افتتاح حساب ترکیه
تمیز کردن مبل با جوش شیرین

تمیز کردن مبل با جوش شیرین یکی از روش های مناسب برای از بین بردن بوی بد مبل، خوشبو کردن مبل و تمیز کردن لکه های ساده است. برای اینکار باید نکاتی را مدنظر قرار دهید که ما در شادمگ در اختیار شما قرار دادیم.

تمیز کردن مبل با جوش شیرین

تمیز کردن مبل با جوش شیرین یکی از روش مناسب برای از بین بردن بوی بد مبل، خوشبو کردن مبل و تمیز کردن لکه های ساده میباشد.

تمیز کردن مبل با جوش شیرین

بویژه شستن مبل با سرکه و جوش شیرین بسیار موثر است. پاك كردن لكه با جوش شيرين و سرکه شیوه آسان و در دسترس برای لکه بری مبل است. کافیست جوش شیرین را با سرکه ترکیب کنید و بر روی مبل اسپری کنید. در ادامه مراحل کامل تمیز کردن مبل پارچه ای با جوش شیرین و سرکه بیان شده است.

جوش شیرین را میتواند برای از بین بردن لکه ها، پاک کردن و خشبو کردن مبل به ما کمک کند. جوش شیرین برای معطر سازی انواع مبل مخمل ، مبل پارچه ای ، مبل چرمی و … مفید است. جوش شیرین برای تمیز کردن انواع مبل از جمله پارچه ای، مخمل مصنوعی، جیر و … موثر است.

جوش شیرین چیست ؟

سدیم هیدروژن‌کربنات یا سدیم بی‌کربنات که اغلب به عنوان جوش شیرین شناخته میشود، یک ترکیب شیمیایی با فرمول NaHCO3 است. جوش شیرین به شکل بلور است که اغلب به صورت پودر موجود است. طعمی کمی شور و قلیایی دارد. بی کربنات جاذب رطوبت و بوگیر است. از این رو میتواند برای پاک کردن لکه ها استفاده شود.

تمیز کردن مبل با جوش شیرین

مزایای استفاده از جوش شیرین برای تمیز کردن مبل

  • باعث از بین رفتن بوی نامطبوع لکه ها میشود.
  • قدرت زیادی در جذب رطوبت دارد، از این رو نم و رطوبت پارچه مبل را جذب میکند.
  • ماده ای نسبتاً ارزان است.
  • ماده ای ایمن و غیر سمی است.
  • بسیاری از باکتری های زنده و فعال در بافت پارچه را نابود میکند.

معایب استفاده از جوش شیرین در تمیز کردن لکه های مبل:

شاید مهم ترین نقطه ضعف جوش شیرین، عدم توانایی آن در از بین بردن کلیه لکه های روی مبل باشد. واقعیت این است که جوش شیرین به تنهایی قدرت کافی برای از بین بردن همه آلودگی ها را ندارد. ولی در صورت ترکیب با برخی مواد دیگر قدرت آن بسیار افزایش میابد. در این آموزش بهترین ترکیب های شوینده را به شما معرفی میکنیم.

تمیز کردن مبل با جوش شیرین

آیا تمیز کردن مبل با جوش شیرین ایده خوبی است؟

تمیز کردن مبل با جوش شیرین می‌تواند ایده فوق‌العاده‌ای باشد. بسیاری از افراد معتقدند که استفاده از جوش شیرین به دلیل خاصیت سایندگی که دارد، برای تمیزکاری بسیار موثر است. اگر دوست دارید بدون استفاده از مواد شیمیایی مبلمان منزلتان را تمیز و لکه‌هایی را که بر اثر ریختن چای و غذاهای مختلف روی آن ایجاد شده پاک کنید، باید بدانید جوش شیرین به خوبی این کار را انجام می‌دهد. از طرفی بوی نامطبوع مبلمان شما که بر اثر کهنگی و ریختن مواد غذایی روی آن ایجاد شده، به راحتی به وسیله جوش شیرین از بین می‌رود.

نکته: اگر می‌خواهید مبل را با جوش شیرین تمیز کنید، باید قبل از هر کاری ابتدا به کدها و نشانه‌هایی که زیر مبلمان نوشته شده، توجه کنید و مطمئن شوید که استفاده از جوش شیرین برای تمیز کردن آن به بافتش آسیب وارد نمی‌کند.

تمیز کردن لکه مبل با جوش شيرين ، بهترین گزینه است؟

علاوه بر تميز كردن مبل با جوش شيرين ، می‌توان از آن برای تمیز کردن و خوشبو کردن همه چیز از شعله های اجاق گاز گرفته تا کفش های کتانی و تشک ها استفاده کرد. پس میتواند برای تمیز کردن مبل پارچه ای با الیاف طبیعی نیز مفید باشد.

متخصصان مبل شویی می گویند: جوش شیرین به خوشبو کردن و معطر سازی مبل بسیار کمک میکند. که البته این همان تمیز کردن نیست. آنها میگویند اگر واقعا بدنبال شستشوی مبل هستید، بهتر است از متخصصان مبل شویی استفاده کنید و یا حداقل یک بخارشو که حداقل دمای ۲۱۲ درجه فرنهایت را تولید کند داشته باشید. تا باکتری ها به طور کامل از بین بروند. ( تمیز کردن مبل با بخارشو )

تیز کردن تیغه چرخ گوشت با چند ترفند ساده و بی دردسر

تمیز کردن مبل با جوش شیرین

روش های تمیز کردن مبل با جوش شیرین

جاروبرقی را فراموش نکنید

برای خلاص شدن از شر بوهای ناشی از مواردی مانند ریختن مواد غذایی ، شوره حیوانات خانگی و سلولهای مهارتی مرده ، ساده ترین گزینه این است که مرتباً مبل خود را جاروبرقی کنید. به این ترتیب مواد سازنده بو و باکتری ها فرصت تجمع و رسیدن به درجه بوی بد را پیدا نمی کنند.

به هر حال اگر بدنبال یک شویند طبیعی و بدون مواد شیمیایی جهت پاک کردن لکه های مبل هستید، جوش شیرین گزینه بسیار مناسبی است، و میتوان از آن جهت از بین بردن لکه مبل استفاده کرد. تميز كردن مبل پارچه اي با جوش شیرین کار آنچنان پیچیده ای نیست. البته بسیار مراقب باشید زیرا جوش شیرین در صورت عدم استفاده درست میتواند موجب آسیب رسانی به مبلمان شود. بنابراین ما استفاده مرتب از جاروبرقی را پیشنهاد میکنیم.

ترکیب جادویی تمیز کردن مبل با جوش شیرین و سرکه

ترکیب جوش شیرین و سرکه لکه بری قوی برای تمیز کردن مبل است. انواع لکه ها از عرق بدن گرفته تا لکه های مواد غذایی مانند شکلات، روغن ، چای و غیره بر روی مبل وجود دارد. رسیدگی جداگانه به هر لکه کاری بسیار وقت گیر و طاقت فرساست. در این قسمت روش ساخت محلول جوش شیرین و سرکه را برای پاک کردن انواع لکه روی مبل به شما آموزش می‌دهیم.

مواد لازم:

آب گرم ۵۰۰ میلی لیتر
الکل ۱۵۰ میلی لیتر
سرکه سفید ۱۰۰ میلی لیتر
جوش شیرین ۲ قاشق مرباخوری
نرم کننده پارچه ۱ قاشق غذاخوری

مواد بالا را در یک ظرف مناسب با هم ترکیب کنید. آنها را در یک ظرف اسپری یا آب پاش بریزید. محلول حاصل را در هرجایی که لکه وجود دارد اسپری کنید. دقت کنید که بیش از حد محل را خیس نکنید. با استفاده از یک برس نرم لکه ها را به آرامی مالش دهید. در نهایت با یک پارچه تمیز محل را خشک کنید. در صورت نیاز با حرارت کم سشوار خشک کنید. فراموش نکنید که قبل از شروع محلول را بر روی ناحیه پنهان و نامحسوسی از مبل تست کنید. با این ترکیب حتی پاک کردن لکه چای از روی مبل آسان خواهد بود.

تمیز کردن مبل با جوش شیرین

آماده کردن مبلمان قبل از شروع

مقداری جوش شیرین ، چند پارچه تمیز ، قلم مو و چاروبرقی آماده کنید. در ابتدا مبل خود را با یک پارچه خشک و تمیز یا برس سفت و تمیز پاک کرده و گرد و غبار را بزدایید.

پیشنهاد: بهترین تکنسین های شستشوی مبل در منزل را در مبل شویی در تهران ببینید. ایشان با بررسی نظریات بسیاری از ساکنین تهران انتخاب شده اند.

یک لایه نازک جوش شیرین را روی مبل و یا کاناپه خود بپاشید و اجازه دهید ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بماند. بسیار دقت کنید که مقدار زیادی جوش شیرین استفاده نکنید و فقط یک لایه نازک باشد. بعد گذشت زمان لازم آن را با جاروبرقی پاک کنید.
آیا جوش شیرین به جاروبرقی شما آسیب میزند؟ اگر مقدار کمی جوش شیرین استفاده شود و کاملا خشک باشد هیچگونه آسیب و گرفتگی در جاروبرقی ایجاد نمیشود. دقت کنید اگر جوش شیرین خیس باشد احتمال گرفتگی وجود دارد.

لکه همچنان دیده میشوند ؟

گرچه جوش شیرین یک بوگیر موثر است ، اما در واقع مبل شما را تمیز نمی کند. و روی بسیاری لکه ها اثر چندانی ندارد. اگر لکه همچنان قابل رویت هستند ، آنها را با یک پارچه تمیز و محلول تمیز کننده مناسب پارچه تمیز کنید.
در مبل خود به دنبال برچسبی بگردید ، که شامل مشخصات زیر باشد:
W: استفاده از آب (یا محصولات با پایه آب) برای تمیز کردن مناسب است.
S: فقط از پارچه بدون آب و خشک استفاده کنید.
SW یا WS: استفاده از آب یا پاک کننده حلال بی خطر است.
X: فقط با استفاده از جاروبرقی یا برس نرم تمیز کنید.

تمیز کردن مبل با جوش شیرین

هر کدام به چه معناست؟

استفاده از یک محلول با پایه آب بدین معناست که میتوانید از مقداری آب گرم و کمی صابون برای پاک سازی لکه های اضافی استفاده کنید. برای مثال طبق بیان home.bt می‌توانید فرمول زیر را نیز امتحان کنید:

فریز کردن سبزیجات را اینگونه انجام دهید ؛ سالم ، آسان و درست

یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را با سرکه سفید و جوش شیرین و آب گرم مخلوط کنید. جوش شیرین و سرکه با یکدیگر به خوبی کار کرده و بسیاری از لکه های سرسخت را به سرعت از بین می‌برند

اگر برچسب S ببینید ، برای پاک کردن لکه ها باید نوعی پاک کننده خشک تهیه کنید. اگر نوشته روی برچسب X باشد ، پارچه مبل شما بسیار حساس است و توصیه میکنیم جهت مبل شویی از متخصصان امر استفاده کنید.

فارغ از نوع پارچه مبل ، قبل از اینکه از یک محلول تمیز کننده روی کل مبلمان استفاده کنید ، پاک کننده ها را روی قسمتی کوچک و پنهان مبل خود آزمایش کنید تا مطمئن شوید به پارچه آسیب نمی رسانند. همیشه احتیاط کنید.

درنهایت ، پس از تميز كردن مبل با جوش شيرين ، به مبل خود فرصت دهید تا کاملاً خشک شود.

ترفندهایی برای تمیز کردن انواع لکه ها با جوش شیرین

جوش شیرین برای لکه های بدبو بسیار مناسب است. زیرا بو را از بین می‌برد.ریختن مقدار جوش شیرین بر روی سطح لکه سبب از بین رفتن بو و لکه می‌شود.کاهی لکه ها بوی بسیار بدی پخش میکنند. بهتر است قبل از اینکه از شوینده های دیگر استفاده کنید ، ابتدا با مقداری جوش شیرین بوی بد لکه را از بین ببرید.

تمیز کردن لکه خون با جوش شیرین

جوش شیرین را با آب مخلوط کنید تا مایع خمیری شکلی حاصل شود.سپس خمیر را بر روی لکه خون بمالید و برای حداقل ۶۰ دقیقه صبر کنید.این کار باعث از بین رفتن لکه خون میشود.و از آنجا که جوش شیرین توانایی سفیدکنندگی دارد در بهبود اثر لکه موثر است. پیشنهاد میکنیم برای پاک کردن لکه خون آموزش مربوطه را مطالعه کنید.

تمیز کردن مبل با جوش شیرین

تمیز کردن لکه میوه ها و آبمیوه با جوش شیرین

به لکه هایی که ناشی از میوه ها هستند بهتر است خیلی سریع رسیدگی کنید.زیرا اگر اینگونه لکه ها بر روی مبل یا فرش باقی بمانند از بین بردن آنها بسیار سخت میشود.خمیر جوش شیرین را بر روی لکه بمالید و یک ساعت صبر کنید. جوش شیرین در جذب رطوبت نیز توانایی بالایی دارد. از این رو برای پاک کردن آثار هندوانه و نظایر آن مناسب است.

از بین بردن لکه استفراغ با جوش شیرین

گاهی نحوه برخورد با آثار استفراغ بسیار مناقشه برانگیز است. به خصوص اگر به سرعت به آنها رسیدگی نشود، بوی بسیار بدی نشر میکنند.مقداری جوش شیرین را روی سطح بپاشید. این کار باعث جذب رطوبت و بوی بد استفراغ میشود. سپس برای از بین بردن لکه استفراغ میتوانید کمی جوش شیرین را با آب لیمو ترکیب کرده با مقداری آب گرم رقیق کنید و در ظرف اسپری بریزید. محلول حاصل را به محل لکه بپاشید و با اسکاچ نرم مالش دهید. سپس با دستمال مرطوب آب بکشید و در نهایت خشک کنید.

از بین بردن لکه عرق با جوش شیرین

مطابق دستور بالا مقداری جوش شیرین را با کمی آب مخلوط کنید تا خمیر جوش شیرین جاصل شود.این خمیر برای از بین بردن آثار عرق بسیار مناسب است. البته برای پاک کردن لکه عرق از آمونیاک یا پراکسید هیدروژن نیز می‌توانید استفاده کنید.

شستن مبل ها با جوش شیرین

تمیز کردن مبل پارچه ای با جوش شیرین

محصولات تمیز کردن خشن به پارچه رویه مبل ها آسیب می زند. برای از بین بردن لکه ها و بوی بد پارچه رو مبلی از جوش شیرین استفاده کنید. ابتدا بالشتک ها و قسمت های جدا شونده مبل ها را بردارید. سپس یک لایه مناسب از جوش شیرین را روی کل سطح مبل ها پوشش دهید. همه قسمت های بالایی و کفه و … را به پودر جوش شیرین آغشته کنید.

تمیز کردن مبل با جوش شیرین

بعد با یک برس مویی نرم جوش شیرین ها را روی مبلمان پخش کنید و کمی مالش بدهید تا به داخل بافت پارچه برود. یادتان باشد برس، سیمی نباشد خطر پاره شدن پارچه وجود دارد. یکی دو ساعت صبر کنید تا جوش شیرین بوی بد پارچه را جذب کند. بعد از این مدت می توانید با استفاده از مکش قوی جارو برقی همه جوش شیرین ها را بردارید. خواهید دید که مبلمان چقدر تمیز و براق شده است.

شستن ریشه فرش در خانه با روش های ساده ؛ سفید مثل روز اول !

این روش بدون استفاده از آب انجام می شود و پودر جوش شیرین کاملا خشک در محل آلودگی استفاده می شود. برای تمیز کردن تشک خوشخواب و از بین بردن بوی بد رختخواب هم می توانید از همین روش جوش شیرین استفاده کنید.جوش شیرین یک گندزدای قوی است که هیچ آسیبی به پارچه وارد نمی کند. با خیال راحت روی مبلمان پارچه ای پودر جوش شیرین خشک را بپاشید.

تمیز کردن مبل مخمل با جوش شیرین و آبلیمو

برای اینکه پرزهای ظریف مخمل آسیب نبیند موقع تمیز کاری، برس یا دستمال را روی سطح مبلمان نکشید. برای نظافت از یک پارچه نرم استفاده کنید و به آرامی و با صبر شروع به نظافت کنید. نصف استکان آبلیمو+ نصف استکان آب بهترین محلول برای شستشوی مبلمان مخمل است. کمی از مواد را روی یک پارچه نرم ریخته و با آن قسمت های کثیف را به آرامی پاک کنید. بعد از برطرف شدن لکه با یک دستمال خشک و تمیز محل را کامل خشک کنید. سپس با یک برس نرم روی مخمل را شانه کنید تا پرزها به حالت اولیه بر گردد. در جهت خواب مخمل، شانه بزنید.

ترکیب این مواد هیچ آسیبی به مخمل رویه مبلمان وارد نمی کند. اما باز هم توصیه می شود که به برچسب راهنمای نظافت مبل دقت کنید. در قسمت پشت یا زیره مبلمان معمولا یک اتیکت راهنما چسبانده شده. این برچسب حاوی اطلاعاتی در مورد مواد شوینده و دمای آب و طریقه شستشو است. شرکت های تولید کننده مبلمان بر اساس نوع پارچه ای که برای رویه استفاده شده، راهنما را تنظیم می کنند. برای مثال برخی از رویه ها در برابر اب و رطوبت کمی حساس تر هستند. در برخی موارد هم که تنها به خشکشویی مبل توصیه شده و نمی توانید خودتان مبل ها را تمیز کنید.

تمیز کردن مبل با جوش شیرین

تمیز کردن مبل چرمی با جوش شیرین

چرم در برابر رطوبت بسیار حساس است. آب و رطوبت موجب کپک زدن رویه چرمی مبل ها می شود. در استفاده از شوینده های شیممیایی هم دقت کنید مبلمان زیبای چرمی خانه نسبت به مواد شیمیایی نیز آسیب پذیر است. برای تمیز کردن مبل چرم و آلودگی های روی کاناپه های چرمی از پاک کننده ملایم استفاده کنید. برای ساخت پاک کننده خانگی به این مواد نیاز دارید:

1/4 فنجان جوش شیرین
2 فنجان آب گرم
مایع ظرفشویی چند قطره
قوطی اسپری
پارچه میکروفیبر

روش تمیز کردن مبل با جوش شیرین

مواد را در قوطی اسپری ریخته و تکان دهید تا به خوبی همه مواد با هم ترکیب شود. از این محلول روی لکه های مبل چرمی بپاشید و با دستمال به آرامی روی لکه ها بکشید. مراقبت باشید رویه مبلمان را بیش از حد خیس و مرطوب نکنید. روطبت در حدی باشد که با دستمال بتوانید لکه ها را پاک کنید. در مورد لکه های تازه، هیچ مشکلی وجود ندارد اما لکه های سر سخت قدیمی با این روش تمیز نمی شوند.

تمیز کردن مبل با جوش شیرین

برای از بین بردن لکه های سخت از روی چرم، مقدار کمی الکل مالشی را به یک پنبه آغشته کرده و لکه را پاک کنید. سپس با دستمال مرطوب مباقیمانده الکل را نیز تمیز کنید. همیشه قبل از اینکه ماده ای را روی مبلمان استفاده کنید آن را تست بزنید. در بخش کوچک و دور از دید( مثلا پشت مبل) کمی از ماده شوینده را امتحان کنید در صورتی که رویه مبل آسیب ندید می توانید آن را برای بقیه قسمت ها نیز به کار ببرید.

برای تمیز نگه داشتن مبلمان خود، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید

1- استفاده از مکنده برای جمع آوری ذرات و گرد و غبار روی مبلمان.
2- استفاده از پارچه نرم و خشک برای پاک کردن لکه‌ها و کثیفی‌های سطح مبلمان.
3- استفاده از مایعات شستشویی ملایم و مطابق با نوع پارچه مبلمان برای پاک کردن لکه‌ها و کثیفی‌های سطح مبلمان.
4- استفاده از محلول‌های خاص شستشوی مبلمان برای پاک کردن لکه‌های مخصوصاً سختگیرانه.
5- قرار دادن پارچه نرم و خشک روی مبلمان در هنگام عدم استفاده از آن، تا از روی آن گرد و غبار نرود.
با رعایت این نکات، می‌توانید مبلمان خود را بهترین حالت ممکن نگه دارید و از زیبایی و عمر مفید بیشتری برخوردار شوید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

2 تیر 1402

بروز رسانی توسط

شادی همتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *