افتتاح حساب ترکیه
نگهداری از فرش روشن

نگهداری از فرش روشن نسبت به فرش های رنگ تیره بسیار سخت‌تر است. به علت اینکه کوچک ترین چرک و لکه بر روی آنها نمایان می شود  باید بسیار مراقب این فرش ها بود. پس با شادمگ همراه باشید تا شما را با روش نگهداری از فرش روشن آشنا کنیم.

چگونگی نگهداری از فرش سفید و روشن

بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند تا از فرش‌هایی با رنگ سفید برای فضای خانه خود استفاده کنند. فرش سفید یا هر فرش رنگ روشن دیگر ممکن است زیبایی و روشنایی خاصی به محیط خانه ببخشد، اما نگهداری از آن نیز به نسبت فرش‌های با رنگ تیره دشوارتر است. مثلا تميز كردن فرش روشن نسبت به فرش های تیره از حساسیت بالاتری برخوردار است.

نگهداری از فرش روشن - فرش شیک روشن

از این رو بهتر است وقتی مایل به پهن کردن فرش‌های سفید و روشن در محیط خانه خود هستید، با انواع شیوه صحیح نگهداری از فرش سفید نیز آشنا شوید. در این صورت اگر فرش سفید شما در اثر ریختن مایعات یا هر عامل دیگری کثیف شد، می‌توانید در اسرع وقت برای تمیز کردن آن اقدام کنید. اگر این موضوع به دغدغه شما نیز تبدیل شده است، با ما همراه شوید.

فرش‌ها از پراستفاده‌ترین ارکان منازل هستند و امروزه انواع مختلفی از آنها در طرح و نقش‌های مختلفی در دسترس هستند و افراد می‌توانند بر اساس سلیقه خود، نوع دکوراسیون و تزئینات داخلی منازل خود، نورپردازی خانه و … از آنها استفاده کنند. رنگ سفید از محبوب‌ترین رنگ‌ها در میان افراد است. نگهداری از فرش سفید برخلاف سایر فرش‌های دیگر شرایط ویژه‌ای دارد و بیشتر از هر رنگ دیگری مستعد دریافت آلودگی، گردوغبار و لکه است. شستن مبل با سرکه می تواند هر لکه ی سختی را از بین ببرد.

مهم‌ترین نکات در استفاده و نگهداری از فرش روشن

به صورت کلی رنگ سفید نشانه صلح، امنیت و آرامش است و کمتر کسی پیدا می‌شود که به این رنگ ساده و جذاب علاقه‌ای نداشته باشد. رنگ سفید قطعاً می‌تواند جذابیت بسیار زیادی به دکوراسیون منازل و فضای داخلی خانه‌ها بدهد.

استفاده از فرش‌های سفیدرنگ به همان اندازه که جذابیت دارد می‌تواند چالش و دغدغه نیز داشته باشد. نگهداری این فرش‌ها برخلاف سایر فرش‌های دیگر می‌تواند سخت‌تر باشد و از حساسیت‌های بیشتری برخوردار باشد و مهم‌ترین نکات در نگهداری از فرش سفید به شرح زیر هستند:

بهتر است که در زمان‌هایی که ترافیک رفت‌وآمد و نشست‌وبرخاست بر روی فرش زیاد است حتماً از روفرشی‌ها استفاده شود.
حتماً فرش باید به صورت مستمر توسط جاروبرقی تمیز شود و اجازه نفوذ گردوخاک به بافت و الیاف آن را نداد.

از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی با در عرض 2 دقیقه

نگهداری از فرش روشن - مراقبت از فرش
توصیه می‌شود به هیچ عنوان با کفش بر روی فرش‌ها راه نروید چون به سرعت باعث کهنه شدن و کثیف شدن آن می‌شوند.
افرادی که حیوانات خانگی نگهداری می‌کنند باید توجه بسیار ویژه‌ای به آنها داشته باشند چرا که ممکن است لکه‌هایی بر روی فرش ایجاد کنند که تمیز کردن آنها بسیار سخت است.

نکته مهم

فرش نباید در محیط مرطوب قرار بگیرد چون دچار تغییر رنگ و بوی بد می‌شود.
فرش را نباید به صورت طولانی مدت زیر نور مستقیم خورشید قرار داد چراکه رنگ آن عوض می‌شود.
در صورت ریخته شدن مواد مختلف باید بلافاصله اقدام به تمیز کردن آن نمود و اجازه خشک و کهنه شدن به آنها نداد. مقالات متعددی در مورد پاک کردن لکه شیر از روی فرش و سایر لکه‌ها وجود دارند که نحوه تمیز کردن لکه‌ها را توضیح می‌دهند و افراد می‌توانند از آنها استفاده کنند.

نگهداری از فرش روشن - فرش زیبا

روش‌های مراقبت و نگهداری از فرش روشن

اختصاص پارچه سفید رنگ به فرش

بهتر است یک پارچه سفید رنگ و جذب کننده را خریداری کرده و آن را به‌صورت اختصاصی برای فرش سفید رنگ خود قرار دهید. در زمان‌هایی که مایعات روی فرش ریخته می‌شود، بلافاصله قبل از این که مایع جذب شود، آن را با پارچه سفید از روی فرش پاک کنید و آن‌گاه بعداً از سایر روش‌ها برای پاک کردن باقیمانده لکه روی فرش استفاده کنید.

مهم است که لکه قبل از اینکه کاملاً جذب فرش شود، با پارچه سفید پاک شود. استفاده از پارچه‌های رنگی ممکن است وضعیت لکه را بدتر کنند و باعث شوند حتی رنگ پارچه نیز روی فرش باقی بماند. بنابراین اگر فرش سفید در خانه دارید یا در آستانه خرید فرش روشن هستید، حتماً یک پارچه سفید و تمیز را برای چنین مواقعی به‌صورت آماده قرار دهید.

رعایت نظم در استفاده از جاروبرقی

در قسمت های پررفت‌و‌آمد خانه که فرش پا زیاد می‌خورد، گرد‌وغبار زیادی در تاروپود فرش به جا می‌ماند که در دراز مدت فشرده شده و سبب کثیفی فرش و تار شدن رنگ آن می‌شود. به همین خاطر است که توصیه می‌شود برنامه منظمی برای جارو کشیدن فرش‌های سفید داشته باشید. چراکه جارو کشیدن باعث می‌شود کثیفی سطح فرش، قبل از فشرده شدن از بین برود.

نگهداری از فرش روشن - جارو کردن فرش

جلوگیری از ورود با کفش به خانه

یکی از بدترین چیزهایی که می‌تواند مراقبت از فرش سفید را بشدت به خطر بیندازد، رفتن با کفش به روی آن است. به همین خاطر اگر مایل به استفاده از فرش سفید در محیط خانه خود هستید، باید ورود افراد با کفش به داخل خانه یا به اتاقی که در آن فرش سفید قرار دارند را ممنوع کنید.

تمیز کردن پنجه حیوانات خانگی قبل از ورود به منزل

اگر حیوانات خانگی مانند سگ یا گربه دارید، ممکن است این حیوانات به حیاط یا کوچه بروند و بازی کنند.‌ مهم‌ترین کار این است که وقتی حیوانات به محیط خانه بازگشتند، قبل از این که پا روی فرش سفید بگذارند، پنجه‌های آن‌ها را تمیز کنید. در غیر این‌صورت گرد و خاک یا گل چسبیده به پای حیوانات به فرش سفید منتقل خواهد شد.

از بين بردن شپشک برنج با روش های طبیعی و موثر خانگی برای همیشه

می‌بینید که مراقبت از فرش سفید چندان هم کار دشواری نیست؛ فقط لازم است نا یک سری از نکات را به درستی در مورد نگهداری از فرش سفید رعایت کنید. اگر این موارد به درستی رعایت شوند، فرش‌های شما برای مدت طولانی سفید و درخشان باقی خواهند ماند.

اما اگر نکات مربوطه رعایت نشوند، امکان دارد که این فرش‌ها خیلی زود جلوه زیبا و درخشان خود را از دست بدهند و مجبور شوید آن‌ها را تعویض کنید!!

استفاده از مایع سفیدکننده برای فرش سفید

به صورت کلی توصیه می‌شود که برای هیچ کدام از انواع فرش‌های ماشینی و دستبافت که به صورت رنگی یا سفید هستند از مایع سفیدکننده استفاده نشود چرا که این مواد می‌توانند باعث آسیب دیدن بافت فرش‌ها شده و موجب تغییر رنگ آنها شوند.

مواد سفیدکننده خصوصاً برای فرش‌های پشمی به هیچ عنوان گزینه مناسبی نیستند. چرا که باعث می‌شود رنگ فرش از بین رفته و لکه‌های متعددی بر روی فرش باقی بماند. البته فرش‌های سفید و سفید چرکتاب شرایط ویژه‌تری نسبت به فرش‌های رنگی دارند . می‌توان تحت شرایط ویژه از مواد سفیدکننده برای تمیزی و براق‌تر کردن آنها استفاده کرد.

نگهداری از فرش روشن - شستن فرش

برای این کار ابتدا حتماً باید ابزارهای مناسب فراهم شده باشد .اقدامات احتیاطی لازم انجام شود . سپس از وسایلی مانند ماسک، دستکش و عینک استفاده کرد. برای استفاده از مایع سفیدکننده برای تمیز کردن فرش‌های سفید ابتدا باید آن را با آب مخلوط کرد و یک محلول مناسب تهیه کرد.

در مرحله بعدی باید جارو کردن فرش به صورت کامل و به خوبی انجام شود و هرگونه آلودگی از روی آن حذف شود. در مرحله بعد باید محلول تهیه شده را بر روی گوشه‌ای از فرش تست کرد .تا اثر آن کاملاً مشخص شود . بعد از آن نقاطی که دچار لکه و کثیفی هستند تمیز شوند. معمولاً از مایع سفیدکننده برای براق‌تر و روشن‌تر کردن رنگ فرش‌ها استفاده می‌شود. بعد از آنکه از این محلول استفاده شد حتماً باید فرش در یک محیط با هوای مناسب قرار بگیرد تا کاملاً رطوبت آن گرفته شود.

شستشوی فرش سفید

یکی از مهم‌ترین نکات در نگهداری از فرش سفید نحوه شستشوی آنها است که باید مورد توجه ویژه‌ای قرار بگیرد.شستن فرش در خانه اصلا کار سختی نیست ولی همین کار به ظاهر آسان نیازمند رعایت برخی اصول است تا هم فرش شما تمیز تر شود و هم آسیبی به بافت فرش وارد نشود.

نگهداری از فرش روشن - فرش کرم

برای شستن این فرش‌ها همانند سایر فرش‌های ماشینی و دستبافت می‌توان هم از روش سنتی و هم از روش‌های مدرن استفاده کرد. و به با بهره‌گیری از خدمات شرکت‌های قالیشویی در تهران آنها را تمیز کرد.

فواید استفاده از شمع و انرژی معجزه آسای هر شمع رنگی

تمامی مراحل شستن فرش‌های سفید همانند گردوغبار گیری، شستشوی فرش با مواد شوینده مخصوص و مناسب، آبکشی صحیح فرش، آبگیری کامل فرش و در نهایت خشک کردن باید به خوبی انجام شود .تا در نهایت دچار لکه و تغییر رنگ نشوند.

روش‌های تمیز کردن لکه فرش سفید

هرچند که اعلاشویی فرش و استفاده از خدمات شرکت‌های قالیشویی بهترین گزینه برای تمیز کردن انواع فرش‌ها خصوصاً فرش‌های سفیدرنگ هستند اما روش‌های خانگی مختلفی نیز وجود دارند که افراد می‌توانند به کمک آنها لکه‌های موجود بر روی فرش‌ها را از بین ببرند. البته باید توجه داشت که بهترین راهکار برای حذف و تمیز کردن کامل لکه‌ها اقدام سریع و از بین لکه‌ها در همان لحظه است.

نگهداری از فرش روشن - بکه گیری فرش

استفاده از سرکه سفید

معمولاً موادی همچون خون، شکلات، قهوه، چای، نوشیدنی‌ها و … بر روی فرش ریخته می‌شوند و برای از بین بردن آنها می‌توان از سرکه سفید استفاده کرد. در این روش می‌توان یک قاشق غذاخوری سرکه سفید را با یک لیوان آب مخلوط کرد و آن را داخل یک بطری اسپری ریخت. باید محلول را به محل لکه اسپری کرد و سپس با استفاده از یک دستمال تمیز و مرطوب آن را تمیز کرد. البته برای از بین بردن تعدادی از لکه‌ها باید دقت بالایی داشت چرا که ممکن است در اثر مالش دادن گسترده‌تر شوند

استفاده از محلول آمونیاک

یکی دیگر از روش‌های نگهداری از فرش سفید و نگهداری از فرش روشن در منزل و تمیز کردن آنها استفاده از محلول آمونیاک است. در این روش می‌توان با یک قاشق غذاخوری آمونیاک و یک فنجان آب یک محلول تمیزکننده مناسب تهیه کرد. سپس با اسپری کردن آن به محل لکه‌های مختلف فرش را تمیز کرد.

در نهایت آن را دستمال کشی کرد. به صورت کلی روش‌های دیگری نیز برای نگهداری از فرش سفید و تمیز کردن آن وجود دارد.اما روش‌های عنوان‌شده بهترین و مؤثرترین و البته مطمئن‌ترین روش‌ها هستند. موادی همچون سرکه سفید، آمونیاک، هیدروژن پراکسید، شوینده‌های نانو و … امروزه برای شستشوی مبل، فرش‌ها، خوشخواب‌ها، موکت‌ها و … استفاده می‌شوند و کارایی بالایی نیز دارند.

نگهداری از فرش سفید و روشن

فرش‌های روشن و سفیدرنگ امروزه محبوبیت بالایی در میان مردم دارند و می‌توانند جذابیت بالایی به دکوراسیون و تزئینات داخلی منازل ببخشند. هرچقدر که این فرش‌ها زیبا و جذاب هستند به همان اندازه نیز مستعد جذب آلودگی می‌باشند. نگهداری از فرش سفید و شستشوی آن می‌تواند چالش‌ها و دغدغه‌های خاص خود را داشته باشد.

نگهداری از فرش روشن - فرش طوسی

به همین دلیل افراد باید حساسیت و دقت زیادی در آن داشته باشند. موادی همچون شامپوفرش‌ها، سفیدکننده‌ها، سرکه سفید، آمونیاک و … می‌توانند برای تمیز کردن فرش‌ های سفید و از بین بردن لکه‌ها مختلف استفاده شوند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

25 اردیبهشت 1402

بروز رسانی توسط

شادی همتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *