افتتاح حساب ترکیه
انتخاب رنگ کابینت

انتخاب رنگ کابینت یکی از جذاب‌ترین و در عین حال، سخت‌ترین مراحلی است که در انتخاب کابینت آشپزخانه، انتظارتان را می‌کشد! این مطلب اصولی را در اختیار شما قرار می دهد که بهترین و لاکچری ترین رkگ برای کابینت را انتخاب کنید.

انتخاب رنگ دکوراسیون و کابینت آشپزخانه

اگر چه انتخاب رنگ دکوراسیون آشپزخانه و کابینت‌ها در ظاهر، آسان و شیرین می‌آید، اما انتخاب کابینت‌هایی که رنگ و سبک آن‌ها متناسب با دیزاین خانه و آشپزخانه و همچنین اندازه و سایز و میزان نورپردازی آشپزخانه کار چندان ساده‌ای نیست؛ همین طور زیباترین رنگ‌ها، ممکن است به مرور زمان شما را خسته نمایند و دلزده‌تان کنند و علی‌رغم هزینه‌ی زیادی که پرداخت کرده‌اید، بعد از مدتی تمایل داشته باشید کابینت‌های آشپزخانه‌تان را تعویض نمایید.

کابینت زرد - انتخاب رنگ کابینت

به همین دلیل است که بسیاری از افراد برای انتخاب رنگ و سبک کابینت‌های آشپزخانه، از طراحان و دیزاینرهای داخلی ساختمان کمک می‌گیرند تا انتخاب آگاهانه‌تری داشته باشند. اما نگران نباشید ما در این محتوا قصد داریم اصولی را به شما بیاموزیم تا بتوانید راحت‌تر رنگ کابینت‌ها و دیوارهای آشپزخانه‌تان را انتخاب کنید.

برای تمیز کردن کابینت ام دی اف ترفند های ساده ای وجود دارد؛ اما بهتر است هنگام انتخاب کابینت رنگ هایی را انتخاب کنید که کمتر آثار لکه را نشان دهند.

چرا باید به رنگ کابینت توجه کنیم

  • رنگ و طرح کابینت ها، بر روی دکوراسیون منزل شما اثر گذارند.
  • اولین چیزی است که در بدو ورود به آشپزخانه، در نظر افراد جلب توجه می کند.
  • رنگ کابینت ها باید با رنگ دیوارها یا کاغذ دیواری، پارکت و سرامیک ها هم خوانی داشته باشد.
  • کابینت ها غالبا همه ی فضای دیوار آشپزخانه یا بیشتر آن را، به خود اختصاص می دهند.
  • رنگ کابینت ها، مکمل دکوراسیون و لوازم منزل هستند

راهنمای انتخاب رنگ کابینت آشپزخانi

از انتخاب رنگ‌های ترند و مد سال، به صورت غالب بپرهیزید

در همین ابتدای کار بهتر است بگوییم که انتخاب رنگ‌های مد و تِرند سال، به همان سرعتی که جذاب هستند و در نظر بینده جلب توجه می‌کنند، از مُد هم می‌افتند و به زودی، مخاطب از دیدنش خسته می‌شود. خصوصا اگر منزلی دارید که آن را اجاره می‌دهید، سعی کنید از مدل کابینت آشپزخانه مد روز استفاده نکنید؛ زیرا همانطور که ذکر شد، این رنگ‌ها به سرعت از مُد می‌افتند و مجبور هستید، آن‌ها را برای مستاجرهای جدید تعویض نمایید. در چیدمان خانه های کوچک انتخاب رنگ کابینت از اهمیت بیشتری برخوردار است.

کابینت قرمز - انتخاب رنگ کابینت

طبق یک قاعده‌ی کلی، پیشنهاد می‌شود از کابینت‌هایی استفاده کنید که مدت‌ زمان بیشتری می‌توانند مُد باشند. با یک نگاه کلی می‌توان فهمید که کابینت‌های ساده که ابزار یراق‌های زینتی کمتری دارند، دوام بیشتری در آشپزخانه شما خواهند داشت و زیبایی خود را به مدت طولانی‌تری حفظ می‌کنند. بنابراین در اولین گام، پیشنهاد می‌کنیم از انتخاب مدل‌های عجیب و رنگ‌های خاص تا جای ممکن بپرهیزید و یا به اندازه‌ی محدود از آن‌ها استفاده کنید.

از رنگ‌هایی استفاده کنید که در انواع سبک های دکوراسیون داخلی بیشتر کاربرد دارند

در دکوراسیون منزل، رنگ‌های ساده کاربرد بیشتری نسبت به سایر رنگ‌ها دارند. در انتخاب رنگ کابینت ، سعی کنید ازین رنگ‌ها بیشتر استفاده کنید. به عنوان مثال، رنگ‌هایی مانند کرم، سفید، مشکی، قهوه‌ای، رنگ چوب ، بژ، خاکستری و رنگ‌های خانواده‌ خنثی، کاربرد بیشتری در دکوراسیون و چیدمان منزل دارند.

چند ایده جذاب برای چیدمان میز تلویزیون ؛ میز تلویزیون را کجای خانه بذاریم ؟

بهتر است یکی از رنگ‌هایی که در طراحی کابینت آشپزخانه‌تان مورد استفاده قرار می‌گیرد، یکی ازین رنگ‌ها باشد تا هم هارمونی و هماهنگی لازم بین اجزای منزل‌تان را راحت‌تر به وجود بیاورید و هم از رنگ‌هایی استفاده کرده باشید که با سلایق بیشتری جور و هماهنگ در می‌آیند.

سفید سرمه ای - انتخاب رنگ کابینت

از رنگ‌های خاص، به صورت محدود و جزئی استفاده کنید

استفاده از رنگ‌هایی که جلوه‌ی بیشتری دارند، جسارت خاصی می‌طلبد و اگر چه در وهله‌ی اول زیبایی بیشتری دارد و بسیار جلب توجه می‌نماید، اما همانطور که اشاره شد، استفاده‌ی افراط‌گونه از آن‌ها، باعث آزار ذهن و خستگی مخاطب می‌شود. استفاده از رنگ‌های خاص باید به صورت محدود و جزئی باشد تا باعث خستگی نشده و در صورتی که مشتری تمایل داشته باشد، بتواند با تعویض آن‌ها، رنگ دکوراسیون را به شکل دیگری تغییر دهد و با این روش، تغییر و تحول در چیدمان منزل‌ ایجاد کند.

کابینت سرمه ای - انتخاب رنگ کابینت

اگر تمایل دارید دکوراسیون آشپزخانه‌تان رنگ قرمز داشته باشد، تنها قسمت‌هایی از کابینت‌های آشپزخانه را به رنگ قرمز انتخاب کنید. به عنوان نمونه، از کابینت‌های سفید رنگ استفاده کنید و دستگیره‌های کابینت و قسمت‌های کوچکی از دکور آشپزخانه و یا یکی از کابینت‌های دکوری یا طاقچه‌ای را به رنگ قرمز انتخاب کنید. با این روش، هر گاه که از رنگ قرمز خسته شدید، می‌توانید به راحتی و با صرف هزینه‌ی اندک، رنگ دیگری را جایگزین آن کنید و با این روش، تغییرات زیبا و متنوعی در آشپزخانه ایجاد کنید.

اگر فضای آشپزخانه‌تان کوچک است از رنگ‌های روشن و براق استفاده کنید

رنگ‌های روشن و خصوصا نمونه‌های براق آن، نور را بیشتر بازتاب می‌دهند. بازتاب نور بیشتر، باعث می‌شود فضای آشپزخانه روشن‌تر و دلبازتر به نظر برسد؛ چنانچه فضای آشپزخانه‌تان کوچک است یا فاقد پنجره است، نباید با انتخاب رنگ کابینت‌ تیره ، فضا را دلگیر‌ و بسته کنید.

در چنین آشپزخانه‌هایی، اگر تمایل به استفاده از رنگ‌های تیره دارید، باید به صورت محدود از رنگ‌های تیره استفاده کنید تا مانع بازتاب و انعکاس نور در فضای آشپزخانه نشوید و منجر به بزرگ نشان دادن آشپزخانه کوچک شود

یکی از بهترین کابینت‌ها برای آشپزخانه‌های کوچک و کم‌نور، کابینت هایگلاس سفید است. این کابینت به دلیل آنکه بسیار براق است و همانند شیشه و آینه، نور را منعکس می‌کند مثل یک منبع نوری، فضای آشپزخانه را روشن‌ می‌نماید و باعث می‌شود آشپزخانه‌تان بزرگتر از ابعاد اصلی‌اش به نظر برسد.

کابینت کرم - انتخاب رنگ کابینت

فضای خوبی را در آشپزخانه به وجود بیاورید

آیا به دنبال این هستید که یک آشپزخانه گرم و صمیمی داشته باشید که پذیرای مهمان ها و اعضای خانواده باشد؟ یا این که می خواهید یک فضای تخصصی‌تر برای آشپزی تان فراهم کنید؟ هر کدام را که بخواهید، باید به سراغ رنگ کابینتی بروید تا این معنا و مفهوم را به دیگران انتقال دهد.

در واقع رنگی را انتخاب کنید که به شخصیت شما بیاید و انگیزه هایتان را بگوید. مثلاً آیا دوست دارید که آشپزخانه نماد این باشد که شما می توانید در این مکان طعم های مختلف آشپزی کنید. خب باید سعی کنید کمی رنگ های گرم برای روی کابینت های آشپزخانه به کار بگیرید‌ و قسمت هایی از آن را قرمز پررنگ کنید؛ اما اگر می خواهید یک فضای سنتی در آشپزخانه داشته باشید؛ باید به سراغ رنگ های کلاسیک یا کابینت های کاملا سفید بروید یا اینکه از رنگ چوب قهوه ای استفاده کنید.

چیدمان بوفه و نکاتی که باید در هر طبقه رعایت شود !

نقره ای - انتخاب رنگ کابینت

از رنگ‌های خنثی، بیشتر استفاده کنید.

رنگ‌های خنثی، یک ویژگی متمایز و بسیار جالب توجه دارند و آن هم قدرت تطبیق و هماهنگی با سایر رنگ‌هاست؛ بنابراین بسیار منطقی است اگر یکی از رنگ‌های کابینت‌ آشپزخانه‌تان، یک رنگ خنثی باشد.

کابینت سفید طوسی - انتخاب رنگ کابینت

رنگ‌های خنثی، رنگ‌های روشن خانواده‌های رنگی را شامل می‌شود. به عنوان مثال، کرم ، سفید، خاکستری روشن و بژ، در گروه خانواده‌ی رنگ‌های خنثی به حساب می‌آیند.

به محیط اطراف و دکوراسیون داخلی منزل توجه کنید

فارغ از آن که چه چیزی زیباست و چه چیزی را دوست دارید، هماهنگی بین اجزای کلی خانه را نباید از یاد ببرید.

اگر خانه‌ی شما دارای گچ‌بری‌های کلاسیک و نئوکلاسیک است، استفاده از کابینت مدرن چندان گزینه‌ی مناسبی برای آشپزخانه شما نیست و یا در مثالی دیگر، اگر بخش زیادی از تزئینات داخلی منزل شما چوبی است، بهتر است بخشی از کابینت آشپزخانه‌تان را نیز چوبی انتخاب کنید و یا دستکم، در انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه، رنگ قهوه‌ای و طرح چوب را در نظر بگیرید.

هماهنگی بین اجزای منزل، از اصلی‌ترین مواردی است که باعث می‌شود اجزای منزل‌تان زیبا به نظر برسند و باعث آرامش و حظ بصری در نگاه بیننده شوند.

به رنگ دیوار‌ها و کف‌پوش آشپزخانه توجه کنید

یکی دیگر از آیتم‌های مهم که در انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه باید بدان توجه کرد، هماهنگی رنگ کابینت‌ها با رنگ دیوارها و رنگ کف‌پوش آشپزخانه است. اگر چه بیشتر دیوار آشپزخانه را کابینت‌ها می‌پوشانند اما هنوز هم سهم قابل توجهی از دیوارها، قابل دیدن هستند و کف آشپزخانه نیز، قسمتی از آشپزخانه است که قابل مشاهده بوده و سهم ویژه‌ای در انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه دارد.

به یاد داشته باشید کهبرچسب کابینت آشپزخانه هم یکی از بهترین روش ها برای نو کردن دکوراسیون آشپزخانه است. این روش می تواند با کمترین هزینه نمای آشپزخانه را عوض کرده و طرح نویی به کابینت ها بدهد.

کابینت باسی - انتخاب رنگ کابینت

اگر رنگ دیوار و کاشی آشپزخانه‌تان را نمی‌پسندید و یا رنگی که انتخاب می‌کنید در هماهنگی با این رنگ نیست، پیشنهاد می‌دهیم پس از اتمام کار، از کاشی بین کابینتی استفاده کنید.

کاشی بین کابینتی، انواعی از کاشی‌های زیبا و مستحکم هستند که طرح‌ها و مدل‌های جذاب‌تری نسبت به کاشی‌های معمولی آشپزخانه دارند و باعث زیبایی بیشتری در آشپزخانه می‌شود. علاوه بر این، استفاده از کاشی بین کابینتی، راهکار مناسبی است تا چنانچه از رنگ کاشی‌های آشپزخانه‌تان راضی نیستید، آن‌ها را بپوشانید.

جسور باشید و از انتخاب رنگ‌های خاص نهراسید

از رنگ‌هایی استفاده کنید که در زمره‌ی رنگ‌های رایج و نرمالی باشند که معمولا در دکوراسیون و چیدمان داخلی منزل به کار می‌روند، اما ابدا منظورمان این نیست که از رنگ‌ها و ترکیب رنگ‌های خاص و جدید استفاده نکنید. مادامی که ترکیب رنگ موردنظرتان، از حد افراط و تفریط عبور نکرده باشد و اعتدال و میانه‌روی را دستور کار خود قرار داده باشید، آشپزخانه، زیبایی خود را حفظ خواهد نمود و چه بسا منبع الهام نیز باشد.

به عنوان مثال، رنگ طلایی، یک رنگ بسیار قوی در چیدمان است و نباید به صورت افراطی و زیاد، مورد استفاده قرار بگیرد؛ اما استفاده محدود از رنگ طلایی و ترکیب آن با رنگ‌هایی مثل سفید، سیاه، خاکستری و قهوه‌ای، نه تنها زشت نیست بلکه به زیبایی چیدمان آشپزخانه نیز می‌افزاید و حالتی لوکس و اشرافی به آن می‌بخشد. می‌توانید کابینت‌های رنگ چوب را با دستگیره‌های طلایی یا برنجی ترکیب کنید و یا شیرآلات آشپزخانه‌تان را از رنگ طلایی انتخاب کنید.

اصول دکوراسیون مینیمال چیست ؟ | ایده هایی برای چیدمانی ساده و زیبا

استفاده محدود از رنگ‌هایی مانند نقره‌ای، مسی، طلایی، برنجی، قرمز، صورتی، آبی، مشکی، نوک مدادی و سایر رنگ‌هایی که انرژی بیشتری نسبت به رنگ‌های خنثی و ساده‌تر دارند، باعث می‌شود یک آشپزخانه منحصربفرد و لوکس داشته باشید که هم خودتان و هم میهمانان‌تان از دیدن آن لذت و حظ کافی ببرند.البته که استفاده از کاشی مشکی در آشپزخانه‌ هم خانه را شیک‌تر می‌کند.

هماهنگی رنگ

هماهنگی در ترکیب رنگ‌های خانه و آشپزخانه، تنها محدود به کابینت‌های آشپزخانه نمی‌شود؛ بلکه این اصل مهم، باید در جای‌جای منزل‌تان وجود داشته باشد.

یک دکوراسیون زیبا و نفیس، هر چند هم که گرانقیمت و جذاب باشد، اما اگر هماهنگی بین آن رعایت نشده باشد، زیبا نخواهد بود و حتی ممکن است آزار دهنده نیز باشد؛ همانطور که نت‌های موسیقی در کنار هم یک سمفونی یا یک موزیک زیبا را به وجود می‌آورند و حتی گرانبهاترین جواهرات هم، چنانچه نا به جا و ناهماهنگ در کنار هم قرار بگیرند، زشت و بدترکیب می‌شوند و توی ذوق بیننده می‌زنند.

کابینت سبز - انتخاب رنگ کابینت

کلاسیک یا مدرن ! مسئله این است

تنوع فانتزی رنگ و مدل در بخش مدرن کاملاً زیاد بوده و محدودیتی از این بابت ندارد اما یک نکته مهم برای انتخاب سبک کابینت‌ها نحوه گچ‌بری، نورگیر، ورودی و دیگر بخش‌های سازنده فضای خانه است. خانه‌هایی که در سبک قدیمی ساخته شده‌اند هارمونی کافی با کابینت‌‌های سبک مدرن را ندارند. اگر مایل به استفاده از کابینت‌های مدرن هستید باید حجم تغییرات و هزینه‌ خود را تا مقدار زیادتری افزایش دهید.

کابینت خوش رنگ - انتخاب رنگ کابینت

خانه‌هایی که در 10 سال گذشته ساخته یا مرمت شده‌اند با بهره بردن از نقشه‌های ساختمانی نوین، سبک ساختمان را به صورت کلی در حالت مدرن طراحی نموده‌اند. در این نوع از منازل می‌توان از سبک جدید و کلاسیک برای ساخت کابینت استفاده نمود. به‌طور مثال کمتر شدن استفاده از فرش‌ها و بکارگیری سرامیک در کف ساختمان می‌تواند موجب ایجاد هارمونی نقوش سرامیک کف و طرح روی کابینت شود. تحت چنین شرایطی، فضای کاملا متفاوت و لوکسی برای خانه خود خواهید داشت.

نوع چوب مصرفی کابینت

انتخاب نوع چوب در ساخت کابینت و کمد در فضای خانه بیشتر بر روی قیمت تمام شده و دوام کار تاثیر دارد. جنس ام‌دی‌اف، هایگلاس، ممبران، چوب طبیعی و پی‌وی‌سی از مهم‌ترین انواع مورد استفاده از ساخت کابینت هستند. شرکت‌های تولیدکننده انواع چوب به صورت دوره‌ای مدل‌‌های ساده و طرح‌دار را برای مشتریان به بازار عرضه می‌کنند.

کابینت چوبی - انتخاب رنگ کابینت

هر کدام از کدها که دارای طرفدار بیشتری باشد قطعاً تمدید می‌شود. به دلیل حجم استقبال همیشگی مردم از رنگ‌های خنثی، خط تولید چنین رنگ‌هایی به طور مداوم در حال کار کردن است. همچنین شما میتوانید با از افراد ماهر در این حوزه با توجه به نوع جنس مصرفی، برای ساخت دیگر بخش­های خانه مانند طراحی و ساخت کمد دیواری به سبک مدرن و کلاسیک بهره ببرید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

17 اردیبهشت 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *