افتتاح حساب ترکیه
طرز تهیه شله زرد نذری

طرز تهیه شله زرد نذری که از مبحوب ترین دسر های ایرانی است بسیار ساده است. این دسر خوشمزه گزینه مناسبی برای نذری است که هم تهیه آن راحت است و هم تقریبا کم هزینه است. با ما همراه باشید تا فوت وفن تهیه این نذری را یاد بگیرید.

آموزش تهیه شله زرد

شله زرد یک دسر اصیل خوشمزه و محبوب ایرانی است که در مراسم‌های مذهبی مختلف نیز پخته می‌شود. شله زرد هم به صورت گرم و هم به صورت سرد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این دسر خوشمزه و شیرین است که معمولا آن را در ایام مذهبی مثل روزهای محرم برای نذری یا برای سفره افطار لاکچری تهیه می کنند. طرز تهیه شله زرد نذری یک تفاوت عمده با تهیه شله زرد خانگی دارد و آن هم حجم و مقدار مواد تهیه آن است.

دو کاسه چینی شله زرد تزئین شه - طرز تهیه شله زرد نذری

برای پخت شله زرد نذری باید میزان و پیمانه های مواد لازم را به مقدار زیاد در نظر بگیرید که آن را تبدیل به یک چالش می کند. به هر حال این دسر در ماه محرم بسیار پرطرفدار است و همین مساله باعث می شود تا افراد زیادی بخواهند که آن را تهیه کنند.

در این مطلب به آموزش پخت شله زرد که در ماه محرم و ماه رمضان طرفدار‌های بسیاری دارد و برای افطار در ماه رمضان به مصرف می‌شود می‌پردازیم.

از لیست غذای نذری برای محرم در شادمگ استفاده کنید.

مواد لازم برای طرز تهیه شله زرد نذری برای ۵۰ نفر

 • دو کیلوگرم برنج ریزدانه
 • چهار کیلوگرم شکر سفید
 • ۵/۱ لیتر گلاب با کیفیت
 • یک بسته نیم مثقالی زعفران
 • ۸۵۰ گرم خلال بادام
 • ۱۰۰ گرم خلال پسته
 • آب به مقدار لازم
 • پودر دارچین به میزان مورد نیاز
 • پودر هل به میزان مورد نیاز

مواد لازم برای تزئینات شله زرد

 • کاسه و ظروف یکبار مصرف برای سرو نذری
 • شابلون برای تزئین روی نذری (اختیاری)
علت تلخ شدن قرمه سبزی و 10 روش گرفتن تلخی خورش

شابلون برای شله زرد - طرز تهیه شله زرد نذری

دستور پخت شله زرد به صورت مرحله به مرحله به شکل زیر است.

مرحله اول

برنج ریز دانه را از ۲۴ ساعت قبل از پخت شله زرد شسته و در آب سرد خیس کنید و بعد از اینکه ۲۴ ساعت گذشت برنج خیس شده را هم بزنید تا برنج‌های ریزدانه بیشتر خرد شوند.

مرحله دوم

یک قابلمه بزرگ را روی شعله قرار دهید و درون قابلمه آب بریزید. با توجه به اینکه باید مدام شله زرد را هم بزنید و از ملاقه فلزی استفاده خواهید کرد بهتر است از ظرف تفلن استفاده نکنید تا خراب نشود و قابلمه‌های از جنس مس و نیکل را ترجیح دهید.

مرحله سوم

آب داخل قابلمه که به جوش آمد، آب برنج خیس شده را دور بریزید و آن را به آب در حال جوش اضافه کنید. توجه داشته باشید میزان آب باید ۷ برابر میزان برنج باشد. حرارت گاز را تا زمان به جوش آمدن آب و برنج ریزدانه زیاد کنید.

طرز تهیه آش شله قلمکار بسیار ساده است فقط باید به برخی نکات پخت آن خوب دقت کنید تا به خوبی تهیه شود.

یک کاسه شله زرد با خلال و دارچین - طرز تهیه شله زرد نذری

مرحله چهارم طرز تهیه شله زرد نذری

حرارت زیاد کرده در مرحله قبل را بعد از به جوش آمدن آب و برنج کم کنید و اجازه دهید برای مدت زمان دو ساعت اجازه دهید رو حرارت کم بپزد تا برنج مغز پخت شود و در این فاصله نیاز به هم زدن مداوم نیست و فقط مراقب باشید که ته نگیرد.

مرحله پنجم

بعد از اینکه برنج ریز دانه پخت نوبت به اضافه کردن شکر می‌رسد. برای این‌ کار در یک قابلمه آب ریخته و همه شکر را به آن اضافه کنید و هم بزنید تا شکر حل شود و نیازی به حرارت نیست. بعد از اینکه شکر در آب حل شد، آن را از صافی عبور دهید و بعد آن را آرام آرام به برنج مغز پخت شده اضافه کنید.

بعد از اضافه کردن شکر ممکن است برنج کمی سفت شود که به آن دو لیوان آب اضافه کنید و بعد از اینکه به جوش آمد به غلظت مورد نظر خواهد رسید. از زمان‌که شکر را اضافه می‌کنید باید به صورت مداوم شله زرد را هم بزنید.

چند ترفند ساده برای از بین بردن بوی روغن زیتون در غذا در خانه

مرحله ششم

در این مرحله خلال بادام را به را به شله زرد اضافه کرده تا کمی نرم شود و زعفران را نیز دم کرده و همراه گلاب به قابلمه اضافه کنید و همچنان شله زرد را هم بزنید تا ته نگیرد.

9 کاسه شله زرد با تزئین های متفاوت دارچین - طرز تهیه شله زرد نذری

مرحله هفتم طرز تهیه شله زرد نذری

بعد از اینکه شله زرد به غلظت مد نظر رسید در قابلمه را بسته و شعله گاز را کم کنید. بعد از ۱۵ دقیقه، برای بهتر شدن طعم شله زرد و جا افتادن آن یک دم کنی برای قابلمه گذاشته و شعلا را نیز خاموش کنید و برای ۳۰ دقیقه بگذارید بماند.

مرحله هشتم

برای تزئین شله زرد از پودر دارچین، پودر هل، خلال پسته، خلال بادام تزئین کنید. همچنین برای زیباتر شدن تزئین می‌توانید از شابلون‌های نوشته دار استفاده کنید. پیشنهاد می شود مقاله خواص کدو حلوایی را مطالعه کنید

نکات مهم تهیه شله زرد

برای درست کردن شله زرد زعفرانی و مجلسی باید مقدار ها رعایت شود یعنی مقدار شکر دو برابر برنج باشد و مقدار آب ۵ برابر برنج باشد و همیشه این نسبت ها را رعایت کنید.
حتما شکر را بعد از پخت کامل برنح اضافه کنید و بعد از اینکه شکر را اضافه کنید هرچقدر زعفران اضافه کنید رنگ آن دیگر تغییر نمی کند زیرا لعابی که شکر می اندازد باعث می شود دانه های برنح به طور کامل یکنواخت رنگ نگیرند.

بادام را حتما در کمی گلاب خیس کنید و این کار باعث می شود بادام ها نرم شوند.

شله زرد نذری در ظروف کوچک دسری - طرز تهیه شله زرد نذری
اندازه شکر در واقع شیرین بودن شله زرد به ذائقه افراد بستگی دارد و اگر می خواهید کم شیرین باشد مقدار شکر را کمتر در نظر بگیرید.

اگر شله زرد شل شد چه کنیم ؟

برای این که شله زرد قوام داشته باشد و آب نی اندازد بعد از کامل شدن مواد می توانید شعله پخش کن بگذارید و زیر دیگ و بگذارید نیم ساعت روی شعله ملایک بماند تا آب آن کشیده شود. می توانید با اضافه کردن چند قاشق آرد برنج لعاب خوبی به شله زرد می دهد. هیچ وفت اواسط پخت آب اضافه نکنید زیرا باعث آب انداختن شله زرد می شود.

طرز تهیه لواشک انار خانگی ترش و خوشمزه ی سه سوته

زعفران شله زرد ( نیم مثقال زعفران چند گرم است)

زعفران یکی از اجزای اصلی شله زرد می باشد و حتما باید خوب سابیده شود و یخ دم بگذارید تا خوشرنگ و زرد شود. در قدیم خرید و فروش زعفران از واحد های مثقال و سیر استفاده می شده است که یک مثقال زعفران معادل ۴.۶۰۸ گرم وزن است که در عرف بازار ۴.۶ و عده ی ۴.۶۱ را معادل یک مثقال زعفران می دانند.

آب انداختن شله زرد

یکی از مشکلاتی که پس از پخت شله زرد با آن مواجه می شویم این است که وقتی شله زرد را در یخچال قرار می دهیم مانند فرنی آب می اندازد و ظاهر و طعم آن تحت تاثیر قرار می گیرد. دلیل این مشکل این است که آب موجود در شله زرد تبخیر نشده است.

یک کاسه سنتی شله زرد روی میزی ترمه - طرز تهیه شله زرد نذری

پس از اینکه شله زرد به طور کامل اماده شد، بهتر است که شعله پخش زیر آن قرار دهیم و اجازه دهیم به مدت یک ساعت دیگر روی حرارت ملایم بماند. این کار باعث می شود تا تمام آب اضافی موجود در شله زرد تبخیر شود و دیگر آب نیندازد.

ترفند شله زرد نذری و مجلسی

افزودن کره به شله زرد عطر و طعم بهتری به شله زرد می دهد.
اگر دوست دارید برنج شما خوشرنگ شود در هنگام خیس کردن برنج کمی زعفران و گلاب اضافه کنید.
شله زرد را کمی رقیقه تر بردارید زیرا بعد از خنک شدن سفت می شود.
مداوم مواد را هم بزنید تا شله زرد ته نگیرد.
حتما شله زرد را دم بگذارید تا در هنگام سرد شدن ترک برندارد و آب نمی اندازد.

شله زرد در لیوان های کوچک دسری - طرز تهیه شله زرد نذری

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

7 مرداد 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *