تمیز کردن لوستر

تمیز کردن لوستر جزو کارهای زمانبر وحوصله سر بر مخصوصا زمان خانه تکانی است. اما گریزی از این کار نیست. شادمگ ترفندهایی را در اختیار شما قرار داده که به سرعت این کار را انجام دهید.

روش های تمیز کردن لوستر

همانطور که می دانید نورپردازی آشپزخانه و پذیرایی از اهمیت بالایی برخوردار است. تمیز کردن لوستر جزو کارهای زمان‌بر و پر مسئولیت در زمان نظافت می‌باشد. چرا که باید هم جانب احتیاط را مد نظر قرار داد تا آسیبی به لوستر وارد نشود و هم از انواع مواد شوینده برای جلا دادن لوسترها استفاده کرد.

شوینده - تمیز کردن لوستر

به همین دلیل همان‌طور که روشنایی لوستر، نمای داخلی منزل را تغییر خواهد داد، پس تمیز کردن و درخشان نگه داشتن آن نیز دردسرهای خاص خود را دارد. معمولاً سعی کنید که حتماً سالی دو بار لوسترها را برای هر یک از اتاق‌ها تمیز کنید تا درخشندگی خود را از دست ندهند. البته انتخاب مدل لوستر نیاز به اطلاعات کافی در خصوص این موضوع دارد تا لوستر شما زیبایی پذیرایی را دو چندان کند.

در این مطلب قصد داریم به معرفی روش‌های ساده و کاربردی برای تمیز کردن لوستر و به خصوص لوسترهای کریستال و طلایی بپردازیم.

اهمیت تمیز کردن لوستر

لوستر یکی از مهم‌ترین اجزای موجود در انواع سبک های دکوراسیون داخلی شماست که تأثیر آن بر زیبایی مکان، بیشتر از آن چیزی است که تصور می‌شود. وقتی گرد و غبار و آلودگی روی لوستر بنشیند، ظاهری کدر پیدا می‌کند و زمانی که نور به کریستال‌ها و یا قطعات طلایی آن برخورد می‌کنند، درخشش کمی از خود نشان داده و جلوه و زیبایی اولیه خود را از دست می‌دهد.

از طرفی، تمیز کردن لوستر نیاز به آگاهی از یک سری نکات ضروری دارد که به شما کمک می‌کند برای هر جنس لوستر از چه روشی استفاده کنید و برخورد چه موادی با لوستر موجب خراب شدن رنگ آن خواهد شد.

نکاتی که باید قبل از شروع به تمیز کردن لوستر بدانید

قبل از شروع به تمیز کردن لوستر حتماً برق آن را قطع کنید.
تمیز کردن مداوم لوسترها در هر هفته و با استفاده از پارچه نمناک موجب می‌شود تا خاک کمتری روی آن بنشید و لوسترهایتان همیشه براق و تمیز به نظر برسند.
معمولاً بسیاری از مدل‌های لوستر آویزهایی دارند که برای تمیز کردن آن ممکن است نیاز به باز کردن گوی‌ها باشد، بهتر است قبل از باز کردن یک عکس از نحوه اتصال و مدل لوستر بگیرید تا در انتها راحت‌تر آن را سر جای خود نصب کنید.
در مورد هیچ جنس لوستری هیچ‌گاه از مواد سفیدکننده استفاده کنید، زیرا این کار می‌تواند به شدت به لوستر شما آسیب بزند و موجب سیاه شدن لوستر شود.
در هنگام تمیز کردن لوستر حتماً پارچه‌ای زیر آن پهن کنید تا خاک روی آن بر روی زمین نریزد و در صورت افتادن اجزای لوستر بر روی زمین راحت‌تر بتوانید آن را پیدا کنید.
به جای استفاده از دستمال برای خشک کردن یا تمیز کردن لوستر می‌توانید از یک دستکش پنبه‌ای نرم استفاده کنید که تسلط بیشتری نیز هنگام تمیزکاری داشته باشید.

ایده آل ترین و بهترین رنگ برای دیوار خانه چیست ؟

شستن کریستال - تمیز کردن لوستر

جلا دادن و تمیز کردن لوستر

اکثر مردم هرگز نیاز به تمیز کردن لوستر های خود آن هم بیشتر از یک بار در سال ندارند. اما گاهی با ساخت ساز های جدید خانه یا گرد و غبار هوا و عامل دیگر… لوستر ها نیاز به نظافت در هر دو سال یکبار دارند. روش های زیادی برای نظافت لوستر های منزل و محل کارشما وجود دارد، که بسته به نوع و جنس لوستر شما متغییر خواهد بود.

چند نکته مهم و ایمنی در مورد تمیز کردن لوستر ها که باید رعایت شوند:

  • اطمینان از قطعی برق
  • اطمینان حاصل کنید که زمان کافی برای سرد شدن لامپ ها اختصاص داده اید.
  • گذاشتن تشک یا ابر زیر لوستر جهت اطمینان از اینکه اگر چیزی از دستتان افتاد نشکند.
  • ثابت کردن لوستر با طناب یا وزنه متصل به کف اتاق در حالی ک شما قادر به چرخیدن دور لوستر باشید.
  • شماره گذاری تمام اجزایی که از لوستر جدا میکنید تا در زمان نصب دوباره با تپه ای از کریستال ها مواجه نشوید.

تمیز کردن انواع لوستر

لوستر کریستال

تمیز کردن لوستر کریستال جدا از دردسرها و زمانی که می‌گیرد، اما نتیجه آن در چندیدن برابر شدن نمای خانه هنگام خانه تکانی در خور توجه خواهد بود. از این رو باز کردن قطعات و شستن هر یک از کریستال‌ها، شما را برای چند ماه راحت خواهد کرد.

اگر می‌خواهید که برای تمیز کردن لوستر قطعات و کریستال‌های آن را جدا کنید، پس حتماً به یاد داشته باشید که از لوستر کریستال یک تصویر یا ویدئو تهیه کنید تا بعداً برای اتصال هر یک از قطعات مشکلی نداشته باشید.
همچنین حتماً یک پارچه و یا پتو بر روی زمین پهن کنید و سپس تکه‌های لوستر را از هم جدا کنید تا مانع از شکستگی و خط‌وخش کریستال‌ها شود.

به مایع شوینده مورد استفاده برای شستشوی لوستر توجه کنید و سعی کنید که از بهترین مواد استفاده کنید. چرا که استفاده از شوینده‌های قوی برای این لوسترها حتما به گوی‌ها و کریستال لوستر شما آسیب وارد می‌کند و باعث می‌شود که کریستال‌ها به مرور، جلا و درخشندگی خود را از دست بدهند.

تمیز کردن لوستر کریستالی - تمیز کردن لوستر
برای تمیز کردن لوستر کریستال به صورت زیر پیش روید:

ابتدا برق لوستر را قطع و سپس بعد از خنک شدن، لامپ‌ها را جدا و از طریق پارچه تمیز گردوغبار آن را پاک کنید.
حالا گوی‌های کریستالی را از روی لوستر دربیاورید و با آب گرم و مایع ظرفشویی با مواد شوینده مخصوص شستشو دهید.
اگر لوستر با همین مایع شستشو کامل تمیز نشد، می‌توانید با آب و سرکه دوباره گوی‌های کریستال را تمیز کنید. دقت کنید که میزان سرکه باید از آب کمتر باشد.
پس از انجام این مراحل و خشک شدن کریستال‌ها، باید به نصب لوستر بپردازید.

تمیز کردن لوستر برنز

همیشه این نکته را در مورد اینکه لوستر برنزی را چگونه تمیز کنیم به یاد داشته باشید که به دلیل جنس خاص برنز و شرایط خاص آن معمولاً روش تمیز کردن لوستر برنز با سایر لوسترها کاملا متفاوت می‌باشد. دلیل این امر نیز به خاطر سایه روشن روی برنز و لاک بی‌رنگ آن می‌باشد که اگر در حین شستشو از بین برود باعث کدر و مات شدن سطح برنزی آن خواهد شد.

چطور رومیزی مناسب میز انتخاب کنیم ؟ روش انتخاب رومیزی میز مربع ، میز گرد و میز جلو مبلی

در واقع به دلیل استفاده از روش سیاه قلم در لوسترهای برنزی و به جهت ایجاد ماندگاری بیشتر برای سیاه قلم، لاک بدون رنگ و براقی را بر روی آن می‌زنند که باعث افزایش دوام براقی برنز شود. به‌همین‌دلیل استفاده از مواد شوینده نامناسب باعث از بین رفتن سیاه قلم و لاک براق شده و پس از تمیز کردن لوستر برنز شاهد کدر شدن آن خواهید بود.

تمیز کردن کریستال - تمیز کردن لوستر

برای این که لوستر برنزی را طوری پاک کنیم تا ضمن حفظ براقی و درخشندگی کاملا تمیز شوند؛ باید روش‌های درستی را انجام دهید.

معمولاً استفاده از صابون یک راهکار ساده و آسان برای پاسخ این سوال که لوستر برنزی را چگونه تمیز کنیم می‌باشد.

می‌توانید با کف صابون و دستمال نرم گردوغبار و کثیفی لوستر را برطرف کرده و تمیز کردن آن را تکمیل کنید. همچنین باید علاوه بر احتیاط در زمان تمیز کردن لوستر برنز، به شفافیت و درخشندگی آن نیز توجه داشته باشید.

تمیز کردن لوستر های برنزی با لیموترش

برای شروع همانند مراحل قبلی تشک یا پتوی ضخیمی زیر لوستر پهن کنید. در این مرحله مسواکی را درون آب لیموترش تازه فرو کنید، سپس با حوصله و دقت به همه جای لوستر بزنید. این کار را چندین بار تکرار کنید و در آخر با دستمال مرطوب خشک کنید.

تمیز کردن لوستر های برنزی با الکل

یک محلول متشکل از یک لیتر آب، نصف لیوان الکل و صابون تهیه کرده و با دستمال نخی به لوستر بکشید و سپس با دستمال نمدار تمیز کنید.

تمیز کردن لوستر طلایی

حتما می‌دانید که تمیز کردن لوستر طلایی نیز حساسیت‌ها و ریزه‌کاری‌های خودش را دارد. استفاده از مواد جلادهنده مناسب برای این نوع لوسترها نیز به عنوان اولین اصل باید مدنظر قرار گیرد.

برای انجام صحیح تمیز کردن لوستر طلایی مراحل زیر را در پیش ببرید:

لوستر برنز - تمیز کردن لوستر

جهت حفظ نظافت منزل اول یک پارچه بزرگ بر روی زمین بیندازید تا کثیفی و گردوغبار لوستر، فرش یا کفپوش شما را کثیف نکند.
سپس هم می‌توانید از مایع‌های شوینده مناسب برای تمیز کردن لوستر طلایی استفاده کنید و هم از مواد شستشوی خانگی بهره ببرید.

برای این کار می‌توانید یک‌سوم الکل و دوسوم آب را در ظرفی بریزید. سپس یک پارچه نرم را در ظرف آب مرطوب کنید و پاک کردن گردوغبار بپردازید. این محلول خانگی و وجود الکل باعث درخشندگی و براقی لوسترهای طلایی شما می‌شود.
پس از انجام این مراحل باید اجازه دهید تا لوستر کاملا خشک شود و سپس آن را روشن کنید.

جوش شیرین و مایع ظرفشویی

یکی از روش های کاربردی تمیز کردن لوستر استفاده از جوش شیرین و مایع ظرفشویی است. محلولی از یک قاشق غذاخوری جوش شیرین و مایع ظرف شویی درست کنید و هم بزنید سپس با دستمالی که آغشته به این محلول است، قسمت طلایی لوستر را تمیز کنید و جلا دهید. در آخر با پد یا دستمال مرطوب محل آغشته به محلول را تمیز کنید.

بهترین مدل پرده مناسب خانه های کم نور که خونه رو دلباز و روشن می کنه

تمیز کردن لوستر های چوبی

برای جلای قسمت های چوبی لوستر میتوانید از جلا دهنده های مخصوص چوب استفاده بکنید. ابتدا سطح چوب را با دستمال به خوبی تمیز کنید، سپس مقداری از جلا دهنده چوب را روی پارچه نخی یا قلم بزنید و به آرامی روی چوب به حرکت در بیاورید. تا زمانی که سطح چوب کاملا پرداخت شده و جلا پیدا کند کار خود را ادامه دهید.

تمیز کردن لوستر بدون باز کردن قطعات

آیا تا به حال از خودتان پرسیده‌اید چطور بدون باز کردن قطعات لوسترها را تمیز کنیم؟ گاهی لوستر را نمی‌توان به‌راحتی باز و آن را تمیز کرد. گاهی هم ممکن احساس کنید نیازی به این کار برای تمیز کردن لوسترها و جلا دادن لوستر وجود ندارد. ما به شما ۲ راه برای تمیز کردن لوسترها بدون باز کردن قطعات آن معرفی می‌کنیم:

لوستر شاخه ای - تمیز کردن لوستر

روش اول تمیز کردن لوستر

– در این حالت شما نیاز به یک نردبان برای دسترسی به قسمت‌های مختلف لوستر، و یک تکه پارچه ضخیم برای پهن کردن زیر آن دارید چون ممکن است قطعه ای از لوستر از آن جدا شود و بر روی زمین بیفتد.

– حالا برای جلا دادن لوستر به محلولی شامل ۱ واحد الکل و ۴ واحد آب نیاز دارید. این محلول ساده که عاری از مواد آسیب زننده‌ای مانند آمونیاک است یک جایگزین مقرون به‌صرفه و خانگی برای اسپری پاک کننده لوستر، لوستر پاک کن کریستال و اسپری براق کننده لوستر موجود در بازار است.

– این محلول را روی یک پارچه تمیز اسپری نموده و کریستال‌های لوستر را پاک کنید. حتما بعد از گردگیری قسمت‌های مختلف لوستر، آنها را با یک پارچه مرطوب تمیز کنید. در آینده نیز می‌توانید از این محلول به‌عنوان اسپری پاک کننده لوستر، لوستر پاک کن کریستال و حتی اسپری براق کننده لوستر برای جلا دادن لوستر استفاده کنید.

به جای چرخاندن لوستر، برای دسترسی به قسمت‌های مختلف لوستر، نردبان را جابه‌جا کنید. تمیز کردن لوستر در این روش با وجود اینکه سریع‌تر انجام می‌شود، اما دقت و ظرافت بالایی می‌طلبد.

روش دوم تمیز کردن لوستر

این روش نسبت به روش قبل تا حدودی دردسر کمتری دارد و با وجود داشتن اسپری تمیز کننده لوستر بدون نیاز به دستمال نیز جالب‌تر است. در این روش شما به نردبان و یک سفره بزرگ احتیاج دارید.

– برای درست کردن اسپری پاک کننده لوستر خود در این روش کافی‌ست ۱ واحد سرکه سیب را با ۳ واحد آب مخلوط کنید..

– پیش از تمیزکاری لوسترها قسمت بالایی لوستر که به سقف متصل شده است را با پلاستیک بپوشانید و سفره را زیر آن پهن کنید.

تمیز کردن برنز - تمیز کردن لوستر

– محلول را روی کریستال‌ها اسپری کنید. این یک روش عالی و قوی برای تميز كردن لوستر كريستالی و جلا دادن لوستر است که احتیاجی به خشک کردن با دستمال نیز ندارد. فقط درصورتی که مدت زیادی از آخرین بار که لوستر را تمیز کرده‌اید گذشته باشد، بهتر است هر کریستال را با دستمال پاک کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

12 اسفند 1401

بروز رسانی توسط

شادی همتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *