افتتاح حساب ترکیه
از بین بردن لکه چای روی لیوان

از بین بردن لکه چای روی لیوان بسیار ساده است و با وسایل موجود در کابینت آشپزخانه و خانه می توان خیلی راحت این لکه های سخت را پاک کرد. این مطلب شادمگ را از دست ندهید.

چگونه لکه چای و قهوه را از روی لیوان پاک کنیم؟

نوشیدن یک لیوان چای گرم در روزهای سرد زمستان، استخوان‌هایتان را گرم می‌کند و در گرمای مرطوب تابستان تشنگی‌تان را برطرف می‌کند. اما هر چه قدر هم که از نوشیدن چای خود لذت ببرید، ممکن است دیدن لکه های چای روی فنجان ها و لیوان ها، ذهن شما را درگیر خود کند.

چای هم مانند قهوه اسیدی است و لکه‌های قهوه‌ای رنگ آن به سطح شیشه می‌چسبند. گاهی ممکن است که شستشوی منظم لیوان‌ها نیز به از بین رفتن تمام این لکه‌ها کمک نکند.

بنابراین شما برای تمیز کردن لکه چای و قهوه از روی فنجان یا لیوان خود، نیاز به یک پاک کننده قوی تر و روش شستشوی دقیق تر دارید. شادمگ در این مقاله، بهترین روش‌ها برای تمیز کردن لکه چای و قهوه از روی فنجان ‏را در اختیار شما قرار می‌دهد. البته که براق کردن استکان و لیوان هم مرحله بعدی کار شماست که میتوانید از نکته های شادمگ در این زمینه استفاده کنید.

از بین بردن لکه چای روی لیوان - لیوان قهوه

علت ایجاد لکه چای و قهوه بر روی لیوان

رنگ قهوه‌ای تیره یا سیاه چای، آن را به یکی از بدترین انواع لکه تبدیل می‌کند. چرا که عملا می‌تواند هر وسیله‌ای را به راحتی رنگی کند. قدرت رنگ‌دهی چای و قهوه به قدری بالا است که در بعضی از نقاط جهان، از گیاه آن‌ها برای رنگ آمیزی بافت پارچه استفاده می‌کنند.

علت ایجاد شدن لکه چای و قهوه بر روی لیوان، پدیده پلیمریزاسیون است. جایی که دو یا بیشتر از دو مولکول با هم واکنش می‌دهند و یک مولکول بزرگ‌تر ایجاد می‌کنند. در چای و قهوه یکی از این دو مولکول یک ماده شیمیایی آلی است که در نوشیدنی‌ها یافت می‌شود و مولکول دیگر نیز اکسیژن است. هر چه قدر لکه روی لیوان چای بیشتر بماند، فرصت بیشتری برای پلیمریزاسیون وجود دارد و در نتیجه لکه‌های بزرگتری ایجاد می‌شود. اگر با این لکه‌های قهوه‌ای مقابله نکنید، آن‌ها به مرور رشد می‌کنند تا زمانی که تمام فضای فنجان شما را پر کنند.

اگر چای یا قهوه شما روی فرش ریخت نگران نشین. چون بهترین لکه بر فرش می تواند با وجود همه انواع مواد خانگی و شوینده های تخصصی، از مواد طبیعی باشد که در خانه شما وجود دارد.

رفع آفتاب سوختگی رنگ ماشین با 5 تکنیک حرفه ای

از بین بردن لکه چای روی لیوان - لکه روی لبوان سرامیکی

روش‌های از بین بردن لکه چای و قهوه روی لیوان

رای تمیز کردن لکه چای و قهوه ار روی فنجان و لیوان بهتر است جنس لیوان خود را بدانید. برخی از انواع مختلف لیوان‌ها ممکن است به دلیل جنس ضعیف خود، نیاز به مراقبت بیشتری داشته باشند. برای از بین بردن لکه چای روی لیوان، می‌توانید آن را به ماشین ظرفشویی بسپارید. اما اگر با لکه سرسختی سر و کار دارید بهتر است که روش‌های زیر را امتحان کنید:

آب گرم و اسفنج

لیوان و فنجام را داخل سینک ظرف شویی قرار دهید و سینک ظرف‌شویی را با آب بسیار گرم تا بیشتر از نصف پر کنید. داخل سینک مایع ظرفشویی بریزید و اسفنج را به مایع ظرفشویی آغشته کنید. تمامی لکه های دسته، زیر و داخل فنجان را به خوبی تمیز کنید، همچنین لبه لیوان‌ها را به خوبی از لکه تمیز کنید. برای شستن استکان و لیوان‌هایی که لکه قهوه‌ای دارند زمان و فشار بیشتری بگذارید و با آب داغ آبکشی کنید.

از بین بردن لکه چای روی لیوان - شستن لیوان

از بین بردن لکه چای روی لیوان با جوش شیرین

مقداری جوش شیرین را داخل فنجان با کمی آب مخلوط کنید و با دست داخل فنجان را با محلول آب و جوش شیرینی که درست کردید بمالید. سپس فنجان ها را تمیز با آب شستشو بدهید. به همین راحتی فنجان ها را بدون این که از مواد شیمیایی استفاده کنید می شود تمیز کرد. البته میتوانید تمیز کردن مبل با جوش شیرین را هم امتحان کنید. جوش شیرین در بسیاری از کارهای نظافتی خانه کمک کار شما است.

سرکه

اگر لکه‌های روی لیوان راحت تمیز نشدند مقداری سرکه را با جوش شیرین مخلوط کنید تا خمیری به دست آید سپس این خمیر را روی سطح شیشه قرار داده و اجازه دهید چند دقیقه‌ای بماند. پس از گذشت این مدت لیوانتان را با آب گرم بشویید تا لکه‌ها از بین بروند.

شستن مبل با سرکه یکی از آسان ترین و کم هزینه ترین روش های پاکسازی مبل است. با کمک محلول خانگی که به شما یاد می دهیم مبل هایتان را مثل روز اولش برق بیندازید.

از بین بردن لکه چای روی لیوان با روزنامه

برای از بین بردن لکه های روی لیوان های خود از روزنامه خیس استفاده کنید زیرا جوهر روی صفحات روزنامه باعث می‌شود مواد سخت موجود در آب از سطح شیشه جدا شوند.

پودر لباسشویی

اگر لیوان‌های شما رنگ گرفته، برای از بین بردن زردی و جرم روی لیوان‌ها ، یک ظرف را از آب ولرم پر کنید و در آن پودر ماشین لباسشویی بریزید و لیوان ها را درون آن به مدت 12 ساعت بگذارید. سپس لیوان ها را با مایع ظرفشویی و آب گرم بشویید و آب بکشید.

این ترفند برای از بین بردن سوختگی فرش معجزه می کنه !

البته از برخی از این دستورها می توانید برای تمیز کردن پلاستیک زرد شده هم استفاده کنید.

از بین بردن لکه چای روی لیوان ‏با استفاده از نمک و یخ

مقداری نمک ته لیوان پاشیده و چند قطعه یخ خرد شده روی آن بریزید.
دور لیوان را با چند لایه کیسه فریزر بپیچید و ان را به شدت تکان دهید. نمک‌های دانه درشت، پاک کننده‌های طبیعی لکه‌های چای و قهوه هستند.
سپس لیوان را با آب تمیز شسته و از نتیجه نهایی شگفت‌زده شوید.

مراحل از بین بردن لکه چای روی لیوان

اغلب ما از نوشیدن یک فنجان چای یا قهوه گرم لذت می‌بریم. اما لکه چای یا قهوه می‌تواند از زیبایی لیوان شما کم کند. رعایت نکات زیر، ظروف لک شده شما را به روز اول بر باز می‌گرداند.

گاهی ممکن است، فنجان پر از چای یا قهوه را به حال خود رها کنیم. وقتی فنجان را خالی کنید احتمالا متوجه حلقه‌های قهوه‌ای رنگی درون آن خواهید شد. گرچه این لکه‌ها برای سلامتی مضر نیستند اما از لذت دوباره نوشیدن چای در آن فنجان می‌کاهند. اما نگران نباشید.

با دنبال کردن مراحل زیر، از شر لکه‌ها خلاص می‌شوید.

با کمی آب سرد ته فنجان را خیس کنید.

از بین بردن لکه چای روی لیوان - لیوان چای
یک لایه نازک جوش شیرین درون فنجان بپاشید تا دور حلقه‌های قهوه ای را بپوشاند.
بعد از گذشت ۱۰ دقیقهً، با اسفنج نرم جوش شیرین را پاک کنید.
حالا با شوینده‌های معمول ظرف را شسته و شاهد از بین رفتن لکه‌های قهوه ای باشید.
در صورت نیاز مراحل بالا را تکرار کنید.
بهتر است به محض این که متوجه لکه در لیوان یا فنجان خود شدید، بلافاصله اقدام به تمیزکردن آن کنید. این کار باعث می‌شود که لکه‌ها راحت تر پاک شوند. برای از بین رفتن کامل لکه‌ها، ممکن است نیاز باشد تا مراحل بالا را چند بار تکرار کنید.

تمیز کردن لکه چای و قهوه سخت از روی ‏لیوان

اسید چای تمایل به چسبیدن به سطوحی دارد که با آن برخورد می‌کند. این اتفاق ممکن است برای لیوان‌های شیشه ای نیز رخ بدهد. در صورت بروز این مشکل، دستورالعمل زیر را دنبال کنید.

سه قاشق غذاخوری جوش شیرین را با کمی آب مخلوط کنید تا یک خمیر غلیظ ایجاد شود.
خمیر را روی لکه‌های چای بمالید.
۱ قاشق چایخوری مایع ظرفشویی را در یک فنجان آب داغ حل کنید.
محلول را داخل لیوان بریزید تا لکه‌ها را بپوشاند.
لیوان را به مدت یک شب در همان حالت نگه دارید.
لیوان شیشه‌ای را با شوینده‌های معمول بشویید.
در صورت نیاز مراحل بالا را تکرار کنید.

ازبین بردن لکه ی چای بدون مواد شیمیایی

مقداری جوش شیرین را داخل فنجان با کمی آب مخلوط کنید و با دست داخل فنجان را با محلول آب و جوش شیرینی که درست کردید بمالید.

ترفند هایی برای تقویت و افزایش مکش جاروبرقی

از بین بردن لکه چای روی لیوان - پاک کردن لیوان

سپس فنجان ها را تمیز با آب شستشو بدهید. به همین راحتی فنجان ها را بدون این که از مواد شیمیایی استفاده کنید می شود تمیز کرد.

این را بدانید که مواد شیمیایی بسیار برای ریه مضر هستند و قطعا بعد از مدتی استفاده از این مواد باید به دنبال درمان تنگی نفس با مواد شوینده باشید. پس حتما از مواد سالم و بی ضرر خانگی استفاده کنید.

نکات مهم در هنگام تمیز کردن لکه چای و قهوه از روی فنجان

هنگام پاکسازی لکه‌های چای و قهوه از ماگ مسافرتی خود یا از بین بردن آن از فنجان مورد علاقه‌تان، این نکات را به خاطر بسپارید:

طی انجام مراحل پاکسازی از ابزار مناسب استفاده کنید. اگر لیوان شما بلند است،آن را با یک برس بلند بشویید تا ته لیوان نیز به خوبی تمیز شود. برس‌های شیشه شیر کودک، به گونه‌ای طراحی شده که طی فرآیند پاکسازی برای لمس گوشه و کنار ظروفی که دهانه باریک دارند مناسب باشند.

از قرص‌های دندان مصنوعی غافل نشوید. این قرص‌ها که در تمیز نگه داشتن دندان مصنوعی عملکرد درخشانی دارند، اثر مشابهی بر روی لیوان‌های لک شده می‌گذارند. هنگام استفاده از این قرص‌ها، دستورالعملی را که در دسته بندی آن‌ها وجود دارد مطالعه کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید. بعد از این که قرص اثر خود را گذاشت، لیوان را با آب و مایع ظرفشویی بشویید.

بهترین دفاع، حمله است! اگر بعد از اتمام نوشیدنی خود، لیوانتان را سریعا آبکشی کنید، لکه‌های چای و قهوه فرصتی برای شکل گیری ندارند. حتی اگر بلافاصله فرصت شستشو نداشتید، در سریع‌ترین زمان ممکن این کار را انجام دهید.
به خاطر داشته باشید که لیوان‌های سفالی دست ساز یا لیوان‌های ظریف چینی، نباید با اسفنج‌های زبر و با شدت زیاد سابیده شوند.

جلوگیری از ایجاد شدن لکه چای و قهوه بر روی لیوان

با اینکه تمیز کردن لکه چای و قهوه از روی فنجان و لیوان، به سادگی آب خوردن است و تنها چند دقیقه وقت می‌گیرد، اما این کاری نیست که بخواهیم آن را بارها و بارها انجام بدهیم. اگر لیوان‌های چای و قهوه خود را تمیز نگه دارید، کار برای شما بسیار راحت تر خواهد بود. بنابراین:

از بین بردن لکه چای روی لیوان - لیوان تمیز
پس از اینکه نوشیدنی خود را تمام کردید، اگر فرصت شستن لیوانتان را نداشتید، آن را با آب پر کنید.
اگر متوجه لکه‌های حلقه‌ای قهوه‌ای رنگ در قسمت بالای لیوان شدید، بلافاصله با کمی آب و مایع ظرفشویی آن را بشویید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۴ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

7 خرداد 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *