افتتاح حساب ترکیه
تمیز کردن دریچه کولر

طریقه تمیز کردن دریچه کولر در نگاه اول شاید موضوعی مهمی به نظر نرسد، ولی وقتی می‌شود به سادگی و با یادگیری اصول اولیه‌ای این کار را انجام داد و کارایی و عمر دستگاه را افزایش داد، چرا این کار را نکرد؟ با شادمگ همراه باشید.

تمیز کردن دریچه کولر

دریچه هوا، همانطور که محلی برای ورود و خروج هواست، در کنارش ذرات آلاینده و بعضاً کرک و موی حیوانات خانگی را در خود نگه می‌دارد. برای تمیز کردن دریچه کولر گام‌های اجرایی عملی و ساده‌ای را می‌توان برداشت:

تصور کنید همانطور که از این دریچه‌ها هوا بیرون می‌آید و پخش می‌شود، حتماً ذرات ریز توی خانه، کرک و موی حیوانات هم داخل آن فرو می‌رود. چرا چنین موضوعی را تحمل کنیم؟ هر چقدر آلاینده‌های کمتری در فضای خانه باشد دریچه‌ها تمیزتر خواهند بود. در این شرایط خانه خوشبوتر بوده و علائم حساسیت هم کمتر می‌شود.

راهنمای خرید کولر گازی یکی از ضروریات این روزهای گرم تابستانی است . شما برای این خرید نیاز به داشتن اطلاعاتی دارید تا بهترین مدل و مناسب ترین آن را نسبت به فضای خانه انتخاب کنید. راهنمایی های شادمگ در این زمینه شاید برای شما مفید باشد.

تمیز کردن دریچه کولر

ابزار لازم تمیز کردن دریچه کولر

  • جاروبرقی (که حتماً بخش انتهایی آن در دسترس است)
  • دستمال‌های مخصوص گردگیری
  • آچار و پیچ ‌گوشتی
  • یک میله بلند یا تِی
  • آب
  • مایع شوینده

معرفی انواع دریچه کولر آبی

تا اینجای کار متوجه شده اید که چه گونه دریچه کولر را تمیز کنیم تا هیچ گونه گرد و خاکی وارد خانه نشود. اما اکثر افراد نمی دانند بهترین نوع از دریچه کولرآبی چیست؟

به همین منظور تصمیم گرفته شده است که بهترین نوع از دریچه های کولر را معرفی کنیم. در ادامه با ما همراه شوید تا بهترین را برای شما توضیح دهیم:

تمیز کردن دریچه کولر

1- دریچه کولر آبی هوشمند

دریچه های هوشمند کولر آبی یکی از بهترین نوع های دریچه ها هستند. دریچه هوشمند کولر با کنترل از راه انجام می گردد؛ که می توان در زاویه های گوناگون افقی و عمودی گردش در هوا را تنظیم و متعادل کرد.

روش صحیح شستن یقه پیراهن مردانه و از بین بردن چرک مردگی و زردی یقه

2- دریچه کولر آبی آلومینیومی

دریچه کولر آبی آلومینیومی؛ یکی دیگر از مدل های دریچه کولر هست که در بیشتر خانه ها دیده می شود. به دلیل داشتن ورق آلومینیومی در دریچه کولر طول عمر دریچه بسیار بیشتر از دریچه های کولر آبی خواهد بود و براحتی هوا در خانه گردش پیدا خواهد کرد.

3- دریچه کولر آبی چوبی

دریچه چوبی علاوه بر داشتن جذابیت بالای که دارد هوا را بسادگی در فضای خانه و اتاق ها جریان می دهد. و همین موضوع موجب می شود هوای بسیار خنکی را تجربه کنید.

تمیز کردن دریچه کولر

گام‌های عملی برای تمیز کردن دریچه کولر

۱. آماده‌سازی وسایل مورد نیاز

در فرایند تمیز کردن دریچه کولر، به یک برس خشک‌کن، به علاوه آب گرم و صابون، پارچه (در صورت امکان مدل مخصوص میکروفایبر برای نظافت سطوح سخت) و یک جاروبرقی نیاز دارید. در کنار آن‌ها پیچ‌گوشتی و چهارپایه را فراموش نکنید!

۲. برداشتن و تمیز کردن دریچه کولر

محفظه دریچه کولر را به راحتی با پیچ‌گوشتی می‌توان باز کرد. اگر انباشت گرد و خاک در ورودی دریچه کولر زیاد است، قبل از برداشتن، آن را با جاروبرقی کاملاً تمیز کنید. بعد از اینکه دریچه کولر را باز کردید، آن را در در محول آب گرم و صابون خوب شستشو دهید. در صورت نیاز، با یک برس نرم، لایه‌ها و سطوح پنهان آن را تمیز کنید فقط مواظب باشید که خط و خشی روی لبه‌ها نیفتد. اگر دریچه کولر شما فلزی است، حتی می‌توان از طبقه دوم ماشین لباسشویی برای کاهش زمان شستشو استفاده کرد.

۳. تمیز کردن داخل کانال کولر

برس جاروبرقی را تا جایی که می‌کشد، داخل کانال بکشید. برس را بچرخانید و آن را در امتداد دیواره‌های جاروبرقی بکشید. در انتها هم سر لوله جارو برقی را بردارید و با استفاده از مکش دستگاه، سعی کنید قطعات بزرگ باقیمانده در داخل کانال کولر را هم جمع کنید.

۴. پاک‌کردن بقیه اجزا

پس از پایان فرایند جارو کردن، فضای داخلی دریچه کولر را دستمال مرطوب میکروفایبر تمیز کنید. هر چند دقیقه یکبار، پارچه را خوب شستشو دهید که خودش، موجب انتقال آلاینده‌های قبلی به دریچه کولر نشود. بهتر است قبل از پاک‌کردن دریچه کولر با دستمال، یک ضدعفونی‌کننده چندمنظوره بر روی بخش‌های مختلف آن اسپری کنید. از تمیزی جداره‌های دریچه کولر غافل نشوید! تمیز کردن دیوار برخلاف آنچه تصور می کنید کار دشواری نیست از روش های ما استفاده کنید.

شرایط نگهداری گیاه در آب بدون زحمت ؛ این گیاهان در آب بهتر رشد می کنند

۵. پایان کار

درپوش هواکش تمیز را دوباره روی آن قرار دهید و ترموستات را روشن کنید. سیستم را حالا روشن کنید و اجازه دهید که ۳۰ دقیقه در این حالت فن کار کند تا گرد و غبارهای باقیمانده را مکش کند. بعد از گذشت این زمان، فیلتر هوا تعویض کرده تا گرد و غبار اضافی پاک شود.

هرچند وقت یک بار باید دریچه‌های کولر را تمیز کرد؟

حداقل دو بار در سال با رعایت این نکات دریچه‌های کولرتان را تمیز کنید. در صورتی که کسی در منزلتان حساسیت داشته باشد باید دفعات را بیشتر کنید. همیشه بعد از تعویض دریچه‌ها فیلتر را هم تمیز کنید.

کاشت سبزه عید از آن جهت مهم ست که سبزه جزو اصلی ترین گزینه های سفره هفت سین است. برای کاشت انواع سبزه عید با شادمگ مرحله به مرحله پیش بروید.

تمیز کردن دریچه کولر

بخش‌های مختلف فرایند تمیز کردن دریچه کولر

۱. تمیز کردن حلزونی کولر

پروانه و تسمه کولر، درون یک محفظه حلزونی‌شکل قرار دارند که درون اتاق کولر جانمایی شده است. حلزونی کولر با گذشت زمان گرد و غبار زیادی به خود می‌بیند. با گذشت زمان، این آلاینده‌ها از حلزونی به دریچه کولر منتقل می‌شوند و تمیز کردن آن را ضروری‌تر از قبل می‌کنند. پس بهتر است هر چند وقت یکبار، دریچه کولر را باز کنیم و به تمیز کردن حلزونی آن اهتمام بورزیم.

۲. تعویض پوشال کولر

یکی از مهم‌ترین بخش‌های کولر آبی، پوشال‌هایی هستند که در فرایند سرمایش تبخیری که بنیان عملکرد دستگاه است، نقش مهمی ایفا می‌کنند. این پوشال‌ها با گذشت زمان، گرد و خاک زیادی به خود می‌بینند که بعد از مدتی به خود دریچه‌های کولر هم منتقل می‌شوند. بهتر است حداقل ۲ بار در سال، تعویض پوشال کولر را انجام دهید. اگر انجام این فرایند برای شما سخت است، می‌توانید در هنگام خرید کولر آبی، مدل‌هایی که به جای پوشال، از پد سلولزی استفاده می‌کنند را انتخاب کنید.تعویض پوشال کولر

۳. توجه به وضعیت برزنت و ورودی

برزنت کولر، اتصال بین دریچه کولر و کانال‌های کولر است. این بخش، باد کولر را به داخال کانال انتقال می‌دهد.

تمیز کردن دریچه کولر

مدت زمان لازم بین دفعات تمیز کردن دریچه کولر آبی

به طور کلی، استمرار فرایند آلودگی‌زدایی، همیشه به فرایند تمیزی دستگاه کمک می‌کند. پیشنهاد می‌شود که در یک سال، حداقل ۲ بار، دریچه کولر را تمیز کنید. ولی این دقیقاً کمترین تعداد نظافت است!

نگهداری از برگ عبایی در آپارتمان و شناخت آفت ها و علت خرابی

اگر در خانۀ شما فردی زندگی می‌کند که آلرژی یا حساسیت‌های فصلی یا دائمی دارد و وجود ذرات ریز موجود در هوا، باعث اخلال در سیستم تنفسی او می‌شود، دفعات تمیز کردن دریچه کولر منزل را افزایش دهید. همچنین اگر در مناطقی که در نزدیکی محیط‌های صنعتی قرار دارند، زندگی می‌کنید(مثل شهر اراک) یا شهر شما در زمان‌های زیادی از سال تحت تاثیر ریزگرد و آلاینده‌های محیطی قرار دارد(مثل اهواز، زابل و..)، طبعاً دفعات دقت شما به تمیز کردن بایستی افزایش یابد.

دقت کنید که بعد از تعویض دریچه‌ها، حتماً فیلتر آن را هم تمیز کنید.

نکاتی در تمیز کردن دریچه کولر

بهره‌گرفتن از حوله مرطوب: می‌توان برای کاهش دفعات تمیزکاری دریچه کولر، یک حوله نمناک را در مقابل آن قرار دهید.
خاموش‌بودن ترموستات: همیشه، پیش از شروع به نظافت دریچه کولر، دقت کنید ترموستات خانه خاموش باشد.
در دسترس بودن نردبان: نظر به اینکه دریچه کولر در ارتفاع قرار دارد، حتماً پیش از شروع کار، یک پله یا نردبان ایمن را کنار دست‌تان داشته باشید.
محافظت از چشم: سعی کنید در هنگام تمیز کاری، از عینک استفاده کنید تا از ورود گرد و خاک به چشمان خود جلوگیری کنید.

تمیز کردن دریچه کولر
گردگیر دریچه کولر: اخیراً برای تمیز کردن دریچه کولر، گردگیرهای مخصوص هم به بازار آمده است. با گردگیر دریچه کولر که سازگاری بالایی با محیط زیست دارند، فرایند نظافت با کیفیت بهتری هم انجام می‌شود.
استفاده از مسدودکننده دریچه کولر: یکی دیگر از راه‌هایی است که به کاهش دفعات تمیز کردن کمک می‌کند. در زمان‌هایی که به عنوان مثال، کولر آبی فعالیتی نمی‌کند می‌توان با گذاشتن یک چوب، پارچه با برزنت، ورودی دریچه کولر را بست و از ورود آلاینده‌ها و ته‌نشین‌شدن آن‌ها در جداره‌هایش جلوگیری کرد. امروزه برای مسدودکننده دریچه کولر، به زیبایی هم توجه ویژه می‌شود. اگر قاب دریچه کولر شما، از مدل فلزی است، می‌توان از ورقه‌های مغناطیسی که پشت آن فوم نصب شده است، استفاده کرد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۴ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

6 خرداد 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *