افتتاح حساب ترکیه
تميز كردن چربی كابينت

تميز كردن چربی كابينت آشپزخانه از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا به علت پخت و پز زیاد این کابینت ها همیشه در معرض چربی و آلودگی قرار میگیرند. در صورتی که به نظافت روزانه نپردازید و چربی ها انباشته شوند، پاک کردن آن ها سخت خواهد شد. در این مقاله از شادمگ به شما یاد می دهیم چگونه این چربی های کهنه را از سطوح کابینت پاک کنید.

تميز كردن چربی كابينت و نظافت منظم کابینت آشپزخانه

ما به شما نکات زیادی در مورد نحوه پاک کردن لکه روغن از روی کابینت ارائه کردیم. اما برخی از روش‌های پیشگیری وجود دارند که از قبل تمیز کردن آشپزخانه باید آنها را انجام دهید:

نظافت آشپزخانه - تميز كردن چربی كابينت

 • هنگام پخت و پز، مرتباً دستان خود را بشویید. به این ترتیب، زمانی که مجبور هستید چیزی را از کابینت بردارید، چربی کمتری روی کابینت‌های آشپزخانه ایجاد می‌شود.
 • برای اینکه کابینت‌های آشپزخانه تمیز و بدون چربی باشند، هر هفته به تميز كردن چدن گاز و کمدها با یک پارچه نرم بپردازید. پارچه را رد آب گرم و صابون ظرفشویی آغشته کنید و به آرامی روی تمام سطوح آشپزخانه بمالید.
 • اگر بقیه قسمت‌های آشپزخانه تمیز باشند، شستشوی کابینت‌ها راحت‌ تر خواهند بود. با استفاده از سایر نکات تمیز کردن می‌توانید آشپزخانه بدون چربی داشته باشید.

روش های تميز كردن چربی كابينت

پاک کردن چربی کابینت با آب و دستمال مرطوب

معمولاً تمیز کردن کابینت هایگلاس و گلاس و کابینت‌هایی که شامل روکش محافظ و ضدآب هستند، بسیار آسان است. شما می‌توانید لکه چربی روی کابینت را به سادگی با کمک یک دستمال نخیِ مرطوب پاک کنید. با این حال به یاد داشته باشید که لکه چربی تازه، بهتر از لکه کهنه پاک می‌شود.

پیش از هر چیز به یاد داشته باشید که در تمیز کردن لکه چربی کابینت از اسکاچ یا سیم ظرف‌شویی استفاده نکنید. این وسایل باعث ایجاد خراش روی کابینت می‌شوند. بنابراین شما می‌توانید به جای استفاده از دستمال مرطوب، از حوله یا اسفنج نیز استفاده نمایید.

اما به یاد داشته باشید که اسفنج خیس نباشد. رطوبت دستمال یا اسفنج کافی است و کابینت نباید خیس شود. در واقع رطوبت نه تنها باعث ایجاد دوباره لکه آب می‌شود، بلکه به جنس و بافت کابینت آسیب جدی می‌رساند.

توصیه می‌کنیم در پایان، حتماً از یک حوله خشک استفاده کنید و رد دستمال مرطوب روی کابینت را پاک کنید. در این صورت کابینت شما شفاف، تمیز و فاقد هر گونه لکه چربی خواهد بود و لکه آب نیز روی کابینت باقی نخواهد ماند.

شما می توانید با کمک برچسب کابینت آشپزخانه تان را نو نوار کنید.

پاک کردن لکه ی کابینت - تميز كردن چربی كابينت

تميز كردن چربی كابينت با سرکه سفید و آب

سرکه سفید یکی از روش‌های ساده برای براق کردن کابینت و کاشی آشپزخانه است. اما در مقایسه با ترکیبات و شوینده‌های شیمیایی، سرکه سفید نه تنها باعث ایجاد حساسیت نمی‌شود، بلکه به محیط زیست نیز آسیب نمی‌رساند.

به منظور پاک کردن چربی کابینت، شما می‌توانید مقداری سرکه سفید را به کمی آب ترکیب کنید تا از غلظت آن کم شود. سپس این ترکیب را داخل بطری اسپری بریزید تا بتوانید به سادگی برای تمیز کردن کابینت از آن بهره‌مند شوید.

رفع بوی بد فاضلاب آشپزخانه و سینک بدون نیاز به لوله باز کن های صنعتی

در صورتی که آب ولرم را با سرکه سفید مخلوط کنید، نتیجه بهتری حاصل می‌شود، چرا که لکه چربی کابینت در تماس با آب داغ یا ولرم بهتر پاک می‌شود. پس از اسپری ترکیب سرکه سفید و آب ولرم، کابینت را با یک حوله تمیز و خشک، کاملاً پاک کنید تا اثری از قطرات سرکه و لکه چربی روی کابینت باقی نماند.

تمیز کردن لکه روغن با پارچه میکروفایبر

یک پارچه میکروفیبر بهتر از دستمال کاغذی یا دستمال ظرفشویی، لکه روغن روی کابینت‌ها را تمیز می‌کند. یک پارچه میکروفیبر فوق العاده جاذب و دارای بار منفی است، بنابراین چربی با بار مثبت را جذب می‌کند. از پارچه میکروفیبر همراه با سرکه استفاده کنید.

با احتیاط  و با حرکات دایره‌ ای پارچه را روی کابینت مالش دهید تا چربی از بین برود. پس از کمی تمرین، پاک کردن لکه روغن از کابینت آشپزخانه با این کار بسیار آسان‌تر خواهد بود. شستشوی پارچه میکروفیبر در هر بار استفاده از آن ضروری است.

تمیز کردن کابینت هایگلاس - تميز كردن چربی كابينت

تميز كردن چربی كابينت با خمیر جوش شیرین

یکی از روش‌های ساده پاک کردن چربی از کابینت، با استفاده از خمیر جوش شیرین است. خمیر جوش شیرین یکی از پاک‌کننده‌های قوی چربی محسوب می‌شود. لازم به ذکر است که این ترکیب نیز نه تنها باعث حساسیت نمی‌شود، بلکه به محیط زیست نیز آسیب نمی‌رساند.

مقداری جوش شیرین را با کمی آب مخلوط کنید تا خمیر حاصل شود. توصیه می‌کنیم این خمیر را به تمام سطوح کابینت نزنید و تنها آن را روی لکه‌های قدیمی روغن و چربی کابینت قرار دهید. سپس تا ۱۰ دقیقه صبر کنید تا خمیر جوش شیرین کاملاً خشک شود.

شما می‌توانید خمیر را با یک دستمال خشک از روی کابینت پاک کنید. توصیه می‌کنیم از ابزاری همچون قاشق و چاقو استفاده کنید، چرا که ممکن است روی سطح کابینت یا حتی روکش کابینت، خط و خراش ایجاد شود.

پس از پاک کردن خمیر خشک شده جوش شیرین از روی کابینت، یک دستمال مرطوب بردارید و تمام کابینت را پاک کنید تا لکه‌های احتمالی و حتی جای خمیر جوش شیرین از سطح کابینت پاک شود. در پایان با کمک یک حوله خشک، تمام کابینت را از رطوبت و لکه‌ی آب کاملاً پاک کنید تا کابینت فاقد هر گونه لکه آب و چربی شود و همانند روز اول بدرخشد.

صابون ظرفشویی و آب داغ برای پاک کردن چربی

بسیاری از صابون‌های ظرفشویی چربی را به سرعت و به راحتی از بین می‌برند. این بدان معناست که ما می‌توانیم با خیال راحت با تهیه مخلوطی از صابون ظرفشویی و آب داغ برای تمیز کردن کابینت و همچنین بسیاری از وسایل دیگر در آشپزخانه استفاده کنیم. با این حال از آب زیاد استفاده نکنید زیرا می‌تواند در حین تمیز کردن به داخل چوب نفوذ کند و به آن آسیب برساند.

صابون و آب گرم را در یک کاسه کوچک مخلوط کنید تا مخلوط کف کند. مطمئن شوید که پارچه میکروفیبر مرطوب است. پارچه را را به آرامی روی کابینت مالش دهید تا بدون خراشیدگی چوب از شر چربی خلاص شوید. بعد از چند دقیقه باید یک کابینت آشپزخانه بسیار تمیز داشته باشید. اگر در خانه صابون ظرفشویی ندارید، می‌توانید شامپو یا صابون مایع را جایگزین کرد.

تمیز کردن بطری شیشه ای و پلاستیکی با ساده ترین تکنیک | شیشه آبلیمو و آبغوره رو خیلی راحت تمیز کن

تمیز کردن کابینت چوبی - تميز كردن چربی كابينت

تميز كردن چربی كابينت با خمیر دندان

توصیه می‌کنیم همیشه از خمیر دندان برای پاک کردن کابینت استفاده نکنید. اما در صورتی که می‌خواهید لکه روغن قدیمی و ماندگاری را کاملاً پاک کنید، استفاده از خمیر دندان انتخاب مناسبی خواهد بود. با این حال در این روش شما به حوله و دستمال مرطوب نیز نیاز دارید.

به یاد داشته باشید که تمام کابینت را با خمیردندان پاک نکنید. تنها برای پاک کردن لکه چربی از روی کابینت می‌توانید از مقداری خمیردندان بهره‌مند شوید. در این صورت مقداری خمیردندان روی لکه چربی کابینت قرار دهید و تا ۵ دقیقه صبر کنید.

سپس با کمک یک اسفنج مرطوب، خمیردندان را از سطح کابینت پاک کنید. این روش کارآمدی برای پاک کردن لکه چربی و روغن روی سطوح شفافی همچون کابینت خواهد بود. توصیه می‌کنیم در مرحله پایانی از یک حوله تمیز به منظور پاک کردن اثر لکه آب و خمیر دندان و تمیز کردن باقی سطوح کابینت استفاده کنید.

از بین بردن لکه روغن با آمونیاک و چربی‌زدا

ما آمونیاک را در بسیاری از محصولات خانگی و پاک کننده‌های شیمیایی داریم. وقتی آمونیاک را با چربی‌ زدا مخلوط می‌کنید تبدیل به صابون می‌شود. بار دیگر نیز برای پاک کردن لکه روغن از روی کابینت، پارچه میکروفیبر را با مخلوطی از چربی‌ زدا و آمونیاک خیس کنید. مطمئن شوید که به آرامی و با دقت روی کابینت‌ها مالش می‌دهید.

چربی‌ زدا باید با آمونیاک ترکیب شود و در عرض چند ثانیه از کابینت جدا شود. پس از پاک شدن چربی، کابینت آشپزخانه تمیز خواهد شد. هنگام استفاده از آمونیاک مراقب باشید. از آمونیاک زیاد استفاده نکنید و آن را با سفید کننده ترکیب نکنید زیرا خطرناک خواهد بود.

پاک کردن چربی های کابینت - تميز كردن چربی كابينت

تميز كردن چربی كابينتبا آب‌لیمو و سرکه سفید

گاهی اوقات ترکیب دو پاک‌کننده طبیعی و قوی، به پاک‌ کردن سریع انواع لکه روی کابینت کمک بسزایی می‌کند. با این حال باز هم تأکید می‌کنیم که سطح کابینت را هرگز خیس نکنید. برای تهیه این پاک‌کننده طبیعی چربی کابینت، مقداری آب‌لیمو و سرکه سفید را با یکدیگر مخلوط کنید و آن را داخل بطری اسپری بریزید.

این ترکیب را به تمام سطوح کابینت بزنید، چرا که سرکه سفید و آب‌لیمو نه تنها به پاک کردن لکه چربی کابینت کمک بسزایی می‌کنند، بلکه باعث تمیز و براق شدن کابینت می‌شوند. پس از اسپری ترکیب سرکه سفید و آب‌لیمو، توصیه می‌کنیم کابینت را با کمک یک حوله، تمیز و خشک نمایید تا فاقد هر گونه لکه چربی، غذا و دوده گردد.

پاک کردن لکه روغن با آرد

آرد نیز یک پاک کننده خانگی فوق العاده است. حتی می‌توانید به جای استفاده از مواد شیمیایی مضر، از آرد برای تمیز کردن چربی‌های روی کابینت‌های آشپزخانه استفاده کنید. وقتی لکه چربی تازه است، مقداری آرد روی آن بپاشید. وقتی آرد خشک شد در جذب رطوبت عالی عمل می‌کند. صبر کنید تا روغن جذب شود و سپس می‌توانید مخلوط آرد و روغن را بدون هیچ مشکلی پاک کنید. اگر می‌خواهید چربی را فورا دور بریزید، از دستمال کاغذی خشک استفاده کنید.

آموزش مرحله به مرحله نوبت دهی اینترنتی تعویض پلاک ؛ بدون دردسر و آسان

پاک کردن چربی از روی کابینت فلزی ، فقط با کمی شامپو فرش

کابینت‌های فلزی یکی از پرکاربردترین انواع کابینت هستند که قیمت مناسب‌تری هم دارند. برای تمیز کردن لکه‌های چربی از روی کابینت‌های فلزی ابتدا باید گرد و خاک روی سطوح کابینت را پاک کنید. سپس با یک دستمال آغشته به الکل، چربی‌های روی کابینت را از بین ببرید. در مرحله بعد با استفاده از یک دستمال مرطوب، الکل روی سطوح کابینت را پاک کرده و با یک دستمال دیگر کابینت‌ها را خشک کنید. چربی‌های روی کابینت‌های فلزی با استفاده از الکل در سریع‌ترین زمان ممکن پاک می‌شوند.

تمیز کردن کابینت سفید - تميز كردن چربی كابينت

شامپو فرش یکی دیگر از محلول‌هایی است که برای پاک کردن چربی روی کابینت‌های فلزی کاربرد دارد. برای این کار مقداری از شامپو فرش را با آب مخلوط کنید و با استفاده از یک اسفنج، چربی روی سطوح کابینت را از بین ببرید. با توجه به اینکه کابینت‌های فلزی قابلیت زنگ زدن دارند، باید حتما پس از شست‌وشو با یک دستمال مخصوص خشک شوند. همچنین برای پاک کردن چربی‌های روی کابینت فلزی و یراق آلات کابینت مانند دستگیره هرگز از سیم ظرفشویی استفاده نکنید تا خش نیفتند.

پاک کردن چربی از روی کابینت رنگ شده با رنگ روغن

کابینت‌های رنگ شده نسبت به کابینت‌های چوبی دوام بیشتری دارند؛ از این رو برای پاک کردن چربی از روی کابینت های رنگ شده مانند زمانی که اقدام به تمیز کردن دیوار رنگ روغن می‌کنید، می‌توان از مواد شوینده قوی نیز استفاده کرد:

 • همه مواد ذکر شده برای پاک کردن چربی از روی کابینت چوبی را می‌توانید برای کابینت‌های رنگ شده با رنگ روغنی نیز استفاده کنید.
 • کابینت‌های رنگ شده با رنگ روغنی را می‌توانید بدون نگرانی با مواد شوینده چند منظوره غیر اسیدی نیستند، تمیز کنید. این مواد شوینده معمولا در سوپر مارکت‌ها موجود بوده و به راحتی قابل تهیه هستند.
 • مواد شوینده را روی سطوح چربی اسپری کرده و سپس با اسکاچ یا دستمال، روی لکه‌های چربی بکشید تا از بین برود.

چربی زدایی - تميز كردن چربی كابينت

نکاتی برای رفع لکه های چربی

 1. حداقل هر دو هفته یک بار هود آشپزخانه خود را تمیز کنید تا از جمع شدن لکه های چربی و خاک بر روی آن جلوگیری شود .
 2. در حالت ایده آل فیلتر هود باید ماهی یک بار تمیز شود .
 3. برخی از فیلتر ها را می ‎توان در ماشین ظرفشویی شستشو داد .
 4. در حین پخت و پز تا جای ممکن ، قابلمه و ماهی تابه را با درشان بپوشانید و دستان چرب خود را به کابینت های اشپزخانه نمالید .
 5. برای تمیز کردن سطوح فلزی از برس های سخت و سیمی و حتی اسفنج های زبر استفاده نکنید زیرا سبب خراشیده شدن سطوح فلزی می شود.
 6. برای رهایی از شر لکه های روی دیوار لکه ها را سریع پاک کنید .
 7. برای پاک کردن سطوح که جای اثر انگشت دارد، از یک پاک کننده غیر کلریدی استفاده کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: شادی همتی

آخرین بروز رسانی

17 اردیبهشت 1402

بروز رسانی توسط

شادی همتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *