افتتاح حساب ترکیه
تهیه نرم کننده لباس خانگی

تهیه نرم کننده لباس خانگی را در این مطلب به ما آموزش دادیم تا با استفاده از مواد طبیعی برای لباس های خود نرم کننده درست کنید . پیشنها ما به شما این است که به دنبال جایگزین های سازگار با محیط زیست در زندگی روزمره باشید. این مواد هم ضرر کمتری دارند و هم به پوست و محیط زیست آسیب نمی رسانند. با شادمگ همراه شوید.

دستورالعمل ساده برای تهیه نرم کننده لباس خانگی

اگرچه نرم کننده های لباس در رایحه های مختلف و حتی بدون بو، برای افراد دارای آلرژی در بازار موجود است، اما اگر به دنبال مواد طبیعی و صرفه اقتصادی هستید و بخواهید خود در خانه نرم کننده لباس تهیه کنید،کار چندان سختی نیست. یاد بگیرید چگونه نرم کننده های طبیعی را برای لباس های خود درست کنید.

نرم کننده لباس طبیعی - تهیه نرم کننده لباس خانگی

آیا استفاده از نرم کننده پارچه لازم است؟

استفاده از نرم کننده پارچه الزامی نیست. خیلی ها در هنگام شستشوی لباس های خود از نرم کننده پارچه استفاده نمی کنند. در ضمن نرم کننده پارچه برای برخی از لباس ها مناسب نیست؛ در حالیکه برای برخی دیگر توصیه می شود.

حرکت به سمت شوینده های غیرشیمیایی

در این بخش می خواهیم در مورد نرم کننده سازگار با محیط زیست صحبت کنیم؛ یعنی یک جایگزین طبیعی برای نرم کننده هایی که می خرید و پر از مواد شیمیایی است که به محیط زیست آسیب می رسانند. این محصولات شیمیایی همچنین می توانند بر سلامت ما تاثیر بگذارند بدون اینکه متوجه شویم باعث آلرژی یا واکنش های پوستی جدی می شود.

برای جلوگیری از این مشکلات، می خواهیم نشان دهیم چطور نرم کننده دست ساز را بسازید، که به نتایجی مشابه و یا حتی بهتر از آنچه که معمولا استفاده می کردید، برسید چطور می توانید نرم کننده پارچه بدون مواد شیمیایی را در خانه بسازید. برای شروع، باید بدانید که این نوع نرم کننده پارچه را می توان با استفاده از مواد طبیعی و ارزان انجام داد. هم چنین به شدت متنوع است چون برای انواع لباس ها و تمام برنامه های روی ماشین لباس شویی و همچنین شستن دست ها مناسب است.

روش پاک کردن لکه جوهر را در شادمگ آموزش ببنید.

نرم کننده البسه - تهیه نرم کننده لباس خانگی

چگونه نرم کننده پارچه بدون مواد شیمیایی درست کنیم؟

چندین راه برای ساخت این نوع محصول در خانه وجود دارد همچنین احتمالا تمام مواد لازم را در خانه دارید بنابراین، حالا می خواهیم یک سری گزینه های مختلف با مواد مختلف را به شما نشان دهیم. گزینه ایده آل این است که تمام آن ها را امتحان و سپس آن را انتخاب کنید که برای شما مناسب تر است و بهترین نتایج را به شما می دهد؛ قبل از شروع، به یک ظرف در دار نیاز دارید تا نرم کننده را در آن نگه دارید.

می توانید از بطری های آب و یا بطری های نرم کننده خالی استفاده کنید از طرف دیگر، به یاد داشته باشید توصیه می شود قبل از چرخه آب ، آن را به ماشین لباس شویی اضافه کنید، نه در ابتدای شستشو.

پاک کردن آدامس از روی لباس با وجود ضدحالی که در لحظه اول به شما واد می کند بسیار ساده است.

تهیه نرم کننده لباس خانگی با سرکه سفید

برای درست کردن این نرم کننده به مواد زیر نیاز دارید:

1/2 لیتر سرکه سفید
1لیتر آب معدنی
2 قاشق سوپ خوری جوش شیرین

طرز تهیه:

آب را با سرکه مخلوط کنید.
کمی جوش شیرین را اضافه کنید. اجازه دهید تا حل شود.
زمانی که این سه جز به خوبی مخلوط شدند، آماده استفاده است.
سرکه همچنین به عنوان پاک کننده قوی لکه عمل می کند و همچنین بو را از بین می برد. بنابراین می توانید آن را به لباس هایی نیز اضافه کنید که می خواهید آن ها را بشوید که قهوه، و یا لکه های عرق دارند آن را 10 دقیقه قبل از شستن خیس کنید بعد در ماشین لباس شویی به طور طبیعی بشویید.

از بین بردن حباب زیر گلس با چند ترفند ساده بون خرابی گلس

پاک کردن لکه کرم پودر از لباس رو بلدید ؟

دستور تهیه نرم کننده لباس خانگی با روغن های گیاهی

برای این شوینده به مواد زیر نیاز خواهید داشت:

1لیتر سرکه سفید
10 قطره روغن گیاهی که بوی آن را دوست دارید
این نسخه بسیار ساده است، شما فقط باید دو ماده اولیه را با هم مخلوط کنید که برای استفاده آماده خواهد بود.

شامپو خانگی - تهیه نرم کننده لباس خانگی

جوش شیرین جایگزین نرم کننده لباس

مانند سرکه این محصول خانگی رایج نیز می‌تواند برای تعدادی از اهداف مورد استفاده قرار گیرد. جوش شیرین به دلیل قابلیت نرم، یک جایگزین عالی برای نرم کننده‌های مضر شیمایی پارچه موجود در بازار می‌باشد.

طریقه‌ی استفاده:

کافی ست 1/2 پیمانه از جوش شیرین را در آب ماشین لباسشویی اضافه کنید. اجازه دهید جوش شیرین قبل از گذاشتن لباس‌ها درون ماشین لباسشویی کاملاً حل شود.

توپ فویل آلومینیومی

این یک جایگزین جالب برای نرم کننده های پارچه است، و در عین حال لباس ها را نرم کرده و الکتریسیته ساکن آنها را کاهش می دهد. مقداری از یک ورق نازک قلعی را پاره کرده و آن را به شکل یک توپ بیسبال مچاله کنید. حال این توپ را به همراه لباس هایتان در ماشین خشک‌کن بیاندازید؛ پرتاپ شدن توپ به جهات مختلف در هنگام روشن بودن دستگاه خشک‌ کن با تحریک لباس ها، باعث نرم شدن آنها شده و الکتریسیته ساکن آنها را پایین می آورد.

نکته: فراموش نکنید که نباید از فویل های آلومینیومی ظریف استفاده کنید؛ چرا که لبه های تیز این فویل ممکن است لباس هایتان را پاره کند.

صابون طبیعی

مواد لازم

  • دو عدد صابون
  • یک فنجان آب

کافی است اول صابون را له کنید و سپس آب را اضافه کرده و به مدت نیم ساعت بجوشانید. چند دقیقه صبر کنید تا خنک شود و از این نرم کننده لباس استفاده کنید.

شیت خشک کننده لباس

مواد لازم

  • مقداری پارچه نخی
  • روغن خوشبو
  • بطری آب

پارچه های نخی قدیمی را تکه تکه کنید. چند قطره روغن با بوی خوب را به صورت انتخابی به تکه های پارچه اسپری کنید و بعد از اینکه ماشین لباسشویی شستشوی نهایی را انجام داد، این پارچه ها را لابلای لباس بگذارید و صبر کنید تا خشک شود. این پارچه ها شبیه به یک نرم کننده و خشک کن طبیعی عمل می کنند و تا چند ماه اثر خود را باقی می گذارند.

نرم کننده حوله - تهیه نرم کننده لباس خانگی

نرم کننده لباس با جوش شیرین، نمک دریا و روغن گیاهی

15 قطره روغن گیاهی که بوی آن را بیشتر دوست دارید
250 گرم نمک دریایی تصفیه نشده
75 گرم جوش شیرین

طرز تهیه:

اول، 15 قطره روغن گیاهی را به نمک دریا اضافه کنید.
تا زمانی که روغن گیاهی به خوبی توسط نمک جذب شود، هم بزنید.
سپس جوش شیرین را اضافه کنید و دوباره هم بزنید تا ترکیب یکدست داشته باشید.
وقتی همه چیز خوب ترکیب شد، نرم کننده آماده است. 2 تا 3 قاشق سوپ خوری را به هر کدام قبل از چرخه شستشو آب اضافه کنید.
این سه ماده که عاری از مواد شیمیایی هستند برای پوشاک نوزاد نیز ایده آل هستند، زیرا حاوی هیچ مواد تشکیل دهنده ناشناخته ای نیستند.

توپ‌ خشک کن

توپ‌ های خشک کن نه تنها نرم کننده‌ی پارچه می‌باشند بلکه زمان خشک کردن و همچنین چین و چروک لباس‌ها را کاهش می‌دهد. توپ‌های خشک کن اساساً پلاستیکی یا لاستیکی با برآمدگی‌هایی میخ مانند بر روی سطح آن می‌باشد. این توپ‌ها لباس‌های شما را بطور اتوماتیک با سایش مقابل آنها نرم می‌کند.

توپ‌ها بین لباسها حرکت می‌کنند بنابراین آنها را در خشک کن از یکدیگر جدا می‌سازند. آن‌ها همچنین گرما را حفظ و به لباس‌ها منتقل می‌کنند که این عمل باعث کاهش تایم خشک کن و چین و چروک لباس‌ها می‌شوند.

طریقه‌ی استفاده:

شاید این آسان‌ترین راه برای نرم کردن لباس‌های شما باشد. شما فقط می‌بایست توپ‌ ها را به همراه لباس‌ها درون خشک کن قرار دهید تا نرم و پرزدار شوند. با این وجود توپ‌های خشک کن به دلیل حالت میخ دار بودنشان بعضی مواقع باعث خرابی لباس‌های نازک و لطیف می‌شود و سوراخ‌هایی درون این لباس‌ها ایجاد می‌کند.

توپ‌ های خشک کن پشمی خانگی جایگزین‌های طبیعی برای نرم کننده‌های پارچه توپ‌های خشک کن پشمی خانگی نسبت به نرم کننده‌های پارچه شیمیایی چندین مزیت دارند. توپ‌های خشک کن پشمی هیچ گونه ماده‌ی شیمیایی ندارند، ارزان هستند و لباس‌های شما را بسیار نرم و پرزدار می‌کنند، این توپ‌ها لباس‌ها را در خشک کن تکان داده و از هم جدا می‌کنند که این عمل باعث چرخش بیشتر هوای گرم می‌شود.

پاک کردن لکه جوهر از لباس ، دیوار ، مبل و فرش سه سوته و آسان

تهیه نرم کننده - تهیه نرم کننده لباس خانگی

در این چرخش پرزدار شدن لباس‌ها افزایش و تایم خشک کن به مقدار قابل توجهی کاهش می‌یابد. به علاوه شما می‌توانید عطر مورد علاقه‌ی خود برای ایجاد رایحه‌ای خوشبو به لباس‌ها اضافه کنید. برای درست کردن توپ‌های خشک کن پشمی نخست یک سر الیاف را گرفته و آن را دور انگشتان وسطی و اشاره خود 10 الی 15 بار بپیچانید، اکنون آن را از انگشتان خود خارج کرده و بعد از آنکه توانستید الیاف را در هر جهت بچرخانید آن را حول مرکز خود 5 بار بپیچانید ولی باید مطمئن شوید که الیاف را محکم و توپ‌ها را گرد درست کرده‌اید.

نکته

هنگامی که اندازه و شکل مناسب (در حالت ایده آل این توپ‌ها باید اندازه یک توپ تنیس باشند) توپ خود را به دست آوردید الیاف را بریده و کنار توپ قرار دهید و به همین ترتیب 4 یا 5 توپ درست کنید. سپس توپها را به نوبت درون یک جوراب شلواری گذاشته و بالای آن را گره بزنید تا توپها به خوبی جاگیر شوند.

نخست توپ‌ های خشک کن پشمی را در داغ‌ترین حالت تنظیمات ماشین را بطوریکه الیاف آن حالت نمدی پیدا کند سپس چک کنید که اگر الیاف آن کاملاً پشمی و نمدی شده توپ‌ها را درون خشک کن بگذارید و آن‌ها را با داغ‌ترین حالت تنظیمات ماشین خشک کنید و وقتی توپ‌ها کاملاً خشک شدن آنها را از جوراب شلواری خارج کنید. اکنون شما می‌توانید با قرار دادن آنها در خشک کن به همراه لباس‌های خود از آنها استفاده کنید.

توپ‌ تنیس

توپ‌های تنیس نیز می‌توانند به عنوان جایگزینی برای نرم کننده‌های پارچه مورد استفاده قرار گیرند. آن‌ها می‌توانند علاوه بر نرم کردن لباس‌های شما، چسبندگی ناشی از الکتریسیته ساکن را کاهش دهند. از آنجایی که توپ‌های تنیس لاستیکی می‌باشند گرمای خشک کن باعث انتشار چند ماده‌ی شیمیایی از این توپ‌ها می‌شود که هر کدام از آنها بویی را بر روی لباس‌های شما به جا خواهند گذاشت.

بسیاری از مردم نگرانی خود از مواد شیمیایی منتشر شده به وسیله‌ی این توپ‌ها را با این ظن که ممکن است این مواد سمی باشند ابراز می‌کنند و بنابراین این توپ‌ها جایگزین ایمنی برای نرم کننده‌های شیمیایی نمی‌باشند.

طریقه‌ی استفاده:

توپ‌های تنیس را می‌توان به همان روش توپ‌های خشک کن پلاستیکی استفاده کرد. شما می‌توانید به سادگی آنها را به همراه لباس‌های خود درون خشک کن ماشین لباسشویی قرار دهید.

براکس جایگزین نرم کننده لباس

براکس یک تمیزکننده‌ی عالی ست که براحتی می‌تواند کنه‌ها، قارچ‌ها و کپک را از بین ببرد همچنین بوی بد لباس را از بین می‌برد و دیگر آنکه می‌تواند سختی آب را کاهش دهد ولی باید از آن به اندازه استفاده کرد زیرا استفاده‌ی بیش از حد از این تمیز کننده می‌تواند موجب سوزش پوست شود.

طریقه‌ی استفاده:

اگر شما قصد استفاده از براکس برای کاهش سختی آب را دارید آن را در مرحله‌ی شستشو استفاده کنید برای بیشتر ماشین‌های لباسشویی شما می‌توانید 1/2 پیمانه از براکس را برای هر شستشو به آب اضافه کنید و برای استفاده از براکس به عنوان یک نرم کننده پارچه شما می‌بایست 1/4 پیمانه از این محصول را به آبی که برای شستشوی لباس‌ها استفاده می‌شود اضافه کنید .

جدا از این‌ها شما همچنین می‌توانید نرم کننده‌های پارچه طبیعی در دسترس را در بیشتر فروشگاه‌های غذایی معتبر مورد آزمایش قرار دهید و از سالم بودن آنها مطمئن شوید .

ریختن نرم کننده آبی - تهیه نرم کننده لباس خانگی

علاوه بر این شما می‌توانید با خشک کردن پارچه‌های خود در حالت دمای درجه پایین هم زمان خشک کردن را پایین بیاورید و هم پارچه‌های خود را نرم و لطیف نگه دارید به طور کلی دلیل نیاز به نرم کننده‌های پارچه، بالا رفتن تمایل پارچه‌ها به چسبیدن در اثر الکتریسیته ساکن به دلیل قرار گرفتن آنها درکنار هم می‌باشد.

نرم کننده موی سر

مواد لازم :
یک فنجان نرم کننده مو

کمی آب داغ

کافی است که آب داغ را با نرم کننده مو ترکیب کنید و سپس یک هشتمِ محل اضافه کردن نرم کننده در لباسشویی را از این ترکیب پر کنید.

از بین بردن کپک و قارچ دستشویی و حمام‌ با چند راهکار ساده و فوری | با کمترین هزینه و بدون مواد سمی

نرم کننده پارچه چگونه عمل می کند؟

چنانچه از نرم کننده های پارچه استفاده می کنید؛ احتمالاً دوست دارید با دلایل محبوبیت آنها آشنا شوید. اما نکات مهمی در مورد نرم کننده های پارچه وجود دارد که باید به آنها توجه داشته باشید:

مزایا استفاده از نرم کننده پارچه

لباس ها را نرم می کنند؛ به گونه ای که پوشاک بعد از استفاده از آنها نرم و راحت می شوند.

نرم کننده - تهیه نرم کننده لباس خانگی
چین و چروک لباس ها را کاهش می دهند؛ لذا راحت تر و سریع تر اتو می گردند.
الکتریسیته ساکن لباس ها را کاهش می دهند و از پارگی و سایش آنها در هنگام شستشو جلوگیری می کنند.
بیشتر نرم کننده های پارچه معطر هستند؛ بنابراین باعث خوشبو شدن لباس های شسته شده می شوند.

معایب استفاده از نرم کننده پارچه

قابلیت جذب اقلام خاص مانند حوله ها را کاهش می دهند.
نرم کننده های پارچه به مرور روی لباس ها جمع می شوند؛ به همین دلیل مانع نفوذ آب و مواد شوینده به لباس ها می گردند. بنابراین اگر در هنگام شستن لباس ها متوجه تمیز نشدن آنها شدید؛ احتمالاً به دلیل تجمع نرم کننده ها روی آنها باشد.
اگر نرم کننده ها با خوشبو کننده های مصنوعی، خوشبو شده باشند؛ ممکن است باعث ایجاد سردرد و مشکلات تنفسی شوند.

نکاتی در مورد نرم کننده های پارچه

هرگز نرم کننده پارچه را مستقیماً روی لباس ها نریزید. همیشه آنها را به محفظه پخش کن نرم کننده ماشین لباسشویی اضافه کنید. چنانچه نرم کننده های پارچه به صورت مستقیم با لباس ها تماس پیدا کنند؛ ممکن است به پارچه آنها نفوذ کرده و موجب آسیب رساندنشان شوند.
نرم کننده های پارچه را در دمای اتاق و دور از نور مستقیم آفتاب نگهداری کنید؛ در غیر این صورت ممکن است غلیظ شوند.
همیشه محفظه پخش کن نرم کننده ماشین لباسشویی را تمیز کنید. با این کار مطمئن می شوید که توده های نرم کننده روی لباس ها جمع نمی شوند.
هرگز نرم کننده را در هنگام شستشوی لباس ها به ماشین لباسشویی اضافه نکنید؛ در این صورت تمام نرم کننده با پساب شستشو هدر می رود. باید نرم کننده را در هنگام آبکشی لباس ها به ماشین لباسشویی بیافزایید.

ریختن نرم کننده در مخزن لباسشویی - تهیه نرم کننده لباس خانگی

سوالات متداول

آیا باید در هنگام شستن ملحفه ها از نرم کننده پارچه استفاده کرد؟

بله استفاده از نرم کننده پارچه در هنگام شستن ملحفه ها نه تنها جلوه ای تر و تازه به آنها می بخشد، بلکه آنها را برای خواب نیز ایده آل می کند. البته می توانید به جای نرم کننده پارچه از گزینه های جایگزین آن هم برای نرم کردن ملحفه ها استفاده نمایید.

اما از آنجاییکه نرم کننده پارچه خاصیت جاذب پارچه ها را کاهش می دهد؛ لذا برای کسانیکه شب ها زیاد عرق می کنند مناسب نیست. در عوض می توانید از یک توپ پشمی دست ساز یا سرکه تقطیری سفید بهره بگیرید.

آیا نرم کننده پارچه برای ماشین لباسشویی ضرر دارد؟

اگر می خواهید از ماشین لباسشویی گران قیمت خود محافظت کنید و یا تمای دارید طول عمر آنها را افزایش دهید؛ بهتر است از نرم کننده های مایع لباس استفاده نکنید. اکثر نرم کننده های مایع معمولی بر پایه مواد نفتی هستند و حاوی چربی های حیوانی می باشند که منافذ و لوله های ماشین لباسشویی را مسدود می کنند. در ضمن به رشد کپک ها نیز منجر می‌گردند.

تا چه اندازه می توان از نرم کننده پارچه استفاده نمود؟

بر روی بسته بندی برخی از نرم کننده های پارچه میزان استفاده از آنها ذکر شده است. این مقدار به برند نرم کننده بستگی دارد. برای بعضی از ماشین های لباسشویی بایستی از نصف مقدار توصیه شده مایع نرم کننده استفاده کرد.

سخن آخر

در این مطلب 11 نرم کننده با مواد طبیع را به شما آموزش دادیم.  از این نرم کننده ها برای جلوگیری از به خطر انداختن واکنش های پوستی استفاده کنید. مواد اولیه آنها بسیار ساده هستند و هزینه زیادی ندارند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

11 شهریور 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *