افتتاح حساب ترکیه
شستن دیوار - تمیز کردن کاغذ دیواری

تمیز کردن کاغذ دیواری معمولا جزو کارهایی است که تا رسیدن بهار و خانه تکانی به‌تأخیر می‌افتد در حالی که کاغذ دیواری چِرک و آلودگی را به خود جذب می‌کند. شما می توانید طبق نکاتی که شادمگ در اختیارتان قرار داده ، میزان کثیفیِ کاغذ دیواری را با استفاده از روش صحیح و مواد مناسب گردگیری یا لکه‌زدایی کنید تا مثل روز اول تمیز شود.

نحوه صحیح تمیز کردن کاغذ دیواری

در خانه تکانی سریع تمیز کردن کاغذ دیواری از اهمیت بالایی برخوردار است. بسیاری از افراد تصور می‌کنند زمانی که در خانه یا اداره کاغذ دیواری نصب کردند، دیگر نیازی به تمیز کردن آن نیست. بهتر است بدانید که کاغذ دیواری همچون دیوار رنگ روغن از طریق آلودگی هوا، دوده و… کثیف و لکه می‌شود. در صورتی که می‌خواهید در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید و عمر کاغذ دیواریتان بیشتر شود، حتما باید به تمیز کردن به‌موقع آن توجه کنید.

کاغذ دیواری ساده - تمیز کردن کاغذ دیواری

در این مقاله قصد داریم نحوه صحیح تمیز کردن کاغذ دیواری و پاک کردن لکه از روی کاغذ دیواری را به شما آموزش دهیم تا خانه‌تان تمیز و فاقد هرگونه آلودگی شود. ناگفته نماند به منظور نگهداری از کاغذ دیواری، حداقل هر دو هفته و حداکثر هر یک در ماه باید آن را تمیز کنید.

تمیز کردن کاغذ دیواری قابل شستشو

بسیاری تصور می‌کنند که اگر کاغذ دیواری قابل شستشو خیس شود، مشکلی پیش نمی‌آید. بهتر است بدانید اگر کاغذ دیواری قابل شستشو را با آب تمیز کردید، انتظار عمر بالا و کیفیت ماندگار از آن نداشته باشید، چرا که هیچ نوع کاغذ دیواری را نباید کاملا خیس کنید.

از این رو یک سطل را پر از آب گرم یا ولرم کنید و سپس مقداری مایع ظرفشویی به آن اضافه کنید. اسفنج را به ترکیب آب و مایع ظرفشویی آغشته کنید، آب اضافه آن را بگیرید تا مرطوب باشد. با کمک اسفنج مرطوب، کاغذ دیواری قابل شستشو را تمیز کنید. در پایان با یک دستمال نخی و خشک، کاغذ دیواری را تمیز و خشک کنید. البته مراقب باشید که کاغذ دیواری مرطوب باقی نماند.

یکی دیگر از روش‌های تمیز کردن کاغذ دیواری قابل شستشو، استفاده از بخارشوی است. بخارشوی ساده‌ و سریع‌ترین روش تمیز کردن دیوار می‌باشد. با این حال حتما مطمئن شوید که شستن کاغذ دیواری با بخارشوی، آسیبی به آن نمی رساند.

پاک کردن آدامس از روی فرش و موکت با 10 ترفند فوق العاده ساده

دستمال کردن - تمیز کردن کاغذ دیواری

تمیز کردن کاغذ دیواری غیرقابل شستشو

توصیه می‌کنیم پیش از خرید کاغذ دیواری، حتما به ویژگی قابل شستشو بودن آن توجه کنید. با این حال در صورتی که کاغذ دیواری غیرقابل شستشو تهیه کردید، نگران نباشید. اگرچه شما نمی‌توانید کاغذ دیواری غیرقابل شستشوی را به سادگی کاغذ دیواری‌های دیگر بشویید، اما راه حل‌هایی برای تمیز کردن آن وجود دارد.

توصیه می‌کنیم اگر نمی‌خواهید کاغذ دیواری غیرقابل شستشوی‌تان کثیف شود، حتما هفته‌ای یک بار یا حداقل دو هفته یک بار آن را با یک دستمال حوله‌ای تمیز و خشک، گرد گیری کنید. این روش کمک می‌کند تا غبار روی کاغذ دیواری ماندگار نشود و دیوارتان سیاه و آلوده نگردد.

بسیاری بر این باورند که شما می‌توانید دیوارهای بلند را با جارو برقی تمیز کنید. در این صورت گرد و غبار روی کاغذ دیواری غیرقابل شستشو باقی نمی‌ماند. همچنین به جای جارو برقی می‌توانید از طی‌ حوله‌ای تمیز و خشک برای پاک کردن دیوار استفاده کنید. دراین صورت تمیز کردن کاغذ دیواری برایتان ساده‌تر می‌شود.

کاغذ دیواری کودک - تمیز کردن کاغذ دیواری

تمیز کردن کاغذ دیواری

۱. نوع کاغذ دیواری خود را مشخص کنید

ابتدا جنس کاغذ دیواری‌تان را مشخص کنید. تمیز کردن کاغذ دیواری وینیلی (نوعی پلاستیک) کار سختی نیست. بعضی‌اوقات کاغذ دیواری‌های پارچه ای با آکریل یا وینیل پوشیده شده است که به‌راحتی قابل شست‌وشو است. کاغذ دیواری کاغذیِ ساده نباید خیس شود و تا حد امکان باید فقط نقطه‌ی موردنظر را تمیز کنید.

برای تمیز کردن کاغذ دیواری وینیلی نباید از موادی که سبب ساییدگی می‌شود استفاده کنید.

کاغذ دیواری طرح دار - تمیز کردن کاغذ دیواری
اگر دیوارتان پوشش محافظی ندارد، آن را با اسفنج خشک تمیز کنید. اسفنج خشکی که هیچ رطوبتی ندارد، به‌تدریج آلودگی را از کاغذ دیواری پاک می‌کند.

۲. تمیز کردن کاغذ دیواری

حدود دو قاشق چای‌خوری مایع ظرف‌شویی را در یک ظرف آب‌ گرم حل کنید. برای جلوگیری از رنگی‌شدن کاغذ دیواری با شوینده‌های رنگی، از شوینده‌ی مناسب استفاده کنید. یک حوله یا اسفنج را درون محلول خیس کنید و آب اضافه‌ی آن را درون سطل آب بِچِلانید. ابتدا در جایی از دیوار که به‌راحتی دیده نمی‌شود، محلول را امتحان کنید. اگر به کاغذ دیواری آسیبی وارد نشد فرایند تمیز کردن را شروع کنید. تمیز کردن را با حرکات بالا به پایین، عمودی و با حرکات دَوَرانی انجام دهید.

از شوینده به‌میزان زیاد استفاده نکنید. شوینده‌ی زیاد خاک را به دیوار می‌چسباند.
نیازی نیست که از دستمال‌های مخصوص تمیز کردن استفاده کنید. این دستمال‌ها برای کاغذ دیواری مناسب نیستند.

استفاده از اسپری - تمیز کردن کاغذ دیواری
محلول تمیز‌کننده را در یک جای کوچک و دور از چشم روی دیوار امتحان کنید تا از آسیب احتمالی به کاغذ دیواری جلوگیری کنید. سطوح پایین دیوار نسبت به سایر مناطق کمتر جلب توجه می‌کند و برای امتحان کردن مناسب‌تر هستند.

باید ها و نباید های روش شستن لباس زير ؛ یه عمر اشتباه لباس شستی !

۳. کاغذ دیواری را بشویید و خشک کنید

در اینجا دومین سطل آب به‌کار می‌آید. یک سطل آب و دستمال تمیز بردارید و کاغذ دیواری را با آبِ تمیز بشویید. از آب زیاد استفاده نکنید. شما نمی‌خواهید درنهایت دیواری نمناک داشته باشید. برای جلوگیری از مرطوب یا خیس شدن کاغذ دیواری، یک دستمال تمیزِ دیگر بردارید و بلافاصله کاغذ دیواری را خشک کنید.

گردگیری کاغذ دیواری

۱. استفاده از جاروبرقی

مؤثرترین روش برای ازبین‌بردن گرد و غبار روی دیوار استفاده از جاروبرقی است. قبل از شروع، بُرس مخصوص تمیز کردن دیوار را روی جاروبرقی نصب کنید. بسته به طول لوله‌ی جاروبرقی شاید به یک نردبان برای دسترسی به نقاط بالاتر دیوار نیاز داشته باشید. این کار از خَش افتادن روی دیوار جلوگیری می‌کند. هر بار بخش کوچکی از دیوار را تمیز کنید و این کار را تا زمانی که کل دیوار تمیز شود ادامه دهید.

جارو - تمیز کردن کاغذ دیواری

می‌توانید از جاروبرقی برای تمیز کردن کاغذ دیواری پارچه‌ای استفاده کنید، اما به‌شرطی که آن را روی دیوار نکشید.

۲. تمیز کردن با جارو

پارچه‌ای مخصوص گردگیری بردارید و آن را روی برس‌های جارو قرار دهید. جارو را به‌صورت چپ و راستی روی دیوار بکشید. این کار کمک می‌کند تا گرد و غبار گوشه‌ی دیوار را بگیرید. جارو را از بالا به پایین دیوار بکشید و گرد و خاک را تمیز کنید. با این روش مطمئن می‌شوید که همه‌جا به‌خوبی تمیز شده است.اگر گرد و خاک روی زمین نشست، آن را جارو کنید.

۳. گردگیری با دستمال

دیوار را مستقیم با دستمال تمیز کنید. اگر دیوارتان بلند است می‌توانید از نردبان برای تمیز کردن گوشه‌های دیوار استفاده کنید. از بالای دیوار شروع کنید و گرد و غباری که می‌بینید تمیز کنید. همان‌طور که به تمیز کردن ادامه می‌دهید مطمئن شوید که دستمال‌تان تمیز است. دستمال کثیف اثر لکه را روی دیوارتان باقی می‌گذارد.

خط خطی کردن دیوار - تمیز کردن کاغذ دیواری

 لکه‌زدایی کاغذ دیواری

۱. برطرف کردن علامت مداد شمعی

از یک کاردک استفاده کنید و مدادشمعی را از روی دیوار بتراشید. هر بخشی که نرم‌تر است جدا کنید. هر قسمتی که جدا شد، یک دستمال توالت روی لکه بگذارید. سپس یک اتو را با پایین‌ترین درجه‌ی حرارت روی لکه فشار دهید. تا زمانی که لکه‌ی مدادشمعی روی دستمال بیفتد صبر کنید. دستمال را بردارید. لکه از روی کاغذ دیواری برداشته شده است.

درصورتی‌که کاغذ دیواری‌تان قابل شست‌وشو است، می‌توانید با استفاده از محلول شوینده‌ای که دیوارها را تمیز می‌کنید، کاغذ دیواری را تمیز کنید و تا زمانی که کاملا لکه پاک شود روی آن دستمال بکشید. البته قبل از همه اینها توضیه میکنیم مطلب ما در خصوص معایب کاغذ دیواری را مطالعه کنید.

نکات خرید طلا و بایدهایی که نباید فراموش کنید !

نقاشی روی دیوار - تمیز کردن کاغذ دیواری

۲. ازبین‌ بردن اثر انگشت

یک پاک‌کن صمغی (art gum eraser) بردارید و روی دیوار بکشید. چربی و آلودگی که با اثر انگشت‌تان روی دیوار ایجاد شده، به‌وسیله‌ی این پاک‌کن ازبین می‌رود. اگر کاغذ دیواری‌تان وینیلی است، می‌توانید از صابون و آب برای شستن اثر انگشت استفاده کنید. یک دستمال را در کاسه‌ی حاوی محلول خیس کنید و سپس دیوار را با آن تمیز کنید.

می‌توانید از یک تکه‌نان برای تمیز کردن دیوار استفاده کنید. مقداری نان بردارید و آن را برای چند دقیقه روی محل موردنظر قرار دهید. سپس نان را بردارید. گُلوتِن موجود در نان لکه را از روی دیوار پاک می‌کند.

۳. پاک کردن لکه‌ی چربی

ابتدا یک دستمال کاغذی را روی لکه قرار دهید. اتو با درجه حرارت پایین را روی دستمال بگذارید. با این کار چربی به دستمال می‌چسبد و زمانی‌که دستمال را برمی‌دارید دیوار تمیز است.

کاغذ دیواری - تمیز کردن کاغذ دیواری

می‌توان از پودر تالک هم استفاده کرد. مقداری پودر را روی دستمال کاغذی بریزید و به‌مدت ۱۰ دقیقه روی دیوار قرار دهید. سپس با قاشق یا برسِ خشک، پودر را از روی دیوار بردارید.

۴. ازبین بردن لکه‌ی نوشیدنی

پارچه را درون ظرف صابون و پِراُکسید خیس کنید و ترکیب را روی دیوار بزنید. اجازه دهید تا ترکیب به‌مدت ۵ دقیقه روی دیوار باقی بماند. در این مدت ترکیب به لکه می‌چسبد. سپس با یک حوله‌ی مرطوب لکه را بردارید و با دستمال کاغذی دیوار را خشک کنید.

درصورتی‌که این روش مؤثر نبود می‌توانید از سدیم پِرکربنات استفاده کنید که لکه را سفید می‌کند. پارچه را به این پاک‌کننده آغشته کنید و به‌مدت ۴ تا ۶ دقیقه روی لکه قرار دهید. با برداشتن پارچه، لکه ازبین می‌رود. با استفاده از یک دستمال یا حوله‌ی تمیز و مرطوب، آن ناحیه را پاک و درنهایت با یک دستمال خشک محل موردنظر را خشک کنید.

تمیز کردن دیوار - تمیز کردن کاغذ دیواری

از بین بردن خراش روی کاغذ دیواری

راه های زیادی برای از بین بردن خراش های روی کاغذ وجود دارد که پاک کن یکی از آن ها است . جوش شیرین با آب نیز می تواند به آرامی روی این قسمت ها کشیده شود و خراش را از بین ببرد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

10 اسفند 1401

بروز رسانی توسط

شادی همتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *