افتتاح حساب ترکیه

براق کردن استکان و لیوان روش های مختلف و کاربردی نیاز دارد، برخی از این روش ها که شامل استفاده از سرکه ی سفید، جوش شیرین، روزنامه خیس شده و خمیر دندان معمولی می باشد را در شادمگ به شما آموزش دادیم. عوامل موثر در ایجاد جرم لیوان را هم مورد بررسی قرار داده ایم.

روش های براق کردن استکان و لیوان

لیوان ها و ظروف شیشه ای اغلب کدر و لکه دار می شوند و این مساله حتی بعد از شستشو با ماشین ظرفشویی نیز دیده می شود. کدر شدن لیوان ها بیشتر به دو دلیل اتفاق می افتد: ایجاد خط و خش روی لیوان و دیگر ظروف شیشه ای به دلیل شستشو در ماشین ظرفشویی وجود مواد معدنی سنگین در آب نیز می تواند موجب ایجاد یک لایه نازک روی لیوان ها و کدر شدن آن ها شود. مهم است که به تمیز کردن ماشین ظرفشویی اهمیت دهید تا از ایجاد جرم روی لیوان جلوگیری کنید.

لیوان های شیشه ای - براق کردن استکان و لیوان

اگر دومین مساله عامل کدر شدن لیوان ها باشد حل آن چندان مشکل نخواهد بود. در این مقاله راهکاری خانگی جهت رفع کدری لیوان های شیشه ای به شما ارائه خواهیم کرد تا لیوان های شما درست مثل روز اول شفاف و درخشان شوند.

هشدار! اگر هنگام کار با مواد شوینده دچار مسمومیت شدید، یادتان باشد برای درمان تنگی نفس با مواد شوینده 14 دقیقه وقت دارید، پس فورا برای درمان اقدام کنید.

علت کدر شدن ظروف شیشه‌ای در ماشین ظرفشویی

کدری لیوان و ظروف شیشه و کریستالی که در ماشین ظرفشویی ایجاد می‌شود، گاهی اوقات با سرکه و مایع ظرف شویی و یا خمیردندان به راحتی تمیز می‌شود. اما گاهی  این کدری از بین نمی‌رود که علت آن ایجاد خش روی لیوان و سایر ظروف در ماشین ظرفشویی است.

بنابراین در خصوص ماشین ظرف شویی اگر خش ایجادشده باشد، قابل برطرف کردن نیست و تنها کاری که می‌توانید بکنید این است که علت کدر شدن لیوان در ماشین ظرف شویی را بدانید که جلوی ایجاد خش را بگیرید. در نظر داشته باشید که نباید از اسکاج های کثیف و کهنه هم استفاده کنید و به زمان تعویض اسکاچ دقت کنید.

براق کردن استکان و لیوان و برطرف کردن زردی لیوان به چند روش ساده

لیوان و استکان های شما پس از استفاده های مکرر به مرور زمان شفافیت اولیه خود را از دست می دهد و زرد می شود. بسیاری از خانم ها برای از بین بردن زردی لیوان ها از مواد اسیدی و قوی استفاده می کنند .اما استفاده از این مواد نه تنها برای سلامتی آنها خطرناک است. بلکه بهمرور زمان این مواد یک لایه از سطح داخلی و بیرونی لیوان ها را از بین می برند. باعث می شوند خیلی زود رنگ بگیرند.

طریقه تمیز کردن دریچه کولر ؛ جایی که تو خونه تکونی عید نباید فراموش کنید

در این بخش راهکارهایی را آورده ایم تا با آنها بتوانید انواع لکه ها را از روی لیوان و استکان هایتان به راحتی پاک کنید. البته برخی روش ها را میتوان در شستشوی شیشه پنجره و روش تمیز کردن پنجره‌ هم استفاده کرد.

سریع لیوان را بشویید

اگر پس از خالی شدن لیوان تان آن را سریع بشویید لازم نیست راه های دیگر را امتحان نمایید چرا که لیوان های شما خیلی سریع و راحت پاک خواهند شد.

شستن لیوان - براق کردن استکان و لیوان

از پودر لباسشویی استفاده کنید

اگر لیوان های شما رنگ گرفته ، برای از بین بردن زردی و جرم روی لیوان ها ، یک ظرف را از آب ولرم پر کنید و در آن پودر ماشین لباسشویی بریزید و لیوان ها را درون آن به مدت 12 ساعت بگذارید. سپس لیوان ها را با مایع ظرفشویی و آب گرم بشویید و آب بکشید.

از سرکه استفاده نمایید

اگر لیوان های شما به علت مواد معدنی درون آب کدر شده است برای شفاف شدن آنها می توانید لیوان ها و استکان های خود را 5 دقیقه درون سرکه قرار دهید تا خیس بخورد.

سرکه معجزه ایست که برای تمیز کردن انواع لکه بکار گرفته می شود، مثل شستن مبل با سرکه .

از جوش شیرین استفاده کنید

اگر لیوان های کدر خود را درون سرکه قرار دادید اما شفافیت خود را به دست نیاورد ، کمی جوش شیرین روی آن ها بکشید تا این لکه ها هم از بین بروند.

دستمال کردن - براق کردن استکان و لیوان

اگر به تازگی ظرف ها و لیوان ها را با ماشین ظرفشویی شسته اید ولی لیوان هایتان کدر هستند علت کدر بودن آنها ایجاد خط و خش های دائمی روی لیوان ها با ماشین ظرفشویی می باشد و یا اینکه مواد معدنی سنگین، یک لایه نازک روی لیوان های شما ایجاد کرده اند.

داخل سینک دارای آب و مقدار زیادی سرکه سفید بریزید و لیوان ها را 20 دقیقه درون آن قرار دهید ، سپس جوش شیرین را در کاسه ای بریزید .یک مسواک را خیس کرده، داخل جوش شیرین فرو کنید و لکه ها را با جوش شیرین پاک کنید . سپس لیوان را تمیز بشویید و با یک دستمال بدون پرز خشک کنید. اگر روش بالا برای شما جواب نداد، به احتمال زیاد ظرف های شما دچار خط و خش شده اند زیرا بعضی ظرف ها به مواد مورد استفاده در ماشین ظرفشویی حساسند و زود خش برمی دارند. بنابراین این ظروف را با دست بشویید.

چای ساز رو با این تکنیک ها تمیز کن تا بفهمی چایی یعنی چی

تمیز کردن مبل با جوش شیرین هم ترفندی ارزان ولی فوق العاده موثر است.

از مایع ظرفشویی مرغوب استفاده کنید

برای شستشوی لیوان هایتان از مواد شوینده نا مرغوب استفاده نکنید. بلکه از مایع ظرفشویی مرغوب استفاده کنید .هر یک مزایا و معایب مختص به خودشان را دارند که باید به آن توجه نمود.

شستشوی استکان - براق کردن استکان و لیوان

از روزنامه استفاده کنید

برای از بین بردن لکه های روی لیوان های خود از روزنامه خیس استفاده کنید. زیرا جوهر روی صفحات روزنامه باعث می شوند مواد سخت موجود در آب از سطح شیشه جدا شوند.

از سرکه و آبلیمو استفاده نمایید

برای از بین بردن لکه های روی لیوان کمی سرکه را با آبلیمو ترکیب کنید . آن را روی سطح لیوان اسپری کرده سپس لکه ها را با دستمال تمیز کنید.

از خمیر جوش شیرین و سرکه استفاده نمایید

اگر لکه های روی لیوان راحت تمیز نشدند ، کمی سرکه را با جوش شیرین مخلوط کنید تا خمیری به دست آید. سپس این خمیر را روی سطح شیشه قرار داده و اجازه دهید چند دقیقه ای بماند. پس از گذشت این مدت لیوانتان را با آب گرم بشویید تا لکه ها از بین بروند.

وایتکس -براق کردن استکان و لیوان

خمیردندان

خمیردندان یکی از بهترین جرم گیر های موجود در بازار است که در تمامی خانه ها یافت می شود. لیوان کدر شده را می توانید با استفاده از یک لایه خمیردندان بپوشانید .سپس با استفاده از پارچه، سطح خمیردندان کشیده شده روی سطح لیوان را تمیز کنید. این کار باعث می شود تا در کمترین زمان، لیوان کدر شده شما مانند روز اول بدرخشد.

استفاده از خمیردندان نباید از خمیردندان های جدید، ژله ای و چند رنگ باشد . اصولا نیازی به استفاده از خمیردندان های گران قیمت برای این کار نیست. شما می توانید با خمیردندان های قدیمی به جنگ با لکه های دائمی روی لیوان های کریستال بروید. در آخر برای اینکه استفاده از روش خمیردندان جوابگو باشد، نیازمند آن هستید که از مسواک های قدیمی و مستعمل سالم برای پاک کردن خمیردندان از روی سطح شیشه استفاده نمایید.

استکان چای - براق کردن استکان و لیوان

استفاده از روش خمیردندان به خصوص برای لیوان هایی که دارای خش های بسیار ریزی می باشند می تواند روش بسیار مناسبی باشد. در ادامه به بررسی دلایل کدر شدن لیوان ها می پردازیم و به شما خواهیم گفت چگونه می توانید با استفاده از این روش ها، جلوی کدر شدن لیوان ها را بگیرید.

راهکار خانگی تمیز کردن جرم استکان و لیوان

برای این کار ابتدا تمامی لیوان های شیشه ای کدر را درون سرکه بگذارید و ۵دقیقه به آن زمان بدهید. اگر بعد از ۵ دقیقه لیوان ها باز هم کثیف بودند بایدبه سراغ جوش شیرین برویم. جوش شیرین یکی از مواد معجزه آسا در نظافتخانه و ظروف است.

درمان زانو درد با زنجبیل در خانه و بدون نیاز به جراحی و صرف هزینه

بلور- براق کردن استکان و لیوان

مقدار کمی جوش شیرین روی لیوان های مورد نظر بکشید تا لیوان های کدر مجددا براق و شفاف شوند.بعد از اینکه لیوان های کاملا تمیز و شفاف شدند حالا باید با استفاده ازیک دستمال کاملا تمیز (ترجیحا نانو) آن ها را خشک و تمیز کنید. لیوان ها را کاملا خشک کنید تا اثری از سرکه و جوش شیرین روی لیوان ها باقی نماند.

اگر برای از بین بردن خش روی شیشه تاکنون روش‌های مختلفی را امتحان کرده و نتیجه مورد انتظار خود را نگرفته‌اید پیشنهاد می‌کنیم این شادمگ را دنبال کرده و با بهترین ترفندهای از بین بردن خط و خش میز شیشه ای آشنا شوید.

چند نکته ی تکمیلی برای براق کردن استکان و لیوان

 1. دقت کنید که هر چه بیش تر لکه ها روی شیشه بمانند، پاک کردنشان سخت تر خواهد شد. پس به محض دیدن لکه ی آب، به فکر راه چاره باشید.

لکه اب - براق کردن استکان و لیوان

 1. بعد از هر بار شستشو لیوان را فورا خشک کنید.
 2. اگر از ماشین ظرفشویی استفاده می کنید، از براق کننده استفاده کنید.
 3. شستشوی لیوان ها با آب های سبک و مواد شوینده فسفات دار باعث افتادن خش بر روی آنها می شود. پس اگر در محلی زندگی می کنید که آب سبک دارد، از شوینده کمتری استفاده کنید.

لیوان براق - براق کردن استکان و لیوان

برای درخشندگی لیوان ها هنگام آبکشی چند قطره سرکه به سینک آب اضافه کنید.

اگر ماشین ظرفشویی خوب تمیز نمی کند چیکار کنیم ؟

نکات بالا را حتماً برای شست و شوی ظرف‌ها رعایت کنید و همچنین این موارد را هم در نظر داشته باشید:

۱- تمیز کردن فیلتر های کف ماشین ظرفشویی؛

۲- برای تمیز شدن محفظه داخلی ماشین ظرف شویی حدود یک لیوان سرکه بریزید داخل کاسه و بگذارید طبقه بالای ماشین؛ ماشین را در دمای بالا ۶۰ تا ۷۰ روشن کنید. با این روش اگر علت کدر شدن ظروف بخاطر ماشین باشد مشکل حل می‌شود.

بهتر است هر یک ماه یکبار با سرکه ماشین را بدون ظرف روشن کنید.

۳- یکی از عوامل مهمی که موجب میگردد تا ظروف در ماشین ظرفشویی تمیز نشوند، چیدن ناصحیح ظروف در ماشین ظرفشویی می‌باشد. به هنگام چیدین ظرف در ماشین ظرفشویی دقت کنید که ظروف را طوری بچینید که آب به راحتی در میان ظرف‌ها جریان داشته باشد و قادر به پاک کردن مواد غذایی از روی آن‌ها باشد.

اگر شماهم برای رفع کدری لیوان و سایر ظرف‌ها راهکاری می‌دانید و همچنین در رابطه با ماشین ظرفشویی و علت کدر شدن ظروف در آن نکته یا تجربه‌ای دارید با ما در نظرات به اشتراک بگذارید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

8 بهمن 1402

بروز رسانی توسط

shadi hemati

6 دیدگاه

 • مریم قاسمی:

  ممنون از مقاله جالبتون
  این کدر شدن ظروف توی ماشین ظرفشویی مشکل بزرگیه
  راهنمایی هاتون رو استفاده میکنم ✌️✌️

  پاسخ
  • admin:

   بله همینطوره، امیدوارم امتحان کنید و نتیجه براتون رضایت بخش باشه.

   پاسخ
  • admin:

   ممنون از شما که محتوای ما را خوندید خوشحالیم که محتوا بهتون کمک کرده است

   پاسخ
 • جلال آقایی راد:

  این زرد شدن لیوان ها واقعا معضلی بود برام
  مرسی بابت متن خوبتون، واقعا کاربردی بودن

  پاسخ
  • admin:

   خوشحالیم که تونستیم کمکتون کنیم.

   پاسخ
  • admin:

   ممنون از شما که وقت گذاشتید و محتوای ما رو خوندید و ممنون بابت کامنت خوبتون

   پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *