افتتاح حساب ترکیه
پاک کردن آدامس از روی لباس

پاک کردن آدامس از روی لباس با وجود ضدحالی که در لحظه اول به شما واد می کند بسیار ساده است. به توصیه های شادمگ در این زمینه عمل کنید آنوقت درک می کنید که براحتی می توان لکه آدامس را از روی هر نوع لباسی پاک کرد.

لکه آدامس روی لباس چگونه پاک می شود؟

مطمئنا چسبیدن لکه آدامس بر روی لباس، یکی از بدترین اتفاق هایی است که ممکن است برای کسی پیش بیایید. اما نکته امیدوارکننده این است که به روش های مختلفی می توان این لکه ایجاد شده از روی لباس را به راحتی پاک کرد. امروزه افراد هزینه های زیادی برای پاك كردن آدامس از لباس های گران قیمت خودشان می کنند، غافل از اینکه با چند ترفند ساده می توان لکه آدامس را از روی لباس پاک کرد.

برای اینکه بتوانیم به این سوال که چگونه آدامس را از روی لباس پاک کنیم پاسخ دهیم باید بگوییم که روش های مختلفی برای این کار وجود دارد. ما در ادامه به چند روش ساده و کاربردی پاک کردن لکه روی لباس که به کمک آن ها می توانید در خانه و بدون انجام هزینه های زیاد، لکه آدامس را پاک کنید، خواهیم پرداخت.

آدامس چسبیده به لباس تیره - پاک کردن آدامس از روی لباس

چگونه آدامس چسبیده به لباس را برداریم؟

سرکه داغ: دشمن آدامس

ابتدا روشی را معرفی می‌کنیم که با استفاده از ماده طبیعی و دسترس، سرکه، انجام می‌شود. برای اجرای این روش، کافی است یک فنجان سرکه را داخل مایکروویو یا روی بخار گرم کنید. نکته مهم این است که سرکه نیازی به جوش آمدن ندارد، بلکه باید فقط گرم شود. سپس یک مسواک را به سرکه گرم آغشته کنید و با آن روی آدامس بکشید. این فرآیند را تا جدا شدن کامل آدامس از لباس ادامه دهید. اگر نیاز شد، دوباره سرکه را گرم کنید. در پایان، لباس را برای حذف بوی سرکه بشویید.

اسپری مو  راه حل فوری برای برداشتن آدامس

روش بعدی که به شما معرفی می‌کنیم، استفاده از اسپری مو است. کافی است کمی اسپری مو را روی آدامس بریزید تا آدامس سفت شود. سپس، آدامس را به آرامی از روی لباس بکنید. ممکن است باید این فرآیند را چندین بار تکرار کنید تا آدامس کاملاً جدا شود. در نهایت، لباس را بشویید تا باقیمانده اسپری مو حذف شود.

اسپری مو برای پاک کردن لکه آدامس - پاک کردن آدامس از روی لباس

فریزر: روش طبیعی پاک کردن آدامس از روی لباس

اگر به دنبال یک روش طبیعی برای برداشتن آدامس هستید، استفاده از فریزر یک گزینه عالی است. کافی است لباسی که آدامس به آن چسبیده است را در یک کیسه فریزر بگذارید و چند ساعت آن را در فریزر نگه دارید. آدامس در دمای پایین منجمد شده و از روی لباس جدا می‌شود. از یک چاقوی کُند برای برداشتن آدامس منجمد استفاده کنید و مراقب باشید که در طی این فرآیند لباس شما آسیبی نبیند.

پاک کردن لکه مام روی لباس کار سختیه مخصوصا که روی لباس های مجلسی رد ناخوشایندی از لکه مام به وجود بیاید اما راه حل دارد.

روش های راحت و آسان رگلاژ درب‌ کابینت بدون نیاز به متخصص

یخ برای پاک کردن لکه آدامس - پاک کردن آدامس از روی لباس

نوار چسب

یکی دیگر از روش‌های موثر برای برداشتن آدامس، استفاده از نوار چسب است. یک تکه نوار چسب را بردارید و روی آدامس فشار دهید. سپس نوار چسب را به سرعت بکشید تا آدامس با آن بیرون بیاید. این فرآیند را تا حذف کامل آدامس از لباس تکرار کنید.

پاک کردن لکه روغن روی لباس یکی از مشکلاتی است که اکثر ما با آن روبرو شده‌ایم. به خصوص اگر اهل آشپزی باشید شانس اینکه لکه روغن روی لباس ما جا خوش کند بسیار زیاد است. روش های مختلف پاک کردن لکه روغن روی پارچه را به شما آموزش دادیم.

استفاده از مقوا برای لکه آدامس - پاک کردن آدامس از روی لباس

استفاده از بنزین و مایع فندک

یکی از روش‌های مفید برای جدا کردن آدامس از لباس، استفاده از بنزین است. این ماده شیمیایی، آدامس را حل می‌کند و رویه آن را نرم می‌کند، به گونه‌ای که با استفاده از یک چاقو یا مسواک، آدامس به راحتی از بین می‌رود. در حین استفاده از بنزین، باید با دقت عمل کرد چرا که این ماده قابل اشتعال است و اگر به میزان زیاد استفاده شود، می‌تواند خطرناک باشد. به همین دلیل، بهتر است فقط یک مقدار کم از آن را استفاده کنید.

بعد از حذف آدامس، لباس را با استفاده از شوینده‌های معمولی بشویید تا هرگونه بو یا رنگ باقی‌مانده از بنزین از بین برود. در صورتی که دسترسی به بنزین ندارید، می‌توانید از مایع فندک استفاده کنید. این مایع نیز خاصیت مشابهی دارد و به شکل موثری آدامس را حل می‌کند.

 کره‌ی بادام زمینی برای پاک کردن آدامس از روی لباس

تمام سطح آدامس را با کره‌ی بادام زمینی بپوشانید. به‌یاد‌ داشته‌ باشید که کره‌ی بادام زمینی به‌دلیل روغنی‌بودن می‌تواند سطح لباس یا پارچه‌ی شما را لکه کند. درصورت ایجاد لکه، می‌توانید این قسمت را با مواد شوینده بشویید.
با یک چاقوی کُند آدامس را جدا کنید. اگر تمام سطح آدامس را به کره آغشته کرده باشید، در این صورت آدامس مدت زیادی روی لباس باقی نمی‌ماند.
اجازه دهید تا آدامس نرم شود و خاصیت چسبندگی آن کاهش پیدا کند.
بعد از اینکه آدامس را جدا کردید، آن قسمت را با مواد لکه‌بَر بشویید و خشک کنید.

استفاده از مایع شوینده

راهکار دیگر برای برداشتن آدامس از لباس، استفاده از مایع شوینده است. برای این منظور، کافی است مقداری از مایع شوینده را روی قسمتی از لباس که آدامس به آن چسبیده است بریزید و با استفاده از مسواک، آدامس را به آرامی جدا کنید. این عمل باعث جدا شدن آدامس از لباس می‌شود. با استفاده از یک چاقوی کُند، باقی‌مانده آدامس را از لباس بردارید و سپس لباس را با استفاده از لباس‌شویی بشویید.

مایع لباسشویی برای پاک کردن لکه آدامس - پاک کردن آدامس از روی لباس

استفاده از آب جوش و بخار کتری

روش دیگری که می‌تواند در برداشتن آدامس از لباس کمک کند، استفاده از حرارت است. برای این منظور، می‌توانید قسمتی از لباس که آدامس به آن چسبیده است را در آب جوش قرار دهید. با کمک یک مسواک یا چاقو، آدامس را به آرامی بکنید. این فرآیند را تا زمانی که آدامس کاملا جدا شود، ادامه دهید. بعد از خشک کردن لباس، اگر لازم است، می‌توانید این فرآیند را تکرار کنید.

تمیز کردن آشپزخانه یا چند ترفند و ایده | سه سوته آشپزخونه رو مرتب کن

از جمله روش‌های مشابه دیگری که می‌توانید امتحان کنید، استفاده از بخار کتری است. برای این منظور، کافی است مقداری آب در داخل کتری بجوشانید و قسمتی از لباس که آدامس روی آن چسبیده را بالای دهانه کتری قرار دهید تا بخار مستقیما به آن برسد. بعد از نرم شدن آدامس، با استفاده از یک مسواک، آدامس را از لباس جدا کنید.

استفاده از اتو و مقوا برای پاک کردن آدامس از روی لباس

روش دیگر برای حذف آدامس از لباس، استفاده از اتو و یک تکه مقوا است. برای این کار، قسمتی از لباس که آدامس به آن چسبیده است را روی تکه مقوا قرار دهید و سپس آن قسمت را اتو کنید. با این کار، آدامس به مقوا می‌چسبد و از لباس جدا می‌شود. این فرآیند را تا جدا شدن کامل آدامس از لباس ادامه دهید.

اتو برای پاک کردن لکه آدامس - پاک کردن آدامس از روی لباس

استفاده از روغن نارنج

می‌توانید از روغن‌های تجاری که از پوست نارنج تهیه شده است استفاده کنید.مقداری روغن نارنج را روی دستمال یا اسفنج بریزید.سپس با استفاده از یک چاقوی کُند آدامس را از روی لباس بردارید.درنهایت لباس را با ماشین لباسشویی بشویید.

استفاده از اسپری روان‌کننده‌ی WD40

مقداری از WD40 (زنگ‌بَر و تمیزکننده) را روی آدامس اسپری کنید.با استفاده از دستمال یا مسواک آدامس را بردارید.لباس را بشویید.درنهایت لکه‌ی آدامس کاملا از بین می‌رود.

پاك كردن آدامس از روی انواع لباس

برای از بین بردن آدامس روی لباس روش های متفاوتی وجود دارد که در ادامه بر اساس جنس و رنگ لباس به بررسی آن ها می پردازیم.

پاک کردن آدامس از روی لباس رنگی

لکه آدامس ایجاد شده بر روی لباس های رنگی را هم می توانید به کمک روش هایی که برای پاک کردن آن بر روی لباس های سفید استفاده کردید، پاک کنید. بهترین روش برای این لباس ها، قرار دادن آن ها درون فریزر و یا کمک گرفتن از حرارت آب جوش است. بدین صورت بدون آن که رنگ لباس شما تغییری ایجاد کند یا به دلیل استفاده از مواد شیمیایی آسیبی ببیند، می توانید لکه ایجاد شده را به خوبی از بین ببرید.

آدامس چسبیده به لباس رنگی - پاک کردن آدامس از روی لباس

پاك كردن لکه ادامس روی لباس مشکی

اگر بر روی لباس مشکی شما آدامسی چسبیده باشد، می توانید از روش های مختلفی برای از بین بردن آن استفاده کنید. استفاده از یخ یا اتو کردن بهترین راه های از بین بردن آدامس است. مابقی راه ها برای پاك كردن آدامس از روي لباس مشکی می توانند باعث از بین رفتن رنگ مشکی لباس شما شوند. بعد از اینکه لکه آدامس ایجاد شده را رفع کردید، می توانید به سادگی لباس را بشویید تا مجددا به حالت قبلی خودش باز گردد.

پاک کردن آدامس از روی لباس سفید

گاهی پیش می اید که بر روی لباس های سفید شما هم لکه هایی ادامس ایجاد می شود.

برای از بین بردن این چنین لکه هایی می توانید از روش های مختلفی در خانه کمک بگیرید. استفاده از بنزین، الکل، یخ، سرکه و مایع لباسشویی بهترین راه هایی هستند که به پاك كردن لکه ادامس روی لباس سفید شما کمک فراوانی می کنند. فراموش نکنید که تا از بین روفت کامل لکه، باید مراحل هر کدام از روش ها را به خوبی انجام دهید.

تمیز کردن سینک ظرفشویی سه سوته با مواد خانگی و کم هزینه

پاک کردن آدامس از روی شلوار

یکی از لباس هایی که به وفور ممکن است لکه آدامس بر روی آن ایجاد شود، شلوارها هستند. شلوارها را نیز به مانند لباس ها می توان به روش های مختلفی از شر لکه آدامس، خلاص کرد. بهترین روش فریز کردن و یا قرار دادن یخ بر روی آدامس است. بدین صورت آدامس به خوبی سفت شده و بعد از ان می توان به کمک یک مسواک یا برس، به سادگی آدامس را از روی شلوار جدا کرد.

آدامس چسبیده به لباس - پاک کردن آدامس از روی لباس

پاك كردن ادامس روی پیراهن

روش های مختلفی وجود دارد که به کمک آن ها می توانید پاك كردن ادامس روی پیراهن را تجربه کنید. البته استفاده از این روش ها به جنس پیراهن شما نیز بسیار بستگی خواهد داشت. اگر احساس می کنید که مواد شیمیایی می توانند به پیراهن لطمه بزنند، می توانید از قالب یخ، فریز کردن و یا اتو کردن برای از بین بردن لکه آدامس ایجاد شده استفاده کنید.

پاك كردن آدامس از روی چادر مشكی

چادرهای مشکی نیز به کرات ممکن است به مشکل چسبیدن آدامس بر روی خود دچار شوند. برای پاك كردن لکه آدامس از روي چادر می توانید از بخارآب، جوشاندن، فریزر کردن، سرکه و … استفاده کنید. فراموش نکنید که استفاده از برخی مواد شیمیایی می تواند منجر آسیب رساندن به رنگ پارچه مشکی شما شوند. پس اگر می خواهید برای از بین بردن لکه آدامس روی چادر مشکی از مواد شیمیایی استفاده نمایید، در ابتدا کمی از ماده شیمیایی را بر روی قسمتی از چادر که در دید نیست بزنید.

پاک کردن آدامس از روی لباس چرم

گاهی ممکن است لکه آدامس بر روی لباس های چرم شما ایجاد شود. برای پاك كردن آدامس از روي چرم و از بین بردن آن می توانید ازیخ بهره ببرید. یخ را بر روی قسمتی از چرم که آدامس به آن چسبیده است، قرار بدهید. برای جلوگیری از آسیب رساندن یخ به لباس چرمی خود، می توانید یخ ها را درون کیسه پلاستیک گذاشته و به نحوی تنظیم کنید که بیشتر بر روی آدامس بوده و کمترین تماس را با لباس چرمی شما داشته باشد.

بعد از اینکه احساس کردید آدامس به خوبی سفت شد، می توانید به کمک مسواک، برس یا کارد کند، آدامس را از روی لباس چرمی خود جدا کنید. مراقب باشید تا به دلیل فشار بیش از حد، به بافت چرم آسیب نزنید. استفاده از کره بادوم زمینی و چسب نواری نیز می تواند به شما در برطرف کردن لکه آدامس از روی چرم، کمک کند.

سخن آخر

چسبیدن آدامس به لباس ها یکی از بدترین اتفاقی است که می تواند برای هر کسی بیفتد. شما می توانید با روش های مختلفی که اشاره شد لکه آدامس را از روی انواع لباس جدا کنید. برای اینکار تنها به چند وسیله ساده احتیاج خواهید داشت.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

9 مرداد 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *