افتتاح حساب ترکیه
تميز كردن گاز لعابی

برای تميز كردن گاز لعابی نیازی به استفاده مواد شیمیایی که برای بدن نیز مضر است نبوده و به راحتی با چند تکنیک کوچک می توانید اجاق گاز خود را مانند روز اول برق بیاندازید. با شادمگ همراه باشید.

وسایلی که در تمیز کردن گاز لعابی سوخته به آن نیاز پیدا می کنیم؟

چند مورد از وسایلی که در تمیز کردن گاز لعابی به شما کمک می کند را در پایین برایتان بیان کردیم:

  • پد اسکراب
  • مسواک های کهنه
  • گیره های کاغذ
  • مایع ظرفشویی
  • سرکه و جوش شیرین ( اگر که موارد دیگر جواب نداد می توانید از این محلول استفاده کنید.)

تميز كردن گاز لعابی

روش تمیز کردن گاز لعابی سوخته

در ادامه مقاله روش تمیز کردن گاز لعابی سوخته را در شش مرحله برای تان توضیح دادیم.

در نظ داشته باشید که تمیز کردن گاز صفحه ای با مواد ارزان قیمت خانگی ممکنه ولی شاید تو دهنتون بگید هیچ وقت بدون شوینده و با مواد خانگی نمیشه گازو برق انداخت. مطمئنیم اگر این روش های شادمگ رو امتحان کنید دیگه مواد شوینده شیمیایی نمی خرید.

پس در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

۱. حتما به نکات زیر توجه کنید و آنها را رعایت کنید.

اول از همه قبل از اینکه کار خود را شروع کنید و گاز را تمیز کنید حتماً شیر گاز را ببندید و مطمئن شوید که مشعل های گاز خنک باشد تا خطری شما را تهدید نکند.

۲. سرهای مشعل و درپوش های مشعل را بردارید.

برای اینکه بتوانید گاز خود را تمیز کنید اول باید سرهای مشعل و درپوش های لعابی را با احتیاط بدون اینکه به لوله های کوچکی که کناره هر شعله وجود دارد آسیبی بزنید، بردارید نام دیگر لوله های کوچک لوله و نتوری می باشد.

تميز كردن گاز لعابی

۳. خیس کردن قطعات

در این مرحله تميز كردن گاز لعابی مخلوطی از مایع ظرفشویی و آب گرم درست کنید و تمام قطعاتی را که جدا کردید را در مخلوط مایع ظرفشویی و آب گرم بگذارید حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه بماند تا خیس بخورد وقتی که این کار را انجام می دهید به جدا شدن سریع تر غذای سوخته نیز کمک می کنید.

۴. پاک کردن مواد غذایی سوخته شده.

شما در این مرحله تميز كردن گاز لعابی باید از یک مسواک قدیمی یا پد اسکراب برای پاک کردن لکه های غذایی که بر روی سرهای شعله و درپوش آبی وجود دارد استفاده کنید. توجه کنید که به سطوح دیگر آسیب نزنید. برای درپوش هایی که کوچکتر هستند یا دسترسی به آنها سخت است شما می توانید به جای استفاده کردن از مسواک های کهنه از گیره های کاغذ هم استفاده کنید.

تميز كردن گاز لعابی

به طور معمول این روش برای تمام گاز های لعابی نیز جواب می دهد. اگر که لکه های بسیار سرسخت برای طولانی مدت بر روی سرپوش باشد شما می توانید آنها را با خمیری که از مخلوط جوش شیرین و سرکه و نیمی دیگر آن آب است، شست و شو دهید و سپس مراحل بالا را انجام دهید.

خوشبو کردن لباس با چند ترفند شگفت انگیز و ساده

۵. شستن قطعات گاز لعابی

باید تمامی قسمتهای گاز لعابی را با آب بشویید تا به طور کامل تمیز شود. پس از انجام این کار با استفاده از یک پارچه آن را پاک کنید و بگذارید که رطوبت آن به طور کامل گرفته شود در این هنگام می توانید با استفاده از دستمال مرطوب صفحه گاز را تمیز کنید.

۶. سرهای شعله و درپوش ها را روی اجاق گاز نصب کنید.

پس از اینکه مطمئن شدید کار خشک شدن تمام شده دوباره قطعات را بر روی گاز قرار دهید و پس از آن شیر گاز را نیز باز کنید.

قبل از تميز كردن گاز لعابی باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

مسدود شدن یا نامنظم بودن جریان شعله ها نشان می دهد که سوختگی وجود دارد و زمان این است که گاز لعابی خود را تمیز کنید و بهتر است که زودتر دست به کار شوید و اجاق گاز خود را تمیز کنید.
سعی کنید که برای تمیز کردن گاز لعابی خود از خلال دندان استفاده نکنید چون امکان دارد بین در پوش ها بشکند و مشکلات بسیار جدی را به وجود بیاورد.
اگر که در طول روز به طور منظم بر روی گاز خود پخت و پز می کنید، به طور مرتب گاز لعابی خود را تمیز کنید.
وقتی که دارید پخت و پز را انجام می دهید ملاقه و کفگیر خود را بر روی اجاق گاز نگذارید چون آب شدن آنها باعث به وجود آمدن لکه می شود.
بعد از پخت هر وعده غذا اجازه ندهید که ضایعات غذایی از روی ظرف بر روی گاز بریزد و باقی بماند.

‏از هر شی تیز یا چاقو برای از بین بردن مواد غذایی استفاده نکنید چون باعث می شود که سیستم اجرایی گاز آسیب شدیدی ببیند.

تميز كردن گاز لعابی

نکته مهم  تميز كردن گاز لعابی

حتما به این نکته توجه داشته باشید مهمتر از تمیز کردن گاز لعابی این است که شما گاز خود را تمیز نگه دارید اگه شما این کار را انجام دهید عمر مفید اجاق گاز شما کم نمی شود و وقت شما هم برای تمیز کردن اجاق گاز هدر نمی رود.

اجاق گازها به این دلیل که مواد غذایی در هنگام پخت و پز روی آن می ریزد و گرمایی که اجاق گاز دارد، تمایل بسیار زیادی به چرب شدن و کثیف شدن دارند. ضایعات غذا که بر روی گاز ریخته شده به راحتی در اثر حرارت می سوزد. بهترین کار این است که شما تمیز کردن گاز لعابی خود را در برنامه روزانه قرار دهید و هر روز آن را تمیز کنید تا غذا های ریخته شده بر روی آن سفت و سخت نشود.

استفاده کردن از ترکیبات خانگی و طبیعی برای تميز كردن گاز لعابی

در ادامه می خواهیم برای شما چند تکنیک تمیز کردن اجاق گاز را بیان کنیم شما می توانید بدون استفاده از مواد شیمیایی به راحتی اجاق گاز خود را مثل روز اول برق بیندازید ترکیبات خانگی که می‌توانید برای تمیز کردن اجاق گاز از آن استفاده کنید عبارت می باشند از:

۱. استفاده از جوش شیرین و آمونیاک

به طور معمول استفاده کردن از آمونیاک برای تمیز کردن همه چیز مناسب نمی باشد اما بهترین چیزی که می توانید برای تمیز کردن گاز خود استفاده کنید آمونیاک و جوش شیرین است با استفاده از این روش شما کار کمتری را باید انجام دهید. برای انجام این کار مشعل ها را بردارید و در کیسه بگذارید و آمونیاک را بریزید و روز بعد تمامی مشعل ها را بشویید شما در روز بعد می بینید که مشعل ها چه درخششی دارند. تمیز کردن سیاهی پشت قابلمه کار بسیار سختی است ولی در شادمگ ترفندهایی به شما آموزش داده شده که این کار را برای شما راحت میکند.

اسباب بازی های ضد استرس + معرفی 15 سرگرمی آرامش بخش

تميز كردن گاز لعابی

۲. از جوش شیرین و آب اکسیژنه استفاده کنید

بر روی سطح گاز جوش شیرین را بپاشید پس از آن آب اکسیژنه را به طور نم نم بر روی آن بریزید، پس از انجام کار خود حتما گاز را تمیز کنید. این تمیزکننده قدرت زیادی دارد و می‌تواند هرگونه باقیمانده کثیفی را روی اجاق گاز شما از بین ببرد.

۳. از آب جوش استفاده کنید

اگر شما محصولات خاصی در خانه خود نداشته باشید حتما آب جوش دارید و می توانید از آب جوش برای پاک کردن کثیفی های اجاق گاز استفاده کنید. با احتیاط و به آرامی آب جوش را بر روی قسمتی که کثیف شده بریزید و بگذارید یک مدتی بماند تا خشک شود. اگر لازم شد قسمت هایی که به سختی پاک می شود را با یک تکه صابون روی اسفنج پاک کنید.

۴. از جوش شیرین و نمک استفاده کنید

در این مرحله شما باید یک قاشق سوپ خوری نمک و یک قاشق سوپ خوری جوش شیرین را باهم ترکیب کنید.

تميز كردن گاز لعابی

پس از انجام این کار یک قاشق سوپ خوری آب به آن اضافه کنید تا به شکل خمیر در بیاید. پارچه را در درون مخلوط فرو کنید و پس از آن بر روی کثیفی های گاز بکشید و مخلوط خمیری که درست کردید بر روی کثیفی ها بمالید. با انجام این کار پارچه، مایعات را تمیز و جذب می کند.

۵. از روغن زیتون یا روغن های گیاهی استفاده کنید

در این روش شما باید روغن زیتون یا روغن گیاهی را بر روی اجاق گاز بریزید. روغن را با استفاده از یک پارچه بر روی سطح بمالید. پس از اینکه روغن را بر روی سطح مالیدید با استفاده از یک تمیز کننده همه کاره روی آن را اسپری کنید. اسپری کردن تمیز کننده همه کاره برای هود آشپزخانه نیز جواب می باشد.

۶. از آب و صابون استفاده کنید

شما برای تمیز کردن گاز با آب و صابون اول باید شعله های گاز را جدا کنید. با استفاده کردن از یک پارچه و یک صابون و آب قسمت های کثیف را پاک کنید. در این مورد تمامی مواد غذایی پخته شده از بین نمی روند برای اینکه بتوانید به طور کامل تمامی مواد غذایی را پاک کنید باید از خمیر جوش شیرین و آب استفاده کنید و آن را روی قسمت مورد نظر بمالید پس از اینکه ۲۰ دقیقه گذشت آن را تمیز کنید و مشعل گاز را آبکشی کنید و پس از خشک شدن آن را به جای خود برگردانید.

۷. از سرکه سفید استفاده کنید

سرکه سفید جزو یکی از بهترین تمیز کننده ها می باشد. این ماده  را می توانید برای پاک کردن ظروف شیشه ای و لکه ها استفاده کنید. از سرکه برای تمیز کردن گاز شیشه ای هم استفاده می شود.

تمیز کردن سینک ظرفشویی سه سوته با مواد خانگی و کم هزینه

تميز كردن گاز لعابی

سرکه سفید را با دو قسمت آب درون یک بطری مخلوط کنید و پس از آن محلولی که درست کردید را بر روی جرم و کثیفی ها اسپری کنید و آنها را تمیز کنید. شما می‌توانید برای تمیز کردن و ضدعفونی کردن آشپزخانه خود از این ترکیب استفاده کنید. برای تميز كردن گاز استيل هم می توانید از این روش استفاده کنید.

۸. از لیمو و جوش شیرین استفاده کنید

جوش شیرین خاصیت ضد باکتری دارد و لیمو هم تمیز کننده اسیدی می باشد. درون جوش شیرین ذراتی وجود دارد که به پاک کردن کثیفی ها و آلودگی ها بسیار کمک می کند و شیشه ها را خراش نمی دهد. مقداری کمی از جوش شیرین را بر روی سطح گاز بپاشید و پس از آن لیمو را بر روی آن بمالید و با استفاده از پارچه مرطوب آن قسمت را به خوبی پاک کنید، تا جایی که بر روی سطح گاز جوش شیرین و لیمو وجود نداشته باشد.

2 ترکیب سمی خانگی برای تمیز کردن اجاق گاز لعابی

از آنجایی که سطوح لعابی علاقه‌ی خاصی به جذب و ماندگار کردن لکه‌ها دارند بهتر است همیشه یک دستمال کنار دستتان باشد تا به محض کثیف شدن گاز، آن را پاک کنید تا به دردسرهای شستشو و ساییدن دچار نشوید!

تميز كردن گاز لعابی

اما اگر به هر دلیلی لکه‌ها کار خودشان را کردند، ترکیبات زیر تا حد زیادی می‌توانند به شما کمک کند:

ترکیب اول) ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را با یک فنجان آب داغ ترکیب کنید.

ترکیب دوم) نصف پیمانه جوش شیرین و ۲ تا قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را با کمی آب داغ مخلوط کنید تا حدی که خمیری شکل شود.

هر کدام از این ترکیبات را که برایتان راحت‌تر است آماده کنید و بعد از پخش کردن آن روی سطوح اجاق با یک پلاستیک آن را بپوشانید.

۱تا ۲ ساعت بعد می‌توانید با مسواک به حساب لکه‌ها برسید و در آخر با یک دستمال سطح اجاق لعابی‌تان را برق بیاندازید.

ترفند کاربردی تمیز کردن گاز لعابی

نکات نهایی تمیز کردن اجاق گاز

قبل از امتحان هر کدام از این روش ها، اطمینان حاصل کنید که اجاق گاز سرد است .
با یک دستمال کاغذی مرطوب، هر گونه خرده و تکه هایی از غذاها را پاک کنید.
به یاد داشته باشید که آن را بعد از هر بار استفاده تمیز کنید تا مجبور نباشید خیلی شدید و سخت و عقی به تمیز کردنش بپردازید.
تمیز کردن اجاق به طور مرتب، کمک می کند تا به راحتی تمیز شود هر چه زمان تمیز کردن اجاق و وسایل آشپزخانه را به تاخیر بیندازید،لکه ها سخت تر می شوند.

تميز كردن گاز لعابی
تمیز نگه داشتن آن از دیدگاه زیبایی شناختی و عملی بسیار مهم است.
بدون تعمیر و نگهداری مناسب، دریچه های سوخت و منافذ اجاق می توانند مسدود شوند و باعث آسیب شوند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

4 خرداد 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *