به شما پيشنهاد ميكنيم اول مطالب قبلي ما در خصوص تميز كردن چدن گاز ، تمیز کردن چربی هود ، تميز كردن فرش روشن ، تمیز کردن قابلمه سوخته را بخوانيد تا ببينيد كه ترفندهاي ما چطور در خانه داري به شما كمك خواهد كرد.

ساختار پنجره‌های دو جدار

پنجره‌های دو جداره از دو قطعه شیشه ساخته می‌شوند که با فاصله حداقل 12 میلی‌متر از همدیگر قرار گرفته‌اند. فضای میان این دو شیشه با هوا پر شده است که موجب عایق صوتی و حرارتی بودن آن می‌شود. شکاف موجود مهر و موم شده و به عنوان جدا کننده شیشه داخلی و شیشه خارجی عمل می‌کند.

تمیز کردن توری پنجره کار ساده ولی مهمی است و لازم است که سالی دوبار این کار را انجام دهید.

پنجره دوجداره - تميز كردن پنجره دوجداره

اگر این مهر و موم محکم باشد، هیچ گرد وغبار، خاک یا رطوبتی نمی‎تواند وارد فضای بین دو شیشه شود و پنجره دوجداره به خوبی کار می‌کند.
اما اگر مهر و موم دچار شکستگی شود یا حتی ترک کوچکی بردارد، خاک، گرد و غبار، رطوبت، حتی عنکبوت و تارهای آن هم می‌تواند وارد شیشه دو جداره شده و منجر به کثیف شدن پنجره‌ها شود.

روش تميز كردن پنجره دوجداره و شيشه ها

در خانه تکانی سریع برای تمیز کردن شیشه‌ها و پنجره‌هایتان نیز می‌توانید از وسایل مدرن بهره بگیرید و یا به روش‌های سنتی و قدیمی نسبت به این کار اقدام کنید. بنابراین دو روش برای تمیز کردن شیشه‌ها و پنجره‌ها وجود دارد که عبارتند از:

  • روش سنتی
  • روش مدرن

سنتی

در این روش از وسایل سنتی استفاده می‌شود و به صورت دستی شیشه‌ها و پنجره‌ها تمیز می‌شوند. در این صورت شما نیاز به وسایلی مانند نردبان، روزنامه، پارچه‌های تمیز با دسته‌های بلند و … خواهید داشت.

روش مدرن

در روش مدرن می‌توانید از وسایل نوینی مانند بخارشوی استفاده کنید. این روش نیز مزایا و معایب خاص خودش را دارد. از آنجایی که بخارشوی‌ها از بخار برای تمیز کردن سطوح استفاده می‌کنند، امکان باقی ماندن لکه روی شیشه‌ها کمتر می‌شود. تمیز کردن مبل با بخارشو هم امتحان کنید؛ این روش بی نظیر است.

روش‌های تميز كردن پنجره دوجداره

پنجره‌های دوجداره با استفاده دو قطعه شیشه ساخته می‌شوند که با فاصله حداقل ۱۲ میلی‌متر از یکدیگر قرار گرفته‌اند و فضای بین آن‌ها با هوا پر شده است. این شکاف مهر و موم شده و به عنوان جدا کننده شیشه داخلی و شیشه خارجی عمل می‌کند. البته ما در مطلبی روش تمیز کردن پنجره‌ را در اختیارتان قرار دادیم.

طرز شستن پرده حریر در لباسشویی بدون آسیب رسیدن به پرده

شیشه پاک کن - تميز كردن پنجره دوجداره

اگر پنجره دوجداره شما همانطور که باید کار کند، هیچ علامت یا آلودگی در فضای داخلی بین دو شیشه مشاهده نخواهید کرد. مهر و موم محکم است و هیچ گرد و غبار، خاک یا رطوبتی نمی‌تواند راه خود را به فضای بین دو شیشه باز کند.

در این حالت، تمیز کردن پنجره دوجداره آسان است.

شبیه روش تمیز کردن هر پنجره دیگر :

به آرامی دور قاب پنجره را جارو برقی کشیده و یا از یک پارچه مرطوب برای پاک کردن هرگونه آلودگی و گرد و غبار از روی قاب پنجره استفاده کنید. برای افزایش مکش جاروبرقی این نکات کمکتان خواهد کرد.
از محلول چهار قسمت آب گرم و یک قسمت سرکه سفید استفاده کنید (بعضی از افراد دوست دارند از مایع ظرفشویی نیز استفاده کنند) و شیشه را با استفاده از یک پارچه نرم بشویید.

برق انداختن شیشه - تميز كردن پنجره دوجداره
برای دسترسی به گوشه‌ها از یک مسواک نرم یا چیزی مشابه آن استفاده کنید.
برای پاک کردن رگه‌ها، پنجره با روزنامه پاک کنید یا از یک اسکوییجی دارای نوار پاک کننده پنجره استفاده کنید.

از خواص و قابلیت های بی نظیر سرکه غافل نشوید و روش شستن مبل با سرکه را حتما امتحان کنید.

مقابله با چگالش بین پنجره‌های دوجداره

اگر مهر و موم بین دو شیشه پنجره دوجداره شکسته شود، یا حتی کمی ترک بردارد، در آن صورت به زودی متوجه کثیف شدن پنجره‌ها می‌شوید. گرد و غبار، خاک، رطوبت، حتی عنکبوت‌ها و تارهای آن‌ها می‌تواند شیشه‌های دوجداره زیبای شما را کمی بهم ریخته و نابسامان کنند.

متاسفانه تمیز کردن قسمت داخلی هر یک از شیشه‌ها با پارچه تقریبا غیرممکن است، مگر اینکه پنجره‌ها را از هم جدا کنید، که نه ایده‌آل است و نه توصیه می‌شود. بنابراین چه کاری می‌توان انجام داد؟

عرق کردن پنجره - تميز كردن پنجره دوجداره

به عنوان اولین قدم برای تمیز کردن پنجره دوجداره، باید با لعاب‌کار خود تماس بگیرید تا نظر آن‌ها را در مورد مشکل بشنوید. آن‌ها ممکن است بتوانند برای رفع مشکل یا تعویض پنجره به شما پیشنهاد خوبی بدهند.

پس از تماس با متخصص، گزینه‌های خانگی مناسبی برای تمیز کردن پنجره دوجداره وجود دارند که هرچند بر یکپارچگی پنجره تاثیر می‌گذارند، اما می‌توانید آن‌ها را نیز به عنوان راه‌حل‌های موقت امتحان کنید:

  • سوراخ‌کردن شیشه برای قرار دادن ماده خشک‌کننده‌ای همچون ژل سیلیکا که رطوبت فضای بین دو شیشه را جذب می‌کند (جاذب‌های رطوبت را می‌توانید از فروشگاه‌های محلی خود تهیه کنید).
  • نخ کشی با استفاده از چیزی همچون جوراب شلواری و تمیز کردن محل
  • حفر چند سوراخ و دمیدن پنکه روی پنجره

اگر هر یک از این مسیرها را امتحان کنید، باید بپذیرید که در نهایت قرار است شیشه را تعویض کنید. چرا که با وجود سوراخ‌در شیشه، مزایای حرارتی دوجداره بودن پنجره را از دست خواهید داد.

خرید پنجره دوجداره - تميز كردن پنجره دوجداره

براق کردن قاب و تميز كردن پنجره دوجداره

پس از تمیز کردن شیشه‌ها، باید به سراغ قاب‌های پلاستیکی دور شیشه بروید. تمیز کردن قاب پنجره‌های دوجداره بسیار ساده‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید. پنجره را باز کنید و از اتصال قلم مو بر روی جاروبرقی استفاده کنید تا گرد و غبار و بقایای آلودگی احتمالی در گوشه‌ها و شکاف‌ها را تمیز کنید.

پس از آن، قاب را با استفاده از اسفنج و آب گرم و صابون پاک کنید. از استفاده از قسمت خشن اسفنج خودداری کنید، زیرا باعث ایجاد خراش بر روی پلاستیک می‌شود. با استفاده از یک پارچه نرم، رول آشپزخانه یا حوله ریزالیاف به خشک کردن قاب ادامه دهید.

مزایای پنجره دوجداره - تميز كردن پنجره دوجداره

صابون در مقابل شوینده‌های تجاری

در حالی که آب و صابون می‌تواند قاب پنجره دوجداره شما را تمیز کند، اما گاهی اوقات نمی‌تواند قاب پنجره دوجداره شما را آنقدر تمیز کند که مانند روز اول به نظر برسد. در این صورت، می‌توانید از محصولات پاک کننده ‌اختصاصی که برای تمیز کردن UPVC طراحی شده اند استفاده کنید. به هیچ عنوان از پدهای تمیز کننده حاوی مواد سفید کننده، حلال یا ساینده برای تمیز کردن پنجره دوجداره استفاده نکنید.

اعمال مشترک و مخصوص شب های قدر ؛ دعاها ؛ آداب و نماز ها ؛ چه دعایی شب قدر مستجاب می شود ؟

مواد لازم برای تميز كردن پنجره دوجداره و برق انداختن شيشه

محلول سرکه و آب

چرا به جای خرید محصولات پاک کننده گران قیمتی که موجب ساییدگی شیشه نیز می‌شوند، تمیز کننده خانگی خود را ایجاد نکنید؟ یک محلول ساده یک قسمت سرکه سفید و چهار قسمت آب، بدون آسیب رساندن به شیشه و قاب‌ها، پنجره دوجداره شما را تمیز می‌کند. خاصیت اسیدی سرکه سفید تمام لکه‌های آب را حل کرده و آب آلودگی‌های پنجره را ازبین می‌برد.

این محلول، یک شیشه پاک کن ساده، موثر، کم هزینه و دوست‌دار محیط زیست برای تمیز کردن پنجره دوجداره است که ارزش امتحان کردن را دارد.

حوله‌های میکروفایبر بهترین دوست شما هستند

هنگام تمیز کردن پنجره‌ها با محلول سرکه سفید و آب، تنها از یک حوله میکروفایبر تمیز استفاده کنید. هر نوع پارچه دیگر یا یک حوله میکروفایبر کثیف می‌تواند باعث ایجاد خراش روی شیشه و قاب شود. برای جلوگیری از تشکیل رگه‌ها، حتما شیشه را با حرکات دایره‌ای پاک کنید.

معایب پنجره دوجداره - تميز كردن پنجره دوجداره

سرکه سفید براي تميز كردن پنجره دوجداره

محلول سرکه یک راه عالی برای از بین بردن لکه‌ها و براق انداختن شیشه‌ها است. اگر می خواهید این محلول معجزه آسا را داشته باشید باید چهار فنجان آب ولرم را با یک فنجان سرکه مخلوط کنید.

الکل و آمونیاک براي تميز كردن پنجره دوجداره

لکه‌های سخت روی شیشه و پنجره را نمی‌توانید با محلول‌های سبک تمیز کنید، بلکه برای تمیز کردن آن‌ها به کمی الکل نیاز دارید. برای داشتن یک محلول عالی یک فنجان الکل را با یک قاشق سوپ خوری آمونیاک و یک فنجان آب ترکیب کنید.

شستن پنجره دوجداره - تميز كردن پنجره دوجداره

تميز كردن پنجره دوجداره با جوش شیرین و سرکه

اگر سرکه و جوش شیرین را با یکدیگر ترکیب کنید، محلولی به دست می‌آید که کمی کف کرده است. صبر کنید تا کف آن تمام شود. این ترکیب نیز می‌تواند به شما در تمیز کردن شیشه‌هایتان کمک کند.

لیمو براي تميز كردن پنجره دوجداره

عصاره لیمو نیز می‌تواند به کمکتان بیاید تا شیشه‌هایتان را برق بیاندازید. برای استفاده از این محلول باید نصف سرکه سفید را با ۴ فنجان آب ترکیب کنید. عصاره لیمو را نیز به آن‌ها اضافه کنید و خوب به هم بزنید. حالا یک ترکیب عالی برای تميز كردن پنجره دوجداره دارید.

تميز كردن پنجره دوجداره با تمیز کردن گوشه‌ها و شکاف‌ها

دسترسی به گوشه و کنارها و شکاف‌پنجره‌ها، فارغ از نوع پنجره، همیشه دشوار است. در مورد پنجره‌های دوجداره نیز اوضاع از همین قرار است. برای رسیدن به این مناطق بدون ایجاد خراش یا آسیب، یک گلوله پنبه را در محلول سرکه و آب فرو برده و از آن برای تمیز کردن گوشه‌ها و شکاف‌ها استفاده کنید.

بهترین پنجره دوجداره - تميز كردن پنجره دوجداره

در روزهای ابری پنجره را بشویید

هرچند ممکن است اشتباه به نظر برسد، اما بهترین زمان برای شستن پنجره‌های دوجداره در روزهای ابری است. شستن آن‌ها در هنگام آفتاب و گرما باعث خشک شدن سریع آب و در نتیجه ایجاد رگه‌های ناخوشایند و رسوبات آب بر روی شیشه پنجره می‌شود.

شستن پنجره‌ها در یک روز ابری و خنک، به شما زمان کافی می‌دهد تا علاوه بر شستشو، به مکان‌های صعب العبور دسترسی پیدا کرده و بتوانید با خیال راحت پنجره را بشویید.

استفاده از روزنامه برای براق کردن

امروزه یافتن روزنامه‌های چاپ شده ممکن است دشوار باشد، اما ارزش آن را دارد که به طور خاص فقط برای محافظت از پنجره‌ها ‌استفاده شود.

رفع بوی بد توالت ؛ با چند ترفند ساده توالت رو خوشبو کنید

نوع کاغذی که برای روزنامه استفاده می‌شود، به طرز جالبی برای خشک کردن و مراقبت از پنجره‌ها مناسب است، زیرا هیچ رگه و باقیمانده‌ای از خود به جای نمی‌گذارد. چند روزنامه از فروشگاه محلی تهیه کرده و برای روزهای تمیز کردن پنجره نگهداری کنید.

از پد‌های سفید کننده و ساینده استفاده نکنید

قدرت سفید کننده، پد تمیز کننده و زور بازو را نمی‌توان انکار کرد، اما هرگز نباید از آن‌ها روی پنجره دوجداره استفاده کنید. چنین موادی بهتر است برای سینک آشپزخانه یا کف حمام استفاده شوند، چرا که می‌توانند آسیب زیادی به پنجره‌دوجداره شما وارد کنند.

شیشه پاک کن خانگی - تميز كردن پنجره دوجداره

مراحل تميز كردن پنجره دوجداره و شیشه‌ها

برای اینکه شیشه و پنجره‌ها را حسابی تمیز کنید، باید مراحلی را که در ادامه مطرح می‌کنیم با دقت رعایت کنید. همراهمان باشید.

مرحله اول : آماده کردن وسایل مورد نیاز

قبل از هر کاری وسایل مورد نیازتان را آماده کنید. حتما شما هم دوست ندارید که حین تمیز کاری مدام به دنبال وسایل مورد نیازتان باشید، بنابر این از قبل آن‌ها را آماده کنید. برخی از این وسایل عبارتند ار:

پارچه‌های تمیز کننده با دسته‌های بلند
محلول تمیز کننده
شیشه شوی
روزنامه
نردبان

مرحله دوم : تمیز کردن لبه‌های پنجره

قبل از هر چیز نیاز است که لبه‌های داخلی ریل پنجره را تمیز کنید. این مکان، جای مناسبی برای جمع شده آشغال و موجودات ریز است. اگر این قسمت را به خوبی تمیز نکنید نمی‌توانید مطمئن باشید که پایان کارتان به نحو احسنت باشد. بنابراین با دقت این قسمت‌ها را به وسیله جاروبرقی تمیز کنید. با چند تکنیک خانگی می توانید باعث افزایش مکش جاروبرقی شوید.

تميز كردن پنجره دوجداره سفید

مرحله سوم : پاک کردن گرد و خاک از روی شیشه و پنجره

پاک کردن گرد و خاک روی شیشه و پنجره دوجداره از مراحل مهم می‌باشد. باید دقت این کار را انجام دهید تا در مراحل بعدی به مشکل نخورید. بنابراین، قبل از تمیز کردن سطح شیشه را شروع کنید، گرد و خاک روی سطح آن را بگیرید. اگر پنجره‌ای که می خواهید تمیزش کنید، قابلیت برداشته شدن از قابش را دارد، حتما آن را بیرون بیاورید و سپس تمیز کنید.

مرحله چهارم : تميز كردن پنجره دوجداره ؛ از بین بردن لکه‌های سخت

بعد از اینکه گرد و غبار را از روی پنجره و شیشه‌ها پاک کردید، حالا نوبت لکه‌های سخت است. پاک کردن این لکه‌ها کار آسانی نیست و باید کمی صبر داشته‌باشید. به یاد داشته‌باشید که سطح بیرونی پنجره در تماس مستقیم با انواع آلودگی‌ها ، لکه‌های باران ، فضولات پرندگان و غیره است و بنابراین، امکان ایجاد لکه‌های سخت بر روی آن‌ها وجود دارد.

مرحله پنجم : تمیز کردن سطح شیشه

شاید کمی خسته شده باشید و بخواهید که سریع تر به کارتان پایان دهید. اما صبر کنید اگر این مرحله را با دقت انجام ندهید، زحمتتان هدر خواهد رفت. برای تمیز کردن سطح شیشه‌ها می توانید از اسفنج استفاده کنید. برای تمیز کردن سطوح به این ترتیب عمل کنید:

مقداری شیشه شوی روی سطح اسپری کنید یا اسفنج را داخل محلول بزنید و آبش را بگیرید.

تميز كردن پنجره دوجداره با تی
اسفنج را به آرامی از بالا به پایین روی سطح بکشید و به صورت خطی این کار را ادامه دهید.

مرحله ششم : تميز كردن پنجره دوجداره ؛ خشک کردن سطوح

حالا به مرحله آخر می‌رسیم که البته به اندازه مراحل اولیه مهم است. برای خشک کردن پنجره و شیشه‌ها می‌توانید از روزنامه یا پارچه‌های خشک استفاده کنید. نکته مهم این است که به سرعت پنجره و شیشه‌ها را خشک کنید تا اثری از خیسی بر روی آن باقی نماند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۴ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

19 تیر 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *