نظافت - درمان تنگی نفس با مواد شوینده

درمان تنگی نفس با مواد شوینده جزو دانستنی واجب این روزها خانم های خانه دار است که در تب و تاب خانه تکانی عید، از مواد جرم زدایی و  سفیدکننده و مواد شوینده قوی استفاده می‌کنند. شادمگ نکات مهم در این خصوص را به شما ارائه کرده است.

درمان تنگی نفس با مواد شوینده

عارضه تنگی نفس یک امر معمول و عادی محسوب می شود . افراد بعد از انجام یک کار سخت به نفس نفس افتاده , برای رفع تنگی نفس استراحت کرده و نفس عمیق بکشید, اغلب به حالت عادی خود باز میگردید. استفاده از مواد شوینده یکی از عوامی ایجاد تنگی نفس می باشد که خطرناک است.

تنگ شدن نفس - درمان تنگی نفس با مواد شوینده

رفع تنگی نفس هنگام کار با مواد شوینده

انواع گوناگون مواد شوینده و پاک کننده در بازار وجود دارد که با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و خانه تکانی استفاده از آن بدون خطر نیست. زیرا برخی از اینها در تماس با پوست و ریه موجب واکنش هایی می شود. مثلا باید سعی کنید هنگام تمیز کردن کاغذ دیواری یا تمیز کردن لوستر یا براق کردن استکان و لیوان از مواد خانگی و طبی برای نظافت استفاده کنید.

ورود بخارات و گازهای شیمیایی به راه های تنفسی باعث افت شدید سطح اکسیژن می شود. اگر اکسیژن رسانی سریع صورت نگیرد پس از 14 دقیقه سلول های مغز تخریب می شوند. از علائم آن می توان به استفراغ، گیجی و منگی. تغییر رنگ پوست به آبی و خاکستری ،احساس عطش و تنفس تند اشاره کرد.

در این مواقع می توانید از روش های ساده برای ذرمان خانگی استفراغ کمک بگیرید.

تنگی نفس چیست و چگونه درمان می شود ؟

ورزش خیلی سخت و شدید، گرمای زیاد هوا، چاقی و ارتفاع زیاد باعث تنگی نفس در یک فرد سالم می شوند. غیر از این موارد، تنگی نفس علامت یک بیماری است.

خواص باورنکردنی خاکشیر و عوارض و فواید آن + بهترین نحوه مصرف

تنگی نفس ، عارضه معمولی است که به آن توجه چندانی نمی کنیم. به طور معمول انجام فعالیت های شدید یا بلند کردن شیء سنگین باعث تنگی نفس می شود. در این حالت فرد به نفس نفس می افتد و با تنفس عمیق سعی می کند اکسیژن وارد بدن کند. پس از گذشت چند دقیقه هنگامی که اعصاب آرام شد، نفس به حالت معمولی برمی گردد.

تنگی نفس - درمان تنگی نفس با مواد شوینده

این امر که اغلب در زندگی روزانه خود تجربه می کنیم، جای نگرانی ندارد. اما اگر این حالت باعث شود برای نفس کشیدن عادی روی خود فشار بیاورید، قابل تامل است. اگر به هنگام و یا پس از صحبت کردن احساس خفگی می کنید یا پس از طی کردن چند پله احساس می کنید در یک مسابقه ماراتن شرکت کرده اید بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

اگرچه تنگی نفس به خودی خود عارضه مهمی نیست اما خطرات جسمی که در پس آن نهفته است باعث نگرانی می شود. بهتر است با تشخیص علت تنگی نفس از خطرات نهفته آن به موقع پیش گیری کنید.

مواد شوینده چطور به ریه‌های ما آسیب وارد می‌کنند؟

مطالعات نشان می‌دهد که قرار گرفتن در معرض بخار شوینده‌ها و مواد شیمیایی پاک‌کننده می‌تواند منجر به بروز مشکلات تنفسی کوتاه مدت یا طولانی مدت شود. در بسیاری از افراد این بخارهای سمی آن چنان آسیبی به ریه‌ها وارد می‌کند که پس از چندین سال با ابتلا به بیماری‌های تنفسی و آسیب‌های دائمی به ریه ظاهر خواهد شد.

لوازم گردگیری - درمان تنگی نفس با مواد شوینده

هر زمان که شما از یک محلول تمیز کننده استفاده می‌کنید، بخارهای آن در هوا منتشر می‌شود و وارد سیستم تنفسی‌تان می‌شود. این بخارها از مواد شیمیایی گازی و قطرات ریزی تشکیل شده‌اند که سمی هستند.

زمانی که این مواد سمی به بافت ریه شما برخورد می‌کند، موجب التهاب ریه و علائمی مثل سرفه، عطسه و تنگی نفس می‌شوید. مطالعات نشان می‌دهد که قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی حاصل از شوینده‌ها می‌تواند موجب بروز مشکلات تنفسی و آسم شود.

از طرف دیگر باید بدانید که قرار گرفتن در معرض این بخارات سمی می‌تواند زمینه ابتلا به بیماری مزمن تنفسی در آینده را نیز افزایش دهد. در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۷ در هاروارد انجام شد، مشخص شد که قرار گرفتن در معرض پاک‌کننده‌های شیمیایی حتی برای هفته‌ای یک بار می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های تنفسی را تا ۳۲ درصد افزایش دهد.

خواص حجامت و ارزش درمانی آن + تقویم و شرایط حجامت

گردگیری - درمان تنگی نفس با مواد شوینده

درواقع قرار گرفتن در معرض شوینده کاری با ریه‌ها می‌کند که انگار یک پاکت سیگار در روز می‌کشید.

اقدامات اولیه برای درمان تنگی نفس با مواد شوینده

بعد از استشمام بخارات مواد شوینده فرد دچار افت شدید سطح اکسیژن می شود و اگر اکسیژن رسانی سریع صورت نگیرد پس از 14 دقیقه سلول های مغز تخریب می شوند، بنابراین سرعت العمل بسیار مهم است و اقدامات اولیه فورا باید انجام شود. در این زمان بهتر است اقدامات زیر را انجام دهید:

ابتدا راه های هوایی مثل در و پنجره را باز کنید یا با قرار گرفتن در پشت مصدوم زیر بازو های او را بگیرید و به محیط باز ببرید.
اگر فرد مصدوم بیهوش شود و یا حال وی وخیم باشد سریع به اورژانس 115 برای دریافت راهنمایی و اعزام نیرو تماس بگیرید.
اگر مصدوم به هوش است، وی را تشویق کنید تا از تنفس کوتاه بپرهیزد . تا حد امکان نفس عمیق بکشد و طی هر تنفس، چند ثانیه ای اکسیژن را درون ریه هایش نگه دارد.
هیچگاه مصدوم را طاق باز نخوابانید زیرا بر اثر فشار بر قفسه سینه حال او وخیم تر می شود .مصدوم را به حالت نیمه نشسته قرار دهید و سر او را به عقب متمایل کنید تا مجرای تنفسی باز بماند.
اگر فرد بیماری آسم یا حساسیت های تنفسی داشته باشد، بهتر است از اسپری آسم استفاده کند.

اسپری آسم - درمان تنگی نفس با مواد شوینده
شستن دست و صورت مصدوم با آب سرد می تواند کمک کننده باشد.

روش های رفع آسیبی که مواد شوینده به بدن وارد می کند

اگر حال مصدوم وخیم نیست و او تنها کمی دچار تنگی نفس شده روش های زیر برای رفع آسیبی که مواد شوینده به بدن وارد می کند، مفید است:

نوشیدن آب فراوان:

باید بدانید نوشیدن آب فراوان باعث خروج آب زیادی از بدن می شود که در واقع میزان باقی مانده مواد شیمیایی را کاهش می دهد.

نوشیدن آب - درمان تنگی نفس با مواد شوینده

پیاده روی در طبیعت:

اگر به خوبی ورزش انجام دهید ریه های اکسیژن تازه را دریافت کرده و مواد شیمیایی سمی را بیرون می فرستند . ورزش را در جایی انجام دهید که تعداد زیادی درخت سبز شاداب و گیاهان در حال رشد و اکسیژن تازه وجود دارد. پیاده روی به مدت 1 تا 2 ساعت پس از استنشاق مواد شیمیایی می تواند به ریه ها کمک کند تا آلودگی ها را بیرون بریزد.

دلایل شکنندگی ناخن و مواد گیاهی موثر در درمان شکنندگی ناخن ها

نوشیدن شیر برای درمان تنگی نفس با مواد شوینده

برای کاهش بروز عوارض ناشی از استفاده از مواد شوینده بر ریه و دستگاه گوارش، بهتر است افراد در طول روز دو تا سه لیوان شیر و لبنیات مصرف کنند.

نوشیدن شیر - درمان تنگی نفس با مواد شوینده

مصرف آب سبزیجات:

سبزیجات برگ دار به عنوان سم زدا و ابزار بسیار خوبی برای انتقال مواد شیمیایی به بیرون از بدن شناخته شده اند.

ویتامین ث برای درمان تنگی نفس با مواد شوینده

همانطور که ویتامین ث از بدن شما در برابر آسیب سرما خوردگی یا آنفولانزا محافظت می کند ، می تواند سموم را نیز از بدن پاک کند. بدن را از اثرات مضر قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی محافظت کند. شما نمی توانید در یک زمان بیش از حد ویتامین ث بخورید، بنابراین هر ساعت 500 – 1000 میلی گرم ویتامین ث مصرف کنید.

ویتامین ث - درمان تنگی نفس با مواد شوینده

تعریق:

عرق کردن یکی از بهترین روش های دفع مواد شیمیایی است چه در حمام باشد یا سونا

تمرکز روی افکار شاد:

هنگام تنفس ذرات سرطان زا فکر کردن به چیز دیگر سخت به نظر می رسد اما برای اینکه مشکل را تشدید نکنیم بهتر است به چیزهای مثبت فکر کنیم.

نکته مهم درمان تنگی نفس با مواد شوینده

چنانچه فردی با بخار مواد شوینده شیمیایی دچار سرفه و علایم تنگی نفس شدید شد. لازم است به اورژانس بیمارستان مراجعه کرده تا اقدامات تشخیصی درمانی مناسب برای فرد انجام شود. اقدامات بالا و نوشیدن آب و شیر و … به افرادی که دچار علائم شدید هستند، توصیه نمی شود.

توصیه های ایمنی استفاده از مواد شوینده برای نظافت منزل

برای جلوگیری از مشکلات تنفسی از پاک کننده ها و مواد شوینده قوی استفاده نکنید.
هرگز مواد شوینده را با هم مخلوط نکنید و از ترکیب این مواد در محل های بسته و فاقد تهویه به شدت خودداری کنید.

مواد شوینده - درمان تنگی نفس با مواد شوینده
قبل از کار با مواد شوینده پنجره ها را باز وتهویه را روشن کنید.
در زمان استفاده از شوینده های شیمیایی و پاک کننده از ماسک مناسب و دستکش استفاده کنید.
گازها و بخارات ناشی از محصول را تنفس نکنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *