افتتاح حساب ترکیه
علت روشن نشدن کولر گازی

علت روشن نشدن کولر گازی هر چیزی هم که باشه در این روزهای گرم سال می تونه بزرگترین ضدحالی باشه که اتفاق میفته. اگر کولر گازی تون به هر علت روشن نشد چیکار میکنید؟ اگر دسترسی به سرویسکار نداشتید چطور ؟ قصد نگران کردنتون رو نداریم. شادمگ 20 علت روشن نشدن کولر گازی را برایتان توضیح داده و راهکارهایی که شما می توانید بدون نیاز به سرویسکار انجام بدهید را هم در اختیار شما قرار داده. هر چند برخی از این مشکلات واقعا تخصصی است و از شما بر نمی آید.

علت روشن نشدن کولر گازی چیست ؟

علت روشن نشدن کولر گازی چیست؟ قطعا علت روشن نشدن کولر گازی مشکل نسبتا شایعی است که ممکن است به علت های زیادی برای شما هم اتفاق بیوفتد. هرچند علت بروز مشکل روشن نشدن کولر  می‌تواند به دلایل بسیاری که بیشتر آنها تخصصی و فنی هستند مربوط باشد، اما برخی دلایل تقریبا ساده بوده و توسط خودتان نیز قابل حل خواهند بود. در این مقاله علت روشن نشدن کولر گازی و راهکارهای لازم برای رفع این مشکل کولر گازی  بیان شده است.

کولر - علت روشن نشدن کولر گازی

اطلاعات این مقاله صرفا برای افزایش آگاهی شماست. قبل از هرگونه اقدام اساسی، با متخصصین مشورت نمایید.

توجه داشته باشید که برخی از این مشکلات و عواملی که باعث روشن نشدن کولر گازی می شود را در راهنمای خرید کولر گازی برایتان بازگو کردیم. بدانید که مشکلات برای همه برندها و مدلهای مختلف کولر گازی تقریبا یکسانند. یعنی علت روشن نشدن کولر گازی ال جی با علت روشن نشدن کولر گازی سامسونگ یا جنرال تفاوت زیادی ندارد.

همینطور بسیاری از دلایل میان انواع مختلف کولر نیز یکسان است. یعنی عاملی که علت روشن نشدن داکت اسپلیت است در عین حال می تواند علت روشن نشدن کولر گازی پنجره ای هم باشد. پس می توان از این مقاله در ارتباط با علت روشن نشدن اسپلیت، داکت اسپلیت، کولر گازی پنجره ای و … هم استفاده کرد.

سرویس کولر آبی یکی از کارهایی است که هر سال با شروع فصل گرما در لیست اولویت های کارخای آقای خانه قرار می گیرد. شما می توانید با کمترین هزینه و بدون سرویس کولر آبی توسط سرویسکار خودتان این کار را انجام دهید.

دلایل و علت مختلف روشن نشدن کولر گازی

علت روشن نشدن کولر گازی یک مورد نیست و می‌تواند به قطعات متفاوتی برگردد. ابتدا باید قطع‌کننده مدار یا جعبه فیوز را بررسی کرد، و مطمئن شد که دستگاه برق دریافت می‌کند. اگر برق کولر گازی مشکلی نداشته باشد، باید دید آیا ترموستات روی حالت خنک (cool) قرار دارد و همچنین دما زیر دمای فعلی اتاق تنظیم شده است یا خیر.

تعمیر کولر - علت روشن نشدن کولر گازی

اگر ترموستات به درستی تنظیم شده باشد و دستگاه همچنان روشن نباشد، دلیل روشن نشدن کولر گازی احتمالا مشکلی در کمپرسور یا یکی دیگر از اجزای داخلی آن است. در این حالت، بهتر است با یک متخصص برای تعمیر ارتباط بگیرید.

با ما همراه باشید تا 20 دلیل این ایراد را مرور کنیم و ببینیم مشکل دستگاه شما از کجاست.

خنک نکردن کولر آبی دو دلیل خیلی مهم دارد که قابل رفع است. شما می توانید با توجه به اصولی که در اختیارتان قرار دادیم این مشکلات را عیب یابی کنید و مشکل را برطرف کنید.

چرا کولر گازی روشن نمیشه ؟

از نگهداری اشتباه تا بی‌اعتنایی به سرویس منظم و قدیمی شدنِ خود کولر، همه می‌توانند منجر به روشن نشدن سیستم تهویه مطبوع (AC) شوند. در ادامه فهرست کاملی را گردآوری کرده‌ایم تا متوجه شوید چرا کولر گازی شما روشن نمی‌شود، و چگونه باید آن را عیب‌یابی کنید.

خاموش بودن سوئیچ

درست مانند هروسیله برقی دیگری، کولر گازی شما نیز کلید یا سوئیچ روشن/خاموش دارد که نزدیک به محل نصب سیستم است. خاموش بودن این کلید واضح‌ترین علت روشن نشدن کولر گازی است، و دقیقا به همین دلیل معمولا از قلم می‌افتد.

شاید شما آن را خاموش نکرده باشید، اما فرد دیگری اینکار را انجام داده باشد. پس هروقت کولر روشن نشد، پیش از انجام هرکار دیگری کلید را بررسی کنید. راه حل ساده است، کلید را روشن کنید و نسیم مطبوع را در کمترین زمان احساس خواهید کرد!

خرابی ریموت کنترل

پیش از اینکه دنبال علت روشن نشدن دستگاه‌تان شوید، خوب است از سلامت ریموت کنترل یا حداقل تمام نشدن باتری(های) آن هم مطمئن شوید. پیش‌تر در مطلبی دیگر ایرادهای احتمالی کنترل کولر گازی و روش تعمیر آن را بررسی کرده‌ایم.

کنترل کولر - علت روشن نشدن کولر گازی

خرابی کابل یا پریز برق

اصولا هرگاه بپرسید چرا کولر گازی روشن نمیشه، اولین پاسخ‌ها به تغذیه دستگاه مربوط می‌شود؛ اینکه ببینید اصلا برق به دستگاه می‌رسد یا خیر.

اگر برای سال جدید می‌خواهید دستگاه را راه‌اندازی کنید، ممکن است در این فاصله سیم برق آن آسیب دیده یا فرسوده شده باشد. قطع برق نیز می تواند به سیم آسیب برساند. برای بررسی صحیح سیم را از برق بکشید. اگر نشانه هرگونه آسیبی دیدید، آن را تعویض کنید. علت روشن نشدن کولر گازی شاید معیوب بودن پریز هم باشد؛ پس آن را هم تست کنید.

برای تعمیر یا تعویض پریز، بسته به آسیب، با یک برقکار تماس بگیرید.

نکته ایمنی: هرگز خودتان سعی نکنید سیم یا پریز برق را تعمیر کنید. اگر منبع تغذیه را خاموش نکنید، خطر برق‌گرفتگی وجود دارد. خاموش کردن کلید کافی نیست؛ و برق باید از جعبه برق اصلی قطع شود.

نصب نادرست و سیم‌کشی اشتباه

یکی از دلایل توصیه‌های اکید برای سپردن نصب و راه‌اندازی انواع کولر گازی به متخصص‌های حرفه‌ای همین است. چون سیم‌ کشی نادرست نه تنها می‌تواند علت روشن نشدن کولر گازی باشد، بلکه می‌تواند خطرات جدی‌تری را هم پیش بیاورد.

چندم عید ماه رمضان 1402 است ؟ تاریخ عید فطر امسال

نیاز به ریست

گاهی اوقات هرگز متوجه نمی‌شویم چرا کولر گازی روشن نمیشه، چون یک ریست ساده مشکل را حل می‌کند. البته همه کولرهای گازی دکمه ریست یا تنظیم مجدد ندارند، پس ابتدا باید مشخص کنید که آیا دستگاه شما این دکمه را دارد یا خیر.

اگر توانستید دکمه را پیدا کنید، پیش از اینکه دوباره کولر گازی را روشن کنید، آن را فشار دهید. اگر توانستید دکمه را پیدا کنید، پیش از روشن کردن مجدد، دستگاه‌تان را با خاموش کردن ترموستات به مدت 5 تا 10 دقیقه به صورت دستی ریست کنید.

خرابی ترموستات

با ترموستات می‌توان دمای کولر را تعیین کرد. این قطعات معمولا روی دیوار نصب می‌شوند و دیجیتالی یا ولومی هستند.

وقتی کولر گازی به یکباره از کار افتاده می‌افتد، نگران شدن و تماس با کارشناسان مختلف کاملا قابل درک است. اما یک لحظه صبر کنید و سراغ ترموستات دستگاه بروید. خرابی ترموستات هم می‌تواند علت روشن نشدن کولر گازی باشد هم روی عملکرد آن تاثیر بگذارد.

ابتدا ببینید آیا صفحه نمایش ترموستات روشن است یا خیر. اگر خاموش باشد، نمی‌تواند به کولر گازی سیگنال دهد که روشن شود. دوم، اگر ترموستات با باتری کار می‌کند، باتری‌های آن را بررسی کنید. اگر باتری‌ها مشکلی نداشتند (و تعویض آنها هم راه به جایی نبرد)، باید عملکرد خود ترموستات را بررسی کرد.

تایمر کولر - علت روشن نشدن کولر گازی

ترموستات را روی حالت cool قرار دهید، و آن را 5-6 درجه کمتر از دمای داخل خانه تنظیم کنید. پس از چنددقیقه دستان‌تان را در مقابل پره کولر بگیرید تا هوای سرد را احساس کنید. اگه کولر روشن شد، تبریک می‌گوییم! شما علت روشن نشدن کولر گازی را حل کردید.

اما اگر دستگاه همچنان روشن نشد، ترموستات را خاموش کنید. پوشش‌اش را بردارید و اجزای آن را بررسی کنید. دنبال آلودگی، خوردگی یا فیوزهای سوخته بگردید که می‌توانند مقصرهای احتمال باشند. آلودگی‌ها را خودتان می‌توانید با یک برس نرم تمیز کنید، اما برای خوردگی باید با یک متخصص تماس بگیرید.

علاوه بر این، بررسی کنید که آیا پیچ یا سیمی داخل ترموستات شل شده است یا خیر. برای شماتیک صحیح سیم‌کشی باید به دفترچه راهنمای کاربر مراجعه کنید یا از تعمیرکار خبره کمک بگیرید.

خرابی حسگر ترمیستور

خرابی حسگر ترمیستور یا سنسور دمایی کولر گازی هم گاهی باعث می‌شود که دستگاه روشن نشود. این قطعه دمای فضا را اندازه‌گیری کرده، و در صورت به برد فرمان روشن شدن کمپرسور را ارسال می‌کند. به همین خاطر خرابی آم می‌تواند منجر به عدم راه‌اندازی دستگاه شود.

کمبود گاز سرمازا

اگر با بررسی ترموستات به نتیجه نرسیدید که چرا کولر گازی روشن نمیشه، توجه‌تان را به گاز سرمازا معطوف کنید؛ چون کمبود آن هم می‌تواند منجر به روشن نشدن دستگاه شود.

گاز سرمازا، گاز خنک‌کننده یا مبرد یک سیال خنک‌کننده است که در کویل‌های AC قرار دارد؛ و مسئول تامین هوای خنک (یا هوای گرم در مورد پمپ حرارتی) است.

از آنجا که کمبود مبرد به دلیل مصرف آن نیست، احتمالا وجود نشتی منجر به کاهش شارژ سطح گاز و روشن نشدن کولر گازی شده است. ترک‌هایی که راه را برای نشت مبرد باز می‌گذارند هم معمولا به مرور یا به دلیل عدم صرف زمان برای نگهداری و سرویس منظم (که باعث خوردگی می‌شود) به وجود می‌آیند.

در این شرایط شما نمی‌توانید کار زیادی انجام دهید، چون صرفا قرار نیست مبرد را “پر کرد”. نوع گاز باید با گاز پیشین یکی باشد، مبرد سیستم باید تا حد مشخصی شارژ شود، همچنین نشتی(ها) باید پیدا و برطرف شوند. نهایتا باید گفت حساسیت اینکار بالاست و باید آن را به تعمیرکار متخصص سپرد.

انسداد مسیر گاز سرمازا

مشابه کمبود گاز سرمازا، مسدود بودن مسیر ورود گاز خنک‌کننده و نرسیدن آن به سیستم هم می‌تواند دلیل روشن نشدن کولر گازی باشد. کاهش باد کولر گازی یکی دیگر از نشانه‌های این مشکل است.

در این حالت هم مسیر جریان گاز باید توسط متخصص بررسی شده، و هرگونه انسداد برطرف شود.

سرویس کولر - علت روشن نشدن کولر گازی

یخ‌زدگی کویل‌ها

درون و بیرون هردو یونیت را برای هرگونه تجمع یخ روی کویل‌های اواپراتور (در یونیت داخلی) یا کندانسور (در یونیت خارجی) بررسی کنید. اگر برفکی پیدا کردید، پیش از روشن کردن دستگاه صبر کنید تا ذوب شوند. در غیر این صورت، خطر آسیب دیدن دستگاه وجود دارد.

دلایل مختلفی منجر به یخ‌زدگی کویل‌های کولرهای گازی می‌شود، از جمله خرابی فن یا گرفتگی لوله کندانس. برای پیدا کردن آنها و جلوگیری از خرابی بیشتر با کارشناسان ارتباط بگیرید.

روشن نشدن فن پس از راه‌اندازی مجدد

اگر هنوز متوجه نشده‌اید که چرا کولر گازی روشن نمیشه، فن را بررسی کنید. چنانچه کولرتان در زمستان کاملا خاموش بود و بعد از مدتی آن را مجددا در فصل گرما روشن کرده‌اید، ممکن است به دلیل تجمع آلودگی فن‌ها به سختی بچرخند یا اصلا تکان نخورند.

البته اگر دستگاه شما هم همین مشکل را دارد، با یک کارشناس تماس بگیرید. آنها می‌دانند که چگونه فن‌ها را به صورت دستی راه‌اندازی کنند.

گرفتگی فیلتر هوا

آخرین مرتبه‌ای که فیلترهای هوای کولر گازی‌تان را تمیز کردید به یاد دارید؟ اگر پاسخ‌تان منفی است، شاید حالا بتوان گفت چرا کولر گازی روشن نمیشه. کثیف بودن فیلترها می‌تواند به راحتی عملکرد دستگاه را (صرف نظر از برند و مدل آن) مختل کند. به همین خاطر تمیز کردن فیلترها ضروری است.

وظیفه فیلترها اطمینان از گردش مناسب هواست. اما اگر گرد و خاک و سایر آلودگی‌ها آنها را پر کنند، جریان هوا تا حد زیادی مسدود خواهد شد. در این حالت، سیستم باید برای خنک کردن فضا سخت‌تر کار کند که می‌تواند منجر به از کار افتادن آن هم بشود.

پاک کردن برفک فریزر و یخچال با 8 ترفند راحت و فوری

کثیف شدن فیلترهای هوای همچنین می‌تواند منجر به یخ زدن یونیت خارجی شود. اتفاقی که مانع از کارکرد سیستم شده و گاهی اوقات دلیل روشن نشدن کولر گازی است. به نظر عجیب می‌رسد، اما این اتفاق می‌افتد.

یونیت داخلی دارای کویل اواپراتور و یونیت خارجی دارای کمپرسور است؛ خط مبرد هم بین این دو قرار گرفته. وقتی جریان هوا محدود باشد، هوای گرم خانه به مبرد نمی‌رسد و گاز خنک‌کننده نمی‌تواند آن را جذب کند. در نتیجه مبرد آنقدر سرد می‌شود که هرگونه رطوبت روی کویل‌ها یخ می‌زند.

حالا که می‌دانید چرا کولر گازی روشن نمیشه، برای برگرداندن اوضاع به حالت عادی می‌توانید با یک متخصص تماس بگیرید یا اینکه خودتان فیلترها را تمیز کنید. یخ روی کویل‌ها ذوب می‌شود، پس مطمئن شوید که آب را به درستی جمع می‌کنید. پس از شست‌وشوی صحیح فیلترها، اجازه دهید پیش از روشن کردن کولر کاملا خشک شوند.

تمیز کردن دریچه کولر در نگاه اول شاید موضوعی مهمی به نظر نرسد، ولی وقتی می‌شود به سادگی و با یادگیری اصول اولیه‌ای این کار را انجام داد و کارایی و عمر دستگاه را افزایش داد، چرا این کار را نکرد؟

تمیز کردن کولر - علت روشن نشدن کولر گازی

خراب شدن خازن

اگر کولر گازی درست روشن نمی‌شود (مثلا ناگهان خاموش شده و دوباره روشن می‌شود) یا یونیت خارجی صدایی کلیک-مانند تولید می‌کند، به احتمال زیاد خازن دستگاه مشکل بهم زده است.

خازن‌ها جزء جدایی‌ناپذیر سیستم‌های تهویه مطبوع یا HVAC هستند. آنها به مدار موتور وصل هستند و نیروی اولیه‌ را به موتور می‌دهند تا شروع به کار کند. هنگامی که موتور به سرعت مشخصی رسید، خازن از مدار جدا می‌شود. دو نوع خازن در کولرهای گازی وجود دارد:

خازن راه‌انداز (Start Capacitor) که ولتاژی را برای راه اندازی موتور فراهم می‌کند.
خازن دائم (Run Capacitor) انرژی برای روشن نگه داشتن و کار کردن آنها را فراهم می‌کند.

اگر خرابی این قطعات می‌تواند دلیل روشن نشدن کولر گازی باشد، چه چیزی باعث از کار افتادن خازن می‌شود؟

خازن کولر گازی به گرما حساس است؛ گرمای بیش از حدی که می‌تواند ناشی از سخت کار کردن کولر برای رسیدن به دمای مطلوب یا قرار گرفتن در معرض نور خورشید باشد. اگر یونیت خارجی روی پشت بام نصب شده باشد، احتمالا در تابستان به شدت گرم خواهد شد. علاوه بر آن …

نکته مهم

در روزهای بسیار سرد یا گرم از تنظیم بالاترین/پایین‌ترین دما روی ترموستات خودداری کنید، چون ممکن است باعث شود دستگاه سخت‌تر کار کند و در نتیجه خازن بیش از حد گرم شود.
قطعی برق و نوسانات برق نیز می تواند به خازن آسیب جدی وارد کند. برای جلوگیری از آسیب ناشی از نوسانات برق، یک محافظ برق نصب کنید.
علاوه بر این، گذشت زمان می‌تواند باعث از بین رفتن خازن و روشن نشدن کولر گازی شود؛ چون توانایی خازن برای آزاد کردن انرژی به مرور کم می‌شود.

تا جایی که به فرسودگی قطعات و دستگاه به مرور زمان مربوط می‌شود، نگهداری صحیح و سرویس منظم به تشخیص زودهنگام خازن کمک می‌کند. راه حل هم بسیار ساده است: از یک متخصص بخواهید خازن را جایگزین کند.

توجه

هرگز خودتان خازن را تعویض نکنید، چون بار الکتریکی در آن ذخیره شده است و خطر برق‌گرفتگی شدید وجود دارد. همچنین اگر احتمال می‌دهید خازن‌ها ایراد دارند، دستگاه‌تان را روشن نکنید. چون خازن معیوب می‌تواند موتور متصل به آن را بسوزاند و تعویض موتور هم بسیار پرهزینه است.

کثیف بودن کندانسور

دلیل روشن نشدن کولر گازی ممکن است روشن نشدن یونیت خارجی سیستم باشد، که به آن کندانسور هم گفته می‌شود. وظیفه این بخش انتشار گرمای جمع‌آوری شده توسط یونیت داخلی به فضای باز است.

بدون نگهداری و سرویس منظم، کندانسور به مرور به شدت کثیف خواهد شد. به همین خاطر، برای انتشار گرما در فضای آزاد باید سخت‌تر کار کند، چون خاک مثل یک عایق عمل می‌کند. در نتیجه کندانسور شروع به کشیدن جریان بیش از حد می‌کند، قطع‌کننده مدار را خاموش می‌کند و کولر گازی شما روشن نمی‌شود.

شاید تصور کنید حالا صرفا باید خودتان کندانسور را تمیز کنید. اما اگر کار به جایی رسیده که این اتفاق تبدیل به علت روشن نشدن کولر گازی شده، برای اینکار دیر است.

اکنون باید از یک متخصص کمک گرفت تا یونیت به طور حرفه‌ای تمیز شود. تمیز کردن نامناسب می‌تواند به پره‌های کویل کمپرسور آسیب برساند که بسیار بدتر از آلودگی روی کویل‌هاست. برای جلوگیری از مشکلی مشابه در آینده، به طور منظم کندانسور را تمیز کنید و برنامه‌ای مدون برای سرویس کردن آن داشته باشید..

سرمایش کولر - علت روشن نشدن کولر گازی

قطع شدن مدارشکن

مدارشکن یا قطع‌کننده مدار یک قطعه ایمنی است که در صورت ولتاژ زیاد برق را قطع می‌کند. ولتاژ زیاد هم می‌تواند به دلیل استفاده از وسایل برقی با ولتاژ بالا یا نوسانات برق در شبکه باشد. بنابراین، گاهی لازم است برای پیدا کردن دلیل روشن نشدن کولر گازی مدارشکن را بررسی کرد.

برای حل موضوع تنها باید کلید مدار کولر گازی را پیدا و آن را خاموش کنید. سپس چنددقیقه صبر کنید و بعد روشن‌اش کنید.

نکته ایمنی: اگر مدارشکن همچنان قطع می‌شود، سعی نکنید آن را روشن کنید چون نشان‍دهنده ولتاژ بالاست و می‌تواند باعث آتش‌سوزی الکتریکی شود. این مشکلی است که باید توسط متخصص برطرف شود.

گرفتگی لوله و سینی تخلیه

کولر گازی نه تنها خانه شما را خنک/گرم می‌کند، بلکه رطوبت هوا را هم از بین می‌برد. این رطوبت جذب‌شده در ظرف یا سینی تخلیه، که زیر کویل‌های اواپراتور یونیت داخلی قرار دارد، جمع می‎شود، سپس به خط تخلیه کندانس (چگالش) جریان می‎یابد که به بیرون هدایت می‌شود.

بهترین روش نگهداری از آجیل برای طولانی مدت

بدون تمیز کردن منظم، به خصوص در مناطق با رطوبت بالا، احتمال دارد سینی تخلیه مسدود شود. این ظرف یک زهکش ثانویه برای جلوگیری از گرفتگی دارد. اما اگرهر دوی آنها پر باشند، سوئیچ شناور را فعال می‌کند که منجر به خاموشیِ جریان متناوب می‌شود.

این مکانیسم از نشتی بیش از حد و آسیب به یونیت جلوگیری می‌کند. اما حتی در این صورت، نشت آب از سینی مسدودشده می‌تواند به دیوارها، سقف و اثاثیه شما آسیب برساند. بنابراین تا وقتی گرفتگی سینی تخلیه برطرف نشود و سوئیچ شناور پایین نیاید، کولر گازی روشن نخواهد شد.

برای برطرف کردن علت روشن نشدن کولر گازی در این حالت می‌توانید از یک جاروبرقی آب و خاک برای مکش انسداد استفاده کنید (در نظر داشته باشید که اینکار می‌تواند به شدت کثیف باشد!). اگر تجربه و ابزار مناسب را ندارید، بهتر است با یک تکنسین خبره تماس بگیرید.

پنل ورودی کولر - علت روشن نشدن کولر گازی

خرابی موتور کمپرسور

اگر هنگام روشن کردن دستگاه صدایی سایش-مانند می‌شنوید، این نشانه نه‌چندان خوب را جدی بگیرید؛ چون ممکن است نشان‌دهنده خرابی تیغه‌های موتور باشد.

موتورها برای جلوگیری از هرگونه تماس با هوا، آب یا آلودگی‌های فضا آب‌بندی می‌شوند. با گذشت زمان، به دلیل فرسودگی یا عدم نگهداری و سرویس، احتمال دارد این آب‌بندی کارایی‌اش را از دست بدهد و روغن‌کاری موتور به بیرون درز کند.

بدون روغن، موتور فرسوده شده و ممکن است پس از مدتی به طور کامل از کار بیفتد. و اگر موتور معیوب باشد، یونیت خارجی نمی‌تواند گرما را دفع کند. سوال این است که آیا باید برای رفع دلیل روشن نشدن کولر گازی موتور را تعمیر کرد (با توجه به هزینه بالایی که دارد) یا دستگاه را تعویض کرد؟

در حالت ایده‌آل، یک فرمول ساده برای تصمیم‌گیری وجود دارد. اگر هزینه آن نصف قیمت اصلی است، به فکر تعویض دستگاه باشید. برای بررسی کامل و راهنمایی تخصصی با یک تعمیرکار سیستم‌های تهویه مطبوع در ارتباط باشید.

خرابی برد کنترل

بیشتر کولرهای گازی امروزه چیزی به نام برد کنترل یا مونتاژ PCB دارند، که عناصر مختلف واحد تهویه مطبوع شما را کنترل می‌کند. به همین دلیل، فهمیدن اینکه مشکل از کجاست می‌تواند کمی چالش‌برانگیز باشد.

اگر خودتان می‌توانید، ببینید آیا مدارهای کمپرسور یا فن روشن می‌شوند یا خیر. اگر پاسخ منفی است، به احتمال زیاد مشکل از برد کنترل است. از طرف دیگر، سوختگی فیوز داخلی هم می‌تواند مقصر باشد که باید با نمونه مشابه و سالم جایگزین شود.

پیش از برای رفع علت روشن نشدن کولر گازی دفترچه راهنما را به دقت بررسی کنید. و هنگامی که شک دارید، حتما با افراد حرفه‌ای تماس بگیرید. تعمیر برد کنترل کاری کاملا تخصصی‌ست.

مناسب نبودن اندازه کولر گازی

امیدواریم هنگام تهیه کولر گازی به اندازه آن (برای فضای مدنظرتان) توجه کرده باشید. این اشتباه رایج هنگام خرید می‌تواند تأثیر زیادی بر عملکرد سیستم تهویه داشته باشد.

کولری که اندازه مناسبی ندارد، باید بیشتر کار کند و نهایتا کاملا خراب می‎شود. انرژی بیشتری هم مصرف می‌کند:

وقتی که کولر بزرگ‌تر از حد لازم باشد، به سرعت روشن و خاموش می‌شود و استهلاک آن به شدت بالا می‌رود. علاوه بر این، رطوبت اضافی را از بین نمی‌برد چون به مدت کافی روشن نمی‌ماند.
یک کولر کوچک هم باید برای مدت طولانی کار کند تا خانه را خنک یا گرم کند، که ممکن است باعث گرم شدن بیش از حد خازن شود.
متاسفانه تنها راه حل دلیل روشن نشدن کولر گازی در این حالت، تعویض دستگاه است. برخی از پارامترها تعیین می‌کنند که اندازه مناسب این دستگاه‌ها چقدر است، از جمله مساحت خانه، آب‌وهوا و تعداد پنجره‌ها. برای یافتن اندازه مناسب کولر گازی برای خانه‌تان سراغ ارزیابی حرفه‌ای توسط کارشناس بروید.

کولر گازی - علت روشن نشدن کولر گازی

فرسودگی کولر گازی

نهایتا، گاهی پاسخ اینکه چرا کولر گازی روشن نمیشه چیزی نیست به جز به پایان رسیدن عمر دستگاه. مخصوصا هنگامی که بارها این ایراد پیش آمده است اما سرویس و تعمیر راه به جایی نمی‌برد.

عمر مفید این دستگاه‌های چیزی بین ده تا پانزده سال است. برای اینکه ببینید آیا تعمیر دستگاه دیگر ارزش ندارد یا نه، موارد زیر را هم در ذهن داشته باشید:

 • کاهش فاحش جریان هوا (با وجود تمیز بودن فیلترها)
 • نیاز مکرر به عیب‌یابی و تعمیر
 • افزایش مصرف انرژی و بالا رفتن قبض برق
 • نشت بیش از حد یونیت داخلی (که ممکن است به دلیل نشت مبرد باشد)
 • تولید صداهای عجیب و بلند که با وجود تعمیر از بین نمی‌روند
 • بدبو بودن دستگاه به دلیل رشد کپک درون آن (با وجود آلوده نبودن فیلترها)

اگر تعدادی از این علامت‌ها را در دستگاه‌تان شناسایی کرده‌اید و از عمر کولر گازی هم بیش از یک دهه می‌گذرد، احتمالا باید دستگاه را جایگزین کنید. با این وجود، توصیه می‌کنیم به تنهایی تصمیم نگیرید، و پیش از تعویض از یک متخصص بخواهید که دستگاه را به طور کامل بررسی کند.

زیاد کردن کولر - علت روشن نشدن کولر گازی

سخن آخر

در این مقاله برخی از دلایل خاموش شدن کولر گازی و اسپلیت و آشنایی با روش های رفع آن ها را بررسی کردیم. این موضوع به دلایلی از قبیل نشتی گاز مبرد در مسیر جریان آن، خرابی کمپرسور، خرابی ترموستات و محل قرارگیری نامناسب آن، جریان هوای نامناسب در کولر گازی ، خرابی خازن و برد الکتریکی، کثیف بودن کویل کندانسور و فیلترهای دستگاه و … بستگی دارد. امیدواریم که مطالب مفیدی را در این خصوص ارائه داده باشیم.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

19 تیر 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

2 دیدگاه

 • حسین:

  ممنون از مطلب عالی تون

  پاسخ
  • سیده سمانه جلیلی:

   ممنون که از مطالب سایت ما استفاده می کنید. امیدوارم مورد پسندتون بوده باشه

   پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *