افتتاح حساب ترکیه
تمیز کردن گاز صفحه ای

تمیز کردن گاز صفحه ای با مواد ارزان قیمت خانگی ممکنه ولی شاید تو دهنتون بگید هیچ وقت بدون شوینده و با مواد خانگی نمیشه گازو برق انداخت. مطمئنیم اگر این روش های شادمگ رو امتحان کنید دیگه مواد شوینده شیمیایی نمی خرید.

روش های تمیز کردن گاز صفحه ای

گاز صفحه ای اگر به‌صورت دوره‌ای تمیز نشود ، جرم زیادی به خود می‌گیرد که به‌سادگی نیز نمی‌توان آن‌ها را از بین برد . با روش‌های گفته‌شده می‌توانید ضمن تمیز کردن گاز  این جرم‌ها را از بین ببرید ، اما بهترین راه جلوگیری از ایجاد این جرم ها چیست ؟

قطعات میله‌ای ، چدنی ، استیل ، سرشعله ، پولکی شعله و تمامی قطعات را باید به درستی شستشو دهید . با ما همراه باشید !!!

تمیز کردن گاز صفحه ای - گاز سفید

آماده‌ سازی اجاق برای تمیز کردن گاز صفحه ای

بگذارید اجاق خنک شود

تمامی شعله‌های اجاق گاز را خاموش کرده و بگذارید تا اجاق گاز آشپزخانه تان کاملاً خنک شود . پاک کردن گاز داغ می‌تواند باعث آسیب دیدن و سوختن شما شود .

تمیز کردن فر اجاق گاز در مقایسه با تمیز کردن دیگر بخش های آشپزخانه پردردسر و دشوار تر است به خصوص وقتی که بعد از کار با فر برای تمیز کردن آن اقدام نکردید و حالا حسابی چربی ها روی فر جا خوش کرده اند. با همه این ها نگران نباشید . شادمگ به شما کمک می کند تا با استفاده از چند ترفند ساده و موثر از شر این چربی های داخل فر خلاص شوید .

شبکه چدنی ( میله‌ها ) ، پولکی شعله و سر شعله را دربیاورید

قطعات گفته‌شده را بعد از خنک شدن گاز دربیاورید و داخل ظرف‌شویی بریزید . اگر داخل ظرف‌شویی نتوانستید آن‌ها را قرار دهید در یک سطل بزرگ آن‌ها را بگذارید .

 تمیز کردن هود شیشه ای کار سختی نیست و شما قادر هستید که این کار را به سادگی انجام دهید. فقط کافیست از ترفندهای شادمگ کمک بگیرید.

ظرف‌شویی را با آب داغ و مایع ظرف‌شویی پر کنید

قطعات گاز را کاملاً در آب داغ غوطه ‌ور کنید . در هنگامی‌که ظرف‌شویی را پر می‌کنید آرام‌آرام مایع ظرف‌ شویی را اضافه کنید تا کف کند .

تا زمانی که بقیه قسمت‌های اجاق گاز را تمیز می‌کنید ، بگذارید قطعات درون ظرف ‌شویی باقی بمانند و خیس بخورند .

برای تميز كردن گاز لعابی نیازی به استفاده مواد شیمیایی که برای بدن نیز مضر است نبوده و به راحتی با چند تکنیک کوچک می توانید اجاق گاز خود را مانند روز اول برق بیاندازید.

با مسواک آشغال‌های شل را تمیز کنید

به‌وسیله مسواک یا دستمال‌کاغذی تمامی موادی که شل هستند را از گاز خارج کنید . در این مرحله لازم نیست مواد سخت را بتراشید .

روی گاز را بسابید

به‌وسیله گاز پاک‌کن یا آب‌صابون شروع به تمیز کردن گاز کنید . از پارچه تمیز یا اسفنج برای تمیز کردن استفاده کنید . دستگیره‌ها و جلوی گاز را نیز تمیز کنید .

از بین بردن لکه چای روی لیوان بسیار ساده است و با وسایل موجود در کابینت آشپزخانه و خانه می توان خیلی راحت این لکه های سخت را پاک کرد.

تمیز کردن گاز صفحه ای - گاز شیشه ای شیک

از بین بردن جرم گاز صفحه ای

برای از بین بردن جرم‌های سخت ، گاز پاک‌کن یا دیگر تمیزکننده‌ها را روی جرم سخت زده و به مدت ۵ دقیقه صبر کنید ، سپس شروع به ساییدن آن کنید . این کار باعث شل شدن جرم‌ها می‌شود .

اطراف مشعل را تمیز کنید

به‌وسیله مسواک داخل مشعل را ( جایی که سر شعله و شعله‌پخش‌کن قرار می‌گیرند ) را تمیز کنید . پاک کردن این مکان به‌وسیله دستمال سخت است ، بنابراین با مسواک این کار را انجام دهید .

گاز صفحه ای را خشک ‌کنید

به‌وسیله دستمال تمیز یا دستمال‌کاغذی روی گاز را خشک‌ کنید . خشک‌کردن گاز باعث جلوگیری از لک شدن و همچنین براق شدن گاز می‌شود .

گاز را برق بیاندازید

به‌وسیله یک‌تکه پارچه آغشته به مقدار کمی روغن معدنی مانند روغن‌زیتون شروع به برق انداختن گاز کنید . تمامی سطح گاز را با این دستمال روغنی پاک‌کنید .

دعای سال تحویل برای حاجت گرفتن فوری ؛ سال نو به آرزوهات برس !

این کار خطوط باقی‌مانده از تمیز کردن را از بین برده و باعث براق شدن گاز نیز می‌شود .

تميز كردن چربی كابينت آشپزخانه از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا به علت پخت و پز زیاد این کابینت ها همیشه در معرض چربی و آلودگی قرار میگیرند. در صورتی که به نظافت روزانه نپردازید و چربی ها انباشته شوند، پاک کردن آن ها سخت خواهد شد. در  شادمگ به شما یاد می دهیم چگونه این چربی های کهنه را از سطوح کابینت پاک کنید.

تمیز کردن شبکه چدنی و سر شعله‌ها

شبکه چدنی را تمیز کنید

به‌وسیله مسواک یا اسفنج اقدام به پاک کردن شبکه چدنی که در ظرف‌شویی خیس کرده بودید ، کنید . به دلیل خیس خوردن ، بیشتر جرم‌ها به‌سادگی از روی شبکه چدنی پاک می‌شوند .

تمیز کردن گاز صفحه ای - گاز شیشه ای

پولکی و سر شعله را تمیز کنید

به‌وسیله مسواک یا اسفنج شروع به ساییدن این قطعات کنید تا تمیز شوند .

تمامی قطعات را آبکشی نمایید

به‌وسیله آب گرم تمامی قطعات را آبکشی نمایید . مطمئن شوید که کف داخل آن‌ها نماند .

تمامی قطعات گاز را خشک نمایید

می‌توانید قطعات را روی یک پارچه قرار دهید تا خشک شوند . اگر عجله دارید می‌توانید آن‌ها را با دستمال پاک‌کنید .

تمامی قطعات را روی گاز سوار کنید

بعد از خشک شدن کامل قطعات گاز ، تمامی آن‌ها را به‌جای خود برگردانید .

از بین بردن جرم‌های سخت

۱–حوله را داغ کنید . اگر جرم‌های روی گاز به‌سادگی پاک نشدند ، نیاز به ماسک حوله دارید . یک حوله را خیس کنید ، آب اضافی آن را بچلانید و سپس به مدت ۳۰ ثانیه در ماکروویو گرم‌کنید .

در هنگام باز کردن در ماکروویو حواستان به بخارآب باشد .

تمیز کردن گاز صفحه ای - تمیز کردن گاز استیل

۲–حوله گرم را روی جرم‌ها بگذارید . به مدت ۱۵ دقیقه حوله را روی جرم‌ها بگذارید . این کار را چند بار می‌توانید تکرار کنید تا جرم از بین برود .

گرما به شل شدن جرم‌ها کمک می‌کند ، بعد از شل شدن جرم می‌توانید به‌وسیله آب و صابون معمولی آن را تمیز کنید .

۳–از محلول سرکه سفید و آب استفاده کنید . اگر آب و صابون به‌تنهایی نتوانست جرم‌های روی گاز را پاک‌ کند ، به‌طور مساوی آب و سرکه سفید را مخلوط‌ کنید و به‌عنوان پاک‌ کننده استفاده کنید . با طرف سخت اسفنج و با این محلول اقدام به سابیدن گاز صفحه ای کنید تا جرم‌ها از بروند .

۴–محلول سرکه را پاک‌کنید . بعد از شستشو با سرکه ، به‌وسیله آب اجاق را تمیز و سپس خشک‌کنید تا بوی سرکه از بین برود . باز گذاشتن پنجره برای از بین رفتن بوی سرکه نیز می‌تواند کمک کند .

۵–از پاک‌کننده‌های گاز استفاده کنید . اگر جرم‌های روی گاز برای چند ماه پیش باشند ، می‌توانید با محصولات گاز پاک‌کن آن‌ها را از بین ببرید . بیشتر جرم‌های گاز صفحه ای توسط مواد مشابه تولید می‌شوند که این‌گونه محصولات برای از بین بردن آن‌ها طراحی‌شده‌اند .

اشتباهات رایج

از سیم ظرف‌شویی و تمیزکننده‌های قوی استفاده نکنید . برای تمیز کردن گاز صفحه ای استیل فقط از پارچه و اسفنج نرم استفاده کنید . استفاده از سیم ظرف‌شویی می‌تواند باعث ایجاد خط و خش روی استیل شود .

از مایع سفیدکننده استفاده نکنید . هیچ‌گونه وایتکس یا سفیدکننده‌ای نباید روی استیل استفاده شود . کلر موجود در این مواد باعث وارد کردن آسیب جدی به استیل می‌شود .

گاز داغ را پاک نکنید . بعد از پخت‌وپز غذا گاز صفحه ای را تمیز نکنید ، زیرا ممکن است باعث سوزاندن پوست خود شوید .

جلوگیری از ایجاد جرم

هفته‌ای یک‌بار گاز صفحه ای را تمیز کنید . تمیز کردن هفته‌ای گاز صفحه ای باعث کاهش میزان ایجاد جرم روی گاز صفحه ای می‌شود . برای یادآوری تمیز کردن گاز صفحه ای ، می‌توانید روی تقویم آن را علامت بزنید .

مواد غذایی ریخته شده را سریعاً تمیز کنید . مواد غذایی ریخته شده ، سر رفته و پرت شده از قابلمه روی گاز بعداً به‌دشواری پاک خواهند شد ، زیرا گرما آن‌ها را به جرم سخت تبدیل می‌کند ، بنابراین به‌وسیله یک دستمال آن‌ها را سریعاً پاک‌کنید تا از ایجاد این مشکل جلوگیری شود .

بعد از غذا پختن غذا ، گاز صفحه ای را تمیز کنید . به‌صورت روتین بعد از غذا پختن ۱۰ دقیقه را به تمیز کردن گاز صفحه ای اختصاص دهید . به‌وسیله اسفنج مواد غذایی اضافی را پاک کرده و گاز صفحه ای را تمیز کنید تا از ایجاد جرم جلوگیری شود .

تشخیص تخم مرغ تازه از تخم مرغ کهنه بدون پختن | این چند روش را امتحان کن !

تمیز کردن گاز صفحه ای شیشه ای

گاز را درصورتی که خنک شده تمیز کنید: هرگز اجاق را در حالیکه سطح آن هنوز داغ است تمیز نکنید ؛ نیازی به جابجایی گاز سنگین و استفاده از مواد شیمیایی قوی نیست زیرا برای تنفس ضرر دارد. دستورالعمل سازنده را مطالعه کنید، محدوده های مشخصی نیاز است تا از نوع خاصی از محصولات برای تمیز کردن گاز شیشه ای استفاده کنید دستورالعمل های مراقبت را بررسی کنید.

تمیز کردن گاز صفحه ای - گاز شیشه ای 5 شعله

از ابزارهای ملایم استفاده کنید

سطح گاز نسبتا مقاوم است، اما پدی که استفاده می کنید ممکن است خراش ایجاد کند مواد شوینده ملایم، دستمال های میکرو فایبرو یا اسفنج، استفاده کنید.

  • یک بطری اسپری آب و یا سرکه سفید
  • دستمال میکرو فایبر

بگذارید گاز خنک شود و آن را با سرکه و آب اسپری کنید مایع را با دستمال میکرو فایبر پاک کنید.

تمیز کردن گاز صفحه ای شیشه ای خیلی کثیف با مواد طبیعی

سرکه و جوش شیرین

مواد مورد نیاز :
جوش شیرین
اسپری سرکه سفید
دستمال تمیز
سینک تمیز پر از آب گرم
دستمال میکرو فایبر

هنگامی که گاز خنک شد سطح گاز را با سرکه اسپری کنید و مقداری جوش شیرین را داخل اسپری بریزید دستمال را داخل آب داغ فرو برید و آب اضافی آن را بگیرید و روی گاز بکشید و بعد از10 تا 15دقیقه خشک کنید و سپس از یک دستمال تمیز استفاده کنید تا سطح گاز کاملا تمیز شود.

تمیز کردن گاز شیشه ای با سیب زمینی و نوشابه

لوازم مورد نیاز:
تکه های سیب زمینی
سرکه
کوکا کولا
دستمال کاغذی
اولین کاری که باید انجام دهید این است که تکه های سیب زمینی روی لکه ها بمالید از انجام این کار نترسید بعد از اینکه سیب زمینی را روی لکه ها مالیدید سرکه را روی آن بریزید بعد از 5 دقیقه آن را بدون هیچ آبی پاک کنید و در آخر نوشابه را باز کنید و روی گاز بریزید بگذارید 15 دقیقه بماند سپس پاک کنید.

روش دیگر برای تمیز کردن گاز شیشه ای با جوش شیرین

کاسه را با آب داغ و چند قطره صابون پر کنید:
مخلوط آب و صابون درست کنید تا حوله را به درون آن فرو برید صابون به طور شیمیایی با روغن ها واکنش می دهد تا از بین بردن آنها را آسان تر کند، آب داغ به تسریع فرآیند کمک خواهد کرد.

اگر ترجیح می دهید، می توانید از مخلوط 50 / 50 مخلوط سرکه و آب به جای اضافه کردن صابون به آب استفاده کنید و چنانچه در نمناک گفته شده است از حوله ای بزرگ و نرم برای تمیز کردن گاز شیشه ای استفاده کنید تا گاز را خش نیندازد مقدار کافی جوش شیرین روی سطح گاز بریزید تا لکه ها بطور کامل از بین برود.

دستمال را از آب و صابون بیرون آورید و آب آن را بگیرید تا کمی نم داشته باشد سپس روی گاز بکشید.

تمیز کردن گاز صفحه ای - تمیز کردن گاز شیشه ای

دستمال را 15 تا 30 دقیقه روی گاز قرار دهید تا آلودگی ها را پاک کند سپس با حرکات دایره ای و دستمالی دیگر جوش شیرین ها را پاک کنید.

تمیز کردن گاز شیشه ای با مواد شوینده تجاری

مواد شوینده تجاری البته مطمئن بخرید. برخی از فروشگاه های خواربار تمیز کننده های شیمیایی برای پاکسازی گاز دارند برخی از محصولات به عنوان مایع موجود هستند در حالی که برخی دیگر بصورت بطری اسپری هستند هر نوع محصولی را که ترجیح می دهید انتخاب کنید، مایع را روی گاز بریزید و یا اسپری کنید. اسپری کردن محصول بر روی قسمت های مختلف اجاق گاز.

از کفگیر سیلیکونی برای خراشاندن غذاهای چسبیده و چرب، سوخته استفاده کنید.

آلودگی ها را فورا پاک کنید. هر چه بیشتر مواد غذایی روی گاز بماند احتمال بیشتری وجود دارد که سفت شوند و پاک کردن آن ها دشوارمی شود.

گاز را یک بار در هفته با آب صابون تمیز کنید. محلول صابونی را در (یک کاسه آب ولرم با چند قطره از صابون ) برای پاک کردن غذا و روغن استفاده کنید. این کار هفته ای یکبار به شما کمک خواهد کرد.

از سرکه برای تمیز کردن میله استفاده کنید. اگر گاز شیشه ای میله و یا لکه های آبی دارد اجاق گاز را با یک پارچه نرم آغشته به 1 – 2 قاشق سوپ خوری سرکه پاک کنید. همچنین می توانید از یک محصول تمیز کننده معمولی نیز استفاده کنید.

راهنمای گام به گام شستن تابلو فرش در منزل و مراقبت از آن

چند روش ساده و کاربردی خانگی برای تمیز کردن گاز صفحه ای استیل

آب و جوش شیرین ترکیبی عالی برای تمیز کردن گاز استیل

جوش شیرین از جمله موادی است که در هر خانه ای پیدا می شود. آب و جوش شیرین ترکیبی عالی برای تمیز کردن گاز استیل هستند. محلولی از ترکیب مقدار کمی اب و جوش شیرین تهیه کنید. این محلول باید حالتی خمیر مانند داشته باشد. ترکیب را با برس، مسواک یا پارچه ای نرم بر روی سطح گاز بکشید. اجازه دهید نیم ساعت این محلول روی گاز بماند تا چربی ها را به خوبی از بین ببرد. پس از گذشت نیم ساعت توسط یک حوله یا پارچه نرم دار، محلول روی گاز را پاک کنید.

تمیز کردن گاز صفحه ای - لکه گیری گاز استیل

پاک کردن سطح گاز استیل با کمک سرکه و روغن

بله درست خوانده اید میتوانید با اسپری کردن سرکه و روغن بر روی اجاق گاز لکه های آن را از بین ببرید. تمیز کردن گاز استیل با سرکه و روغن به این صورت است که در ابتدا باید سرکه را روی گاز اسپری کنید. پس از پاک کردن سرکه و چربی گاز، اندکی روغن (روغن زیتون) روی دستمال بریزید و شیار ها را با آن تمیز کنید. در نهایت با یک دستمال تمیز گاز را پاک کنید.

محلول جوش شیرین، نمک و آب برای تمیز کردن اجاق گاز

جوش شیرین مواد از بین برنده چربی بسیار خوبی میباشد. میتوان با ترکیب کردن آن با نمک بر خاصیت پاک کنندگی آن افزود. برای بدست آوردن محلولی جدید، یک قاشق جوش شیرین و نمک را به آن حل کنید. خمیر بدست آمده از این ترکیب را روی گاز زده و پس از مدتی توسط دستمال نرم گاز را پاک کنید.

از ترکیب سرکه سفید با پوست مرکبات محلول پاک کننده بسازید

در این روش می خواهیم برای تمیز کردن گاز استیل یک محلول پاک کننده خانگی بسازیم. برای این محلول نیاز به یک استکان سرکه سفید و مقداری پست مرکبات دارید. این دو ماده را در یک ظرف در بسته ریخته و دو هفته آن را نگه دارید. پس از گذشت دو هفته در ظرف را باز کرده و سرکه را از مرکبات جدا کنید. سرکه را درون بطری ریخته و از آن برای تمیز کردن گاز استفاده کنید.

ترکیب آب و سرکه سفید

سرکه را همراه با آب نیز میتوانید برای نظافت اجاق گاز استيل بکار ببرید. نصف فنجان آب و سرکه را با هم ترکیب کنید. برای راحتی کار محلول را درون اسپری ریخته و آن را روی لکه ها و چربی های سطح گاز اسپری کنید. مانند سایر روش ها اجازه دهید نیم ساعت بگذرد و سپس صفحه اجاق گاز استیل را با یک دستمال تمیز خشک کنید.

ترکیب آب‌لیمو، سرکه سفید و جوش شیرین برای تمیز کردن گاز

اینبار ترکیب آب‌لیمو، سرکه سفید و جوش شیرین را جهت تمیز کردن گاز استیل پیشنهاد می دهیم. برای بدست آوردن این محلول نیاز به سرکه سفید و آبلیمو به مقدار نصف فنجان و جوش شیرین یک قاشق غذا خوری دارید. این مواد را ترکیب کرده و از آن برای پاک کردن گاز استفاده کنید.

ترکیب آب گازدار و نمک

ترکیب آب گازدار و نمک برای وقت های گاز زیاد کثیف نیست مناسب است. این ترکیب قدرت پاک کنندگی کم داشته از این رو به اجاق گاز آسیبی نمیرساند. در صورتی که میخواهید از این ترکیب استفاده کنید، به مقداری آب گازدار دو قاشق نمک اضافه کنید و آنها را به خوبی هم بزنید تا ترکیب شوند.

تمیز کردن گاز صفحه ای - گاز استیل

اسپری کردن این مواد بر روی لکه ها موجب جدا شدن آن ها از سطح استیل گاز می شود. با یک دستمال خشک سطح گاز را پاک کنید تا سطح آن شفاف و درخشنده شود.

آب جوش برای تمیز کردن گاز استیل

در صورتی که به هیچ کدام از ترکیبات فوق دسترسی ندارید، تمیز کردن گاز استیل با آب جوش پیشنهاد میشود. این روش آسانترین روش است ولی ممکن است اجاق گاز را به خوبی تمیز نکند. استفاده از آب جوش مواقعی به درد میخورد که بلافاصله پس از کثیف شدن اجاق گاز اقدام به تمیز کردن آن کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

16 خرداد 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *