تمیز کردن دیوار

تمیز کردن دیوار برخلاف آنچه تصور می کنید کار دشواری نیست، اما چند تکنیک دارد که باید آنها را خوب به خاطر داشته باشید. با گروه سبک زندگی شادمگ همراه باشید.

تمیز کردن دیوار ها

تمیز کردن دیوارها و تمیز کردن کاغذ دیواری به علت مساحت زیاد و ارتفاعشان کار سختی می باشد اما حداقل سالی یک بار باید دیوارها و سقف را تمیز کرد. ابتدا برای تمیز کردن هر دیواری وسایل اطراف دیوار را جمع کنید پنجره را بازکنید و با کمک یک جارو یا تی که سر آن یک کلاه خشک و تمیز متصل کرده اید قسمت هایی که دستتان نمی رسد را گردگیری کنید.

تمیز کردن دیوار

از بالا به پایین این کار را انجام دهید.می‌توانید برای اینکه گردگیری کامل ‌تر انجام شود از جاوبرقی نیز کمک بگیرید.به کف اتاق نیز توجه داشته باشید. قرار نیست با تمیزکردن دیوارها به کثیف کردن کفپوش‌ها برسید. بنابراین بهتر است پیش از شروع کار شستشوی دیوار، کف اتاق را یک پلاستیک یا دستگیره قرار دهید تا چیزی روی زمین نریزد و آن را کثیف نکند.

اگر این مرحله را انجام ندهید و سریع به سراغ دستمال خیس یا شستن دیوار بروید، دوده‌ها و گرد و غبار باقی مانده روی دیوار بیشتر پخش خواهد شد و این مساله کار شما را دشوار می‌کند.

انواع پوشش دیوار

دیوار با رنگ روغن
رنگ لاتکس
کاغذ دیواری
دیوار گچی
رنگ پلاستیک
دیوار آکرولیک
دیوار مولتی کالر

نکته های قبل از شستشو ی دیوار

پیش از شروع به کار تمیز کردن دیوار به این نکات توجه کنید

تمیز کردن دیوارها را از بالا به پایین انجام دهید.در مدت زمانی که مشغول تمیز کردن دیوارها هستید حتما یک سطل آب تمیز کنارتان داشته باشید تا برای شستشوی وتمیز کردن دستمال ها زحمت کمتری بکشید و در وقتتان صرفه جویی شود. قبل از اینکه کار خود را شروع کنید روی قسمت کوچکی از دیوار که در دید نیست، محلولتان را امتحان کنید تا مطمئن شوید به رنگ دیوار آسیب نمی رساند و در اصطلاح دیوار را خراش نمیدهد و رنگ را نمیخورد.

شستشوی دیوار رنگ روغن

حل شدن رنگ روغن نسبت به رنگ لاتکس در آب سخت‌تر است، برای این کار می‌توانید علاوه بر محلول آب، مایع ظرفشویی و سرکه سفید، از مواد شیمیایی سخت‌تر و قوی‌تر نیز برای شستشوی دیوار رنگ روغن استفاده کنید. برای اینکه یک محلول قوی برای شستن دیوار رنگ روغنی داشته باشید می‌توانید از تمیز کننده چندمنظوره یا جرم گیر برای شستشوی دیوارهای رنگ روغنی که خیلی چرب و آلوده هستند استفاده کنید.

تمیز کردن دیوار

مخصوصا برای شستشوی دیوارهای آشپزخانه که به علت پخت غذا ممکن است دیوار چرب تری نسبت به سایر نقاط خانه داشته باشد. دقت داشته باشید که حتما از یک اسفنج نرم برای این کار استفاده کنید چرا که ممکن است به دیوار آسیب زده و روی آن خش بیندازید.

برای تمیز کردن دیوارهای رنگ روغنی از محلول های شوینده طبیعی زیر نیز میتوان استفاده کرد:

مخلوط یک پیمانه آمونیاک، یک چهارم پیمانه جوش شیرین و یک دوم پیمانه سرکه در یک سطل آب داغ برای تمیز کردن سطح دیوارهای رنگ روغنی مناسب است.
استفاده از محلول ترکیبی یک قسمت سرکه و سه قسمت آب نیز می تواند مفید واقع شود.
یک سطل آب گرم، یک دوم پیمانه بوراکس ، یک قاشق غذاخوری آمونیاک و یک دوم قاشق مرباخوری مایع ظرفشویی باهم مخلوط کنید اما قبل از استفاده از ترکیب دستکش بپوشید.
ترکیب دیگر یک پیمانه بوراکس، نصف پیمانه سرکه و یک چهارم پیمانه آمونیاک است.
یک سطل آب گرم، مقداری پودر ماشین لباس شویی یا ماشین ظرف شویی همراه با مقدار کمی سرکه را ترکیب کنید و با استفاده از یک اسفنج دیوار را بشویید. بعد با یک دستمال تمیز دیوار را خشک کنید تا لکه و مواد شوینده از دیوار پاک شود. اگر لکه روی دیوار به جا مانده بود یک سیب زمینی را نصف کنید و روی آن بمالید.

بهترین روش پاک کردن رد چسب مایع و نواری از روی لباس و سطوح

نکته

از محصولاتی که حاوی الکل برای تمیز کردن دیوارها هستند خودداری کنید. این محصولات سطح رنگ را از بین می برند و جای لکه سفید آن روی دیوار می ماند.

شستشوی دیوارهای لاتکس

برای شستشوی دیوار لاتکس از ترکیب مایع ظرفشویی و آب استفاده کنید.

تمیز کردن دیوار
برای این منظور به یک یک سطل آب، چهار قطره مایع ظرفشویی و یک اسفنج نیاز دارید اسفنج را در محلول زده و آرام روی دیوار بکشید. و با استفاده از یک دستمال خشک و تمیز آن را خشک کنید.
اگر با این روش لکه ها و آلودگی های روی دیوار از بین نرفت می توانید از ترکیب آب و سرکه سفید استفاده کنید.

با تمیز کردن به روش فوق اگر آلودگی های روی دیوار از بین نرفت، هرگز از محلول های شیمیایی و مواد تمیزکننده که از ترکیبات خیلی قوی ساخته شده اند برای تمیز کردن دیوار لاتکس استفاده نکنید. باید دوباره دیوار را رنگ کنید.

شستشوی کاغذ دیواری

شستشوی کاغذ دیواری دقت خاصی میخواهد به هیچ عنوان از ترکیبات قوی برای تمیز کردن آن استفاده نکنید. چون ممکن است به طرح روی کاغذدیواری و یا بافت آن آسیب برساند. و این یکی از معایب کاغذ دیواری است.
کاغذ دیواری را خیس نکنید چون با این کار چسب آن کنده شده و کاغذ دیواری کنده می شود.

برای تمیز کردن کاغذ دیواری بهتر است از یک محلول ملایم و یک دستمال خشک و میکروفیبر برای تمیز کردن استفاده کنید. دستمال را خیلی خیس نکنید و فقط کمی آن را مرطوب کنید. اگر کاغد دیواری شما قابل شستشو است ترکیب محلول آب گرم و مایع ظرف شویی و یک اسفنج کافی است. اسفنج را به محلول آغشته کرده روی دیوار کشیده و با یک دستمال خشک آن را پاک کنید.
برای تمیز کردن کاغذ دیواری از محلول رقیق شده آب ولرم با صابون و یک اسفنج نرم و یک حوله خشک نیز می توانید استفاده کنید.
اگر روی کاغذ دیواری شما لکه ای وجود نداشت استفاده از آب گرم برای پاک کردن کافی است.
از محلول آب ولرم به اضافه پودر ماشین لباسشویی، اسفنج و یک دستمال نرم نیز می توانید کمک بگیرید.

نکته

قبل از شستشوی کاغد دیواری گردگیری را فراموش نکنید.

تمیز کردن دیوار

شستشوی رنگ آکرولیک

روی بعضی از محصولات رنگ آکرولیک نوشته شده است قابل شستشو اما اصلا این رنگ قابل شستشو نیست از رنگ های دیگر ضعیف تر است و زود پوسته پوسته می شود. رنگ آکرولیکی قابل شستشو است که زیرسازی آن پرایمر مخصوص یا رنگ روغن باشد. اگه در مواد تشکیل دهنده رنگ آکریلیک رزین استفاده شده باشد قابل شستشو است که این امر به نوع و کیفیت رزین تا مقدار زیادی بستگی دارد.

شستشوی دیوار گچی

دیوار گچی را بهتر است هفتگی گردگیری کنید. مخصوصا دیواری که رنگی روی آن زده نشده است. چون گرد و خاک باعث دو رنگ شدن دیوار می شود. برای تمیز کردن دیوار گچی به یک سطل آب و ½ پیمانه وایتکس یا مایع سفید کننده نیاز دارید یکاسفنج نرم تمیز و خشک را به این محلول آغشته کرده و بر روی دیوار بکشید و با یک دستمال خشک آن را خشک کنید.

تمیز کردن دیوارهای چوبی

1. دیوارها را گردگیری کنید . از یک طی، فرچه و یا دستمال برای گردگیری دیوار استفاده کنید.

2. از آب گرم و صابون و برای پاک کردن دیوار استفاده کنید . این ترکیب برای پاک کردن دیوارهای چوبی عالی عمل می کند.

نگران کدر شدن زیورآلات قدیمی نباشید ؛ این ماده جادویی درخشندگی بدلیجات رو بر میگردونه

3. برای از بین بردن لکه ها از روی این دیوارها از نصف فنجان سرکه سفید و یک سطل آب گرم استفاده کنید . سپس با یک دستمال نرم، این ترکیب را به دیوار بزنید.

4. سپس با آب خالی دیوار را تمیز کنید . هیچ نیازی برای ماده شوینده یا پاک کننده وجود ندارد. این شستن با آب خالی باید سریعا خشک شود تا چوب را از بین نبرد.

از این روش می توانید برای تمیز کردن و براق کردن چوب مبلمان نیز استفاده کنید.

روش های تمیز کردن لکه های دیوار

باید نوع لکه های روی دیوار را بدانید. لکه های مختلف روی دیوار با روش های مختلفی پاک می شوند. با خواندن مطلب زیر متوجه خواهید شد که برای هر لکه از چه شوینده و دستمالی استفاده کنید.

تمیز کردن دیوار

برای پاک کردن دیوار به چند عدد دستمال تمیز نیاز دارید

دوده و سیاهی

قبل از این که پاک کردن لکه ها و سیاهی های دیوار را شروع کنید ابتدا با جاروبرقی گرد و خاک دیوار را بگیرید. حواس تان باشد جاروبرقی را به دیوار نچسبانید و با کمی فاصله این کار را انجام دهید چون احتمالا سر جاروبرقی تمیز نیست و لکه به جا می گذارد. در مرحله بعدبا بخارشوی همین کار را از بالای دیوار به سمت پایین انجام دهید.

برای پاک کردن لکه و سیاهی اطراف بخاری و شوفاژ از پودر رختشویی و دستمال کاملا تمیز استفاده کنید. مقداری از پودر را با آب مخلوط کرده و با دستمال تمیزی روی دوده و لکه بمالید تا پاک شود، سپس با پارچه کتان دیگری دیوار را خشک کنید. بهتر است مخلوطی که تهیه می کنید غلیظ باشد تا بهتر اثر کند.

ممکن است لکه های حاصل از دوده روغنی باشند و با تلاش شما تا این مرحله همچنان بر جای مانده باشند، پس حالا باید از پاک کننده های قلیایی تری استفاده کنید. یکی از بهترین پاک کننده های قلیایی سولفات تری سدیم است. یک تا دو قاشق غذاخوری از سولفات تری سدیم را در 4 لیتر آب ولرم حل کنید.

یک اسفنج تمیز بردارید، آن را به محلول آغشته کرده و بلکه دوده روی دیوار را بشویید. سپس با اسفنج تمیز و مرطوب آن را از روی دیوار پاک کنید. دقت کنید که اگر میزان سولفات تری سدیم بیشتر از دو قاشق شود، دیوار کدر و مات می شود. اگر لکه های روی ترک یا خطوط دیوار مخصوصا دیوار پشت تلویزیون هستند می توانید از مسواک یا برس استفاده کنید. عینک و ماسک را هم فراموش نکنید.

پاستل و مداد شمعی

بهترین راه برای پاک کردن لکه مداد شمعی یا پاستل محلول جوش شیرین است. توجه داشته باشید که در غلظت جوش شیرین باید احتیاط کرد تا به رنگ دیوارتان آسیبی وارد نکند. اما لکه مدادرنگی به سادگی پاک نمی شود. می توانید از یک مسواک کهنه و مقداری خمیردندان استفاده کنید و آنها را پاک کنید.

تمیز کردن دیوار

برای پاکسازی اثر مداد رنگی روی دیوار گچی هم می توانید از مقدار کمی جوش شیرین محلول در آب به کمک کمی پنبه استفاده کنید و بلکه را از بین ببرید.

واکس روغنی

خیلی وقت ها در پایین دیوارها حتی بهترین رنگ برای دیوار‌ خانه، جایی که کفش ها را می گذارید لکه های سیاه زیادی دیده می شود که احتمالا اثر واکس است. برای پاک کردن واکس روغنی از روی دیوار ابتدا صبر کنید تا واکس خشک شود و بعد با ناخن یا کارت، قسمت های خشک را جدا کنید.

بعد روی قسمت های خشک یک دستمال کاغذی قرار دهید و کمی آن را با اتو گرم کنید. این کار باعث می شود تا واکس آب شده و توسط دستمال کاغذی جمع شود.

ایده های فوق العاده کاربردی برای نظم دادن به کمد لباس

جوهر

برای پاک کردن لکه جوهر و خودکار اسپری های مخصوصی وجود دارد اما نیازی به آنها نیست. لکه جوهر با الکل سفید و کمی دقت به راحتی پاک می شود. پنبه را به کمی الکل سفید آغشته کنید. البته نه آنقدر خیس که از آن بچکد و لکه دیگری باقی بگذارد. پنبه را روی دیوار فشار دهید و حواس تان باشد پنبه را روی قسمت های لک شده نمالید.

لکه در اثر مالش روی سطح دیوار پخش خواهد شد. تا هر موقع که نیاز باشد، پنبه ها را عوض کنید. از پنبه های استفاده شده که باعث پخش شدن جوهر می شود، خودداری کنید. حالا پارچه سفیدی را به الکل آغشته کنید و روی لکه بمالید. هر بار از قسمت های تمیز پارچه استفاده کنید و تا محو کامل لکه به این کار ادامه دهید. در آخر هم دیوار را با یک پارچه تمیز و خشک پاک کنید.

تمیز کردن دیوار

مداد

پاک کردن لکه مداد آسان ترین مرحله است. برای پاک کردن مداد تنها به یک پاک کن نیاز دارید! شما می توانید به کمک یک پاک کن به راحتی اثر مداد را پاک کنید، اما اگر با پاک کن پاک نشد می توانید از جوش شیرین نیز استفاده کنید. حتما از سمت تمیز پاک کن استفاده کنید تا خود پاک کن دیوار را لکه دار نکند.

اگر لکه مداد با پاک کن پاک نشد می توانید از جوش شیرین استفاده کنید

لکه انگشت

یکی از متعددترین لکه ها روی دیوار که به وضوح هم قابل مشاهده اند لکه انگشتان است، مخصوصا در اتاق خواب و محل بازی بچه ها. برای برطرف کردن اثر انگشت و لکه های روی دیوار، یک سیب زمینی را نصف کنید و چندین بار نصف سیب زمینی را روی دیوار بمالید و سپس با یک اسفنج تمیز جای لکه را پاک کنید. توجه داشته باشید که این دستور تنها برای دیوارهای رنگ روغنی و پلاستیکی مفید است.

تمیز کردن دیوار

تمیز کردن دیوارهای کپک زده

گاهی اوقات در گوشه‌های دیوارها و به ویژه در مناطقی که دیوارها رطوبت زیادی دریافت کردن، متوجه حضور کپک‌هایی خواهید شد. برای تمیز کردن چنین وضعیتی، از سرکه و آب استفاده کنید و اگر سرکه و آب نمیتونه موثر باشه، از شوینده‌های کارخانه‌ای استفاده کنید.

شستشوی دیوار با شوینده های طبیعی

یکی از شوینده های طبیعی دیوار بوراکس است. یک دوم پیمانه بوراکس به اضافه یک دوم قاشق مرباخوری مایع ظرفشویی و یک قاشق غذاخوری آمونیاک را با هم ترکیب کنید این محلول یک شوینده طبیعی برای تمیز کردن دیوار است.
بوراکس، پودری سفیدرنگ و متشکل از کریستال های نرم و بی رنگ است و به راحتی در آب حل می شود.

شوینده خانگی دیگر که می توانید لک های دیوار را با آن تمیز کنید خمیر دندان غیر ژلی است. کمی خمیر دندان روی قسمت های کثیف دیوار قرار دهید با یک برس روی آن بکشید بعد با آب و یک دستمال مرطوب سطح دیوار را تمیز کنید.

چگونه سقف رنگ شده را تمیز کنیم ؟

در صورتی که سقف شما مانند اکثر خانه‌ها رنگ ­آمیزی شده است، برای تمیز کردن آن به‌سادگی به یک پارچه خشک که به چوب جارو بسته شده یا یکی از انواع تی نیاز دارید. به طور کلی، رنگ روی سقف قابل شستشو نیست، بنابراین پارچه یا تی باید خشک باشد. فقط در صورتی که سقف دارای لکه های مرطوب باشد، مقداری از محصول قارچ کش استفاده میکنیم.

تمیز کردن دیوار

اگر روی سقف لکه‌های تنباکو یا مواد غذایی دیده می‌شود، باید آن را با آب گرم و سرکه پاک کنید. به احتمال زیاد، رنگ هنگام تمیز کردن آن حل شده است. بنابراین، برای پوشاندن آسیب باید سقف را رنگ کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *