افتتاح حساب ترکیه
تمیز کردن چربی روی شیشه

تمیز کردن چربی روی شیشه و آینه یکی از سخت ترین قسمت های خانه داری است. مخصوصا اگر این کار پر زحمت را حسابی به عقب انداختید و چربی و لکه روی شیشه و آینه حسابی جا خوش کردند. شما میتوانید با استفاده از چند ماده طبیعی که در خانه موجود داربد به جنگ با این لکه های چرب بروید و خیلی راحت شیشه را تمیز کنید. از ترفندهای شادمگ استفاده کنید. نتیجه خوبی خواهید گرفت.

چگونه شیشه را تمیز کنیم؟

شیشه به سادگی غبار و لکه را نشان می‌دهد. از این جهت اگر می‌خواهید تمیز کردن آینه شیشه و پنجره را برعهده بگیرید، توصیه می‌کنیم از دستمال کاغذی یا دستمالی که پرز می‌دهد، استفاده نکنید. بنابراین استفاده از روزنامه باطله یا پارچه نخی بدون پرز، بهترین انتخاب خواهد بود.

چربی آِینه - تمیز کردن چربی روی شیشه

بهترین پاک‌کننده برای تمیز کردن شیشه، محلول شیشه پاک‌کن است. اما در صورتی که می‌خواهید از ترکیبات طبیعی استفاده کنید، می‌توانید از سرکه سفید و آب‌لیمو نیز بهره‌مند شوید. برای استفاده از سرکه سفید، مقداری آب ولرم و سرکه سفید را داخل یک بطری اسپری بریزید.

تمام شیشه پنجره را آغشته به اسپری سرکه سفید کنید. سرکه سفید به پاک کردن لکه روی شیشه پنجره کمک بسزایی می‌کند. سپس با کمک دستمال نخی و بدون پرز، شیشه را کاملاً تمیز کنید. توصیه می‌کنیم در کارتان سرعت عمل داشته باشید تا قطرات سرکه خشک نشود و به لکه تبدیل نگردد.

همچنین شما می‌توانید به منظور تمیز کردن شیشه پنجره از آب‌لیمو نیز بهره‌مند شوید. مقداری آب‌لیمو را با آب ولرم مخلوط کنید و آن را داخل یک بطری اسپری بریزید و به شیشه پنجره اسپری کنید. سپس، پیش از آنکه قطرات آب و آب‌لیمو روی شیشه خشک شوند، آن را با یک دستمال نخی و خشک، تمیز کنید.

پاک کردن و تمیز کردن چربی روی شیشه و آینه

پنجره‌های آشپزخانه، به دلیل پخت و پز، بیشتر از پنجره‌های دیگر، مستعد لکه چربی هستند. به منظور پاک کردن لکه چربی از روی شیشه، شما می‌توانید به ادامه مقاله توجه کنید و به سادگی این لکه‌های زرد را پاک کنید.

 تمیز کردن هود شیشه ای کار سختی نیست و شما قادر هستید که این کار را به سادگی انجام دهید. فقط کافیست از ترفندهای شادمگ کمک بگیرید.

شیشه در - تمیز کردن چربی روی شیشه

شما می‌توانید با کمک شیشه پاک‌کن، به سادگی چربی را از روی شیشه پاک کنید. اما برای پاک کردن چربی از روی شیشه، روش‌های دیگر نیز وجود دارد. الکل سفید، یکی از پاک‌کننده‌های قوی چربی و ضدعفونی‌کننده شیشه است.

اگر می‌خواهید پاک کردن چربی از روی شیشه را تجربه کنید، مقداری الکل سفید را با آب مخلوط کنید و آن را داخل یک بطری اسپری بریزید. سپس الکل سفید را به شیشه اسپری کنید و آن را با دستمال بدون پرز و روزنامه باطله پاک نمایید.

اگر خلاق باشید، می‌توانید هزاران راه جدید برای کاربرد آینه در دکوراسیون پیدا کنید. اگر کاربردهای معجزه‌آور آینه در طراحی داخلی منزل را به خوبی نمی‌دانید، این مطلب شادمگ را از دست ندهید.

چند روش خانگی برای تمیز کردن چربی روی شیشه

سرکه برای از بین بردن لکه روغن از روی شیشه

پاک کننده های کم ضررتر و شوینده هایی که سازگار با محیط زیست هستند بهترین انتخاب برای نظافت هستند. پاک کننده های شیمیایی قوی می توانند مشکلات جدی برای ریه ها و دستگاه تنفس ایجاد کنند. برای پاک کردن لکه روغن روی لیوان شیشه ای از سرکه سفید استفاده کنید.

اگر برای از بین بردن خش روی شیشه تاکنون روش‌های مختلفی را امتحان کرده و نتیجه مورد انتظار خود را نگرفته‌اید پیشنهاد می‌کنیم این مطلب شادمگ را دنبال کرده و با بهترین ترفندهای از بین بردن خط و خش میز شیشه ای آشنا شوید.

تمیز کردن آشپزخانه یا چند ترفند و ایده | سه سوته آشپزخونه رو مرتب کن

شیشه تمیز - تمیز کردن چربی روی شیشه

سرکه علاوه بر لکه بری خاصیت گندزدایی و ضدعفونی کنندگی هم دارد. برای تمیز کردن لکه روغن از روی شیشه، در یک بطری اسپری به مقدار مساوی سرکه سفید و آب بریزید و آن را کمی تکان دهید. محلول بدست آمده را روی شیشه اسپری کنید و با یک دستمال نخی روی آن بکشید تا لکه تمیز شود. حتی می توانید لیوان ها را چند دقیقه در این محلول بخیسانید تا تمیز و درخشان شوند.

تمیز کردن چربی روی شیشه با آب گازدار

ب گازدار که در بسیاری از خواربار فروشی های معمولی به فروش می رسد می تواند برای پاک کردن لکه های روغن روی شیشه انتخابی هوشمندانه باشد. یادتان باشد برای لکه بری از آب گازدار بدون طعم کمک بگیرید. مقدار برابر از آب گازدار و آب معمولی را در بطری بریزید و روی شیشه های لکه دار بپاشید. سپس با یک دستمال بدون پرز، شیشه را تمیز کنید.

الکل سفید، پاک کننده لکه های روغن

همانطور که میدانید الکل سفید خاصیت ضدعفونی کنندگی دارد. این ماده می تواند به آسانی لکه های روغن را از روی شیشه ها تمیز کند.

الکل - تمیز کردن چربی روی شیشه

حتی در تولید برخی از انواع شیشه شورها نیز از الکل استفاده می شود. روش از بین بردن لکه روغن از روی شیشه با الکل هم شبیه به دو مورد قبلی است. ابتدا در یک بطری اسپری به اندازه یکسان الکل و آب بریزید و محلول بدست آمده را روی شیشه لکه دار بپاشید و سپس با یک دستمال آن را برق بیندازید. در حین تمیز کردن لکه روغن از روی شیشه با الکل سفید حتما پنجره ها را باز بگذارید تا هوا عوض شود.

خمیر دندان برای از بین بردن چربی شیشه

البته همانطور که قبلا هم گفتیم یکی از انواع کاربرد خمیر دندان در خانه پاک کردن سطوحی مانند آینه است. برای پاک کردن این آینه‌ها از مقداری خمیر دندان روی یک پارچه مرطوب استفاده کنید. به کمک حرکات دورانی کوچک دستمال را روی آینه حرکت دهید و اجازه دهید خمیر دندان خشک شود. سپس با یک پارچه خشک بقایای خمیر دندان را پاک کنید.

چگونه چربی و رسوب شیشه ماشین را از بین ببریم؟

گاهی اوقات محلول تمیزکننده شیشه آنقدر قوی نیست تا تمامی لکه‌ها را از بین ببرد، در این حالت شما مجبور خواهید شد تا اقدامات جدی‌تری انجام دهید.

برای رفع چربی روی شیشه ماشین، پاک کردن لکه آب روی شیشه ماشین، از بین بردن جرم شیشه و رسوب آب از شیشه کافیست یک محلول متعادل از جوش شیرین و آب تهیه کنید

و آن را روی لکه‌های چربی و گرد و غبار باقی مانده روی شیشه خودرو بریزید.

تمیز کردن شیشه ماشین - تمیز کردن چربی روی شیشه

کمی صبر کنید تا این محلول به خورد لکه‌ها برود. سپس به کمک پارچه میکروفیبر، سطح را تمیز کنید و شیشه را پاک نمایید.

نکته

برای آنکه شیشه‌های کناری اتومبیل را به خوبی تمیز کنید، آن‌ها را پایین بکشید تا بتوانید به نقاط بالایی شیشه نیز دسترسی داشته باشید. سپس آن را تمیز کرده و خشک نمایید تا آن قسمت از شیشه‌های کناری نیز به خوبی تمیز شوند. توجه داشته باشید که تا خشک شدن کامل این شیشه‌ها، آن‌ها را حرکت ندهید.
مراحل صحیح از بین بردن لکه و چربی شیشه ماشین، و پاک کردن آن

مراحل پاک کردن لکه و چربی شیشه خودرو

وسیله نقلیه خود را به داخل سایه برانید

بدنه خودرو به سرعت گرما را جذب می‌کند. وقتی وسیله نقلیه خود را به مدت طولانی در آفتاب بگذارید، به شدت داغ و سوزاننده خواهد شد.

مواد شوینده - تمیز کردن چربی روی شیشه

در این حالت لازم است برای تمیز کردن شیشه ماشین ابتدا خودروتان را به سایه منتقل کرده، صبر نمایید تا خنک شود و سپس تمیزکاری را شروع نمایید.

قبل از آغاز تمیز کردن شیشه ماشین، بهتر است وسایل مربوط به پاکسازی شیشه را آماده سازید.

 وسایل مورد نیاز برای تمیز کردن چربی روی شیشه ماشین

پاک‌کننده‌های پنجره حاوی آمونیاک، مانند بسیاری از پاک‌کننده‌های شیشه موجود در بازار، ممکن است به رنگ خودرو آسیب برسانند یا مهر و موم‌های لاستیکی خودرو را از بین ببرند.

نگران کثیف کاری شیرینی پزی نباش ؛ تمیز کردن سینی فر با ما ؛ همینقدر آسون و بی دردسر

پس حتما شیشه‌شورهای معتبری را که در فروشگاه‌های مخصوص خودرو وجود دارد برای این منظور خریداری نمایید تا از آسیب نرسیدن به اتومبیلتان اطمینان حاصل نمایید.

اگر شیشه شور غلیظی را خریداری می‌کنید، برای رقیق کردن آن می‌توانید از آب مقطر استفاده نمایید.

علاوه بر تهیه بهترین پاک‌کننده شیشه اتومبیل، شما به این موارد نیز نیاز دارید:

 • اسفنج
 • سطل
 • آب مقطر
 • پارچه که بهتر است میکروفیبر باشد

نحوه اسپری کردن و دسمال کشیدن برای تمیز کردن شیشه ماشین

اندازه و زاویه شیشه‌های خودرو کار را کمی سخت می‌کند. به همین دلیل برای زدودن چربی‌ها و دوده‌ها از روی شیشه لازم است تمیزکننده را روی شیشه خودرو در جهات مختلف اسپری کرده و یا اسفنج را به آن آغشته نمایید.

شیشه ماشین - تمیز کردن چربی روی شیشه

بعد می‌بایست از پارچه میکروفیبر برای تمیز کردن شیشه خودرو استفاده نمایید.

در اینجا به چند نکته برای سهولت انجام این فرایند اشاره می‌کنیم:

برای آنکه بتوانید تمامی ذرات آلودگی را از روی شیشه پاک کنید، لازم است تمیز کاری را در جهات مختلف انجام دهید؛ یعنی دست خود را از بالا به پایین، پایین به بالا، چپ به راست، راست به چپ و در جهات اریب حرکت دهید.
حرکات دورانی برای تمیز کردن شیشه ماشین انجام ندهید. انجام حرکات دورانی برای تمیز کردن شیشه خودرو سبب ایجاد لکه‌ها و رگه‌هایی می‌شود که دوست ندارید رد آن‌ها روی شیشه باقی بماند.
از حوله‌های کاغذی برای تمیز کردن شیشه ماشین استفاده نکنید، چرا که این حوله‎ها می‌توانند ردی از خاک و پرز را روی شیشه‌ها باقی بگذارند و در نهایت شیشه تمیزی را که به دنبال آن هستید برایتان به ارمغان نخواهند آورد.

 تیغه‌های برف‌ پاک‌ کن را تمیز کنید

آخرین مرحله تمیز کردن تیغه‌های برف‌پاک‌کن است. از پاک‌کننده‌های مخصوص برای شستن خاک روی برف‌پاک‌کن استفاده کرده و سپس با استفاده از یک تکه پارچه آن‌ها را خشک نمایید.

تجمع خاک روی تیغه‌ها می‌تواند برای شیشه جلو اتومبیل مضر باشد و اگر به خوبی آن‌ها را تمیز نگه ندارید، تیغه‌ها به سرعت از بین می‌روند.

16 راه خانگی برای تمیز کردن چربی روی شیشه و آینه

ممکن است شما نیز با تمیز کردن آینه های خانه تان و نماندن لکه روی آن مشکل داشته باشید در این بخش از خانه داری نمناک با روش تمیز کردن آینه آشنا می شوید. می خواهید بدانید که چگونه آینه های خود را درخشان نگه دارید؟ در ادامه، راهنمای ما برای تمیز کردن آینه ها آورده شده است.

شوینده شیشه - تمیز کردن چربی روی شیشه

1. سرکه سفید:

یک فنجان سرکه را به چهار فنجان آب ولرم اضافه کنید. این محلول را در یک بطری اسپری بریزید، حالا می توانید آن را به آینه بزنید

. برای تمیز کردن آینه های خود از یک پارچه نخی یا روزنامه استفاده کنید حالا می توانید درخشش و وضوح شگفت انگیزی را به آینه خود بدهید.

2. بوراکس برای تمیز کردن چربی روی شیشه

بوراکس یک پاک کننده عالی است. با مخلوط کردن 3 فنجان آب و 2 قاشق غذاخوری بوراکس یک محلول را تهیه می کنید. برای پاک کردن آینه و حذف رگه ها و لکه های آن از یک اسفنج تمیز استفاده کنید.

تميز كردن چربی كابينت آشپزخانه از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا به علت پخت و پز زیاد این کابینت ها هم همیشه در معرض چربی و آلودگی قرار میگیرند.

3. فیلتر قهوه برای تمیز کردن آینه

این یک روش غیر معمول اما عالی، برای تمیز کردن آینه ها است. این یک محصول بدون کرک و پرز است، که تمام نشانه های خراشیده و رگه ها را از آینه شما پاک می کند.استفاده از یک فیلتر قهوه برای داشتن آینه ای درخشان لازم است.

4. کرم اصلاح

تمیز کردن آینه با یک کرم اصلاح نه تنها تمیز می کند، بلکه تمام رگه ها و لک ها را نیز پاک می کند همچنین، یک ضد عفونی کننده ای است که که باعث دفع شدن بخار می شود. با استفاده از یک دستمال کاغذی، کرم اصلاح را بر روی لک های آینه بمالید سپس دستمال کاغذی ای را خیس کنید و آینه را پاک کنید.

تمیز کردن آکواریوم به ساده ترین و سریع ترین روش

دستمال کردن آّنه - تمیز کردن چربی روی شیشه

5. آستون

برای حذف این لکه های سخت از آینه، یک پنبه آغشته شده در آستون استفاده کنید. به راحتی روی آینه بمالید، مطمئن شوید که فشار برای آینه تان قابل تحمل است.

6. تیغ تک لبه

برخی از پاک کننده های آینه، برخی از لک های چسب ناک روی آینه را از بین نمی برد. تیغ تک لبه می تواند این کار را انجام دهد، بعد از آن لک را با پاک کننده ها بشورید.

7. صابون ظرفشویی و زدن الکل برای تمیز کردن چربی روی شیشه

1 قاشق غذاخوری صابون ظرفشویی یا مواد شوینده و 1 فنجان الکل مخلوط کرده و در 1 فنجان آب اضافه کنید. مخلوط حاصله را در یک بطری اسپری بریزید، سپس محلول را بر روی آینه بزنید و آن را با استفاده از پارچه بدون کرک پاک کنید.

8. خوشبو کننده های هوا برای پاک کردن لکه

خوشبو کننده هوای مورد علاقه خود را بر روی آینه اسپری کنید و آن را با یک دستمال کاغذی پاک کنید. این خوشبو کننده هوا نه تنها لکه های خیره کننده را از آینه حذف می کند، بلکه عطر شگفت انگیزی را به آن می دهد.

9. چای برای پاک کردن سطح آینه

برای دریافت درخشش زیبا، یک فنجان چای سنگین را امتحان کنید. کمی چای را در ظرفی بریزید و اجازه دهید خنک شود. پارچه ای نرم را که در چای دم شده فرو ببرید و برای پاک کردن سطح آینه استفاده کنید. سپس آینه خود را با یک پارچه خشک و نرم پاک کنید و یک درخشش را از آینه خود دریافت کنید.

شیشه بخار گرفته - تمیز کردن چربی روی شیشه

10. نشاسته ذرت

برای داشتن آینه های تمیز، یک قاشق غذاخوری نشاسته ذرت و یک چهارم (4 فنجان) آب را مخلوط کنید. برای پاک کردن آینه ها از یک پارچه تمیز استفاده کنید.

11. روزنامه و گوش پاک کن

برای دسترسی به گوشه های سخت و لبه های آینه خود از این مورد استفاده کنید. فقط یک قطعه گوش پاک کن را در هر محلول تمیز کننده بگذارید و آن را در ناحیه های غیر قابل دسترس بکشید، لمس نهایی و خشک شدن را با ورق روزنامه انجام دهید.

12. نوشابه برای تمیز کردن آینه

سعی کنید از این محصول بدون بو، امن، که به راحتی در دسترس و ارزان است، استفاده کنید. کمی نوشابه را در بطری اسپری بریزید آن را روی آینه اسپری کنید سپس آن را با پارچه نرم خشک کنید.

آینه - تمیز کردن چربی روی شیشه

13.تمیز کردن چربی روی شیشه با جوش شیرین:

کمی جوش شیرین را روی یک پارچه مرطوب یا اسفنجی بریزید و آن را در سراسر آینه بمالید، سپس از یک پارچه تازه و پاک استفاده کنید و آینه را با آب پاک کنید.

14.تمیز کردن آینه با سشوار

گاهی اوقات ممکن است بخواهید از سرکه و سایر محصولات اسنفاده نکنید. در این مورد، جلو آینه سشوار بگیرید. این کار به سرعت تیرگی و مه و آب انباشته شده روی آینه را حذف می کند. برای پاک کردن لک ها از یک پارچه نرم استفاده کنید.

15.درخشان کردن آینه با تونر

از هر تونر صورت مصرف شده یا استفاده نشده برای درخشان کردن آینه استفاده کنید. یک بطری اسپری را با مقداری تونر صورت پر کنید و آن را بر روی شیشه بزنید سپس با یک روزنامه یا پارچه نرم پاک کنید.

شیشه - تمیز کردن چربی روی شیشه

16. پاک کردن و تمیز کردن آینه با لیمو

چند قاشق غذاخوری آب لیمو را به آب اضافه کنید ؛این مخلوط را در یک بطری اسپری بریزید. این کار آینه شما را به سادگی پاک می کند و از هر بوی بدی نیز خلاص می شوید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

13 خرداد 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

10 دیدگاه

 • زهرا سادات مولوی:

  چقدر مطالبتون خوب و کاربردیه برای زندگی و خانه. ممنونیم ازتون

  پاسخ
  • شاد مگ:

   ممنونیم که به مطالب سایت توجه دارید و مورد پسندتونه

   پاسخ
 • امیر نفری:

  ممنون از مطلبتون. برای چربی واکس ماشین که روی شیشه ها بخار کرده میشه از این مواد استفاده کرد

  پاسخ
  • شاد مگ:

   بله . مخصوا که کم کم هوا داره گرم میشه و این مشکل تو ماشین ها چند برابر میشه . ممنونیم که به مطالب سایت توجه دارید

   پاسخ
 • مامان زهرا:

  البته میشه با مایع ظرفشویی و اسکاج هم چربی آینه رو شست

  پاسخ
  • شاد مگ:

   ممنونیم که به مطالب سایت توجه دارید و نظرتون رو منعکس میکنید

   پاسخ
 • ریحانه:

  واقعا اینا چربی آینه ای که بر اثر پودرهای آرایشی چرب شده رو از بین می بره

  پاسخ
  • شاد مگ:

   مطابق اطلاعات این مقاله باید از بین بره . امتحانش ضرر نداره. ممنونیم که به مطالب سایت توجه دارید

   پاسخ
 • حسین:

  ممنون از مطالبتون. مثل همیشه عالی

  پاسخ
  • شاد مگ:

   ممنونیم که به مطالب سایت توجه دارید

   پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *