گردگیری - تمیز کردن آشپزخانه

تمیز کردن آشپزخانه در این روزهایی که مرتب به خانه شما مهمان رفت و آمد می کند بسیار به کارتان می آید. شما می توانید با استفاده از این فوت و فن های شادمگ تا مهمانها وارد خانه نشده، آشپزخانه را مرتب کنید.

تمیز کردن آشپزخانه

آشپزخانه یکی از پرترددترین قسمت‌های خانه و جایی است که در آن، غذایتان را آماده می‌کنید. بنابراین تمیز و مرتب‌کردن منظم آن، از گردگیری خانه و قسمت‌های دیگر خانه اهمیت بیشتری دارد. تمیز کردن روزانه تمام سطوح، کار دشواری است، به‌ویژه وقتی برنامه فشرده‌ای داریم و زمان کافی برای این کار را نداریم.

تمیز کردن کانتر - تمیز کردن آشپزخانه

نکات و ترفندهای تمیز کردن آشپزخانه را که در این مقاله ارائه می‌دهیم، به شما کمک می‌کنند تا بتوانید در زمان کمتری چربی‌ها، بوی بد و آلودگی‌های موجود در آشپزخانه را از بین ببرید. اگر به طور مرتب به تمیز کردن گاز بپردازید، بخش مهمی از آشپزخانه تا همیشه تمیز خواهد ماند. با استفاده از ایده‌های زیر، می‌توانید روش‌های قدیمی نظافت را کنار بگذارید و آشپزخانه‌ای تمیز و درخشان داشته باشید.

حتما شما هم زنان خانه دار بسیاری را دیده اید که بخش عمده ای از زمان خود را درون آشپزخانه می گذارند و دائما در حال تمیز کردن آشپزخانه هستند. واقعیت این است که آشپزخانه جزء فضاهایی از خانه است که فعالیت های زیادی در آن انجام می شود و در نتیجه به سرعت کثیف و بی نظم می شود ولی ما در این مقاله شما را با روش های تمیز کردن آشپزخانه در کمترین زمان آشنا می کنیم.

تمیز کردن آشپزخانه یکی از قسمت های مهم در خانه تکانی نوروزی است. اگر شما هم جزو خانم ها کارمند هستید که زمان زیادی برای تمیز کردن آشپزخانه تان ندارید، پیشنهاد می کنیم این مقاله را بخوانید .

یادتان نرود شستن پرده زبرا آشپزخانه یکی از مهم ترین اصول تمیزی آشپزخانه است.

بعد از تمیز کردن آشپزخانه آن را تمیز نگه داریم

خیلی وقت ها زحمت تمیز کردن آشپزخانه را می کشیم و خیلی زود آن را مجدد کثیف تحویل می گیریم. با یک بار غذا درست کردن و خورده شدن غذا و کثیف شدن ظرف ها، انگار آشپزخانه از هم می پاشد. می بینیم که کابینت و سینک ظرفشویی از وسایل آشپزی و ظروف کثیف پر شده. در این میان گاز هم از لکه و روغن غذا بی نصیب نمانده و شما هم دیگر از کارهای آشپزی خسته شده اید.

تی کشیدن - تمیز کردن آشپزخانه

موضوع این است که تمام این کارها الان جمع شده و همین که به تمیز کردن این وضعیت فکر می کنیم دچار خستگی می شویم. پس چه بهتر که کارها را به نحوی انجام دهیم که اینطور روی هم تلنبار نشوند.

باید بدانید مورچه ها و حشرات موذی عاشق چربی هستند، پس شما با تمیز نگه داشتن گاز و آشپزخانه به از بین بردن مورچه و سوسک ها کمک بزرگی می کنید.

مراحل مهم تمیز کردن آشپزخانه

از فرصت استفاده کنید و به تمیز کردن آشپزخانه بپردازید

وقتی در حال آشپزی هستید در زمان هایی که دست شما خالی می شود ظرف های کثیف شده را کم کم بشویید. همینطور وسایلیی را که برای پخت غذا بیرون آورده اید سر جای خود برگردانید. در واقع زمانی آشپزی شما تمام می شود که کارهای حاشیه ای آن را انجام داده باشید. هیچوقت آشپزخانه را با وسایل و ظروف کثیف و از هم پاشیده بعد از پخت غذا رها نکنید. بعد از مدتی به این کار عادت کرده و بخشی از آشپزی شما می شود.

بعد از غذا به داد آشپزخانه برسید

شاید بعد از غذا خیلی سنگین شویم و حوصله رسیدگی به آشپزخانه را نداشته باشیم. اما همانطور که میدانید داشتن کمی تحرک به هضم غذا و سلامتی بدن کمک می کند. پس چه بهتر که با این عنوان از فرصت استفاده کنیم و ظرف های کثیف شده را فوری بشوییم. از طرفی اگر گاز کثیف شده، سریع تر آن را تمیز کنیم وگرنه لکه ها و چربی ها روی اجاق جا خوش میکنند و بعد به سختی و با کار بیشتری پاک می شوند.

آشپزخانه کثیف - تمیز کردن آشپزخانه

تمیز کردن آشپزخانه

چه بهتر که ظرف ها را داخل ظرفشویی ریخته تا خیس بخورند و در این زمان شما اجاق گاز را تمیز کنید. با این کار هم گاز سریع تر و راحت تر تمیز شده و هم ظرف ها راحت تر به شستشو می رسند. بعد از شستن ظرف ها هم سینک را تمیز کنید.

برای تمیز کردن آشپزخانه، هیچ کاری را به حال خود رها نکنید

سعی کنید هیچ کاری را به حال خود رها نکنید. حتی اگر به یخچال سر زدید و میوه خراب شده یا غذای مانده دیدید تکلیف آن را همانجا روشن کنید و به بعد موکول نکنید. اگر کف آشپزخانه هنگام کار کثیف شد همانجا آن را تمیز کنید. این فرستادن کار به زمان های بعدی کار روی کار می آورد و تمیز کردن را تبدیل به دغدغه می کند.

نحوه هواگیری شوفاژ با 7 گام ساده بدون نیاز به سرویس کار

تمیز کردن کف - تمیز کردن آشپزخانه

خیلی وقت ها کارها را با امید یک روز تعطیل رها کرده و مجبوریم تمام روز تعطیل را صرف کارهای نا تمام کنیم. آخر هم برخی کارها باقی می مانند و باز به یک روز تعطیل دیگر منتقل می شوند.

تمیز کردن آشپزخانه را با برنامه درست شروع کنید

اگر همیشه یا در اکثر اوقات توجه ویژه ای به تمیز ماندن آشپزخانه داشته باشید، زحمت تمیزی اساسی آن کم می شود. اما در کل تمیز کردن و برق انداختن آشپزخانه زحمت خودش را می طلبد و به راحتی قابل انجام نیست. وقتی یک روز تعطیل با آشپزخانه ای پر از کار مواجه می شویم نمی دانیم از کجا شروع کنیم و آشفته می شویم. پس بهتر است کارها را به ترتیبی پیش ببریم که تمیز کردن را برای ما ساده کند.

تمیز کردن - تمیز کردن آشپزخانه

قبل از اینکه به آشپزخانه حمل کنید، برنامه ای بریزید و طبق آن کارها را پیش ببرید. البته در نظر بگیرید که بعضی کارها لازم نیست هر هفته انجام شود بلکه می تواند ماهی یک بار یا فصلی یک بار باشد.

آشپزخانه را جمع کنید

شرط ابتدایی تمیز بودن هر آشپزخانه جمع و جور کردن و شستن ظرف ها می باشد. پس ابتدا تمام وسایل را سر جای خود قرار دهید و سپس اقدام به شستن ظرف ها کنید. قبل از شستن ظرف ها نیز تمام ظروف کثیف منزل را به سینک منتقل و برای شستشوی راحت تر بگذارید خیس بخورند.

تمیز و مرتب کردن آشپزخانه در 6 گام سریع

تمیز کردن اجاق گاز

با توجه به اینکه غذا روی گاز پخته می‌شود، اجاق گاز به سرعت چربی گرفته و کثیف می‌شود؛ برای اکثر مردم تمیز کردن گاز، چالش برانگیزترین بخش آشپزخانه ‌است؛ بنابراین اول از گاز شروع می‌کنیم و دستگیره‌ها، سر شعله‌ها، صفحه شعله‌ها و بخش چدنی روی شعله‌ها را به طور کامل تمیز می‌کنیم.

تمیز کردن گاز - تمیز کردن آشپزخانه

برای تمیز کردن اجاق گاز می‌توانید از پاک کننده‌های مخصوص سطوح یا چربی‌زداهایی که در بازار موجود هستند استفاده کنید؛ اما مجبور نیستید که حتماً از مواد شیمیایی برای تمیزکردن آن کمک بگیرید، بلکه به راحتی می‌توانید با موادی که در خانه به آن‌ها دسترسی دارید این کار را انجام دهید.

برخی از این مواد طبیعی عبارتند از:

 • محلول آب، سرکه و یک فرچه یا مسواک نرم؛
 •  مخلوط جوش شیرین، چند قطره آب و مایع ظرفشویی؛
 •  مخلوط جوش شیرین و لیمو؛

و در نهایت اگر هیچکدام در دسترس نبود، می‌توانید از آب‌جوش کمک بگیرید. قطعات اجاق گاز را جدا کرده و آن‌ها را درون ظرفی در آب جوش قرار دهید و صبر کنید تا سرد شود.

تمیز کردن داخل یخچال و فریزر

مرحله بعد تمیز کردن یخچال و فریزر است. در قدم اول بررسی کنید که مواد غذایی تاریخ گذشته و فاسد در یخچال نمانده باشد؛ بعد از آن تمام طبقات و کشوهای یخچال را یکی یکی ضدعفونی و تمیز کنید.

در صورتی که مواد غذایی در داخل یخچال ریخته باشد و به کف طبقات چسبیده باشد، می‌توانید یک دستمال را به محلول آب و مایع ظرفشویی آغشته کنید و همان نقطه را با آن تمیز کنید سپس با دستمال خشک؛ باقی‌مانده آن را پاک کنید.

تمیز کردن - تمیز کردن آشپزخانه

پاک کردن سطح وسایل

اکنون که درون یخچال تمیز شده، بهتر است به سراغ بخش بیرونی یخچال، ماکروویو، ماشین ظرفشویی و وسایلی از این دست برویم.

سطح بیرونی این وسایل عموما تمیز می‌ماند، صرفاً کافیست که دستمالی را به صورت افقی از بالا تا پایین آن‌ها بکشیم که گرد و غبار و ذراتی که به آن‌ها چسبیده است پاک شوند. در صورتی که لکه‌ای روی آن‌ها وجود داشت می‌توانید از کمی جوش شیرین برای تمیز کردن آن کمک بگیرید.

تمیز و مرتب کردن کابینت‌ها

نظافت کابینت‌ها و کشوها با توجه به اینکه مواد غذایی خشک و ظروف در این بخش‌ها نگهداری می‌شوند، می‌توانند محل تجمع حشرات و گرد وغبار باشند.

هرگز نباید ظروف کثیف را در کابینت‌ها قرار دهیم، بهتر است که هر وسیله‌ای را قبل از قرار دادن در کابینت بشوییم.

تمیز کردن در کابینت‌ها و کشوها

برای تمیز کردن کابینت‌ها در صورتی که به‌طور روتین آن‌ها را تمیز می‌کنید احتمالاً لک و چربی چندانی وجود نخواهند داشت و کار شما صرفاً با آب گرم و دستمال تمیز انجام می‌شود؛ اما در صورتی‌که کابینت‌ها چربی یا لکه گرفته باشند نیاز به تمیزکاری عمیق‌تری دارند. روش‌ها و موادی که برای تمیز کردن کابینت‌ها استفاده می‌شوند بسته به جنس کابینت متفاوت است. در ادامه به شیوه تمیزکردن چند نوع کابینت می‌پردازیم.

تمیز کردن کابینت - تمیز کردن آشپزخانه

تمیز کردن کابینت چوبی

برای پاک کردن چربی کابینت چوبی، می‌توانید از اسپری‌های تمیزکننده سطوح چوبی یا چند منظوره که به‌راحتی در هر فروشگاهی قابل خریداری است استفاده کنید؛ اما اگر شما هم تمایل به استفاده از مواد شیمیایی ندارید، می‌توانید از روش‌های زیر اقدام کنید:

با اسپری کردن مخلوط آب و سرکه و پاک کردن آن با کمک یک دستمال تمیز، چربی را از کابینت‌های چوبی آشپزخانه پاک کنید. دقت کنید که در این روش آب دوبرابر سرکه استفاده می‌شود.

برای تمیز کردن کابینت چوبی چرب می‌توانید از ترکیب آب و جوش شیرین یا میزان خیلی کمی مایع ظرفشویی محلول در مقدار زیادی آب استفاده کنید، اما تنها روشی که با اطمینان می‌توان گفت به کابینت‌های چوبی آشپزخانه شما آسیبی نمی‌زند؛ استفاده از محلول آب و سرکه است.

20 ایده ی جذاب تزیین انار برای مدرسه که بچه ها عاشقشن

اما این موضوع برای تمیز کردن کابینت ام دی اف چرب کمی متفاوت است؛ زیرا کابینت‌های ام دی اف نسبت به کابینت‌های چوبی مقاوم‌تر هستند و در اثر خیس شدن متورم نمی‌شود.

راحت‌ترین و رایج‌ترین روش تمیز کردن این کابینت‌ها اسپری مخصوص ام دی اف است که به راحتی چربی‌ها را از روی کابینت ام دی اف می‌زداید.در صورتی‌که این اسپری در دسترس نباشد می‌توانید از چند قطره شامپو فرش محلول در آب استفاده کنید و با کمک دستمال تمیز آغشته شده به محلول، کابینت را پاک کرده و با یک دستمال تمیز خشک، رطوبت باقی مانده روی آن را پاک کنید.

با روش قبل چربی روی کابینت ام دی اف پاک نشد می‌توانید کمی جوش شیرین، چند قطره آب و چند قطره روغن زیتون را مخلوط کنید و با کمک یک مسواک نرم از ماده به دست آمده برای پاک کردن چربی‌های عمیق‌تر استفاده کنید.

تمیز کردن کابینت فلزی

تمیز کردن کابینت فلزی از انواع دیگر ساده‌تر است. برای تمیز کردن چربی از روی این نوع کابینت می‌توانید از الکل کمک بگیرید و خیلی سریع و راحت لکه چربی‌ را از روی کابینت پاک کنید.

تمیز کردن اجاق - تمیز کردن آشپزخانه

تمیز کردن کابینت های گلاس

کابینت هایگلاس حساسیت بیشتری نسبت به مدل‌های چوبی و فلزی دارد و باید با دقت بیشتری به آن‌ها رسیدگی کنید. کمک گرفتن از محلول سرکه سفید و آب می‌تواند روش خوبی برای تمیز کردن این نوع از کابینت‌ها باشد.

دقت کنید که برای تمیز کردن کابینت هایگلاس از پارچه‌های نرم استفاده کنید؛ زیرا استفاده از پارچه زبر و خشن ممکن است باعث خش افتادن روی کابینت شود.

تمیز کردن هود

هود یکی از بخش‌هایی است که در معرض چربی بسیار است و در صورتی که به طور مرتب آن را تمیز نکنید در عملکرد آن اختلال ایجاد می‌شود.

تمیز کردن فر - تمیز کردن آشپزخانه

برای تمیز کردن چربی هود آشپزخانه می‌توانید از انواع پاک کننده سطوح کمک بگیرید یا در صورتی که تمایل دارید از مواد شیمیایی پرهیز کنید با کمک مخلوطی از سرکه، آب و جوش شیرین راحتی چربی‌ها را از روی آن پاک کنید.

در صورتی‌که هود آشپزخانه شما شیشه‌ای است با کمک شیشه پاک کن‌ها نیز می‌توانید به راحتی این کار انجام دهید.

اما این روش برای بخش بیرونی هود است، تمیز کردن فیلتر هود مهم‌ترین بخش آن است. این فیلترها جنس‌های مختلفی دارند که همه آن‌ها قابل تمیز کردن نیستند؛ محلولی از صابون مایع و جوش شیرین در مقدار زیادی آب درست کنید و فیلترهای آهنی و آلومینیومی را درون آن بگذارید و اجازه دهید فیلتر ۱۵ تا ۳۰ دقیقه درون محلول بماند و بعد از این زمان با برس یا فرچه آن را تمیز کنید؛ اما فیلترهای ذغالی و الیافی را نمی‌توان تمیز کرد و بعد از چند وقت باید آن‌ها را با یک فیلتر کاملاً نو جایگزین کنید.

تمیزکردن شیرآلات

تمیز کردن شیرآلات از مهمترین بخش‌های نظافت آشپزخانه است؛ زیرا ممکن است رسوب گرفته باشند و این مورد نه تنها بر عملکرد شیرآلات تاثیر منفی می‌گذارد، بلکه به زیبایی آن‌ها و زیبایی کلی آشپزخانه نیز لطمه می‌زند.

تمیز کردن شیرآلات - تمیز کردن آشپزخانه

برای تمیز کردن شیرآلات آشپزخانه می‌توانیم از پارچه آغشته به محلول آب و سرکه کمک بگیریم و این پارچه را ۳۰ تا ۶۰ دقیقه روی بخش‌های رسوب گرفته شیرآلات بگذاریم و در مرحله بعد با یک اسفنج یا مسواک مرطوب آن را تمیز کنیم؛ این روش را با آبلیمو نیز می‌توانیم انجام دهیم.

یک روش دیگر برای رسوب‌زدایی شیرآلات به این صورت است که مایع ظرفشویی را در آب حل کنیم و با کمک یک اسفنج نرم و مرطوب، محلول را به صورت دورانی بر روی رسوبات بکشیم و در نهایت با کمک مخلوط جوش شیرین و آب با کمک مسواک، رسوبات را از شیرآب جدا کنیم.

تمیز کردن سینک

در مرحله آخر این فرآیند به تمیز کردن سینک ظرفشویی می‌رسیم؛ برای تمیز کردن این بخش از آشپزخانه، مقداری مایع ظرفشویی را در آب گرم حل کرد و با استفاده از یک اسفنج یا برس سینک را بشویید؛ روش دیگر برای نظافت سینک این است که از کمی جوش شیرین کمک بگیرید و با یک اسفنج مرطوب یا برس سینک را به خوبی تمیز کنید. همین روش را با سرکه هم می‌توانید انجام دهید.

ظرف شستن - تمیز کردن آشپزخانه

مرحله اول پاک سازی 20 دقیقه ای آشپزخانه

اگر وضعیت شما هم مانند بسیاری از مادرانِ پُرمشغله باشد، فرزندتان حداقل یک وعده غذایی اش را در قسمت های مختلف آشپزخانه می خورد. در طول همین 20 دقیقه ای که او در حال خوردن ناهار یا صبحانه اش است، شما می توانید آشپزخانه را سریعا تمیز کنید و حالت بهداشتی تر و سالم تری به آشپزخانه بدهید .
– ابتدا پاک کننده های ضدعفونی کننده را روی همه سطوح سخت آشپزخانه اسپری کنید و اجازه بدهید که حدود 10 دقیقه روی این سطوح باقی بماند. سطوح سخت و مهم آشپزخانه عبارت اند از سینک ظرف شویی، پیشخوان مسطح در آشپزخانه های جدید و شیر های آب .
– در ادامه باید عملیات پاک سازی را برای یخچال هم انجام بدهید. این پاک سازی باید با دور ریختن غذا هایی که بیشتر از 2 روز در یخچال باقی مانده اند و همچنین مواد غذایی فاسدشده، شروع شود. همچنین میوه ها و سبزی های کپک زده هم باید دور ریخته شوند .
– اسفنج های مخصوص ظرف شویی در سینک هم باید تعویض شوند .

ایده های فوق العاده کاربردی برای نظم دادن به کمد لباس

– زباله ها باید به بیرون از خانه منتقل شوند و زباله دانی هم ضدعفونی شود . پس قبل از این که کیسه جدیدی را درون زباله دانی بگذارید، حتما این وسیله را ضدعفونی کنید. کیسه های زباله معمولا به راحتی نشت می کنند و درنتیجه باکتری ها می توانند در خود زباله دانی جمع شوند .
از فرزندتان بخواهید که وقتی غذا خوردنش را تمام کرد، ظرف غذایش را درون ظرف شویی بگذارد. حالا کف آشپزخانه را با استفاده از محصولات ضدعفونی کننده یا سرکه سفید تمیز کنید .

تمیز کردن - تمیز کردن آشپزخانه

مرحله دوم پاک سازی 20 دقیقه ای آشپزخانه

به نظر شما، آلوده ترین بخش آشپزخانه می تواند چه بخشی باشد؟ احتمالا شما می گویید که سینک ظرف شویی، اما آلوده ترین بخش معمولا زیر سینک ظرف شویی است . آخرین باری که این قسمت را تمیز کرده اید، یادتان هست؟ !
به گفته متخصصان، بیشتر افراد به سطوح در دیدرس توجه می کنند، اما کمتر فردی به زیر سینک ظرف شویی توجه نشان می دهد، درحالی که این بخش می تواند بسیار آلوده باشد. درواقع، قارچ ها می توانند در این قسمت تجمع کنند و درز هایی در این بخش وجود دارند که اساسا شانس آلودگی را افزایش می دهند.

همه وسایل موجود در کابینت زیر سینک ظرف شویی را بیرون بیاورید .
– لوله ها را به خوبی بررسی کنید تا مطمئن شوید که هیچ گونه نشتی در آن ها وجود ندارد. همچنین دیواره بیرونی لوله ها نباید آلوده به قارچ ها و ترکیبات دیگر باشد .
سطوح درون این بخش را با استفاده از پاک کننده های ضدعفونی کننده تمیز کنید .
– محصولات قدیمی و تاریخ گذشته را دور بریزید .
اگر با شکاف ها و درز های مختلف در این بخش از آشپزخانه مواجه شدید، حتما این درز ها را با کمک ترکیبات مناسب پُر کنید یا از افراد مجرب در این زمینه کمک بخواهید .

پاک کردن گرد و غبار

گردو غبار واقعا برای سلامتی ما مضر است و ما امروزه می دانیم که گردوغبارها، مهم ترین ترکیبات آلرژن در داخل خانه هستند. با این حال، بیشتر ما همچنان درون خانه را پُر می کنیم از انواع اشیای خانگی که همگی قابلیت بالایی در جذب گردوغبار ها دارند. اگر به سلامتی خودتان اهمیت می دهید، باید تعداد اشیای خانگی را کمتر کنید یا حداقل با این مشکل به درستی مقابله کنید .

دستمال کردن - تمیز کردن آشپزخانه

برای این کار باید 20 دقیقه وقت در نظر بگیرید و به تمامی اشیایی که در قسمت های مختلف خانه قرار گرفته اند و گردوغبار را به خودشان جذب می کنند، رسیدی کنید. مهم ترین اشیایی که گردوغبار های آلرژی زا را در سطوح مختلف خود جای می دهند، عبارت اند از :

 •  گل های ابریشمی و گیاهان مصنوعی
 •  روزنامه ها و مجله ها
 •  ماکت حیوانات، اسباب بازی ها و مجسمه های مختلف
 •  قاب های عکس و انواع اشیای خانگی

طبیعی است که فرزندتان به هیچ وجه نمی خواهد از اشیای مورد علاقه اش مانند ماکت حیوانات یا اسباب بازی ها دور بماند و همچنین خودتان هم هرگز راضی نخواهید شد که تابلو های نقاشی یا قاب های عکس را از خانه حذف کنید.

با این حال، بهتر است که تعداد اشیای خانگی را کمتر کنید و فقط مهم ترین اشیای مورد علاقه تان را در خانه باقی بگذارید. بدین ترتیب، گردوغبار و همین طور ترکیبات آلرژن کمتری در خانه شما جمع می شود .

پاک کردن چربی در آشپزخانه

برای پاک کردن روغن و چربی آشپزخانه ، مواد غذایی تازه ریخته شده روی اجاق، زدودن لکه های چربی داخل فر و شیشه آن، مخلوطی از مقدار مساوی جوش شیرین و نمک پودر با کمی آب تهیه کنید و با مالش به وسیله دستمال نرم، نقاط مورد نظر را پاک کنید .

تمیز کردن سطوح - تمیز کردن آشپزخانه

لکه های چربی قدیمی تر و چسبیده به اجاق، نیاز به زمان بیشتری دارند. برای زدودن آنها مقداری جوش شیرین را با کمی آب به صورت خمیر درآورید و روی نقاط مورد نظر بمالید و پس از چند ساعت با دستمال نرم و مرطوب تمیز کنید .

همچنین برای چربی و غذای سوخته و چسبیده به کف ظروف، آنها را با آب داغ خیس کنید و روی آنها مقدار کافی جوش شیرین خشک بپاشید. پس از یکی دو ساعت مواد سوخته به راحتی از ته ظرف جدا می شود.

روش سریع تر برای جدا کردن غذای سوخته از کف قابلمه های غیرآلومینیومی این است که مقداری آب در قابلمه بریزید و به آن یکی دو قاشق غذاخوری جوش شیرین اضافه کنید و روی اجاق، برای مدت کوتاهی به جوش بیاورید. دقت کنید که این روش برای ظروف آلومینیومی توصیه نمی شود زیرا می تواند باعث خوردگی این نوع ظروف شود .

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

14 فروردین 1402

بروز رسانی توسط

شادی همتی

2 دیدگاه

 • رقیه:

  خدایی عالی .نکته هایی که عالی کمک کرد.

  پاسخ
  • admin:

   سپاس از محبتتون، خوشحالیم که تونستیم کمک کنیم.

   پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *