افتتاح حساب ترکیه
انواع اسکاچ - تعویض اسکاچ

تعویض اسکاچ یکی از مهمترین بخش های نظافت آشپزخانه است. اغلب از تعویض اسکاچ غافل می شوند و یک اسکاچ را برای مدت ها استفاده می کنند . اگر این مطلب شادمگ در خصوص تعویض اسکاچ  را خوب مطالعه کنید تعویض اسکاچ در روتین برنامه های شما قرا خواهد گرفت.

تعویض اسکاچ و سیم ظرفشویی

اسکاج اسفنجی ظرفشویی یکی از آلوده ترین لوازمی هستند که اگر به موقع تمییز و ضدعفونی نشوند منبع بسیاری از باکتری و میکروب ها هستند بنابراین باید اسکاج ها و اسنفنج ها ضدعفونی و تمیز شوند. همچنین نباید از تمیز کردن سینک ظرفشویی غافل شد. در ادامه مطلب ما به شما خواهیم گفت که چگونه این اسفنج ها را با ماکرویو و .. ضد عفونی کنید و همچنین راهنمای شست و شوی اسکاچ و اسفنج ظرفشویی را خواهیم گفت.

اسکاچ کف دار - تعویض اسکاچ

ضدعفونی کردن اسکاچ و تعویض اسکاچ ظرفشویی

همه خانم ها فکر می کنند اسکاج و اسفنج ظرفشویی به سبب این که همیشه با آب و مواد شوینده در تماس هستند، جزو تمیزترین قسمت های خانه اند. اما باید بدانید که سخت در اشتباهید.

بسیاری از خانم های خانه به نظافت تمام وسایل آشپزخانه توجه می کنند به جز ابر، سیم، اسکاچ و اسفنج ظرفشویی.

این وسایل چون به‌ طور مداوم با آب و مایع ظرف شویی در تماس‌ است، بیشتر افراد تصور می‌کنند که در گروه تمیزترین وسایل آشپزخانه قرار دارد و نیازی به شست‌ و شو و ضدعفونی ندارد، غافل از این که تحقیقات نشان می دهد ابر، اسفنج‏ و اسکاچ ظرف شویی از آلوده ‎ترین وسایل آشپزخانه است و باکتری سالمونلا که عامل ایجاد مسمومیت‏ غذایی است، در حفره‌های ریز اسفنج ظرف شویی رشد می کند و سبب انتشار و انتقال آلودگی به ظروف و مواد غذایی می‌شود.

شستن اسکاچ - تعویض اسکاچ

بررسی ها حاکی از این است که در هر چهار سانتی‌متر مربع اسفنج حدود ۱۳۴ هزار باکتری وجود دارد. یادتان نرود که برق انداختن سینک ظرفشویی کار سختی نیست ما قبلا از راز های این کار ساده برایتان گفته ایم.

نحوه تمیز کردن چرخ گوشت سه سوته و راحت | اینطوری چرخ گوشت بو هم نمیده !

سیم و اسفنج را در سینک رها نکنید

برخی افراد پس از استفاده از اسفنج و اسکاچ و ابر، آن را درون سینک ظرف شویی رها می‌کنند با این تصور که با هر بار باز کردن شیر آب، اسفنج خیس بخورد و تمیز شود، غافل از این که بیشترین رشد میکروب ها در بافت اسفنج دقیقا در زمان مرطوب شدن این وسیله است.

در واقع رطوبت بهترین شرایط را برای تکثیر میکروب ها فراهم می کند و به جای آن که اسفنج پاکیزه تر شود، آلوده تر از قبل خواهد شد.

شستشوی اسکاچ - تعویض اسکاچ

هر چند وقت یکبار اسکاچ و سیم ظرفشویی را باید تعویض کنیم؟

بهترین راه برای تشخیص اینکه چه زمانی اسفنج آماده تعویض است، این خواهد بود که آن را به یک تجربه حسی تبدیل کنید. به این صورت که هم ظاهر و هم بوی اسفنج به شما می‌گوید که زمان تعویض فرا رسیده است. اگر بوی اسکاچ و سیم ظرفشویی بد و ظاهرش کثیف به نظر می‌رسد و نمی‌توانید از شر بو یا ظاهرش خلاص شوید، وقت آن است که آنها را عوض کنید.

مانند بیشتر محصولات تمیز کننده، همه چیز به عهده شماست. اگر هر روز از یک محصول پاک کننده برای تمیز کردن چیزهای مختلف استفاده می‌کنید، باید زودتر آن را تعویض کنید. یک قانون خوب این است که حداقل ۱۰ روز یکبار اسفنج و سیم را تعویض کنید. با اینکه ما قبل تر بیان کردیم که اسفنج و سیم را هر ۳۰ بار استفاده عوض کنید اما اگر به صورت روزانه ۳ بار در وعده‌های صبحانه، ناهار و شام برای شستشو ظروف از اسفنج و سیم استفاده می‌کنید، مجبور خواهید بود هر ۱۰ روز یک اسفنج و سیم جدید تهیه کنید.

راهنمای شستشوی اسکاچ و اسفنج ظرف شویی

بعد از اتمام شست و‌ شوی ظروف باید این وسایل را با آب گرم و مایع ظرف شویی بشویید و با فشار زیاد، آب را از بافت آن خارج کنید و سپس در جایی که هوا جریان دارد، مثلا در کنار پنجره قرار دهید تا خشک شود.‏

اسکاچ دسته دار - تعویض اسکاچ

برای از بین بردن میکروب های احتمالی، هر چند وقت یک بار اسفنج و اسکاچ را با شوینده ضدعفونی کننده استریل کنید، به این نحو که ۱۰ درصد سفید کننده را با ۹۰ درصد آب مخلوط کنید و چند ساعتی بگذارید این وسایل در آن غوطه ور باشد.

دلایل تغییر رنگ شعله اجاق گاز هنگام سوختن | روش های ساده بر طرف کردن مشکل نحوه سوختن شعله

سپس آن را از این محلول خارج و به خوبی آبکشی کنید. تحقیقات نشان داده است که بخش عمده میکروب ها با این روش از بین می رود. همچنین می توانید این وسایل را چند ساعتی در مجاورت نور آفتاب قرار دهید تا میکروب زدایی شود.

اگر اسفنج و اسکاچ پاره و فرسوده شده، بلافاصله آن را دور بیندازید

روش دوم تمیز کردن اسکاج

راه دیگر تمیز کردن اسکاچ این است که یک کاسه را پر از آب کنید و اسفنج را داخل آن قرار دهید و به مدت دو سه دقیقه درون مایکروویو قرار دهید.

شستن ظرف اسکاچ - تعویض اسکاچ

مراقب باشید آب کاسه تبخیر و سبب آتش گرفتن اسفنج نشود. مطالعات حاکی است که تا ۹۸ درصد میکروب ها به این روش از بین می رود.

می توانید به مدت ۱۰ دقیقه این وسایل را در آب در حال جوش حرارت دهید یا در سرکه بگذارید یا درون ماشین ظرف شویی به همراه ظروف بشویید.

در صورتی که اسفنج و اسکاچ پاره و فرسوده شده باشد، بلافاصله آن را دور بیندازید و اسفنج نو جایگزین آن کنید. بهتر است هر دو هفته یک بار اسفنج را تعویض کنید.

به این نکته هم توجه کنید که اگر اسفنج با خون و زواید گوشت و مرغ و ماهی تماس پیدا کرد با دقت بیشتری آن را بشویید‌.

پیشنهاد می شود اسفنج و اسکاچ و سیم ظرف شویی از دیگر اسفنج هایی که سطوح آشپزخانه، سینک یا تخته مرغ و ماهی با آن تمیز می شود، تفکیک شود.

نحوه شست و شوی اسفنج ظرفشویی

تمام سوراخ‌های کوچکی که در داخل اسفنج قرار دارند مستعد جذب و تکثیر میکروب‌ها هستند. برای تمیز نگه داشتن اسفنج‌های خود باید آنها را به خوبی تمیز کنید.

ظرف شستن - تعویض اسکاچ

بعد از هر بار استفاده، باید اسفنج‌های خود را با استفاده از ترکیبی از سفید کننده و آب گرم شده با دمای حداقل ۶۰ درجه سانتی گراد بشویید. حتی با تمیز کردن روزانه، باز هم باید به طور مکرر اسفنج خود را تعویض کنید. در حالت ایده آل، باید اسفنج را پس از ۳۰ بار استفاده تعویض کنید. بنابراین، اگر هر روز یکبار از اسفنج آشپزخانه برای تمیز کردن ظروف بهره می‌برید، اسفنج‌های شما باید حدود یک بار در ماه تعویض شوند.

10 ترفند خانگی عالی برای خوشبو کردن توالت و حمام

شستشو و تعویض سیم ظرفشویی

سیم ظرفشویی می‌تواند به همان اندازه اسکاچ غیربهداشتی و آلوده باشد. شما همچنین باید هر ماه یا بعد از حدود ۳۰ بار استفاده، سیم ظرفشویی را تعویض کنید. برای تمیز کردن سیم ظرفشویی، کافی است بعد از هر بار استفاده، آن با سفید کننده و آب گرم تمیز کنید. همچنین می‌توانید با آویزان کردن سیم‌های ظرفشویی در آفتاب، باکتری‌ها را از بین ببرید. قرار گرفتن در معرض گرما باعث از بین رفتن باکتری‌ها می‌شود. قرار دادن سیم ظرفشویی یک راه ساده و ارزان برای محافظت از سلامت خانواده در برابر عفونت‌های باکتریایی و ویروسی است.

نکات بهداشتی هنگام استفاده از اسکاچ و سیم ظرفشویی

حتی اگر سفید کننده موثرترین قاتل باکتری است اما روش‌های دیگری نیز وجود دارند که به شما در ضدعفونی کردن اسکاچ و سیم ظرفشویی کمک می‌کنند. همچنین باید برخی نکات بهداشتی را در زمان استفاده از محصولات تمیز کننده به خاطر داشته باشد. در ادامه به روش‌ها و نکات مهم دیگر در تمیزکاری اسکاچ و سیم ظرفشویی اشاره می‌کنیم:

اسکاچ - تعویض اسکاچ

ماکروویو

ماکروویو یکی از مؤثرترین روش‌ها برای تمیز کردن اسکاچ است که ۹۹.۹ درصد میکروب‌ها را از بین می‌برد. این کار را با اشباع کردن اسفنج در آب انجام دهید. اسفنج را در ماکروویو قرار دهید، سپس آن را به مدت یک یا دو دقیقه روی حرارت بگذارید.

البته تمیز کردن مایکروفر هم از اهمیت بالایی برخوردار است.

ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی ۹۹.۹ درصد میکروب‌ها را نیز از بین می‌برد. اسفنج خود را با استفاده از تنظیمات مخصوص ماشین ظرفشویی تمیز کنید.

ضدعفونی با سرکه

این روش ۹۹.۶ درصد باکتری‌ها را از بین می‌برد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که اسفنج خود را به مدت پنج دقیقه در سرکه خیس کرده و سپس آبکشی کنید.

رها کردن در سینک

یکی از کارهای شایع که اکثر افراد انجام می‌دهند، رها کردن اسکاچ و سیم ظرفشویی در داخل سینک است. مرطوب شدن محیط زمینه را برای رشد بیشتر میکروب‌ها فراهم می‌کند. پس بعد از تمیز کردن ظروف، اسکاچ و سیم را به خوبی تمیز کنید.

ظرفشویی - تعویض اسکاچ

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

29 مرداد 1402

بروز رسانی توسط

shadi hemati

1 دیدگاه

  • سادات:

    جالبه که بعضیا تا یه سال هم از اسکاچ استفاده می کنن

    پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *