افتتاح حساب ترکیه
مزه دار کردن ماهی

مزه دار کردن ماهی همیشه برای افراد یک چالش مهم بوده و هست! زیرا در صورتی که ماهی به خوبی طعم دار نشود بوی زهم آن در غذا بسیار آزار دهنده خواهد بود. تکنیک هایی که سرآشپز ها برای مزه دار کردن ماهی استفاده می کنند را شادمگ یادتان می دهد.

تشخیص ماهی تازه

سطح بدن ماهی باید براق و درخشان  باشد. اگر بخشی از فلس ماهی کنده شده است یا فلس ماهی را با دست کشیدن روی  آن می‌توانید جدا کنید، از خرید آن خودداری کنید. آبشش‌های ماهی را نگاه  کنید رنگ آن باید قرمز روشن باشد. آبشش قهوه‌ای نشانه ماهی مانده است.  چشم‌های ماهی نباید مات و فرورفته باشد، این نشانه ماندگی ماهی است.

ماهی کبابی - مزه دار کردن ماهی

بوی نامطبوع نشانه کهنگی ماهی است، ماهی تازه بو نمی‌دهد. اگر فیله ماهی  را از فروشگاه‌های زنجیره‌ای تهیه می‌کنید، تکه‌های فیله در بسته‌های  یک‌بار مصرف بوده و روی آن سلفون کشیده شده است. برای تشخیص تازگی ماهی از  روی سلفون با انگشت روی آن فشار دهید، گوشت ماهی باید سفت باشد و گودی روی  گوشت باقی نماند.

شستن ماهی

برای شستن ماهی از آب سرد و روان استفاده کنید . اگر از آب گرم و داغ استفاده کنید به دلیل بافت نرم گوشت آن ، ماهی متلاشی می شود .

یخ زدایی ماهی های منجمد

برای آب کردن یخ ماهی هایی که منجمد شده اند بهترین راه گذاشتن ماهی در هوای آزاد و یا در مسیر آب روان و سرد است . هم چنین می توانید ماهی را به مدت یک ساعت در شیر و یا دلستر بخوابانید با اینکار علاوه بر آب شدن یخ ماهی ، بوی زهم آن هم از بین می رود .

روش های مزه دار کردن ماهی

سرخ کردن ماهی - مزه دار کردن ماهی

طعم دار کردن ماهی با زعفران

برای تهیه ماهی شکم پر مخلوطی پودری شکل از زعفران ، زردچوبه ، پودر سیر ، فلفل سیاه و نمک تهیه کنید و ماهی را به آن آغشته کنید . می توانید از آرد سفید هم در این مخلوط استفاده کنید .

طعم دار کردن ماهی با آبلیمو ( سرکه ) و پیاز

پس از آنکه ماهی را به قطعات دلخواه برای سرخ کردن آماده کردید می توانید آن ها را در مخلوط آبلیمو ، پیاز ، نمک و فلفل سیاه به مدت نیم ساعت قرار دهید . دقت کنید اگر بیشتر از نیم ساعت شود طعم ماهی تلخ می شود . در ضمن می توان به جای آبلیمو از سرکه هم استفاده کرد و به مدت یک ساعت ماهی را در آن قرار دهید . با اینکار ماهی ترد می شود .

طرز مزه دار کردن ماهی به کمک زردچوبه و ادویه ماهی

در این روش نیز تکه های ماهی را قبل از سرخ کردن درون مخلوطی از آرد سفید،  نمک، زردچوبه، ادویه ماهی و فلفل سیاه می غلتانیم و سپس آن را درون روغن سرخ می کنیم.

از ادویه آچار هم می توانید برای طعم دار کردن ماهی استفاده کنید.

طعم دار کردن ماهی با پیاز و سیر

یکی دیگر از روش های مزه دار کردن ماهی استفاده از سیر و پیاز است این 2 ماده مغذی در کنار هم می توانند هم بوی زهم ماهی را از بین ببرند و هم طعم خوبی به ماهی بدهند . برای اینکار می توانید آب سیر و پیاز را بگیرید و نمک و فلفل سیاه را به آن اضافه کنید سپس ماهی را درون آن بخوابانید.

ماهی سالمون - مزه دار کردن ماهی

طعم دار کردن ماهی با تمرهندی

اگر به طعم ترش تمر هندی علاقه دارید می توانید از آن در مزه دار کردن ماهی استفاده کنید . قبل از سرخ کردن ماهی ، مدت کوتاهی آن را به تمر هندی آغشته کنید .  طعم ترش آن به گوشت ماهی نفوذ می کند و آن را خوش طعم می کند .

طرز مزه دار کردن ماهی با پودر یا گیاه رزماری

در این روش پس از آن که ماهی ها را به قطعات مورد دلخواه برش زدیم آن را درون کاسه ای قرار می دهیم و بر روی ماهی ها برگ های رزماری را قرار می دهیم.

موثرترین ترفند برای جلوگیری از سر رفتن غذا ، سوپ و مایعات

طعم دار کردن ماهی با آرد سوخاری

یکی از روش های رایج برای طعم دار کردن ماهی غلطاندن ماهی در آرد سوخاری و نمک، فرو بردن در مخلوطی از تخم مرغ ، زعفران و ادویه و مجدد غلطاندن در آرد سوخاری است .

مزه دار کردن ماهی با استفاده از سس سویا

ابتدا تیغه های ماهی قزل آلا را جدا کنید. سپس ماهی را در روغن داغ به همراه پیاز و سیر رنده شده سرخ کنید.

مقداری فلفل سیاه، نمک، زردچوبه، زیره، ، پودر زنجبیل و سس سویا را با کمی سرکه ترکیب کنید و این سس را در مرحله بعدی یعنی هنگام سرخ کردن به ماهی اضافه کنید تا ماهی طعم دار شود. این روش بیشتر مخصوص ماهی قزل آلا است.

مرینیت کردن ماهی - مزه دار کردن ماهی

طرز مزه دار کردن ماهی به کمک زنجبیل

زنجبیل به ‌دلیل طبع گرمی که دارد می تواند به عنوان یک طعم دهنده مناسب برای ماهی که طبع سرد دارد استفاده گردد. این گیاه خاصیت انرژی زایی نیز داشته و همچنین باعث کاهش کلسترول خون نیز می گردد. زنجبیل به هضم غذا نیز کمک می کند.

در این روش نیز جهت مزه دار کردن ماهی می توان پودر زنجبیل و یا زنجبیل تازه رنده شده و یا خرد شده را بر روی ورقه های ماهی قرار دهیم تا ماهی طعم دار گردد.

مزه و طعم دار کردن ماهی با کنجد و عسل

برای خوش طعم شدن و مزه دار شدن آن می توانید بعد از پخت این سس را به آن آغشته کنید. مقداری کنجد، سیاه دانه و جعفری خرد شده را مخلوط کرده و هنگام لعاب دادن سس کمی عسل به آن اضافه کنید و ماهی را با این سس خوشمزه سرو نمایید.

مزه دار کردن ماهی با شیر

شیر و نمک را با کمی فلفل سیاه مخلوط نموده و این مواد را به ماهی بزنید. سپس ماهی را با آرد سوخاری سرخ کنید.

مزه دار کردن ماهی با سرکه

می توانید قطعات ماهی را در ترکیبی از زعفران، نمک، فلفل سیاه و سرکه قرار دهید و بعد از یک ساعت سرخ کنید و از طعم ترد و لذیذ آن لذت ببرید.

بهترین روش مزه دار کردن ماهی

طعم دار کردن ماهی - مزه دار کردن ماهی

مواد لازم

ماهی قزل آلا ۱ عدد
ادویه ماهی ۱ ق غذا خوری
پودر انبه ۱ ق چای خوری
نارنج ۱ عدد
روغن زیتون ۲ ق غذا خوری
پیاز ۱ عدد
زعفران ۱ ق غذا خوری
پیاز ۱ عدد بزرگ
نمک، فلفل سیاه، زردچوبه، پودر سیر، کمی زیره به مقدار لازم

بهترین روش مزه دار کردن ماهی

آماده سازی

ابتدا باید ماهی را خوب بشورید و اگر می خواهید به صورت درسته سرخ کنید باید داخل شکم ماهی را خوب شسته و تمیز کنید و یا می توانید برش بزنید و خرد کنید. اگر ماهی را به صورت درسته سرخ می کنید باید چند برش عمیق روی آن ایجاد کنید تا مزه ها به خورد ماهی برود و بوی زهم نگیرد.

مزه دار کردن

در ادامه باید ادویه های گفته شده را باهم مخلوط کنید و دستکش انداخته و با ماهی خوب ماساژ دهید تا همه جای ماهی به مواد آغشته شود. سپس آب نارنج و روغن زیتون را اضافه کنید و خوب ماساز دهید و اصلا نمک در مرحله مزه دار کردن نزنید و در انتها کمی زعفران دم کرده روی آن بریزید و داخل یک ظرف قرار دهید و با پیاز خلالی شده خوب کاور کنید و برای ۱۴ ساعت زمان دهید تا ماهی مزه دار شود.

سرخ کردن ماهی

در ادامه داخل یک تابه کمی روغن ریخته و زمانی که داغ شد هر دو طرف ماهی را سرخ کنید و در حال سرخ شدن نمک بزنید و حتما درب تابه را بردارید وگرنه ماهی شما شل می شود. می توانید داخل فر از قبل گرم شده نیز قرار دهید و با فویل بپوشانید و برای ۳۰ دقیقه زمان دهید تا پخته شود و اگر می خواهید کباب کنید باید منقل را از قبل اماده کنید و ماهی را باز کنید و روی توری قرار دهید و کبابی کنید.

راز کشدار شدن حلیم لطیف و خوشمزه برای افطار و صبحانه

ماهی قزل آلا - مزه دار کردن ماهی

نکات مهم در مزه دار کردن ماهی

نکات زیر در خوش طعم تر کردن ماهی و از بین بردن بوی بد آن بسیار موثر است. در زیر به برخی از نکات مهم برای مزه دار کردن ماهی می پردازیم.

 • برای آنکه ماهی طعم اصلی خود را از دست ندهد ولی طعم ادویه جات نیز به خود بگیرد، بهتر است حدود نیم ساعت تا یک ساعت قبل از سرخ کردن و یا پختن ماهی را درون ادویه جات بخوابانیم.
 • جهت مزه دار کردن ماهی می توان از پیاز و سیر نیز استفاده کرد. به این صورت که می توان آب پیاز و یا آب سیر را باهم مخلوط کرده و ماهی را درآن خواباند.
 • بهتر است بعد از خواباندن ماهی در ادویه جات و موادی که می‌خواهیم ماهی را با آن طعم دار کنیم کل مواد را درون یخچال قرار دهیم و درب آن را بگذاریم. در غیر این صورت کل فضای یخچال بوی ماهی می گیرد.
 • اگر می خواهید ماهی به هنگام آب پز کردن از هم جدا نشود و به عبارتی متلاشی نشود بهتر است که در آبی که ماهی در آن می پزد مقدار کمی سرکه و همچنین نمک به آن اضافه نمایید و سپس ماهی را در آب بپزید.
 • اگر تمایل دارید که ماهی را درون فر درست کنید و می خواهید که ماهی به سینی فر نچسبد می بایست قبل از آنکه ماهی را بر روی سینی فر قرار دهید، سینی را چرب کرده و یا به روی آن مقداری آرد سفید و یا آرد سوخاری درشت بپاشید و سپس ماهی را بر روی سینی قرار دهید.
 • هر چه ماهی تازه تر باشد بوی زهم و بد آن کمتر است.

ماهی گریل شده - مزه دار کردن ماهی

سرخ کردن ماهی

برای اینکه یک ماهی ترد داشته باشید برای سرخ کردن از یک ماهیتابه چدن ، تفلون و یا استیل استفاده کنید . سپس روغن را داخل ماهیتابه بریزید و شعله اجاق گاز را روشن کنید . برای اینکه پوست ماهی به ماهیتابه نچسبد ابتدا پوست ماهی را کاملا خشک کنید . قبل از مزه دار کردن ، ماهی را داخل یک پارچه و یا حوله قرار دهید که آب آن را کاملا بگیرد سپس اجازه دهید روغن به قدری داغ شود که وقتی ماهی را داخل آن می اندازید بخار آن بلند شود .

ماهی را به نحوی داخل ماهیتابه قرار دهید که پوست آن به سمت پایین باشد . در ابتدا به دلیل جمع شدن پوست در اثر حرارت  ، گوشت ماهی به صورت منحنی رو به بالا می آید با کفگیر ماهی را فشار داده و مقداری نگه دارید با اینکار ماهی و پوست آن کاملا سرخ می شوند . برای سرخ شدن ماهی نیاز نیست ماهی را پشت و رو کنید .  پس از اینکه پوست ماهی طلایی شد ماهی را برگردانید و اجازه دهید طرف دیگر آن هم کاملا سرخ شود .  پس از سرخ شدن پوست ماهی ، تقریبا 70 درصد از پخت انجام شده و برای طرف دوم چند دقیقه کافی است .

متلاشی نشدن ماهی

اگر در هنگام آب پز کردن ، ماهی شما متلاشی می شود می توانید از کمی سرکه استفاده کنید . سرکه را در آب جوش بریزید و ماهی را در آن بپزید .

ماهی شور

بعضی از ماهیها به قدری شور هستند که حتی اگر با پلوی بی نمک هم مصرف شوند باز هم قابل خوردن نیستند برای برطرف کردن این شوری ، ماهی ها را به مدت 15 دقیقه در آب سرد خیس کنید . سپس خشک کنید .

خواباندن ماهی در مواد - مزه دار کردن ماهی

برطرف کردن بوی ماهی از دست ها

برای اینکار از مخلوط آب و سرکه و یا آب و نمک برای شستشوی دستانتان استفاده کنید .

 برطرف کردن بوی ماهی از ظروف

برای از بین بردن بوی ماهی از قاشق و چنگال مقدار کمی خردل داخل آب بریزید و چند دقیقه قاشق و چنگال ها را داخل آن بگذارید . برای شستن ظروف چینی هم از مخلوط آب و سرکه استفاده کنید .

طرز تهیه بستنی یخی خانگی خوشمزه با طعم های مختلف

بهترین روش پخت ماهی

سوخاری‌ کردن

تقریبا ماهی سوخاری را همه دوست دارند، اما چون پودر سوخاری سطح ماهی در تماس با حرارت طبخ در مدت زمان کوتاهی می‌سوزد و به میزان زیادی روغن جذب می‌کند، بهتر است چند دقیقه پیش از پایان پخت در‌ماهی تابه را بگذارید تا بخار حاصله باعث کنده شدن پودر سوخاری از ماهی شود. بهتر است برای افزایش ارزش غذایی و خوش‌طعم‌شدن، گوشت ماهی سوخاری را از نیم ساعت قبل به آبلیمو، نمک، فلفل سیاه و پودر سیر آغشته کنید.

تنوری و کبابی‌ کردن

این دو روش از روش‌های خوب پخت ماهی است که علاوه بر مزه دلچسب، ارزش غذایی ماهی را هم حفظ می‌کند. ماهی کبابی به دلیل آن که در شیره خود پخته می‌شود، در مقایسه با ماهی آب‌پز و سوخاری ارزش غذایی بالاتری دارد، اما چون زغال یا گاز شهری دارای یک سری ترکیبات شیمیایی است، در صورتی که پوست ماهی سوخت از خوردن آن بپرهیزید و به صورت تفننی، از این روش پخت ماهی کمک بگیرید. در پخت ماهی به روش تنوری هم می‌توان ماهی را در خانه به وسیله فر با میزان کم روغن طبخ کرد.

مزه دار کردن ماهی با لیمو

آبپز و بخارپز‌ کردن

این دو روش پخت ماهی زیاد مورد استقبال خانواده‌ها نیست، چون بوی زهم ماهی باقی می‌ماند؛ اما از جمله بهترین روش پخت ماهی محسوب می‌شود بخصوص روش بخارپز که با آب در تماس نیست و مواد مغذی ماهی به طور کامل حفظ می‌شود. بهتر است برای تقلیل بوی زهم گوشت ماهی در این روش از سیر، فلفل سیاه، هویج و قارچ آبپز و برخی سبزی‌های معطر که خوشایند طبع تان است مانند نعنا، گشنیز یا جعفری کمک بگیرید و برای بهبود طعم، آن را با آبلیمو یا آب نارنج تازه میل کنید. البته می‌توانید پس از آبپز کردن، ماهی را در اندکی روغن مایع تفت دهید تا طعم و بوی زهم تقلیل یابد.

سرخ کردن

با وجود آنکه طی سرخ شدن طعم ماهی بسیار لذیذ می‌شود، اما روغن افزوده شده کالری ماهی را بالا برده و حرارت طبخ بشدت از مواد مغذی بخصوص امگا- ۳۳ که بسیار به حرارت طبخ حساس است، می‌کاهد.

خواص ماهی

مواد اولیه مصرف شده برای تهیه هر غذا و خوراکی خواص و مضرات مخصوص به خود را دارد به شرطی که در خوردن آن زیاده روی نکرد. برای داشتن یک سبک زندگی سالم می بایست بین میزان دریافت غذا و فعالیت های روزانه تعادل ایجاد نمود .

در کنار خوردن غذای سالم، فعالیت ورزشی داشت زیرا سلامتی بدن ثروتی است که می تواند تاثیر مثبتی بر سلامت و زندگی خانواده داشته باشد. غذای سالم بدن را قوی و از بیماری ها دور نگه داشته و ذهن و بدن را بهبود می بخشد. در ادامه این مطلب به برخی از خواص ماهی اشاره می نماییم.

 • ماهی باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری و حملات قلبی و همچنین حملات مغزی می شود. دلیل آن وجود فراوان ماده ای به نام امگا 3 می باشد.
 • مواد مغذی درون ماهی برای رشد و نمو بدن بسیار کارآمد می باشد.
 • ماهی باعث کاهش روند زوال عقل با بالا رفتن سن می شود و مکانیزم عمل آن هم زیاد کردن ماده خاکستری موجود در مغز می باشد.
 • ماهی باعث افزایش سطح شادی در افراد و کم کردن افسردگی می شود.
 • ویتامین D فراوان موجود در ماهی برای افرادی که از نور آفتاب محروم هستند به عنوان یک منبع غنی می باشد.
 • ویتامین D، سیستم ایمنی بدن را در مقابل برخی از بیماری ها افزایش می دهد.
 • ماهی در کاهش خطر مبتلا شدن به بیماری دیابت نقش مهمی را ایفا می کند.
 • باعث تقویت قوه بینایی می شود.
 • در بهبود اختلالات خواب و بالا بردن سطح کیفی خواب موثر می باشد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

7 مرداد 1402

بروز رسانی توسط

shadi hemati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *