افتتاح حساب ترکیه
تمیز کردن توری پنجره

تمیز کردن توری پنجره کار ساده ولی مهمی است و لازم است که سالی دوبار این کار را انجام دهید. مخصوصا تمیز کردن توری پنجره در شهرهای آلوده و مکان های پر گرد و غبار بهتر است که هر چند وقت یکبار نظافت شوند. این مطلب شادمگ اختصاص دادر به ساده ترین روش هایی که شما می توانید برای تمیز کردن توری پنجره انجام دهید. با ما همراه شوید.

بهترین روش تمیز کردن توری پنجره و در

کیفیت هوای خانه‌های ما یکی از دلایل اصلی برای تمیز کردن توری پنجره و در  است. وقتی هوا خوب است، این امکان وجود دارد که پنجره‌ها و درها را باز کنید و اجازه دهید هوای تازه به داخل خانه بیاید. اما توری‌ها یک عامل جذب کننده برای انواع آلاینده‌هایی هستند که ممکن است وارد منزل شما شوند. هنگامی که کیفیت هوای داخل خانه نامناسب باشد، مشکلات سینوسی، تنفسی و آلرژی رخ می‌دهند.

شستن توری یا سردوش - تمیز کردن توری پنجره

علاوه بر این، خود پنجره‌ های شما کثیف‌ تر می‌شوند، به خصوص زمانی که بارندگی برای زمان طولانی اتفاق می‌افتد. واقعیت این است که هرچه بیشتر به تميز كردن پنجره دوجداره توجه کنید، دوام آنها افزایش پیدا می‌کند. در این مطلب به طور کامل در مورد روش تمیز کردن انواع توری در و پنجره صحبت می‌کنیم.

چرا باید توری‌ها را تمیز کنیم؟

اهمیت پاکسازی توری‌ها شاید چندان چشمگیر نباشد و شاید سالها به فکر پاک کردن آن نباشید. اگر در آشپزخانه خود یک پنجره مشرف به خیابان داشته باشید، کمی بهتر می‌توانید درک کنید چگونه آلودگی هم از خارج به داخل وارد می‌شود و هم از چربی‌ غذاها به بیرون منتقل می‌شود.

پرز گیر روی توری - تمیز کردن توری پنجره

اتفاقی که می‌افتد چندان عجیب و پیچیده نیست. تمامی منافذ توری‌ها بسته خواهد شد. روزهایی که غذا می‌پزید، با وجود مکش بالای هود، ممکن است چربی‌ها راه خود را به سایر بخش‌های آشپزخانه پیدا کنند. آنها همه‌جا را در برمی‌گیرند. اگر دوماه آشپزخانه را به حال خود رها کنید ماه سوم خواهید دید چربی‌ها آنقدر عمیق در خورد کاشی و دیوارها فرو رفته‌اند که به سختی پاک می‌شوند. این چربی‌ها توری پنجره آشپزخانه را مسدود می‌کنند. گرد و خاک و آلودگی هوا توری را از بیرون مسدود می‌کنند. تصورش را بکنید تردد هوا چقدر سخت خواهد بود.

علت روشن نشدن کولر گازی هر چیزی هم که باشه در این روزهای گرم سال می تونه بزرگترین ضدحالی باشه که اتفاق میفته. شادمگ 20 علت روشن نشدن کولر گازی را برایتان توضیح داده و راهکارهایی که شما می توانید بدون نیاز به سرویسکار انجام بدهید را هم در اختیار شما قرار داده.

ساده ترین روش شستشوی روفرشی در منزل ؛ بدون نیاز به قالیشویی و خشکشویی

دفعات نظافت توری در و پنجره

باید دو بار در سال توری در و پنجره را تمیز کنید، چه ثابت باشند چه جدا شدنی، یک بار در آغاز فصل و یک بار در پایان فصل. پنجره را باز کرده و هر هفته توری را گردگیری و جاروبرقی کنید، همچنین باید حفره ها را ببندید.

توری در پلیسه ای - تمیز کردن توری پنجره

نحوه نظافت توری قابل جدا شدن در و پنجره

تمیز کردن توری جدا شدنی راحت تر است زیرا می توانید تمام قسمت های آن را تمیز کنید. اگر می خواهید تمام توری ها را تمیز کنید روی آن ها برچسب یا علامت بزنید. در نتیجه نصب مجدد آنها آسان خواهد بود.

وسایل لازم شستن توری در و پنجره

 • پارچه یا دستمال
 • جاروبرقی با قطعه گردگیری
 • سطل
 • آب
 • آمونیاک خانگی
 • اسفنج، دستمال میکروفیبر یا برس
 • بطری اسپری
 • حوله کهنه

1. تار عنکبوت و گرد و خاک را تمیز کنید

با دستمال یا پارچه گرد و خاک و تار عنکبوت را تمیز کنید. با قطعه مخصوص جاروبرقی گرد و خاک و تار عنکبوت را جمع کنید. توری را برگردانده و هر دو قسمت را تمیز کنید.

تمیز کردن درز توری پنجره - تمیز کردن توری پنجره

اگر نمی توانید توری را به حیاط ببرید می توانید آن را در وان بشویید. حوله ها را در کف وان قرار دهید تا خراش نبیند.

2. محلول نظافت را آماده کنید

یک پیمانه آمونیاک را با سه پیمانه آب در یک لگن مخلوط کنید و هم بزنید. اسفنج یا دستمال میکروفیبر را در آن فرو برده و چارچوب را تمیز کنید. بهتر است دستکش بپوشید تا پوست تان آسیب نبیند.

3. شسته و خشک کنید

با اسپری محلول را روی دو طرف توری اسپری کرده و سپس آب بکشید. فشار آب زیاد نباشد تا به توری آسیب نرسد. سپس آن را در هوای آزاد بگذارید تا خشک شود. اگر وقت ندارید می توانید با حوله آن را خشک کنید.

4. چارچوب پنجره را تمیز کرده و توری را نصب کنید

پیش از نصب توری، چارچوب را تمیز کرده و جاروبرقی بکشید. زیرا گرد و خاک در شکاف های آن جمع می شود. مطمئن شوید توری کاملا خشک شود و سپس آن را نصب کنید.

توری در - تمیز کردن توری پنجره

نحوه تمیز کردن توری ثابت در و پنجره

فرایند تمیز کردن این توری مشابه توری جدا شدنی است، اما باید آن را داخل خانه تمیز کنید!

وسایل لازم

 • دستمال، پاره یا حوله خشک
 • گردگیر دستی
 • جاروبرقی با لوله مخصوص
 • 2 سطل
 • آب
 • آمونیاک خانگی
 • اسفنج، دستمال میکروفیبر یا برس
 • حوله کهنه

1. اطراف پنجره را آماده کنید

اطراف پنجره چند دستمال و پارچه قرار دهید تا کف و فرش تمیز بماند.

2. گرد و خاک را تمیز کنید

از آنجایی که توری ظریف است و به آسانی خم می شود بهتر است جاروبرقی را کنار گذاشته و از گردگیر دستی استفاده کنید. سعی کنید هر دو طرف توری تمیز شود. پیش از آغاز نظافت با لوله مخصوص گرد و خاک چارچوب در و پنجره را تمیز کنید.

سرامیک دستشویی رو با این 6 محلول جادویی برق بنداز ؛ لعنتی از پذیرایی جذاب تر میشه !

کشیدن فرچه بخار شوی روی توری پنجه - تمیز کردن توری پنجره

 

3. نظافت را آغاز کرده و محلول را آماده کنید

 

یک پیمانه آمونیاک را به سه پیمانه آب در سطل مخلوط کرده و یک سطل دیگر را از آب پر کرده و برای آبکشی آماده کنید.

4. توری را تمیز کنید

از یک اسفنج، پارچه میکروفیبر یا برس نرم استفاده کرده و محلول آمونیاک را روی سطح بریزید. بهتر است از محافظ چشم و دستکش پلاستیکی استفاده کنید. همچنین باید چارچوب در و پنجره را تمیز کنید تا آلودگی ها پاک شوند. زمانی که توری تمیز شد، یک تکه پارچه را در آب فرو برده و توری و چارچوب را تمیز کنید.

5. توری را خشک کنید

با یک حوله قدیمی توری را کاملا خشک کرده و سپس به سراغ نقطه دیگر بروید.

نحوه تمیز کردن توری پلیسه ای

اولین روش برای تمیز کردن توری پلیسه ای استفاده از جاروبرقی است. شما می‌توانید به راحتی توری‌ها را با استفاده از جاروبرقی خود تمیز کنید. با این روش مجبور نیستید توری را از جای خود باز کنید. زباله‌ها و گرد و غبار افتاده را از اطراف پنجره‌ها با جاروبرقی تمیز کنید. مرحله بعدی به شستشو توری مربوط می‌شود. در این مرحله مهم است که چیزی مانند نایلون یا پارچه قدیمی را روی زمین بگذارید.

پس به دو سطل یکی برای شستشو و دیگری برای آبکشی نیاز دارید. در سطل شستشو از مقدار کمی صابون ظرفشویی ملایم و آب گرم استفاده کنید. در سطل آبکشی، آب گرم بریزید. شما همچنین به یک دستمال تمیز و بدون پرز نیاز دارید تا در محلول تمیز کننده ملایم فرو ببرید تا مرطوب شود.

توری پلیسه ای در - تمیز کردن توری پنجره

دستمال را به آرامی روی توری بکشید تا تمیز شود. سپس در آب تمیز بشویید. دوباره در سطلی که مخلوط شستشو قرار دارد، دستمال را مرطوب کنید. دوباره روی توری بکشید و در سطل آبکشی تمیز کنید. سپس بگذارید توری پلیسه ای در هوای آزاد خشک شود.

روش های تمیز کردن توری مگنتی

توری‌های مگنتی را بیشتر در سوپر مارکت‌ها و مغازها دیده‌اید. این مدل‌ها پس از باز کردن به دلیل داشتن مگنت‌های آهنربایی به راحتی بسته می‌شوند. بنابراین جلوی ورود حشرات را خواهند گرفت. جدا از آن اکثر این مدل‌ها از جنس طلق فشورده است. بنابراین چندان نگرانی از بابت تمیزی آن نخواهید داشت. فقط پس از مدتی رنگ‌آنها کمی کدر خواهد شد. اگر می‌خواهید کارایی کولر را بالا ببرید از طلق‌های فشورده استفاده کنید و اگر می‌خواهید تردد هوا را داشته باشید مدل‌های توری را انتخاب کنید.

روش‌های مختلفی برای شستشوی صحیح توری‌های درب و پنجره وجود دارد اما گاهی نیاز به یک متخصص برای کمک به تمیز کردن با روشی صحیح خواهید داشت. در صورتی که فکر می‌کنید نمی‌توانید این کار را با روشی صحیح انجام دهید یک شرکت خدماتی را واسطه کنید تا هزینه اضافه‌ای برای شستشوی سایر قسمت‌های منزل و اطراف توری‌ها نداشته باشید.

آموزش گام به گام تبدیل حالت زمستانی به تابستانی پکیج و رادیاتور

در آورن توری مگنتی پنجره - تمیز کردن توری پنجره

نکات مهم در خصوص تمیز کردن انواع توری در و پنجره

استفاده از پارچه میکروفیبر بسیار مهم است. یک پارچه معمولی مناسب نخواهد بود، زیرا توری روی الیاف می‌چسبد و تمیز کردن به خوبی انجام نمی‌شود.
اگر ترجیح می‌دهید توری‌ها را بردارید، باید محل مناسبی را برایش در نظر بگیرید تا خانه کثیف نشود.
آب گرم بهتر از آب سرد است، زیرا کثیفی‌های سخت را از میان روزنه‌های ریز توری تمیز می‌کند.
همیشه از گوشه‌هایی که آلودگی در آنها بیشتر است شروع کنید و به آرامی از یک طرف به سمت دیگر پاک کنید.
از بالای توری شروع کنید و به سمت پایین حرکت کنید. پارچه را در صورت نیاز بشویید و برای هر توری به سراغ یک پارچه جدید بروید.
در یک بطری ماشین لباسشویی تحت فشار، یک قسمت صابون ظرفشویی ملایم، دو قسمت سفید کننده و شش قسمت آب را مخلوط کرده و به شدت تکان دهید.
شما می‌توانید از سفیدکننده‌های با رایحه لیمو یا اسطوخودوس استفاده کنید تا وقتی پنجره‌ها را بعد از تمیز کردن باز می‌کنید، رایحه‌ ای خوشبو داشته باشید.

تمیز کردن انواع توری در و پنجره با تمیز کننده خانگی

ابتدا توری‌های خود را بردارید و با استفاده از شیلنگ آنها را بشویید. سپس از یک برس نرم بر روی جاروبرقی استفاده کنید و به آرامی آن را روی توری‌ها بکشید. با استفاده از ۱/۴ فنجان سرکه سفید در ۱/۲ گالن آب گرم، محلول پاک کننده درست کنید. ضمناً می‌توانید به همین نسبت از صابون ملایم یا پاک کننده همه منظوره نیز بهره ببرید. از یک اسفنج برای تمیز کردن دو طرف هر توری استفاده کنید. شیلنگ خود را بردارید و توری‌ها را کاملاً بشویید و سپس آنها را به حالت ایستاده بگذارید تا آبکشی شوند.

اگر روی توری خود زنگ زدگی مشاهده کردید، سرکه سفید را روی لکه‌های زنگ زده ریخته و بگذارید یک تا دو ساعت بماند. سپس از یک برس و آب تمیز برای پاک کردن لکه‌ها استفاده کنید. اگر این روش جواب نداد، خمیری را از ½ فنجان جوش شیرین و ۲ یا ۳ قاشق غذاخوری آب تهیه کنید. سپس با آن لکه‌های ناشی از زنگ زدگی را پاک کنید. شیلنگ خود را بردارید، توری‌ها را کاملاً بشویید و از یک پارچه برای خشک کردن آنها استفاده کنید. در نهایت، اجازه دهید توری‌ها در فضای باز خشک شوند.

فرچه کشیدن توری پنجره - تمیز کردن توری پنجره

سخن آخر

با یادگیری روش تمیز کردن توری پنجره می‌توانید توری‌ های خود را هر سال یکی دو بار مخصوص بعد از اتمام تابستان تمیز کنید. با تمیز کردن توری‌ می‌توانید نمای منزل را زیباتر کنید و از نسیم فرح بخش هوا استفاده ببرید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

23 تیر 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *