تمیز کردن چوب مبلمان

براق کردن چوب مبلمان همیشه یک دردسر بوده است چون مبل، قسمت های مختلفی دارد که هر کدام از آنها به شیوه ای تمیز می شوند. در این مقاله به شما آموزش داده می شود که چگونه باید چوب مبل منزل خود را تمیز کنیم.

چوب مبل

همه ما می دانیم که بیشتر مبل ها دارای دسته ها و پایه های چوبی هستند. چوب به این دلیل که هم زیبایی بیشتری دارد و هم طبیعی تر است بیشتر از فلزات برای دسته ها و پایه های مبل استفاده می شود. جنس چوب یک مبل می تواند مختلف باشد. هر چقدر که جنس چوب یک مبل مرغوب تر باشد مطمئنا قیمت آن هم بالاتر است و مراقبت از آن هم اهمیت بیشتری دارد.

نظافت مبل - تمیز کردن چوب مبلمان

چوب یک مبل اگر تمیز و براق باشد، در زیبایی آن تاثیر زیادی می گذارد و اگر کثیف باشد آن گاه از جذابیت مبل می کاهد. مطمئنا سوال خیلی ها این است که چگونه باید چوب مبل منزل خود را تمیز کنیم. در زیر به این نکته اشاره شده است.

قبل از خرید مبل راحتی خوب باید به چند نکته توجه کنید.

مراحل تمیز کردن چوب مبل

شاید با خود بگویید که مگر تمیز کردن چوب مبل هم مرحله دارد که جواب آن بله است. منظور از مرحله کار خاصی نیست بلکه هدف اینست که شما کارها را به ترتیب انجام دهید و از این طریق بهترین نتیجه را بگیرید. در زیر به این مراحل اشاره شده است:

شما برای نگهداری از پارکت چوبی هم می توانید از این ترفند ها استفاده کنید.

مرحله اول : گردگیری

مطمئنا با گذشت زمان و بر اثر رفت و آمد و دیگر موارد ، روی چوب مبل ها نیز گرد و غبارمی نشیند.در گام اول شما باید این گردو غبارها را از روی قسمت های چوب مبل بزدایید. برای این کار شما می توانید از روش های زیادی استفاده کنید. شما می توانید با استفاده از یک پارچه نرم یا یک ماهوت پاک کن به خوبی کار گردگیری را انجام دهید. هم چنین شما می توانید از یک اسفنج نرم برای این کار استفاده کنید. به طور کلی سعی کنید از پارچه و یا دیگر تمیزکننده های زبر استفاده نکنید چون آنها سطح چوب مبل شما را خراش می دهند و باعث آسیب به آن می شوند.

گردگیری میز - تمیز کردن چوب مبلمان

مرحله دوم : کندن چسب یا دیگر مواد از روی چوب

خیلی اوقات است که شما مشاهده می کنید که روی چوب مبل، چیزهایی چسبیده است که صرفا با یک پارچه یا اسفنج کنده نمی شوند. برای این کار هرگز از وسایل تیز مانند قیچی و چاقو استفاده نکنید چون باعث آسیب به چوب می شود. شما می توانید

روش های ساده و آسان برای خشك كردن ميوه در فر + ترفند های جالب تهیه میوه خشک

مرحله سوم : تمیز کردن چوب با تمیزکننده هابرای جدا کردن چسب، آدامس، کاغذ یا چیزهای دیگر چسبیده به مبل از روغن استفاده کنید.

ابتدا روغن را روی چسب یا کاغذ یا هر چیز دیگر بریزید و آن را نرم کنید و سپس آن را بردارید. البته سرکه هم می توانید به خوبی این کار را انجام دهد و به راحتی ماده را از روی چوب مبل شما بردارد.

در مرحله بعد شما باید چوب مبل خود را با یک ماده تمیزکننده که می تواند شیمیایی یا طبیعی باشد پاک کنید. شما می توانید یک محلول تمیزکننده طبیعی را در خانه بسازید و یا این که می توانید یک تمیزکننده شیمیایی را خریداری کنید.

شستن مبل با سرکه را امتحان کنید تا از شر لکه های قدیمی مبل خلاص شوید.

پاک کننده های طبیعی برای براق کردن مبلمان چوبی

آیا می دانستید که به غیر از تمیز کردن و ضد عفونی کردن مبلمان چوبی،می توانید از روغن زیتون، مرکبات یا موم زنبور عسل برای درخشش آنها نیز استفاده کنید؟ نگه داشتن مبلمان چوبی در شکل خوب، می تواند یک کار پیچیده باشد با این وجود، زمانی که چوب به طور منظم و به درستی تمیز نشود، به راحتی خراب می شود.

نظافت یز تلویزیون - تمیز کردن چوب مبلمان

تعداد زیادی از محصولات شیمیایی، گران قیمت وجود دارد که می توانند این مشکل را حل کنند و همچنین آنها بر محیط زیست نیز تأثیر منفی می گذارند. که این دلیلی است برای اینکه مردم از آنها استفاده نکنند. علیرغم این واقعیت، بعضی افراد نمی دانند که راه حل های ارزان قیمت 100 درصد طبیعی نیز وجود دارند که می توانند سطوح را تمیز و بی نظیر نگهدارند.

در متن زیر 4 روش جالب برای درست کردن تمیز کننده های طبیعی مخصوص وسایل چوبی و مبلمان معرفی خواهیم کرد که به سادگی در منزل با مواد اولیه طبیعی آماده خواهند:

برای تمیز کردن مبل چرم باید دقت کنید تا مواد پاک کننده به چرم مبل برخورد نکند.

1- سرکه سفید و روغن جوجوبا

سرکه سفید یک ماده ضد میکروبی و ضد عفونی کننده است که میتواند سطوح چربی را تمیز و ضد عفونی نماید.

همچنین روغن جوجوبا، چوب را مرطوب و خیس میکند و یک براقی به چوب میدهد.

مواد لازم:
یک چهارم فنجان سرکه سفید
1 قاشق غذا خوری روغن جوجوبا

آماده سازی:
سرکه سفید را با جوجوبا ترکیب کنید.

نحوه استفاده

اسپری محصول بر روی مبلمانی که میخواهید آن را تمیز کنید بپاشید و با پارچه نرم مالش دهید.

2- موم زنبور عسل و روغن زیتون برای براق کردن چوب مبلمان

با ترکیب کردن موم زنبور عسل و خاصیت مرطوب کنندگی و تمیز کنندگی روغن زیتون ،شما میتوانید یک تمیز کننده چوب خانگی داشته باشید.

خشک کردن فوری لباس با چند ترفند عالی و آسان

تمیز کردن با وازلین - تمیز کردن چوب مبلمان

که برای درخشش مبلمان بسیار تاثیر گذار هستند و در کثیفی مبلمان نفوذ میکنند و آن را از بین میبرند.

مواد لازم :
یک دوم فنجان موم زنبور عسل
یک فنجان روغن زیتون
یک قاشق چای خوری روغن اسطوخودوس

آماده سازی:

موم زنبور عسل را در یک کاسه مقاوم در برابر حرارت پر کنید.

و آن را در دیگ بخار دو گانه ذوب کنید،وقتی که آب شد ،روغن زیتون را نیز اضافه کنید،اسطوخودوس را میتوانید به صورت کاملا اختیاری اضافه کنید.

همه چیز را با یک قاشق چوبی مخلوط کنید و در دمای اتاق قرار دهید.و سپس در یک شیشه نگهداری کنید.

نحوه استفاده

محصول را در مایکروویو نرم کنید و آن را به مبلمان چوبی مد نظر بمالید.و سپس با یک دستمال نرم و کمی خیس تمیز کنید تا زمانی که مبلمان شما بدرخشد.

3- روغن زیتون و عصاره وانیل و پرتغال یا نارنج

این پاک کننده چوب از بین برنده گرد و غبار است.

محتوای اسید سیتریک آن، یک ضد عفونی کننده طبیعی میباشد که برای از بین بردن و ضد عفونی کردن ویروس ها و باکتری ها مناسب است.

مهمترین چیز در مورد آن، بوی خوشی است که فضای خانه را عطر اگین میکند.

روغن تمیز کننده - تمیز کردن چوب مبلمان

مواد لازم:

یک فنجان روغن زیتون
4قطره عصاره وانیل
1 عدد پرتغال با پوست

آماده سازی:

روغن زیتون را در شیشه ای پر کنید و با عصاره وانیلی مخلوط کنید.آب پرتغال را بگیرید و آن را به مخلوط بیافزاید.

پوست پرتغال ها را نیز برش دهید و به مخلوط اضافه کنید .سپس درب شیشه ای را ببندید و سپس بعد از 2 تا 3 روز مورد استفاده قرار دهید.

نحوه استفاده:

تمیز کننده را روی مبل قرار دهید و آن را با یک پارچه نرم مالش دهید.

4-روغن نارگیل و آب لیمو برای براق کردن چوب مبلمان

مخلوط کردن یک روغن نارگیل با کمی آبلیمو میتواند مبلمان شما را ضد عفونی کند،در حالی که چوب مانند روز اولش میدرخشد.

عناصر:
یک دوم فنجان روغن نارگیل
آب لیمو

آماده سازی

روغن نارگیل و آب لیمو را در یک شیشه با هم مخلوط کنید.

تمیز کردن چوب مبل - تمیز کردن چوب مبلمان

نحوه استفاده

روغن را روی چوب بمالید و با پارچه نرم مالش دهید سپس پاک کنید.

از این پاک کننده های طبیعی استفاده کنید و مبلمانهایتان را نو کنید.

پولیش مبلمان چوبی

چوب مبل سلطنتی را چگونه تمیز کنیم ؟ اگر چوب مبلمان پولیش شده است از محلول‌های مخصوص پولیش یا پارافین برای برق‌انداختن آن استفاده کنید.

«لازم به ذکر است که استفاده از پارافین برای وسایل چوبی دو بار در طول سال توصیه می‌شود.»

پارافین خراش‌های چوب را به خوبی پوشانده و آن را مانند روز اول صاف و براق می‌کند. محلول مخصوص پولیش را می‌توان سالی سه تا چهار بار استفاده کرد. به خاطر داشته باشید هنگام تمیز کردن و برق انداختن وسایل چوبی و بخش‌های چوبی مبلمان حتما از دستکش پارچه‌ای استفاده کنید تا اثر انگشتتان روی چوب باقی نماند.

لوازم سفره عقد را با فلسفه اش بشناسید + معرفی کامل اجزای سفره عقد

پولیش کرن چوب - تمیز کردن چوب مبلمان

تمیز کردن و براق کردن چوب مبلمان استیل چوبی

برای برق انداختن و جلا دادن به انواع مبل استیل چوبی باید جنس چوب را دانست و با توجه به آن برای تمیز کردن و براق کردن مبل اقدام کرد. مثال چوب هایی خاص مانند چوب درخت بامبو، بید و… برای تمیز شدن به رطوبت نیاز دارند. در واقع رطوبت نه تنها برای آنها مضر نیست، بلکه بسیار مفید می باشد تا دچار فرسودگی و شکنندگی نشوند. بهتر است هر چند هفته یکبار کمی آب به این چوب ها اسپری کنید. در مقابل چوب دیگری مانند چوب بوریا هیچ گونه نیازی به رطوبت ندارد و اگر رطوبت به آن برسد، دچار آسیب می شود.

ززمانی که می خواهید به مبل استیل چوبی پولیش بزنید حتما از دستکش استفاده کنید. چرا که اثر این مواد به راحتی از روی دست شما پاک نخواهد شد.

باید توجه داشته باشید که زمان تهیه روغن خانگی برای برق انداختن مبل چوبی، باید بسیار احتیاط کنید زیرا عصاره صمغ ماده ای بسیار قابل اشتعال می باشد و بسیار خطرناک است. این ماده دود غلیظی ایجاد می کند. پس بهتر است هنگام تهیه آن هر گونه ماده ضد اشتعال را از خود دور کنید. این ماده را میتوانید در فضای باز و جایی دور از سایر مواد آتش زا آماده کنید.

گردگیری - تمیز کردن چوب مبلمان

نکته مهم براق کردن چوب مبلمان

برای از بین بردن انواع استیکرها و برچسب های چسبیده بر روی چوب مبل استیل چوبی میتوانید به راحتی با استفاده از سرکه، آن را از بین ببرید. به این صورت که ابتدا کمی سرکه بر روی آن می ریزید و سپس با دستمال تمیزی آن را پاک می کنید.

برای تمیز کردن قسمت های بالایی و تزیینات تاج مبل استیل چوبی بهتر است از یک سواب یا چوب کبریتی که سر آن پنبه پیچیده اید و یا گوش پاک کن استفاده کنید. کمی از مواد شوینده و پاک کننده را به سر آنها بزنید و پس از آن با دستمال تمیزی آن را خشک کنید.

نکات مهم برای براق کردن چوب مبلمان در منزل

آب دستمال را به خوبی بگیرید، تا چوب زیاد خیس و خراب نشود.
از دستمال های که پرز نمیدهد استفاده کنید.
به هیچ وجه از اسپری های تمیز کننده همه کاره استفاده نکنید.

اسپری براق کننده - تمیز کردن چوب مبلمان
اگر در هنگام تست مایع روی چوب مبل تغییری مشاهده کردید از آب به تنهایی استفاده کنید.
برای افزایش عمر مفید چوب مبل را سالی یکبار حداقل خوب تمیز کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *