افتتاح حساب ترکیه
تميز كردن شيشه عينک

تميز كردن شيشه عينک به ظاهر کار ساده ایست اما اگر این کار ساده را درست انجام ندهید ممکن است خط و خش روی شیشه عینک بیفتد و یه مرور شیشه عینک تان کدر شود. روش درست تميز كردن شيشه عينک را در شادمگ بخوانید.

علت کثیف شدن شیشه عینک

کثیف یا کدر شدن انواع عدسی عینک می‌تواند چند دلیل مختلف داشته باشد؛ ممکن است شیشه عینک در اثر تماس با دست به لکه‌های چربی آلوده شده باشد، یا به دلیل نشستن بخار تنفس روی شیشه، به تدریج کدر شود. اگر هم کار موثری برای  از بین بردن خش روی شیشه عینک انجام ندهید به مرور زمان دچار کدر شدن می شود.

پاک کردن شیشه - تميز كردن شيشه عينک

در انتخاب مدل عینک آفتابی دخترانه اسپرتخوب دقت کنید ؛ قطعا روشهای مختلف انتخاب فرم و یا رنگ شیشه عینک در چهره شما تاثیر زیادی می گذارد.

علت کثیف شدن شیشه عینک هر چه که باشد، راه حل آن ساده است:

تمیز کردن شیشه عینک به شیوه صحیح. اگر شیشه عینک شما هنگام حرکت بین محیط‌های گرم و سرد (یا در زمان استفاده از ماسک) دچار مه گرفتگی شود، تمیز کردن لنز عینک با استفاده از یک دستمال مرطوب یا اسپری ضد بخار می‌تواند گزینه خوبی برای بازگرداندن شفافیت به شیشه عینک شما باشد.

از طرف دیگر، اگر شیشه‌های عینک خود را برای چندین بار تمیز کرده‌اید و هنوز هم کدر به‌نظر می‌رسند، ممکن است شیشه عینک شما آسیب دیده باشد که در این صورت باید به تعویض آن‌ها فکر کنید. در این حالت، بهتر است عینک خود را نزد چشم پزشک برده و از سلامت لنزها مطمئن شوید.

بهترین روش تميز كردن شيشه عينک

تمیز کردن دست ها

اولین عاملی که باعث انتقال آلودگی و ایجاد لک روی عینک می شود تماس دست های کثیف با عین است پس به کمک شوینده دست های خود را تمیز بشویید و خشک کنید

هرچقدر هم که تلاش کنید عینک خود را تمیز کنید اگر دست های شما کثیف باشد بی فایده است و مدام باعث کثیف شدن عینک خواهند شد.

آبکشی عینک بهترین روش تميز كردن شيشه عينک

عینک را برای حدود 1 دقیقه زیر جریان آب سرد بگیرید تا گرد و غبار و آن بخش از آلودگی های سطحی که با جریان آب قابل حذف شدن هستند از روی شیشه و فریم عینک آفتابی پاک شوند.

شستن شیشه - تميز كردن شيشه عينک

دقت کنید که آب داغ می تواند به شیشه عینک شما و حتی فریم آن آسیب بزند.

شستن عینک با مایع ظرفشویی

مایع ظرفشویی یک پاک کننده قوی است که با جنس بسیاری از اجسام و مواد سازگاری دارد و در مورد تمیز کردن عینک طبی، آفتابی و… نیز می تواند به شما کمک کند

از بین بردن زردی کاشی و سرامیک با یک ترفند ویژه

روی شیشه های عینک خود که اکنون مقداری خیس هستند یک قطره مایع ظرفشویی بریزید و شروع کنید به آرامی با انگشت های خود هر دو طرف شیشه و فریم عینک را بسابید.

زمانی که تشخیص دادید آلودگی ها و لکه های سطح عینک به کمک مایع ظرفشویی پاک شده اند عینک را به خوبی ابکشی کنید به صورتی که هیچ اثری از حالت لزج مایع ظرفشویی روی عینک باقی نماند.

خشک کردن عینک

پس از شستن و آبکشی عینک زمان خشک کردن عینک می رسد و اگر عینک به خوبی خشک نشود رد و لکه آب روی آن باقی خواهد ماند

پس از آبکشی عینک را به آرامی تکان دهید تا آب اضافی آن بچکد سپس با یک دستمال مخصوص عینک یا یک پارچه لطیف و کاملا تمیز که پرز ندهد تمام قسمت های عینک را کاملا خشک کنید

عینک آفتابی - تميز كردن شيشه عينک

پاک کننده شیشه عینک بهترین روش تميز كردن شيشه عينک

امروزه مایع های اسپری مخصوصی برای تمیز کردن لنز و شیشه عینک وجود دارند که تخصصی بوده و به کمک آن ها می توانید شیشه عینک خود را تمیز کنید

لایه محافظ برخی از لنزها و شیشه عینک ها ممکن است در مقابل دیگر شوینده ها آسیب پذیر باشند پس از عینک شما حساس است از این پاک کننده های مخصوص استفاده کنید

مقداری پاک کننده عینک را روی هر دو طرف شیشه های آن اسپری کنید یا بریزید و سپس با یک دستمال عینک کاملا خشک و تمیز به خویی شیشه ها و سپس فریم را بسابید تا تمیز شود

تمیز کردن عینک با آمونیاک

از تمیز کردن عینک خود با مواد اسیدی یا شیمایی که در ترکیب خود آمونیاک دارند مانند برخی شوینده ها و سفید کننده ها، سرکه و آبلیمو و… خودداری کنید چراکه به مرور به لنز و شیشه عینک شما آسیب می زنند و باعث افت کیفیت آن خواهند شد

روش تميز كردن شيشه عينك با استفاده از دستمال مرطوب

دستمال مرطوب های آرایشی در مواقعی که به روش دیگری دسترسی ندارید و عینک شما نیز بیش از حد کثیف شده است می توانند به شما کمک کنند

ابتدا اجازه دهید دستمال مرطوب در تماس با هوا مقداری خشک شود تا درصد رطوبت یا پاک کننده آن کمتر شود سپس به آرامی تمام عینک را با آن پاک کرده و در نهایت عینک را آبکشی و خشک کنید

پاک کردن شیشه عینک با الکل

برخی از افراد گمان می کنند الکل یک پاک کننده همه کاره است اما تمیز کردن شیشه عینک با الکل را به شما عزیزان توصیه نمی کنیم.

شیشه عینک - تميز كردن شيشه عينک

شاید در چند بار اول تمیز کردن عینک با الکل سریع و ایده آل به نظر برسد اما الکل به مرور می تواند به لنز و شیشه عینک شما آسیب بزند و باعث کدر شدن و کاهش کیفیت آن شود.

جلوگیری از چسبیدن غذا به ماهیتابه با چند ترفند حرفه ای ؛ دیگه هیچ مدله غذا به تابه نمی چسبه

روش تميز كردن شيشه عينك با استفاده از روشهای اولتراسونیک

نمی‌دانم که شما به این روش دسترسی دارید یا خیر، اما امکان استفاده از امواج التراسونیک برای تمیز کردن عدسی عینک آفتابی و عینک طبی در چند سال اخیر فراهم شده و نیازی به هیچ روش دیگری نیست. در این شیوه، امواج التراسونیک مستقیماً به سطح لنز عینک تابان می‌شوند تا مواد آلاینده و گرد و غبار موجود بر روی آنها از بین برود. البته این یک روش پیشرفته است و به احتمال زیاد در ایران هیچ کدام از عینک سازی ها و عینک فروشی‌ها به آن دسترسی ندارند.

بازبینی شیشه های عینک

مجددا شیشه های عینک تان را بازبینی کنید. اگر هر نوع لکه ای روی شیشه های عینک تان باقی مانده بود،با یک دستمال میکروفایبر به آرامی آنها را تمیز کنید.

اگر وقت انجام دادن تمام مراحل بالا را نداشتید می توانید از دستمال های مرطوب مخصوص پاک کردن عینک استفاده کنید.

این دستمال های مرطوب دارای فرمولاسیون ویژه مخصوص شیشه ی عینک هستند.از هر نوع دستمال مرطوبی برای پاک کردن عینک استفاده نکنید.

در خانه محلول شست‌ و شوی عینک بسازید

محلول شست‌وشوی عینک را می‌توانید خودتان در خانه تهیه کنید. برای این منظور به مواد زیر نیاز دارید:

شیشه - تميز كردن شيشه عينک

  • مایع ظرفشویی
  • الکل ایزوپروپیل
  • پیمانه اندازه‌گیری
  • بطری اسپری کوچک
  • آب
  • دستمال میکروفایبر

طرز تهیه مایع شستشوی عینک

همه وسایل و ابزارهای یادشده در بالا را تمیز بشویید و خشک کنید.
برای تمیز کردن شیشه عینک‌ به اندازه مساوی الکل و آب را درون شیشه‌ی اسپری بریزید. سپس آن را هم بزنید تا با هم مخلوط شوند.
یک قطره مایع ظرفشویی به محلولِ درون شیشه اضافه کنید. در بطری را ببندید.
محلولی که درست کرده‌اید را روی عدسی عینک اسپری کنید. با استفاده از دستمال میکروفایبر شیشه عینک را تمیز و خشک کنید.
برای پیشگیری از خراش برداشتن، کثیف و چرب شدن یا کدری، بهتر است همیشه بعد از تمیز کردن شیشه عینک‌ ، آن را درون پارچه نخی و نرم یا همان دستمال میکروفایبری بگذارید. سپس درون قاب عینک قرار دهید.

چگونه مارک روی شیشه عینک را پاک کنم ؟

استفاده از آب ساده برای حل این مشکل به اندازه کافی کارایی ندارد. برای پاک کردن مارک از روی لنزها، عینک خود را خیس کرده و روی هر لنز یک قطره مایع ظرفشویی بریزید. هر دو طرف لنزها را به خوبی مالش داده و سپس با آب سرد آبکشی کنید.

در نهایت، با استفاده از یک پارچه میکروفایبر بدون پرز، لنزها را به خوبی تمیز کرده و عینک را خشک کنید.

تار شدن شیشه عینک ؛ روش تميز كردن شيشه عينك

اگر شیشه عینک شما مانند سابق شفاف نیست و کدر، تار، خش دار و… شده است می تواند به دلایل زیر باشد

10 ترفند برای سفید کردن انگشتر نقره در خانه بدون ابزار خاص

استفاده از دستمال کاغذی برای تمیز کردن عینک
استفاده از پارچه های زبر و خشن برای تمیز کردن عینک
قرار دادن شیشه های عینک روی اجسام سخت
تماس شیشه عینک با اشیا سخت و تیز
استفاده از شوینده های اسیدی و قوی برای تمیز کردن عینک
قرار گرفتن عینک در محیط هایی با گازهای شیمیایی و…

نکته مهم

در مورد تمیز کردن شیشه و فریم عینک خود خصوصا در تمیز کردن عینک کودکان دقت لازم را داشته باشید. چراکه برخی از آلودگی ها و میکروب ها به راحتی می توانند از طریق عینک به چشم انتقال پیدا کنند. باعث ایجاد عفونت و بیماری های چشمی شوند.

قاب عینک - تميز كردن شيشه عينک

اگر شیشه عینک شما دچار خش و آسیبی که شده است که در اثر تمیز کردن قابل حل شدن نیست. برای تعویض شیشه باید اقدام کنید .چراکه این آسیب ها کیفیت دید شما را پایین خواهند آورد

تمیز کردن دماغی و فریم عینک

اگر می خواهید خیلی حرفه ای عینک خود را تمیز کنید دماغی یا پد عینک را فراموش نکنید. برای اینکه دماغی عینک را از گرد و غبار پاک کنید از مسواک و مایع ظرفشویی استفاده کنید. برای این کار مایع ظرفشویی را با آب ولرم مخلوط کنید.

سپس مسواک را به آن آغشته کرده و به آرامی روی دماغی و فریم عینک بکشید. پس از آن با آب ولرم عینک را شستشو داده و آن را خشک نمایید.

شوره دسته عینک

اگر دسته یا فریم عینک شما شوره زده یا کثیف شده است به راحتی می توانید با محلولی از مایع ظرف شویی و آب با یک مسوار نرم یا یک تکه ابر آن را تمیز کنید

همچنین برای تمیز کردن فریم های فلزی می توانید از پولیش مخصوص جواهرات استفاده کنید . یا اینکه فریم را داخل محلولی از آب ولرم و صابون قرار دهید

هنگام تمیز کردن شیشه عینک به چه نکاتی توجه کنید؟

از مواد شوینده اسیدی برای پاک کردن و تمیزکردن عینک استفاده نکنید.
دستمال کاغذی و پارچه های پلاستیکی برای تمیز کردن شیشه عینک مناسب نیست.
از مواد شوینده ای حاوی ماده ی شیمایی آمونیاک می باشد برای تمیز کردن شیشه عینک استفاده نکنید.

تميز كردن شيشه عينک
هنگام تمیز کردن شیشه بهتر است به آرامی و به صورت دایره ای شیشه را شستشو دهید تا سطح شیشه خش دار نشود.
اگر دستمال میکروفایبر در دسترس شما نبود می توانید برای پاک کردن شیشه های عینک خود از دستمال نخی تمیز و نرم استفاده کنید.
برای جلوگیری از کثیف شدن یا خش دار شدن شیشه عینک ، بهتر است بعداز استفاده آن را داخل یک پارچه نرم یا دستمال میکرو فایبر گذاشته .سپس درون قاب عینک قرار دهید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

30 خرداد 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *