مورچه - از بین بردن مورچه

از بین بردن مورچه همیشه کار سختی نیست، اما دغدغه ی بسیاری از خانم هاست. وجود مورچه در خانه بسیار آزار دهنده است و می تواند آسایش را از شما بگیرد. روش های سالمی هم وجود دارد تا از شر مورچه ها خلاص شوید. با شادمگ همراه شوید.

روش های از بین بردن مورچه

می خواهیم 10 روش برای خلاص شدن از مورچه ها را توضیح دهیم که براحتی و بدون استفاده از مواد سمی بتوانید مورچه ها را از بین ببرید. همانطور که قبلا در مورد جلوگیری از ورود حشرات به خانه روش هایی را در اختیارتان قرار دادیم.

قند - از بین بردن مورچه

در طول فصل مرطوب و یا آب و هوای بسیار گرم، مورچه ها و سوسک ها زیاد می شوند و وجود آنها در همسایگی خانه شما، رایج خواهد شد. این حقیقت که مورچه ها در گروه های تا یک میلیونی با هم زندگی می کنند، خلاص شدن از دست آنها را سخت می کند.

علاوه بر این، زمانیکه حشرات به خانه شما راه پیدا کنند، خطر گزش آنها و همچنین صدماتی که به وسایل شما وارد می شوند نیز وجود دارد. البته مقدار غذایی که به خاطر آلودگی ناشی از مورچه، باید دور بریزید را نباید فراموش کرد.

از آنجایی که مورچه ها علاقه زیادی به مواد غذایی دارند و بیشتر در آشپزخانه پیدا می شوند، به تمیز کردن آشپزخانه باید توجه بیشتری داشته باشید.

علت وجود مورچه زرد در خانه

خیلی مواقع پیدا شدن مورچه‌های زرد در خانه به دلیل ریخته شدن ذرات غذایی و یا مواد غذایی شیرین در اطراف خانه اتفاق می‌افتد.

اگر مسیر حرکت مورچه‌ها را دنبال کنید به احتمال زیاد اثری از مواد غذایی، شربت، روغن و یا موادی از این قبیل خواهید دید. معمولا این مورچه‌ها از طریق در در و پنجره‌ها وارد خانه می‌شوند و در محل‌های نزدیک به لوله‌های آب رفت و آمد می‌کنند.

سرعت تکثیر مورچه زرد در خانه بسیار بالاست و در صورت تماس با منبع مواد غذایی حتما آن‌ها را دور بریزید. چرا که مسمومیت را به دنبال خواهد داشت. همچنین برای پاکسازی خانه از مورچه‌های زرد، حتما از سموم مخصوص استفاده کنید.

مورچه ی پردار - از بین بردن مورچه

علت وجود مورچه قرمز در خانه

خیلی‌ها مورچه قرمز در خانه را نشانه تغییرات مطلوب در زندگی می‌دانند. مورچه قرمز انواع مختلفی دارد و خیلی سریع تکثیر پیدا می‌کند. پیدایش مورچه قرمز به دلیل وجود مواد غذایی، رطوبت، دمای بالا اتفاق می‌افتد و بطور کلی به دنبال شرایط بهتر برای زندگی هستند و بیشتر در آشپزخانه‌ها دیده می‌شوند.

علت وجود مورچه سیاه در خانه

مورچه‌های سیاه رایج‌ترین انواع مورچه در خانه هستند که معمولا از طریق بوی مواد غذایی و یا رطوبت به محیط خانه راه پیدا می‌کنند. بطور کلی سه عامل گرم شدن هوا، رطوبت و وجود ذرات غذایی از اصلی‌ترین عوامل پیدایش مورچه در خانه هستند.

علت وجود مورچه در خانه از نظر اسلام

معمولا مورچه‌ها برای جفت گیری لانه خود را ترک می‌کنند و از نظر اسلام نیز پیدایش مورچه در خانه معمولا به دلیل وجود ذرات غذایی یا رطوبت رخ می‌دهد.

اگر مورچه‌های سیاه بزرگی را در آشپزخانه خود می‌بینید، احتمالاً با آلودگی مورچه‌های نجاری سر و کار دارید. مورچه‌های نجار نسبت به مورچه‌های مزاحم دارای بیولوژی و رفتار‌های متفاوتی هستند.

بهترین مواد طبیعی برای از بین بردن مورچه

برخی از راه حل‌های طبیعی زیر مورچه‌ها را دفع می‌کنند و برخی دیگر آن‌ها را می‌کشد. با این که از کشتن مورچه‌ها خوشم نمی‌آید اما گاهی چاره‌ی دیگری ندارید. برای مثال، ممکن است مورچه‌های آتشینی که می‌توانند به کودک‌تان حمله کنند یا دیگر مورچه‌های سمی که گازشان درد زیادی دارد، در خانه‌تان لانه کرده باشند. انتخاب با شما است.

تمیز کردن مبل با جوش شیرین ترفندی ارزان اما حرفه ای

مورچه - از بین بردن مورچه

سرکه

سرکه مصارف زیادی در خانه‌داری دارد، اما می‌دانستید دفع‌کننده‌ی طبیعی مورچه است؟ بوی تند آن مورچه‌ها را از ورود به خانه و نابود کردن آشپزخانه‌تان بازمی‌دارد. هم‌چنین یکی از برترین راه‌های طبیعی برای خلاص شدن از شر مورچه‌های بالدار است و برای از بین بردن پشه‌ها مفید است.

برای درست کردن اسپری دفع‌کنندهی طبیعی مورچه، مقدار برابر آب و سرکه‌ی سفید را در یک بطری اسپری با هم مخلوط کنید. محلول سرکه را روی تمام نقاط ورودی مورچه‌ها و رد فرومونی آن‌ها بپاشید ، عامل شیمیایی که توسط مورچه‌ها ترشح می‌شود و دیگر مورچه‌ها آن را تشخیص داده شده و دنبال می‌کنند.
تا چند روز به محض خشک شدن سرکه، این کار را تکرار کنید. این کار مورچه‌ها را از ورود به آشپزخانه‌ی شما ناامید کرده و باعث می‌شود نقل مکان کنند.

دور کردن پشه از خانه  بدون نیاز به مواد شیمیایی و فقط با چند ترفند خانگی هم امکان پذیره. کافیست این روش ها را امتحان کنید.

آب صابون برای از بین بردن مورچه

آب صابون یکی از محبوب‌ترین و ساده‌ترین راه‌های دفع مورچه‌ها (و جیرجیرک‌ها) است. فقط یک بطری اسپری را با مقداری مایع ظرفشویی و آب گرم پر کنید. آب صابون مورچه‌ها را کشته و رد فرومون را از بین می‌برد. این روش فقط در صورت چند روز استفاده‌ی مداوم جواب می‌دهد.

آب لیمو

لیمو به روش‌های زیادی می‌تواند سلامت شما را ارتقا دهد اما به عنوان یک دفع‌کننده‌ی طبیعی مورچه عمل کند و عطر دلپذیر و تازه‌ای به خانه‌تان ببخشد.

آبلیمو - از بین بردن مورچه
برای آن‌که آشپزخانه و خانه‌تان را در برابر مورچه‌ها حفظ کنید، مقدار مساوی آب و آب لیمو را در فضای آن‌ها و درزها اسپری کنید. اسید موجود در لیمو حس جهت‌یابی مورچه‌ها را به هم می‌ریزد.

آب لیمو برای دفع مورچه‌های شکری هم مفید است.

گچ برای از بین بردن مورچه

شگفت‌آور است که مورچه‌ها از خطوط گچی عبور نمی‌کنند! هیچ کس دلیل آن را نمی‌داند، اما راه فوق‌العاده‌ای برای پایان دادن به هجوم مورچه‌ها است. تنها چیزی که لازم دارید مقداری گچ معمولی سفید است، پس اگر به وجود خطوط سفید اطراف محل مورد نظر اهمیت نمی‌دهید، آن‌ها را بکشید!

پودر بچه

پودر بچه هم می‌تواند مورچه‌ها را دور نگه دارد و اثری مانند گچ دارد. مقداری پودر بچه را در نقاط ورودی بریزید تا مسیر مورچه‌ها را مسدود کند.

خاک دیاتومه

خاک دیاتومه یک راه حل شگفت‌انگیز، چندمنظوره برای از بین بردن مورچه ها است که کمک می‌کند به صورت طبیعی مورچه‌ها و دیگر حشرات موذی مانند ساس، جیرجیرک، و کک را بکشیم.

رژه مورچه ها - از بین بردن مورچه

می‌توانید از خاک دیاتومه را بیرون از خانه و اطراف آن بپاشید، و هرجای داخل خانه که مورچه دیدید، با حفظ ایمنی استفاده کنید. خاک دیاتومه فورا مورچه‌ها را نمی‌کشد اما مشکل هجوم آن‌ها را طی چند روز حل می‌کند. این پودر نرم، لیپیدهای لایه‌ی خارجی براق پوسته‌ی حشرات را جذب می‌کند و باعث کم‌آبی آن‌ها و کشتن‌شان می‌شود.

یادتان باشد خاک دیاتومه را خیس نکنید، وگرنه فایده‌ای نخواهد داشت. پس اگر باران می‌بارد بهتر است دوباره در محوطه‌ی خارجی خاک بپاشید. همیشه از خاک دیاتومه‌ی خوراکی استفاده کنید زیرا اگر یکی از حیوانات خانگی‌تان بخواهد آن را بخورد، کاملا بی‌خطر است.

از بین بردن مورچه با طعمه مورچه‌ی بوریک اسید

مورچه‌ها با خوردن بوریک اسید می‌میرند، هم‌چنین این ماده مثل خاک دیاتومه به پوشش خارجی آن‌ها آسیب می‌زند. بوریک اسید یک ماده‌ی بلوری است که در محصولات دارویی گوناگون استفاده می‌شود. این ماده به صورت پودر تولید می‌شود و می‌توانید نزدیک ورودی‌ها بپاشید تا از شر هر نوع مورچه خلاص شوید.
بوریک اسید باید با احتیاط استفاده شود زیرا سمی است. این ماده یک حشره‌کش/آفت‌کش است و خوردن آن می‌تواند آسیب‌رسان باشد، پس آن را دور از دسترس حیوانات خانگی و کودکان نگهدارید.
می‌توانید با استفاده از بوریک اسید و عسل برای مورچه‌ها دام بگذارید و انواع آن، از جمله مورچه شکری و مورچه درودگر را بکشید.

روش جلوگیری از کثیف شدن گاز و پاشیدن روغن روی آن

طعمه مورچه - از بین بردن مورچه
۲ قاشق غذاخوری عسل و ۲ قاشق غذاخوری بوریک اسید را در کاسه‌ی کوچکی مخلوط کنید. این طعمه‌ی مورچه‌ها باید مثل خمیر چسبناک باشد، پس در صورت لزوم مقادیر آن را تغییر دهید.
با یک چاقو خمیر طعمه را روی تکه‌ای مقوا پهن کنید و جایی بگذارید که مورچه می‌بینید. خیلی سریع مورچه‌هایی که به دنبال خوراکی‌های شیرین هستند به آن جذب می‌شوند.
مورچه‌ها بلافاصله نمی‌میرند اما بوریک اسید را با خود به لانه می‌برند، و مورچه‌های دیگر را می‌کشند. هر چند روز یکبار طعمه‌ی جدیدی درست کنید.
یادتان باشد: با آن که بوریک اسید یک ماده‌ی طبیعی است، به علت سمی بودن نباید توسط افراد یا حیوانات خوانگی خورده شود.

تفاله‌ی قهوه

مورچه‌ها به دلایلی از بوی قهوه خوش‌شان نمی‌آید، پس می‌تواند به عنوان دفع‌کننده‌ی موثری استفاده شود. اگر اطراف و پای دیوارهای خانه و در هر نقطه‌ی ورودی از تفاله‌ی قهوه استفاده کنید، مورچه‌ها جرات نمی‌کنند جلوتر بیایند. پاشیدن تفاله‌ی قهوه در باغ نیز مورچه‌ها را از گیاهان دور نگه می‌دارد.

آرد ذرت

آرد ذرت ماده‌ای طبیعی است که برای از بین بردن مورچه ها کمک می‌کند. مورچه‌ها عاشق آرد ذرت هستند و آن را با خود به لانه می‌برند. اما چون قادر به هضم آن نیستند، در نهایت با بزرگ شدن و ترکیدن شکم باعث مرگ ناخوشایندشان می‌شود. به نظر راه عجیبی برای کنترل مورچه‌ها است و محبوبیت آن جایی ثبت نشده است.

نمک

اگر فقط می‌خواهید از شر مورچه ها خلاص شوید می‌توانید از نمک معمولی استفاده کنید. با وجود آن‌که نمک باعث مرگ مورچه‌ها نمی‌شود، اما محلول نمک به عنوان دفع‌کننده‌ی مورچه‌ها استفاده می‌شود تا از ورود آن‌ها به خانه از طریق درزها، سوراخ‌ها و طاقچه‌ها جلوگیری شود.
مورچه‌ها از از هر محلی که با محلول نمک اسپری شده باشد رد نمی‌شوند. می‌توانند در طول ترک‌های راهرو یا کناره‌های خانه که مورچه‌ها حضور دارند نمک بپاشید. قبل از اسپری کردن نمک حتما از خشک بودن محل مطمئن شوید.

روغن‌های معطر

با استفاده از قدرت روغن‌های معطر می‌توانید یک اسپری طبیعی از بین بردن مورچه ها بسازید. روغن‌های خوب برای دفع مورچه‌ها شامل روغن نعناع فلفلی، درخت چای و لیمو هستند، اگرچه می‌توان از روغن‌های دیگر مانند اکالیپتوس، اسطوخودوس یا چوب سدر نیز استفاده کرد.
در یک بطری اسپری، ۲۲۵ گرم آب را با نصف قاشق چایخوری صابون طبیعی، و ۱۲ قطره از روغنی معطر مانند آن‌چه نام بردیم، مخلوط کنید ـ یادتان باشد قبل از هر بار استفاده بطری را به خوبی تکان دهید و این فرآیند را هر چند روز یک بار تکرار کنید تا مورچه‌ها کاملا ناپدید شوند.

روش دیگر آن است که چند قطره از روغن معطر موردعلاقه‌تان را روی یک گلوله‌ی پنبه بریزید و روی قرنیزها، ورودی‌ها و اطراف سطل زباله بمالید.
هم‌چنین می‌توانید یک گلوله‌ی پنبه‌ی آغشته به روغن معطر را در کابینت و نقاط موردنظر دیگر بگذارید. این کار روشی عالی برای خلاص شدن از شر مورچه‌های آشپزخانه است.

تجمع مورچه ها - از بین بردن مورچه

از بین بردن مورچه با فلفل سیاه

یکی از چیزهایی که برای دور نگه داشتن مورچه‌ها فوق‌العاده موثر است استفاده از فلفل سیاه است. آن را در مکان‌هایی که مورچه‌ها حضور دارند بپاشید. این کار آن‌ها را از بین نمی‌برد، اما دور نگاهشان می‌دارد.

غلات

ظرف کوچکی را از دانه‌ها پر کنید و در مسیر عبور مورچه‌ها قرار دهید. این دانه‌های غلات در معده‌ی مورچه‌ها باد می‌کند و بزرگ می‌شود و آن‌ها را از بین می‌برد.

جوش شیرین

کمی جوش شیرین بر سر مسیر عبور مورچه‌ها بریزید. مورچه‌ّ از آن می‌خوردن و همانجا از بین می‌روند.

ایده های خلاقانه برای نظم دادن به کش مو ، گل سر و کلیپس

جوش شیرین یک ماده ی معجزه آساست، می توانید تمیز کردن مبل با جوش شیرین را امتحان کنید.

فلفل هندی

فلفل هندی را می‌توان اطراف لانه‌ی مورچه‌ها و هر مکانی که از آن وارد خانه می‌شوند پاشید.

دارچین

پاشیدن دارچین دورتادور خانه به از بین بردن مورچه‌ها کمک می‌کند.

پوست مرکبات برای از بین بردن مورچه

برای رهایی سریع از دست مورچه‌ها می‌توان از پوست مرکبات استفاده کرد. پوست مرکبات و آب را در یک مخلوط کن با هم ترکیب کنید و از آن به عنوان یک اسپری علیه مورچه‌ها استفاده کنید.

عطرها

از عطرها برای رهایی از دست مورچه‌ها استفاده کنید. راه پر هزینه‌ای است اما کارساز است.

دعوای مورچه ها - از بین بردن مورچه

اسید تارتاریک و روغن درخت چای

از ترکیب اسید تارتاریک و روغن درخت چای یک کرم درست کنید و از آن برای کشتن مورچه‌ها استفاده کنید.

روش های طبیعی برای از بین بردن مورچه

تمیز کردن خانه

مورچه‌ها از خودشان رد و اثر بر جا می‌گذارند تا موچه‌های دیگر آن‌ها را دنبال کنند. بوی به جا مانده از آن ‌ها را از بین ببرید تا از شرشان خلاص شوید. یک راه بی‌خطر برای انجام این کار استفاده از اسپری آب و دارچین یا فلفل هندی است. تمیز کردن خانه با از بین بردن باقمانده‌ی خوراکی‌هایی که بوی آن‌ها مورچه‌ها را خود جلب می‌کند نیز گزینه‌ی مناسبی است. سعی کنید پی ببرید چه چیزی باعث شده است مورچه خانه‌ی شما را اردوگاه خود کنند و بعد آن چیز را از بین ببرید.

مسدود کردن مسیر

سعی کنید بفهمید مورچه‌ها از کجا وارد آشپزخانه‌تان می‌شوند. اگر مسیر حرکت مورچه‌ها را دنبال کنید احتمالا به پنجره‌ی آشپزخانه خواهید رسید. به پنجره‌ها توری بزنید تا از این طریق مسیر ورودشان را مسدود کنید.

تمیز و بسته نگه داشتن ظروف غذا

غذاها و خوراکی‌ها را باید در ظروف پلاستیکی در بسته نگهداری کنید. مطمئن شوید که بعد از استفاده درب آن‌ها را خوب بسته‌اید.

ظرف در بسته - از بین بردن مورچه

نریختن شکر کف اتاق

شکر و باقیمانده‌ی سایر خوراکی‌ها که کف اتاق ریخته است را باید بلافاصله تمیز کرد.

اجتناب از غذا خوردن در اتاق خواب

اجتناب از غذا خوردن در هر جایی به غیر از اتاق غذاخوری، از پخش شدن خرده‌های غذا در قسمت‌های مختلف خانه جلوگیری می‌کند و تمیز کردن خانه کار آسان‌تری خواهد بود.

مهر و موم با سیلیکون

هر سوراخ و ترکی را باید بلافاصله با چیزی مثل سیلیکون مهر و موم کرد. بهترین انتخاب‌تان می‌تواند استفاده از سیلیکون برای درزگیری پنجره‌ها و درب‌ها باشد.

مس

مورچه‌ها از روی مس عبور نمی‌کنند. بنابراین منطقه‌ای را که می‌خواهید از مورچه‌ها در امان بماند با مس احاطه کنید.

آب داغ

داخل سوراخ مورچه‌ها آب داغ بریزید. این راه کاملا بی‌خطری برای از بین بردن آن‌ها و جلوگیری از نفوذشان به قسمت‌های دیگر خانه است.

آب - از بین بردن مورچه

تله مورچه

می‌توانید در خانه تله کار بگذارید. اگر می‌خواهید از شر مورچه‌ها راحت شوید، این تله‌ها را بهتر است زیر سینک و ظرف آشغال قرار دهید.

اسپری مورچه کش

اسپری‌های مورچه کشی وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها در منزل استفاده کنید. این اسپری‌ها به محض تماس با مورچه‌ها آن‌ها را از بین می‌برند و حتی ماندگاری زیادی دارند، معمولا سه ماه، و تا آن زمان هم اثر بخش خواهند بود.

برای خارج از منزل نیز مایعات غلیظی وجود دارند که می‌توانید با آب مخلوط‌شان کنید و اطراف درز پنجره‌ها و چارچوب درها اسپری کنید.

گیاهان و سبزیجات

گیاهان و سبزیجاتی وجود دارند که اگر در حیات یا باغچه‌ی خود کاشته باشید می‌توانند از احتمال هجوم مورچه‌ ها به داخل خانه کم کنند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

17 مهر 1402

بروز رسانی توسط

shadi hemati

6 دیدگاه

 • لیلی رمضانی:

  امان از مورچه…
  مخصوصا از اوناش ک گاز میگیرن
  ‍‍

  پاسخ
  • admin:

   آخ دقیقا، باید زودتر از شرشون خلاص شد.

   پاسخ
 • شیرین:

  من همیشه کلی خوراکی توی اتاق خوابم دارم و همیشه مورچه ….

  پاسخ
  • admin:

   این یکی از اشتباهاتیه که باعث تجمع مورچه ها میشه.

   پاسخ
 • مهسا امینی:

  هوا که گرم میشه مورچه ها به خونه ما حمله میکنن
  ترفندهاتونو امسال استفاده میکنم
  امیدوارم بدردم بخورن

  پاسخ
  • admin:

   امیدواریم به دردتون بخوره، موفق باشید.

   پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *