افتتاح حساب ترکیه
دستمال کردن گاز - تمیز کردن گاز

تمیز کردن گاز کار خیلی سختیه ، خصوصا اینکه مدتی از ماندگاری چربی روی گاز گذشته باشه. اما اگه فوت و فن پاک کردن گاز رو بلد باشی خیلی راحت می تونی با یه دستمال گاز رو مثل آینه کنی.  روش های شادمگ رو تست کن پشیمون نمی شی.

روش های آسان برای تمیز کردن گاز

حتی اگر شما تنها چند بار در هفته وعده های غذایی خود را بپزید هم اجاق گازتان کثیف می شود ، یک قابلمه پر از روغن می تواند یک آشفتگی پیچیده را برای پاک کردن ایجاد کند. تمیز کردن چدن گاز معمولاً خیلی سخت است. اما هیچ نیازی به مواد شیمیایی تند که می توانند به سطوح آسیب بزنند و باعث بیماری شما شوند، وجود ندارد.

چدن گاز کثیف - تمیز کردن گاز

بسیاری از مردم با روش های تمیز کردن به گاز خود آسیب می رسانند اما این ار درستی نیست چراکه در این بخش از نکات خانه داری روش های آسان برای تمیز کردن سطوح اشپزی و برق انداخت اجاق گاز وجود دارد.برای تمیز کردن و برق انداختم اجاق گاز نیازی به استفاده مواد شیمیایی که برای بدن نیز مضر است نبوده و به راحتی با چند تکنیک کوچک می توانید اجاق گاز خود را مانند روز اول برق بیاندازید.

هر چند وقت یکبار باید اجاق گاز خود را تمیز کنید ؟

بهترین راه برای داشتن یک اجاق گاز درخشان و تمیز کردن آشپزخانه این است که بعد از هر بار استفاده آن را تمیز کنید. این می تواند به معنای پاک کردن سطوح با یک پارچه میکروفیبر مرطوب یا یک اسفنج صابونی باشد. هر چه دفعات بیشتر تمیز کردن سریع کوچک را انجام دهید، کمتر مجبور خواهید بود یک تمیزکاری اساسی را انجام دهید. اما هر از چندگاهی یک نظافت کلی و بزرگ نیاز است.

نکات قبل از تمیز کردن گاز

هر روشی را که برای تمیز کردن اجاق گازتان انتخاب کنید فرقی ندارد! قبل از شروع کار، باید سطح گاز رومیزی را آماده نظافت کنید. برای آماده‌سازی کافی است چند مرحله زیر را انجام دهید:

  • اگر شعله گاز داغ است چند دقیقه صبر کنید تا کاملا خنک شود.
  • بعد از سرد شدن، چدن‌ها، سرشعله‌ها و ولوم‌ها را از اجاق گاز جدا کنید.
  • با یک دستمال تکه‌های درشت و باقیمانده غذا را از صفحه گاز تمیز کنید.
  • برای قسمت شعله و شیارها می‌توانید از یک مسواک کهنه استفاده کنید.
  • حالا همه چیز برای تمیز کردن و برق انداختن اجاق گاز آماده شده است.

تمیز کردن گاز صفحه ای با مواد ارزان قیمت خانگی ممکنه ولی شاید تو دهنتون بگید هیچ وقت بدون شوینده و با مواد خانگی نمیشه گازو برق انداخت. مطمئنیم اگر این روش های شادمگ رو امتحان کنید دیگه مواد شوینده شیمیایی نمی خرید.

تمیز کردن گاز بر اساس جنس اجاق

اجاق گازها ممکن است جنس‌های مختلفی داشته باشند، استیل، لعابی و یا شیشه‌ای. برای تمیز کردن هر کدامشان هم روش خاصی وجود دارد.

از بین بردن لکه چای روی لیوان بسیار ساده است و با وسایل موجود در کابینت آشپزخانه و خانه می توان خیلی راحت این لکه های سخت را پاک کرد.

در ادامه روش مربوط به هر کدام را با هم مرور می‌کنیم.

تمیز کردن اجاق گاز استیل با نوعی خمیر مخصوص

برای اینکه تميز كردن گاز استيل مثل روز اول  کافی است مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

گاز کثیف - تمیز کردن گاز

اول از همه ذرات ریز غذا روی گاز را با یک دستمال جمع کنید.
یک پیمانه جوش شیرین را در یک کاسه بریزید و آن را با چند قاشق چای‌خوری آب مخلوط کنید تا خمیر نرمی به دست بیاید.
بعد از نمناک کردن سطح گاز با آب داغ، تمام قسمت‌های گاز را از سطح تا شیشه و داخل فر را به این خمیر سفید معجزه‌گر آغشته کنید.
بعد از ۱۰ دقیقه کمی سرکه روی سطوح آغشته به خمیر اسپری کنید.
در این مرحله بسته به وخامت وضع لکه‌ها لازم است ۱ تا ۸ ساعت صبر کنید. (البته ۸ ساعت برای چربی‌های سوخته و لکه‌هایی است که مدت‌های طولانی رنگ آب و شوینده به خود ندیده‌اند!)
بعد از گذشت زمان کافی با اسکاچ و مایع ظرفشویی لکه‌ها را پاک کنید.
در نهایت با دستمال تمیز و نم‌دار، سطوح مختلف گاز را برق بیاندازید.

روش های تضمینی و خانگی برای جلوگیری از کپک نزدن رب گوجه

نحوه تمیز کردن چرخ گوشت را بلدید ؟ بسیاری از خانم های خانه دار به دلیل سخت بودن شستشوی چرخ گوشت قید استفاده از آن را زدن و گوشت چرخ کرده آماده خریداری میکنند ولی اینکار اصلا کار نداره. راحته.

استفاده از ترکیبات خانگی برای تمیز کردن اجاق گاز لعابی

از آنجایی که سطوح لعابی علاقه‌ی خاصی به جذب و ماندگار کردن لکه‌ها دارند بهتر است برای تميز كردن گاز لعابی همیشه یک دستمال کنار دستتان باشد تا به محض کثیف شدن گاز، آن را پاک کنید تا به دردسرهای شستشو و ساییدن دچار نشوید!

اما اگر به هر دلیلی لکه‌ها کار خودشان را کردند، ترکیبات زیر تا حد زیادی می‌توانند به شما کمک کند:

ترکیب اول) ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را با یک فنجان آب داغ ترکیب کنید.

ترکیب دوم) نصف پیمانه جوش شیرین و ۲ تا قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را با کمی آب داغ مخلوط کنید تا حدی که خمیری شکل شود.

گاز لعابی - تمیز کردن گاز

هر کدام از این ترکیبات را که برایتان راحت‌تر است آماده کنید و بعد از پخش کردن آن روی سطوح اجاق با یک پلاستیک آن را بپوشانید.

۱تا ۲ ساعت بعد می‌توانید با مسواک به حساب لکه‌ها برسید و در آخر با یک دستمال سطح اجاق لعابی‌تان را برق بیاندازید.

بهترین روش تمیز کردن اجاق گاز شیشه‌ای

اغلب اجاق‌های صفحه‌ای از جنس شیشه هستند. برای تمیز کردن گاز شیشه ای و  پاک کردن رسوب چربی و لکه‌های غذا از روی این صفحات شیشه‌ای، می‌توانید از روش زیر استفاده کنید.

شعله پخش‌کن را از روی اجاق گاز بردارید و تمام سطح اجاق را با جوش شیرین بپوشانید.
دو قاشق غذاخور مایع ظرفشویی را در یک ظرف بزرگ آب داغ حل کنید.
چند حول یا دستمال نخی را درون ظرف بیاندازید تا کاملاً خیس شود.
حوله را از ظرف خارج کنید و آن را فشار دهید تا آب اضافی‌اش خارج شود.
سطح اجاق شیشه‌ای را با حوله بپوشانید.
بعد از نیم ساعت با همان حوله‌ لکه‌ها را پاک کنید. در صورتی که رسوبات سرسختی کردند می‌توانید آن را با کاردک بتراشید. (حواستان باشد که این کار را با سیم ظرفشویی یا چاقو انجام ندهید، چون ممکن است روی سطح اجاق خط بیفتد.)
آخر سر با کشیدن یک دستمال روی صفحه‌ای شیشه‌ای، کار تمیز کردن اجاق گاز را تمام کنید.

ترفندهای عالی برای تمیز کردن شعله، چدن، شیشه و میله‌ی اجاق گاز

در این بخش، بهترین روش‌های تمیز کردن تمام قسمت‌های گاز، از سرشعله‌ها گرفته تا میله‌ها و شیشه‌ها را به شما نشان خواهیم داد. شما می‌توانید به دلخواه یکی از روش‌ها را امتحان کنید و از دیدن نتیجه‌اش شگفت‌زده شوید.

شعله گاز - تمیز کردن گاز

روشی برای پاکسازی چربی‌های تازه

شما برای تمیز کردن اجاق گاز به‌صورت روزانه می‌توانید کمی سرکه به سر و روی اجاقتان بپاشید و بعد از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه، آن را با دستمال پاک کنید. در صورتی که چربی‌ها سبک و کم‌حجم باشند، اجاق کاملاً تمیز و براق خواهد شد.

تمیز کردن بطری شیشه ای و پلاستیکی با ساده ترین تکنیک | شیشه آبلیمو و آبغوره رو خیلی راحت تمیز کن

روشی برای پاکسازی چربی‌های خشک‌شده

اگر مقدار چربی‌ها زیاد باشد بهتر است با استفاده از آب و جوش شیرین، یک محلول غلیظ تهیه کنید و سرشعله‌ها، قطعات چدنی و میله‌ها را درون آن قرار دهید. بعد از نیم ساعت با یک اسفنج چربی‌ها را پاک کنید.

از این روش برای برق انداختن پشت قابلمه هم میتوانید استفاده کنید.

برای تمیز کردن شیشه‌های هم می‌توانید از پنبه‌آغشته به الکل یا پدهای الکلی استفاده کنید.

روشی برای پاکسازی چربی‌های سرسخت

اگر سروکارتان به چربی‌های مقاومی افتاد که به سادگی خیال پاک شدن نداشتند، یعنی وقت آن است که با آمونیاک به سراغشان بروید:

سرشعله‌ها و قطعات چدنی را درون کیسه‌ی پلاستیکی ضخیم بریزید.
به ازای هر قطعه و سرشعله، یک‌چهارم پیمانه آمونیاک رقیق‌شده داخل کیسه بریزید (آمونیاک ماده‌ی خطرناکی است پس حواستان باشد از کیسه نشت نکند).
بعد از یک ساعت، قطعات را کیسه درآوردید و با اسفنج چربی‌ها را از رویشان پاک کنید.

چگونه چدنهای اجاق گاز را تمیز کنیم ؟

شعله گاز را چطور تمیز کنیم؟

با جدا کردن قطعات چدنی و سرشعله‌ها از اجاق، ممکن است ببینید که در قسمت‌های داخلی مشعل هم لایه‌های چربی کبره بسته‌اند. ناگفته پیداست که تمیز کردن این قسمت با استفاده از دستمال کار چندان آسانی نیست.

بنابراین بهتر است یک مسواک بردارید و آن را به شوینده‌ی موردنظرتان آغشته کنید و به تمام قسمت‌های مشعل بکشید. خواهید دید که قسمت‌های داخلی شعله به‌راحتی با مسواک تمیز می‌شوند.

معرفی چند ترکیب ساده و خانگی برای تمیز کردن اجاق گاز

1. آمونیاک و جوش شیرین:

در حالی که آمونیاک برای تمیز کردن همه چیز ایده آل نیست, اما هیچ چیز برای گازتان بهتر از آن نیست. با این روش کار کمتری برای انجام دادن دارید.مشعل های قابل برداشت را در کیسه ای قرار دهید و آمونیاک را بریزید و روز بعد, آن ها را بشویید و ببینید که چطور می درخشند.

2. آب اکسیژنه و جوش شیرین:

چند تمیز کننده دیگر این مقدار قدرت را دارند. این را روی هر گونه باقی مانده روی اجاق خود بمالید. سطح را با جوش شیرین بپاشید و سپس آب اکسیژنه را نم نم روی آن بریزید.بعد انجام کار، آبکشی کنید.

گاز تمیز - تمیز کردن گاز

3. آب جوش:

اگر شما محصولات اضافی در اطراف خانه نداشته باشید, اما قطعا باید آب جوش خود را داشته باشید و این را امتحان کنید.

آرام و با احتیاط آب جوش را روی سطح کثیف بریزید.اگر بگذارید بماند تا خنک شود, چیزهای سخت به سادگی محو می شوند و اگر لازم شد, با یک تکه صابون روی اسفنج کار کنید این یک راه حل ساده و دوست دار محیط زیست است، چون از عناصر کاملاً طبیعی و عاری از مواد شیمیایی استفاده می کند.

4. نمک و جوش شیرین:

یک قاشق سوپ خوری جوش شیرین و یک قاشق سوپ خوری نمک را به هم بزنید ؛ سپس یک قاشق سوپ خوری آب بریزید تا خمیر تهیه شود. پارچه ای را داخل مخلوط فرو کنید و روی کثیفی ها بکشید و مخلوط را روی کثیفی ها بمالید. مایعات را جذب و تمیز می کند.

5. روغن گیاهی و یا روغن زیتون:

این روش به شما این امکان را می دهد که روغن گیاهی و یا روغن زیتون را بر روی اجاق گازخود بریزید. با استفاده از یک پارچه, روغن را روی سطح بمالید. سپس روی آن را تمیز کننده همه کاره اسپری کنید و این کار بر روی هود آشپزخانه هم جواب می دهد.

6. صابون و آب:

برای این کار شعله های گاز را از گاز جدا کنید. با استفاده از یک پارچه و یک صابون ملایم و آب , هر باقیمانده از آن را بشورید. هر نوع مواد غذایی پخته شده که از بین نمی رود, یک خمیر غلیظ از جوش شیرین و آب تهیه کنید و سپس آن را روی محل مورد نظر بمالید.

زنگ زدگی شیرآلات را سه سوته با این مواد خانگی به طور کامل از بین ببرید

پس از حدود 20 دقیقه, تمیز کنید و مشعل را آبکشی کنید ؛ بعد از این که کاملاً خشک شد، مشعل ها را سر جایش بگذارید.

گاز - تمیز کردن گاز

7. سرکه سفید:

سرکه سفید بهترین تمیز کننده است. برای تمیز کردن ظروف شیشه ای نیز به کارر می رود و رگه ها و لکه ها را محو و پاک می کند.

یک نسبت سرکه سفید را با دو قسمت آب در یک بطری اسپری مخلوط کنید و سپس محلول را روی جرم ها بزنید و تمیز کنید که اسیدیته سرکه به حذف کثیفی ها کمک می کند. شما می توانید از این ترکیب برای تمیز کردن و ضد عفونی کردن آشپزخانه تان استفاده کنید.

8. جوش شیرین و لیمو:

لیمو یک روغن طبیعی دارد و جوش شیرین خاصیت ضد باکتری دارد. جوش شیرین شامل ذرات بسیار خوبی است که به پاک کردن لکه ها کمک می کند و به اندازه کافی ملایم است که شیشه ها را خراش ندهد.

کمی جوش شیرین را روی سطح بپاشید و سپس یک نصفه لیمو را روی سطح بمالید و حالا منطقه را با یک پارچه مرطوب پاک کنید تا باقیمانده ذرات جوش شیرین و لیمو را از بین برود.

فر گاز - تمیز کردن گاز

9. مایع ظرفشویی و جوش شیرین:

نسبت های مساوی از صابون ظرفشویی و جوش شیرین را در یک کاسه کوچک ترکیب کنید ؛ آن را با هم مخلوط کنید تا یک بافت کمی کف آلود ایجاد شود . سپس، مخلوط را زیاد روی سطح و تابه بریزید ، مخلوط را روی ظرف بمالید تا کثیفی را شل کنید.

برای یک ساعت ظرف را به کیسه های زیپ دار انتقال دهید، سپس آن را بیرون بیاوریدو باز تمیز کنید.

10. مواد تمیز کننده صنعتی گاز :

تمیز کننده های گاز به خوبی عمل می کنند. قسمت های جدا شدنی گاز را بردارید و در جایی با تهویه خوب قرار دهید و با پاک کننده تجاری رویش اسپری کنید و بگذارید آن ها برای چند ساعت یا یک شب بمانند سپس، در آب داغ و مایع تمیز کننده قرار دهید و بشورید.

گاز شیشه ای - تمیز کردن گاز

از طرف زبر یک اسفنج برای سطوح غیر صاف استفاده کنید و برای سطوح براق از یک پارچه نرم استفاده کنید. قبل از جایگزین کردن آنها روی گاز اجازه دهید به طور کامل خشک شوند.

11. تیغ :

برای آن لکه هایی که سوخته اند و بسیار سفت و سخت هستند، سعی کنید از یک تیغ استفاده کنید. تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که تیغه تیغ را در زاویه ای نگه دارید و آن را محکم بگیرید. هنگامی که لکه های سوخته را از شعله های اجاق گازتان کندید، می توانید بقیه مواد را به صورت معمول پاک کنید.

چند راهکار ساده برای اینکه گاز دیرتر کثیف شود

از آنجا که همیشه گفته‌اند: «علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد» ما هم چند پیشنهاد به شما می‌دهیم تا اجاقتان کمتر به دردسر لکه‌ها و چربی‌ها گرفتار شوند:

برای اینکه برنج یا ماکارونی موقع جوشیدن سر نرود و گاز را کثیف نکند، یک قاشق چوبی روی قابلمه بگذارید تا خیالتان از این بابت راحت باشد.
در هنگام آشپزی کردن، همیشه یک بشقاب کنار دستتان باشد تا ملاقه یا کف‌گیر را بعد از استفاده، رویش بگذارید. به‌این‌ترتیب دیگر قطره‌ها و ذرات غذا روی گاز نمی‌ریزد.

میله های گاز - تمیز کردن گاز
همیشه بعد از جوش آمدن غذا، ادویه را به آن اضافه کنید تا در صورت سر رفتن، ادویه‌ها سطح اجاقتان را به تابلوی نقاشی تبدیل نکنند!
برای سرخ کردن مواد غذایی آب‌دار در روغن داغ، بهتر است در ظرف را بگذارید تا مانع از پاشیده شدن قطره‌های روغن روی سطح گاز و کابینت شوید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

25 خرداد 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *