افتتاح حساب ترکیه
روش تمیز کردن پنجره‌

روش تمیز کردن پنجره‌ به دلیل دردسر هایی که دارد معمولا دیر به دیر انجام می شود اما ما در شادمگ روش هایی به شما باد می دهیم که این کار را برای شما ساده می کند.

روش تمیز کردن شیشه پنجره‌

پاک کردن شیشه ها حداقل دو یا سه بار در سال باید انجام شود. در این مطلب روش تمیز کردن شیشه ها بدون دردسر با وسایل خانگی ارائه شده است. شیشه‌ها و پنجره‌ها در خانه نقش مهمی را ایفا می‌کنند. در واقع پنجره‌ها و شیشه‌ها، مدخل ورود نور و همچنین راه ارتباطی خانه با فضای بیرون هستند. از این رو طرز تميز كردن پنجره دوجداره و شستشوی شیشه دوجداره به خصوص قسمت بیرونی آن در آپارتمان و خانه‌های امروزی کمی سخت و دشوار است.

روش تمیز کردن پنجره‌

روش تمیز کردن شیشه های پنجره و درب منزل

لوازم مورد نیاز برای تمیز کردن شیشه ها :

شیلنگ آب یا یک سطل آب سرد، برس نرم، یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی، یک ظرف یا کاسه بزرگ، پارچه تمیز، سرکه یا محلول آمونیاک

مرحله اول

درون کاسه ای، مایع ظرفشویی را با مقداری آب ولرم مخلوط کنید. برای تمیز کردن شیشه هایی که فقط خاک گرفته اند، فقط از این محلول استفاده کنید. اما شیشه هایی که کثیف تر از این هستند، به محلولی قوی تر نیاز دارند.

بدین منظور به محلول شوینده تان کمی آمونیاک و یا سرکه اضافه کنید. برای اینکه شیشه ها شفاف تر شوند، می توانید از نشاسته ذرت نیز استفاده کنید.

افزودن الکل به محلول شوینده نه تنها شیشه ها را بدون گذاشتن خط و یا خطوطی تمیز می کند، بلکه باعث می شود که آنها زود خشک شوند.

مرحله دوم

با استفاده از شیلنگ آب، شیشه پنجره را به خوبی مرطوب کنید. البته فشار آب باید ملایم باشد تا صدمه ای به شیشه نزند. با خیس کردن شیشه می توانید لکه های موجود روی شیشه را بدون خش انداختن تمیز کنید.

البته برای صرفه جویی در آب می توانید با استفاده از اسفنج خیس روی لکه ها بمالید و آنها را با ملایمت پاک نمایید.

روش تمیز کردن پنجره‌

مرحله سوم

وقتی شیشه کاملا خیس شد، با استفاده از برس و یا اسفنج شیشه را تمیز کنید. شیشه را از قسمت داخل، به صورت افقی یا عمودی تمیز کنید و قسمت بیرونی را برعکس آن انجام دهید.

بدین ترتیب متوجه رگه های به جا مانده حاصل از شستشو و یا لکه ها می شوید.

پس از اینکه دو طرف شیشه را یکبار تمیز کردید، پس از خشک شدن شیشه، در صورت نیاز یکبار دیگر آن را برس بکشید.

14 علت زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی | روش های موثر برای سبز ماندن گیاه

تميز كردن شيشه عينک به ظاهر کار ساده ایست اما اگر این کار ساده را درست انجام ندهید ممکن است خط و خش روی شیشه عینک بیفتد و یه مرور شیشه عینک تان کدر شود.

مرحله چهارم

اکنون با پارچه ای نرم و خشک، از بالای شیشه به پایین بکشید و شیشه را خشک کنید. شیشه را حتما با پارچه تمیز کنید. اگر شیشه، خودش خشک شود، به احتمال زیاد شاهد لکه های خشک شده آب به روی شیشه خواهید بود.

اکنون با پارچه ای نرم و خشک، از بالای شیشه به پایین بکشید و شیشه را خشک کنید.

روش تمیز کردن پنجره‌

نکته

از کاغذ و یا روزنامه های باطله نیز می توانید برای خشک کردن شیشه استفاده کنید. حتی کاغذ روی شیشه مانند پارچه، پرزی باقی نمی گذارد.

یکی از گزینه‌های خانه تکانی و نظافت، تمیز کردن پنجره‌هاست. اما اگر از آن دسته افرادی هستید که فقط قسمت داخلی پنجره‌ها را تمیز می‌کنید در واقع آب در هاون می‌کوبید، چون شست‌وشوی قسمت بیرونی پنجره‌ها هم اهمیت بسیار دارد. باید یادآوری کنیم که شادمگ قبلا به شما روش هایی را برای از بین بردن خش روی شیشه تهیه کرده بود.

روش تمیز کردن قسمت بیرونی شیشه پنجره‌

قسمت بیرونی پنجره‌ها نسبت به پنجره‌های داخلی همیشه آلودگی بیشتری دارند، بنابراین تمیز کردن آن هم کمی سخت‌تر است. با این حال قسمت بیرونی پنجره‌ها هم باید دوبار در سال تمیز شوند تا شفافیت و وضوح شیشه‌ها حفظ شود.

۱. کار را در یک روز ابری شروع کنید

یک روز ابری را برای شستن پنجره‌های بیرونی خود انتخاب کنید تا نور مستقیم خورشید به آن‌ها نتابد. آفتاب بیش از حد سبب می‌شود تا محلول تمیزکننده قبل از اینکه بتوانید تمام آن را روی پنجره بکشید خشک شود و رگه‌هایی را روی پنجره باقی بگذارد.

روش تمیز کردن پنجره‌

۲. توری را بردارید و تمیز کنید

اگر توری یا حفاظی به پنجره وصل است آن را جدا کنید. سپس آن را بشویید تا گردو غبار و کثیفی باقی نماند. سپس توری را حسابی تکان دهید تا آب اضافی رویش باقی نماند و زودتر خشک شود. می‌توانید آن را با یک حوله یا پارچه تمیز هم خشک کنید. بگذارید کمی در هوای آزاد بماند تا کاملا خشک شود.

۳. قسمت بیرونی پنجره را با آب بشویید

ابتدا یک بار شیشه بیرونی پنجره را با آب خالی بشویید تا از شر گرد و غبار سطحی خلاص شوید. این کار تمیز کردن لک‌های سخت را راحت‌تر می‌کند.

۴. محلول مایع ظرفشویی و آب را آماده کنید

یک سطل تمیز را با آب خنک از شیر آب پر کنید. یک قطره مایع ظرفشویی را به آن اضافه کنید تا محلول شست و شوی پنجره درست شود.

۵. از تی یا اسفنج استفاده کنید

یک اسفنج یا تی مخصوص شستن شیشه را بردارید و داخل آب فرو کنید. استفاده از تی‌های مخصوص شستن شیشه منطقی‌تر است. زیرا این تی‌ها مساحت بیشتری را پوشش می‌دهند و کار را راحت‌تر می‌کنند. به‌خصوص اگر پنجره‌های خانه شما بزرگ باشد. اگر از اسفنج هم استفاده می‌کنید بهتر است بزرگ‌تر باشد.

چند روش ساده و فوری براق کردن قاشق و چنگال استیل

روش تمیز کردن پنجره‌

۶. ابتدا از بالا به پایین تی یا اسفنج بکشید

از بالای پنجره شروع کنید و به سمت پایین بروید. در تمام جهات در زوایای مختلف تی یا اسفنج را حرکت دهید تا همه قسمت‌ها را پوشش دهید.

بهتر است از گوشه بالا شروع کنید، تی را درست در جایی قرار دهید تا گوشه شیشه را هم تمیز کند، و آن را تا انتها به سمت پایین شیشه بکشید تا یک نوار عمودی تمیز در امتداد لبه در یک طرف پنجره ایجاد شود.

۷. سپس به حالت افقی تی یا اسفنج بکشید

از حرکات افقی هم برای تمیزکردن استفاده کنید. اسفنج یا تی را به صورت افقی بچرخانید و در گوشه بالا قرار دهید. طوری محکم بکشید تا محلول تمیزکننده‌ای روی شیشه نماند. این کار را روی کل پنجره انجام دهید.

۸. از پارچه بدون پرز برای خشک کردن استفاده کنید

قطرات آب باقیمانده را با یک پارچه خشک و بدون پرز پاک کنید. از یک پارچه مخصوص میکروفیبر یا سایر پارچه‌های بدون پرز برای خشک کردن قطرات آبی که باقیمانده استفاده کنید.

۹. دوباره توری یا محافظ پنجره را نصب کنید

هر صفحه پنجره‌ای را که برداشته بودید دوباره وصل کنید. البته پس از خشک شدن شیشه‌ها، یک بازرسی نهایی انجام دهید و نقاطی را که هنوز کثیف هستند، تمیز کنید. سپس توری را به جای خود بازگردانید.

روش تمیز کردن پنجره‌

تمیز کردن قسمت های مختلف شیشه

تمیز کردن نوار شیشه

در گام بعد اسکاچ را به‌گونه‌ای قرار دهید که تنها گوشه آن با شیشه تماس داشته باشد. از گوشه بالای شیشه شروع کنید. یک نوار باریک را در یک طرف شیشه از بالا به پایین تمیز کنید.

تمیز کردن قسمت بالایی شیشه

اسکاچ را به‌نحوی تنظیم کنید که قسمت بالایی آن در تماس با لبه بالایی شیشه پنجره باشد. تیغه اسکاچ را روی شیشه در گوشه بالایی فشار دهید و به طور پیوسته روی شیشه بکشید.

تمیز کردن قسمت پایینی پنجره

به قسمت پایینی پنجره بروید. الان نوبت تمیزی این قسمت است. اسکاچ را به‌گونه‌ای روی قسمت پایینی پنجره قرار دهید که بالای اسکاچ با محل تمیز شدن در گام‌های قبلی حدود ۵ سانتی‌متر هم پوشانی داشته باشد.

تمیز کردن بخش داخلی پنجره

در هنگام تمیز کردن شیشه پنجره در سمت داخلی آن باید توجه کنید که بیشتر آب صابون را از اسکاچ خارج کنید تا از چکه کردن و جاری شدن آب جلوگیری کنید. برای اینکه بتوانید آب صابون ریخته شده روی پنجره را به سرعت تمیز کنید، یک دستمال در جیب خود داشته باشید. برای پاک کردن اطراف شیشه از پارچه تمیز جداگانه‌ای استفاده کنید. پارچه‌های میکروفیبر گزینه‌هایی عالی برای این کار هستند. تمیز کردن گاز شیشه ای به دلیل جنسی که دارد کمی سخت تر از سایر اجاق گازها می باشد که ما در شادمگ در اختیارتان قرار دادیم.

از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی با در عرض 2 دقیقه

روش تمیز کردن پنجره‌

تکنیک‌های خاص برای روش تمیز کردن پنجره‌

۱. برای پنجره‌هایی که به سختی قابل دسترسی هستند از یک تی دسته بلند استفاده کنید. می‌توانید حتی تی معمولی‌تان را روی یک لوله پیچ کنید.

۲. برای تمیز کردن پنجره‌هایی که شیشه زیاد دارد از یک اسفنج و یک اسکاج مخصوص استفاده کنید. تی‌های مخصوص شستن شیشه برای تمیز کردن پنجره‌هایی که چندین شیشه روی آن قرار دارد بسیار پهن است، بنابراین از یک اسفنج دستی استفاده کنید و آن را متناسب با اندازه شیشه‌هایتان ببرید.

۳. لکه‌های سرسخت را قبل از شست و شو با محلول سرکه و آب خیس کنید.

بهترین محلول‌های خانگی برای روش تمیز کردن پنجره‌

شاید برای شما هم تميز كردن پنجره دوجداره کار سختی به نظر برسد، اما اگر این کار را به صورت اصولی انجام دهید حتما از نتیجه کارتان راضی خواهید بود و خستگی‌تان در خواهد رفت. در ادامه به چند محلول خانگی و موثر برای تميز كردن پنجره های دوجداره اشاره می‌کنیم.

محلول صابون

برای درست کردن این محلول باید یک قاشق سوپ خوری مایع ظرف شویی را با چهار فنجان آب مخلوط کنید. بهتر است از آبی استفاده کنید که قبلا آن را جوشانده‌اید و سرد شده است.

سرکه سفید

محلول سرکه یک راه عالی برای از بین بردن لکه‌ها و براق انداختن شیشه‌ها است. اگر می خواهید این محلول معجزه آسا را داشته باشید باید چهار فنجان آب ولرم را با یک فنجان سرکه مخلوط کنید.

سرکه سفید و صابون مایع

مخلوط چهار فنجان سرکه سفید با دو فنجان آب و نصف قاشق چای خوری صابون مایع نیز به شما یک محلول عالی برای تميز كردن شيشه دوجداره پنجره‌هایتان می‌دهد.

الکل و آمونیاک

لکه‌های سخت روی شیشه و پنجره را نمی‌توانید با محلول‌های سبک تمیز کنید، بلکه برای تمیز کردن آن‌ها به کمی الکل نیاز دارید. برای داشتن یک محلول عالی یک فنجان الکل را با یک قاشق سوپ خوری آمونیاک و یک فنجان آب ترکیب کنید.

روش تمیز کردن پنجره‌

جوش شیرین و سرکه

اگر سرکه و جوش شیرین را با یکدیگر ترکیب کنید، محلولی به دست می‌آید که کمی کف کرده است. صبر کنید تا کف آن تمام شود. این ترکیب نیز می‌تواند به شما در تمیز کردن شیشه‌هایتان کمک کند.

لیمو

عصاره لیمو نیز می‌تواند به کمکتان بیاید تا شیشه‌هایتان را برق بیاندازید. برای استفاده از این محلول باید نصف سرکه سفید را با ۴ فنجان آب ترکیب کنید. عصاره لیمو را نیز به آن‌ها اضافه کنید و خوب به هم بزنید. حالا یک ترکیب عالی برای تميز كردن پنجره دوجداره دارید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

31 خرداد 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *